[ hiphop28 @ 30.07.2008. 23:47 ] @
hteo bi da napravim sajt tipa cluboteque a ne znam nista imam samo dobru volju pa ko ovo razume i hoce da mi pomogne korak po korak nek nesto napise bio bi mu zahvalan u svakom slucaju pozdrav i hvala
[ Aleksandar Ružičić @ 31.07.2008. 01:45 ] @
ako imas dobru volju, jake nerve i dosta slobodnog vremena, onda uzmi knjigu u ruke i pocni da ucis html, posle toga css, pa onda javascript i na kraju neki server-side jezik kao sto je PHP ili ASP.NET. (sto se tice izbora knjige u vezi HTML-a, bilo koja sa naslovom tipa "HTML za pocetnike" ce ti odgovarati)

ako nemas nesto od navedenih stvari onda plati nekome ko se time bavi da ti uradi sajt...


poz
[ hiphop28 @ 31.07.2008. 03:11 ] @
kupio sam juce prvu knjigu web dizajn za pocetnike kupicu ovih dana html i css imam volju da naucim hteo sam da platim pa kad mi je reko 800e frapiro sam se i naljutio i reko ma napravicu ga samo da pokazem da moze reci mi jos instaliro sam fles onaj mesec dana probni i igro se kako to ide kod nas da kupim neko da mi nareze nelicenciran gde to da vidim svidja mi se i kolko kosta licenciran svidja mi se web page maker gde to da kupim kako ti se cini taj tip sajta meni skroz odgovare kako se to kaci na net ps. hvala od srca
[ Ser_Boyler @ 31.07.2008. 08:06 ] @
>


Cestitam hiphop28, tvoj post moze da udje u izbor za najduzi post bez
tacke ili zareza.
[ Jbyn4e @ 31.07.2008. 08:19 ] @
Ili bilo kog znaka interpunkcije ili pravila pisanja (velika/mala slova...).

P.S. Sta je to "sajt tipa cluboteque"?
[ pancevac2006 @ 31.07.2008. 11:57 ] @
, = zarez
. = tacka
! = znak uzvika
? = znak pitanja
[ Ivek33 @ 31.07.2008. 12:52 ] @
Citat:
Ser_Boyler: Cestitam hiphop28, tvoj post moze da udje u izbor za najduzi post bez
tacke ili zareza.


Citat:
hiphop28: hteo bi da napravim sajt tipa .............. i hoce da mi pomogne korak po korak nek nesto napise.....
evo ti za početak link Uvod u HTML za početnike i slikoviti tutorial izrade web stranice u FrontPage 2003

za ostalo malo proguglaj
[ webex @ 31.07.2008. 13:25 ] @
Citat:
Ser_Boyler: >


Cestitam hiphop28, tvoj post moze da udje u izbor za najduzi post bez
tacke ili zareza.


Pa stavio čovek tačku... posle "ps"
[ m.stojanov @ 31.07.2008. 14:00 ] @
Ja bih ti preporucio da ne ucis sad nista, jer ima tu mnogo toga i izgubices volju dok sve to savladas.
Moj ti je savet da prvo registrujes prostor na netu (hosting) kod recimo phpnet.us ili 0fees.net.

Zatim, uploaduj neki vec uradjen portal, recimo Joomla, Mambo, Xoops;
ili neki blog (Wordpress).

Mislim da moze jako lepo da se uradi sajt, a to je, svakako najlaksi moguci nacin.
[ Aleksandar Ružičić @ 31.07.2008. 14:08 ] @
frontpage, wtf?!?

kako ce da nauci nesto ako bude koristio alate tipa frontpage i dreamweaver? svi ti koji od pocetka rade u tim alatima su osudjeni na propast (ako pre toga nisu imali ama bas nikakvog iskustva u, recimo programiranju), video sam dosta njih koji su poceli sa dreamweaverom i dan danas mi salju nesto sto zahteva malo napredniji css ili javascript...

znaci, knjiga u sake (koja se ne vezuje za neki alat vec objasnjava HTML), i Notepad++, EditPlus ili neki slicni editor u ruke ako stvarno mislis da naucis nesto...

