[ Burgos @ 27.08.2008. 13:25 ] @
http://www.poslovnimagazin.biz...etnik-ministarke-matic-33-1214

Citat:

Trud se na kraju uvek isplati, urbani mit ili stvarnost. Ipak stvarnost. Teško da ćete naći nekoga ko se srpskim Internetom ozbiljnije bavi a da ne zna za Slobodana Markovića, čiji je su trud i zalaganje za razvoj srpskog Interneta, konačno prepoznati i od pre nekoliko sati je postao i zvanično specijalni savetnik ministarke za telekomunikacije i informaciono društvo, Jasne Matić.


twiddle, svaka čast :).
[ Milan Gligorijevic @ 27.08.2008. 13:38 ] @
Lepo, lepo...
Nadamo se da će opravdati očekivanja i da nas neće zaboraviti
[ priki @ 27.08.2008. 14:42 ] @
konačno čovek od struke na svom mestu
odlična vest

čestitam :)
[ Slobodan Miskovic @ 27.08.2008. 14:42 ] @
Samo napred. Eto prilike da se nesto korisno uradi. Cestitke.
[ legend @ 27.08.2008. 16:35 ] @
opa...sjajno....najzad jedan "nas" kod "njih"....nadam se da ce imati snage da nesto pozitivno pokrene..
[ srpsko gradjevinarstvo @ 27.08.2008. 18:45 ] @
Da i ja čestitam Slobodanu na zvanju, a istovremeno da ga podsetim na zadatak koji mora da odradi na tom mestu. Kada za 4 godine odeš sa funkcije na nove dužnosti ostavi iza sebe Zakon o internetu, koji će biti evropski i zbir svih pozitivnih iskustava. Utiči na te tokove koliko god možeš. Isto kao pre 10 dana alarmiraj naučne krugove i videćeš da mora uspeti. Takođe pokušaj i RNIDS provući kroz taj zakon i to kao agenciju za .rs domen i nacionalno regulatorno telo za internet, kakvo nam zaista treba umesto od pre neki dan diskreditovanog RATEL-a..

Počeo si posao i nema nazad. Od tebe zavisi hoće li Srbija rame uz rame sa zemljama EU u pogledu interneta ili ćemo se igramo špijuniranja sta pera piše miki.

Još jednom sve najbolje na novom poslu.
[ SmilieBG @ 27.08.2008. 19:07 ] @
Cestitam!

Poz,
Sale
[ Tyler Durden @ 27.08.2008. 19:09 ] @
:)
Svaka cast.
Nadajmo se da ce od toga biti nesto opipljivo i pozitivno.... ;)
[ Buum @ 27.08.2008. 21:10 ] @
do ja*a
[ Fac Ut Vivas @ 28.08.2008. 00:36 ] @
Može mali info za nas neupućene.

Dotični gospodin je...
[ twiddle @ 28.08.2008. 00:50 ] @
Hvala svima na lepim rečima i poršci! :-)

Daću sve od sebe da se situacija na domaćoj IKT sceni značajno popravi u odnosu na godine (decenije) koje su iza nas.

Naravno, moj email i broj telefona ostaju otvoreni za sva pitanja i sugestije, a viđaćemo se i na forumu, naravno :-)

Pozdrav,
Sloba


@Fac Ut Vivas
http://www.rnids.rs/files/cv-slobodan-markovic-en.pdf To sam sada izguglao, malo je matoro (sredina 2006), ali će da posluži za osnovni info :-)
[ Silencer @ 28.08.2008. 01:02 ] @
Svaka cast :) Napokon pravi covek da se postavi na pravo mesto.

Sve najbolje !
[ Beltrammi @ 28.08.2008. 08:02 ] @
sad cemo videti sta se desava kad ga scepa establisment. hehe

uzgred, ovi podaci su vise cover letter nego cv rekao bih. Nema podataka o strucnim kvalifikacijama i radnom iskustvu.

[Ovu poruku je menjao Beltrammi dana 28.08.2008. u 09:43 GMT+1]
[ Rins @ 28.08.2008. 09:17 ] @
Jos jedan od nas postao je njihov
[ nemysis @ 28.08.2008. 09:54 ] @
Svaka čast twiddle to si i zaslužio.
[ srdjan 68 @ 28.08.2008. 09:57 ] @
Cestitamo.
[ Srdjan M. @ 28.08.2008. 11:07 ] @
Ako se sad nesto ne promeni, nece nikad!

Mnogo srece u radu ti zelim!
[ rainymanyu @ 28.08.2008. 11:40 ] @
svaka čast..konačno da počnu da se sređuju stvari u Srbiji..stručni ljudi na prava mesta a ne van zemlje.. Čestitam i želim puno uspeha i lično i u razovju i unapređivanju internet usluga u Srbiji.. pozz
[ srpsko gradjevinarstvo @ 28.08.2008. 11:42 ] @
Slobodan Marković postao savetnik ministarke Matić

Trud se na kraju uvek isplati, urbani mit ili stvarnost. Ipak stvarnost. Teško da ćete naći nekoga ko se srpskim Internetom ozbiljnije bavi a da ne zna za Slobodana Markovića, čiji je su trud i zalaganje za razvoj srpskog Interneta, konačno prepoznati i od pre nekoliko sati je postao i zvanično specijalni savetnik ministarke za telekomunikacije i informaciono društvo, Jasne Matić.



Verovatno posle dolaska samog Interneta u Srbiju, za isti, ovo bi mogao da bude najveći korak napred što se tiče istog u Srbiji. Slobu poznajemo kao velikog borca za razvoj domaćeg Interneta, bilo kao moderatora Internodiuma, člana upravnog odbora RNIDSa, koji nas je tokom prethodnih par meseci redovno obaveštavao o razvoju situacije povodom sada već aktivnih rs-domen, jednog od prvih članova upravne strukture ICANNa koji je ikada dolazio sa ovih prostora, osnivača Centra za razvoj Interneta itd.

Zašto je ovo veliki korak za srpski Internet?

I ako nisam neko ko se bavi politikom, verujem da je jedan od glavnih razloga propasti našeg društva negativna selekcija, sveprisutnost burazer ekonomije i naravno, svima nam omiljenog nepotizma. Direktor opštine Vam je mesar sa tri razreda škole, Palminog Betovena i Šopena svakodnevno vidjamo u Delta City-ju i slični slučajevi su nam svima poznati, i izgleda je vreme da se tome stane na put, da oni koji znaju odredjeni posao, zaista se tim poslom i bave, što je ovde zaista slučaj.

Glas naroda

Izmedju ostalog, Slobodanu možemo i da zahvalimo na povlačenju skandaloznih tehničkih uslova koje je postavio RATEL, o čemu ste mogli čitati dosta u domaćoj blogosferi. Nije svejedno uložiti sopstveni kredibilitet i nastupiti poput republičke agencije, ali u ovom slučaju jedino je to preostalo, alternativa je bila da postanemo ništa drugo do još jedna velika kuća velikog brata. Zašto glas naroda? Za razliku od većine domaćih “Internet mogula” pri vladinim organizacijama, čije smo pojavljivanje mogli eventualno primetiti na televiziji ili nekim zvaničnim dešavanjima gde su najavljivali kojekakve skandalozne pomake za srpski Internet, koje verovatno ni sami nisu potpuno razumeli, Slobodan je sve vreme bio tu, kao aktivni član Internet zajednice, ali i član RNIDS-a i trudio se da na neki način izadje našim problemima u susret, detaljnije nam objasni situaciju, i ukoliko je potrebno probleme prenese do nadležnih lica. Obzirom na prirodu Interneta, kao interaktivnog medija, ovo je i jedini način da se učestvuje u njegovom razvoju, daleko od toga da je potrebno da nadležna lica “vise” na forumu i odgovaraju na kojekakve teme, ali najmanje što možete učiniti jeste da se za odredjene stvari možete obratiti ljudima iz struke, koji će radi sopstvenog boljitka, i olakšanja uslova rada, svakako se potruditi da pomognu.

Šta reći, osim uputiti najiskrenije čestitke Slobi i verovati u njega kao što smo to i do sada radili. Siguran sam da je ovo korak napred domaćeg Interneta a biću rad da prenesem i prve rezultate ovde. Slobo, hvala, najbolje od tebe se tek očekuje!

Izvor: Blog Nebojše Radovića


http://www.poslovnimagazin.biz...etnik-ministarke-matic-33-1214
[ Aleksandar-R @ 28.08.2008. 13:47 ] @
Cestitam
[ MyWay @ 28.08.2008. 14:36 ] @
Čestitam :-)
[ obucina @ 28.08.2008. 16:47 ] @

Cestitke. Da li se varam ili je on vec bio neki savetnik?

Citat:
srpsko gradjevinarstvo: Šta može biti drugo nego je verovatno dipl.inž, verovatno elektotehnike.


E, da, Slobodane, sta si ti po struci, po formalnom obrazovanju?
[ PavleBgd @ 29.08.2008. 08:27 ] @
Molio bih da se spustimo malo na zemlju.

Šta će te da uradite po ovim pitanjima:

1. Demonopolizacija internet linkova - delimična ili potpuna deregulacija linkova ka inostranstvu. Kao što smo videli jedino Telekom ima monopol na "uvoz i distribuciju Interneta", ne računajući manje linkove koje poseduje Verat ili SBB.

2. Uklanjanje monopola Telekoma i politike sile, zastrašivanja, podmićivanja i držanja ljudi u ranom 20-tom veku po pitanju telekomunikacija. Dok god im budete omogućavali da budu nasilnici oni će to da koriste.

3. Širenje broadband mreže, omogućavanje što širem sloju populacije pristup Internetu_

Da li treba da spomenem da ja u prigradskom naselju Sremčica pristupam Internetu kao i 1996. godine korišćenjem dial-up-a i to na fenomenalnih 33.6kbps - čak i tada mi veza često puca? Pri tome sam još i dvojnik, nemam mogućnosti za ADSL. To je Telekomov način da ti ne dozvoljava da se razvijaš, bez moderne infrastrukture nema ni modernog načina života, a na ovaj način oni nas tretiraju ispod svakog civilizacijskog nivoa(da ne kažem, kao stoku).

Pogledajmo i slučaj ministarke na čelu novoga ministarstva:

http://www.elitesecurity.org/t...nikacija-informatickog-drustva

Ja sam bio tada suzdržan sa pravom jer sam hteo da vidim rezultate njenog rada. Kao što smo videli i ona je bila jedan običan poslušnik i bila je tu da služi samo interesima Telekoma i njihovih satelita, a nasuprot interesima većine građana.

Možda to da je ministar njoj zvuči lepo za CV - reci mi, šta mi imamo od toga sem da se osećamo kao idioti dok čitamo poštanski izveštaj njenog Internet ministarstva preko dial-up-a?

Ja ću ti iskreno čestitati - ali tek nakon što uradiš nešta konkretno za nas, ipak si izabran za mesto od društvenog značaja.

Ili se istorija kod nas stalno ponavlja...

Pozdrav
[ srpsko gradjevinarstvo @ 29.08.2008. 12:39 ] @
Zakon o internetu sve rešava. Sloba će pomoći nadam se da se isti donese. Telekom nigde ne treba pomenuti. Ako ne izdrži konkurenciju i ugine paliću mu sveće za pokoj duše. Moraju se uvesti jasna pravila igre. Omogućiti strani provajderi da udju ovde, ali neće ljudi doći bez zakona i jasno definisanih pravila, da se bakću sa nekim RATEL-om i drugim poluBIA organizacijama.

Tek je postavljan. Strpi se malo...Da sam ministrar za godinu dana bih postavio internet na zdrave noge. A taj RATEL bih raspustio i oterao te da rade nešto korisno.
[ Slobodan Miskovic @ 29.08.2008. 12:50 ] @
Zakon o internetu ne postoji nigde u svetu ali izgleda da ce Srbi opet da izmisljaju toplu vodu :D
[ Milan Gligorijevic @ 29.08.2008. 12:54 ] @
http://www.elitesecurity.org/p2037996

Kad već pominjete RATEL i internet...
[ dr mabuse @ 29.08.2008. 16:59 ] @
Citat:
srpsko gradjevinarstvo: Tačno tako, ali treba sto uredbica, naredbica i mršenje.....a sve u svrhu zajebavanja jadnog naroda. Vama jednoj grupi ovde ne odgovara ništa uredjeno i po pravilima. Ali vreme je da se uvede red. Da se zna šta je provajder, koje uslove ispunjava, način kontrole provajdera i korisnika i sl...A ne obećao Jova da neće...

Čovek je lepo nastavio da troluje po starom - manje-više iste stvari piše kao u temi http://www.elitesecurity.org/t331141-27#2035913 koja je na kraju zaključana zbog njegovog blogovanja na temu Ratel, Jova i sl..
[ srpsko gradjevinarstvo @ 29.08.2008. 17:48 ] @
Dragi prijatelju, nema potrebe o RATEl-u govoriti. Sada ih i Slobodan ima i može da ih stavi van snage kad napišu opet neku glupost.
[ SmilieBG @ 29.08.2008. 18:08 ] @
@Sprsko: poslednje upozorenje - pisi samo o temi!

Poz,
Sale
[ kazil @ 29.08.2008. 20:04 ] @
Pridruzujem se cestitkama :)

Dovedi nam PayPal :D

Cheers!
[ BBS @ 29.08.2008. 22:51 ] @
Prijatelju nemoj samo kao neki pre tebe puni obecanja a onda posle 0 i gomile putovanja troskova nista. Postanu najzesci kriticari.
[ marko37 @ 30.08.2008. 10:50 ] @
Da li postoji sukob interesa s obzirom na CRI ISP?
[ srpsko gradjevinarstvo @ 30.08.2008. 16:43 ] @
što bi postojao? Može i Sloba da uzme dve plate.

Niko nije pitao za ovoga lika koji ima profesorsku platu i bar 80000 kao predsednik upravnog odbora RATEL-a.
[ dr mabuse @ 30.08.2008. 18:34 ] @
Citat:
srpsko gradjevinarstvo: što bi postojao? Može i Sloba da uzme dve plate.

Niko nije pitao za ovoga lika koji ima profesorsku platu i bar 80000 kao predsednik upravnog odbora RATEL-a.
:-) Da li je tebi makar i približno jasno šta označava pojam ' sukob interesa'?
[ Rins @ 30.08.2008. 20:05 ] @
Iz Alo dnevnih novina:

...Operateri su se žalili na visoke cene interneta kod „Telekoma“, pa je Ratel predložio „Telekomu“ da snizi cene. „Telekom“ nije snizio cene, ali je operaterima za isti novac dao dva puta veći kapacitet, što je dovelo do pada cene interneta, pre svega ADSL-a, ali ne dovoljno - kaže Radunović koji veruje da će posle usvajanja pravilnika cene interneta u Srbiji biti među najnižima u Evropi.
Za razliku od Radunovića, Slobodan Marković, predsednik Centra za razvoj interneta, smatra da će cena za krajnje korisnike ostati ista.
- Cene kod „Telekoma“ su trenutno u proseku više šest do sedam puta nego u okruženju. Mislim da se posle usvajanja pravilnika cene prema krajnjim korisnicima neće smanjiti, već da će samo provajderi više zarađivati - objašnjava Marković.

Hm...gospodine Markovicu mozete li pojasniti svoju tvrdnju??
[ Milan Gligorijevic @ 30.08.2008. 21:01 ] @
Brzina će biti povećana, a cene se neće menjati. Iskreno, nisam ni očekivao da se smanji cena ADSL-a.
[ zoxy @ 31.08.2008. 07:44 ] @
Pa cena ADSL ispod 1000din? da ne trazhimo suvishe? Logichnije je ochekivati vecje brzine koje cje rasti iz godine u godinu u skladu sa padom cena interneta i poboljshanja tehnichkih mogucjnosti.

BTW. chestitke choveku........sada tek krecje posao....
[ marko37 @ 31.08.2008. 11:30 ] @
Citat:
srpsko gradjevinarstvo:Niko nije pitao za ovoga lika koji ima profesorsku platu i bar 80000 kao predsednik upravnog odbora RATEL-a.


"Ovaj lik" je inače prilično ugledan profesor ETF-a, i po mom mišljenju jedna od retkih svetlih tačaka u RATEL-u. Ili bi možda bilo bolje da tamo sedi neki partijski aparatčik?
[ srpsko gradjevinarstvo @ 31.08.2008. 13:57 ] @
Svaka njemu čast, ali neka se drži katedre i pusti nas reformiste da dišemo. U prevodu neka izađe da pojača tim. Likovi koji su gušili ovu oblast pre 2000 treba da se maknu i puste nas čije vreme dolazi. Ovde mislim i na asistenta sa njegove katedre, uglednog arbitra RNIDS-a Krajka. Imali ste priliku od 1990-2008 i sad se brate povucite. Ako za 18. god bavljenja internetom i telekomunikacijama, nisu uveli red neće ni sada. pa dosta je bilo.

Dajmo ovom Marković-u dve godine da radi, pa onda da ga stavimo na tapet.

i dalje ističem da je potreban "zakon o internetu" koji reguliše:

- Pojam interneta, sajta, domena itd, upotrebu

- distributere interneta, uslove za distributera, registraciju istih i sl

- hosting kompanije, ko može biti hosting kompanija, a ne da mi lik piše da je kompanija a od svega ima sto, stolicu i računar, bez adrese, PIB- u prevodu lopov koji krade budžet Srbije.

- propisi za pojedince i firme o upotrebi interneta (definisati norme koje govore, šta sve sme da se radi, a šta ne sme)

-način kontrole pojedinaca i distributera od strane države

- kažnjive odredbe za pojedince i firme

- razno

Ako je drug profesor imao 18 godina da se šeta po raznim odborima i ništa ne uradi, a asistent iste katedre vrši manipulaciju domenom .yu, dajmo i Slobodanu dve godine da nešto uradi.

Ako ja najveći skeptik ovde tvrdim da može nešto da se promeni, nemojte ni vi biti pesimisti.
[ miodrag75 @ 31.08.2008. 16:04 ] @
Ljudi se menjaju kad dobiju vlast ili jednostavno ne mogu da urade nista zbog drugih
[ vladars @ 31.08.2008. 18:27 ] @
Politika je chudo, al sta ces...
nadamo se da se covek nece promenuti, mada je malo u sukobu interesa al dobro, CRI ce valjda zaraditi malo, doslo i covekovih 5min....
Makar neko mlad sa zeljom da nesto napravi....

[ toxi_programer @ 31.08.2008. 19:21 ] @
Ajmo ajde, svi u napad.

