[ grunfyu @ 22.08.2008. 20:29 ] @
Pre godinu dana sam odradio dve knjige iz ActionScripta 2.0 i dosta mi je dobro išlo. Naravno kako je vreme učinilo svoje a ja u međuvremenu nisam ništa radio dosta toga se i zaboravilo. Sada počinjem ponovo ali vidim da se sve višee gura verzija 3.0. Interesuje me dali neko ima iskustva sa obe verzije ovog jezika , ima li tu fundamentalne razlike , pošto mi je sva literatura za 2.0. a ja bih hteo ozbiljnije da se bavim ovim stvarima pa da ne gubim vreme.Hvala svima unapred
[ StarCraft @ 22.08.2008. 23:04 ] @
Velika je razlika izmedju AS3 i AS2.
u AS3 te prakticno teraju da programiras kao na C-u (grubo receno)
[ akasha org. @ 23.08.2008. 11:59 ] @
Uh.. Bas grubo receno..
Pre ce biti kao u Javi, jer je AS 3.0 kompletno objektno orijentisan. Nece proci razbacivanje koda [kao u AS2.0]..
Ako znas AS 2.0 nece ti biti tesko da predjes na 3.0, a preporucljivo je, pogotovo ako planiras ozbiljnije da se bavis ovim alatom.
Dovoljan ce ti biti help za AS 3, a preporucujem i: http://www.adobe.com/devnet/ Tamo ima svacega interesantnog..
[ gonzos @ 23.08.2008. 14:45 ] @
A sta cemo sa ECMA 4 skript standardom?
Naime, vec sam htio da pokrenem temu o "bombi" koja je bacena medju actionscriptere.
Da rezimiram ukratko:
Rijec je o dvije "zaracene" strane i buducnosti razvoja weba. Na jednoj su Microsoft,Yahoo i Apple koji odbacuju ECMA 4 i daju prednost ECMA 3.1, a na drugoj Adobe i Mozilla fondacija koji su, kako vidimo, web uveli u jednu sasvim novu dimenziju(3D u browseru npr.) Kako je i JavaScript zasnovan na istom (ECMA) standardu pomenuta (1. grupa) je odlucila da nova generacija JavaScripta bude zasnovana na verziji 3.1.
Kakve to veze ima sa temom? Kompletan AS3 zasnovan je na ECMA4 standardu i postavlja se pitanje da li ovo korak unazad za web. Mozemo ovo nazvati i svojevrsnim ratom browsera
Po meni Adobe je sada jako vazan igrac na poziciji weba i u poziciji je da svoje alate razvija neovisno od drugih. Licno se ne sjecam kada sam pokrenuo IE.
Ako tome dodamo browser 3D mogucnosti tesko cemo se vratiti unazad. Flash i ActionScript su evoluirali izgleda i prebrzo.

Sto se tice odgovora na razliku izmedju AS2 i AS3: ako si naucio AS2 nemoj ga napustati-valjat ce za cross browser platformu a i sam Flash CS4 je najavljen kao vise dizajnesrki pa je moguce da se vrate neke metode iz AS2 (a da se kompajlira kao AS3), a sto se tice buducnosti AS3 po meni je ona neupitna i ako imas volju treba da ucis i zelis kreirati neke super (http://clockmaker.jp/labs/as3_pv3d_gw_butterfly/reflection.swf) stvari nauci!
[ grunfyu @ 01.09.2008. 16:37 ] @
Hvala puno na odgovorima koji mi naravno znače. Ja sam sve u svemu ponovo započeo rad na AS2 a za dalje videćemo.Pozdrav