[ Tamara_K @ 26.07.2008. 08:41 ] @
Imam komsinicu - penzionerku. Htela da bi da kupi kompjuter, ali ne zna koji, pa je mene pitala, a ja jos manje znam .
Zeni komp treba samo za internet, sumnjem da ce gledati filmove, cak i slusati muziku na njemu, nerezivati diskove i sl.
Gledala sam sajt www.itsvet.com
http://www.itsvet.com/konfiguracije
Tamo neke firme daju gotove kompjutere, mislim da je to za nju najbolje, a ima i garanciju od 2 - 3 godine.
Komp. ne mora da bude od najeftinijih, ali svako ni neki skup. Sto bi rekli optimalana odnos cena / kvalitet, s obzirom na potrebe koje su skromne.
Molim vas i preporuku za neki od monitora, on bi trebalo da bude veci, 20 inca npr.
Eto, sta bi vi npr. kupili svojoj baki, da se zaintersuje za kompove
pozdrav od komsinice i mene.
[ PCS @ 26.07.2008. 09:58 ] @
Lepo od tebe sto zelis da pomognes iako se ne razumes bas najbolje. Ali zato smo mi tu. :)
Svaki novi racunar ce posluziti za osnovne aktivnosti, znaci koriscenje interneta, Office paketa (Word, Excel itd.), gledanje slika i filmova kao i slusanje muzike. Imajuci u vidu da su komsinici zahtevi prilicno mali zaista je nepotrebno izdvajati neku vecu sumu. Medjutim, ipak je preporucljivo odabrati nesto kvalitetnije (pouzdanije) komponente i naravno pouzdanog prodavca. Nazalost, ima raznih ponuda koje deluju privlacno ali znaju kasnije kostati jos novca ali i zivaca.
Ja bi ti preporucio sledece komponente:
Procesor: AMD Sempron LE-1250 Box, Socket AM2, 2.2GHz, 512kB cache L2,64bit, Sparta core (65nm), EE 45W, gar. 3 god. *2.300 din
Maticna ploca: Gigabyte GA-M68SM-S2L, AM2, nForce630a/GF7025, VGA, PCIex16, FSB2000, 2DDR2-800 DualCh, 4SATAII, RAID, ATA, SC5.1, G-LAN, uATX, gar. 3 god. *3.450 din
Memorija: DIMM 1GB DDR2/800MHz Geil Value, 240-pin, PC2-6400, CL5(5-5-5-15), dozivotna garancija *1.450 din
Hard disk: Seagate 80GB Barracuda 7200.10 (ST380815AS), 8MB buffer, S-ATA2(3Gbps), gar. 3 god. *2.500 din
DVD uredjaj: DVD+-R/W drive Pioneer DVR-215D SATA black, S-ATA port garancija 1 god. *1.700 din.
Graficka karta: integrisana na maticnoj ploci
Zvucna karta: integrisana na maticnoj ploci
Kuciste: JNC RJA-299 ATX, midi tower, 500W, 20+4 pin, black, gar. 1 god. *1.700 din.
Tastatura i mis: po volji, preporuka Logitech osnovni modeli *okvirno 1.200 din
Nisam naveo modem jer pretpostavljam da ce se za internet koristiti ADSL ili kablovski, obzirom da ce to biti osnovna namena. Inace modem kosta oko 500 din.
Racunar bi kostao oko 14.000 dinara. Odabrane komponente dolaze od kvalitetnih i pouzdanih proizvodjaca, a na vecinu (sve bitne) se daje garancija 3 godine.

Sto se tice monitora pretpostavljam da je u planu TFT monitor. Vec neko vreme su wide monitori (16:9) nesto jeftiniji od standardnih (4:3), a pitanje je sta se komsinici svidja i sta bi zelela. Samsung je naravno uvek dobra preporuka ali bi takodje preporucio monitore Belinea i BENQ koji su nesto povoljniji, a takodje su kvalitetni. Moja preporuka bi bila sledeca:
Standard (4:3) - Samsung 943N LCD 19", 1280x1024, TFT/TN, 5ms, kontrast 1000:1, ugao 160st, 300cd/m2, D-Sub, black, gar. 3 god. *14.250 din

Wide (16:9) - Samsung 2043NW LCD 20" Wide, 1680x1050, TFT/TN, odziv 5ms, kontrast 800:1 (8000:1), 300cd/m2, 160/170st, black, D-Sub, gar. 3 god *13.900 din.