Čestitam, čestitam...
[ Nemanja.Ciric @ 31.08.2008. 21:52 ] @
@srpsko građanstvo:
"Počeo si posao i nema nazad. Od tebe zavisi hoće li Srbija rame uz rame sa zemljama EU u pogledu interneta ili ćemo se igramo špijuniranja sta pera piše miki."

Svestan činjenice da ni jedna pojedinačna država Evrope ne čini sama za sebe pojam Evrope ipak bih podsetio na jednu od krupnijih IT vesti iz Evrope poslednjih meseci: http://torrentfreak.com/swedes...apped-despite-protests-080619/

Da ne ulazimo u raspravu da li je prisluškivanje komunikacije građana od strane države, u kojoj meri i pod kojim okolnostima u redu ili ne, samo sam želeo da istaknem da nije uvek komšijina krava (toliko) bolja.


nazad na temu: Čoveka lično ne znam, tako da se slažem sa onima koji su rekli da sa čestitkama i slavljem treba sačekati do prvih konkretnih rezultata.
[ srpsko gradjevinarstvo @ 31.08.2008. 22:37 ] @
Ma ok brate, ali dajmo mu godinu ili dve pa da vidimo. Ako zabrlja ide kud i drugi, ako pokuša i uspe biće ministar buduće vlade. Ako pokuša, pa ga smene, opet plus. Budući da ima 30 godina može da radi šta mu volja, svi putevi su otvoreni.
[ freediver @ 31.08.2008. 23:49 ] @
Cestitamo u ime ekipe Berzica.com i podrzavamo strucne snage na pravim mestima!
[ nkrgovic @ 01.09.2008. 00:08 ] @
Ja ne kapiram... Covek koji ima svoj ISP je postao deo ministarstva za telekomunikacije ? ? ? Ko je rekao Halliburton? :D
[ flylord @ 01.09.2008. 06:50 ] @
da da. I ja se apsloutno slazem sa tobom. Trebalo je da postave coveka koji ima kovačnicu ili eventualno autolimarsku radnju. On bi bio mnogo vise kompetentan za telekomunikacije od nekog ko ima svoj ISP. I naravno, ne bi postojao apsolutno nikakav sukob interesa
[ twiddle @ 01.09.2008. 09:49 ] @
Halliburton!?! Hahahahahaha HIT!! Ček da vidim šta kaže Wikipedia... Halliburton Energy Services, Revenue $15.3 billion USD (2007). To *zaista* super zvuči!

...a sada povratak na planetu Srbiju -- mislim da je svako poređenje između bilo koje domaće kompanije iz oblasti telekomunikacija (osim eventualno Telekoma i Telenora) sa bilo kojom uspešnijom kompanijom na zapadu u najmanju ruku smešno i to po svim parametrima -- od prometa, preko broja korisnika, zaposlenih, do infrastrukture itd. To je naša tuga, to je stvar koja mora da se promeni i to je stvar koja će biti savetovana ministarki.

U oblasti razvoja telekomunikacija i informacionog društva u Srbiji sa strane države nije rađeno praktično ništa tokom proteklih 4-5 godina i dosta će biti teško pokrenuti stvari, ali stvari jednom moraju da se pokrenu.

Hvala svima na čestitkama i podršci, a hvala i onima koji čekaju rezultate, koji kritikuju i onima koji će tek da kritikuju. Sve te stvari -- i podrška i rezultati i kritike -- su potrebne kako meni, tako i MTID. :-)

Pozdrav,
Sloba
[ nkrgovic @ 01.09.2008. 13:13 ] @
Citat:
flylord: da da. I ja se apsloutno slazem sa tobom. Trebalo je da postave coveka koji ima kovačnicu ili eventualno autolimarsku radnju. On bi bio mnogo vise kompetentan za telekomunikacije od nekog ko ima svoj ISP. I naravno, ne bi postojao apsolutno nikakav sukob interesa

Ma da, naravno, u Srbiji nema niko strucan. Niko se ne razume u telekomunikacije kao ljudi koji su VLASNICI ISP-ova. Right.

Uostalom, ko vec nije shvatio da se u Srbiji na vlast dolazi da bi se zaradilo je mnogo glup. Narod ovde postoji da sluzi vlasti, i treba da im budemo zahvalni na tome, a ne da oni rade za nas. "L'État, c'est moi"
Citat:
twiddle: Halliburton!?! Hahahahahaha HIT!! Ček da vidim šta kaže Wikipedia... Halliburton Energy Services, Revenue $15.3 billion USD (2007). To *zaista* super zvuči!
....
Hvala svima na čestitkama i podršci, a hvala i onima koji čekaju rezultate, koji kritikuju i onima koji će tek da kritikuju. Sve te stvari -- i podrška i rezultati i kritike -- su potrebne kako meni, tako i MTID. :-)

Iskrene cestitke na brzom ucenju koncepta demagogije! :D Sve ostalo cu verovati kad vidim crno na belo. Ako hoces postovanje, pocni od podnosenja imovinske karte, ili kako se to vec sad zove. Siguran sam da je to moguce uraditi i dobrovoljno, iako nisi obavezan zakonom to da uradis :).

Ne zaboravi da postoji jedna oblast gde nikako nije "smesno" porediti strane kompanije sa nasima - profitna stopa. Stavise, nasa je osetno veca....

Mozda si ti i OK lik, sta ga ja znam.... Ali posle raspleta proslih izbora, kao clan vlade koja je izabrana parolom "necemo nazad u 90-te", i vladom koja je dovela Dacica za ministra policije, nalazis se u drustvu koje je vec svima stavilo do znanja kakvo je. Prezumpcija nevinosti ove vlade ne postoji - ako zelis da te smatraju nevinim moraces to i da dokazujes.
[ miodrag75 @ 01.09.2008. 14:06 ] @
@twiddle cestitam na funkciji

Nasa politika je goli interes
[ flylord @ 01.09.2008. 14:20 ] @
Citat:
nkrgovic: Ma da, naravno, u Srbiji nema niko strucan. Niko se ne razume u telekomunikacije kao ljudi koji su VLASNICI ISP-ova. Right. .


Pa da nije ISP, bila bi neka druga firma iz IT-a ili telekomunikacija. I ti bi onda opet kritikovao. Ko god da dodje, sem autolimara, na tu poziciju, imao bi neke veze sa telekuminikacijama. Zar ne? A on je dosao kao savetnik bas za internet infrastrukturu, razvoj IT i sl u Srbiji, i najbolje i jeste da se postavi neko iz industrije za savetnika, da ne bi smo dosli do toga da autolimar odredjuje nas razvoj telekomunikacija, sto bi ti ocigledno voleo.

[ srpsko gradjevinarstvo @ 01.09.2008. 14:22 ] @
@nkrgovic

Bilo bi lepo i transparentno da Slobodan položi imovinsku kartu , a ja realno mislim da nije nešto bogat i da u CRI nisu neke astronomske plate. Odkud? Ne trguju zlatom jbg.

Pre toga traži prijatelju da kartu imovine pokaže drug iz RATEL-a, koga sistemski šaltaju 20 godina po upravnim odborima a telekomunikacije sve gore. Idemo od većih aligatora nego ovog taze postavljenog.

Slobo,

ako te smori funkcija savetnika javi se, možemo na gradilište da radimo zajedno. Ja umem da zidam, ti se razumeš u kablove. Dnevnica majstora 50E. Ko ume ni Bog ne brani.
[ nkrgovic @ 01.09.2008. 14:50 ] @
Citat:
flylord: Pa da nije ISP, bila bi neka druga firma iz IT-a ili telekomunikacija. I ti bi onda opet kritikovao. Ko god da dodje, sem autolimara, na tu poziciju, imao bi neke veze sa telekuminikacijama. Zar ne? A on je dosao kao savetnik bas za internet infrastrukturu, razvoj IT i sl u Srbiji, i najbolje i jeste da se postavi neko iz industrije za savetnika, da ne bi smo dosli do toga da autolimar odredjuje nas razvoj telekomunikacija, sto bi ti ocigledno voleo.

Pazi, nije on neko iz ISP-a, on je VLASNIK ISP-a. Velika razlika. Jedno je da su doveli neko TEHCNIKO LICE, zaposleno u ISP-u, a drugo nekoga ko je VLASNIK. Razumes li razliku?
Citat:
srpsko gradjevinarstvo: @nkrgovic

Bilo bi lepo i transparentno da Slobodan položi imovinsku kartu , a ja realno mislim da nije nešto bogat i da u CRI nisu neke astronomske plate. Odkud? Ne trguju zlatom jbg.

Pre toga traži prijatelju da kartu imovine pokaže drug iz RATEL-a, koga sistemski šaltaju 20 godina po upravnim odborima a telekomunikacije sve gore. Idemo od većih aligatora nego ovog taze postavljenog.

Sto se mene tice - svi. Od prvog do poslednjeg.

Ali nije neki argument "nije ovaj, pa sto bi ja". Ako nisi ti - onda si, kod mene, na spisku onih sto grade sa Mrkonjicem.... (A taman sam mislio da je ta nocna mora zavrsena). Ako zele da nisu na tom spisku, treba da dokazuju. Ne samo meni, vec svim gradjanima Srbije, ili ti SVOJIM POSLODAVCIMA.
[ srpsko gradjevinarstvo @ 01.09.2008. 15:16 ] @
Sloba nije vlasnik CRI koliko znam.

Nisam bio socijalista nikad, ali ću radije graditi sa Mrkom nego sa ovim DS-DSS od 2000-2008. kod njih je sve bilo transparentno. Ko izmisli tu reč da zameni termin kradja?
[ flylord @ 01.09.2008. 15:47 ] @
Citat:
nkrgovic: Pazi, nije on neko iz ISP-a, on je VLASNIK ISP-a. Velika razlika. Jedno je da su doveli neko TEHCNIKO LICE, zaposleno u ISP-u, a drugo nekoga ko je VLASNIK. Razumes li razliku?



Iskreno, ja se pitam da li ti razumes sebe... i da li znas sta tacno zelis da kazes. Bez uvrede...
Ne mozes da postavljas kao savetnika Petra Lazovica iz Eunet-a ili Milana Jakovljevica iz Verata, jer niko zivi ne zna za njih i ko su oni da bi dobili posao savetnika. Sloba nije dobio posao kao vlasnik, ili sto god, ISP-a. Nego kao neko ko se vec godinama zalagao za razvoj it sektora kod nas. Nacionalni domen, internodium... onda ova skorasnji skandal sa RATEL-om itd... Jednostavno, i za to mesto je potrebno imati CV. Koji administrator ili neko drugo tehnicko lice iz nekog ISP-a ima uslove da se zaposli umesto Slobe?

I da, sem sto si ljubomoran, i sto bi kritikova bilo koga na njegovom mestu, jel imas ti neki praktican razlog zasto Sloba nije trebalo da dobije ovaj posao? Treba coveku dati sansu, prosto (bas me zanima da li ces mi nesto odgovoris na davanje sansi )
[ pri3rak @ 01.09.2008. 15:51 ] @
@srpsko gradjevinarstvo

Citat:
srpsko gradjevinarstvo:Niko nije pitao za ovoga lika koji ima profesorsku platu i bar 80000 kao predsednik upravnog odbora RATEL-a.


Citat:

Svaka njemu čast, ali neka se drži katedre i pusti nas reformiste da dišemo. U prevodu neka izađe da pojača tim. Likovi koji su gušili ovu oblast pre 2000 treba da se maknu i puste nas čije vreme dolazi. Ovde mislim i na asistenta sa njegove katedre, uglednog arbitra RNIDS-a Krajka. Imali ste priliku od 1990-2008 i sad se brate povucite. Ako za 18. god bavljenja internetom i telekomunikacijama, nisu uveli red neće ni sada. pa dosta je bilo.


Nenad Krajnovic i Jovan Radunovic nisu na istoj katedri.
[ twiddle @ 01.09.2008. 16:11 ] @
@nkrgovic
Moja imovinska karta nije tajna: U svom vlasništvu imam stan u Beogradu (kod Bogoslovije) od 40 kvm (2008) i 50% firme CRI d.o.o. (2005) koja se bavi pružanjem Internet usluga. Takođe sam osnivač Centra za razvoj Interneta (2001), kao i član upravnog odbora Registra nacionalnog Internet domena Srbije (2006), što nije plaćena funkcija. Osim ovog stana, sve ostalo su stvari koje su praktično već opšte poznate i nikada ih nisam krio.

Što se tiče profitnih stopa, i tu smo smešni u odnosu na telekomunikacione firme u zapadnim zemljama -- kako u smislu procenata, tako i u konkretnim novčanim iznosima.

Što se tiče nekog dokazivanja -- ne osećam potrebu bilo kome dokazujem bilo šta u vezi sa mojim sposobnostima i dosadašnjim radom. Moja dela i nedela tokom proteklih 10 godina dovoljno govore o meni. Ja sam dobio ponudu da nešto uradim i to ću da iskoristim do maksimuma, sve dok bude išlo. Sve dok nam se razvojne agende poklapaju, neće mi biti problem da razgovaram i sa mlađanim Ivicom (MUP, recimo, ima ključnu ulogu u razvoju e-uprave u Srbiji, jer se kod njih nalazi baza građana u koju bi i druge državne institucije trebalo da imaju uvid, kako bismo svi manje čekali u redovima za razne potvrde).

Što se tiče konkretnih rezultata, 100% slažem se sa tobom -- nema kredita za bilo koga, let's wait and see.

Pozdrav,
Sloba
[ srpsko gradjevinarstvo @ 01.09.2008. 16:25 ] @
Citat:
Nenad Krajnovic i Jovan Radunovic nisu na istoj katedri.


Nije bitno gde su samo neka se maknu sa scene. Oni su kredit istrošili. Profesor se 20 godina muva po nekim odborima, a komunikacije sve gore. Pre par dana se povukao, jer nema petlju.Nikakve koristi od njega.

Slobu sam napadao i to priznajem jer radi u RNIDS-u sa asistentom, koji je radio to što je radio. Ali načelno ga podržavam posle ovoga sa RATELOM.

Ako ste trpeli i iz budžeta plaćali ovog Jovu po raznim odborima, a vidi se u biografiji, i trpeli Krajka i još uvek ga trpimo, daj da i ovog istrpimo dve godine...možda nešto i uradi.

Ovo je pravi potez. Čovek položi imovinsku kartu. A vi koji poznajete uvaženog profesora recite mu neka i on položi. Da vidimo koliko ga RATEL plaća. Koji su mu rezultati?
[ nkrgovic @ 01.09.2008. 16:28 ] @
Citat:
flylord: Iskreno, ja se pitam da li ti razumes sebe... i da li znas sta tacno zelis da kazes. Bez uvrede...
Ne mozes da postavljas kao savetnika Petra Lazovica iz Eunet-a ili Milana Jakovljevica iz Verata, jer niko zivi ne zna za njih i ko su oni da bi dobili posao savetnika. Sloba nije dobio posao kao vlasnik, ili sto god, ISP-a. Nego kao neko ko se vec godinama zalagao za razvoj it sektora kod nas. Nacionalni domen, internodium... onda ova skorasnji skandal sa RATEL-om itd... Jednostavno, i za to mesto je potrebno imati CV. Koji administrator ili neko drugo tehnicko lice iz nekog ISP-a ima uslove da se zaposli umesto Slobe?

Da, razumem sebe. Ne razumem tvoje ad hominem napade na mene. Da li ti zbilja mislis da neko mora da ima licne razloge za nepoverenje u Vladu Srbije? ? ? I zasto mislis da tehnicko lice iz ISP-a nema tehnickog znanja o tome kako treba organizovati infrastrukturu vezanu za internet.... Meni je to smesno - ako oni nemaju, ko onda ima? I sta ti znaci "treba imati CV"? Ja ne sporim njegovu strucnost, vec samo govorim o sukobu interesa. A to da "niko ne zna za njih", znas, postoje nacini na koji se zaposljavaju ljudi, cak i ako ne znas "za njih".
Citat:
twiddle: @nkrgovic
Moja imovinska karta nije tajna: U svom vlasništvu imam stan u Beogradu (kod Bogoslovije) od 40 kvm (2008) i 50% firme CRI d.o.o. (2005) koja se bavi pružanjem Internet usluga. Takođe sam osnivač Centra za razvoj Interneta (2001), kao i član upravnog odbora Registra nacionalnog Internet domena Srbije (2006), što nije plaćena funkcija. Osim ovog stana, sve ostalo su stvari koje su praktično već opšte poznate i nikada ih nisam krio.
....
Što se tiče konkretnih rezultata, 100% slažem se sa tobom -- nema kredita za bilo koga, let's wait and see.

OK, ovo jeste argument. Lepo. Moram da priznam da sam impresioniran.... :D Necu proveravati, mada sam siguran da neko i hoce - ovo je javni forum, kome i mediji imaju pristup :D.

Od mene upravo imas kredit za to sto si trazio "wait and see". Vrlo rado cu, posle ovoga, sacekati. Nadam se da ces se i ti setiti ovoga i javiti se kad zavrsis sa tim poslom, i reci nam ima li razlika, kako u imovini tako i u tome sto mislis da si uradio. Pun nepoverenja prema doticnoj vladi ne ocekujem ni od tebe previse, svestan da cak i posten covek, okruzen lopovima, ne moze mnogo da uradi.

Da se razumemo, ne ocekujem da gladujes, ocekujem da zivis, ocekujem da firma raste normalno, u skladu sa prethodnim rastom (kao vlasnik firme znas da su izvestaju o poslovanju u Srbiji javni), ali ne ocekujem da sa 30% godisnjeg rasta odjednom, sasvim slucajno, dodje do rasta od 300%. Siguran sam da znas o cemu mislim....
[ pri3rak @ 01.09.2008. 16:35 ] @
@srpsko gradjevinarstvo

Pazi ne pratim rad prof Radunovica ali ne znam zbog cega ga toliko napadas.Moji drugovi koji su kod njega imali predmete sa FE su bil zadovoljni.Imao je fer i korektan odnos.Ja sam ga nakratko slusao na osnovama fizicke elektronike i bio je OK, generalno ne deluje mi kao neko ko je muvator iz upravnoh odbora.Sto se tice toga da on 20 godina visi po upravnom odborima imaj u vidu da je 99 bio u vojsci kao rezervista u sastavu pvo, cisto sumnjam da bi kao neko uticajan iz upravnih odbora bio pozvan.Sa druge strane Krajko je veoma strucan i poznat i do dolaska Aleksandre Smiljanic ako se ne varam na katedri za telekomunikacije se jedini ozbiljno bavio racunarskim mrezama sto i danas cini.Mislim da nije toliko u njima problem koliko u sprezi politike i krupnog biznisa.
[ srpsko gradjevinarstvo @ 01.09.2008. 18:02 ] @
Prijatelju niko ne sumnja da oni nisu stručni. Ali kad se tako povuče sa svojom uredbom, šta drugo očekivati od istog i kada koristi u uredbi rogobatne i nejasne termine. Bolje da radi ono što ume, jer za javni rad nije sposoban. Nije izašao u javnost uopšte ni pokušao da ubedi istu u ispravnost svojih uredbi. A to izaziva sumnju. Čim ga Sloba, Šabić i gomila ljudi poterali utekao sa sve uredbom. Takav smotan lik ne može da radi odgovoran posao.

