[ Doomhammer @ 01.08.2008. 00:23 ] @
Pozdrav ljudi imam puno pitanja vezano za MAC. Slucajno sam dobio jedan MAC koji cu koristiti uglavnom za puštanje muzike ali neko ko se baš i ne razumije u MAC-ove je instalirao sistem pa nemogu ništa da instaliram. Ja bih usput htio iskoristiti taj MAC da se koliko toliko upoznam s tim sistemima i nacinom na koji rade. Kontam da ja pokušam reinstalirati sistem i tako korak po korak rjesavati probleme i učiti. Pošto ne znam ni kako se označavaju ti MAC racunari mogu samo reći da imam PowerPC G4 i 256MB rama i trenutno instaliran MAC OS X 10.1.5. E ako moze neko da da par savjeta za početak kao npr. kako doci do DVD-a (dal' peko torrenta ili ima nekih drugih nacina)? Koju verziju MAC OS X-a preporucujete da instaliram na ovu mašinu? Imam nekog iskustva sa instalacijom Linux i Windows sistema pa kontam da bi se trebao snaci i s ovim, naravno ako ima nekih specifičnosti koje se ne srecu na navedena dva OS-a ukazite na njih. Eto za početak pa ćemo vidjeti kako sve to napreduje.

[Ovu poruku je menjao madamov dana 01.08.2008. u 08:42 GMT+1]
[ Doomhammer @ 01.08.2008. 01:26 ] @
E da jos napomenem da sam uz MAC-a dobio i CD-ove sledećih naslova:

-iMac OS 9 Install
-iMac OS X Install (10.1.5 verzija)
-iMac Software Restore (4 CD-a)
-Aplications
-Apple Hardware Test

ako nešto pomaže...

[Ovu poruku je menjao madamov dana 01.08.2008. u 08:42 GMT+1]
[ cikaKosta @ 01.08.2008. 02:18 ] @
Sudeci po diskovima, ti si dobio na poklon iMac, tzv lampu (u narodu zvanu)... Dakle, prva i osnovna stvar, morash da dodash ram memoriju, koju je do dushe malo teze naci, u zavisnosti koji iMac imash, jer ima onih starijih koji koriste sdram i malo novijih sa ddr memorijom. Sa 512MB mozesh skoro bez problema koristiti 10.4, tj Tiger. Diskove nije problem naci, ima ih...mozesh pogledati http://www.apple-history.com/ i probati da identifikujesh svog iMac-a pa cemo ti bolje i lakse pomoci. Ono sto si video na instalacijama tih tvojih sistema je prilichno teze nego sto se os X-a tiche, tako da za to nemaj brige. Dobrodoshao

[Ovu poruku je menjao madamov dana 01.08.2008. u 08:42 GMT+1]
[ madamov @ 01.08.2008. 07:42 ] @
Ako je uz mašinu došao 10.1.5 i ako je stvarno G4 unutra, onda www.mactracker.ca kaže da je reč o Lampi od 17 inča. U nju ide SDRAM SO-DIMM i maksimum RAM-a je 1 GB, a sa tim maksimumom ta Lampa može da tera i Leopard.

BTW, piše se Mac a ne MAC, pogledaj http://www.elitesecurity.org/t...te-Mac-OS-iPod-iMac-ili-iPhone
[ Doomhammer @ 01.08.2008. 21:20 ] @
E ovako izgleda da imam ovo:
http://www.apple-history.com/b...ff&sort=date&order=ASC

A što se rama tice mogu nabavit 168 pinski PC-133 SDRAM modul od 256MB ako to odgovara?
Plus imam i neke fancy male zvučnike za koje nisam mogao vjerovati kako dobro rade s obzirom na malecke dimenzije .
Jedino mi se miš ne svidja, nekako je tanak pa ga nemogu uhvatiti ovom svojom rucerdom (navikao na MX51.
Znaci ja bi mogao sa 512MB RAM-a instalirati Tiger koji naravno nemam ?
[ cikaKosta @ 02.08.2008. 03:10 ] @
Vidi, prvo cesh uraditi klik na jabuku u gornjem levom delu ekrana, onda na About This Mac, onda na More info. Ovde cesh naci Memory, pa cesh sam prochitati koliko i u kojem slotu imash memorije. Poshto sam imao lampu, istu tu, na 700MHz sa 512MB i tiger je radio sasvim pristojno, zaista, nije problema bilo, chak sam i u DW-u radio, nije shtucao, mogu ti reci da nije toliko komplikovana kao sto izgleda, mislim shto se rasturanja tiche. Na njoj imash 2 slota za memoriju, koji se razlikuju. "unutrashnji" slot je klasichan 168Pinski, dakle, memorija za desktop mashine, i u svakom slotu je max po 512. Lampa je isporuchivana sa popunjenim unutrashnjim, "velikim" slotom sa 256MB tako da je ostatak mogao da se doda samo u donjem slotu u kome je memorija od lap topa, dakle 144pinska. Odatle onda sledi da to shto imash i ne vredi puno, jer jedan takav vec imash, sorry. Sto se zvuchnika tiche, par ljudi koji se inache bave zvukom i zvuchnicima, prijatno su se iznenadili na zvuk koji daju loptice . Sto se diskova tiche, dodji u subotu u o3one na andricevom vencu, pa cesh tamo videti razne ljudove .
Pozdrav!
[ Doomhammer @ 02.08.2008. 23:34 ] @
E ovako zapeo sam već kod prve rečenice. Kad kliknem na jabuku i onda na About This Mac pojavi se prozorčić sa jednim velikim X na gornjoj polovici prozora i ispod pise Power PC G4 i 256 MB memorije a nigdje nema dugmeta More Info, ima samo ispod toga X neki sićušan tekst koji poslije klika ispise serijski broj, build, itd... Neznam gdje griješim? A što se memorije tice onda bih mogao komotno ubaciti unutra 512MB 163 pinskog SDRAM-a ili eventualno ako bih se negdje dokopao onog za laptope ali čisto sumnjam. I da Ja sam iz Banjaluke tako da od dolaska na Andrićev vijenac nema ništa.
Pozdrav.
[ madamov @ 03.08.2008. 10:13 ] @
Onda među aplikacijama pronađi System Profiler, trebalo bi da se nalazi unutar /Applications/Utilities. To je program koji se pokreće kada klikneš na More Info, možda u 10.1 toga nije bilo.
[ bilbija @ 06.08.2008. 14:21 ] @
Halo,a zar ovde nema neki Chat pa da se ljudi na brzinu objasne a ne ovako,pruka,pa odgovor,pa sutra novo pitanje,pa....
malo se otegne ceo proces.
[ MMX @ 07.08.2008. 14:58 ] @
A jel ti misliš da ovde ljudi sede po 24h dnevno i samo čekaju da neko pošalje poruku, kako bi odgovorili na nju?