[ Neznalica 2 @ 02.09.2008. 14:53 ] @
Da li neko zna da li postoje programi za osnovnu, ali kvalitetnu obradu video i audio fajlova (secenje i spajanje fajlova, te stavljanje titlova/prevoda za video fajlove) za formate tipa avi, mp4, wmv na Mekovom operativnom sistemu (Leopard), kao i za konverziju i kompresovanje audio fajlova, a posebno wma u mp3 ali na Mac-u? Program iTunes ne moze da konvertuje wma u mp3, dok Quick Time moze da obradjuje samo MOV tipove fajlova (koji kasnije ne mogu da konvertujem u bilo koji drugi format kako bi mogli da se gledaju i drugim plejerima kao sto je to odlicni VLC. Isti je problem i sa audio fajlovima tipa WMA koji ne mogu da se slusaju u iTunes-u). Trebaju mi dakle programi za Mac kao sto su to npr. Virtual Dub i Sony Sound Forge za Windows ili jos poneki koji moze da vrsi konverziju video/audio fajlova, kao i za dodavanje prevoda u video fajlovima. Pozeljno je da programi budu besplatni, ali nije problem ni da se kupe pojedini poluprofesionalni. Ako neko zna bilo sta, molim da mi odgovori. Hvala unapred.
[ DS_Store @ 02.09.2008. 18:27 ] @
Audion radi konverziju wma u mp3, besplatan je.

Od nekih osnovnih audio editora izdvojio bih Amadeus, SoundStudio i besplatni Audiacity. Možda neko zna i za ozbiljnije alate.

Za video obradu nemam pojma.
[ MacOS @ 02.09.2008. 19:21 ] @
Zaboravi na obradu avi i wmv fajlova na Macu a isto tako i za
ubacivanje titla u gotov DVD. Za lepljenje titla na mp4 npr. ima
gomila programa, ne koristim ih pa idi vidi na versiontracker.com. Za
obradu audia koristim SoundStudio ali opet on nije za wma. To ipak
nisu native Mac formati i tesko da ce neko ozbiljnije da se zeza sa
tim. Konvertori postoje i mozes ih naci na pomenutom sajtu. Uostalom,
ako si radio to na pisiju a imas Intel komp instaliraj Parallels i
radi sa poznatim ti programima. Ovo sam cak i ja radio kad mi je
trebalo da iseckam neke divx fajlove.

P.S. Mora da mi nije dobro kad odgovaram coveku koji je rekao da je
VLC odlican program :)
[ Neznalica 2 @ 02.09.2008. 22:11 ] @
Ok. Pokusacu sa navedenim programima. A da li je moguce konvertovati te formate u nekom programu (i u kom), pa ih onda obradjivati kao mp4 na Mekovom sistemu?
P.S. Nema ljutnje. Primam svaku kritiku kao dobronamernu. Ja sam pocetnik i molim da se to uvazi (tako se uostalom i potpisah,tj. kao neznalica). Ako znas, posavetuj koji plejer da koristim, jer i na drugim sajtovima vidim da hvale VLC, a ja do sada nisam imao problema s njim. To uostalom nije vazno, koliko mi je vazno da nadjem nacin da resim te probleme sa video/audio fajlovima. Da li da SoundStudio skinem na pomenutom sajtu?
[ MacOS @ 02.09.2008. 22:53 ] @
Uh, ne znam cemu bi ti sluzili ti avi i wmv fajlovi i sta bi radio sa tim konvertovanim mp4 Ali da, programa ima. Za konvertovanje probaj VisualHub koji podrzava pomenute formate. Imas DivX 6 i za Mac a za wmv tu je Flip4Mac. Kad ih instaliras svi programi bi trebali da ih vide i da rade sa njima a QuickTime ce ti cak dati i export u njih (ako su Pro verzije, tj da imaju i encoder/decoder). E sad, nisam nikada probao al javlja se problem da li ce header tog fajla biti dobar da mozes da ga posle pustis u Standalone player-u kao divx. Za konvertovanje i seckanje VOBova odlican je MPEG Streamclip.
Inace, versiontracker.com i macupdate.com su sajtovi kao sto je download.com za pisijevce. Tu pronadjes sta te interesuje, vidis opis i komentare pa onda skidas ako te interesuje.
Al opet, ako imas Intel komp, uzmi Parallels, instaliraj XP i radi sa programima sa kojima si navikao. A jos ako imas min.2Gb memorije, neces kukakti kako je sporo. Silom prilika, seckao sam neke divx-ove i konvertovao mkv u DVD (probe radi) i npr. to konvertovanje nije bilo nista sporije nego na Macu (iako moram da priznam da je kvalitet bio losiji za iste zadate parametre).