Što se tiče Krajka, on treba da bude zabranjen da bilo koji javni posao vezan za telekomunikacije uopšte može da radi. Ja mu nikada neću oprostiti kada sam pokušao da odem na sajtove ds.org.yu , izbori.org.yu, dos.org.yu i završio na sajtu Telekoma i slično. Narod za takvu rabotu u Srbiji kaže krađa (zastareo izraz), ja ću reći da Krajko 2000 nije bio dovoljno transparentan. Meni je vrlo nečasno i nemoralno da on bude arbitar RNIDS-a....o čemu sam već opširno pisao.

S druge strane Slobodan Marković nije nikoga pokrao (ako jeste neka to ovde javno kažu), nije pisao uredbe BIA rečnikom i slično...Ja sam ga jednom greškom pomešao sa Čedomirom Šuljagićem ( bio pomoćnik Ace Popovića, u prevodu isto krao Bogu dane, a internetu ništa bolje) i drugi put u vezi sa ovim nesretnim asistentom sa kojim radi u RNIDS.

Slobodan Marković mora da radi od nule, jer nema zdravu zakonsku osnovu da se nje drži i da nešto nadgradi. Čemu mere kontrole i zaštite interneta, kad i da ga uhvatiš, ne možeš da ga osudiš...Dajte vreme čoveku, bar 10 % koliko su imali drugi.
[ miodrag75 @ 01.09.2008. 18:05 ] @
Slobodanu mozemo samo pozeleti srecu u borbi sa vetrenjacama i metuzalemima. Dok ne penzionisemo ove matore nema leba od interneta
[ pri3rak @ 01.09.2008. 18:06 ] @
@ srpsko gradjevinarstvo

Ne bih mogao da govorim sa potpunom sigurnoscu, ali ako se secam Krajko nije upravljao TLD-om u to doba.Opet ako me secanje ne vara tadasnji dekan ETF-a (Teodosic) je doveo neke ljude sa strane koji su radili te mracne radnje sa DNS-om.
[ srpsko gradjevinarstvo @ 01.09.2008. 18:20 ] @
U to vreme profesor Radunović je bio prodekan.....

Citat:
Sluzbena beleska sa sastanka administratora YU domena
U nedelju 24.9.2000. godine u 18h, po naredjenju prof. dr Vlade Teodosica, Dekana ETF u Beogradu, Mr Nenad Krajnovic, nadlezno lice za odrzavanje org.yu domena, je izvrsio izmene u adresama za domene:
dos.org.yu
izbori.org.yu
x-izbori.org.yu
ds.org.yu

Navedeni domeni su preusmereni na adresu 195.178.42.34 koja je dodeljena preduzecu Telekom Srbija.

S obzirom da je ucinjena izmena u suprotnosti sa pravilnikom, i da je time uskraceno normalno koriscenje navedenih domena, sto moze imati i pravne posledice, zakljuceno je da se od Ministarstva za nauku i tehnologiju zatrazi misljenje o daljem postupku.

Administratori YU domena
Mirjana Tasic
Nenad Krajnovic
Bozidar Radenkovic


Ipak je bio....nema veze...bio je samo netransparentan...

[ pri3rak @ 01.09.2008. 18:32 ] @
OK pazi bilo je davno, ali pogledaj sta si citirao.U tom dokumentu izmedju ostalih i Krajko trazi da se oceni postupak koji mu je naredjen od strane Teodosica. Inace to je bilo prilicno ludo doba na ETF-u, a Radunovic je ucestvovao na onim protestima ispred fakulteta, drzao javne casove iz fizicke elektronike (licno sam video) a cime su ga ucenili da bude prodekan ne znam,npr. jednu zenu su ucenjivali otkazom a znali su da ima bolesno dete i da bez posla na ETF-u ne bi imala cime da ga izdrzava....
[ srpsko gradjevinarstvo @ 01.09.2008. 18:40 ] @
Za sve ove godine nije se oglasio, a morao je..

"ljudi stavili su mi pištolj na čelo i morao sam"..i bilo bi jasno morao je....a on ćuti..

Sećam se da su jednom profesoru, mislim Marjanoviću, sekli internet te 2000 i izgonili ga na ulicu..

U svakom slučaju ta dva nisu ništa posebno uradili za domaći internet...Krajko i ekipa su me ograničili da ne mogu da imam nacionalni domen, jer nemam kiosk ili autolimarsku radionicu, ili udruženje ljubitelja mrava... Slobodan mi bar daje pravo da kupim .rs, in.rs, što je meni sasvim normalno....ali ja sam rekao da neću .RS dok je taj u RNIDS
[ pri3rak @ 01.09.2008. 18:54 ] @
Hehe Caji (Marjanovicu) su svasta radili tih godina :)

Sto se DNS-a tice i nemogucnosti da imas site pod .yu domenom ako nisi vlasnik firme ili registrovana organizacija to je mnogo vise prospust drzave nego Krajkova greska.Godinama tj. tokom devedesetih je malobrojna ekipa radila sa TLD DNS serverom i to je bilo vise stvar dobre volje njih kao pojedinaca nego organizovan drzavni posao.To ogranicenje je vazilo jer ne bi mogli vremenski da postignu da rucno unose podatke kada bi svima bilo dozvoljena registracija proizvoljnog broja domena, a opet ponavljam onoga koga bi to trebalo da interesuje (drzavu) to nije interesovalo.Naravno mozes sada pitati zbog cega nije digao glas, ne znam nista pouzdano da kazem sem da je on prilicno tih lik i ne bavi se bilo kakvim medijskim promocijama.
[ dr mabuse @ 01.09.2008. 22:47 ] @
Citat:
nkrgovic:  Od mene upravo imas kredit za to sto si trazio "wait and see". Vrlo rado cu, posle ovoga, sacekati. Nadam se da ces se i ti setiti ovoga i javiti se kad zavrsis sa tim poslom, i reci nam ima li razlika, kako u imovini tako i u tome sto mislis da si uradio. Pun nepoverenja prema doticnoj vladi ne ocekujem ni od tebe previse, svestan da cak i posten covek, okruzen lopovima, ne moze mnogo da uradi.

Da se razumemo, ne ocekujem da gladujes, ocekujem da zivis, ocekujem da firma raste normalno, u skladu sa prethodnim rastom (kao vlasnik firme znas da su izvestaju o poslovanju u Srbiji javni), ali ne ocekujem da sa 30% godisnjeg rasta odjednom, sasvim slucajno, dodje do rasta od 300%. Siguran sam da znas o cemu mislim....
Kao što ste obojica rekli, dajte priliku čoveku da se pokaže. Pored ovog što si naveo o sudbini poštenog među inima, stoji i nešto što će ga definitvno opterećivati kao poštenog čoveka, a čega bi trebalo da bude svestan još od ranije : CRI1 i CRI2 - neprofitna organizacija i profitni biznis, a oba na istu temu, isti čovek, ista zemlja..
To naravno nije sukob interesa u zvaničnom svetlu, više je u moralnom, jer ne idu uvek dobrobit internet zajednice i dobrobit firme ruku pod ruku, nekad se prosto mora izabrati jedno ili drugo.
No, to je lični sukob interesa sa kojim se verovatno borio do sada, ali kad preuzme f-ju savetnika, mislim da postaje kandidat za ispitivanje sukoba interesa u zvaničnom/ zakonskom smislu i to će ga opteretiti kad-tad, u smislu da će se sve njegove akcije gledati kroz prizmu suvlasnika ISP (što će vrlo lako i tehnički polupismen novinar kojeg bi angažovala 'druga strana' pretopiti u interesantan text).

Sve u svemu, neće mu biti lako..
[ Aleksandar Đokić @ 01.09.2008. 23:49 ] @
jao pa ovaj nkrgovic umesto da kaze konacno imamo coveka koji zna posao na pravom mestu on prica gluposti,

pa vido si po odgovorima na ES-u, ako po nicemu drugom, koliko covek ima znanja i sta moze, i STA JE URADIO do sada!

slazem se da vlasnici isp-ova u najcescem slucaju nemaju veze sa net-om, ali ne u ovom slucaju, i trenutno nema strucnijeg za to radno mesto,

ma nema veze

[ marko37 @ 02.09.2008. 02:09 ] @
Citat:
srpsko gradjevinarstvo: U to vreme profesor Radunović je bio prodekan.....

Nije. Kratko i jasno. U to vreme prof. Radunović je bio najuren sa fakulteta i nije mogao da drži predavanja. Ja sam tada bio student smera FE, i znam o čemu pričam.

Aj da ne pišem novu poruku, ionako to nije tema, ta 2000. godina u kojoj je bio izabran za prodekana je POSLE 5-og oktobra, tj. posle smene vlasti.

[Ovu poruku je menjao marko37 dana 02.09.2008. u 09:40 GMT+1]
[ srpsko gradjevinarstvo @ 02.09.2008. 03:36 ] @
moguće da sam bio ja

Citat:
Van fakultetska angažovanja:


1989-1991 Predsednik Saveta Elektrotehničkog fakulteta u Beogradu
1994-1998 Prodekan na Elektrotehničkom fakultetu u Beogradu
2000-2002 Prodekan na Elektrotehničkom fakultetu u Beogradu
2000-2004 Član Nastavno naučnog veća Univerziteta u Beogradu
2000-2002 Član Upravnog odbora Elektronskog fakulteta u Nišu
2000-2002 Član Upravnog odbora Tehničkog fakulteta u Boru
2000-2004 Član Upravnog odbora Ekonomskog fakulteta u Beogadu
2002-2005 Predsednik Upravnog odbora Instituta za fiziku u Beogradu
2001-2002 Član ekspertskog tima Saveznog ministarstva za telekomunikacije
2001- Član ekspertskog tima Republičkog Ministarstva za nauku, tehnologiju i razvoj
2000-2001 Savetnik Saveznog ministra za telekomunikacije
2002-2004 Član ekspertskog tima Republičkog ministra za saobraćaj i telekomunikacije



http://nobel.etf.bg.ac.yu/zaposleni/?p=radunovic_jovan
[ srpsko gradjevinarstvo @ 02.09.2008. 08:25 ] @
Evo šta piše politika.....Pazi molim te ne mogu da telefoniram preko računara da bih spasio Telekom. Slobodane i ovo se mora regulisati. Ako telekom ne može da izdrži utakmicu tržišta neka se ugasi. Gospodine Radunoviću ne od naredne godine hoćemo sada i odmah. Takođe hoću nove fiksne linije preko drugog operatera kao civilizovana Evropa. Evo još jedan razlog da se ratel ugasi i raspusti.

-----------------------------------------------------------------------------

Halo preko Interneta

Do kraja godine, popularna Internet telefonija, znatno jeftinija od fiksne, biće zakonski regulisana i u Srbiji


Korisnici Interneta u Srbiji uskoro će moći da koriste i pogodnosti voip telefonije (prenos glasa putem Interneta), koja je do sada zbog zaštite interesa Telekoma „Srbija”, bila zakonski sankcionisana. To znači da će svaki vlasnik računara koji ima izlaz na Internet slobodno moći da uspostavlja telefonsku vezu sa inostranstvom, i to po cenama koje su višestruko niže nego u fiksnoj telefoniji.

Legalizaciju Internet telefonije omogućiće pravilnik o voipu, čije se usvajanje, prema rečima Jovana Radunovića, predsednika Upravnog odbora Republičke agencije za telekomunikacije (Ratel) očekuje uskoro. Ministarstvo za telekomunikacije i informatičko društvo već je dalo saglasnost na Predlog pravilnika o voipu, tako da se primena tog dokumenta, nakon što ga Ratel usvoji, može očekivati do kraja ove godine.

Nakon toga, vlasnici personalnih kompjutera moći će da putem voip telefona ili najjednostavnijih slušalica i mikrofona koji su povezani sa kompjuterom, uz odgovarajući softver, pozivaju brojeve u fiksnoj telefoniji. Vezu između kompjutera i željenog fiksnog ili mobilnog telefonskog broja preusmeravaće operater – Internet provajder koji će formirati cene .

Sve pogodnosti voipa u Srbiji će, međutim, biti dostupne tek naredne godine, kada se očekuje puna liberalizacija telekomunikacija. Internet provajderi i kablovsko distributivni sistemi (kablovske televizije) tada će biti u stanju da svojim korisnicima dodeljuju i fiksne – Internet brojeve. U tom slučaju, korisnici Interneta će moći da pozivaju i primaju telefonske pozive.

Voip telefonija, inače, ima tri vida uspostavljanja veze. Najjednostavniji način jeste između dva kompjutera i takva komunikacija ni do sada nije bila zakonski sankcionisana. Sledi uspostavljanje veze između računara i telefona (predviđeno pravilnikom o voipu), a potom na red dolazi komunikacija između dva telefona, pri kojoj se prenos glasa – zvuka obavlja putem Interneta. Ta pogodnost, kao što je već rečeno, može se očekivati sledeće godine.

http://www.politika.rs/rubrike...a/Halo-preko-Interneta.sr.html


[ pri3rak @ 02.09.2008. 08:30 ] @
Znas kako, manje vise sve ove akademske pozicije koje si pobrojao su protokolarne.Retko koji profesor ETF-a nije u savetu fakulteta ili makar bio u njemu.Sa druge strane prof Radunovic ima prilicno retko (i donekle egzoticno) usmerenje pa nije cudno ni da ima pozicije na drugim akademskim ustanovama, Srbija u toj oblasti ima veoma malo ljudi.Sa druge strane ako pogledas ozbiljnija namestenja mu slede tek iza 2000 te pa tako nesto ne verujem da je imao ikakve dobrovoljne veze sa ex rezimom i njihovim poslanicima na ETF-u Teodosicem i Labanom.Ja se stvarno vise ni ne secam, moguce je da je formalano imao namestenje prodekana 2000te, ali izrazito sumanjam da je on tu bilo sta radio sa nekom voljom da bude u tom timu.On je na jesen 98 sa jos oko 10 profesora prakticno najuren sa fakulteta, a ovo posle je moguce jer je jedinica u kojoj je bio tokom 99 imala vidne rezultate pa Teodosic vise nije mogao da vrsi represiju nad njim.No nebitno ne mislim da su ti ni on ni Krajko neki poseban problem.
[ srpsko gradjevinarstvo @ 02.09.2008. 13:33 ] @
Moj ujak je vojni konstruktor, plava uniforma, zlatno lišće na epoletama i zvezdica...drčan, a oko njega još drčnija kamarila generala koji razbiše nato 1999. sve usijane glave..Hvala Bogu nađe se neko pametan pa dotičnu grupu otera u penziju, da peca, ide u lov, uopše odmori od raznih doktrina i opsednutosti NATO-paktom. Stighli mladji ljudi koji rade bolje i nemaju problema sa istokom i zapadom. Mladjan dinkcić napravi radikalan rez po bankama i uvede kakav takav red. Tako mora i u telekomunikacijama. Evo Slobodan je prvi mladji kadar koji je na visokoj funkciji. I nemojte vi sa ETF slučajno da tvrdite da takvih i boljih nemate u svojim redovima. Ima ih, samo im u glavi treba razbiti utegnutost i neke barijere, koje im je usadio mentalitet u Srbiji. Strari kadrovi da se maknu, a novi ljudi dovedu da rade.Imaju mladost, ideje, energiju da nose posao. Ti stari nigde u svetu nisu direktori i sl. Direktor jedne firme je obično čovek 30-40 god, kada je najjači u svemu. Strari kadrovi su savetnici i uopšte asistenti direktora jer imaju dragoceno iskustvo.
[ pri3rak @ 02.09.2008. 14:50 ] @
Mislim da imas isuvise romansijerski pogled na stanje kadrova u Srbiji, to sto si rekao je ono sto bi mi zeleli, ali nije tako blisko istini.Ljudi sa znanjem (o racunarskim mrezama) poput Krajka ima bas veoma malo :)
[ srpsko gradjevinarstvo @ 02.09.2008. 19:19 ] @
Niko mu ne osporava stručnost, ali je neprijatna stvar da bude arbitar RNIDS-a. I još da bude glavna osoba za kontakt u istoj organizaciji.

Slobo,

ko je sad pa ovaj umetnik sa FPN , Rade Veljanovski, priča u dnevniku o telekomunikacijama i novom zakonu o radiodifuziji. Već se bune novinarska udruženja UNS i NUNS. Da li ja to samo vidim ili ovakvih "slobodnih umetnika telekomunikacija" ima kao pleve? užas...Mi smo zreli za ozbiljnu intervenciju u sektoru telekomunikacija...drugačije ih ne možeš isterati na svetlost dana. Ako treba zovi Ivicu da pošalje pojačanje...
[ Ivan Dimkovic @ 02.09.2008. 19:36 ] @
Citat:
srpsko gradjevinarstvo
Evo još jedan razlog da se ratel ugasi i raspusti.


Svasta - RATEL treba da postoji, doduse u sasvim drugacijem sastavu koji ne zastupa interese vladajucih stranaka (bilo kojih u bilo kom trenutku), posto je potpuno neprimereno da se organ Vlade Srbije bavi operativnim poslom sprovodjenja zakona o telekomunikacijama.

U svakoj iole normalnoj zemlji to obavlja nezavisna agencija, koja nije deo Vlade - u USA je to FCC, u UK je to Ofcom, u DE je to RegTP, itd... A to je uradjeno bas zbog toga kako bi se izbegao uticaj vladajucih struktura na nesto sto je pre svega deo ekonomije i industrije, a ne politike.

Prema tome, sama agencija za telekomunkacije je sasvim normalna stvar, i ne vidim zasto bi u Srbiji trebalo izmisljati rupu na saksiji - ono sto je problem je trenutna vezanost RATEL-a za interese suprotne trzisnim, pa zbog toga vec preko 2 godine nije u stanju da donese odgovarajucu regulativu koja regulise VoIP, nezavisne telefonske operatere, i sl...

