[ euripyd @ 25.08.2008. 22:31 ] @
Interesuje me da napravim citav reinstall sistema, posto ionako vec imam instalacioni DVD 10.5 jos od kad sam kupio iMac.

Da li je dovoljno da se back-up-uje home folder za sve podatke (kao sto su dokumenti ALI I ACCOUNT-i)?

Plus, kopija keychain-a?

Pa onda format install...

Pozz
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 25.08.2008. 22:51 ] @
Možeš ovako.

1. Bekapuješ ceo Home folder i ceo /Library folder (u rootu).

2. Uradiš clean install (Erase and install)

3. Napraviš novog korisnika sa istim imenom

4. Prekopiraš sadržaj iz prvobitnoh Home u novi Home folder, sa izuzetkom foldera Library, gde prekopiraj samo stvari koje ćeš ili imati opet na sistemu (Application Support->Addressbook, Adium, DVD Pedia i slično...navodim neke od aplikacija koje sam ja imao tamo).

5. Uđeš u stari /Library i zađeš po karakterističnim folderima (Mail, Preferences, Appplication Support i sl.) i pokupiš i iz njih šta ti treba. Ne brišeš ga sve dok ti sistem ne bude potpuno funkcionalan :)

I to je to. Sistem očišćen od trasha i nepotrebnih fajlova :)
[ X-it @ 25.08.2008. 22:57 ] @
A jel postoji nesto... hm.... jednostavnije, tipa kliknem opciju Backup leopard disk, posle podignem svezi Leopard i kliknem restore???
[ euripyd @ 25.08.2008. 23:04 ] @
Ja bih da imam drugo korisnicko ime.

Koja je razlika izmedju Library i podfoldera App Support?
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 25.08.2008. 23:21 ] @
Citat:
X-it: A jel postoji nesto... hm.... jednostavnije, tipa kliknem opciju Backup leopard disk, posle podignem svezi Leopard i kliknem restore???


Naravno, za takve stvari služi Time Machine :) Kažeš mu da hoćeš da ti vrati sve na staro stanje i to je to :)

Citat:
euripyd: Ja bih da imam drugo korisnicko ime.

Koja je razlika izmedju Library i podfoldera App Support?


Ja naveo isto korisničko ime kao predostrošnost, zbog dozvola pristupa, ali ne znam da li je to zaista neki problem.

Najsigurnije ti je prvo napraviti ovako, isto ime se kopira u home folder novog korisnika sa istim imenom, a ONDA, napraviš novog korisnika (Preferences->Accounts) i dok si još ulogovan kao stari u Terminalu radiš sledeće:

Code:
sudo ditto -rsrc -V /Users/stariuser/ /Users/noviuser/


To ti kopira sve iz starog u novi korisnički folder.

Kad se to sve iskopira, za svaki slučaj mu pustiš još jednu komandu:

Code:
sudo chown -R noviuser /Users/noviuser


To će podesiti privilegije za novog korisnika.

Restartuješ mašinu, verovatno je i samo log out dovoljan, ali je restart bolji :)

E sad, vrlo verovatno da se prvi korak može i zaobići, pa da se samo dozvole podese, ali preko preče, naokolo brže :) Meni je ovo radilo kad sam selio home folder, što je u neku ruku menjanje korisnika, jer se menja putanja do foldera.
[ euripyd @ 25.08.2008. 23:27 ] @
pa mislio sam da li je dovoljno kopirati Library, a samim tim i sve sto je u njemu?
Da li novoinstalirani program trazi postojece podatke u Library ili je obrnuto, prvo instaliram program a onda zamenim Library?
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 25.08.2008. 23:36 ] @
Da, da, naravno, kopiraš li Home, kopiraćeš i sve u njemu (uključujući i Library koji se nalazi u Home folderu, ali ne i onaj koji se nalazi u rootu diska..pošto postoje 2 Library foldera.)

Da, terminologija...

/Library je Library koji je u korenu diska, otida ono "/", a kad se napiše samo Library, onda se misli na onaj u Home folderu, preciznije, ~/Library, jer je ~ oznaka za Home folder :)

Znači kopiraš Home i /Library, a onda i iz ~/Library i iz /Library kopija vraćaš u njihove nove foldere samo one fajlove koji ti trebaju (mail, addressbook, keychain, komplikovana podešavanja nekih programa, npr. FTP klinta sa 10ak podešenih sajtova ili sva podešavanja, bookmarke i session Opere i sl.).
[ MacOS @ 25.08.2008. 23:39 ] @
>> Kako misli� koja je razlika? Nije im ista namena, dva su ovojena
>> foldera, Library je hijerarhijski vi�i.. :)

