[ katarinac @ 21.08.2008. 09:59 ] @
Dragi ljudi, molim za jednu pomoć.
Treba mi neki program u kojem mogu raditi uvodne spice za emisije (npr.dnevnik, sprtska emisija, vremenska prognoza, itd.).
Tj, znam da se u After Effects- u to može raditi, al da nema neki još program, možda namjenski baš za to.
Pitam ljude oko sebe kako se na engleskom to može zvati, al nikako da skontamo. Da li je intro, ili nešto slično tome, djavo ce ga znati.
Znači, počeo sam se nervirati na samom početku, ne znam ni kako šta da tražim.
Eto toliko, unaprijed hvala na bilo kakvoj pomoći!
[ bytefx192 @ 21.08.2008. 14:06 ] @
Pa... za te INTROe mogu ti posluziti, ne samo posluziti, vec odraditi i ceo posao profi programi za montazu ! O tome imas mnogo mnogo pisano na video forumu...
Adobe Aftereffects je dobar za te stvari...
pored njega mozes koristiti:
Adobe Premiere, Sony Vegas, Edius i slicne.... Objasni malo za sta ti to treba....(mislim jel to za TV, ili ovako, cisto iz znatizelje... :))

Pozdrav !

p.s. I gledaj forum, pretrazuj......
[ katarinac @ 22.08.2008. 09:51 ] @
Cisto iz znatizelje, vidis gdje radim, pa imam puno slobodnog hoda na poslu, malo da ga popunim.
A zainteresovao sam se i zbog jedne lokalne televizije ovdje. Imaju katastrofalne spice, prosto me nervira kako neko ko vec zna uraditi nesto - uradi tako ruzno. Neukusno skroz. Radim vec dugo u Photoshopu za neke ljude, pa sam dobio i malo osjecaja za lijepim. Mislio sam da malo prosirim svoje znanje sa 2d na nesto malo vise.

Hvala ti, googlam pomalo, nego i sam naziv "spice" me buni, nema bas puno o tome, ili se ja ne snalazim bas najbolje. Pocecu polako u after effects-u pa ko zna...
[ bytefx192 @ 22.08.2008. 10:05 ] @
Za sad, pocni da ucis neki od programa za montazu..... Uci Sony Vegas, ili Adobe Premiere (koji ja koristim)......
Kasnije pocni i sa izucavanjem Aftera....

Pozdrav !
[ Cileinteractiv @ 22.08.2008. 18:11 ] @
Mozes odmah krenuti sa izucavanjem aftera ali od samog pocetka, osnove itd. Imas i na ovom forumu dosta tutorijala...
[ mmilcic @ 23.08.2008. 18:16 ] @
OFF TOPIC

Citat:
katarinac: ... prosto me nervira kako neko ko vec zna uraditi nesto - uradi tako ruzno. Neukusno skroz...


Pa nema šta tu tebe da nervira, ako ne nervira vlasnika televizije!

Šalim se malo, ali suština je sledeća. U malim lokalnim televizijama te stvari rade ljudi koji su totalni početnici u tom poslu i nisu nešto naročito plaćeni. Ljudi koji su tu da bi stekli neko iskustvo i kasnije našli posao u nekoj boljoj televiziji gde je plata u granicama "normale". A gazde su obično teški "piroćanci" i retko kada su spremni da odreše kesu za takve stvari.

Vidim da si entuzijasta, ali od entuzijazma se ne živi... Uradi im ti lepše špice, ali sumnjam das ćeš izvući neku kintu.

POZZ
[ mmilcic @ 23.08.2008. 18:24 ] @
I da, umalo da zaboravim.

Lepo je to što poznaješ Photoshop, jer on ti je (da ne preteram) 50% posla u pravljenju špica. Ali da bi napravio špicu moraćeš odlično da savladaš After Effects (to je program za post-produkciju). Premiere ili neki drugi program za montažu će ti poslužiti da spojiš delove iz After Effects-a u celinu i da ispod toga podvučeš zvučnu podlogu. A zvuk ćeš morati da sklopiš u programima za obradu zvuka od kojih bi ti preporučio Sound Forge.

Srećno!
[ katarinac @ 23.08.2008. 21:34 ] @
Hvala narode na savjetima.
Ova lokalna televizija mi je samo onako, usput, čisto da imam kao neki zadatak zašto da izučavam after effects. Počeo sam polako da učim, nadam se da će nešto i biti od ovoga, ako mi ne dosadi. Zaista, photoshop dobro dodje da se zna, tako da se nešto i nisam prepao kad sam vidio šta i kako da radim.
Znam da se od entuzijazma ne zivi, ali nisam u toj priči. Imam stalno zaposlenje i nesto se zaradi sa strane. Srećom, državni posao pa se može malo i sa strane raditi dok sam na poslu.
Vidim da ste vi vrlo iskusni i dobro upućeni u problematiku tako da ću od vas moći samo da naučim, a kad naučim javljam vam se sa svojim djelima.

Puno pozdrava!!!

P.S. javiću se i lokalnim "piroćancima".
[ Fac Ut Vivas @ 25.08.2008. 10:06 ] @
Moje kolege sa TV (dizajneri i grafičari) uglavnom rade u after effects-u i 3d max-u pa posle ako ima potrebe u premieru. Sve zavisi kakvu špicu hoćeš da napraviš (animacija ili će biti snimano kamerom pa montirano).

Na engleskom se špica kaže opener, tako da bi na google-u treba da ukucaš na primer "tv shows openers".

I još jedna stvar... po mom mišljenju ako želiš da napraviš dobru špicu za neku emisiju onda zaboravi na svoju kreativnost i maštu (sem ako nemaš vrhunske ideje) već se baci na gledanje satelitskih kanala i kradi ideje. Znam da ovo što sam rekao ne zvuči baš lepo ali tako se radi. Dovoljno je da pogledaš par špica i da iz jedne uzmeš jedan detalj iz druge pozadinu a iz treće dobiješ ideju za muziku. Mislim da ti ponovno izmišljanje tople vode neće doneti mnogo koristi...

Pozdrav.