P.S. Sto se VLC-a tice, kako neko moze da hvali program koji ni posle 6 godina nije dosao do verzije 1? Jeste da 'kao' radi sve ali nista od toga ne radi 100% dobro. Probaj ChromaPlayer, mislim da ga vecina ovde koristi a ja opet ne jer ne gledam filmove na kompu i meni je MPlayer dovoljan iako sada QT sa instaliranim Perian kodekom radi, pa, skoro odlicno.
[ Neznalica 2 @ 03.09.2008. 08:50 ] @
Pa evo kako stoje stvari. Imam gomilu video fajlova (u svim formatima - i u dvd i u divx) koje nameravam da prekrajam, spajam i po mogucnosti unosim titlove (prevode), pa kasnije da narezujem na cd, koje cu kasnije prodavati sa knjigom koju pripremam. Dakle, moja je preokupacija izdavastvo i u tu svrhu sam nabavio Adobe CS3 Standardno pakovanje sa osnovnim programima za pripremu fotografije i knjige (Photoshop, In Designe itd.). Posto zivim van Otadzbine, nemam mogucnost da na srpskom dobijem zivo objasnjenja o radu sa tim fajlovima, tako da to pokusavam sada preko ovog foruma, pa ako vam nije problem, pomozite mi sa koliko je moguce opsirnijim uputstvima za obradu videa (audio je laksi, to mi nije nepoznato i koristim ga samo u licne svrhe). Do nedavno sam imao obican PC na koji mi je prijatelj tada instalirao i Virtual Dub i Sony Sound Forge (sada ih nemam), kao i te kodeke. Medjutim, kupivsi Meka, nameravam da ne koristim PC (imam i Paralels instaliran), jer to je i bio smisao te kupovine. Njegov operativni sistem je daleko stabilniji i laksi od Windowsa, ali postoji taj problem sa odredjenim fajlovima, kao i sa prebacivanjem istih na Windows i nazad. Upravo to pokusavam da zaobidjem, jer mi je vecina memorije (cak 3 gb) na Meku i to mi je potrebno za rad sa tim velikim programima za obradu knjiga. E sad, sto se tice video fajlova, voleo bih da mi malo podrobnije objasnite te formate i kodeke (da li treba da instaliram odredjene kodeke na Meku i koje/gde da ih skinem), jer sam zaista neznalica po tom pitanju. Kako ja shvatam stvari, svaka velika kompanija pravi svoj odredjeni format, kao i plejer za iste, pa te na taj nacin prinudjava da ga kupis od njih. Posto vidim da je za audio fajlove prevladao mp3 format, koji je kompaktibilan sa svim plejerima (za sve operativne sisteme), pitam takodje da li postoji tako neki univerzalni format i za divx fajlove (ili barem koji je najbolji), koji mogu da otvaraju svi (ili vecina) plejeri na svim operativnim sistemima? Isto tako, recite mi da li je pametnije da ta "seckanja" i "lepljenja" (koja inace radih u Windowsu sa Virtual Dub-om i Windows Movie Maker-om), radim u dvd formatu, pa onda da takav sredjen fajl konvertujem u divx? Da li taj MPEG Streamclip moze osim konvertovanja (dvd u divx?) i seckanja, konvertovati i iz divx u dvd, te da li moze i da spaja fajlove svih formata? Ja sam za konvertovanje koristio besplatni HandBrake. Ima li boljih (pa makar za pare), jer ovaj nece da konvertuje sve?
P.S. Skinuo sam ChromaPlayer, SoundStudio i Audion. Rade odlicno. Hvala za savete i pomoc.
[ cikaKosta @ 03.09.2008. 09:23 ] @
Ajd prvo objasni zasto ti je toliko potrebno da video fajlovi koje cesh prodavati uz knjigu budu u divx-u. Standard nije nikako divx, standard je dvd (vob, mpeg2). Josh neshto, windows movie maker, pa zar pored ilife-a da pokrecesh winblows i win movie maker??!!