Mozda se cini da je 2043NW veci ali nije bas, samo je siri. Treba ih pogledati uzivo. U pitanju je isti monitor ali u dva razlicita formata. Pitanje je samo za koji format ce se odluciti komsinica.
Ako ti treba jos neki savet slobodno se javi. Za informacije o prodavcu i slicno pisi na pp.

Pozdrav

[ bantes9 @ 26.07.2008. 10:29 ] @
Konfiguracija koju je PCS naveo je sasvim dovoljna a evo i malo jace konfiguracije gde su takodje komponente od renomiranih proizvodjaca i garancijom od 3 god.


Maticna ploca: GIGABYTE GA-P35-S3G (60 eura)
Procesor: Intel Dual Core E2200 2.20 GHz FSB 800 MHz (60 eura)
Memorija: Geil 2GB (2x1GB) 800MHz DDR2 Black Dragon (40 eura)
Graficka: ASUS EAH3450/HTP/512M (30 eura)
Hard disk: SEAGATE ST3250410AS 250GB 7k 16MB SATA300 (40 eura)
Dvd rezac: Lite-On LH-20A1L SATA (20eura)
Kuciste: COOLER MASTER Elite 332 390W (sa napajanjem 390W) (50 eura)


Bez monitora ovo izadje oko 300 eura.
Sto se monitora tice pored PCS-ovih saveta mozes da pogledas i po forumu bilo je dosta prica o monitorima 20" ili 22" wide sa cenom do 200eura.





[Ovu poruku je menjao bantes9 dana 26.07.2008. u 12:00 GMT+1]
[ Tamara_K @ 26.07.2008. 10:47 ] @
Hvala na odgovorima i pomoci.
Ali ko ce da se cima i trazi kompomente po gradu, ja za to nemam vremena.
Ko ce da joj sklopi komp ?
Sumnjam da u jednoj radnji imaju sve ove komponente koje preporucujete.
Juce je bila i ja sam joj pokazala da postoje gotove konfiguracije koje su vec sklopljene, cak mislim da ih neke firme donose u kucu.
Njoj bas to treba, znaci sve u kompletu. Ukljucujuci i tastaturu, misa. Da joj sa samo poveze i spoji.
Monitor mogu ja da joj kupim, to nije problem.
Znaci nesto iz ove ponude
http://www.itsvet.com/konfiguracije
Nadam se da smo se sad bolje razumeli
Hvala decki !
[ bantes9 @ 26.07.2008. 15:07 ] @
Sa cenom do 300 eura, jedino mi je privukla paznju sledeca konfiguracija:

Qbit Computer Centar : IQ10 (285 eura)

Nisam siguran da li uz ovaj racunar dolazi instaliran neki operativan sistem.




Ukoliko je to uslov onda mozes pogledati sledece 2 konfiguracije:


List Computers : MULTIMEDIA Intel (322 eura) sa instaliranim Linux-om (Ubuntu)

ComTrade Shop : ComTrade PC Telekom Napredna (362 eura) sa instaliranim Windows-om (Vista Home Basic)
[ Tamara_K @ 26.07.2008. 17:09 ] @
Hvala, ona ce i tako morati nekoga da zovne da joj instalira OS i osnovne programe koje ce koristiti, tako da sva tri dolaze u obzir, pod uslovom da se Linux deinstalira i stavi Windows, jer sam ja i instruktor ( uvek postoji neko ko zna manje, u ovo slucaju komsinica od mene).
Primecujem da je
PSS dao komjuter sa intergrisanim zvukom i grafikom. Jasno mi je da je prednost niza cena, ali sta je mana ?
Npr,ako se pokvare graficka ili zvucna koje su na maticnoj, ima li tu opravke, ili mora sve da se menja ?
Ovo je samo maoja pretpostavka, mozda pogresna, pa ako je neko voljan da mi objasni prednosti i mane intergisanih resenja.
Hvala, idem da vidim predloge koje je dao bantes9-a
[ bantes9 @ 26.07.2008. 17:58 ] @
Citat:
Tamara_K: tako da sva tri dolaze u obzir, pod uslovom da se Linux deinstalira i stavi Windows, jer sam ja i instruktor ( uvek postoji neko ko zna manje, u ovo slucaju komsinica od mene).