Zakon tu nije nikakva prepreka - Zakon o Telekomunikacijama je dozvolio i vise telefonskih operatera, i VoIP i interkonekcije, ali ono sto nedostaje je podzakonska regulativa koju treba da donese RATEL, i koja se bavi licencama i obavezama pruzaoca takvih usluga, kao i nacina na koji ce se oni kompenzovati za monopol Telekoma kroz jednaka prava pristupa Telekomovoj mrezi..

Dakle, to nije posao za Ministarstvo Telekomunikacija, jer to nije posao za Vladu (da jeste, to nikad nece biti uradjeno dok se Telekom ne proda) - vec je to posao za regulatora telekomunikacija, u ovom slucaju RATEL.
[ srpsko gradjevinarstvo @ 02.09.2008. 21:04 ] @
Sve si odlično rekao. Baš zato što nismo spremni da RATEL bude nezavisno regulatorno telo privremeno ga treba ugasiti i umetnike raspustiti, a posao ionako vrši ministarstvo i vlada. Kada Telekom neko kupi i stvore se uslovi opet ga osnovati, ovoga puta sa pravom funkcijom, a to će biti kroz 5-10 godina.
[ torbica @ 03.09.2008. 23:54 ] @
http://www.politika.rs/rubrike...ne-vazi-sukob-interesa.sr.html
[ _RS_ @ 04.09.2008. 08:31 ] @
Slobo,

Samo napred, neka dela govore. Ljudi od tebe ocekuju stvarno puno. Znam da u sadasnjoj situaciji to nije lako, al nek ide mali korak po korak pa cemo stici do cilja.
Bilo bi dobro da nakon nekog vremena ne zaboravis ko si i koji su ti ciljevi. Imam utisak da su ti namere iskrene. Nastavi tako i idi samo svojim putem.
Mudro je da ovde obavestavas zajednicu sta je trenutno aktuelno i sta je u fazi promene.

Iskren pozdrav i podrska.

Radoslav Sreckovic
[ dr mabuse @ 04.09.2008. 15:10 ] @
Citat:
Prema rečima Nemanje Nenadića, programskog direktora organizacije Transparentnost Srbija, postojeća situacija sa posebnim savetnicima ministara nije novina, ali se ništa ne čini da se njihov status i obaveze tokom trajanja funkcije zakonski regulišu.

– Začkoljica je u tome što sami savetnici direktno ne donose odluke, već bi trebalo da utiču na kreiranje politike celog ministarstva. To ih svakako ne čini imunim na moguće zloupotrebe položaja, pa je ovu oblast neophodno pravno urediti – rekao je Nenadić.
Možda bi i ovde moglo kao za Ratelove uslove - prvo da se usvoji regulativa koja će kontrolisati rad i sprečavati zloupotrebe...
[ PCS @ 04.09.2008. 16:19 ] @
Vidim da se tema razvukla na vise strana. Meni je zelja samo da cestitam Slobodanu i pozelim mu uspesan rad.
[ Ivan Dimkovic @ 04.09.2008. 18:52 ] @
Citat:
srpsko gradjevinarstvo
Sve si odlično rekao. Baš zato što nismo spremni da RATEL bude nezavisno regulatorno telo privremeno ga treba ugasiti i umetnike raspustiti, a posao ionako vrši ministarstvo i vlada. Kada Telekom neko kupi i stvore se uslovi opet ga osnovati, ovoga puta sa pravom funkcijom, a to će biti kroz 5-10 godina.


Ako Ministarstvo tj. Vlada Srbije budu vrsili sprovodjenje ZOT, mozes slobodno da zaboravis na prodavanje Telekoma ili uvodjenje bilo cega sto mu smanjuje profit, to ce se desiti na sveti nikad.

To je zato sto Vladu cine ljudi iz vladajucih stranaka, koje imaju direktan i vrlo veliki interes u dobrobiti Telekoma kao drzavne firme, zbog:

1. Mogucnosti koriscenja profita tj. dividendi u svrhe krpljenja budzeta, tj. saniranja alave potrosnje drzavnog aparata
2. Mogucnosti uvaljivanja partijskih kadrova u menadzment te firme, tj. "prebijanja" posle kojekakvih izbora

Sa RATEL-om je ta sansa bar malo veca, jer - ako nista drugo, postoji sansa da u sastavu RATEL-a dodju ljudi van direktne veze sa Vladom.

Na tome treba raditi - posto ne postoji ni teoretska sansa da organi Vlade Srbije urade bilo sta po tom pitanju, sve dok je Telekom izvor onih dobrobiti koje sam naveo gore - to su vrlo visoki "vested interests", i koliko god cenio Slobu, cisto sumnjam da ce on nesto moci da promeni po tom pitanju.

[ twiddle @ 04.09.2008. 21:02 ] @
Da ste vi meni živi & zdravi, pitanje liberalizacije telekomunikacija tj. rešavanje pitanja Telekoma je čisto političko pitanje. Isto kao hapšenje Radovana Karadžića -- znalo se i gde je i šta radi, samo je bilo pitanje kad će da se uhapsi i ko će to da uradi. Slično je i sa Telekomom -- zna se i šta radi i kakve to posledice ima i šta treba da se preduzme, samo je pitanje kad će to da se uradi i koji način je najpogodniji. Sada su svi svesni da politička odluka o sudbini Telekoma nije doneta i ponašaju se saglasno takvoj političkoj realnosti -- Telekom radi šta hoće, RATEL se "trudi da u datim okolnostima uradi najviše što može", a nova postava MTID se trudi da obnovi saradnju i podrži RATEL, istovremeno gledajući u pravcu Vlade.

Zauzimanje kursa Vlade o bilo kojoj stvari, pa i sudbini Telekoma nije nešto što zavisi od jedne osobe ili jednog ministarstva. Ja ću sigurno zastupati bržu liberalizaciju tržišta, ali nemam iluzije u pogledu mojih dometa u tom procesu :-)

Dakle, čim bude zauzet jasan kurs u pogledu sudbine Telekoma, videćete kako će preko noći da se obrne "Status Quo" ploča koju slušamo već godinama, pa će odjednom da postane moguće ono što do juče nije bilo zamislivo. Ako ste pratili priče o legalnosti VoIP i monopolu na tržištu veleprodaje Interneta od pre par nedelja, znate kako to izgleda u praksi... ;-)

Pozdrav,
Sloba
[ buda01 @ 05.09.2008. 10:10 ] @
Ovaj zadnji post mi daje nadu da je pravi covek dosao na pravo mesto.

Realnost i sagledavanje sustine su presudne stvari, a ne razne iluzije i beskonacna izlaganja na po 100 strana.

A i tipicna osobina naseg naroda, svako je sumnjiv i verovatno kriv, dok se ne dokaze suprotno, sto se tako ispoljava u ovoj temi.

Slobodane, sve najbolje!
[ PavleBgd @ 06.09.2008. 09:05 ] @
Ono što ni malo ne ohrabruje je da se unapred odričete svake odgovornosti.
Kada će te preuzeti odgovornost za budućnost ove zemlje?
Ako smatrate da ne možete da bilo šta promenite, što im pružate legitimitet svojim prisustvom?
Nije nas u ovu situaciju dovelo "realno i suštinsko sagledavanje stvari" već upravo suprotno, zabijanje glave u pesak i podvladavanje interesima maloj skupini naših moćnika, suprotno interesima većine građana ove zemlje.
To pitanje je već toliko iskompromitovano kod nas da je većina ljudi sa pravom podozriva.
Kako to da ta sumnja nije na mestu, kada se u većini slučajeva i pokazala potpuno opravdanom.
Pozdrav
[ dr mabuse @ 06.09.2008. 10:29 ] @
Citat:
PavleBgd: Ono što ni malo ne ohrabruje je da se unapred odričete svake odgovornosti.
Kada će te preuzeti odgovornost za budućnost ove zemlje?
Ako smatrate da ne možete da bilo šta promenite, što im pružate legitimitet svojim prisustvom?
Dobro primećeno - podseća me na slučaj bivše ministarke MTID-a... ima ovde tema koja je sve ispratila: od sreća-sreća-radost do čitanja izveštaja u kome piše nisu mi dali ovo, nismo mogli ono, itd..

I pored toga što (skoro) ništa nisu uradili, jerbo 'im nisu dozvolili', nikom nije palo na pamet da da ostavku... bar da časno odu
[ juzznjak @ 07.09.2008. 11:01 ] @

Slobi sam imao stosta da kazem, i za i protiv, otisao je tamo gde vecini ne bi vredelo ni rec da kazem... Ili ce da postane Don Kihot ili ce da ga iskvare nacisto, razvodne po sastancima, i ubiju kuloarskim pricama... Mlad je, energican, elekoventan i najbitnije ima petlje (u zadnjoj epizodi ratela je prvi izasao u protivnapad), pa mu drzim palceve u borbi sa vetrenjacama...
[ twiddle @ 08.09.2008. 06:14 ] @
A o kakvom se odricanju od odgovornosti radi? Jel' sam nešto propustio?

Pozdrav,
Sloba
[ PavleBgd @ 08.09.2008. 14:33 ] @
Evo dela koji se učinio spornim:

Citat:
Zauzimanje kursa Vlade o bilo kojoj stvari, pa i sudbini Telekoma nije nešto što zavisi od jedne osobe ili jednog ministarstva. Ja ću sigurno zastupati bržu liberalizaciju tržišta, ali nemam iluzije u pogledu mojih dometa u tom procesu


U suštini ovako sam shvatio:
1. Prva grupa će zastupati stav o potrebi implementacije nekog infrastrukturnog pitanja (u ovom slučaju mogućnosti broadband pristupa Internetu širokom delu stanovništva).
2. Druga strana kaže da nema nameru da menja postojeći poredak stvari (ugrožava njihove interese).
3. Prva strana prihvata takav odgovor, i odustaje od daljnjih konkretnih koraka po tom pitanju.
4. Rezultat je isti kao i na početku pregovora.

Ono što se još može primetiti je da je sistem takav da su svi odgovorni; u isto vreme niko nije odgovoran? Ako nije tako, ko je odgovoran?

Istovremeno kako može RATEL da radi kao nezavisno regulatorno telo, ako će njegov rad podržavati Vlada (i MITD neposredno) kada je njoj u interesu status-quo po pitanju telekomunikacija?
Da li je RATEL samo koristan društveno-politički alat za birokratizaciju i otupljavanje problema u telekomunikacijama?

Pozdrav i hvala na odgovorima
[ enes @ 08.09.2008. 21:51 ] @
Pre svega, twiddle najiskrenije cestitke!

E sad, nemojmo coveku skakati odmah po grbaci... Zasto neciji uspeh obavezno mora da znaci lopovluk??? I meni je drago sto je neko ko se definitivno razume u problematiku, dosao na pravo mesto. Sa druge strane, potpuno se slazem da treba pratiti Slobodanov rad i sugerisati mu ako vidimo da neke stvari radi potpuno pogresno. A da li ce ga pozicija i vlast promeniti - videcemo ubrzo....

twiddle, potpuno razumem ono sto si napisao - da je politicka odluka kako ce Telekom da radi. Ipak tu se vrti MNOOOOGO novca kog drzava ne zeli da se odrekne. ALI, ako budes u poziciji, pokusaj da utices koliko mozes da jednog dana Telekom bude preduzece za pruzanje TT usluga, dok ce prenosnu mrezu drzati neko drugo preduzece koje ce svim zainteresovanim stranama pod jednakim komercijalnim uslovima nuditi kapacitete (Telekomu, a sutra i SBB-u, Veratu, ili ko zna kome iznajmljivati vodove pod ISTIM uslovima). To je najbrzi i najbolji nacin da danas-sutra imamo pravu trzisnu utakmicu i da korisnici dobiju najbolji kvalitet za razumnu cenu. Ta nova firma bi imala obavezu da najhitnije razvije kompletnu mrezu u Srbiji od svoje zarade. Kada bi se to ostvarilo, ja bih bio prezadovoljan..... I naravno - trenutna RAK RANA naseg "brzog" interneta - bezobrazno nizak upload. Pokusaj da sto pre izdejstvujes povecanje uploada bar za po jedan korak, jer je deklarisanih 64kbps ispod svih minimuma (cak gore i od dobrog dileup-a !!!)

Puno uspeha u radu, i nadam se da cemo te za koji mesec/godinu spominjati kao osobu sa ovog foruma koji je doneo neke pozitivne pomake.....
[ srpsko gradjevinarstvo @ 09.09.2008. 12:31 ] @
Regulisati slobodu izražavanja na Netu

09.09.2008. - 23:42

ZAKON Jasna Matić, ministarska za telekomunikacije i informaciono društvo, izjavila je juče da je jedan od prioriteta tog ministarstva podrška i regulisanje slobode izražavanja na internetu. Ona je rekla da je u toku izrada zakona o elektronskim komunikacijama, koja će trajati oko godinu dana, a postaće kamen-temeljac za regulisanje svih novih medija.

http://24sata.co.yu/vesti.php?id=33855

Slobo kad ovo u vezi interneta prođe vodim te na večeru u Skadarliju. I ima da nam sviraju samo jednu pesmu: "Sve mi diraj, ali u Telekom nemoj"....
[ Ivan Dimkovic @ 09.09.2008. 13:07 ] @
Ako im je to prvi prioritet, onda svaka im cast - klasican primer za nesto sto se na engleskom zove "over-legislation" :)

Elektronske komunikacije sasvim dobro funkcionisu u Srbiji, koliko mogu da primetim... Ono sto ne funkcionise je liberalno trziste pruzanja telekomunikacionih usluga gde samo jedna firma ima pravo da pruza usluge fiksne telefonije i samo ta ista firma ima pravo da ima svoju ADSL opremu...

To je najveci problem, ali valjda Ministarka zna da je to problem koji ona ne moze da resi jer je problem na malo "visoj" instanci.

Zato ce Ministarka da uradi sta? Pa da usvoji jos zakona i to zakona koji regulisu nesto sto vec funkcionise! Nego sta... koliko li ce tek kostati pisanje i usvajanje zakona koje i ovako i onako nece niko da postuje :)

Ovo me podseca na kukanje kako Srbiji "treba novi zakon o saobracaju" kada god se desi neki udes gde poginu ljudi... A, ono... u Srbiji postoji sasvim OK zakon o saobracaju koji se ne postuje - ali nema veze, daj da napisemo jos jedan, to ce sigurno da pomogne :)
[ starkg @ 09.09.2008. 13:28 ] @
UUUUUU Sad procitah sve (: , aman pustite coveka da dise,on je postao savetnik a ne ministar telekomunikacija,no dobro moze da utice na nesto,a vi navalili kao da ima carobni stapic pa se necka,bice tu dobro a mi imamo srecu sto je jedan takav covek na mestu i ako se moze nesto uraditi tu ce on imati sigurno dosta uticaja i truda.Veliki pozdrav,zelim ti puno zdravlja prvo,pa posle uspeha na poslu i ostalom.A stvari ce doci sigurno na svoje ( -tj nase (:- ) mesto.
[ srpsko gradjevinarstvo @ 09.09.2008. 13:33 ] @
Kad već pomenu saobraćaj (ne znam da li živiš u Srbiji ili si u svetu negde) svaki dan se sve više čudim. Na tv se ubiše pričajući o ZBS, u knjižari kod drugara taj zakon ide kao lud u prodaji, sve sam bezbednjak, a dnevno, pogotovo vikendom bar 5 mrtvih ljudi.

To što prozivaš Telekom nije ni malo ljudski ni higijensi. Može se naljutiti veliki batica Boris i ekipa oko njega. Ti bi hteo Evropu, da imaš 5, 6 provajdera za struju, fiksni telefon itd......e neće to da može...još će mnogi političar poginuti braneći kravu muzaru ( Telekom).
[ dusan28 @ 09.09.2008. 17:13 ] @
Konačno smo dobili nekog ko je u direktom kontaktu sa MTID-om sa ES-a,želim da čestitam tebi Slobodane na funkciji savetnika ministarke. S obzirom na prirodu tvoje funkcije u ministarstvu treba da stavimo naša očekivanja od tebe u neke razumne okvire, ali ja ostavljam prostor za značajnu ulogu u približavanju nivoa razvijenosti ICT-a u Srbiji nivou u EU. Drago mi je što si nastavio da čitaš i odgovaraš na postove u ovoj temi i nadam se da ćeš tako i nastaviti, dobro je što si ostao otvoren za sugestije, pohvale i primedbe... Nisam hteo da samo ostavim pozdrave već i da pokušam da pomognem u ostvarivanju tvoje funkcije, svi smo svesni stanja u kome se naša zemlja nalazi, ja bih sada izneo neka svoja zapažanja u vezi interneta jer je to segment telekomunikacija u kome, po mom mišljenju, najviše zaostajemo u odnosu na EU... Monopol je verovatno najveći krivac za to, to smo već 1000X čuli od svih "funkcionera" iz sektora koji se bavi ovim pitanjem ali konkretnih postupaka nije bilo. Kada bih ja sebe stavio u ulogu savetnika ministarke prvo što bih sugerisao je da se dovrši posao koji je prošlo ministarstvo "umalo" završilo oko WiMAX-a. Pred kraj mandata ministarke Smiljanić smo mogli da pročitamo njenu izjavu kako je pravilnik za WiMAX bio gotov i bio upućen sekreterijatu za zakonodavstvo koje ga nije pustilo s obrazloženjem da je ministarstvo tehničko... Umesto da "novo" ministarstvo dovrši taj deo, nova ministarka je najavila produženje roka za usvajanje pravilnika za kraj godine! Podsetimo se da je taj pravilnik prošao javne rasprave i da je dobio zeleno svetlo stručne javnosti... Dalje odlaganje usvajanja ovog pravilnika i raspisivanja tendera za licence samo produbljuje jaz između Srbije i EU u pogledu penetracije broadband interneta, brzinama i naravno cenama... Valjda nije potrebno obrazloženje zašto je najveća šansa za liberalizaciju tržišta WiMAX, svakom novom operatoru bi trebalo mnogo više vremena da razvija kablovsku infrastrukturu od bežične, koja je usput i ekonomski isplativija, to je bar meni dovoljan razlog... Uostalom pogledajmo iskustva Crne Gore sa pomenutom tehnologijom, paradoksalno je da je baš Telekom Srbija razvio mrežu na toj tehnologiji, mislim da su više nego pozitivna.Što se tiče ADSL-a, s obzirom da je u potpunosti pod monopolom TS-a, nije ni čudo da ima samo 200 000 priključaka, a o činjenici da privatnim provajderima prodaje 1Mbps na 32 korisnika je dovoljno bizarna da nam kaže kakva je situacija.
Voleo bih da saznam koji je tvoj stav prema WiMAX tehnologiji, da li si do sada uputio neke sugestije ministarki i koje? Pozdrav Dušan Mikić.
[ srpsko gradjevinarstvo @ 09.09.2008. 17:42 ] @
Slobo, izadji u javnost i opleti Telekom za monopol. Udri mafiju oštro. Jes da će te smene, ali si ministar u novoj vladii sigurno. Ako sad udariš gde treba, ubiraćeš plodove rada u novom mandatu.
[ twiddle @ 09.09.2008. 18:50 ] @
@PavleBgd
Lepo si opisao proces, ali mi se čini da si preterao sa pretpostavkama u tački 3:
Citat:
3. Prva strana prihvata takav odgovor, i odustaje od daljnjih konkretnih koraka po tom pitanju.

