[ mramorcanin @ 10.08.2008. 22:08 ] @
Od skora sam nabavio MacBook , a pre toga 10-tak god koristio pc, i odmah mi se dopao sto se tice stabilnosti i funkcionalnosti , ali imam jedan problem : ne mogu da podesim stampac hp1018 zato sto nema fabrickih drivera za mac os. Nasao sam nesto na netu i sve se vrti oko tog driverahttp://foo2zjs.rkkda.com/forum/read.php?9,1036,1036 , ali posto se instalira preko konzole , a to nikad nisam radio na macu , ako neko moze da mi pomogne da instaliram taj stampac.
[ Ivica M. @ 10.08.2008. 22:49 ] @
http://www.linuxfoundation.org/en/OpenPrinting/MacOSX/foo2zjs

http://www.openprinting.org/do...iver/macosx/foo2zjs-1.1-UB.dmg
http://www.openprinting.org/do...sx/foomatic-rip-2008-01-30.dmg
http://www.openprinting.org/do...river/macosx/gplgs-8.61-ub.dmg

Instaliraj ovo troje, i to tim redom (nisam siguran da li mora, ali za svaki slučaj). Za to ne treba terminal.

Printer Set Up Instructions

To add a USB printer, Leopard (Mac OS X 10.5.x) users should open the Print & Fax System Preference pane. Click on the plus (+) icon at the lower left of the Printers list. A new window will open. In that window, click the Default Browser icon at the top left. Highlight your printer in the section below. Use the "Print Using" pop-up menu near the bottom of the window to select the correct PPD for your printer and click Add.

Ovo je važno:

The HP LaserJets 1000, 1005, 1018, and 1020 need to have their firmware loaded every time they are powered on. A simple "double-click" script is enclosed that will simplify this process. You will most likely want to copy this script to your Desktop for easy access. The script will parse the PPDs for the installed printer queues to find the printer and match it to the proper firmware. The firmware will then be sent to the printer using the 'lp' command

Ja sam ovo radio rucno - pokrenes terminal i otkucas:

Code:
sudo lp /usr/local/share/foo2zjs/firmware/sihp1018.dl


i svoju lozinku. Ne znam gde se nalazi taj skript koji pominju na sajtu, ako ga nadjes, super, ako ne, samo ovo otkucaj u terminalu.

Ovu komandu treba da ukucas samo onda kada ponovo ukljucis stampac (u struju, ako se ne varam, ne postoji prekidac). Ne treba da ukucuvas posle restarta sistema. U tom slucaju, stampac ce prestati da radi, ako firmware pokusas da ucitas, a vec je ucitan. Ako prestane da radi zbog toga, ili bilo cega drugog, samo ga iskljuci iz struje, ponovo ukljuci i ponovi onu komandu u terminalu.




[ Džeronimo @ 10.08.2008. 23:26 ] @
Citat:
mramorcanin: ali posto se instalira preko konzole , a to nikad nisam radio na macu

Konzola (Console) se koristi za druge stvari.

A to na šta misliš je Terminal.

Znači, kad hoćeš da ukucaš neku komandu, idi u Applications > Utilities i otvori Terminal, a ne Console.
[ mramorcanin @ 12.08.2008. 23:03 ] @
Imam problem na samom pocetku, kod instalacije foo2zjs tj posle pitanja za destinaciju i kad krene instalacija odmah na pocetku ispise Running foo2zjs innstal script i tu odmah na pocetku ona statusna traka instalacije stoji i cuje se jako neki isprekidan zvuk i sve se blokira , mogu jedino na silu da iskljucim racunar probao sam nekoliko puta . Kada uradim deinstalaciju pise da je deinstalacija uspesna .Kako moze da bude uspesna kada nije ni poceta? O cemu se radi i gde sam pogesio? Inace skinuo sam sva tri programa ali nisam krenuo da instaliram ostale kada zeza ovo na pocetku.
[ Ivica M. @ 13.08.2008. 05:51 ] @
Izgleda da sam napravio grešku kada sam napisao redosled instalacije paketa. Probaj unazad - treći, drugi, pa prvi.
[ mramorcanin @ 13.08.2008. 21:55 ] @
Ovako mi je instalacija prosla , i dobio sam stampac u browseru ,ali ne mogu nista da stampam. Kada otkucam onu komandu
sudo lp /usr/local/share/foo2zjs/firmware/sihp1018.dl . Kao posalje se dokumenat na stampu , ali stampac ne reaguje . Ne znam gde sam pogresio.
[ Ivica M. @ 15.08.2008. 17:04 ] @
Ne znam, isključi štampač iz zida, pa ga ponovo uključi! Kad ukucaš tu komandu, treba da čuješ onaj zvuk kao da kreće da štampa. Posle tog zvuka, trebalo bi normalno da možeš da štampaš.
[ cetinjska @ 15.08.2008. 20:51 ] @
Probaj preko instalacionog dvd-a sa Leopardom,ja sam odatle instalirao drivere za hp stampace(pri instalaciji Mac OS X),nisam siguran da li moze naknadno,nisam probao
[ Ivica M. @ 16.08.2008. 02:45 ] @
Citat:
cetinjska: Probaj preko instalacionog dvd-a sa Leopardom,ja sam odatle instalirao drivere za hp stampace(pri instalaciji Mac OS X),nisam siguran da li moze naknadno,nisam probao


