[ petarm @ 29.07.2008. 13:47 ] @
Zanima me da li ima poznatih svetskih velemajstora u istoriji saha koji su bili fizicari? Kolko je meni poznato nema! Unapred hvala na odgovoru.
[ Sprečo @ 30.07.2008. 06:03 ] @
A, Lasker, Botvinik, ...(i naravno, samo je jedan naj...(http://fric8.spaces.live.com/), samo je jedan i jedini bio prvak Jugoslavije...Vrnjačka Banja 1980. godine... sa 11poena iz 11 partija). Uči i polaži ispite.
Šta je Petre? Ostao si "bez teksta"?!

[Ovu poruku je menjao Sprečo dana 30.07.2008. u 18:08 GMT+1]
[ petarm @ 30.07.2008. 21:31 ] @
Citat:
Sprečo: Lasker

http://en.wikipedia.org/wiki/Emanuel_Lasker

Cini se da za Laskera nisi u pravu!

Citat:
Sprečo: Botvinik

http://en.wikipedia.org/wiki/Mikhail_Botvinnik

A ni za Botvinika!

[ Sprečo @ 31.07.2008. 05:31 ] @
Za Laskera (http://sr.wikipedia.org/wiki/%...%D0%B0%D1%81%D0%BA%D0%B5%D1%80) napisao sam po sjećanju (obično me me vara) da se bavio filozofijom, matematikom i fizikom, za Botvinika (takođe po sjećanju) znam da se bavio "svemirskim raketnim sistemom".
Može li konkretnije: velemajstor Vlado Kovačević je ing elektrotehnike.
[ petarm @ 02.08.2008. 00:31 ] @
Citat:
Sprečo: Za Laskera (http://sr.wikipedia.org/wiki/Емануел_Ласкер) napisao sam po sjećanju (obično me me vara) da se bavio filozofijom, matematikom i fizikom


Ne znam gde si ti procitao da se bavio fizikom?

Citat:
Sprečo:  Može li konkretnije: velemajstor Vlado Kovačević je ing elektrotehnike.

Nije fizicar!
[ Nedeljko @ 03.08.2008. 20:01 ] @
Citat:
Sprečo: i naravno, samo je jedan naj...(http://fric8.spaces.live.com/), samo je jedan i jedini bio prvak Jugoslavije...Vrnjačka Banja 1980. godine... sa 11poena iz 11 partija


Sprečo, da si postigao zavidne rezultate u šahu znam još iz vremena kada smo se prepucavali oko STR, a to je bilo poodavno. No, ovaj put bih da te pitam, bez ikakve namere za zavitlavanjem, zašto se smatraš fizičarem. Imaš li neko formalno obrazovanje po tom pitanju ili se radi o nečemu drugom?
[ Sprečo @ 03.08.2008. 20:36 ] @
Ti si mi najljepša uspomena sa ovih foruma (osoba za koju sam uočio onu potrbnu pronicivost).
Ovo "samo je jedan n a j..., (najbolji, najbrži, najljepši, najstariji,...) koristim već godinama u "zajebanciji" sa svojim šahistima - "omladincima" (za mene). Kako sam nedavno "titulu - naj" i "zvanično" predao Predojeviću, obično sada koristim "bivši" - naj...
Svoje drugove zezam da više nikad i niko neće moći napraviti 11 iz 11 (jer više nema prvenstava Jugoslavije), jer je samo jedan najbolji.
Ovo sa STR interesovalo me od trećeg srednje, a tek kasnije završio VPŠ - matematika - fizika. U čitavom periodu nisam prestajao interesovati se za ovu oblast (ali sam tek u toku 1992. dobio dovoljno vremena za sebe i svoj hobi).
Nego, ono tvoje sa "mjernim brojevima" i jedinicama mjere je mnogo ozbiljnija stvar (od onog "mlitavog" Milanovog odgovora). Pređeš li na talasne dužine i frekvencije - doći ćeš tek u "pravu oblast" (pogodićeš u "sridu"). Izvinite, raspisah se onako, bez veze. Ne mislim vam smetati (mada redovno čitam šta pišete ovdje). Nešto sam počeo pisati iznova: http://mimo_2.bloger.hr/ , ali ni sa ovim nisam zadovoljan.
[ Fitopatolog @ 03.08.2008. 20:48 ] @
S obzirom na veliki značaj statistike i teorije o slučajnim procesima u fizici mislim da ne smemo zanemariti ni "ne ljuti se čoveče".
[ petarm @ 04.08.2008. 01:46 ] @
A ime i prezime Spreca je...? 11 poena iz 11 partija je zaista izvanredan rezultat Cak i da postoji Jugoslavija ne bi bilo lako postici 12 od 11? Presao sam preko ovoga kao preko neistine jer mi je zvucalo neverovatno. Zapravo jos uvek zvuci?
[ Bojan Basic @ 04.08.2008. 01:48 ] @
Citat:
Sprečo:
samo je jedan i jedini bio prvak Jugoslavije...Vrnjačka Banja 1980. godine... sa 11poena iz 11 partija

