|
[ Balgavy @ 17.08.2008. 18:46 ] @
| Pozdrav svima! Zamolio bih iskusne korisnike foruma da mi pomognu oko velike dileme - imam nameru da se uz postojeci posao bavim i microstock fotografijom...ima vec tema da ne ponavljam...Uglavnom mogu izdvojiti oko 1000 eura za pocetak.
1. Glavno pitanje - za oko mi je pao Olympus SP-570UZ! Da li imate iskustva sa ovim aparatom? Da li se moze koristiti za ozbiljniji microstock posao?
2. Ako ne, koji je Vas savet, koju opremu uzeti za pocetak ~1000eura.
Molim Vas da mi pomognete svojim savetima jer mi je pomoc zaista neophodna. Hvala!
fotograf u razvoju, Balgavi Igor, Sombor
|
[ Nebojsa Milanovic @ 17.08.2008. 18:53 ] @
Igore, dobrodošao na ES :)
Kao prvo, za microstock fotografiju zaboravi na taj Olympus i bilo šta slično.
Minimum za tu namenu je Canon EOS 450 D i neki solidniji objektiv. Ako si baš tanak sa finansijama, za početak će poslužiti i kit EF-S 18-55 IS.
Na bilo šta ispod toga i ne pomišljaj.
Pozdrav
[ Balgavy @ 17.08.2008. 19:02 ] @
Hvala na ekspresno brzom odgovoru i savetu.
Posto sam u fazi stavljanja svega na papir i prikupljanja informacija, ovakvi saveti su i vise nego dobrodosli....dakle Canon EOS 450 D ili kao sto si rekao kit EF-S 18-55 IS.... Hvala...
[ Zarko Silic @ 17.08.2008. 19:32 ] @
Predlazem 450 D i Sigmu 18-125 OS (novu). Bolja je od ovog kit objektiva po svim kreiterijumima.
[ Balgavy @ 20.08.2008. 21:54 ] @
Hvala na odgovoru zarsilic! Jos jedno kratko pitanje (vec sam se raspitao o cenama itd Canona 450 D)... Jedan prijatelj mi je rekao da je bolje da uzmem Nikon D 80, navodno zbog podesavanja bele boje, jer navodno Canonovi aparati imaju slabije podesavanje bele boje od Nikona. Izvinite na mojim amaterskim pitanjima, ali saveti iskusnih fotografa i forumasa su neophodni.
Da li se Nikon D 80 takodje moze korisiti za "poluprofesionalno" bavljenje fotografijom i microstock fotografisanje.
Hvala puno na dosadasnjim savetima. Definitivno sam odustao od Olympusa, samo me jos interesuje ovaj savet prijatelja koji me nagovara da bolje uzmem Nikon 80.
Hvala Vam na pomoci.
S postovanjem, Igor
[ Zarko Silic @ 20.08.2008. 23:30 ] @
Ako hocec N, bolje sacekaj D90.
450D ima primetno bolju fotku od D80. I iz aparata bez obrade i nakon obrade. Taj senzor u 450ki je neverovatan. Iskreno da kazem, nije mi jasan Canonov potez da u ovu klasu ubace tako nesto jer znacajno ugrozava stariju bracu i kome noje potrebna gvozdena masina, a nema preveliku saku, 450-ka je odlican izbor:
Dobija vrhunsku fotku za malo novca.
[ StORM48 @ 20.08.2008. 23:58 ] @
Citat: Balgavy: Jedan prijatelj mi je rekao da je bolje da uzmem Nikon D 80, navodno zbog podesavanja bele boje, jer navodno Canonovi aparati imaju slabije podesavanje bele boje od Nikona.
Pozdravi prijatelja i reci mu da se učlani na forum
Dugo već slušam o nekakvom "problemu" sa WB-om, kada je Canon u pitanju i zaista moram da se zapitam ko plasira te budalaštine? Ako bih bio realan, rekao bih da sam WB ispravljao na 10-ak fotki dosad i UVEK je u pitanju bila korekcija ispravnog prema nepravilnom WB-u, jer sam zapravo želeo toplije boje i tome slično. Zaista se ne sećam kada sam dobio pogrešan WB. Idući tom linijom, nije mi jasno kakav kantar koriste vrsni poznavaoci opreme, kada mere koliko koji proizvođač loše kalibriše WB automatiku?