Sto se tiche videa, skini perian codec i flip4mac, to ti dozvoljava da preko qt-a otvorish veliku vecinu formata, ako ne i sve. Preko qt-a exportuj u mov, i radi sa iMovie i iDvd programima.
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 03.09.2008. 09:56 ] @
Ja ti htedoh reći da probaš Xilisoft Video Converter, ali ovo što cikaKosta reče ima mnogo više smisla :)

SKineš Perian, uz čiju pomoć QT jede sve živo. QT treba da ti bude Pro, kako bi moga oda exportuješ te različite formate u mov, a onda sa mov formatom radiš najnormalnije u pomenutim Appleovim programima, iMovie i iDVD.
Probaj sam da skapiraš kako se koriste ta dva programa...ne bi trebalo da je teško, jer su napravljeni baš da ih svako može koristiti.

I svakako pogledaj video tutorijale na

http://www.apple.com/ilife/tutorials/#imovie
i
http://www.apple.com/ilife/tutorials/#idvd

Verujem da će ti biti sve prosto ko pasulj, samo ponavljaj ono što oni rade ako ti je jezik problem, da vidiš logiku programa, jer je moguće da je to najveća razlika u poređenju sa onima koje si pre koristio :)
[ MacOS @ 03.09.2008. 10:50 ] @
Za bilo kakav export u divx treba ti kodek, za mp4 treba ti samo QuickTime Pro, za editovanje mov, dv i mp2 videa iMovie za pravljenje DVDova iDVD. E sad, posto tesko da ces smestati DVD (vob) na CD preostaje ti kao najkompatibilnija varijanta mp4. Za seckanje i konvertovanje DVD materijala koristi MPEG Streamclip jer cim instaliras DivX kodek imaces i u njemu export opciju za to ako ti bas treba. Za lepljenje titlova koristi npr. Sublime ili Submerge a za ukucavanje titlova Jubler ili Annotation edit. Ili, kao sto si rekao, ako ti je vecina materijala u vob-u, konvertuj ga i radi sa iMovie (iz iLife 6 paketa) a posle sve to kompresuj u mp4 sa VisualHub-om.

Pazi, nije ovo neka nauka, problem je u objasnjavanju svega toga. Za pocetak skini ove programe i probaj pa pitaj dalje ako nesto nije jasno. Kao polaznu tacku koristi versiontracker.
[ Neznalica 2 @ 03.09.2008. 13:51 ] @
Hvala vam svima na savetima. Potrudicu se da uradim tako kako mi savetujete i da ne gnjavim nikoga glupim pitanjima. Ovo je za mene zaista sve novo i veoma mi je vazna vasa pomoc. Pa ipak, odgovoricu cika Kosti zasto ti video fajlovi treba da budu u divx-u. Pa cisto iz prakticnih razloga, zato sto materijala ima vise od 5 sati, a to ne stane na 1 dvd. U divx-u stane 10 puta vise nego u dvd (vob, mpeg2) formatu. Ako gresim, ispravite me. Uz to imam jos tri kratka pitanja pre nego se pozabavim tim fajlovima, pa mi razjasnite ako nije problem.
1. pitanje: Ljubisa kaze da je najkompaktibilnija varijanta za divx fajlove mp4 (jer ce tu disketu gledati i oni na PC racunarima), dok cika Kosta i Mario kazu da radim sve u mov formatu, pa ne znam sta je bolje. Ili mozda nisam dovoljno dobro shvatio? Mozda treba prvo sve konvertovati u mov u Quick Time-u (ili nekom drugom programu?), pa onda te fajlove seckati i lepiti u Appleovim programima iMovie i iDVD (u kom tacno od njih?) i na kraju sacuvati u formatu mp4 (u VisualHub-u)? Da li je "kompresovati" isto sto i "konvertovati"?;
2. pitanje: Program iDVD radi i sa mov (i drugim?) formatom ili samo sa formatima za dvd? Koja je uostalom razlika izmedju ta dva programa (iMovie i iDVD)? Koliko ja shvatam, prvi je za pravljenje divx, a drugi dvd filmova?
3. pitanje: Pominjete dva kodeka: Perian i DivX. Koji od njih da instaliram, ili treba li da instaliram oba i gde da ih skinem sa Neta? Isto sa versiontracker-a? Inace, imam instaliran Quick Time Pro (7.5 (149.5)), kao i WMV Player.
[ cikaKosta @ 03.09.2008. 14:33 ] @
1. Nisi dobro shvatio
Ja sam pomenuo da sve preko qt pro-a sve prebacish u mov kako bi sa iMovie i iDvd programima mogao normalno da radish. Kad napakujesh video onako kako zelish (seckash, izbacujesh nepotrebne delove i ostalo) onda konvertuj u mp4 kao sto ti je ljubisha objasnio.