Ma da, dok sam mu pisao mail pretece me covek. :)
Kao sto rece prethodnik, razlika ne moze da postoji ali bi bilo
korisno da sacuvas tvoj Library/Application Support jer tu programi
trpaju svoje parametre koje verovatno ne bi voleo da ponovo namestas.
[ MacOS @ 26.08.2008. 00:05 ] @
Citat:
Znači kopiraš Home i /Library, a onda i iz ~/Library i iz /Library kopija vraćaš u njihove nove foldere samo one fajlove koji ti trebaju (mail, addressbook, keychain, komplikovana podešavanja nekih programa, npr. FTP klinta sa 10ak podešenih sajtova ili sva podešavanja, bookmarke i session Opere i sl.).


Adress Book mozes da sacuvas i sa njegovom Backup opcijom.

I cisto da napomenem da ako radis sa audio diskovima u iTunes-u verovatno bi voleo da sacuvas i CD Info.cidb.

[Ovu poruku je menjao madamov dana 26.08.2008. u 11:47 GMT+1]
[ madamov @ 26.08.2008. 07:32 ] @
Ukratko:

- ubodeš eksterni disk

- uradiš ono što je voyager otkucao:

Code:
sudo ditto -rsrc -V /Users/tvojeime/ /Volumes/EskterniDisk/tvojeime/


- u sistemskom Library folderu eventualno mogu da se nađu neke registracije instaliranih programa, najčešće u /Library/Application Support, pa možeš i to da iskopiraš

- formatiraš disk, reinstaliraš sistem. Ako to radiš za Leopard preporučujem dve particije, jednu sistemsku i drugu radnu da za eventualni kasniji erase&install ne bi morao da kopiraš HOME folder. Posle inicijalne instalacije, desni klik na account u System Preferencama, pa Advanced i "pomeriš" HOME folder na drugu particiju, pa se restartuješ (ionako ćeš morati posle instalacije prvog Combo updejta, trenutno je 10.5.4)

- Sa
Code:
sudo ditto -rsrc -V /Volumes/EskterniDisk/tvojeime/ /Users/tvojeime/
ili u slučaju dve particije
Code:
sudo ditto -rsrc -V /Volumes/EskterniDisk/tvojeime/ /Volumes/TvojaRadnaParticija/Users/tvojeime/
vratiš sadržaj tvog HOME foldera

- Reinstaliraš aplikacije



[ euripyd @ 26.08.2008. 10:01 ] @
Citat:
-V-O-Y-A-G-E-R-: Da, da, naravno, kopiraš li Home, kopiraćeš i sve u njemu (uključujući i Library koji se nalazi u Home folderu, ali ne i onaj koji se nalazi u rootu diska..pošto postoje 2 Library foldera.)

/Library je Library koji je u korenu diska, otida ono "/", a kad se napiše samo Library, onda se misli na onaj u Home folderu, preciznije, ~/Library, jer je ~ oznaka za Home folder :)
Znači kopiraš Home i /Library, a onda i iz ~/Library i iz /Library kopija vraćaš u njihove nove foldere samo one fajlove koji ti trebaju (mail, addressbook, keychain, komplikovana podešavanja nekih programa, npr. FTP klinta sa 10ak podešenih sajtova ili sva podešavanja, bookmarke i session Opere i sl.).


Da, sada kapiram. Cisto me interesuje koja je razlika izmedju /Library i ~/Library? Da li su jedna opsta podesavanja a druga user podesavanja?

I jos kratko pitanje, zasto da prosto ne prebacim SVE iz starog /Library i ~/Library u novi? Da li postoji opasnost da nesto ne proradi, zato je savet samo ono sto mi treba?
[ madamov @ 26.08.2008. 10:40 ] @
Citat:
Da, sada kapiram. Cisto me interesuje koja je razlika izmedju /Library i ~/Library? Da li su jedna opsta podesavanja a druga user podesavanja?

Jedno su podešavanja za ceo, drugo samo kada je ulogovan korisnik o čijem ~/Library govorimo. Gotovo uvek se preference aplikacija upisuju u ~/Library/Preferences. Ukoliko se serijski broj programa upisuje u preference, to znači da ćeš program morati nanovo da registruješ ukoliko se loguje još jedan korisnik, mada veliki broj programa podatke o registraciji upisuje u /Library/Preferences ili u /Library/Application Support tako da su system wide.

Citat:
I jos kratko pitanje, zasto da prosto ne prebacim SVE iz starog /Library i ~/Library u novi? Da li postoji opasnost da nesto ne proradi, zato je savet samo ono sto mi treba?

