[ jerryrain @ 12.08.2008. 15:01 ] @
Pre 15 dana sam narucio jedan koriscen Iphone iz USA, a 5 dana posle prve kupovine kupio sam jos jedan.
Prvi telefon mi je stigao na kucnu adresu i normalno sam platio carinu.
E sad, za drugi mi je malopre stigao telegram sledece sadrzine:

"Obavestavate se da vam je prispela EMS posiljka broj ******** iz USA mase 0,759. Blize obavestenje mozete dobiti od poste carinjena 11200 BEograd soba 507 savska 2 ili na tf 011/2641490 pocevsi od 12.8.08 godine u vremenu od 8 do 15h. posta carinjena 11200 beograd savska 2"

Interesuje me na sta da budem spreman sutra kada ih na zovem:

a) da li ce mozda da mi prave neki problem sto je to drugi po redu telefon pa da moram da recimo imam registrovanu firmu za uvoz telefona pa ce da mi traze razne papire za uvoz

b) sto je koriscen pa mozda da mi ne daju da podignem takvu robu (mada sa prvim nisam imao problema)


c) sto se mozda nekome od carinika svideo telefon pa ce sve da proba da ga ja ne bi podigao...
[ Davor Vlajkovic @ 12.08.2008. 15:09 ] @
Ti carinici u Savskoj su totalni bolidi. Meni su pre nekog vremena zaplenili pošiljku koja je sadržavala godišnje finansijske izveštaje kompanija i bila jasno označena sa NCV (no commercial value). Njihov argument je bio da 10kg luksuznog papira mora da ima neku vrednost i odokativno su odredili carinu po komadu, tipa 50 izveštaja puta 100din. = 5.000din. Nakon pola sata ubeđivanja rekao sam im da slobodno iznesu taj papir na ulicu i ako uspeju da ga prodaju po toj ceni, ja ću im drage volje platiti toliko za carinjenje :)
[ jerryrain @ 12.08.2008. 15:13 ] @
da najgori su, imao sam do sada nebrojeno puno puta problema sa njima... bas zato sad i trazim savet od nekog ko se razume u zakon i sl. da znam sta da im kazem, jer ocekujem da ce da me vozaju na sve moguce nacine
[ Davor Vlajkovic @ 12.08.2008. 15:22 ] @
Najjače je što su meni mnoge zaista vredne pošiljke opušteno prolazile kroz njihov filter, čak i kada su imale istaknutu vrednost. Verovatno ni ne čitaju šta piše nego ocenjuju na osnovu pakovanja, težine pošiljke i sl.
[ jekac @ 19.08.2010. 10:03 ] @
ja sam planirala da narucim isto telefon iz inostranstva pa iskreno ineresuje koliko te je kosta carina u odnosu na vrednost telefona, tj da li ti se isplatilo? Primera radi ja mogu sa postarinom da prodjem oko 250$, kod nas taj telefon kosta 350e
znam da ovo nije tema ali ne mogu nikoga da pronadjem ko bi mogao barem da mi da neku pribliznu informaciju
unapred zahvalna
[ tdjokic @ 19.08.2010. 11:59 ] @
Evo ti moje konkretno iskustvo iz ove godine:

paket br.0 - oslobodjen carine
paket br.1 - ukupna carinska osnovica 7.480, ukupno dazbina 2.600 dinara
paket br.2 - osnovica 507, dazbine 521 dinar = vise dazbina nego sto kosta paket!
paket br.3 - osnovica 2.019, dazbine 951 dinara
paket br.4 - osnovica 4.056, dazbine 1.559 dinara

Nema pravila, zavisi koji je carinik carinio i kako je raspolozen taj dan. Grubo gledano, uzmu oko trecinu od osnovice koju dobiju sabiranjem vrednosti robe sa cenom transporta.

Nazalost, nista od ovoga nije mobilni telefon, pa odgovor nije direktan nego samo informativan.