2. iMovie sluzi da spakujesh sav materijal u jedan fajl koji ce biti narezan na disk (montaza). Takav fajl (projekat) exportujesh ka iDvd-u, u kome birash menije za dvd, chaptere i ostale stvarchice koje ti za to trebaju. Dakle, iMovie sluzi za "montazu" a iDvd za kreiranje DVD diskova koji su spremni za bilo koji kucni DVD player.

Toliko za sad, pa pitaj sta ti ne bude bilo jasno
[ MacOS @ 03.09.2008. 16:30 ] @
DVD (vob) konvertujes u mp2 jer to ionako njegov format i ne gubis na kvalitetu u startu. divx konvertujes u mov pa mozes da ih seckas u QT ili iMovie. E sad, ako je samo seckanje i lepljenje bez nekih tranzicija onda ti samo treba QT Pro zbog eksporta u mp4 i Perian kodek. Sa njim mozes da ucitavas divx i wmv ali ne i da eksportujes. Ako bas i dalje hoces da snimas u divx onda skini DivX 6.x.
Dakle, postupak bi bio: ucitas divx u QT, iseces jedno parce, kreiras novi Player (Command N) pa ga prebacis tu. Ako hoces novi klip da dodas na kraj onda slajder pomeris na kraj pa uradis Command B da deselektujes to sto si ubacio. E sad, zackoljice... ;) Kad iseces neko drugo parce da bi da dodao u taj novokreirani ne koristi komandu Paste vec u Edit meniju imas komandu Add to Movie. U medjuvremenu ga i snimis i tu opet imas dve opcije. Ako su ti fajlovi na hardu onda mozes da ga snimis kao Reference movie a tek kad sve zavrsis onda snimis kao Self-contained movie ili ako si siguran da si sve zavrsio odmah ga eksportujes kao mp4.
Za DVD (vob) je slicno ali mozes samo da ga seckas u MPEG Streamclip. Izbacis delove koji ti ne trebaju, eksportujes kao nekompresovani mov pa onda opet u QT i tamo spojis te klipove.
Uh, probaj, pa vici ako nesto i dalje nije jasno.
[ Neznalica 2 @ 04.09.2008. 06:59 ] @
Evo ucinio sam prve korake i za probu sam spojio par postojecih mov fajlova, ali sam koristio ne QT vec iMovie koji je zaista prost ko pasulj, kako rece prijatelj. Zaista, moras biti debil pa da ne shvatis kako radi... Pokusao sam i u QT, ali mi je iMovie bolji jer imam bolji pregled. Medjutim jos uvek imam nedoumica i pitanja, pa ako vam nije problem odgovorite na sva po redu. Na neka ranija mi takodje niste odgovorili, pa vas molim da mi odgovorite i na njih.
1. Da li je potrebna instalacija kodeka ako sve radi i bez njih i ako da - kojih? Pominjete dva kodeka: Perian i DivX. Koji od njih da instaliram, ili treba li da instaliram oba i gde da ih skinem sa Neta? Isto sa versiontracker-a? Inace, imam instaliran Quick Time Pro (7.5 (149.5)), kao i WMV Player, te Flip4mac.
2. Fajl koji uradih u iMovie da li da konvertujem (eksportujem) uz pomoc QT ili direktno u neki folder, pa onda u mp4 u programu VisualHub? Probao sam obe opcije i kada sam eksportovao direktno u folder Movie konvertovao je taj fajl u m4v (MPEG-4) smanjivsi ga na dosta los kvalitet, dok je eksportovanje u QT ostalo prakticno istog kvaliteta i velicine fajla.
3. Ako fajl ispadne veoma veliki kako ga kompresovati a da se ne izgubi na kvalitetu? Da li to radim isto pri konvertovanju u mp4 u programu VisualHub?
4. Ljubisa rece: "Ako bas i dalje hoces da snimas u divx onda skini DivX 6.x.", pa mi sada ni to nije jasno, tj. da li da konvertujem u mp4 takav obradjeni fajl u iMovie-u u programu VisualHub ili u DivX 6.x.?
5. Da li pravilno shvatam da ako hocu da uradim divx cd (u mp4 formatu), onda mi ne treba obrada u iDVD-u?
6. Ja sam za konvertovanje (dvd-avi/mp4) koristio besplatni HandBrake. Ima li boljih (pa makar za pare), jer ovaj nece da konvertuje sve? Koji program dakle da koristim za konverziju iz dvd u mov: QT, MPEG Streamclip, VisualHub ili neki drugi i da li dvd (vob) konvertujem u mp2 ili u mov? Nije mi jasno sta je bolje i pravilnije? Ili pak, samo divx fajlove konvertujem u mov, a dvd (vob) u mp2, pa onda sve radim u iMovie-u? iMovie prima i format mp2?
Skinuo sam vecinu tih programa, mada jos nisam stigao da se pozabavim unosenjem prevoda. To cu kad vidim da sam savladao prvu lekciju o konverziji, te seckanju i lepljenju fajlova.