[ elite84 @ 31.07.2008. 14:12 ] @
reko-rekao
frapiro-frapirao
Druze poradi malo na gramatici, kazem ti za tvoje dobro, jel ovakav tekst kakvog si ga ti napisao moras procitati bar dva,tri puta da bi skontao o cemu se radi...
Nemas zasto da se ljutis, covek je rekao svoju cenu e sad tebi ako ne odgovara trebao si pitati drugog da vidiis koliko bi ti trazio.
Nauci html i css za pocetak moci ces dosta da uradis sa ova dva, kasnije ako budes imao volje i strpljenja nauci php/asp.NET
Evo ti dve adrese gde mozes skinuti tutorijale (mada po meni ti je bolje da ucis iz knjiga) http://tutoriali.org/ http://www.tutorijali.org/index.php
pozz
[ hiphop28 @ 31.07.2008. 16:28 ] @
hvala i ja tako mislim stvarno hvala od srca uzmem host i ucitam joomlu i polako korak po korak ga namestam ajde mi samo malo razjasni koji paket hosta mi treba kolko mb cega kako posto se ja nista nerazumemi imam volje izvinite za pravopis i neznanje teme tu ste vi ako ocete da me naucite pozdrav i hvala
[ bobanex @ 31.07.2008. 17:51 ] @
Citat:
Druze poradi malo na gramatici, kazem ti za tvoje dobro, jel ovakav tekst kakvog si ga ti napisao moras procitati bar dva,tri puta da bi skontao o cemu se radi...
[ Aleksandar Ružičić @ 31.07.2008. 18:03 ] @
dobro je ljudi, skrenuli ste paznju na pravopis, nemojte vise to ponavljati jer bespotrebno stvarate offtopic...
[ petarrock @ 31.07.2008. 20:25 ] @
Ovako moj ti je savet da narucis CD sa skolom mnogo je lakse nego sa knjigom,a moj ti je savet da prvo naucis dreamweaver
i html,onda flash pa tek na kraju php.
[ Nenad Ristić @ 31.07.2008. 21:02 ] @
Pošto i mene ovo zanima, molim vas za preporuke: koji CD za početnički nivo, to jest, kog izdavača/autora, i gde ga poručiti?

Da ne bude reklama, neka odgovor bude privatna poruka.

Hvala unapred.
[ vejin @ 31.07.2008. 21:40 ] @
Skineš sa neta WAMP ili LAMP. I potom ga instaliraš na svoj kompjuter, pa odeš u wamp folder i uđeš u folder www. Tu kada uđeš izbrišeš sve što nađeš u njemu. Potom skineš neki templet sa neta (predlažem ovaj). Zatim taj templet otpakujes u direktorijumu www. Pokreneš program WAMP i potom u Firefox ukucaš 127.0.0.1.

Tada bi ti se trebao otvoriti sajt sa onim templetom. Tu malo čačkaš po tom sajtu.

Adresa bi ti trebala biti ova
http://127.0.0.1/4/html/index.html

Potom odeš u folder www, pa unutar njega u folder html. Unutra se nalazi fajl sa nazivom index.html. Taj fajl otvoriš sa Notepadom i kreneš redom da uz pomoć Googla gledaš šta za šta služi. Mada bi trebao da saznaš pre toga zašto se prvi fajl zove Index.
[ Predrag Supurovic @ 31.07.2008. 21:41 ] @
hiphop, ako ti i uspe da napravis sajta a da to bude u rangu vrednosti 800 evra, videces da ce te kostati bar tri puta vise i da ce pravljenej sajta trajati mnogo dugo. Taj koji ti je trazio 800evra je verovatno bio sasvim korektan sa cenom,a ti, ako se zbog toga ljutis i treba da uzmes sam da pravis sajt, da bi na tezi nacin naucio koliko si se ogresio o coveka.
[ silber @ 31.07.2008. 23:37 ] @
A mozes li nam reci sta je "cluboteque" i da nam das link do sajta?
[ hiphop28 @ 01.08.2008. 01:44 ] @
www.cluboteque.com ma neljutim se ja na njega hocu ja da ga pplatim u mojim mogucnostima kapiram da sve kosta al za te pare bolje mi je da me neko nauci da znam sutra da napravim sam ko zna kolko bi mi vi trazili pozdrav i hvala
[ Brodoplovac @ 01.08.2008. 01:47 ] @
Ja nikada nisam napravio sajt do nivoa finalnog proizvoda, to da naglasim.

Pošto smatram da je znanje pravljenja sajta vrlo korisno, potražio sam neke "What you see is what you get - WYSIWYG" programe. To su programi koji omogućavaju pravljenje sajta bez znanja programiranja. Jednostavno ubaciš tekst i slike, a program samostalno napravi html. kod.