Možeš li precizirati o kom takmičenju govoriš? U Vrnjačkoj Banji prvenstvo Jugoslavije održavano je dva puta: 1963, kada je pobedio Svetozar Gligorić, i 1970, kada su prvo mesto podelili Draško Velimirović i Milan Vukić. S druge strane, prvenstvo Jugoslavije 1980. godine održano je u Skender Vakufu (današnjem Kneževu), a pobedio je Predrag Nikolić.
[ Sprečo @ 04.08.2008. 05:11 ] @
Zvalo se: "Radničko prvenstvo Jugoslavije u šahu." Pravo učešća imali su samo "radnici"-šahisti sa (najviše) titulom majstorskog kandidata. Prije tog prvenstva, na Radničkom prvenstvu BiH napravio sam 10,5 iz 11 (posljednju partiju remizirao "bez borbe", sporazumno). Pehare još uvijek čuvam!
U Vrnjačkoj Banji izliječio "gastritis" (da malo reklamiram i mineralnu vodu "Vrnjci").
Ja mislio da šahisti znaju: Sprečo - Mustafa Sprečić! Ne bježi od odgovornosti za sva svoja "zlodjela" (javno napisana i iskazana).
[ petarm @ 04.08.2008. 20:43 ] @
Cestitam! Mada si ipak odmah trebao reci RADNICKO PRVENSTVO JUGOSLAVIJE. Ipak nisi ni fizicar ni velemajstor!
[ zzzz @ 06.08.2008. 00:03 ] @
Ja se sjećam da je bio neki Fuderer.Čova je slabo startovao, a onda sve
tukao odreda do kraja.Senzacija,senzacija,senzacija, ali nije uzeo prvo mjesto.Bilo je to početkom
šezdesetih.A taj tip je bio fizičar ili možda matematičar.I nikad više nije
želio da igra javno.
A evo izazov za Sopreču:
http://gameknot.com
Prijavi se i izazovi "bluka".Ja sam u rangu prva kategorija.Dopisni šah.

A skoro sam nekim poslom išao u Tuzlu.I htjedoh naći Spreču.A onda mi pade
na pamet da je to penzioner i da će me udaviti sa onim krugovima i STR.Ali drugi put ću svratiti
u taj šah klub (koji debelo zaostaje za banjalučkim) i izgubiti 2-3 partije.Slabo ja igram cuger.

[ Sprečo @ 06.08.2008. 05:40 ] @
Andrija Fuderer (na žalost ljubitelja šaha se odrekao aktivnog šaha), čini mi se da jeste fizičar (internacionalni majstor?).
Milane K - Na kompjuteru uopšte nemam instaliran ni jedan šahovski program, ni jednu partiju putem interneta nisam igrao (niti hoću). Dopisni šah igrao jesam - (dopisnicama) u toku 1964-1965
Na mojim "cugericama" igra se "kafanski šah" (dozvoljena svaka priča i zezanje, sa što više humora, prava zabava, rezultat nije bitan).
Neću te "tušiti" sigurno (o STR pričam samo sa onima koji pitaju i hoće, dok hoće, da razgovaraju). Dođi na "Slano jezero".
[ petarm @ 23.08.2008. 13:03 ] @
Evo jednog zanimljivog snimka! Nadam se da ce vam se svideti!

http://www.youtube.com/watch?v=o1dgrvlWML4&feature=related
[ Sprečo @ 14.02.2010. 03:50 ] @
[quote="PetarM"]Cestitam! Mada si ipak odmah trebao reci RADNICKO PRVENSTVO JUGOSLAVIJE. Ipak nisi ni fizicar ni velemajstor! [/quote]Šta sad studiraš ("sine Bane")?!
Po ovom što si (gore) napisao izgleda mi da ćeraš dva fakulteta (da i ja tebi malo... i baš nimalo ne brinem zbog moderatora).
Pozdrav svoj dobronamjernoj raji!
Bingo! Milan Vidmar, velemajstor - FIZIČAR!
[ petarm @ 14.02.2010. 08:16 ] @
Nemam nameru da nastavim sa prepucavanjem!

