[ zeenmc @ 14.08.2008. 09:44 ] @
Pozz, zanima me kako povratiti izbrisane filove sa linuxa, imam ubuntu 8.04, i pre 10ak minuta sam uspeo da izbisem neki torrent, 350MB, Linux knjige su u pitanju, znas nije mala stvar ....
[ nkrgovic @ 14.08.2008. 12:15 ] @
Ako je ext2 - probaj undelete opciju iz mc-a. To ti je nekako najbrze resenje... Ako nemas Midnight Commander, skini ga.
[ niceness @ 14.08.2008. 12:26 ] @
Pogledaj ovo za ext3: http://www.xs4all.nl/~carlo17/howto/undelete_ext3.html
[ tdjokic @ 14.08.2008. 12:27 ] @
U "magacinu programa" ima ovo za U 8.04: "Gnome Commander - nice and fast file manager for the GNOME desktop GNOME Commander is a fast and powerful graphical filemanager for the GNOME
desktop environment, it has a "two-pane"* interface in the tradition of
Norton and Midnight Commander."

No medjutim, nece li se skidanjem / instaliranjem novog programa desiti da on zauzme bas problematicni prostor, na kome se nalaze obrisani podaci? Zar ne postoji neko pravilo da nakon nehoticnog brisanje ne treba snimati nista novo, dok se ne spasu podaci?

(* He, he, stvarno pise "two-pane", nije moja greska!)
[ mulaz @ 14.08.2008. 13:14 ] @
ubacis neki live cd, i neki externi disk
na live cd-u instaliras foremost ( http://foremost.sourceforge.net/ )
ides u neki folder na externom disku
pokrenes "foremost -t pdf /dev/sdXY" gde je x slovo i y broj particije gde su se nalazile te knjige
cekas ko kreten, jos posebno ako je velika particija
pogledas u folder output, i tamo imas puno pdf-a, sa brojevima u imenu
rucno pogledas koji suti, sto ti trebaju, i iskopiras ih negde

...znam da sigurno postoji laksi nacin, ali to je jedini sa kojim sam ja imao srece... :)
[ jablan @ 14.08.2008. 13:58 ] @
Citat:
tdjokic: He, he, stvarno pise "two-pane", nije moja greska!)

A što bi bila greška? Sasvim je normalno reći two-pane.
[ nkrgovic @ 14.08.2008. 14:39 ] @
Ima bre i mc, mora da ima. A da li ce pregaziti... paa.... Nece, ako krene sa liveCD-a sigurno. :) Uostalom, to je samo brzo resenje - moze se undelete raditi i na ruke, ali onda nek uzme google i vidi kako se to radi.... To bas i nije neki zabavan posao, i nije nesto sto se preporucuje pocetnicima.
[ tdjokic @ 14.08.2008. 15:38 ] @
Citat:
jablan: A što bi bila greška? Sasvim je normalno reći two-pane.
Hvala. Nisam do sada cuo tu rec, samo panel.
[ zeenmc @ 14.08.2008. 19:52 ] @
ReiserFS je kod mene, bedak, pogledacu malo kasnije, pa javljam
[ jablan @ 14.08.2008. 21:48 ] @
Nisu džabe ljudi izmislili recycle bin.
[ linuxadore @ 19.08.2008. 22:54 ] @
Mora da može. Samo ne odustaj.
Vote 4 Mulaz!
[ mkaras @ 20.08.2008. 08:43 ] @
Probaj neki od ovih programa:

- DiskInternals Linux Recovery 1.0
- R-Linux 1.0
- TestDisk 6.7 Win

Pre par meseci sam sa jednim od njih uspeo da povratim skoro ceo disk sa obrisanom tabelom particija. Na žalost više se ne sećam koji je tačno od njih to bio.

Bitno je da ispoštuješ sledeću proceduru:
Disk pod Linux-om skini sa mašine i prebaci je na drugu mašinu koje po Win XP (svi programi su za XP) i pokušaj da skineš podatke sa Linux diska na disk pod WinXP. Nikako nemoj da pišeš ili instaliraš nove programe na disku koji treba da obrađuješ.Čak bi bilo poželjno da više i ne podižeš sistem sa tog diska jer linux i prilikom podizanja sistema piše po disku. Vrlo je bitno, ponavljam, da nema više nikakvog pisanja po disku sa koga trebaš da povratiš podatke
[ Apatrid @ 20.08.2008. 21:23 ] @
Ako cemo tako (nemoj da podizes masinu pod Linux-om, jer "pise po disku"), ne bi trebalo ni da je obori, vec iskljuci iz struje. Log fajlovi se azuriraju stalno.