Naravno da moze, mada gledajuci njene potrebe ne bi trebalo da ima problema sa Linux-om a na Ubuntu se covek lako navikne i uopste nije komplikovan za upotrebu.


Citat:
Tamara_K:
PSS dao komjuter sa intergrisanim zvukom i grafikom. Jasno mi je da je prednost niza cena, ali sta je mana ?
Npr,ako se pokvare graficka ili zvucna koje su na maticnoj, ima li tu opravke, ili mora sve da se menja ?


Zvucna je na vecini ploca integrisana a u slucaju kvara postoje dodatni slotovi na ploci u koje se moze po potrebi ubaciti nova zvucna ili graficka. Integrisana komponenta koja se menja jednostavno se iskljuci u Bios-u i to je to.
Najveca prednost integrisanih resenja je cena a i cinjenica da su komponente zalemljene na plocu.
Prednost ovih drugih je sloboda u nadogradjivanju jer se lako izbaci stari deo i ubaci novi. Neke ploce su ogranicene sa dodatnim slotovima pa ponekad mogu nastati problemi zbog nedostatka slotova (u slucaju integrisanih resenja). Sto se grafickih karti tice bolje performanse su obicno rezervisane za neintegrisane graficke.


[ Tamara_K @ 26.07.2008. 21:15 ] @
Jos jednom hvala obojici na odgovorima a bantes9-u i na ipojasnjanju integrisanih komponenata na ploci.
Ostaje samo da se ode u radnju i ispazari .
Pozdravljam vas i zelim vam svako dobro
[ Nenad Vranjanac @ 28.07.2008. 00:26 ] @
Citat:
Tamara_K: Hvala na odgovorima i pomoci.
Ali ko ce da se cima i trazi kompomente po gradu, ja za to nemam vremena.
Ko ce da joj sklopi komp ?
Sumnjam da u jednoj radnji imaju sve ove komponente koje preporucujete.
Juce je bila i ja sam joj pokazala da postoje gotove konfiguracije koje su vec sklopljene, cak mislim da ih neke firme donose u kucu.
Njoj bas to treba, znaci sve u kompletu. Ukljucujuci i tastaturu, misa. Da joj sa samo poveze i spoji.


ne ide to bas tako, kupovina konfiguracija je uvek mnogo losije resenje - gotove konfiguracije se obicno sklapaju od losih/zastarelih komponenti tj. viskova sa lagera - to se narocito odnosi na te najjeftinije.
moj stav je da uvek treba izvuci maksimum iz ulozenog novca.

drugo, desava se da nemaju svi sve, ali kompromis je uvek moguc - poneka komponenta moze da se zameni slicnom, konacni rezultat je uvek bolji od gotovih konfiguracija.
[ bantes9 @ 28.07.2008. 01:07 ] @
Definitivno je tako, vecina ploca u ovim gotovim konfiguracijama je sa I945 cipsetom i za iste pare se uvek moze dobiti vise.

[ Slobodan Milivojevic @ 28.07.2008. 09:35 ] @
Sto se monitora tice, mislim da bi 22'' bila bolja solucija od 20'' (wide varijanta) jer je rezolucija ista, a dijagonala veca, sto ce reci krupnija slova. Pre par dana sam pazario Samsung 2220LW monitor za nesto manje od 15.000din i nemam neke primedbe, za te pare je odlican!
[ Binary Mind @ 28.07.2008. 20:11 ] @
A sta je je sa barebone racunarima? Asus ima one svoje Pundit-e koji nimalo nisu losi kao racunari za nezahtevne usere, u ovom slucaju jednu baku, a i lepi su. Malo kuciste (tzv. booksize PC). Kompakt dizajn. Baki bi se sigurno svidelo. Evo na primer Asus Pundit P2-M2A690G nije nimalo los i kosta oko 130 eura a ima i HDMI. Dodas neki jeftiniji AM2 procesor, solidan hard disk, 2GB RAM-a, DVD rezac i eto solidne masine za baku. Dosta sam radio sa Pundit-ima i iz iskustva znam da su OK za nezahtevne usere. Podesni su za sve sto je navedeno kao zahtev. Naravno monitor moze da se uzme i od 22" ako je to bakina zelja.