[ invazija @ 19.08.2008. 16:46 ] @
Nesto sam se preko raspusta nalozio da kupim neku knjigu da naucim mikrokontrolere (programiranje) i odlucim se za knjigu Voje Milanovic. Nisam se skidao sa knjige, kad bih legao da spavam jedva sam cekao da se probudim pa da nastavim da citam tamo gde sam stao :D... Elem, citajuci svhvatio sam da sam tanak sa programskim jezikom (picbasic-om). Inace programiranje mi lepo ide, mislim razumem kad imam litelaturu odakle bih procitako kako se koja nredba zapisuje itd... E onda sam sarao po forumu(ovom) i video sma da MikroElektronika ima knjigu “BASIC za PIC mikrokontrolere” to mi se dopalo (ali ne i njen status "U pripremi")! I onda me je to navelo na razmisljanje, sta i kako?

Sad kad znate moju istoriju hteo bih da vas pitam za misljenje, predlog sta da radim? Nije mi problem da krenem da ucim i u asembleru samo ako postoje odgovarajuce literature na domacem jeziku...

Koja je razlika u programiranju nekog od predhodnog mikrokontrolera (PIC) npr:PIC16F84 (s obzirom da sam ja sa Vojinom knjigom studirao 16F877)? Da li ima slicnosti sa Amtel cipovima?

Hvala puno na buducoje konverzaciji!
[ Stojan Trifunovic @ 20.08.2008. 09:14 ] @
Za literaturu za PIC na asembleru na srpskom pogledajte moj sajt.

Razlika izmedju PIC16F877 i PIC16F84 u instrukcijama nema, ali ipak Vam ne bih preporucio da koristite 16F84. Skup je i slab za ono sta nudi. Imate na www.microchip.com pod Home / 8-bit Microcontrollers / Product Family / PIC16 MCU delom uporedni prikaz, pa izaberite.

Naravno, proverite i cene kod nasih dobavljaca.

16F84 predstavlja ogoljenu verziju 16F877. Instrukcije su potpuno iste, ali 16F877 jednostavno ima mnogo vecih mogucnosti zbog obilja integrisanih modula (A/D konvertor, PWM, veci broj pinova, vise tajmera...). U celoj PIC16 seriji razlikuju se samo ti moduli.

PIC sa Amtelovim cipovima ne vredi uporedjivati, jer se radi o potpuno drugacijim mikrokontrolerima.
Znanje koje ste stekli sa PIC-em moze Vam samo donekle pomoci u izucavanju Amtelovih mikrokontrolera (pogotovu sto znate jedino PIC Basic). To je isto kao da pocnete uciti nemacki nakon sto ste vec naucili engleski jezik.
[ sander @ 20.08.2008. 10:16 ] @
@invazija

Odakle si? Ako si iz Beograda mogu ti pozajmiti pomenutu knjigu.
[ Struja01 @ 20.08.2008. 12:35 ] @
Pocni da radis neke projekte sa PIC Basicom, i meni skoro nista nije bilo jasno dok nisam poceo raditi i programirati sklopove sa mikrokontrolerom... a ucio sam kao i ti iz Vojine knjige
[ invazija @ 20.08.2008. 21:50 ] @
@ sander
nisam iz BG.

@ Stojan Trifunovic
Da, skinuo sam onaj tvoj turtorial, ali nisam jos krenu da ga citam.. Mada sam prvi put skinu strariju verziju (ne znam gde, ne znam kad :D )

@ milovan_regodic
Ma meni je lako kad ja ono vidim ( i bez prakticnog dela) nego sam samo tanji sa programskim jezikom i to je sve...


Imam samo pitanje koji jezik mi preporucujete da usavrsim? Koji jezi se najvise koristi i tako to... Kakav je C++ (posto sam tu najjaci)?
[ branko_g @ 21.08.2008. 07:12 ] @
Citat:
Imam samo pitanje koji jezik mi preporucujete da usavrsim? Koji jezi se najvise koristi i tako to... Kakav je C++ (posto sam tu najjaci)?


U svakom slušaju C (ne C++).
Možeš TI početi i sa nekim drugim programskim jezikom višeg nivoa za PIC, ali poznavanje C-jezika ti
otvara mogućnost lakšeg prelaska na neku drugu platformu. Kao što sam pisao u drugim postovima, C je
već godinama industrijski standard u svetu mikrokontrolera.
Da ne govorim o mnogim primerima i softverskim projektima za različite familije kontrolera koje možeš naći
na Net-u, a koji su pisani prevashodno u C-jeziku.

[ invazija @ 21.08.2008. 13:50 ] @
Ma, za C sam ekspert :D

Ok hvala puno momci