Igrom slučaja, disk mi je pun fotki baš sa Nikona D80 i nisam primetio da on toliko savršeno pogađa WB. Ne greši više od 40D, ali nije ni bolji, onako realno gledano. Moguće je da fotke u zatvorenom prostoru ispoljavaju neke anomalije u ovom smislu, ali kako se fotke sa DSLR-a svakako i uvek obrađuju, ne vidim kakav bi to tragičan problem mogla da napravi opcija čiji se parametri koriguju doslovno jednim klikom?
Bilo kako bilo, sve da Canon i ima problema sa automatskim WB-om, to nema mnogo veze sa navodnom tvrdnjom da "Canonovi aparati imaju slabije podešavanje bele boje... šta god to značilo. Podešavanje, odnosno opcije za fino setovanje WB-a su prisutne kod tela oba proizvođača i tu nema bojazni da ćeš odabirom jednog brenda izgubiti nekakvo "podešavanje bele boje".
U svakom slučaju, ako Ti se D80 sviđa, go for it. Ako možeš da čekaš, a želiš Nikona - onda bi bilo logično sačekati D90, s tim što to ni izdaleka neće biti lagana investicija poput D80.
S druge strane 450D je već tu i po mnogim parametrima (kao što je već rečeno) dobrano šije D80, pa razmisli i o tome.
Pozdrav
[ Nebojsa Milanovic @ 21.08.2008. 00:08 ] @
Malo pojašnjenje:
Nije poenta u WB-u, nego D 80 daje osetno hladnije boje u celini nego bilo koji Canon, što manje upućeni često vide kao razliku u WB-u.
Dakle, u samom WB-u oba slično greše, ali je preovlađujući kolorit dosta drugačiji.
Lično, ako pričamo o koloritu samo u kontekstu toplo-hladno, više mi se sviđa taj hladni kod D 80. Ali, kod svih Nikona dodatni problem je nepotpuna i generalno manje kvalitetna reprodukcija boja.
Kod 450 D, kao i kod svih Canona, ta "toplota" boja se može lako neutralisati, a onda ceo spektar postaje prikazan na vrlo precizan način, naročito ako su u pitanju kvalitetni objektivi.
Kod Nikona se to nikako ne može postići, mada je od njih D 80 po tom pitanju najbolji.
[ Balgavy @ 21.08.2008. 08:57 ] @
Hvala svima na detaljnim odgovorima. Zaista fantastican forum i atmosfera (preporucicu priljatelju da OBAVEZNO poseti ES forum). Da..sada mi je jasnije sta je mislio pod WB "podesavanjima". Sve u svemu zahvaljujuci Vasim detaljnim komentarima, izgleda da je izbor ostao na Canon-u 450D! Zaista ste mi puno pomogli....i bicu slobodan i u buducnosti da postavljam (za sada ovakva amaterska pitanja, ali tako se uci...)
Pozdrav svima i svaka cast na brzim i detaljnim odgovorima i atmosferi koja vlada na ES forumu.
Hvala, Balgavi Igor
[ gosha @ 21.08.2008. 09:41 ] @
Gornji postovi nemaju veze sa onim sto je tvoj drug pricao. Skrenuli su temu na raspravu o preciznosti auto WB-a i reprodukciji boja samog senzora.
Tvoj prijatelj je pricao o rucnom podesavanju WB-a.
U tvom postu stoji da Canon ima slabija podesavanja sto jeste tacno ako se gledaju D80 i 450D (trocifreni i cetvorocifreni Canon-i).