Najbolji i najveći programi ove vrste su Net Object Fusion i Serif Web Plus. Net Object Fusion mi je bio malo nepregledan i bagovit tako da sam odabrao Serif Web Plus. Prošao sam kroz čitav njegov pdf. tutorijal i mogu reći da je program odličan. Program nudi da na sajt postaviš sledeće stvari:
- Slike
- Tekst
- Web Button-e
- Mogućnost ubacivanja fajlova za download iz samog sajta
- I razne druge mogućnosti, od kojih su neke dostupne samo vlasnicima legalnog programa (program nije skup - 60tak dolara)
Serif Web Plus je moguće ukombinovati sa programom "HTML Lock" koji dozvoljava da se svaka internet stranica ili grupa stranica zaštiti lozinkom. Posle toga ne može svako da pristupi svakom delu sajta.

Ako je nekome potrebno da pravi manje složene sajtove, a želi da utroši najmanje vremena ja mu preporučujem Serif Web Plus program. Na taj način niti mora da uči programiranje, niti treba da potroši mesece za pravljenje sajta. Korišćenjem Serif Web Plus-a moguće je napraviti sajt od 20-tak strana za manje od jednog dana, možda tek za par sati.

[Ovu poruku je menjao Brodoplovac dana 01.08.2008. u 02:59 GMT+1]
[ hiphop28 @ 01.08.2008. 03:15 ] @
hvala kao prvo bravo to se i meni svidja i odgovara skroz mojim potrebama za pocetak i lepo ispadne sajt gde da kupim saftver u beogradu a nemam kreditnu karticu ja sam naso slicni web page maker isto je 60$ jel mozes serif da se proba free trail i kako vidi i ovaj moj bas je gotivan pozdrav
[ Aleksandar Ružičić @ 01.08.2008. 04:42 ] @
Citat:
hiphop28: ma neljutim se ja na njega hocu ja da ga pplatim u mojim mogucnostima kapiram da sve kosta al za te pare bolje mi je da me neko nauci da znam sutra da napravim sam ko zna kolko bi mi vi trazili pozdrav i hvala


hoces da te neko za tricavih 800e nauci kako da zaradis 800e? prijatelju grdno se varas ako mislis da znanje moze da se kupi parama (i to sicom koju ti pominjes).

nista (novo) ne moze da se nauci preko noci, pre svega ti je potrebna ogromna zelja (pogotovu za tako obimnu materiju kao sto je web development) i mnooogo jaki nervi ako planiras da jednog dana mozes sebe da nazoves profesionalcem u ovoj oblasti. ali najvaznije od svega je da imas strpljenje...


kao sto sam ti rekao, ukoliko ti ovo treba hitno (recimo ne mozes da cekas 5-6 meseci) onda lepo plati coveku, 800e je prava sica ukoliko je u pitanju (custom made naravno) portal/social network, takvi sajtovi (oni kvalitetni bar) kostaju po nekoliko hiljada evra (cak i desetina). a ta kluboteka koju pominjes mi zvuci na neki portal.

e a ukoliko si spreman da isdvojis par meseci, onda lepo knjigu u sake i kreci sam da ucis, niko ti ovde nece za dzabe drzati casove i to ne treba ni da ocekujes. lepo kreni sam da ucis, pa kad zapnes negde ti lepo dodjes ovde na forum, izneses problem i ljudi ce ti pomoci.


sve najbolje!
[ Jbyn4e @ 01.08.2008. 07:51 ] @
Ja koliko vidim taj www.cluboteque.com ne radi, tj. parkiran je na sedoparking...
Tako da i dalje ne znamo sta hoces da napravis, a pritom neces ni da se potrudis da nesto naucis, niti da platis nekome - pa kako si onda to zamislio, da se "samo" (od sebe) stvori?
Mnogo si neozbiljan, nisi se potrudio ni pravila foruma da procitas pa pustas vise tema odjednom, niti si se potrudio da procitas FAQ teme...