Cio taj koncept sa "undelete" na unixoidima je meni sumnjiva kategorija.
[ mkaras @ 20.08.2008. 21:56 ] @
Citat:
Apatrid: Ako cemo tako (nemoj da podizes masinu pod Linux-om, jer "pise po disku"), ne bi trebalo ni da je obori, vec iskljuci iz struje. Log fajlovi se azuriraju stalno.


Sada si pronašao rupu na saksiji. Naravno da treba što manje pisati po disku, najbolje nikako. Ali to ako može. Ali ne verujem da do sada kolega nije već gasio mašinu.Tako da ipak ostaje savet da disk izvadi iz mašine.

Citat:
Cio taj koncept sa "undelete" na unixoidima je meni sumnjiva kategorija.


Očito je da si se javio tek da se javiš. Ako nikada nisi ni pokušao da povratiš fajlove onda barem nemoj unapred da kukaš. Za divno čudo, ja sam uspeo veliku većinu fajlova da oporavim. Vredi pokušati. Ne znam kako će samo tvoj savet da mu pomogne
[ maksvel @ 20.08.2008. 22:01 ] @
Ovde ima, rekao bih, konkretnih saveta.
(Možda Hans konačno u zatvoru napravi neki free tool za automated-recovery, da se ne mučimo sa ovim )
[ Apatrid @ 21.08.2008. 15:54 ] @
Citat:
mkaras: Sada si pronašao rupu na saksiji. Naravno da treba što manje pisati po disku, najbolje nikako. Ali to ako može. Ali ne verujem da do sada kolega nije već gasio mašinu.Tako da ipak ostaje savet da disk izvadi iz mašine.


Pa to sto ti zoves mojim "otkricem rupe na saksiji" je upravo ostavljeno da naglasi da "treba sto manje pisati po disku" i nije tako jednostavno da se postigne (tj. nije samo do korisnika), jer procesi koji pisu po disku trce non-stop na vecini linux masina.

Daljom dedukcijom, ako treba da se eliminise mogucnost da jedan od blokova koji pripada obrisanom sadrzaju nece bit alociran i prepisan dok se pokusaj vracanja sadrzaja ne pokrene, ispada da istog momenta treba iscupati masinu iz struje, tako banalno receno. Sto samo po sebi nije bas omiljena procedura, koliko se ja u te stvari razumijem. Ali ako su podaci super osjetljivi, naravno da se sve i svasta isplati, pa i poprilicno malen rizik da ce "cupanje iz struje" napraviti dalju stetu.


Citat:
mkaras: Očito je da si se javio tek da se javiš. Ako nikada nisi ni pokušao da povratiš fajlove onda barem nemoj unapred da kukaš. Za divno čudo, ja sam uspeo veliku većinu fajlova da oporavim. Vredi pokušati. Ne znam kako će samo tvoj savet da mu pomogne


Nijesam "kukao" niti rekao da je nemoguce vratiti obrisane fajlove. Nijesam ni rekao da ne treba ni da pokusa. Nijesam se ni "javio samo da se javim".

Ako vec konstatujes da ovdje "sirim defetizam" i ostavljam poruku koja i nema neku konkretnu upotrebnu vrijednost za razrijesenje problema koji muci covjeka koji je pokrenuo, onda isto tako mozes da primijetis da i poruke koje "zrace optimizmom" po pitanju uspjeha, su problem na drugu stranu, jer neko moze da dodje do zakljucka da su ti alati svemocni.

Ja ne koristim nijedan od pobrojanih fajl sistema, vec XFS. Tacno je da nikad nijesam pokusao da vratim obrisane fajlove. Ja radim bekap.

U detalje implementacije fajl sistema na unixoidima se ne razumijem dovoljno da ovdje pisem sa argumentima i citatima, ali JA ne znam (i volio bih da me neko ispravi) da IJEDAN od tih fajl sistema ima podsistem za alokaciju disk prostora koji o "undelete" vodi racuna (da se trudi da alocira blokove koji nijesu skoro korisceni). Bez te komponente, bez te "pomoci" fajl sistema, cijela ta prica o "undelete" na linux-u je u domenima "vrijedi da se proba".

Ni manje ni vise.