Podesavanje WB-a na aparatima ima vise opcija:
1. Automacki
2. Predefinisana (stavis na Oblacno, Suncano i td)
3. Rucno podesavanje
Pod 3 imas 2 podopcije:
Prva:
Custom ili sto Nikon zove Manual preset to ti znaci da moras imati referencu sa koje ce aparat ocitati WB. Ta referenca se zove siva karta/platno. Kod Canona je to malo bolje uradjeno u smislu da ne moras da ispunis ceo kadar sa referencom nego samo krug koji je iscrtan oko centra.
Kod Nikona mora ceo kadar i to te tera da imas poprilicno veliku sivu kartu min. A-4, sto je nije zgodno za nosenje.
Nikon ima mogucnost da sacuvas ovako podesen WB u vidu fotografije i da posle to koristis ako budes ponovo fotkao u istim uslovima.
Druga (ovu opciju nema 450D):
Kelvin skala uz pomoc koje precizno odredjujes kolika je temperatura svetlosti. Jako tesko za koriscenje ukoliko nemas uredjaj koji ce ti reci kolika je tacna temperatura svetlosti.
Koliko je tesko neka ti kazu iskusniji i oni koji imaju tu opciju, ja je nemam.
Ono sto treba da znas jeste da se WB moze podesiti naknadno na racunaru. I tu imas 2 varijante jedna je odokativna (prema tvom ukusu i monitoru), a drugi nacin zahteva da imas referentnu fotografiju na kojoj se vidi uslikana gore spomenuta siva karta koja u ovom slucaju moze biti i velicine vizit karte.
Nadam se da ti je sada jasno o cemu je tvoj drug pricao.
Sto ce tice reprodukcije boja samog senzora to jeste bitno ali takodje je i stvar ukusa. Evo ti linkovi pa vidi koje boje su ti lepse:
450D primeri
D80 primeri
Poz. Gosha
[ StORM48 @ 21.08.2008. 13:13 ] @
Hm, da... sada je i meni jasno u čemu je problem.
Elem, ja se nikada ne bih uzdao (i ne uzdam se) u bilo kakva setovanja u aparatu. Kada se puca RAW, WB je obsolete kategorija, pa je sasvim sve jedno kakva su setovanja iz aparata dostupna. I, bez obzira što Nikon i Canon prave bolje aparate nego Adobe (  ), Adobe pravi 300 puta kvalitetniji softver za obradu od onog dostupnog u najskupljem mogućem DSLR telu. So, RAW=>PS je obavezan redosled za svakoga ko želi da napreduje u fotografiji. JPEG može biti konačna, ali NE i polazna tačka
I da, složio bih se sa Goshom u vezi setovanja temperature na Kelvinovoj skali. Moglo bi to da bude korisno (u teoriji), kada bi se u realtime-u prikazivalo na displeju besprekornog prikaza (kakav ne postoji, čak ni na najskupljim modelima). Na svom aparatu imam tu opciju (ali nije RT prikaz) i, za moj ukus, previše je oslonjena na metod proba-greška, čak i kada je informacija o temperaturi dostupna. Iskustvom se rezultati mogu donekle popraviti, ali je to uglavnom beskorisno.
Pozdrav
[ Balgavy @ 21.08.2008. 14:12 ] @
Hvala Gosha i StORM48 na komentarima i linkovima. Sada su neke stvari jos jasnije.
Predivna galerija fotografija na linkovima koje si postavio Gosha!Fantasticno.
Izbor ce ipak ici na stranu Canona 450D!
Hvala jos jednom na svim komentarima....
Dakle naucili smo malo o WB-u...i o nacinima podesavanja...itd....
[ Balgavy @ 21.08.2008. 14:34 ] @
E da jos jedno amatersko pitanje...sto se tela tice...reseno je - Canon 450d...
Zarsilic je preporucio Sigmu 18-125 OS. Proceprkao sam malo po netu i nasao podatak da je minimalno odstojanje 50mm(ako se ne varam). Jos me samo interesuje da li bih sa Sigmom 18-125 OS mogao raditi makro fotografije ili bih trebao pazariti jos nesto?
