[ djamsi @ 01.08.2008. 15:21 ] @
Ovako instalirao sam Ubuntu 8.04,1 Server Edition i posto ne znam puno o linux komande zanima me dali ima neki vizuelni interfejs (kao GNOME ili KDE) za server verzije. Ukoliko ima imteresuje me kako da to instaliram ja sam naso nesto na neke forume ali ne radi kao da skinem Ubuntu 8.04.1 desktop verziju u da instaliram Ubuntu-desktop. Ali nije mi islo od ruke. Kad dodzem do update on prelisti ceo disk sa cd-a sa desktop verziju i kad ukucam sudo aptitude install ubuntu-desktop dobijam odgovor kako da nema to na cd-u. Inace radi se o Ubuntu server verzii za AMD64, XEON, Core 2 verziji.

Smucilo mi se radim i programiram na windows, a posto vista nije dobra za neke server aplikacije nju koristim samo da bi imao vise informacija o njom. Inace probao sam da instaliram na vistu MySQL server ali server se ponasa neobicno port svaki put mu je otvoren tako da MySQL nece da radi nikako Apache je jedino radio, a PHP kad tad. Ovo sam probao na visti prije 4-5 meseci i necu da gubim vise vremena da isprobavam opat sa njom nego naglo menjam OS platformu sa Windows na Linux.
Nadam se da ce biti puno dobrih ljudi koji ce da pomogne jednom pocetniku koi hoce da se prebaci sa Windows na Linux
[ jablan @ 01.08.2008. 15:44 ] @
Meni se sve čini da tebi uopšte ne treba Server izdanje, nego obično. Postoji li neki poseban razlog što instaliraš server a ne desktop?
[ djamsi @ 01.08.2008. 15:53 ] @
Postoi, kao sto sam naveo radim sa web-om tako da mi trebaju iskustva sa linux i bas sa server verzije-m.
[ momsab @ 01.08.2008. 21:45 ] @
web stvari mzoes da radis na desktop verziji, samo stavis MySQL, Apache, PHP i jos neke stvari ako su ti potrebne
[ djamsi @ 02.08.2008. 05:30 ] @
Ok, svi daju support za desktop verziju. Pitanje ce da bude ovako:
- Postoi li za Ubuntu 8.04.1 neku vizuelni desktop?

Ukolko postoi moli vas javite mi.

Da samo obrazlozim zasto hocu server?

Hocu da porenem host na dosta snazan kompjuter "HP ProLiant DL380" koji ce da ima 5 public adresa, osvim web host hocu na njega stavim i VoIP i da probam kako ce da ide i koliko ce moci klijenta da podrzava istovremeno. Ovaj PC ide sa Windows 2003 RC2. Znam i siguran sam u to da na linuxsom ce da bude stabilniji i brzi.
[ momsab @ 02.08.2008. 12:33 ] @
da
Gnome, KDE,...
naci ces, bar se nadam da je takva, korisnu naredbu u temi u vezi KDE4 na Ubuntutt (nisam siguran, mislim da nece staviti poslednju verziju KDEa, 4.1 nego verziju 4)

savet: podesavaj server "na daljinu", kad se uzponas malo bolje sa Linuxom
[ djamsi @ 02.08.2008. 15:06 ] @
Juce sam nasao na internetu na softpedia.com "GNOME" gnome-desktop pa zanima me sta treba da dalnodujem da bi instalirao ovaj visual dekstop na mojoj masini? Sa softpedia daje link na source koji sa redirekcijom vodi me na gnome sajd ja sam izabrao juce verzuju gnome 2.22.2 ali kaj sam isao na taj link dobio sam puno fajlova za skidanje. Znaci sta treba da skinem? I posto cu da radim sa flash USB drive kako onda na linux da mu kazem da su modatci na flash drive-u i kako instalirati?