http://en.wikipedia.org/wiki/Milan_Vidmar

Milan Vidmar je inženjer elektrotehnike!
[ zmajew @ 21.12.2012. 09:09 ] @
Petre ti maltretiraš ljude ovdje. Postaviš pitanje a onda demantuješ one koji su ti slali odgovore. Da tebe stvarno interesuje postoje li fizičari među velemajstorima pitao bi Spreču, koji se prevario i uključio u temu, više o detaljima koje zna. Umjesto toga ti ga demantuješ i to Wikipedijom, koju uređuju upravo ljudi koji nešto znaju o pojedinim oblastima kao što Sprečo zna o šahu. Ne pada mi na pamet da razmišljam šta te žulja u glavi i duši da se ovako ponašaš na forumu, niti me interesuje, ali je ovakvo tvoje ponašanje prije svega nepristojno, a za posljedicu imada da sa foruma tjera ljude koji nešto znaju i od kojih se nešto može naučiti.
[ bigkandor @ 21.12.2012. 11:06 ] @
Koliko sam razumeo čitajući napisano na ovoj temi, teško je naći značajnijeg fizičara koji je postigao veće uspehe u šahu. To me ne čudi jer sposobnost rezonovanja u veštačkim sistemima ne povlači (nužno) inteligenciju u prirodnom smislu.
[ Zemljanin G @ 21.12.2012. 17:41 ] @
Pa sad inteligencija prirodna a u šahu vještačka ili si mislio obrnuto, nemo to baš nikakve veze...
[ Nedeljko @ 21.12.2012. 17:44 ] @
Šta god on piše, nema nikakve veze nisačim.
[ bigkandor @ 21.12.2012. 18:08 ] @
Citat:
^Zemljanin G:

Pa sad inteligencija prirodna a u šahu vještačka

Imao sam na umu da inteligencija (kod čoveka) ima daleko šire značenje nego što je to sposobnost rezonovanja (i memorisanja) u jednoj "man made game" koja ima samo konačan broj pravila.

Slažem se da to "nema baš nikakve veze".
[ Sprečo @ 23.01.2013. 05:44 ] @
Da ne kvarim druge teme (da ne otvaram ni novu) molim korisnike (prijatelje - šahiste iz Srbije) da pogledaju sljedeće:
Emanuel Lasker, kritičar Teorija relativnosti, šah svjetski prvak i osobni prijatelj Albert Einstein.
Interesuju me vaša mišljenja i zapažanja.
[ bigkandor @ 24.01.2013. 00:36 ] @
Na tom linku je kompilacija nekih navoda za koje nije potpuno jasno ko ih je napisao, No, ako je to zaista stav šahiste onda je u skladu sa mojim zapažanjem da je šah veliki zgubidan. U tom smislu je dasa trebao da nastavi da traći vreme i da igra šah a da batali stvari u koje se razume koliko i tele u šarena vrata.

To što je neko bio Ajnštajnov "lični prijatelj" ima značaja za teoriju relativnosti isto toliko koliko i pudlica ima uticaja na uspeh svoje gazdarice - poznate filmske dive.

Dasa se žali da ne može da pregovara sa osobama koje "prisvajaju sav autoritet"
Citat:
How can you negotiate with people who principally take all authority only for themselves and for a few others?

Pri tome isti dasa zaboravlja da je taj autoritet lako oboriv "prostim pisanjem teorije" koja se uklapa u poznate eksperimente. Ništa više (a ni manje) od toga!

Avaj, pisanje smislene teorije u nauci nije isto što i bezbrižno besposličarenje u debeloj ladovini i sigranje šaha.

I tako, ja se više ne sećam ni kako ide raspored figura (a i šta će mi zgubidan), a svi vi, uključujući i kritičate na svakom koraku i u svaka doba koistite neki aspekt teorije koju (kritičari) bezuspešno pokušavaju da obale.

I da privedem kraju: apsolutna glupost je "zaključak" (čiji god bio) naveden u linkovanom tekstu.

<stupidity>
Citat:
Conclusion: The relativity theory as a whole is mistaken as a system of the description of reality, both in its methods and in its results.
</stupidity>