Sta da radite -totalni sam pocetnik....Hvala....
[ |DARKO| @ 21.08.2008. 15:10 ] @
Pogledaj temu koja se nalazi do ove tvoje "Canon 28-135 autofokus problem", tu sam dao neke primere Sigme 18-125 OS.
[ Zarko Silic @ 21.08.2008. 22:55 ] @
Moze macro, ali skromno.
[ Balgavy @ 18.09.2008. 20:53 ] @
Pozdrav svima. Hvala na ranijim odgovorima. Pripreme (finansijske) su jos uvek u toku, tako da jos nisam kupio "masineriju za rad"...a usput se predvidjeni "investicioni" fond povecao na oko 2000 eura. Stoga bih vas zamolio da mi ponovo pomognete jer sam u dilemi:
1.da li ostati na canon-u 450d + objektivi ( sa ovom cifrom predpostavljkam da bih mogao uzeti nekoliko objektiva za razlicite stvari) Koje?
2. ili uzeti Canon EOS 40 D + plus pominjanu SIGMU 18-125?
3.ili neka druga kombinacija u ovom cenovnom rangu?
(Gledam na ovo kao dugorocnu investiciju pa se zato tako detaljno raspitujem)
Citao sam na forumu da se uvek isplati investirati u objektive, pa me interesuje Vase misljenje. Da li bi veci kvalitet (tehnicki receno) bila kombinacija 450d+vise objektiva ili Canon EOS 40 D+Sigma 18-125?
Usput hvala svima na fenomenalnom forumu. Proteklih 15-tak dana sam iscitao sve moguce i nemoguce teme (tako se uci...)
Fenomenalno...
Pozdrav, Igor
[ Srđan Pavlović @ 21.09.2008. 07:29 ] @
Cekaj ... kakva je to dilema izmedju 450D i 40D? :)
Nisam neki strucnjak, ali zar ne moze za 2000 evra da se kupi
40D + neki objektiv za makro sto tebi i treba koliko sam skontao?
4D je valjda oko 800 eur, a za ostalih 1200 eur mozes kupiti verovatno i jedan
objektiv za opstu namenu, i jedan makro, ili sve pare za makro...
(Canon EF 180mm f/3.5L Macro USM je bas 1200 evra, recimo) :)
[ Balgavy @ 21.09.2008. 09:11 ] @
Hvala na odgovoru.
Da...verovatno ce biti 40d (nakon sto sam iscitao gomilu testova i komentara). Ono sto me je podstaklo da postavim ovo pitanje je komentar i misljenje da je bolje ulagati u objektive nego u telo, a posto tek ulazim u ove vode misljenje iskusnijih od mene mi je izuzetno bitno.
40d+SIGMA MACRO 50mm F2.8 EX DG (makro) + SIGMA 18-125 OS (ili mozda 18-200 OS) opsta namena.
Vasi komentari i sugestije uvek su dobrodosli! Hvala na pomoci!
[ Srđan Pavlović @ 21.09.2008. 09:42 ] @
Da, to je stara prica o "uskom grlu" nekog sistema. Ono sto pravi fotografiju je kombinacija
tela i objektiva (i coveka koji fotka, ali nebitno za ovu pricu), tako da je dovoljno da jedno
od ova dva bude usko grlo i da se tako ne iskoristi potencijal onog drugog elementa. To da se
"isplati ulagati u objektive" vise nego u tela verovatno pije vodu sa cisto ekonomskog stanovista,
ali ako kupis krs telo i odlican objektiv, ostaces zakucan za to usko grlo tela (kad je kvalitet fotke u pitanju), a imaces jedino
satisfakciju da ces taj odlican objektiv eventualno nekad prodati, ali ta prica nema veze sa
kvalitetom fotke ako ti je ona na prvom mestu, a ne cista ekonomija. Najbolja je kombinacija gde su telo i objektiv
tako uskladjeni da u najmanjoj mogucoj meri ogranicavaju jedno drugo, sto je, da napomenem,
samo moja logika i nema veze sa iskustvom :)
(ovo mi je neka analogija posto racunare koristim od vajkada i znam koliko jedna komponenta
u sistemu mozda da degradira citav sistem, i koliko je zapravo samo PRAVA KOMBINACIJA ono
sto cini kvalitetan rad sistema u celini, odnosno u onom slucaju aprata i objektiva)
[ Backy @ 21.09.2008. 09:55 ] @
slaba ti je logika... objektivi teško zastarevaju, a staklo ne truli :D oni ostaju, a tela prolaze... pogotovu na sistemima koji imaju očuvanu kompatibilnost već duže vreme (nikon f-mount)
[ Srđan Pavlović @ 21.09.2008. 11:28 ] @
Nisi me razumeo :) - procitaj jos jenom pazljivo moj post :)
Jedno je posmatrati sistem (objektiv + telo) u funkciji cistog kvaliteta fotografije koji
se iz njih moze izvuci, a drugo je posmatrati ih u funkciji ekonomskog manipulisanja njima.
