[ Silencer @ 01.08.2008. 08:08 ] @
Ajde da cujem kako ste vi krenuli sa web dizajnom

Kod mene je malo cudna prica, nikad u zivotu ne bi pomislio da radim tako nesto. Posto sam bio u razvojnom timu PvPGN projekta za emulaciju Battle net servera, tad 2002 godine resio sam da podignem i svoj javni server za war3. Kako mi je lepo krenuo emulacioni server sa populacio resio sam i da dignem sajt za njega Dobri PHP-Nuke i AUtotheme je zavrsio posao Tad sam poceo da koristim klasicam VIM editor u linuxu i preko njega editovo proste html kodeve autotheme. Tako sam i naucio osnovn HTML koda. Veoma lepo iskustvno, a i bas sam se cimao oko toga dok mi nije dosadilo :P

Onda sam dobio i prvi posao da radim sajt prezentaciju za koju sam uzeo 150 evra, sajtic u postnuke + autotheme, vrlo brzo za jedan dan sklopljen sajt i za kratko vreme zaradjene fine parice. Kad sam video da ovo cudo donosi pare ;P Krenuo je da mi bude i hobi.

Onda je doslo vreme kad sam digao wow-serbia.com i on je bio 2005 godine u postnuke varijanti + autotheme. Dok me nisu cimali iz ehosta da mi sajt mnogo jede masinu i preporucili prelazak na joomla Mrzeo sam iz nekog razloga Joomlu, ali kad sam presao na nju shvatio sam kolko je mnogo bolja. Odmah sam tada krenuo da radim i templating za joomlu, i tako 3 godine vucem iskustva sa mambo / joomla dizajniranjem i fenomenalnim komponentama za nju. Generalno doso sam do toga da mogu da napravim svakoj firmi prezentaciju (Informativnu) za vrlo kratko vreme, uglavnom za jedan dan ako znas sve napamet kako sta mozes da uradis i dignes lep kes. Naravno uz joomlu stigao me je i PHP / smrdljivi java scripting koji prezirem, al sta ces moras i njega da znas danas

Nikad nisam koristio nijednu knjigu za dizajnere, koristim Dreamweaver kad mi nesto zaskripi i kad ne znam, ali uglavnom vim mi odgovara za potrebe kodiranja.

Na kraju krajeva, krenem sve ovo da gledam Ljudi su prosto napravili sistem, da krajnji korisnik koji danas zna da barata windowsom moze sebi da napravi prezentaciju za kratko vreme, sto mi se iskreno ne svidja

Ovde sam govorio generalno o klasicnim informativnim sajtovima. E kolko je cudan zivot krenes da radis neku glupost jer ti je zanimljivo na kraju meni je to bio plus da dobijem posao u firmici u kojoj sad radim i pisem sajt gde vezujem PHP i Informix DB i pisem web aplikaciju za razne izvestaje.
[ NeonDragon @ 01.08.2008. 16:29 ] @
pošao 2004. godine na kurs internet programiranja u okviru regionalnog centra za talente. iiiii, tamo su nas učili html i asp+baze podataka. posle je počelo da me zanima pravljenje sajtova, pa sam naučio i css i na kraju javascript (skidao sam web stranice i gledao kako su njihovi autori šta uradili)....
[ m.stojanov @ 01.08.2008. 18:19 ] @
Hehe...zanimljiva tema. :)
Ja sam potpuno nov u web dizajniranju i jos uvek treba mnogo toga da naucim.
A cela stvar me je zainteresovala kada sam na ovom forumu procitao za besplatan iz.rs servis. Tada sam registrovao domen i za pocetak free host (jedan drug mi je dosta pomogao u tome) i poceo da pravim licnu prezentaciju najpre u WordPress-u, a zatim mi se nije dopalo to, pa sam skinuo jedan besplatan template sa neta i napravio licnu prezentaciju tako.

Ubrzo mi stize ponuda da uradim sajt za lokalnu teretanu, i prihvatio sam je naravno - ovoga puta sajt radim u Joomli i na placenom hostingu.