Zato što je ~/Library/ tvoj library i utiče samo kada se ti uloguješ na mašinu, a /Library je sistemski i utiče na ceo sistem. Ti si mašinu reinstalirao što će reći da sadržaj starog /Library foldera ne odgovara novoinstaliranom sistemu.
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 26.08.2008. 10:41 ] @
Razlika je ta da npr. neki program kada te pita da li želiš da se isntalira samo za tebe ili za sve korisnike na računaru kopira potrebne fajlove u /Library ako si odabrao za sve korisnike, odnosno samo u ~/Library ako si odabrao samo za svog korisnika.

Korisnikov Library folder sadrži podešavanja programa koja su vlasništvo samo tog jednog korisnika i čija podešavanja koristi samo jedan korisnik.

Ne postoji neka opasnost da nešto ne proradi, već se vodiš činjenicom da reinstaliraš sistem, pa što onda da čuvaš gomilu starih i nepotrebnih stvari sa starog sistema :) Ne oterećuješ ni sistem, ni svoj hard :)
[ euripyd @ 27.08.2008. 20:11 ] @
tako mi svih dobosa darkvuda..., pa moj /Library ima 52 GB..!!
Dok ~/Library ima 3 GB....
Sta cu sa tolikim Ljibrarijem?
S obzirom da cu da instaliram novi sistem, bolje samo onda da bejkapjujem ovaj drugi ljibrari....
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 27.08.2008. 20:28 ] @
Skini Disk Inventory X, koji grafički prikazuje zauzeće prostora, pa ćeš videti šta ti je pojelo toliko prostora, pa možda i zaobići taj folder pri bekapu :)
[ madamov @ 27.08.2008. 21:22 ] @
Citat:
tako mi svih dobosa darkvuda..., pa moj /Library ima 52 GB..!!

To je baš mnogo. Pogledaj dobro šta ti je uzelo toliko mesta.
[ euripyd @ 27.08.2008. 21:59 ] @
Citat:
-V-O-Y-A-G-E-R-: Skini Disk Inventory X, koji grafički prikazuje zauzeće prostora, pa ćeš videti šta ti je pojelo toliko prostora, pa možda i zaobići taj folder pri bekapu :)


Super program! HVALA!
Otkrio sam sta je... Imam instaliran Logic Studio 8, sa full instalacijom (loops etc...) On i Garage Band su mi pojeli vecinu prostora. Odlican program..

Ko me tera da se druzim sa onim windows manijacima, kad ovde ima pametnih ljudi... :D
poz.
[ euripyd @ 30.08.2008. 15:26 ] @
sve je proslo ok, sada sam na 10.5! Ziveli!
[ PPZ @ 01.09.2008. 08:37 ] @
Ja imam problem druge vrste.Napravio sam bekap pomocu Disk Utility-a u vidu image-a cele glavne particije.Kad pokusam restore, kaze mi da image sa kog pokusavam da povratim sistem nije skeniran, ili nesto slicno, i da ne moze da uradi restore.Sta da mu radim, posto sam bio tako pametan da vec uradim Erase and Install...?

Probao sam da mountujem taj image, vidim sve foldere unutra, ceksum je ok, ali svaki put kad pokusam da uradim restore (startujem sa boot dvd-a naravno) kaze mi da image nije skeniran....
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 01.09.2008. 13:17 ] @
Za prvu pomoć možeš da uradiš clean install, a onda vratiš ručno Home folder i potrebne fajlove iz /Library i ~/Library foldera.
[ PPZ @ 02.09.2008. 00:22 ] @
Resio sam prvi deo problema.Bilo je jako jednostavno, pod IMAGES kliknes na SCAN IMAGE FOR FILE RESTORE, i kad zavrsi mozes da uradis restore.


Drugi deo problema je da mi nije dozvolio da uradim restore bez da uradim ERASE, tako da sam bio prinudjen da izbrisem ponovo celu particiju, i vratim sve kako je bilo.Medjutim, vratio mi se i stari problem, zbog koga sve ovo ustvari i radim.Naime, pojavljuje se greska koju Disk Utility kod provere prijavljuje kao "Incorrect number of file hard links" , koju ne moze da koriguje, niti iz single user moda sa fsck -fy, niti ako podignem sistem sa DVD-a pa zadam "repair disk".E, ta greska se vratila zajedno sa restore-om.I sad sam opet na pocetku.Izgubio sam dva dana i nisam nista uradio...


Ako neko ima neku ideju...
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 02.09.2008. 07:29 ] @
Stavi DiskWarrior na CD, bootuj sa njega i sredi njime taj problem :)