[ StORM48 @ 21.09.2008. 11:33 ] @
@backy
Jeste, ali (naravno, da ima ali), ne može se to posmatrati tako "crno-belo".
Jeste pametnije ulagati u objektive, ali udobnost rada nema cenu, a tu je dvocifreno Canon telo svetlosnim godinama daleko od trocifrenog. Dakle, ja bih uvek pre uzeo 40D, nego 450D. Ne samo zbog fizičke ergonomije (veličina tela), već i zbog funkcionalne (zadnji kontrolni točkić i statusni ekran vrede sve pare), a pritom, cena 40D je sad toliko smešno mala da prosto ne vredi štedeti 100-150€. Što se "ulaganja u objektive tiče", ta priča je malo preforsirana... a zašto(?)... čitaj dalje.
@Balgavy
Ako čak i nemaš dovoljno za 40D, sačekaj mesec-dva dana pa imaj.
Ipak, ako Ti 450D odgovara (u šta bi lično morao da se uveriš, probom na licu mesta, jer ničija iskustva nisu vredna kao sopstvena), onda može i on, ali po pitanju objektiva... ne sme biti kompromisa...
Moram priznati da mi malo čudno deluje odabir bilo kog tela i onda navrtanja Sigme na nju. Dok od 18-200 još i može da prođe (više nije žuta k'o ranije), taj Sigmin makro je obično đubre. Žuto, žuto, žuće...
Dakle, vidi sad računicu:
Canon 40D + EF-S 17-85mm f4-5.6 IS USM + CF 4GB Transcend 133x + dodatna baterija BP-511 i neka foto torba = 1.100 €
-EF-S 60mm f2.8 macro = 400€
Time imaš pokriven neki osnovni raspon (koji uopšte nije loš, suprotno onome što bivši vlasnik kompakta ima u glavi... jer je, ako bolje razmisliš - pametnije imati manji zum, a višeg kvaliteta, nego bazuku koja ceo raspon radi prosečno ili lošije).
Ovo je drastično jeftinije od predviđene sume (tačnije 1500€), a nigde se ne pominju Sigmina low-cost rešenja, koja osim što su lošija od Canonovih, izreku "bolje ulagati u objektive" čine potpuno deplasiranom, budući da njihova "kvalitetna" izrada prosto neće dočekati neko buduće vreme. Znam, ima onih koji se kunu u te Sigme, ali - prošetaj do nekog servisa, pa sam pogledaj koliko je raskupusanih Sigmi. C/N i svih ostalih stakala zajedno nema razdrndanih koliko Sigmi.
E sad, pošto imaš još i lufta, ako si namerio da kompletnu sumu uložiš u opremu, kao dopunu svega ovoga imaš na raspolaganju tele-zum:
-EF70-300 f4-5.6 IS USM = 550 €
Ili da je preusmeriš u nabavku blica (EX430 = 200€), koji bi odlično došao za makro, i još neke opreme (zilberice, bežični okidač, bolja torba/ranac itd).