Dakle, kada bih pristao na takav razvoj događaja, praktično bih pljunuo na sve ono što sam pričao i radio tokom proteklih 10 godina. Ako MTID po pitanju liberalizacije telekomunikacija dođe u takvu situaciju, za mene je izlaz jednostavan -- ili insistiramo i radimo na daljem traženju rešenja koje bi bilo prihvatljivo, a ne podrazumeva beskonačno otezanje postojećeg stanja ili se nastavlja stara igra đonom, ali sa Slobom u opoziciji :-) No, po ovome što za sada mogu da vidim, ima naznaka da se situacija menja na bolje -- dobri signali dolaze i od MTID (hoće liberalizaciju, nove operatore i podržava rad nezavisnog regulatora) i od RATEL (ubrzano privodi kraju paket pravilnika za VoIP, međunarodno povezivanje i izgradnju mreža) i od Telekoma (direktor Telekoma priča kako Telekom nema ništa protiv uvođenja konkurencije). Naravno, ne zavaravajmo se da će stvari ići baš tako glatko, ali barem se sada, za razliku od pre par meseci, naziru neke promene u načinu rada i razmišljanja.

U narednim porukama ću dati odgvore na ostala pitanja koja su postavljena (o zakonu, WiMax itd).

Pozdrav,
Sloba
[ MyWay @ 10.09.2008. 11:56 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: ...samo jedna firma ima pravo da pruza usluge fiksne telefonije i samo ta ista firma ima pravo da ima svoju ADSL opremu...
Otkud ti to da samo jedna firma ima pravo da ima svoju ADSL opremu?
Ko može da nekoj firmi zabrani pružanje ADSL usluga kroz sopstvenu infrastrukturu?
[ Ivan Dimkovic @ 10.09.2008. 13:38 ] @
A koja to firma ima poslednju milju do korisnika osim Telekoma Srbija?

Mozes da mi navedes ime te firme?
[ MyWay @ 10.09.2008. 15:18 ] @
Znao sam da nećeš detaljno da pročitaš moj post :-)

Lepo rekoh kroz sopstvenu infrastrukturu. Ako želiš da puštaš sopstvene servise kroz tuđu infrastrukturu za to bi po svoj logici morao da:
a. imaš dozvolu vlasnika
b. platiš korišćenje infrastrukture

U wireless-u je lako, infrastrukura (etar + frekvencije) nema vlasnika u klasičnom smislu te reči, te su svi provajderi u mogućnosti da kroz takvu infrastrukturu puštaju sopstvene servise.
[ Ivan Dimkovic @ 10.09.2008. 16:05 ] @
MyWay,

Procitao sam ja tvoj post sasvim detaljno a i ogranicio sam se na ADSL (tako da je wireless off-topic) posto je ADSL najpopularniji i najjednostavniji nacin za masovni deployment broadband servisa - problem je u tome sto je Telekom Srbija prisvojio (od JP PTT-a) kompletnu pristupnu infrastrukturu svih telefonskih pretplatnika, i to danas otezava ulazak na trziste bilo kojem privatnom operateru. To je klasican primer zloupotrebe monopola koja treba biti zakonski regulisana.

U teoriji bi svako mogao da napravi svoju novu ADSL mrezu - ali je zbog pukog fakta da Telekom >vec ima< zicu do svakog stana to komercijalno neisplativo jer su automatski u diskvalifikovanom polozaju.

U vecini razvijenih zemalja koje su imale slicne slucajeve je drzava propisala modus-operandi kojim takvi ex-nacionalni-monopoli moraju da odvoje svoj biznis od biznisa najma pristupne infrastrukture i da pod istim uslovima tu infrastrukturu nude drugim firmama.
[ MyWay @ 10.09.2008. 17:04 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: problem je u tome sto je Telekom Srbija prisvojio (od JP PTT-a) kompletnu pristupnu infrastrukturu svih telefonskih pretplatnika, i to danas otezava ulazak na trziste bilo kojem privatnom operateru. To je klasican primer zloupotrebe monopola koja treba biti zakonski regulisana.

U teoriji bi svako mogao da napravi svoju novu ADSL mrezu - ali je zbog pukog fakta da Telekom >vec ima< zicu do svakog stana to komercijalno neisplativo jer su automatski u diskvalifikovanom polozaju..
Telekom nije 'prisvojio' kompletnu pristupnu infrastrukturu od PTT-a jer:
1. nije bilo prisvajanje - u pitanju već odvajanje jednog dela firme od matice, u tom odvajanju je Telekom dobio infrastrukuru a PTT skoro sve objekte (poslovne, za rekreaciju i sl). Veruj mi da PTT nije ni malo oštećen, tj da je dobio u tom odvajanju i vredniju imovinu i podstanara u svojim objektima
2. kompletna infrastruktura koju spominješ se odnosi na onu od pre više od decenije, i tadašnju pokrivenost. Znajući koliko su devedesete godine bile u Srbiji godine rušenja a ne izgradnje, kao i to kada se TS odvojio od PTT, vrlo lako ćeš doći i sam do zaključka da je ogromna većina pretplatničke infrastrukture (mreža + oprema) starosti <10 god, a preostali deo stariji od 20-tak godina koji nije još zamenjen je prosto neupotrebljiv za pružanje bilo kakvih servisa (to je ono preostalo od odvajanja). Da ne zaboravimo da gomila stanova pa čak i naselja, firmi, banaka i sličnih interesantnih korisnika u vreme odvajanja nisu ni postojali..

U svakom slučaju je TS u svom postojanju izgradio kompletnu servisnopodobnu infrastrukturu te se ne može tretirati kao naslednik, već kao pravi vlasnik iste.
Čak i da je juče dobio od nekog na poklon sve to, on je ipak vlasnik, i do definisanja načina i rente najma infrastrukture nema nikakve logike da neko drugi za dž koristi njegovu infrastrukturu.

Ja se ipak, posle ovolike digresije, vraćam na ono što sam te i pitao:
Citat:
MyWay: Otkud ti to da samo jedna firma ima pravo da ima svoju ADSL opremu?
Ko može da nekoj firmi zabrani pružanje ADSL usluga kroz sopstvenu infrastrukturu?
Jel neko branio (defakto, de jure) da neki provajder gradi sopstevnu infrastrukturu po kojoj će pružati ADSL, ili slične servise?? Bojim se da ne i da ti je jasno da je tačan samo prvi deo ove rečenice koju sam već citirao :
Citat:
Ivan Dimkovic: samo jedna firma ima pravo da pruza usluge fiksne telefonije i samo ta ista firma ima pravo da ima svoju ADSL opremu...
[ Milan Gligorijevic @ 11.09.2008. 19:42 ] @
http://www.youtube.com/watch?v=NHCBxpIENcM


Emisija uvećanje sa B92 gde je sinoć gostovao između ostalih Sloba. Tema je internet, a video traje skoro sat vremena.
[ Ivan Dimkovic @ 12.09.2008. 20:23 ] @
Citat:
MyWay
Jel neko branio (defakto, de jure) da neki provajder gradi sopstevnu infrastrukturu po kojoj će pružati ADSL, ili slične servise?? Bojim se da ne i da ti je jasno da je tačan samo prvi deo ove rečenice koju sam već citirao :


MyWay, jako se dobro pravis, kako da kazem "blesav" ;-)

Naime, nije uopste potrebno da neko "de-fakto" ili "de-jure" brani provajderima da grade svoju infrastrukturu.

Medjutim, ako je jednoj firmi - uz pomoc drzavnog monopola, bilo omoguceno da prisvoji 100% trzista i da u momentu ukidanja monopola svih 100% zadrzi, to i te kako otezava ulazak novih igraca jer se malo kome isplati da konkurise nekome ko drzi 100% trzista. Bilo bi potpuno besmisleno da neko pokusava da izgradi konkurentnu telefonsku mrezu kada postoji konkurent koji vec bez ikakvih dodatnih ulaganja ima pristup celokupnom trzistu.

BAS ZBOG TOGA STO JE TIH 100% STEKNUTO UZ POMOC DRZAVNOG MONOPOLA ta ista drzava je u obavezi da ex-drzavnog-monopolistu prisili na najam svoje infrastrukture po identicnim uslovima kao kada bi tu infrastrukturu koristili oni sami. Sto znaci da Telekom Srbija mora imati poseban troskovni centar za svoj VP ADSL/Voice biznis, i da taj centar, kao posebna biznis jedinica, nudi istu tu infrastrukturu drugima po identicnim uslovima kao i za ostatak Telekoma.

To je svojevrsna kompenzacija koju ex-monopolsta mora da plati zbog pukog fakta da je svoju infrastrukturu izgradio uz pomoc ne-trzisnih instrumenata koji ga cine apsolutnim nelojalnim konkurentom koji cini potpunu distorziju trzista i potpuno sputava razvoj.

Tako se radi u UK, u Nemackoj, u Francuskoj, u Italiji, u Sloveniji i, generalno, svuda gde postoje dobre namere drzave u pogledu razvoja trzista telekomunikacija... Postoje dokazi koji potpuno kvantifikuju porast profita koji se dobija deregulacijom na pravi nacin (sa kompenzacijom za ex-drzavni monopol) i nisu nikakva vudu magija, vec puki ekonomski fakat.

Naravno, ti mozes da kazes da ne postoji zakon u Srbiji koji na to obavezuje bilo koga. Tacno. Ali, kako Srbija nije bas neki svetli primer razvijenosti telekomunikacija, mozda ostatak EU ipak ima bolji pristup od nase Rupe Na Saksiji (TM).
[ MyWay @ 13.09.2008. 18:35 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: BAS ZBOG TOGA STO JE TIH 100% STEKNUTO UZ POMOC DRZAVNOG MONOPOLA ta ista drzava je u obavezi da ex-drzavnog-monopolistu prisili na najam svoje infrastrukture po identicnim uslovima kao kada bi tu infrastrukturu koristili oni sami. Sto znaci da Telekom Srbija mora imati poseban troskovni centar za svoj VP ADSL/Voice biznis, i da taj centar, kao posebna biznis jedinica, nudi istu tu infrastrukturu drugima po identicnim uslovima kao i za ostatak Telekoma.
E to bih voleo da vidim kako bi se izvelo :-) Dakle jedan 'centar' koji pod istim uslovima svim zainteresovanim stranama nudi infrastrukturu, a zauzvrat održava postojeću, i (možda) razvija/poboljšava istu (da bi moglo što više pretplatnika da ima dostup servisima)?!
Voleo bih da vidim iz više razloga, a neki od njih su:
- kako bi se računala fer cena zakupa, tako da taj centar bude u stanju da održava i širi mrežu
- kako bi objasnili (i koliko bi koštalo) Grcima takvu ideju (neko priča o izdvajanju njihovih 20% infrastrukture)

Ideja tipa 'evo ja bi da kupim DSLAM a vi dajte infrastrukturu' je dovoljno idiotska čak i za Srbiju, ko ne zna o čemu pričam neka izgugla koliko po portu košta DSLAM pa će shvatiti gde su pravi troškovi i pravi problemi. Naravno da se i to može rešiti, kao što rekoh fer cenom zakupa infrastrukture, ali to bi značilo drastično povećanje cena i to verovatno telefonskog saobraćaja (konkretno pretplate) i nekakvom kompenzacijom Grcima, ali to nije nešto čemu bi se većina radovala...
[ Ivan Dimkovic @ 13.09.2008. 18:44 ] @
Citat:

E to bih voleo da vidim kako bi se izvelo :-) Dakle jedan 'centar' koji pod istim uslovima svim zainteresovanim stranama nudi infrastrukturu, a zauzvrat održava postojeću, i (možda) razvija/poboljšava istu (da bi moglo što više pretplatnika da ima dostup servisima)?!
Voleo bih da vidim iz više razloga, a neki od njih su:
- kako bi se računala fer cena zakupa, tako da taj centar bude u stanju da održava i širi mrežu
- kako bi objasnili (i koliko bi koštalo) Grcima takvu ideju (neko priča o izdvajanju njihovih 20% infrastrukture)


Ako hoces da vidis kako radi, prosetaj se do Londona i pitaj kako radi BT Wholesale. Fer cenu zakupa racuna OFCOM, i za to sigurno imaju model koji omogucava potkrepljivanje troskova. Detalje modela ne znam, nije moja oblast strucnosti, ali ako takav sistem funkcionise u gotovo svim razvijenim zemljama koje su imale svog telekomunikacionog monopolistu, ne vidim zasto ne bi funkcionisao i u Srbiji. Kao sto rekoh, ne znam zasto toliko "rupa na saksiji" biva svaki dan "otkriveno" u nasoj maloj zemlji.

Sto se Grka tice, oni su 20% akcionari... ne znam kakav je korporativni zakon u Srbiji ali, osim ako nemaju veci broj glasackih prava ili neki specijalni ugovor koji im daje pravo da blokiraju strateske odluke, nisam siguran zasto bi njihovo misljenje bilo bitno?

Uostalom, Telekom kao i svaka druga firma u Srbiji mora da posluje po zakonima Srbije. Kada bi Vlada Srbije, kroz RATEL, uvela obavezu fer leasinga poslednje milje, Grci a ni PTT ne bi imali nista o tome da kazu, osim da implementiraju ta pravila ili da pakuju svoje kofere.

Citat:

Ideja tipa 'evo ja bi da kupim DSLAM a vi dajte infrastrukturu' je dovoljno idiotska čak i za Srbiju, ko ne zna o čemu pričam neka izgugla koliko po portu košta DSLAM pa će shvatiti gde su pravi troškovi i pravi problemi. Naravno da se i to može rešiti, kao što rekoh fer cenom zakupa infrastrukture, ali to bi značilo drastično povećanje cena i to verovatno telefonskog saobraćaja (konkretno pretplate) i nekakvom kompenzacijom Grcima, ali to nije nešto čemu bi se većina radovala...


Ne vidim zasto bi bio problem da za pristup mrezi takodje placas i troskove odrzavanja te mreze proporcionalne tvom ucescu? Ako ti drzis 10% trzista, a Telekom Srbija drzi 90% trzista - tako bi izgledala i raspodela troskova za odrzavanje osnovne infrastrukture.

A prica da bi to znacilo "drasticno povecanje cena" jednostavno nije potkrepljena rezultatima u praksi. Stavise, praksa govori da su u svim EU zemljama gde je izvedena deregulacija uz fer pristup poslednjoj milji doslo do drasticnog smanjenja cena

Mozda mislis na one komunisticke cene lokalnih razgovora i telefonske pretplate u Srbiji? Tu se slazem - to bi sigurno islo na gore, ali kako to i ovako i onako nije trzisna cena vec socijalna pomoc koju Telekom i sada finansira od drugih prihoda, ne smatram to bog zna kakvim problemom. Telefon ne treba da bude socijalna pomoc.
[ PavleBgd @ 13.09.2008. 20:29 ] @
@twiddle
Pozitivno je što postoji komunikacija. Hvala na odgovorima.
Založio si svoj lični integritet i reč i to nije mala stvar.
Šta je vaš prvi konkretan potez?

Citat:

Ono sto ne funkcionise je liberalno trziste pruzanja telekomunikacionih
usluga gde samo jedna firma ima pravo da pruza usluge fiksne telefonije i samo ta ista firma ima pravo da ima svoju ADSL opremu...


Tu je koren svih problema.

Da bi bilo jasnije na šta mislim, pokušaću detaljnije da objasnim.
Mislim da će mo svi da se složimo da je
Internet daleko prevazišao bazične servise (www, email, file transfer...)
i da je već u ovom trenutku nezamenljiv
deo ljudskog rada, proizvodnje, prodaje, marketinga(dakle ekonomskog života);
komunikacije, učenja, socijalizacije, zabave; drugi složeni
društveno-politički uticaji će se moći sagledati tek u nekom
budućem istorijskom kontekstu.

Mapa Interneta:
http://www.andreae.com/images/Pictures_and_Logos/Internet-map.gif

Internet je kao što možemo videti mnogo više od uslužnog
servisa međusobno povezanih kompjuterskih mreža.
Internet je već u ovom trenutku bazičan deo infrastrukture jedne
države, skoro isto onliko koliko je to i električna energija
ili putna mreža.
Pitanje razvoja Internet infrastruktrure nije samo deo
klasične tržišne utakmice ili pak jedne firme, to je pitanje
od državnog značaja.
Bez Interneta nema ni moderne države.
Ako nema moderne države, kakva je onda naša budućnost ovde?
Kakva je budućnost za generacije koje tek dolaze?

Toliko je pitanje ozbiljno, životno, da se onda nameće sledeće:
Ko sebi daje za pravo da još uvek dovodi u pitanje našu budućnost?
Ko sebi daje za pravo da se stalno kocka sa našim životima?
Ko se igra boga misleći da može da određuje kako će mo -
i da li će mo uopšte smisleno živeti?
Da li su njihovi dosadašnji postupci i ono što rade, jednaki postupcima - neprijatelja?

Citat:

...Zato ce Ministarka da uradi sta? Pa da usvoji jos zakona i to zakona
koji regulisu nesto sto vec funkcionise!


Na žalost već u samom startu može da se vidi u kom pravcu (ne)će delovati MITD.
Nama je ona možda groteskna pojava, ali ni u kom slučaju ne mislim da je
upravo ta osoba tu slučajno.
Ljude ograničenih sposobnosti i jeste postavila ista grupa koja gura
svoju agendu na ovaj način. Agenda je da sve ostane kako jeste.
Ako je cena takve politike da društvo i država plate svojim
zaostajanjem ili propadanjem, mislim da ljude takvog kova
to uopšte i ne dotiče. Oni će iz svojih kožnih fotelja da spakuju
kofere i odu za karipska ostrva, Švajcarsku.

Pozdrav
[ PavleBgd @ 13.09.2008. 20:48 ] @
Citat:

Detalje modela ne znam, nije moja oblast strucnosti, ali ako takav sistem funkcionise u gotovo svim razvijenim zemljama koje su imale svog telekomunikacionog monopolistu, ne vidim zasto ne bi funkcionisao i u Srbiji. Kao sto rekoh, ne znam zasto toliko "rupa na saksiji" biva svaki dan "otkriveno" u nasoj maloj zemlji.


