[ totovic @ 30.07.2008. 18:50 ] @
Pokušao sam da uradim analizu uz pomoć http://www.technologyevaluation.com/ koje je svetski priznato ERP rešenje najbolje za firmu koja se bavi proizvodnjom i prometom robe (najčešći kupci ERP rešenja). Parametri su bili 500-1000 zaposlenih, 100-150 istovremenih korisnika sa budžetom do 300.000€. U ostalim parametrima sam pokušao da što bliže dočaram jednu klasičnu srpsku firmu koja se bavi ovim poslovima.
Dobio sam sledeći spisak (napominjem da redosled i izbor nije moj, već preporuka - ne znam da li je to po kvalitetu ili nekom drugom osnovu):
- Preporučeno:
1. Epicor - Epicor Enterprise
2. PRONTO Software - Pronto Xi
3. Infor - Infor ERP SX Enterprise
4. Microsoft - Dynamics AX
- Ispunjava uslove:
1. TECSYS - EliteSeries
2. Oracle - JD Edwards EnterpriseOne
3. Syspro - Syspro
4. Adonix - Adonix Distribution
5. Openbravo ERP
6. ABAS Software - abas Business Software
7. SAP - SAP All-in-One-Distribution
8. Oracle Corporation - Oracle E-Business Suite
9. SAP - SAP Business ByDesign
10. IBS - INS Enterprise
11. Microsoft - Dynamics NAV
12. Lawson Software - Lawson M3 Distribution

Po mom poznavanju ovdašnjih prilika, sa ovog spiska, za Srbiju su lokalizovana sledeća rešenja:
- MS Dynamics AX
- JD Edwards EnterpriseOne
- Openbravo ERP
- Oracle E-Business Suite
- SAP
- Microsoft - Dynamics NAV

Ako sam nekog preskočio ili napravio neku grešku, neka me neko ispravi.
Hajde da pokušamo argumentovano da pronađemo najbolje rešenje za ovakav tip firme. Sigurno nijedno rešenje nije najbolje za svaku granu proizvodnje ili distribucije, ali da probamo da pronađemo najbolje preporuke po granama.

Ovaj spisak ne isključuje druga rešenja, već je da potsetim ovo spisak koji sam dobio analiziranjem potreba i mogućnosti. Moguće je da neko manje poznato rešenje ispunjava sve kriterijume, ali nije dovoljno poznato da bi bilo uvršetno u analizu.

Ja nemam odgovore na pitanja tipa, zašto je ovo preporučeno, a drugo nije i sl. Verovatno ljudi na zapadu sa daleko više iskustva od nas znaju odgovore. Da probamo mi da pronađemo te iste odgovore ili da ih demantujemo.
[ range @ 30.07.2008. 20:31 ] @
Cemu bi ta rang lista sluzila? Da se svet sa elita koji je nacuo ponesto o ERP resenjima zabavi i malo izguli tastere na tastaturi? Jer ja drugu svrhu ne vidim.
1. Kako cemo vrednovati i rangirati? Parametri koji su po meni sporedni su merljivi ili lako merljivi. Na primer broj operativnih sistema koji su podrzani. SAP ili NAV verujem, ne rade na OS X-u. I sad zato sto ne rade imaju po pet poena manje, a XYZ resenje koje radi jer ga razvija gomila entuzijasta ne samo na OS X-u vec i na PS3 je bolje? S druge strane savremena ERP resenja su jako blizu jedno drugom po performansama i nekim parametrima pogotovo u okruzenju koje si naveo. Npr, svi podrzavaju po 100 konkurentnih usera, kod NAV-a je listanje kartice kupca sa 100000 itema 3sec, kod SAP-a 3,2sec.. I sta sad, NAV je bolji 10%?
Ono sto ih diferencira su, po meni opet, nemerljive stvari ili barem nemerljive u cudnom ekosistemu kakav je Srbija. Sta vredi da kazemo da Walmart radi na SAP-u? Koliko to poena nosi? Na kraju ne kazem da je to nemoguce, ali ovakve stvari bi trebalo utvrditi, izmeriti, ponderisati... ko ima zivaca/vremena/znanja za to na ovom forumu?

