[ kuka-1 @ 05.09.2008. 19:15 ] @
zanima me kako funkcionise i sta ce menjati pravi potpis na kojim dokumentima dali ce samo ptt izdavati i sta je to javni i tajni kljuc posto i nove licne karte imaju pin i puk kod puk kod je maticni broj ima li to slicnosti sa m-upravom tj e-upravom nisam znao u koji forum da ga postavim
[ NICS @ 11.09.2008. 16:34 ] @
Pise ti u Semptembarskom broju PC-ja sve o Licnoj karti spominje se i digitalni potpis
[ bantes9 @ 11.09.2008. 20:39 ] @
http://www.itkutak.com/it-sektor/digitalni-potpis/
http://www.e-trgovina.co.yu/zastita/kriptografija.html
http://www.e-trgovina.co.yu/zastita/skola_kriptografije1.html


Trebalo bi da na ovim linkovima nadjes ono sto te zanima a tu je i Google preko koga takodje mozes naci dosta korisnih informacija.
[ kuka-1 @ 15.09.2008. 19:43 ] @
moze mi neko reci nije skeniran potpis jel to neki uredaj porek kommpjutera se stavlja i kako licna karta ima tu ulogu oili banke izdaju nevezano od licne karte potpis i na koliko traje sertifikat
[ PonyExpress @ 19.09.2008. 00:45 ] @
Ima vec mozda i par godina kako na tastaturama vidjam taster sa tackom... cudo kako olaksava citanje jednostavno umetanje po koje tacke tu i tamo... ;-)

Da pojednostavimo temu, pre svega digitalni potpis nije skeniran potpis i nema veze sa novim licnim kartama!

Pametni ljudi primetili da Internet nije bas najsjaniji kada je sigurnost podataka koji se njime prenose u pitanju pa se logicno pojavila potreba da dve osobe imaju neku tehnicku mogucnost da budu skoro apsolutno sigurne da komuniciraju sa pravom osobom, odnosno da osobe A i B budu sigurne da je ona druga osoba upravo ona za koju se predstavlja.

Na primeru je lakse objasniti, ako osoba A salje osobi B recimo mail sa serijskim brojem Officea, osoba B moze biti sigurna da je serial dosao bas od prijatelja A, a ne od nekog treceg, i jednako vazno, B takodje moze biti siguran da je serial pravi i da poruka nije menjana dok je putovala kroz Internet.

Kako to radi? Ako si ikada raidio neka placanja preko Interneta onda znas da moras da ubacis CD u racunar pre nego sto kliknes za placanje, inace ti racunar trazi taj CD. E, na tom CD-u se nalazi taj tajni kljuc kojim ti potvrdjujes racunaru i banci da si to zaista ti. Taj kljuc se zove tajni (privatni) zato sto je on potvrda identiteta i ni u kom slucaju se ne sme odavati. Sa druge strane, svima dostupan na Internetu je njegov parnjak, javni kljuc. Posebno je zanimljivo to sto sifiriras (enkriptujes, nacinis necitljivim) svojim privatnim kljucem mozes vratiti u prvobitno stanje jedino javnim kljucem, i obrnuto!

I na kraju dodjosmo do sustine... Imas Office serial i hoces da ga posaljes mailom svom prijatelju. Vec si isao u Ptt ili ko vec izdaje te licne sertifikate (kljuceve) i dobio CD. Napises mail i pre nego sto ga posaljes negde u meniju nadjes ikonu za enkripciju (sifriranje), kliknes, racunar ti trazi CD, ti ga ubacis, prodje par sekundi i mail je poslat. Kada tvoj prijatelj primi mail on ce moci odmah da ga procita ali da bi se uverio da si ga bas ti poslao racunar ce na par sekundi skoknuti do odredjenog sajta samo da pokupi tvoj javni kljuc koji ce upotrebiti da potvrdi identitet.

Ovo je do bola banalizovana jedna komplikovana prica, ali mislim da moze bar malo da pomogne. Znaci, nema veze sa novim licnim kartama, da li ces licni kljuc dobiti u vidu CD-a ili na neki drugi nacin manje je bitno... trudio sam se da pojasnim sustinu.

Ako si voljan, ima jos doooosta da se kuca na tu temu, ali je prilicno tehnicka prica. Prelistaj linkove koje je bantes9 postavio, ima dosta korisnih informacija.
[ PonyExpress @ 23.09.2008. 09:04 ] @
Greska! Postojace mogucnost koriscenja novih cipovanih licnih karti za digitalno potpisivanje. Ostalo je OK.