Problem je što i da hoćeš, ne možeš sagraditi sopstvenu infrastrukturu. Ako bi krenuo sa
postavljanjem kablova, za svaki metar kabla koji bi morao da postaviš
morao bi da popuniš toliko dokumenata i formulara, da platiš taksi, pa i posle
svega niko ti ne garantuje da ćeš dobiti odobrenje za izgradnju.
Jednostavno oni su sa birokratijom ti postavili takav jedan
zid koji ne možeš da pređeš jer je on upravo zbog toga i zamišljen, da
obesmisli takve poduhvate i spreči bilo koga u takvom naumu.
Pod plaštom legalizma izvršavaju privatizaciju državnih institucija.
Kao i uvek neko na kraju mora da plati, a ceh plaća društvo,
svi građani ove zemlje svojim nazadovanjem i propdanjem.
Uostalom zbog toga su ubili Đinđića, jer je on i jeste probao da razdrma
tu strukturu.


[Ovu poruku je menjao PavleBgd dana 13.09.2008. u 21:58 GMT+1]
[ MyWay @ 13.09.2008. 21:45 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Uostalom, Telekom kao i svaka druga firma u Srbiji mora da posluje po zakonima Srbije. Kada bi Vlada Srbije, kroz RATEL, uvela obavezu fer leasinga poslednje milje, Grci a ni PTT ne bi imali nista o tome da kazu, osim da implementiraju ta pravila ili da pakuju svoje kofere.
Hmmm, ajd ovako - oni su kupili svojih 20%, i srazmerno ulaganju i stavkama ugovora učestvovali u održavanju i izgradnji infrastrukture sve ove godine. Ako sad država Srbija hoće da na neki način izdvoji neki deo TS, može i bez saglasnosti Grka, ali to je vid nacionalizacije i kao takvo je radikalan i neodrživ potez. Osim ako, naravno, ne naprave ponudu koju Grci ne mogu da odbiju :-)
Citat:
Ivan Dimkovic: Ne vidim zasto bi bio problem da za pristup mrezi takodje placas i troskove odrzavanja te mreze proporcionalne tvom ucescu? Ako ti drzis 10% trzista, a Telekom Srbija drzi 90% trzista - tako bi izgledala i raspodela troskova za odrzavanje osnovne infrastrukture.
Tom logikom bi trebalo onda da prioritet, cena i status zakupca infrastrukture zavise od % učešća u zakupu?
Ili ne?

Citat:
PavleBgd: Problem je što i da hoćeš, ne možeš sagraditi sopstvenu infrastrukturu. Ako bi krenuo sa postavljanjem kablova, za svaki metar kabla koji bi morao da postaviš morao bi da popuniš toliko dokumenata i formulara, da platiš taksi, pa i posle svega niko ti ne garantuje da ćeš dobiti odobrenje za izgradnju. Jednostavno oni su sa birokratijom ti postavili takav jedan zid koji ne možeš da pređeš jer je on upravo zbog toga i zamišljen, da obesmisli takve poduhvate i spreči bilo koga u takvom naumu.
Ko su 'oni' Pavle? Šta dobijaju time što rade?
[ Ivan Dimkovic @ 13.09.2008. 22:29 ] @
Citat:
MyWay
Hmmm, ajd ovako - oni su kupili svojih 20%, i srazmerno ulaganju i stavkama ugovora učestvovali u održavanju i izgradnji infrastrukture sve ove godine. Ako sad država Srbija hoće da na neki način izdvoji neki deo TS, može i bez saglasnosti Grka, ali to je vid nacionalizacije i kao takvo je radikalan i neodrživ potez. Osim ako, naravno, ne naprave ponudu koju Grci ne mogu da odbiju :-)


Hahah, ma da - zato sto Grci (btw, OTE je privatna firma koja je na berzi, Deutsche Telekom recimo drzi 25% akcija) drze 20% firme, Srbija nije u stanju da modernizuje zakone o telekomunikacijama, hahaha bas bi to bilo lepo... kako se neko ranije nije setio tako neceg :)

Grci ce sigurno dobiti kompenzaciju od strane drzave za svoje investicije vs. smanjenom profitu zbog demonopolizacije pristupne petlje, kada se to jednog dana bude desilo, a morace jer ni Srbija nije toliko zatucana pa da zaostaje 1000 godina za ostatkom Evrope.

Nigde u svetu neka privatna firma ili, jos gore, manjinski vlasnik neke privatne firme, moze da ucenjuje drzavu i da spreci razvoj kompletne drzave zbog svojih investicija u toj firmi. Normalno resenje je arbitraza i kompenzacija, posto ni jedna normalna drzava ne moze sebi da dozvoli da koci sopstveni razvoj. Valjda je i Srbija medju takvim zemljama.

Citat:
MyWay
Tom logikom bi trebalo onda da prioritet, cena i status zakupca infrastrukture zavise od % učešća u zakupu?
Ili ne?


Zasto bi? Ako ti koristis 5% infrastrukture, placas odrzavanje tih 5% i to je sasvim ravnopravno i nema potrebe za prioritetima. Regulatorno telo je tu da spreci sukob interesa, recimo da spreci Telekom da preko svojih ljudi u poslovnoj jedinici za infrastrukturu daju svoj "prioritet" recimo, Telekomu ;-)

U svakom slucaju, kao sto rekoh MyWay, umesto tradicionalnog izmisljanja rupe na saksiji, potrebno je samo implementirati nesto sto je provereno par desetina puta u Evropi i, gle cuda, funkcionise bez problema.
[ marko37 @ 13.09.2008. 22:36 ] @
Citat:
PavleBgd: Problem je što i da hoćeš, ne možeš sagraditi sopstvenu infrastrukturu.


Koji deo infrastrukture? Pristupni ili transportni?

Nije samo problem u Telekomu. I svi oni koji pretenduju da mu budu konkurenti su uglavnom prilično teški na ključnim investicijama.
[ MyWay @ 13.09.2008. 23:04 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Hahah, ma da - zato sto Grci (btw, OTE je privatna firma koja je na berzi, Deutsche Telekom recimo drzi 25% akcija) drze 20% firme, Srbija nije u stanju da modernizuje zakone o telekomunikacijama, hahaha bas bi to bilo lepo... kako se neko ranije nije setio tako neceg :)

Grci ce sigurno dobiti kompenzaciju od strane drzave za svoje investicije vs. smanjenom profitu zbog demonopolizacije pristupne petlje, kada se to jednog dana bude desilo, a morace jer ni Srbija nije toliko zatucana pa da zaostaje 1000 godina za ostatkom Evrope.
Nisi mi jasan - toliko pisanija da bi se sve svelo na poslednju rečenicu dela mog posta koji si citirao?!
Citat:
MyWay: Osim ako, naravno, ne naprave ponudu koju Grci ne mogu da odbiju :-)
Citat:
Ivan Dimkovic: Zasto bi? Ako ti koristis 5% infrastrukture, placas odrzavanje tih 5% i to je sasvim ravnopravno i nema potrebe za prioritetima. Regulatorno telo je tu da spreci sukob interesa, recimo da spreci Telekom da preko svojih ljudi u poslovnoj jedinici za infrastrukturu daju svoj "prioritet" recimo, Telekomu ;-)

U svakom slucaju, kao sto rekoh MyWay, umesto tradicionalnog izmisljanja rupe na saksiji, potrebno je samo implementirati nesto sto je provereno par desetina puta u Evropi i, gle cuda, funkcionise bez problema.
Čuj, u svakom poslu ima prioritet i bolju jediničnu cenu veći kupac, da ne izmišljaš sad ti rupe na saksiji spominjanom ravnopravnošću kad imaš udeo od 5%??
[ PavleBgd @ 13.09.2008. 23:14 ] @
Citat:
marko37: Koji deo infrastrukture? Pristupni ili transportni?


U ovom konkretnom slučaju sam mislio na transportni.
Naravno da je infrastruktura bitna, zbog toga sam i spomenuo
da je to pitanje ne samo od tržišnog nego i od
državnog značaja.

Citat:
MyWay: Ko su 'oni' Pavle?


Da li si se ti to možda prepoznao?
[ MyWay @ 13.09.2008. 23:15 ] @
Citat:
PavleBgd: Da li si se ti to možda prepoznao?
Ne verujem da imaš pojma koliko ovo tvoje pitanje nema smisla u mom slučaju ;-)
[ PavleBgd @ 13.09.2008. 23:29 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: To je svojevrsna kompenzacija koju ex-monopolsta mora da plati zbog pukog fakta da je svoju infrastrukturu izgradio uz pomoc ne-trzisnih instrumenata koji ga cine apsolutnim nelojalnim konkurentom koji cini potpunu distorziju trzista i potpuno sputava razvoj.


Ako su oni jedna socijalna ustanova koja zaista brine
o dobrobiti nasih gradjana, a mi toliko ne zahvlani na njihovoj
očinskoj ljubavi kojom nas stalno obasipaju, što onda taj
problem ne prepuste EU i zakonima de-monopolizacije?

I dok u isto vreme tvrde da nemaju novca za gradjenje ili
osavremenjivanje postojećih kapaciteta, za 0.7 milijardi evra
kupuju Telekom RS?
Odakle im novac da grade i infrastrukturu po Crnog Gori,
ako se njihovi prihodi koriste za popunjavanje rashoda
našeg budžeta?

U suštini oni svo vreme ostvaruju ekstraprofit sa
svojim povlašćenim položajem i grčevito se bore da ga održe.
[ enes @ 14.09.2008. 01:09 ] @
MyWay potpuno neopravdano brani TS.... A zasto ne bi mogla drzava da odvoji pristupnu mrezu od samih cenrala? Grci su 20% vlasnici, a drzava (recimo) moze da prilikom te promene uradi preracunavanje, i podigne im vlasnicki udeo na recimo 25%. Pristupnu mrezu bi drzalo neko novo preduzece (drzavno, privatno - sve jedno) koje bi SVIMA pod jednakim uslovima iznajmljivalo mrezu (kao u svim normalnim razvijenim zemljama)... To novo preduzece bi imalo obavezu odrzavanja i unapredjivanja mreze. Samo tako stize prava konkurencija i ukida se monopol. Za ovo je potrebna samo odluka drzave! I to bi trebalo uraditi PRE nego Telekom ode na berzu..... Slicno je vec uradjeno sa Elektroprivredom (Elektromreza Srbije), pa neka im oni budu uzor Mnogo je jednostavnije nego sto se predstavlja, ali je pitanje da li drzava stvarno zeli da uskoro ukine monopol TS-a. Mada, znamo da ce pre ili kasnije jednostavno MORATI!
[ Ivan Dimkovic @ 14.09.2008. 09:20 ] @
Citat:
MyWay
Nisi mi jasan - toliko pisanija da bi se sve svelo na poslednju rečenicu dela mog posta koji si citirao?!


Pa nije bas isto, mislim da 20% vlasnik firme nije bas u stanju da puno toga "odbije" ;-)
[ radojko2 @ 14.09.2008. 18:03 ] @
Pozdrav svima koji diskutuju oko ove teme.Imam samo jedno pitanje\konstataciju\.Da li znate da smo tu istu infrastrukturu kada je gradjena\tel. linije elektro mrežu,vodovodne l. i kanalizaciju\ sve mi obicni gradjani platili kada smo prikljucivali na kuce &stanove.Ja sam u Pancevu i dobro se secam da je telef.prikljucak kostao u mom naselju od 1000-2000dm.Prikljucak na elektro mrezu i dan danas kosta skoro 1000e,pa ko tu onda izgradjuje i ulaže u infrastrukturu i ko je pravi vlasnik svega.
[ marko37 @ 14.09.2008. 18:55 ] @
Citat:
PavleBgd: U ovom konkretnom slučaju sam mislio na transportni.

E pa u tom konkretno slučaju, moram da te demantujem. Provajderi mogu da bez mnogo truda izgrade svoju transportnu mrežu bežičnim putem, samo su teški na parama.
Tačno je da je procedura za izgradnju transportne mreže postavljanjem kablova izuzetno komplikovana, ali to je pre svega problem imovinsko-pravnih odnosa koji nisu napravljeni da bi sabotirali nekog operatera, već su logična posledica određenih propisa.

Citat:
PavleBgd: I dok u isto vreme tvrde da nemaju novca za gradjenje ili osavremenjivanje postojećih kapaciteta, za 0.7 milijardi evra kupuju Telekom RS?
Odakle im novac da grade i infrastrukturu po Crnog Gori, ako se njihovi prihodi koriste za popunjavanje rashoda našeg budžeta?

Većina kritika prema Telekomu je osnovana, ali ne i ova priča. Naime, zaokruživanjem poslovanja na veću teritoriju ukupna vrednost Telekoma raste nelinearno. Tj. vrednost firme koja ima recimo 10 miliona korisnika je više nego dva puta veća od firme koja ima 5 miliona korisnika. Ukoliko bi Telekom postao regionalni operater, dobio bi značajno na vrednosti.

Citat:
radojko2: Da li znate da smo tu istu infrastrukturu kada je gradjena\tel. linije elektro mrežu,vodovodne l. i kanalizaciju\ sve mi obicni gradjani platili kada smo prikljucivali na kuce &stanove.

Da, i najčešće se potpisivao ugovor po kojem se korisnik "dobrovoljno" odriče vlasništva nad time u korist Telekoma/EPSa/vodovoda... Nažalost.
[ MyWay @ 14.09.2008. 20:57 ] @
Citat:
radojko2: Prikljucak na elektro mrezu i dan danas kosta skoro 1000e,pa ko tu onda izgradjuje i ulaže u infrastrukturu i ko je pravi vlasnik svega.
Odgovor je u tvojoj rečenici, priključak i infrastruktura nisu isto. Ili ovako :infrastruktura nije skup priključaka, a i sami priključci su priključci na infrastrukturu...
Cela zbrka u glavama ljudi i potiče od vremena SM i razdvajanja firmi na društvena i javna preduzeća, gde su ljudi shvatili da su javna preduzeća u stvari njihova a da ona društvena nisu, tj pripadaju radnicima. Naravno da se zaboravilo da su sva preduzeća do početka svojinske transformacije bila isključivo pravljena sredstvima i fondovima SFRJ (nazivo društvena) ili su bila plod posleratne nacionalizacije.
Posle su ih prema potrebama SPS garniture razdvajali na društvena i javna - vrh definisanja je to da je TS iako a.d. imalo atribut 'preduzeće koje je osnovalo javno preduzeće' :-)
Tako je bilo do petog okotbra, tako se i nastavilo posle petog oktobra, prosto je svaka vlast svojim dolaskom uviđala prednosti sistema koji je napravio SM i samo nastavljala priču... Evo i podela besplatnih akcija se odnosila na privatizaciju JP, gde su akcije od ostalih privatizacija??!! (jel to niko nije ulagao u pivare, fabrike duvana, Sartid i sl?)
Citat:
marko37: E pa u tom konkretno slučaju, moram da te demantujem. Provajderi mogu da bez mnogo truda izgrade svoju transportnu mrežu bežičnim putem, samo su teški na parama.
Mnogo je skuplja izgradnja pristupne mreže nego transportne (po jedinici mere)

[Ovu poruku je menjao MyWay dana 14.09.2008. u 22:13 GMT+1]
[ PavleBgd @ 14.09.2008. 21:06 ] @
Citat:
marko37: Provajderi mogu da bez mnogo truda izgrade svoju transportnu mrežu bežičnim putem


Da li bežična transportna mreža može da pruži
isti kvalitet servisa i bandwith neophodan
za masovnu distribuciju (ja ovde govorim o celoj zemlji)
u poređenju sa kablovskom distributivnom infrastrukturom?
Propisi su podložni promeni ili dopuni, zar ne?
A u čijem interesu je da se oni ne menjaju, ko ima motiv da ostane tako kako jeste?

Citat:
marko37: Naime, zaokruživanjem poslovanja na veću teritoriju ukupna vrednost Telekoma raste nelinearno.


To je možda dobro za njih, ali kakve to veze ima sa nama?
Šta ima većina građana ove zemlje od toga?
Kakve su posledice te politike?

Citat:
marko37: Da, i najčešće se potpisivao ugovor po kojem se korisnik "dobrovoljno" odriče vlasništva nad time u korist Telekoma/EPSa/vodovoda... Nažalost.


Taj ugovor možda jeste legalan, ali da li je legitiman?

Pozdrav
[ marko37 @ 15.09.2008. 00:40 ] @
Citat:
PavleBgd: Da li bežična transportna mreža može da pruži isti kvalitet servisa i bandwith neophodan za masovnu distribuciju (ja ovde govorim o celoj zemlji) u poređenju sa kablovskom distributivnom infrastrukturom?

E pa čekaj sad, jel govorimo o transportnoj ili pristupnoj (distributivnoj) mreži?
Ako je reč o transportnoj, onda je odgovor "da".

Citat:
PavleBgd: Propisi su podložni promeni ili dopuni, zar ne?
A u čijem interesu je da se oni ne menjaju, ko ima motiv da ostane tako kako jeste?

Ček malo, propisi koji usporavaju izgradnju neke kablovske mreže su sa jedne strane razni zahtevi prema RATELu koji se mogu iskoristiti za sabotiranje svakog potencijalnog telkom operatera. Ali sa druge strane imaš propise koji se tiču imovinsko-pravnih odnosa. U prevodu, hoćeš da provučeš kabl nekom trasom. Ti moraš da iz katastra izvadiš listove za svaki deo trase, da kontaktiraš vlasnika svake parcele i da dobiješ pismenu saglasnost za prolaz kabla kroz njegovu parcelu. E sad zamisli da imaš parcelu sa nerešenim vlasništvom, ili ti vlasnik ključne parcele ne da saglasnost.

Citat:
PavleBgd: To je možda dobro za njih, ali kakve to veze ima sa nama?
Šta ima većina građana ove zemlje od toga?
Kakve su posledice te politike?

Dobiće više od besplatnih akcija kad se proda "Telekom"...
[ srpsko gradjevinarstvo @ 15.09.2008. 23:57 ] @
neka bilo ko pokrene mrežu nove fiksne telefonije gde mogu da tražim, ako hoću 10 brojeva i evo ja ću organizovati dobrovoljce da mu razvlače kablove i postavljaju instalacije.....sve što treba. Nije moj problem što će komunistička raga, čitaj Telekom, da otegne papke.
[ dusan28 @ 26.09.2008. 18:52 ] @
BEOGRAD , 22. septembra (Tanjug) - "Telekom Srbija" od 15. oktobra prva u zemlji kreće sa IP TV uslugom, koja će biti besplatno ponuđena korisnicima Interneta preko ADSL-a u promotivnom periodu do 1. decembra, uz ponudu od 80 domaćih i stranih televizijskih kanala do kraja godine, izjavio je danas Tanjugu direktor Direkcije "Telekoma Srbija" za komercijalne poslove Vladimir Lučić.