[ cikaKosta @ 04.09.2008. 08:48 ] @
uh, vec komplikujesh

visual hub i slichni programi imaju u sebi sve potrebne kodeke, pa u sluchaju hoceh njega da koristish, nece ti trebati divx kodek.

sto se tiche periana i divx-a stvari stoje ovako: Perian sluzi za reprodukciju svih poznatijih formata i skidash ga odavde http://perian.org/
dakle, rekao sam reprodukciju. E sad, ako hocesh da neki tvoj video fajl exportujesh u divx preko qt-a moracesh da skinesh divx codec, i bilo koji fajl mozesh iz qt-a da exportujesh u divx

"5. Da li pravilno shvatam da ako hocu da uradim divx cd (u mp4 formatu), onda mi ne treba obrada u iDVD-u?"
Malo si pomeshao pojmove, divx cd (u mp4 formatu)...Tebi je izgleda divx sinonim za video fajl male velichine
[ MacOS @ 04.09.2008. 09:40 ] @
>> Evo ucinio sam prve korake i za probu sam spojio par postojecih
>> mov fajlova, ali sam koristio ne QT vec iMovie koji je zaista
>> prost ko pasulj, kako rece prijatelj. Zaista, moras biti debil pa
>> da ne shvatis kako radi... Pokusao sam i u QT, ali mi je iMovie
>> bolji jer imam bolji pregled.

I dalje ne pricas sta radis. divx ili dvd iako je svejedno, nisi bas
u pravu. :) QT otvara fajl trenutno i mnogo je brze ali to vazi samo
za mov ali ne i za mp2 fajlove.

>> 1. Da li je potrebna instalacija kodeka ako sve radi i bez njih i
>> ako da - kojih? Pominjete dva kodeka: Perian i DivX. Koji od njih
>> da instaliram, ili treba li da instaliram oba i gde da ih skinem
>> sa Neta? Isto sa versiontracker-a? Inace, imam instaliran Quick
>> Time Pro (7.5 (149.5)), kao i WMV Player, te Flip4mac.

versiontracker ti je baza programa koji postoje, tu trazis i tu imas
linkove za skidanje. Perian je decoder a DivX6 i Flip4Mac je encoder/
decoder, dakle, moze i da cita i da snima.