Ne može za modele od HP 1000 do HP 1020, jer nisu zvanično podržani. Već HP 1022 radi out of the box. Dakle, mora da se budži. Na Tiger-u je radio Zenographics drajver, ali ni on više nije potržan, tako da je ovaj foo2zjs jedina nada. Meni radi sa HP 1000 bez ikakvih problema, jedino smara ovo ucitavanje firmware-a. Ako je stampac prikljucen na PC, a Mac ga koristi preko mreze, onda za ovim nema potrebe, jer ce PC da ucita firmware.


[ mramorcanin @ 16.08.2008. 06:26 ] @
Kakogod meni ne radi . Evo sta sam primetio po uputstvu kada odem u browse gde se pojavi printer i dole, gde treba da se odebere driver u opciji print using - stampaca 1018 nema na spisku nego moram da idem na other i tamo ga trazim pesice u folderu gde je instaliran foo2zjs i tamo odaberem 1018.ppd onda tek mogu da odem na opciju ADD . Kada pokusam nesto da stampam ne cuje se nikakav zvuk , ali mi se u statusu pojavi dokumenat koji treba da se odstampa , na trenutak se pojavi printing i onda se prebaci na stopped i tako stoji posle nekog vremne izbaci u prozorcicu neki error ....

[Ovu poruku je menjao mramorcanin dana 16.08.2008. u 08:44 GMT+1]
[ mramorcanin @ 16.08.2008. 08:54 ] @
Uspelo konacno posle 100 instaliranja i deinstaliranja , video sam gde sam gresio. U svakom slucaju , hvala Ivice.
PozZ



[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 17.08.2008. 00:06 ] @
A gde si grešio? :) Za buduće naraštaje, da uče na tvojim previdima :)
[ mramorcanin @ 17.08.2008. 06:18 ] @
E, da pametno je da napisem da ne bi bilo previda kao kod mene i gubljenja vremena i volje , zato sto je ovo samo jedan od mojih problema , posto kompletno poslovanje , uredjaje i programe koje sam doskora koristio na windowsu , pokusavam da prilagodim Mac-u.
Dakle :
1.Pre pocetka instalacije stampac mora biti ukljucen i mora biti ustekan u usb na racunaru ( i tu postoji problem nije hteo da mi radi na kablu na kome je radio na PC - u , duzine 3 metra , ali je radio na novom kracem kablu od 1,5m - ne znam zasto , sigurno kvalitet kabla , posto nije prekid )

2.Jako je bitno da se ona 3 programa instaliraju redom kao sto mi je Ivica rekao u ispravljenom postu:
- gplgs 8.61
- foomatic - rip
- foo2zjs 1.1
U svakoj drugoj kombinaciji ne radi. A da bi znali da je ok posle instalacije foo2zjs , bolje receno pred kraj instalacije pojavice se jedan novi prozor u terminalu gde treba :


3. izabrati vas model stampaca u mom slucaju broj 6 i sto je jako bitno pitace vas za PASSWORD . O cemu se radi zasto ovo naglasavam - imao sam instaliran Leopard 10.5 , ali bez passworda jednostavno nisam upisao password , i u na ovom mestu sam ostavio prazno tj overio sam samo sa enter i onda se u terminalu pojavljuju jos neki redovi upozorenja i td. Ispravno je posle unosa passworda i enter pita dali da smesti neki folder na desktopu i obavesti da je procedura kompletirana .

4. Sledeci korak je da u system preferences pa na + izberete vas printer na default, on treba da je na spisku (ako je ulljucen usb kabal), kada kliknete na vas model mora da bude i dole prikazan driver - posle kraceg pretrazivanja u polju - print using ( tu sam opet gresio, posto nije bio prikazan ja sam kliknuo na other i nasao driver tamo gde je instaliran i kliknuo na 1018.ppd , posle toga isto izgleda, ali ne radi , dakle mora da bude vec tu ako je instalacija ispravna samo klikom na model stampaca) i samo se klikne na add .

5. Sledeci korak je onaj komandni kod koji se upotrebljava pre svakog ukljucenja stampaca i koji sam smestio u jedan txt fajl i smestio ga na desktop, tako da mi bude pri ruci sudo lp /usr/local/share/foo2zjs/firmware/sihp1018.dl gde isto trazi password (koji nisam imao ),i kada sam ga dodao onda se cuje onaj zvuk ukljucenja stampaca koji je pomenuo Ivica, kada se overi sa enter .


Samo da dodam da sam negde na internetu video skriptu pomocu koje moze da se resi ovaj problem, sada vise ne mogu da je nadjem - pitanje je dali bi znao i da je upotrebim ili bih tapkao kao sa ovim.

Sada radi i hocu da se zahvalim svima koji su pomogli . Sada novi problem trazim driver za Netgear SC101 za Mac sto je malo teze .

Pozz.