IP TV je naprednija u odnosu na kablovsku televiziju, posebno zato što pruža mogućnost slike visoke rezolucije (HDTV), jer omogućava dvosmernu komunikaciju, tako da gledalac može sam da uređuje program, rekao je Lučić u intervjuu Tanjugu i napomenuo da je kapacitet buduće IP TV oko 200 televizijskih kanala.

"Znači ako niste u stanju, a hoćete da gledate neki program, izaberete neku emisiju i ona će biti memorisana na server, tako da kada se vratite kući odgledate omiljenu emisiju, bez potrebe da imate video rekorder u stanu", objasnio je Lučić.

Druga prednost je "video on demand" (video na zahtev), što znači da osim klasičnih programa na koje smo navikli na kablovskoj televiziji, IP TV omogućava gledanja filmova iz banke filmova, koju će formirati "Telekom Srbija", najavio je Lučić obećao da će "Telekom" nastojati da obezbedi najnovije filmske hitove.

U probnom periodu očekuje se da će korisnici IP TV-a uputiti svoje sugestije da li nešto treba da se dopuni u programskoj šemi, a onda će 1. decembra početi komercijalno korišćenje.

Lučić je naveo da "Telekom" ima oko 130.000 korisnika ADSL-a, koji su potencijalni korisnici IP TV-a i objasnio da će tehničari "Telekoma" povezati jedan uređaj (set boks) sa ADSL-om i televizijskim prijemnikom u stanu, i to praktično radi kao kablovska televizija.

Govoreći o uslugama Mobilne telefonije Srbije (mt:s), Lučić je najavio da će pokrivenost Srbije sa 3G mrežom biti proširena sa sadašnjih 89 na sva naselja sa više od pet hiljada stanovnika i to do kraja ove godine, a od 1. oktobra "Telekom" će agresivnije nuditi običnim, a ne samo biznis korisnicima, uslugu brzog interneta preko te mobilne mreže.

On je podsetio da je mt:s pre godinu i po dana prvi u zemlji uveo širokopojasni Internet preko 3G mreže i za sada ima oko 10.000 korisnika, koji tu uslugu koriste na prenosnim ili na stonim računarima i precizirao da za 900 dinara mesečno, korisnik ima protok od jednog gigabajta.

"Najbolje je kada imate prenos Interneta fiksnim Internetom i zato mi sada nudimo ADSL, kako bi povećali zastupljenost širokopojasnog Interenata u Srbiji", objasnio je sagovornik Tanjuga i napomenuo da "Telekom" trenutno ima kampanju gde nudi ADSL priključak i preplatu do kraja godine za jedan dinar i sada se dnevno prijavljuje oko hiljadu novih korisnika.

Lučić je napomenuo da je minimalna pretplata za ADSL po isteku promotivnog perioda 999 dinara, sa garantovanom brzinom od 256 kilobita u sekundi i neograničenim pritupom od 24 sata dnevno i najavio da će za tu istu pretplatu "Telekom Srbija" uskoro znatno povećati brzinu protoka.

Direktor Direkcije "Telekoma Srbija" za komercijalne poslove je istakao da je za naše društvo izuzetno važno da se omasovi upotreba širokoposajnog Interneta u svim domaćinstvima, da se građanima omogući da preko Interneta dobiju bilo koji dokument iz opštine, MUP-a ili suda, da može bilo šta da kupi koristeći usluge Interneta i da to dobije na kućnu adresu i to jeftinije nego da to loično obavi u nekoj prodavnici.

Govoreći o novinama u fiksnoj telefoniji, Lučić je najavio da će od 1. decembra biti jeftinije telefoniranje u međunarodnog saobraćaju, tako da neće biti potreba da se snižava cena "VoIP" usluga telefoniranja prema inostranstvu i ukazao na potrebu da se poveća cena pteplata i impulsa u lokalnom saobraćaju.

Lučić je rekao da su mesečna pretplata i cena lokalnog impulsa u Srbiji jeftinije 10 do 20 puta nego u regionu i naveo da, na primer, cena pretplate u Bosni i Hercegovini je 3,5 puta viša nego u Srbiji, a u Hrvatskoj do 10 puta.

Trend u savremenom svetu je mesečna pretplata od šest do 10 evra, a u toj pretplati je skoro sve besplatno i "Telekom Srbija" će se kretati u tom pravcu, ukazao je Lučić.

Èlan menadžmenta "Telekoma Srbije" je podsetio da je na desetogodišnicu osnivanja, mt:s pustila u prodaju novu numeraciju 066, jer je primećeno da bi mnogo mladih ljudi prešlo na post- pejd sa pri-pejd tarife, zbog toga što je u post-pejdu povoljnije tarifiranje razgovora.

Mnogi roditelji bi želeli da prebace tarife svoje dece na mt:s mreži, pogotovo srednjoškolaca, sa pri-pejda na post-pejd, jer je praktičniji, "ali se plaše da će deca da se zapričaju i naprave velike račune", objasnio je Lučić i dodao da je mt:s uvela kombinovani pri-pejd i post-pejd.

To praktično znači da je mesečni račun fiksan i iznosi 500 dinara, zajedno sa PDV-om, a za u pretplatu na numeraiciji 066 korisnik dobija ukupno 1.000 dinara na računu.

"Ako mesečno potrošite više od toga, onda možete da dopunite račun kao da je pri-pejd, ali je sigurno da na vašu kućnu adresu neće stići račun veći od 500 dinara", precizirao je Lučić i dodao da je mt:s ponudio i dodatnu mogućnost da se na numeraciji 066 dobiju broj sa šest, a ne sa sedam cifara.

Sve je manje više OK osim dela koji sam istakao, govori se o garantovanoj brzini? Za te pare niko drugi od provajdera ne nudi garantovan protok... To je ili lapsus ili zloupotreba monopola što je "valjda" kažnjivo po zakonu. A što se tiče "značajnog" povećanja brzina mislim da će biti 50% downstream ništa više ...
[ srpsko gradjevinarstvo @ 27.09.2008. 10:45 ] @
Slobo ima li gde onog stručnjaka Jove i kakvu sad glupost sprema? nemoj previše da brineš, ne damo ni njemu ni njegovim mentorima ni dinar za tu opremu kojom će nas kontrolišu. Instaliraćemo bežični internet iz BIH da bi se odbranili od domaćih pilićara i RATELa.
[ twiddle @ 27.09.2008. 12:49 ] @
Lepi Jova se, blago nama, sprema da sledeće nedelje u Službenom glasniku objavi paket pravilnika koji mu je MTID odobrio -- liberalizacija povezivanja domaćih Internet provajdera sa inostranstvom, izdavanja odobrenja za eksploataciju izgrađenih komunikacionih mreža i prenosa glasa putem Interneta. Sve to je stajalo u fijoci poslednjih godinu dana, kao žrtva iskopanih sekira između prethodne ekipe MTID i RATEL. Kao što vidiš, sekire su zakopane :-)
[ zarek @ 29.09.2008. 04:11 ] @
bez zakona postoji internet..kod nas...lepo...

ono, nadam se da ce da se popravi sve, od cena, kvaliteta usluga, legalnosti...

srecno u radu, novoizabrani savetnice...
[ srpsko gradjevinarstvo @ 29.09.2008. 14:08 ] @
Evo sta radi Evropa dok Jova glumi neko regulatorno telo, tipa večernjeg udruženja penzionisanih pripadnika UDBE, a najbolji srpski stručnjak za domene (čitaj domenska mafija) Krajko vodi većinu poslova RNIDS-a, iako je za to izgubio svako moralno pravo. Hteo sam da se učlanim, a tamo piše da moram kontaktirati Krajka. E neću jer sam njega i ekipu pobedio na izborima još 2000, kao i 2,5 miliona Srba.



Citat:
Evropska komisija do 2010. dovodi brzi internet u svako domaćinstvo
|||| - 29.09.2008. - 10:40
Evropska komisija razmišlja da širokopojasni internet učini dostupnim svim domaćinstvima jer smatra da bi to trebalo da postane "osnovna blagodat" u kojoj bi svaki građanin Unijemogao da uživa.

Ubrzan razvoj interneta i usluga doveo je do promene u shvatanju osnovnih telekomunikacionih usluga u koje će odsad spadati i širokopojasni odnosno brzi internet.

CILJ “Brzi internet je pasoš za informaciono društvo i osnovni pokretač ekonomskog razvoja. Zato takav pristup internetu nameravamo da omogućimo svima i nadamo se da ćemo u tome uspeti do 2010. godine”, kaže je Vivian Reding, sekretar EU za informacijsko društvo i medije.

Evropska komisija odsad će zahtevati da svaki građanin EU ima mogućnost da dobije osnovne telekomunikacione usluge u koje će uskoro spadati brzi internet. Osim interneta, u osnovne usluge spadaju i telefonski pozivi u zemlji i inostranstvu, kao i usluge za ljude s posebnim potrebama i siromašne.

Statistike kažu da brzi internet koristi 36 posto domaćinstava u EU. Taj broj bi se mogao značajno povećati kada na snagu stupe nove mere. Kvalitet telefonskih linija moraće da se poveća kako bi internet funkcionisao što bolje. U Velikoj Britaniji još je na snazi zakon po kom su operateri obavezni da omoguće minimalnu brzinu interneta od 28,8 kilobita po sekundi što odgovara takozvanom dial-up internetu.

Telekomunikaciona infrastruktura u državama EU ipak će morati da se poboljša jer su retke zemlje u kojima cela populacija može da dobije brzi internet. To je moguće samo u Danskoj, Luksemburgu i Belgiji, a najgore stanje je u Rumuniji gde za sada samo 60 odsto populacije ispunjava osnovne uslove za pristup širopkopojasnom internetu. U Nemačkoj i Italiji skoro 12 odsto stanovništva još nema pristup širokopojasnom internetu.


http://24sata.co.yu/



Pored svih propisa od strane vrsnih stručnjaka, naravno bez zakona o internetu, mi ćemo ovo primeniti 2030. Srbija i dalje čeka zakon o internetu. Srbiji se žuri.
[ waikiki @ 29.09.2008. 20:11 ] @
Citat:
twiddle: Lepi Jova se, blago nama, sprema da sledeće nedelje u Službenom glasniku objavi paket pravilnika koji mu je MTID odobrio -- liberalizacija povezivanja domaćih Internet provajdera sa inostranstvom, izdavanja odobrenja za eksploataciju izgrađenih komunikacionih mreža i prenosa glasa putem Interneta. Sve to je stajalo u fijoci poslednjih godinu dana, kao žrtva iskopanih sekira između prethodne ekipe MTID i RATEL. Kao što vidiš, sekire su zakopane :-)

Meni ovo deluje ohrabrujuce. Ako se obistini SBB ce dodatno smanjiti cene ( http://www.b92.net/biz/vesti/s...09&dd=29&nav_id=321038 ) nekoliko ADSL provajdera ce najzad biti prava konkurencija Telekomu, a Telekom ce morati da ubrza ADSL i snizi cene.. sve u svemu mozemo se nadati boljem.. ali pod uslovom da se gornja vest potvrdi...
[ Bojan Basic @ 29.09.2008. 21:22 ] @
Citat:
zarek:
bez zakona postoji internet..kod nas...lepo...

Šta sve nećemo pročitati.

Ne postoji ni zakon o kineskim činijama, pa se opet dotične naveliko prodaju.
[ srpsko gradjevinarstvo @ 29.09.2008. 22:28 ] @
U svakoj normalnoj zemlji Telekom bi bio osudjen i kaznjan kao monopolista. Ali u Srbiji je to RATEL-ovo i MTID-ovo čedo i mogu da mu pevuše:"Sve mi diraj samo u Telekom nemoj".

Zakon o internetu bila bi pozitivna tekovina Srbije i kulture u celini. Isti neodgovara Telekomu, Ratelu i ostalim prevarantima na malo i veliko, tj. lovcima u mutnom. Osnovni problem leži i u činjenici da bi policija htela da kontroliše internet, ali ne umeju da instaliraju pendrek na web.

Nema napredka interneta u Srbiji sve dok ljudi u crnom ne pohapse pola RATELA, određene kriminalce iz 2000, i ostale mešetare u ovoj oblasti, zbog sitnih kradja (NAROD IH ZOVE LOPUŽE, ne lopovi jer bi se lopovi ljutili). Ratel i MTID otvoreno zloupotrebljavaju ovlašćenja i vrše monopol putem Telekoma, i to sve putem zakona o Telekomunikacijama. Ovde bi neko trebao fasovati mardelj, ali u Srbiji to ne može.


Umesto da se pozabavi monopolom Telekoma drug Jova bi da čita moju poštu. E pa druže Radunoviću no pasaran. Namerno pišem druže, jer istog druga šaltaju več od 1990 po raznim telima i savetima. A Srbiji sve bolje...Pitam se gde takve kadrove poput njega i Cekića uopšte nalaze...Kao što reče jedan pisac: "Rađa majka samo u Srbiji"
[ zarek @ 01.10.2008. 04:36 ] @
Citat:
Bojan Basic: Šta sve nećemo pročitati.

Ne postoji ni zakon o kineskim činijama, pa se opet dotične naveliko prodaju.


da ali te cinije nisu tako lako sklone malverzacijama i prevarama,i ko zna cemu jos...

a cak sta vise verujem da postoji detaljno, kako se one proizvode i distribuiraju...

i kao sto rece clan, srpsko gradjevinarstvo, moze biti samo pozitivna tekovina Srbije, Zakon o internetu.

[ Nothingman @ 01.10.2008. 10:22 ] @
Citat:
twiddle: Lepi Jova se, blago nama, sprema da sledeće nedelje u Službenom glasniku objavi paket pravilnika koji mu je MTID odobrio -- liberalizacija povezivanja domaćih Internet provajdera sa inostranstvom, izdavanja odobrenja za eksploataciju izgrađenih komunikacionih mreža i prenosa glasa putem Interneta. Sve to je stajalo u fijoci poslednjih godinu dana, kao žrtva iskopanih sekira između prethodne ekipe MTID i RATEL. Kao što vidiš, sekire su zakopane :-)


Kad izlazi taj Sluzbeni glasnik, posto im sajt ne radi zadnja tri dana koliko proveravam? :)
[ srpsko gradjevinarstvo @ 01.10.2008. 11:24 ] @
Imam ja komšije, tj. knjižaru Službeni Glasnik. Pa čim izadje već ću videti.

Edit smilie: obrisan flame

[Ovu poruku je menjao SmilieBG dana 01.10.2008. u 15:07 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao SmilieBG dana 03.10.2008. u 09:58 GMT+1]
[ waikiki @ 02.10.2008. 23:01 ] @
Citat:
twiddle: Lepi Jova se, blago nama, sprema da sledeće nedelje u Službenom glasniku objavi paket pravilnika koji mu je MTID odobrio -- liberalizacija povezivanja domaćih Internet provajdera sa inostranstvom, izdavanja odobrenja za eksploataciju izgrađenih komunikacionih mreža i prenosa glasa putem Interneta. Sve to je stajalo u fijoci poslednjih godinu dana, kao žrtva iskopanih sekira između prethodne ekipe MTID i RATEL. Kao što vidiš, sekire su zakopane :-)

Ako sutra lepi Jova ne potpise... sekire se otkopavaju..
a mi.. nama ostaje ono nasta smo navikli.. bice pocetkom, krajem, u prvoj polovini.....
[ Nothingman @ 02.10.2008. 23:33 ] @
Da, sutra izlazi drugo izdanje za ovu sedmicu. U izdanju od srede nema nista o ovom problemu.

http://www.glasnik.rs/
[ waikiki @ 03.10.2008. 16:52 ] @
Nista od lepog Jove..
a mi da se ostavimo snova i okrenemo realnosti.. Sta smo skrivili i kome smo zgresili.. Jadni i zalosni. Za nas nema nade. Ova nasa situacija se nece promeniti nikad.
Nego da razmotrimo (neko je vec pomenuo) kako bi uhvatili malo wimax signala iz susednih zemalja.. nesto svercerski ako moze.. tu nekako vidim nasu buducnost..
[ Rins @ 03.10.2008. 20:19 ] @
Danas je izasao novi broj i nema pomenutih pravilnika ali ne vidim da je to razlog za pljuvacinu posto ce u narednim nedeljama pravilnici sigurno biti doneti jer su o tome i Ratel i Ministarstvo nebrojeno puta javno govorili.
[ Nothingman @ 04.10.2008. 01:26 ] @
Citat:
Rins: Danas je izasao novi broj i nema pomenutih pravilnika ali ne vidim da je to razlog za pljuvacinu posto ce u narednim nedeljama pravilnici sigurno biti doneti jer su o tome i Ratel i Ministarstvo nebrojeno puta javno govorili.


Moguce, ali rech sigurno nikada ne bih upotrebio kada je ova tematika u pitanju :)
Toliko puta smo izvisili da vise nista ne verujem dok se stvarno ne desi ;)

p.s. bilo bi lepo ako Slobodan ima neke insajderske informacije zasto se najavljeni pravilnici nisu objavljeni ove sedmice.
[ srpsko gradjevinarstvo @ 04.10.2008. 08:40 ] @
Ništa idemo u masovni protest i to pravo kod predsednika. Pa ćemo njemu lično izložiti problem. Znam i jednog od njegovih savetnika. Ljudi njima mora da smrkne da bi Srbiji svanulo. Dosta je bre više tog Radunovića iz službe. Ako nije sposoban što se trpa na funkcije. Ima bre ko zna, ume i hoće.
[ Rins @ 04.10.2008. 15:12 ] @
Evo i ministarka je najavila usvajanje pravilnika za narednu nedelju, nema potrebe za bilo kakvim lincom.

http://www.b92.net/biz/vesti/s...10&dd=04&nav_id=321974
[ Rins @ 04.10.2008. 23:42 ] @
Cinjenica je da nas zavlace ali doci ce i tome kraj za koji dan. Pravilnici sledece nedelje izlaze u Sluzbenom glasniku i to je to sto se tice interneta.
A poskupljenje traze jer stvarno nigde u Evropi ne postoje tako niske cene pretplate za fiksnu telefoniju kao kod nas. A u narednoj godini ce i tu krenuti konkurencija tako da..

Nemoj samo da mi neko kaze da nikad necemo docekati taj dan, kao sto nismo nikad docekali da potpisemo ugovor sa Fiat-om, kao sto sutra necemo docekati Spar, Ikeu...