>> 2. Fajl koji uradih u iMovie da li da konvertujem (eksportujem) uz
>> pomoc QT ili direktno u neki folder, pa onda u mp4 u programu
>> VisualHub? Probao sam obe opcije i kada sam eksportovao direktno u
>> folder Movie konvertovao je taj fajl u m4v (MPEG-4) smanjivsi ga
>> na dosta los kvalitet, dok je eksportovanje u QT ostalo prakticno
>> istog kvaliteta i velicine fajla.

Ne koristim iMovie ali ti nisi eksportovao u QT vec verovatno u mov.
MOV je samo container za kodeke isto kao i AVI. Ako ima export u QT
onda mora i da ima opcije da izaberes koji ces kodek da koristis i da
namestis kompresiju, velicinu slike...

>> 3. Ako fajl ispadne veoma veliki kako ga kompresovati a da se ne
>> izgubi na kvalitetu? Da li to radim isto pri konvertovanju u mp4 u
>> programu VisualHub?

Npr. da. Eksperimentisi sa parametrima pa vidi.

>> 4. Ljubisa rece: "Ako bas i dalje hoces da snimas u divx onda
>> skini DivX 6.x.", pa mi sada ni to nije jasno, tj. da li da
>> konvertujem u mp4 takav obradjeni fajl u iMovie-u u programu
>> VisualHub ili u DivX 6.x.?

Pogledaj pod 2. Medjutim, obrati paznju na osnovnu gresku. DivX je
container koji se ipak sve redje koristi, sad preovladava XviD a on
radi sa mp4 kodekom. Dakle, DivX ipak zaobilazis, konverovanje radis
ili sa VisualHub ili QT u mp4. Ako te zbunjuje terminologija pogledaj
na wikipediji o cemu pricam.

>> 5. Da li pravilno shvatam da ako hocu da uradim divx cd (u mp4
>> formatu), onda mi ne treba obrada u iDVD-u?

Aha, sta mislis zasto u imenu ima DVD?

>> 6. Ja sam za konvertovanje (dvd-avi/mp4) koristio besplatni
>> HandBrake. Ima li boljih (pa makar za pare), jer ovaj nece da
>> konvertuje sve? Koji program dakle da koristim za konverziju iz
>> dvd u mov: QT, MPEG Streamclip, VisualHub ili neki drugi i da li
>> dvd (vob) konvertujem u mp2 ili u mov? Nije mi jasno sta je bolje
>> i pravilnije? Ili pak, samo divx fajlove konvertujem u mov, a dvd
>> (vob) u mp2, pa onda sve radim u iMovie-u? iMovie prima i format mp2?

