[ perun85 @ 02.09.2008. 19:58 ] @
(pretpostavljam da ce iskusnim .NET programerima ovo mozda zvucati smesno) Zanima me koju od ove dve trehnologije je bolje upotrebljavati za pristup podacima u bazi podataka?
[ c00l3D @ 26.09.2008. 14:28 ] @
Najvjerovatnije da linq se nece vise razvijati a ima i puno propusta. Ja trenurno radim na jednom sistemu i skoro smo zavrsili i saznali smo da vise se nece razvijati. Sto se linq-a tice iako ima propusta nama se pokazao pravo brz i dobar. Ado.Net nije los s njim sam malo nesto radio tako da ti je bolje da jos neko kaze svoje misljenje prije nego odlucis.
[ mmix @ 26.09.2008. 14:55 ] @
Ne bih se slozio, LINQ se itekako razvija, ne u smislu konstrukcije (posto je ona vezana za c#3) vec u smislu adaptacije raznih frameworka za upotrebu kroz LINQ, sta vise, za razliku od ado.net-a LINQ je prosiriv pa se mogu formirati i nove custom operacije (npr. Many-To-Many relacije), a skoro je izasao i SP1 za 3.5 koji ima LINQ za novi entity framework. Za sve to vreme ADO.NET se promenio utoliko sto su dodati novi data tipovi za SQL2008 :). Jdini problem sa LINQom je sto se ne moze "tweakovati" po nekim pitanjima i sto zadrto zavisi od optimistic concurrency-a, sto ume da bude problem u nekim scenarijima.

Al svejedno mislim da je prica izlisna jer na kraju krajeva LINQtoSQL lezi povrh ADO.NET-a, i oba ce biti prisutna u vremenima koja dolaze. Ne postoji univerzalni odgovorn na postavljeno pitanje, zavisi od situacije.
[ perun85 @ 27.09.2008. 13:37 ] @
Hvala na odgovorima. Dakle neki konacan zakljucak bi bio da odluka o tome sta od ovo dvoje izabrati zavisi pre svega od prirode projekta koji se radi i zeljenog nacina njegove realizacije.
[ Igor Gajic @ 29.09.2008. 12:33 ] @

Koliko mogu da vidim Microsoft planira da i dalje razvija LINQ tehnologiju pogledaj na wikipediji clanak:
Code:
http://en.wikipedia.org/wiki/.net_framework
kao i roadmap .net frameworka:
Code:
http://en.wikipedia.org/wiki/Image:DotNet.svg
. Dakle u planu je dalji razvoj LINQ-a i to u obliku PLINQ-a,
tj. LINQ koji iskoriscava vise procesora(konacno i mi sa Q6600 da vidimo neke koristi od 4 jezgra :)).