[ BABASTARA @ 24.08.2008. 11:26 ] @
Moze li neko da mi napishe malo opshirnije definicije ovih pojmova? Pod malo opshirnije mislim, u kojim se vremenskim intervalima najcheshce pojavljuju na bitovima, kolko shta traje, itd... Konkretno me zanima za rep bitove. HVALA!
[ acaradio @ 24.08.2008. 11:45 ] @
Verovatno mislis na kick, sto je izraz za bas-bubanj. Kit (tj. drum-kit) bi bio naziv za bubnjarski komplet (ili za ceo set drum-semplova).
Snare je dobos.
Bar je taktna crtica (razdvaja taktove u notnom zapisu).

A kako se primenjuje u rap-u, to ce morati neko drugi da ti odgovori.
[ vindic8or @ 26.08.2008. 20:26 ] @
Bar je jedan takt/ jedna cela nota (vremenska podela u muzici) koji obicno traje 4 bita. Bitovi su cetvrtine note i sto se bubnjeva tice kick (bass bubanj) obicno ide na 1. i 3. bitu, a snare bubanj gotovo uvek na 2. i 4. Uvek postoje varijacije. U hip hop muzici je cesto drugi kick pomeren sa 3. bita na par 1/16 nota na levo ili desno. Ritmovi se cesto prave dodavanjem dodatnih kickova ili snareova na 1/8 ili 1/16 nota izmedju cetvrtina (bitova). Za osnovni ritam ce ti trebati bar jos i hihat koji za pocetak mozes da stavis da ide na svakoj 1/8 note. Znaci 8 puta u taktu, jednom iznad prvog kicka, pa onda tacno izmedju prvog kicka i prvog snare-a, pa onda iznad prvog snare-a i tako dalje. Posle mozes da brises hatove koji ti ne trebaju ili da dodajes nove na manjim podelama note. Za varijacije u hip hopu obicno ide isti beat 3, 7 ili 15 taktova a onda malo promenjena varijanta na svakom 4, 8 ili 16 taktu gde dodas ili oduzmes po neki od bitnijih kick ili snare-ova.
[ BABASTARA @ 04.09.2008. 18:07 ] @
Hvala.
[ BABASTARA @ 13.08.2009. 21:59 ] @
Znam da je proshlo dosta vremena, ali zadnjih par dana sam se bash zainteresovao za pravljenje bitova, i ono upoznao sam se sa okruzenjem frutija, pravio neke bitove bo tutorialima, i sada imam par pitanja.
Koja je razlika izmedju otvorenog i zatvorenog hi hata? I gde se koji stavlja u baru.
Da li se clap koristi kao zamena za sner?
Citat:
Ritmovi se cesto prave dodavanjem dodatnih kickova ili snareova na 1/8 ili 1/16 nota izmedju cetvrtina (bitova). Za osnovni ritam ce ti trebati bar jos i hihat koji za pocetak mozes da stavis da ide na svakoj 1/8 note. Znaci 8 puta u taktu, jednom iznad prvog kicka, pa onda tacno izmedju prvog kicka i prvog snare-a, pa onda iznad prvog snare-a i tako dalje.


I ovo mi nije najjasnije, gde je to "izmedju chetvrtina", i kako to na svakoj 1/8 mote da pishem hat, zar nije na svakoj drugoj?Nije mi najjasnije.

Unapred hvala!
[ Kovacevic Vladimir @ 13.08.2009. 22:37 ] @
Ja se ne bavim time, ali mi je uputstvo/objašnjenje vindic8or-a jasno i po nazivima i po raspodeli vrednosti u taktu.

Znači, kad bih se bavio time:
1. upoznao bih značenje svakog naziva udaraljki;
2. preslušao bih kako koja udaraljka zvuči, da bih je prepoznao i po zvuku;
3. prelušao bih jedan takt u normalnom, potom u usporenom tempu i naučio da brojim do 4 (u 4/4 taktu), da bih mogao znati šta je na kom taktovom delu, naravno sa sve podelama tog takta na 4 četvrtine, 8 osmina i 16 šesnaestina;
4. uočio bih koja udaraljka ide na naglašeni deo takta, a šta na nenaglašen, kada ide otvoreni, a kada zatvoreni Hi-hat...

Ili bih pronašao program, gde se vidi cela partitura Drum sekcije, pa bih po kockicama (ima ih 16 u svakom taktu) video šta gde dođe, čak i da je moguće staviti dve šesnaestine na jednu osminu, a da je između četvrtina moguće ugurati dve ili jedni osminu, zavisi šta već želim...ako treba "kontra, ona će doći na nenaglašeni deo etc. etc.

Znači, moraš znati strukturu jednog takta, da bi saznao šta se može u njega smestiti. U ritmičkoj strukturi nema ništa "od prilike"...

Pozdrav

P.S.
Nemoj da Ti ovo liči na lekciju, ali to je jedini način da možeš tačno znati šta kada svira u jednom taktu, ili u nizu taktova, odnosno da tačno osetiš pulsiranje svake četvrtine i njenih sitnijih delova.
Govorimo o ritmu, a o zvučnosti pojedinih udaraljki možeš razmišljati kasnije, kada savladaš matematički deo.




[Ovu poruku je menjao Kovacevic Vladimir dana 14.08.2009. u 00:05 GMT+1]
[ dobrota @ 14.08.2009. 02:27 ] @
Evo da ti graficki prikazem... Ovako izgleda najjednostavniji model...



Znaci zatvoren hat na svakom kicku a otvoren izmedju kickova.

Naravno za hip-hop je drugacije... Posto koristis FL otvori onu hip-hop pesmu koja stoji u cool stuff... trebalo bi ovo da vidis na prvom patternu...



Sad ti mozes da radis razne varijacije... A za ono sto si pitao da li clap moze da zameni snare... pa sad oni nisu zamena jedno za drugo, ali u zavisnosti od muzike koju pravis mozes da ih stavis na ista mesta... ali mislim da to ne vazi za hip-hop... samo mislim jer to ne slusam...
[ BABASTARA @ 14.08.2009. 08:26 ] @
Veliko hvala.
[ Kovacevic Vladimir @ 14.08.2009. 10:42 ] @
@dobrota
Lep primer saradnje i pomoći u razrešavanju teme.

Ja sam u svom predhodnom postu išao korak napred, jer sam savetovao da se potencijalni kompozitor osposobi u prepoznavanju detalja (ritmičkih) i izbor udaraljki, kako bi što lakše razlikovao specifičnosti u žanrovima, a konačno i usvajao "štosove" iskusnijih ;)

Svima želim uspešan i inventivan rad.

Pozdrav
[ wujaymarkoff @ 14.08.2009. 12:26 ] @
Youtube obiluje video tutorijalima za hiphopere i za rad u fl studiju, posto je to koliko sam ja primetio najpopularniji program medju njima.
Evo jedan mali tutorijal za pocetak, nadam se da ce koristiti.