Sada trenutno ucim JavaScript i ne ide mi lose, ali videcemo kako ce biti na dalje kada dodju teske lekcije. :)

Eto, to bi bilo to sto se tice mog cetvoromesecnog bavljenja webdizajnom. :)
[ elite84 @ 01.08.2008. 22:45 ] @
I sam ne znam sta me je nateralo da krenem s web dizajnom/programiranjem, video da drug kucka kodove pa ajd i ja, kad ono postalo zanimljivo, ubrzo dobijem ponudu da uradim prezentaciju jednom umetniku-slikaru, koju sam odradio na srpskom madjarskom i engleskom jeziku i za to uzeo citavih 50e...cifra nije zavidna al i nije lose za prvi put :) ako si dobar u ovome, za relativno kratko vreme moze se uzeti lep kes...
[ Silencer @ 02.08.2008. 07:40 ] @
Na kraju se uvek osladi zbog para :) Zalsno mi je nekako samo sto tolko firmama nisu bitne prezentacije. Mada sad treba juriti firme koje se privatizuju, jer automatski moraju da imaju svoj web site kako bi na njemu objavili datume skupstine za akcionare (To je po zakonu). Ako vam se prodaje neka blizu firma, eto vam TIP gde da uzmete pare na brzaka.
[ Mitrović Srđan @ 02.08.2008. 17:55 ] @
Pre nego sto sam kupio svoj prvi PC u net caffeu u kojem sam radio instalirao sam DW i flash.
Ne secam se tacno koje su verzije bile jel bese davno :) Naravno pravio sam neke gluposti po integrisanim helpovima
iz doticnih programa nikada nista za pare. Oh da naravno pre svega toga jedno kratko vreme sam se sprdao
u Front Page-u. Onda sam totalno zapostavio "web dizajn" i bacio se u sasvim druge vode (security/hacking/perl/linux).
Posle dugooo vremena ove godine shvatih da mogu da se uzmu lepe pare ne Web dizajnu radeci kao freelancer pa sam se totalno prebacio na takav posao. Pre toga sam imao solidnu osnovu html/css i javascripta. Posle sam uvezbao AJAX onoliko koliko mi je potreban (jQuery,mootools, Spry) , XML, PHP/MySQL. Posto sam radio kao db admin (oracle/pl-sql) ucenje PHP/MySQL mi je bilo mnogo olaksano. I sada nemam vremena da se pozabavim nekim Advanced PHP-om iako zelim. Sve je ostalo na nivou znam onoliko koliko mi treba. Naravno bez photoshopa nista :) . Bla bla sve u svemu duga prica :)

Trenutno radim kao freelancer imam dosta klijenata iz sveta kod kojih uvek ima posla i zaradjuje se sasvim OK kinta.
Zelim da naucim RoR ali nikako vremena da ugrabim :)
[ amigos @ 02.08.2008. 21:50 ] @
Mene je web design nekako sam privukao od kad sam kupio računar pre šest godina. Šta god sam pokušavao da radim, uvek sam se vraćao web design-u na kraju. Jednostavno me je oduševila ova oblast. Nažalost, znanje mi je dosta slabo jer sam malo "proučavao" literaturu. No dobro, nikad nije kasno, te sad zaista planiram ozbiljnije da se pozabavim tim delom. Radio sam samo onako, za svoju dušu, a sad polako krećem da radim nešto sa strane. Prvo sam drugaru uradio prezentaciju za stomatološku ordinaciju, sad radim prezentaciju za firmu koja se bavi proizvodnjom nameštaja, ima nagoveštaja o eventualnim novim poslovima i tako... Problem je što moraš da radiš jedno po jedno, tj. da savlađuješ oblast po oblast, a ja bih sve odjednom ako može - a ne može (bar po mom mišljenju). Posla može da se nađe, samo moraš da se nametneš i naravno pokažeš da možeš da to izvedeš. Literature ima na pretek (na engleskom nažalost), samo treba sesti i razvaliti se od čitanja i vežbanja.
[ elite84 @ 03.08.2008. 14:27 ] @
Ne bih da postavljam novu temu, pa cu ovde pitati, interesuje me vase misljenje (mislim na one iskusnije),
da li je web design perspektivan, da li mozda jednog dana moze doci do zasicenja sajtova...ili ce uvek biti potrebna ova sfera, krajenje je vreme da se preorijentisem sta hocu da radim, a znam da je isto tako potrebno mnogo vremena i truda za sve ovo, pa ne bih voleo da pogresim...
[ Aleksandar Ružičić @ 03.08.2008. 15:12 ] @
moje licno misljenje je da je web dizajn trenutno jedna od najperspektivnijih oblasti sto se tice IT-a (pogotovu na ovim prostorima).

mada ukoliko si stvarno dobar u onome cime se bavis, bez obzira da li je potraznja za tom vrstom delatnosti velika ili mala, imaces posla sigurno...