Hvala vam puno do sada na na pomoci nadam se da ce se necu odkazati, i necu obrisati ubuntu server verziju.
[ momsab @ 02.08.2008. 18:07 ] @
nisam siguran da li ide ovako naredba, probaj u konzoli
Code:
sudo apt-get install gnome


zna li neko kako se rukuje repozitorijumima (unos source-a, pregled repozitorijuma i slicno) samo preko konzole? :)
[ jablan @ 04.08.2008. 09:26 ] @
vi /etc/apt/sources.list

:)

BTW, momak je baš uporan sa serverom... :)
[ djamsi @ 11.08.2008. 06:56 ] @
Kako mogu da pristupim USB drajvu posle logina na Ubuntu Server? Vec znate da Ubuntu server nema desktop-a.
[ fade @ 11.08.2008. 08:42 ] @
Pa, evo kako bih ja to uradio, s obzirom da nemas GUI.
Ovo radim pod pretpostavkom da flash nije mountaovan.
Prvo bih odradio
#fdisk -l

I dobio bih otprilike ovakav izlaz komande
Device Boot Start End Blocks Id System
/dev/sda1 * 1 982 125680 6 FAT16

Sada kada sam video da imam flash na /dev/sda1 moram da ga mountujem negde.
Posto ja ovaj flash stalno koristim, dodacu mu stalni mount point i liniju u /etc/fstab. Ta linija koja sadrzi mount point izgledace ovako
/dev/sda1 /mnt/flash vfat noauto,gid=users,umask=0000 0 0

Ovo ce mozda pretrpeti prepravke od nekih korisnika, ali meni radi bez problema.
Sada, posto sam dodao /mnt/flash putanju, moram kreirati taj direktorijum, naravno sa komandom
mkdir /mnt/flash
to i uspevam.Josh mi je ostalo da mountam flash, to postizem komandom
mount /dev/sda1
i kada zavrsim , uradim umount sa komandom
umount /dev/sda1

A u slucaju da je flash mountaovan i spreman za rad, samo bih ukucao
df
i dobio nesto ovako sto mi kazuje koliko je prostora zauzeto,gde je mountovan itd
Filesystem 1K-blocks Used Available Use% Mounted on
/dev/sda1 125680 64125 60984 51% /mnt/flash

Posle samo otvoris taj direktorijum i radis sta vec hoces.
To bi trebalo da bude to, mozda jos neko nesto doda, ili nadje gresku.
[ cure126 @ 25.04.2012. 12:05 ] @
Da ne otvaram novu temu, isti server je u pitanju. Instalirao sam ga i podesio tacno kao na sajtu (instalirani php, apache, mysql, shorewall i pdoeseni kao prema uputstvu ovde)

http://net.tutsplus.com/tutorials/php/how-to-setup-a-dedicated-web-server-for-free/

dosao sam do koraka da treba da probam filezilu i putty ali oni nece da se konektuju na server ni spolja ni u lokalu. Ne znam sta mi je raditi, nemam bas iskustva sa linuxom i serverima. Ima li neko neki tip?
[ valjan @ 25.04.2012. 13:01 ] @
Jesi li instalirao OpenSSH kao što je pokazano na slici 13 (ako se nisam zabrojao) u Tutorialu?
[ cure126 @ 25.04.2012. 17:39 ] @
Odma posle gledah s drugom i videh da sam u brzini instalirao Sambu a ne ssh. Debil... :) A reci mi, mislio sam da dodam phpmyadmin i mozda jes neke pakete koji su potrebni za hostovanje web sajtova jer server treba da sluzi kao poligon za testiranje sajtova. Da li mogu da se naprave nekako odvojeni nalozi gde ce ortak drzati svoje sajtove i manipulisati njima i gde cu ja drzati svoje. Kojima cemo moci da pristupamo paralelno i to... ?
[ maksvel @ 25.04.2012. 20:30 ] @
Treba ti nešto tipa Virtualmin
[ cure126 @ 26.04.2012. 09:50 ] @
E skinuh i raspakovah webmini i sve se lepo instaliralo i ispisalo mi
Citat:
Webmin install complete. You can now login to https://ubuntu-server:10000/
as root with your root password, or as any user who can use sudo
to run commands as root.


ali kad otvorim u browseru https://ubuntu-server:10000/ nece da se otvori. Jesam nesto prevideo ili sta?
[ maksvel @ 26.04.2012. 12:22 ] @
Probaj sa https://localhost:10000
[ vladared @ 26.04.2012. 12:37 ] @
ili ako ovo ne prođe, probaj http, bez s. Negde nije definisana defaultna secure konekcija.
[ cure126 @ 26.04.2012. 12:57 ] @
Ne, nece da otvori. A nisam siguran ni da je trebao, za ovo localhost,
posto je server na drugom racunaru u mrezi, nije na tom.
[ maksvel @ 26.04.2012. 13:18 ] @
Unesi IP adresu, pa port i onda probaj.