Ja sam over and out, ako ne znas da cenis vreme koje smo mi svi ulozili da bi naucili nesto (pa cak i tu gramatiku i pravopis), nema ni smisla diskutovati o tome sto tebe zanima.
[ valjan @ 01.08.2008. 09:31 ] @
Na Visokoj tehnickoj skoli u Novom Sadu studije web designa i informacionih tehnologija traju tri godine. Na oba smera se izucava vecina stvari pomenutih ovde (HTML, CSS, JavaScript, Flash, DreamWeaver, PHP, ASP...). Ako si samofinansirajuci student, tih 800 evra koje spominjes su dovoljni za otprilike jedan i po semestar. E sad, ako su takvi uslovi u drzavnoj skoli, sigurno postoji bar nekoliko privatnih gde sve to ide mnogo brze, ali je i cena sigurno veca. Pa ako ti ovde za dan-dva ne naucis da pravis sajtove, i to potpuno besplatno, razmisli malo zasto je to tako.
[ Brodoplovac @ 01.08.2008. 12:30 ] @
Izašla je nova verzija Serif Web Plusa. To je verzija X2. Otišao sam na zvaničan sajt "http://www.serif.com/webplus/webplusx2/whats-new/getting-started/" da pogledam šta nova verzija nudi i oduševio sam se. Program sada može da:
- Podržava podcast.
- Podržava blog.
- Ima mogućnost pravljenja foruma.
- Ima mogućnost zaštite svake stranice lozinkom pa ti program HTML password lock koji sam pominjao nije ni potreban.
- Može da postavi SEARCH opciju za pretraživanje sajta za korisnike.
- Može da integriše youtube snimke.
- Može da pravi slide-show u obliku nekakve flash animacije.
- I još par stvari koje nisam razumeo.

Nažalost, ja sam malo omanuo u ceni. Program košta svih 75 evra, duplo više od moje prvobitne ocene (60 dolara). Pretpostavljam da program možeš da kupiš jedino preko neta pa ti treba kreditna kartica. Ovo je nova verzija pa postoji mogućnost da će cena padati.

Na stranici "http://www.freeserifsoftware.com/software/WebPlus/default.asp" možeš da skineš besplatno verziju 6. Ta verzija je dosta stara (6 ,7 ,8 ,9 ,10 ,X2; X1 ne postoji).

Na stranici "http://www.freeserifsoftware.com/software/WebPlus/default.asp" možeš da skineš osakaćenu verziju deset. Sa ovom osakaćenom verzijom možeš da praviš samo sajtove sa maksimalnih 20 stranica.

Da bi ti pokazao šta još program može poslaću ti jedan PM. Obrati pažnju.
[ NeonDragon @ 01.08.2008. 16:27 ] @
shameless selfpromotion:

http://neondragon.iz.rs/2008/08/kako-poceti-ucenje-html-a.html
[ hiphop28 @ 01.08.2008. 22:58 ] @
puno hvala
[ Ivek33 @ 02.08.2008. 07:28 ] @
Citat:
Aleksandar Ružičić: frontpage, wtf?!? kako ce da nauci nesto ako bude koristio alate tipa frontpage i dreamweaver?
Aleksandar, ne znam zašto se čudiš ? @hiphop28 nije naveo da želi biti profesionalni webmaster
Uz to, nije dao link za web koji je spominjao tako da nisam mogao zaključiti što želi.
Ipak smatram da početnik ( ako želi napraviti neku web stranicu u što kraćem vremenu ) može naučiti izraditi neki web pomoću tog linka.
Ako ništa drugo pomoću FrontPage ili Dreamweavera može kroz source code vidjeti kako izgledaju neke stvari ( poput importa slike, postavljanja linka izrade tablice itd itd. A što je najvažnije "brzina" izrade neke stranice je po meni neusporediva od rada "pješke" i od rada pomoću nekog navedenog programa ( FP i DW ).
Ne govorim sada o webmasterima ( koji rade u php-u ) pa imaju gotove "blokove" koje samo includaju.

Naučiti raditi sam svoj web pješke u nekom TXT editoru, za to treba vremena i vremena.

Slažem se sa svima koji kažu da treba knjiga u ruke i TXT editor ako se misli ozbiljno baviti web-radom, ali to traje i traje.

Citat:
vejin: Skineš sa neta WAMP ili LAMP
@hiphop28, ako želiš učiti raditi u nekom gotovom CMS programu kao što je Joomla i slično možeš sve to polako na svom računalu kao što predlaže @vejin
Evo ti link za primjer Instalacija Wamp5 i Joomla CMS-a na lokalni PC - Step by Step
[ hiphop28 @ 02.08.2008. 16:24 ] @
hvala
[ Aleksandar Ružičić @ 02.08.2008. 17:07 ] @
@Ivek33, da nije naveo da zeli biti profesionalac ali bude li poceo da uci HTML/CSS pomocu WYSIWYG editora videce koliko je lako napraviti nesto u tim programima i tesko ce se odluciti da ukljuci source tab... a opet, iz iskustva znam da nijedan WYSIWYG editor ne moze da napravi 100% cross-browser kompatibilan sajt. moguce da ce njemu dw ili fp biti sasvim dovoljni ali tako nece nauciti da pravi sajtove vec ce nauciti kako da slaze gotove elemente, vrlo retko ce css kod pisati rucno, a javascript ce mu verovatno biti poslednja rupa na svirali...