MPEG Streamclip 'cupa' video i audio iz vob fajla koji je inace u mp2
formatu. Ako ces da radis sa QT onda moras u mov da bi sacuvao video
u audio u jednom fajlu. Ali onda ga eksportujes kao nekopresovani
mov, sto povecava duzinu fajla.
[ Neznalica 2 @ 05.09.2008. 19:52 ] @
Evo zaista se trudim da shvatim to sto pisete i gledao sam na Wikipediji o tim osnovnim pojmovima o video fajlovima i svemu vezanom za njega i stvari su mi malo jasnije. Pa ipak, zamolio bih vas da budete strpljivi kao kad bi objasnjavali svom detetu od npr. 12 godina, a koje se do tada samo igralo s kompjuterom (video igrice), te koje sada hoce da nauci nesto malo vise. Zato vas molim za jos malo strpljenja jer se zaista trudim da shvatim sve te pojmove, a niko se nije rodio sveznajucim osim jednog Coveka, koji je bio (i ostao) Bog i covek, pa vi shvatite o Kome pricam... Uz to, na srpskom nemaju sva objasnjenja na Wikipediji, a na engleskom nije lako da se sve shvati. Cak da sve te informacije i postoje na srpskom, bilo bi tesko sve to shvatiti bez nekoga da ti to "plasticno" objasni. Ako postoji neka knjiga koja to sve objasnjava voleo bih da je kupim i procitam (naravno na srpskom). Mene bi najvise radovalo kada bi mi neko od vas objasnio najprostijim recima (bez objasnjavanja zapetljanih pojmova), sta treba konkretno da radim, a ne da SAM nagadjam da li treba da radim ovo ili ono, eksperimentisem sa parametrima i gnjavim sve vas bespotrebno... Ja se bas naprotiv trudim da kazem sve, i pitam ono sto mi nije jasno. Prema tome, ako imate volje, napisite mi jos ukratko, STA KONKRETNO TREBA DA RADIM:
1. sa dvd fajlovima koje hocu da smanjim na fajl male velicine (malo sam zbunjen kada cikaKosta konstatuje da je meni "izgleda divx sinonim za video fajl male velichine". Pa zaista jeste, jer gde god sam se suretao sa "fajlovima male velichine" uvek je pisalo DIVX film. Ja ne znam kako drugacije da nazovem video fajl male velichine, pa mi recite kako je pravilno?!). Da li sam dobro shvatio da takve dvd fajlove (vob) trebam konvertovati u mp2 kroz program MPEG Streamclip, koji nakon toga treba da obradjujem u iMovie programu jer QT ne moze da ih otvara (ili ih otvara sporo?), pa kad zavrsim seckanje i lepljenje da ih eksportujem u mp4? U iMovie sam nasao tu opciju, ali tamo ima jos drugih parametara koji treba da se podese, pa bi bilo dobro kada biste mi rekli sta je najbolje da se podesi u opciji "Use" i nakon toga u opciji "Options...", jer ako ostavim na "Default settings", u Options mi ne da sve razmere slike, vec je maksimalna 325 x 288 CIF, a koliko sam video, svi video fajlovi su ili 640 x 480 ili 720(768) x 576. Uz to, uz "Default settings" ne dozvoljava se podesavanje i drugih opcija.
2. sa DivX fajlovima (tu verovatno spadaju XviD i avi format) koje treba da konvertujem u mov (uz pomoc QT programa), pa kada sve uradim (seckanje, lepljenje) eksportujem u mp4 format? I ovde postoji isti problem sa podesavanjem ISTIH parametara kao u iMovie, pa vas molim da mi i za ovo ukazete na najbolje parametre. Podrazumeva se da bih voleo da fajl treba da bude VEOMA KVALITETAN, ali i MALOG RAZMERA. Vremena imam dovoljno i ne zuri mi se sa eksportovanjem u finalni video (ne znam sta je nekompresovani mov, ali ipak ukazi molim te na sve parametre).
I samo jos dva pitanja:
1.Ako oba programa, tj. i iMovie i QT mogu eksportovati finalni fajl u mp4, cemu sluzi program VisualHub? Mozda za kompresovanje?
2. Pri konvertovanju jednog video fajla iz wmv u mov u QT, pojavila mi se bleda poruka preko konvertovanog fajla: "Created with Flip4Mac Trial"+adresa sajta. Da li to znaci da treba da ga kupim?
Eto toliko. Jos jednom hvala u napred. Ako negde zapne, pitacu ponovo.
[ MacOS @ 05.09.2008. 20:59 ] @
Nemam decu a ni u 'onoga' ne verujem pa ne znam kako je to al koliko se secam ja ti vec napisao kako se to radi u QT jel znam da bi bilo problema sa Paste pa rekoh da ti olaksam.

Nekompresovni video je kada odes na Export pa izaberes Movie to QuickTime Movie a za kompresor izaberes None a onda za Size izaberes iz gomile ponudjenih (koje mozes i da zapises da ne razmisljas o AspectRatio koji inace mora da bude deljiv sa 8). - http://en.wikipedia.org/wiki/Aspect_ratio_(image) aman, kako se ubacuje link ovde?!? ma, i ovo image u zagradi je deo linka...