Meni je prvom muka sto se sve radi kilavo, sto se blokira skupstina, sto se sporo izdaju pasosi i sto cemo zbog toga kasniti sa belim sengenom i jos hiljade drugih stvari koje se naopako rade u ovoj zemlji. Da ce biti potpuno nepotrebnog zakasnjenja- bice ga ali preguracemo mi sve to.
[ srpsko gradjevinarstvo @ 05.10.2008. 00:03 ] @
To imene iritira. Čekamo 10 godina. Daj bre ako je holandija pravila propise sa internetom 15 godina, pošaljite 4-5 ljudi kod njih da prouče njihova iskustva i da idemo u korak sa Evropom. Nije sramota učiti od boljih.

Ako ti propisi budu loši ili opet u fazonu onih uredbi od pre mesec dana pokupićemo par desetina primera Službenog lista i protestno spalliti ispred MTID. Mora ljudi da se krene, jer će ovi da nas uvlače sve do ulaska u EU, narednih 10 godina.

[Ovu poruku je menjao srpsko gradjevinarstvo dana 05.10.2008. u 01:17 GMT+1]
[ stil @ 05.10.2008. 04:35 ] @
Podseticu te samo da nasa istorija kao i uopste istorija komunikacija o kojim govorimo ne pocinje od pre 8-10 godina. Stanje koje imamo je nasledjeno. Mene kao gradjanina zanimaju redovni izvestaji na cemu se i koliko radi i naravno ono naj bitnije rezultati u tom radu. U ovom trenutku koliko vidim nesto se radi u dobrom smeru i zato necu napadati nekoga ko pokusava da stanje ispravi na bolje. Kritika ukoliko se nista ne cini ili ako rezultati izostanu ce tek uslediti.
[ SmilieBG @ 05.10.2008. 09:05 ] @
Molim sve ucesnike da se vrate na sadrzaj teme, ciji naslov mogu procitati na vrhu stranice.

Lincovanja, kao i politicke odgovore necu vise tolerisati.

Poz,
Sale
[ srpsko gradjevinarstvo @ 05.10.2008. 12:32 ] @
smillebg ovo nije naučno već političko pitanje. Bel je davno izmislio telefon, internet je takođe davno otkriven, zice i kablovi pre više vekova. Ako ti misliš da ministrastvo i RATEL to treba ponovo da izmisle onda je to naučno pitanje.
[ dr mabuse @ 05.10.2008. 13:14 ] @
Citat:
srpsko gradjevinarstvo: Ništa idemo u masovni protest i to pravo kod predsednika. Pa ćemo njemu lično izložiti problem.
Našao si pravu osobu za to - i on je svojevremeno bio ministar telekomunikacija :-))
[ SmilieBG @ 05.10.2008. 13:56 ] @
@Sprsko - samo kazem da se drzite teme, nista drugo.

Poz,
Sale
[ srpsko gradjevinarstvo @ 06.10.2008. 00:55 ] @
Izjavi umetnik i ostade živ


U Srbiji sve više računara
Naša zemlja je u informatizaciji ispred pojedinih članica Evropske unije, kaže dr Dragan Vukmirović, direktor Republičkog zavoda za statistiku

U Srbiji računari češće stižu na seoske (i ostale) adrese, ali je to kap u moru velikog kaskanja za gradom. Dve petine domaćinstava ima dotičnu elektronsku spravu, što je za sedam odsto više nego prethodne godine. Da li je, na prvi pogled, informatizacija usporila?

„Sudeći po najnovijim rezultatima, ne bi se moglo reći da informatizacija – merena osnovnim pokazateljima (broj računara i korišćenje Interneta u domaćinstvima i preduzećima) – zaostaje. Možda ne ide željenom brzinom, ali je rast očigledan; govoreći statističkim rečnikom: ima linearan trend. Sproveli smo najobimnije istraživanje do sada koje je objavljeno u publikaciji od 145 strana, sa više od 100 tabela (dostupna na sajtu www.stat.gov.rshttp://www.stat.gov.rs/), prema metodologiji Evrostata (neka vrsta statističkog zavoda Evropske unije)”, naglašava dr Dragan Vukmirović, direktor Republičkog zavoda za statistiku i profesor na Fakultetu organizacionih nauka.

U čemu je slika stanja ove godine drugačija nego prethodne?

Osnovni nalazi ukazuju na to da 40,8 odsto domaćinstava u Srbiji ima računar, što je povećanje od gotovo sedam posto u odnosu na 2007, a 14 u poređenju sa 2006. godinom. Takav rast ohrabruje. Trećina domaćinstava priključena je na Internet, porast je istovetan kao kod nabavke računara. Bitno je naglasiti da je prvi put ove godine znatno povećana upotreba (dva puta) širokopojasnog Interneta (ADSL i kablovska veza) na račun sporog pristupa preko telefona (dial-up). Građani imaju brži i jeftiniji pristup, bez ograničenja 24 sata, što je pravi put u informatičko društvo.

Zbog čega je rast nabavke opreme u seoskim područjima gotovo dvostruko veći nego u gradskim?

Statistički podaci prikazuju obično prosečnu vrednost pojave, a ona često zavara. Istakao bih nekolika veća odstupanja od proseka:

lični računar nalazi se u više od polovine domaćinstava u Beogradu (53 odsto), u središnjoj Srbiji u malo više nego svakom trećem (34,8), a u Vojvodini je uvek, nekako, u sredini (41). Internet: Beograd 47 posto, središnja Srbija 27; u gradskim naseljima gotovo dvostruko više zastupljen nego u ostalim (seoskim i mešovitim) – 41 prema 22 postotak u korist prvih. Domaćinstva s natprosečnim primanjima u 84 odsto slučajeva opremljena su računarom, a ona ispod proseka samo u 20. Kod Interneta razlika je veća: 76 naspram 15.

Raduje porast kupovine računara u seoskim sredinama, ali to ne opravdava optimizam da svi žitelji imaju jednake izglede za ulazak u informatičko društvo.

Kako tumačite to da srednjoškolci maltene dva puta češće koriste Internet u poređenju sa zaposlenima?

U Srbiji (ne računajući Kosmet) gotovo dva miliona ljudi (od 7.365.507) koristi računar svakog dana; današnji srednjoškolci otkad znaju za sebe znaju i za dotičnu spravu (mnogi su prva slova, latinična, naučili sa tastature). Računar i Internet upotrebljavaju za igranje (čime su se igrali naši roditelji?), učenje, druženje... Da li je to dobro ili nije, pitanje je za istraživače. Mene više kopka zaostajanje ženskog pola u primeni, posebno uzrasta od 25. do 55. godine: kaskaju 13 posto za muškarcima.

Koliko je svetska računarska mreža shvaćena kao izvanredna pogodnost za unapređenje poslovanja?

Upotreba informaciono-komunikacionih tehnologija u preduzećima ne beleži bitne promene u poređenju s prethodnim godinama, s obzirom da maltene sva odavno imaju računar i više od 90 posto internetsku vezu. Kako to koriste? Najveći procenat (40) navodi da je primena doprinela preuređenju i pojednostavljenju poslovanja, zatim se pominje prilika za veću zaradu i za osmišljavanje novih proizvoda. Iako je 250.000 ljudi kupovalo robu/usluge preko Interneta, dva puta više nego prethodne, to je još premalo. Slično je sa elektronskim uslugama javne uprave, iako je porast znatno manji u odnosu na prethodnu godinu, što ukazuje na dve stvari: nema dovoljno valjanih usluga i/ili nisu na pravi način obelodanjene (marketing).

Gde je mesto naše zemlje u odnosu na susedne i nekadašnje jugo-republike?

Prema osnovnim pokazateljima zastupljenosti računara i pristupa Internetu, u evropskim okvirima Srbija je na očekivanom mestu. Još je daleko od proseka Evropske unije, iako je ispred nekih članica: Grčke, Rumunije i Bugarske. Pogled u komšiluk pokazuje da prednjači u odnosu na Albaniju, Crnu Goru, Makedoniju, Bosnu i Hercegovinu, idući ruku podruku s Hrvatskom.

Kakve biste mere predložili da se ubrza srpski korak na putu u informatičko društvo?

Kao profesor elektronskog poslovanja, dozvoliću sebi da predložim sledeće: država prema građanima: prvenstveno da otklanja navedene razlike: Beograd–središnja Srbija, selo–grad, imućni–siromašni i da brže uvodi usluge elektronske vlade, čime će se olakšati život stanovništvu i podstaći ga da što pre izađe na informacioni autoput. Država prema preduzećima: da oslušne njihove potrebe, da uredi propise za elektronsko poslovanje i da obogati usluge elektronske vlade, Privredna komora: da pomogne podučavanju menadžera ovim tehnologijama. A građani da uče od svoje dece!


Stanko Stojiljković

http://www.politika.rs/

Slobo ovi umetnici sve hoće i modernizaciju i ovo i ono, samo neće zakon o internetu. jAsno je da bi precizan zakon udario katanac mnogim prevarantima.


Dopuna:

Slobo večeras sam iskoristio jedan skup da par poslanika obavestim o problemima sa kojima se susrećemo i jednog ozbiljnijeg političara. Objasnio sam ljudima pošto nisu iz struke, koliko nas RATEL koči na putu integracija u EU i da je potrebno hitno lobiranje da se taj faktor Radunović smeni, kao i donošenje zakona o internetu i telekomunikacijama po ubrzanom postupku. Gospodu iz DS sam obavestio da je naš stari drug iz 2000 skoro glavni faktor u RNIDS-u.

Učinite i vi nešto...Videli ste kada se u avgustu digla prašina stavili su prst na čelo i razmislili. Ako stalno tražimo i napadamo moraju da popuste.

Ja u principu hoću kvalitetan internet, jasno definisana pravila i odgovornosti u oblasti telekomunikacija, i brate bar 5 operatera i u fiksoj i mobilnoj telefoniji.

Za početak borimo se za brz internet i suzbijanje banditizma i monopola od strane Telekoma i RATEL-a.





[Ovu poruku je menjao srpsko gradjevinarstvo dana 06.10.2008. u 22:41 GMT+1]
[ Rins @ 07.10.2008. 11:38 ] @
Evo sad na B92 javljaju da je uhapsen direktor Sluzbenog glasnika

@srpskogradjevinarstvo je krenuo prvo od onih koji treba da objave pravilnik pretpostavljam da su sledeci na redu ljudi iz Ratel-a i Ministarstva
[ Buum @ 07.10.2008. 12:01 ] @
Jao, pa kako će sad da objave pravilnike?
[ Nothingman @ 08.10.2008. 17:47 ] @
Ni danas nista u glasniku ;)
[ twiddle @ 08.10.2008. 21:09 ] @
RATEL kaze da ce 14.10. imati sednicu UO na kojoj ce potvrditi prijem pozitivnih misljenja od MTID, pa ce posle toga dati pravilnike u Sluzbeni glasnik. Nije mi jasno zasto odlazu objavljivanje, ali ajde... neka im jos tih 7 dana... :-|
[ srpsko gradjevinarstvo @ 08.10.2008. 21:53 ] @
E moj Slobo pa zar nisi shvatio da te lažu. Nemoj da te iznenadi kad čuješ tog 14 ujutru da daju iskaz istražnom sudiji umesto da objavljuju u glasniku.
[ waikiki @ 13.10.2008. 21:14 ] @
Citat:
twiddle: RATEL kaze da ce 14.10. imati sednicu UO na kojoj ce potvrditi prijem pozitivnih misljenja od MTID, pa ce posle toga dati pravilnike u Sluzbeni glasnik. Nije mi jasno zasto odlazu objavljivanje, ali ajde... neka im jos tih 7 dana... :-|

Evo potvrde ove vesti.. http://www.glas-javnosti.co.yu...o-cenama-telefoniranja-i-voipu
Ajd da vidimo sutra...
jes' da ce da dignu triput pretplatu i dvaput impulse (ovde telekom voli da se poredi sa okruzenjem) ali se nadam da ce bar toliko da pojeftini net(ovde ne voli da se poredi sa okruzenjem).. pa ce biti .. di si tu si
[ bachi @ 14.10.2008. 12:02 ] @
Ja još uvek ne mogu da verujem, neka me neko pukne da se uverim da ne sanjam. :D
[ SASA M. @ 14.10.2008. 15:45 ] @
Jos je rano. Da se ne predomislis posle.
[ twiddle @ 14.10.2008. 18:55 ] @
Dobio sam info da su na današnjoj sednici UO RATEL usvojena sva tri pravilnika (eksploatacija mreža, međunarodno povezivanje i VoIP) i da će sutra biti poslati u Službeni glasnik. Dakle, nova liberalnija pravila (sve tri pomenute stvari stavljaju se na režim opšteg odobrenja) stupiće na snagu za 7 dana, tako da u roku od nekih 30 dana očekujemo izdavanje prvih odobrenja.

Pozdrav,
Sloba
[ bachi @ 14.10.2008. 19:16 ] @

Hvala za info, fenomenalna vest.
[ Nothingman @ 14.10.2008. 20:19 ] @
Konacno :)
Hvala za informaciju.
[ dusan28 @ 15.10.2008. 18:55 ] @
Bojim se da se benefiti međunarodnog povezivanja neće odmah manifestovati, naravno mnogo toga zavisi od provajdera, SBB je napomenuo da ima izgrađenu optičku mrežu do granice i da čeka sa primenom pravilnika da bi se povezao sa stranim provajderima. Postavlja se pitanje da li će to uticati na Telekom da smanji veleprodajnu cenu interneta, sećamo se da je poslednje pojeftinjenje bilo kada je došlo do "dupliranja" brzina ADSL-a, međutim, mislim da je uslov za ostvarivanje popusta od 30% bilo potpisivanje ugovora na 3 godine o kupovini internet kapaciteta. Da bi ispratili dupliranje brzina većina privatnih provajdera je potpisala takav ugovor što znači da do pojeftinjenja gotovo da ne može doći ukoliko Telekom ne povuče neke poteze u tom smeru. S obzirom da je izvesno da Telekom neće dobiti zahtevano povećanje cena u fiksnoj telefoniji(dobiće oko 50%), verovatno neće preduzimati korake koji bi smanjivali profit.
@twiddle
Zašto se izbeglo usvajanje pravilnika o Wimax-u, priča o tom dokumentu je davno završena, navodno postoji veliko interesovanje firmi (stranih i domaćih) za pružanje usluga zasnovanih na toj tehnologiji? Mislim da je plan Telekoma da do kraja godine pokrije sva mesta u Srbiji sa preko 5000 stanovnika 3G mrežom loš, mislim da je Wimax mnogo isplativija tehnologija, samim tim mnogo veći broj ljudi bi imao tehničkih mogućnosti da koristi širokopojasni internet. Mislim da treba sugerisati Telekomu da ne investira u 3G tehnologiju u manjim mestima, 4G će se mnogo brže isplatiti a i daje osnova za naprednije servise... Uzgred usvajanje pravilnika je definitivno pozitivna stvar, samo što bi sve to moglo i mora da bude mnogo brže i efikasnije, nema razloga za čekanje ili ima? :-) PoZzZ
[ Slobodan Milivojevic @ 15.10.2008. 19:18 ] @
Vrlo interesantno je sto SBB koristi link do rumunije (provajder Cogent) vec u ovom trenutku.
[ twiddle @ 15.10.2008. 19:57 ] @
Tačno je da SBB već uveliko koristi link prema Rumuniji, što se lepo vidi iz routing tabela... Sada će se barem 'legalizovati' i biti u mogućnosti da slobodno ponude zakup tih kapaciteta drugim operatorima. Još 4-5 drugih operatora čeka u redu za tu dozvolu, tako da će definitivno količina Interneta koja "ulazi u zemlju" biti povećana u narednom periodu (što će i korisnici osetiti većim propusnim opsezima, po istim ili nižim cenama). Juče je usvojen i pravilnik o eksploataciji mreža, koji će omogućiti da firme koje već poseduju ili planiraju da izgrade mreže, dosta lakše dobiju odobrenje za njihovu eksploataciji tj. davanje u zakup transportnih kapaciteta drugim operatorima.

Ovako izmenjena situacija će svakako naterati Telekom da revidira svoje velikoprodajne pakete. Recimo, ponudiće operatorima nove niže cene u zamenu za ugovor na X godina ili će već naći način kako da se prilagode novoj situaciji (njima definitivno ne odgovara da izgube postojeće velike korisnike ili da postojeći korisnici zadrže postojeće ugovore, a buduća proširenja ugovaraju sa nekim drugim). Naravno, sada će u prvi plan isplivati problem ugovora sa diskriminatornim klauzulama koje Telekom nudi operatorima (recimo: različite cene zakupa ADSL portova ako se Internet saobraćaj ADSL korisnika rutira preko nekog drugog osim Telekoma) i to je nešto sa čime će RATEL konačno morati da se pozabavi, ali idemo jednu po jednu stvar... od juče imamo usvojena tri nova pravilnika tj. jednu brigu manje i idemo dalje.

Što se tiče bežičnog Interneta, definitivno se nije odustalo od toga. Prvi tender će biti raspisan tokom narednih nekoliko nedelja za najmanje dve nacionalne CDMA licence, a do kraja godine za nekoliko nacionalnih (a kasnije i regionalnih) WiMAX lincenci. Trenutno se sa RATEL usaglašavaju planovi raspodele za potrebne frekvencijske opsege i pravila o minimalnim uslovima za dobijanje licenci (broj licenci, cena licence, dinamika realizacije mreža i drugi uslovi koje će operatori morati da ispune).

Liberalizovano tržište nije nešto što se dobija preko noći i mislim da je važno da su se stvari konačno pokrenule sa mrtve tačke na kojoj su stajale već godinama.

Pozdrav,
Sloba
[ Nothingman @ 18.10.2008. 20:39 ] @
@twiddle

Jel imas mozda tekst tih pravilnika koji bi mogao da okachis ovde? Zeleo bih da ih procitam a nemam mogucnost da dodjem do sluzbenog glasnika u kome su objavljeni (17.10.2008.) jer nisam trenutno u Srbiji.

Hvala
[ Danilo Cvjeticanin @ 18.10.2008. 21:16 ] @
Tek sam sada video ovu temu. Eto nas drugar Sloba postao javna licnost. Sve najbolje druze, svaka cast na funkciji! Kao sto je rekao covek na pocetku teme, nemoj da zaboravis na nas :)
[ Davor Vlajkovic @ 18.10.2008. 22:21 ] @
Vreme za cestitanje je isteklo, a i vec ste zagazili previse u off, tako da... :)

Lock.