kako god hoce, moje misljenje je da mu treba txt editor i knjiga.
[ hiphop28 @ 02.08.2008. 19:34 ] @
Hvala svima za pomoc,

[Ovu poruku je menjao hiphop28 dana 02.08.2008. u 21:20 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao hiphop28 dana 02.08.2008. u 21:21 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao hiphop28 dana 03.08.2008. u 23:08 GMT+1]
[ Aleksandar Ružičić @ 03.08.2008. 01:50 ] @
ako imas pitanja o joomli postavi ih u Web aplikacije forumu, tema ovog foruma je HTML/CSS.
[ hiphop28 @ 03.08.2008. 22:11 ] @
ocu pozdrav hvala jos jednom svima
[ Aleksandar Ružičić @ 04.08.2008. 00:37 ] @
moram samo da te opomenem da je izmena svojih poruka na taj nacin da razbija tok diskusije u suprotnosti sa pravilima ovde na es-u. nov si pa bih te zamolio da ubuduce ne menjas kompletan sadrzaj svojih poruka, ako imas nesto da dodas/ispravis samo dodaj na kraj poruke (znaci ne menjaj nista sto si vec napisao) i stavi nesto kao edit: (razlog zasto menjas poruku)

poz
[ hiphop28 @ 04.08.2008. 11:46 ] @
ja bi da postujem pravila foruma i naucim nesto sve je ovo novo za mene hvala na razumevanju pozdrav
[ aaaca @ 06.08.2008. 09:37 ] @
Izvini hiphop28 i ostali, ali ipak moram da prokomentarišem pravopis.

Nije toliko u pitanju sam pravopis, koliko površnost. Nećeš moći ni da mrdneš sa sajtom, ma koliko imao znanja, jer ćeš imati puno grešaka u pisanju koda. Programi ne trpe greške i tačno se zna gde ide tačka, a gde otvorena i zatvorena zagrada.

Mislim da je to pitanje na kome prvo treba da poradiš. Mi (ljudi) imamo ugrađen interfejs za prepoznavanje teksta, ma kakav on bio (osim u ekstremnim slučajevima) ali računari to nemaju. Mi možemo da zaključimo šta je pisac hteo da kaže, ali računari ne mogu.

Što se tiče knjiga, preporučio bih ti izdanje CET-a: "HTML za WWW - bukvar za nestrpljive" od Elizabeth Castro.

Pozdrav!
[ Prokleta_Nedelja @ 08.08.2008. 08:46 ] @
Čitajući ovaj forum, shvatih da ste svi dali netačan odgovor na pitanje
Citat:
kako da napravim sajt a ne znam nista?

Odgovor je - NIKAKO!

Da je pitanje bilo "šta treba da naučim da bih pravio web aplikacije?", odgovor bi bio drugačiji: NAUČI ČITATI. Ovakvih tema je bilo 1.000.000.000 samo na ovom forumu.
Drugo, naljutilo te što je čovjek tražio 800e za web aplikaciju? Eeee dječače, znanje koje je potrebno da naplatiš pomenutih 800e je mnogo skuplje od pomenute cijene. Radi se o godinama učenja. Krv, suze i znoj, a na kraju neozbiljna klijentela koluta očima zbog cijene sajta jer ih čudi da se to NAPLAĆUJE.

Ja bih to rekao ovako, ako ti treba sajt a ne znaš da ga napraviš - unajmi profesionalca.
ako ti treba sajt a ne možeš da ga priuštiš - onda ti, zapravo, nije neophodan. Da ti je stvarno potreban, našao bi pare.

offtopic:
Koliko godina imaš? Stvarno mi ne ide u glavu broj gramatičkih i pravopisnih grešaka koje praviš. Pa čak i u naslovu. "ne znam"... pa piše se razdvojeno. Negacije koje se pišu zajedno su nemam, nemoj i neću.

Nemoj da se ljutiš zbog svega ovoga ali nismo ništa slagali. Sve što smo rekli je gola istina.

Pozdrav
[ hiphop28 @ 08.08.2008. 17:47 ] @
hvala svima