[ cmar @ 09.08.2008. 20:08 ] @
e kako da napravim background (ili kao se to vec zove) od nekog malog dela neke slike.
nesto kao textura.... Znaci jedan mali deo slicke da umnozim i da ga postavim iza ...recimo nekih slova.
????
HVALA
[ Skandy @ 09.08.2008. 21:02 ] @
Pitanje za tebe: Da li zelis da se taj mali segment ponavlja dok ne popuni celu ovrsinu slike ili zelis da segment bude razvucen na dimenziju slike?
[ cmar @ 10.08.2008. 02:32 ] @
da se ponavlja! al kad vec pitas , aj da vim kako bi bilo i da ocu da se razvuce.
[ Skandy @ 10.08.2008. 09:27 ] @
Da se ponavlja:

1. Napravi kvadratnu selekciju oko dela koji zelis da se ponavlja. (aktivacija kvadratne selekcije taster "M" ili je rucno odaberi na paleti sa alatima).
2. Dok je kvadratna selekcija aktivna oko zeljenog dela idi na padajucu meni: Edit/Dafine PAterne. Dobices mogucnost da das ime paternu, napisi neko ime i pritisni "OK".
3. Potom da bi to primenio na Background, od lejera "Bacground" napravi "Layer 0", duplim klikom na njega i "OK".
4. Zatim ides na padajuci meni: Layer/Layer Style/Pattern Overlay...
5. O okviru sa paternom klikom na strelicu otvori sve paterrne i pronadji svoj. Videces opcije za podesavanje velicine, transparencije, isprobaj sve i podesi, tebi optimalno.

Da se razvuce preko cele slike:

1. Napravi kvadratnu selekciju oko dela koji zelis da se ponavlja. (aktivacija kvadratne selekcije taster "M" ikli je rucno odaberi na paleti sa alatima).
2. Pritisni tastere CTRL+J , da bi od selekcije dobio novi layer
3. Pritisni tastere CTRL+T, da bi dobio opciju za transformaciju
4. Razvlaci oblekat po dijagonali sa pritisnutim tasterom SHIFT.

[ Predrag Supurovic @ 10.08.2008. 09:45 ] @
I obavezno prouci kako radi opcija Filter / Other / Offset
[ Parsifal @ 10.10.2008. 09:47 ] @
Ako umesto slike hoćeš da postaviš gradient, onda u PS napravi dokument širine 1px puta dužina stranice. Pozadina je white.

Zatim idi na gradient tool koji je podešen na forground/background, i povuci kursorom od vrha do dna stranice. Sejvuj je, otvori DW i ubaci gradient preko page properties>appearance>background image, a polje ispod podesi na repeat.

Zbor različitih dužina, za svaku stranicu je potrebno uraditi poseban gradient.


[Ovu poruku je menjao Parsifal dana 10.10.2008. u 23:12 GMT+1]
[ Dusan Gacic @ 23.10.2008. 11:21 ] @
Pa malo je komplikovano raditi, na taj nacin background, za svaku stranicu posebno
Lakse bi bilo napraviti jedan reflected gradient ili napraviti obican linear gradient i namestiti da se ponavlja po X osi samo, a a za ostatak pozadine podesiti odgovarajucu boju.
[ Parsifal @ 02.11.2008. 06:33 ] @
Na prethodo opisan način izrade gradienta podesio sam repaet x, ali iz meni nepoznatog razloga, to nije funkcionisalo. Kada sam podesio na repeat ispalo je super.
Takodje sam za svaku stranicu morao da pravim gradient posebno prilagodjen njenoj duzini, jer su mi u suprotnom stranice bile "isecene" neodgovarajućom dužinom gradientom. S obzirom da sam na forumu zato što ne znam, možeš li da zbog mene i drugih ljudi ukratko opišeš kako da odradimo jedan gradient za sve stranice.
Citat:
Lakse bi bilo napraviti jedan reflected gradient

Kako se pravi reflected gradient?
[ Skandy @ 02.11.2008. 08:59 ] @
Citat:
Parsifal:
Kako se pravi reflected gradient?

Reflekt gradient se pravi pomocu alatke "reflekt gradient". Alatka se koristi tako sto se gradient povlaci od sredine stranice ( ne od kraja), ako ne dobijas zeljene rezultate probaj da cekiras/decekiras opciju "reverse".
Morao sam ponovo da procitam sve postove i vidim da saveti oko reflekt gradienta dolaze od tebe.
Druga stvar, sta si mislio pod ovim: Sejvuj je, otvori DW i ubaci gradient preko page properties>appearance>background image, a polje ispod podesi na repeat.
Zapravo zanima me sta predstavlja " DW " ?
[ Parsifal @ 02.11.2008. 10:23 ] @
Citat:
@Dusan Gacic
Lakse bi bilo napraviti jedan reflected gradient ili napraviti obican linear gradient i namestiti da se ponavlja po X osi samo, a a za ostatak pozadine podesiti odgovarajucu boju.

Ovo sam odradio kako je rečeno, ali ne funkcioniše. Možda mi template nešto nije u redu.


Citat:
@Skandy
Reflekt gradient se pravi pomocu alatke "reflekt gradient". Alatka se koristi tako sto se gradient povlaci od sredine stranice ( ne od kraja), ako ne dobijas zeljene rezultate probaj da cekiras/decekiras opciju "reverse".

Aha, sada sam ukapirao da je reflekted gradient jedan od 5 postojećih gradienta u PS, inače sam pri izradi koristio linear gradient.

Citat:
Druga stvar, sta si mislio pod ovim: Sejvuj je, otvori DW i ubaci gradient preko page properties>appearance>background image, a polje ispod podesi na repeat.
Zapravo zanima me sta predstavlja " DW " ?

Izvini nisam naglasio da je u pitanju Dreamweaver, jer sam smetnuo sa uma da ne rade svi sajtove u njemu.
[ Skandy @ 02.11.2008. 13:13 ] @
Uzmi u obzir da se ovde izneseni odgovori i saveti uglavnom odose za stampu, a koji nisu uvek primenjivi za web. Tako da moje odgovore u ovoj temi nemoj uopste uzimati u obzir.

P.S : resio si mi jednu nedoumicu, bio sam zbunjen kada si napisao da ti nisu sve strane istih dimenzija.
[ Parsifal @ 02.11.2008. 14:00 ] @
Pa jeste, lepo piše "Grafika- rasterska grafika" al' nema ko' da čita. Sorry, ja sam kriv za zabunu.
[ Dusan Gacic @ 12.11.2008. 00:02 ] @
Hey.. Nisam ni gledao ovu temu.. Evo okacio sam primere za linear gradient i reflected gradient.