2. Odakle nam podaci? Ja znam ono cime se bavim, stvarno ne zznam prednosti tog resenja nad drugim sem onoga sto pise u brosurama. Jel treba svi da opisemo proces, dpa da vidimo da li je mogyuce odraditi ga u ostalim resenjima? I kako cemo da znamo da li je bolje proces odradjen u jednom nego u drugom resenju?

3. Da li cemo pomoci ikome kada kazemo npr JDE je najbolje resenje u Srbiji? ? Ili ce ljudi koji se bave SAP-om brze bolje preci da se bave JDE-om?

Mislim.. mozda gresim, ali generalno mi se gade sva merenja ciji je veci/jaci/brzi, a pogotovo kada je ni makar priblizno nemoguce utvrditi isto.

Jedino sto po meni ima smisla u ovom postu je lokalizacija i to bih dopunio sa par recenica. Prvo, ja sumnjam da sem NAV-a (verovatno donekle) i SAP-a (isto) ne postoji resenje koje je lokalizovano. A ako cemo da poredimo domaca home brewed resenja (medju kojima i allmighty UPIS) sa stranim resenjima sa 100% sigurnosti mogu da tvrdim da je stepen automatizacije kod lokalnih izmisljotina mnogo veci, tj da kupovinom stranog ERP-a ce ta automatizacija (vezana za razne devetke, KEPU, PDV, OS...) da se sroza.
Voleo bih da me neko ubedi u suprotno...
[ Java Beograd @ 31.07.2008. 08:34 ] @
Za kvalitetno i svrsishodno ERP rešenje su potrebne tri svari:

1. Podrška
2. Podrška
3. Podrška

Sve ostalo je manje bitno.

[ Miloš Baić @ 31.07.2008. 08:46 ] @
Citat:
range:
Jedino sto po meni ima smisla u ovom postu je lokalizacija i to bih dopunio sa par recenica. Prvo, ja sumnjam da sem NAV-a (verovatno donekle) i SAP-a (isto) ne postoji resenje koje je lokalizovano.


@range

Koliko se sećam, Imlek je radio na implementaciji JD Edwards!?! Ukoliko jeste, predpostavljam da je lokalizovan, grešim li!?!
[ range @ 31.07.2008. 09:18 ] @
Zavisi sta podrazumevamo pod lokalizacijom... Po meni, lokalizacija bi trebala da prati odgovarajuci zakon. Moje neko iskustvo je da globalna ERP resenja nisu u stanju da u potpunosti isprate zakon, vec se primenjuju razne tehnike za ispunjavanje zakonske norme. Te tehnike su: preknjizite, eksportujte u excell, ovo knjizite rucno...
E sad, ovo i nije neki problem, ali ono sto jeste je da ova zemlja imaa uzasno mali broj konsultanata koji su u stanju da tehniku primene u proceduri i da to objasne korisniku.
Kazem, nije problem da li vi mozete da imate prdhodni i dugovani porez u zemlji i da napravite PDV prijavu. Ali po meni to nije lokalizacija. Lokalizacija ukljucuje i uvoz, izvoz, refrakciju stranom drzavljaninu, izmenu PDV prijave...
[ spro @ 31.07.2008. 10:10 ] @
Lokalizacija u Srbiji je prilicno nezgodna , sto se tice nasih zakona , poreza i pravila, koji se menjaju 2 puta godisnje, kako vlada-pada i kako kome odgvara u datom momentu, a velika resenja, J.D., Nav, SAP nemaju bas neki interes da lokalizuju 0,3% evropskog polslovanja koliko mi ucestvujemo, tako da nam ostaju resenja : Zpdv, Zporez i zreport-sredstva...i sve ostale zaj.... na slovo Z koja moramo sami da napravimo rucno ili pomocu trikova stvar je vestine konsultanta...