U svakom slučaju, u gradnji sistema od cca 2000 € stvarno ne vidim mesta Sigmi. Kao što rekoh, ako Ti je raspon na jednom objektivu baš, baš bitan, onda uzmi pomenutu Sigmu 18-200, ali to se ne može meriti sa gornjom kombinacijom (bez obzira što ona nije baš elegantna, u smislu izmene objektiva i gubljenja vremena). Makro koji sam Ti predložio (60mm) važi za najbolji, s tim što nije predviđen sa FF tela, pa ako planiraš da u dogledno vreme pređeš na FF, onda kao jedini izbor imaš EF 100mm f2.8 macro.
EF 180mm f3.5L macro, koji je neko pomenuo, izopšti iz svih kombinacija - ne daj da te to "L" zavara, stotka/šestedestica ga šije i uzduž i popreko u SVIM parametrima.
Pozdrav
[ Srđan Pavlović @ 21.09.2008. 16:28 ] @
Ta sezdesetica kosta 400 evra koliko si napisao, a ova 180L sto sam
naveo je 1200 evra. Zasto toliko kosta, ako ga objektiv od 400 evra
"sije u svim parametrima"? Mislim, otkud tolika cena ako je gori od ovog u svemu?
Jel mu bar nesto na njemu opravdava tako visoku cenu?
[ StORM48 @ 21.09.2008. 18:13 ] @
Ne, osim eventualno zaptivenosti. On nudi veću radnu distancu i doslovno ništa više.
Ako ne veruješ, sačekaj da se javi još neko. Od svih ćeš čuti isto.
Za stotku sam, ne mali broj puta, čuo da je "to objektiv, kojeg bi se postideo svaki L", a za 60-icu kažu da je još bolja. A zatim se i uverio u to. Uvećanje im je svima isto (1:1). Milimetri tu ne igraju nikakvu ulogu (osim pomenute radne distance), jer se uvećanje postiže bližom fokusnom tačkom. Tako imamo činjenicu da EF-S 60mm ima isto uvećanje kao i EF 180mm L, samo što 60-ica može daleko bliže da priđe.
Kao komparacija je dovoljna činjenica da je EF100 oštriji na početnih f2.8, nego EF180 na f4 i to upadljivo.
Pozdrav
[ Zarko Silic @ 21.09.2008. 19:32 ] @
[ NShappy @ 21.09.2008. 21:44 ] @
180L je objektiv veoma ograničene upotrebljivosti i prilično specifične namene. Na crop telu je to ekvivalentnih 288mm tj. veoma dugačko. To nikako ne može biti jedini objektiv.
Cena mu je visoka ne samo zbog ultravrhunskog kvaliteta već zbog složene konstrukcije objektiva od 180mm sa 1:1 povećanjem. To ne znači da je lošiji ali ni bolji od spomenutih 100mm i 60mm, već da je postizanje zahtevanog kvaliteta sa 180mm mnogo teže nego sa 100mm ili sa 60mm.
[ Srđan Pavlović @ 22.09.2008. 04:45 ] @
Ne, ne radi se o tome da ne verujem, naravno, samo ne znam - pa pitam :)
Hvala na objasnjenju.
[ Balgavy @ 22.09.2008. 11:24 ] @
Hvala svima na detaljnim odgovorima i zanimljivoj diskusiji....
Kada sve saberem bice
Canon 40D + EF-S 17-85mm 1.100 €
-EF-S 60mm f2.8 macro = 400€
i ostalo u dodatnu opremu.
Hvala StORM48 na savetu. Proguglao sam o EF-S 60mm f2.8 macro i zaista vredi investirati. Sto se mene tice ova kombinacija mi izgleda kao najbolji odnos ulozenog novca i dobijenog kvaliteta.
Pozdrav, Igor
[ Srđan Pavlović @ 22.09.2008. 12:21 ] @
Nista, sad jos samo cekmo tvoje buduce fotke :)
Copyright (C) 2001-2025 by www.elitesecurity.org. All rights reserved.
|