OK, zaboravi na VisualHub i iMovie... MPEG Streamclip ti sluzi za DVD (vob) fajlove jer iMovie i QT ga ne ucitavaju. Sve eksportuj u mov format bez kompresije i onda po onom mom prvom uputstvu radi sve u QT. Isto tako i za divx i wmv. Instaliraj samo Perian, ucitaj fajlove u QT, iseckaj i eksportuj. Kad izaberes Movie to MPEG-4 pa izaberes MP4 onda dobijas sve 'zvanicne' rezolucije. Naravno, ako to snimas na CD onda ces verovatno da radis sa manjim rezolucijama da bi bio manji fajl za isti kvalitet al opet to ces morati da probas eksperimentom.

I da naravno, sve sto je shareware bi morao da kupis (ako ne uspes drugacije da se snadjes).

EIDT by madamov: Linkovan uz pomoć TinyURL servisa linkom: http://tinyurl.com/6ryb7a

[Ovu poruku je menjao madamov dana 06.09.2008. u 12:35 GMT+1]
[ madamov @ 06.09.2008. 11:26 ] @
Što se linka tiče, otkrio si bag izgleda. B)
[ Džeronimo @ 07.09.2008. 11:06 ] @
Citat:
MacOS: aman, kako se ubacuje link ovde?!? ma, i ovo image u zagradi je deo linka...

Kad stavljaš link koji sadrži zagradu, umesto "(" stavi "%28", a umesto ")" stavi "%29", isto kao kad se stavlja link koji sadrži razmak, pa se umesto razmaka stavi "%20" :)

Evo ovako: Evo: http://en.wikipedia.org/wiki/Aspect_ratio_%28image%29

[ Neznalica 2 @ 12.09.2008. 08:06 ] @
Evo pokusao sam vise puta da konvertujem jedan mov fajl od 2,5 gigabajta u mp4 format u QT i jednostavno ne mogu da mu nadjem normalne parametre kako bi fajl bio koliko-toliko normalan. Uvek ga napravi veoma malim, tj. oko 90 mb. Ako mozete pomozite mi s tim parametrima.

EDIT: Bez verskih dogmi molim.

[Ovu poruku je menjao -V-O-Y-A-G-E-R- dana 12.09.2008. u 09:40 GMT+1]
[ migidnb @ 22.09.2008. 16:36 ] @
nuendo
[ zorann3 @ 15.09.2009. 19:11 ] @
pozdrav ljudi...vrlo malo znam o montazi video fajlova - a vjerujem da mi mozete pomoci ..naime ...ako imam video fajlove u mpg ili avi formatu - gdje da nadjem program sa kojim mogu da ih sjeckam i eventualno spajam. Konevertujem ih u DVD sa programom ConvertXtoDvd koji jeste da je spor - ako ima neki brzi za konvertovanje u DVD molim - predlozite.....ehhh....pa da je jos i besplatan.........mojoj sreci kraja nema...hehehe
[ madamov @ 15.09.2009. 19:26 ] @
Zorane, sve mi se čini da si promašio forum, ovo je tema o takvoj vrsti programa ali za Mac OS X.
[ zorann3 @ 15.09.2009. 19:33 ] @
oprosti za promasaj Zoranu - gresnome i neukom...ipak pitanje za pomoc ostaje - ako nisam previse naporan....kao da uradim ovo sto sam zamislio ...da namontiram....a lako cu prebaciti u DVD
unaprijed zahvalan
......
[ MacOS @ 15.09.2009. 20:15 ] @
Ovaj, jelte, pise da si na Winu a naziv teme iplicitno ukazuje da to hoces da radis na OSXu a opet, kostistis program za konveratovanje na Winu iako takvi postoje i na OSXu. Ajd odluci se. :)
[ madamov @ 16.09.2009. 07:36 ] @
Zorane, ako to misliš na Windowsu da radiš, odeš i pitaš to u odgovarajućoj temi, ovde niko ne zna odgovor na to pitanje.

Ako misliš za Mac i ako isti poseduješ, najverovatnije si potreban softver dobio uz njega: iMovie i iDVD, prethodno možda da skineš nešto od besplatnih programa koji bi konvertovali avi, tj ono što je spakovano u avi kontejner, u ono što iMovie može da pročita.