[ bane @ 12.09.2008. 10:23 ] @
Preko media player mogu da ripujem na komp sa bit reatom do 192. Da li je to dovoljno za vernu kopiju audio formata ili se fajl konverziom degradira. Probao sam sa FLAC-om ali imam problem da ga instaliram na Vistu x64. Mada sam imao uputstvo ipak nisam uspio tako da se nebih bavio time. Da li je to što nudi MP dovoljno ili je potreban neki drugi program koji je naravno free i radi na Visti.
[ momsab @ 12.09.2008. 10:41 ] @
www.google.com/search?q=free+audio+cd+ripper

uglavnom, da si prelistao prave delove ESa saznao bi o MP3 Lame (odlican, verovatno i najbolji), EAC (najbolji, Windows), CDex(veoma dobro radi posao, Windows)
EAC i CDex su mi radili na Visti x64, ako se ne varam

za vecinu ljudi 192kbps je dobro iako na sam kvalitet dosta utice izvor
[ draganmi @ 16.09.2008. 07:24 ] @
Citat:
bane: Preko media player mogu da ripujem na komp sa bit reatom do 192. Da li je to dovoljno za vernu kopiju audio formata ili se fajl konverziom degradira. Probao sam sa FLAC-om ali imam problem da ga instaliram na Vistu x64. Mada sam imao uputstvo ipak nisam uspio tako da se nebih bavio time. Da li je to što nudi MP dovoljno ili je potreban neki drugi program koji je naravno free i radi na Visti.


Kod kuće imam 5 CD uređaja na tri računara. Sa svakog uređaja je za nijansu (ili dve) rezultat ripovanja različit. Između Pioneer-a, ASUS-a, LG, Philipsa i TEAC-a, TEAC je ubedljivo najbolji.
Najbolji program za ripovanje je EAC, napravljen veoma studiozno.
I on u uporednim testovima daje (povoljnu) razliku u kvalitetu, otprilike sličnu onoj koju daju različiti uređaji.
Inače, treba ripovati na najmanjoj brzini (2-4x, u zavisnosti od toga šta uređaj dozvoljava).

"Verna kopija audio formata" ne postoji kod lossy kompresije.

Nisi rekao 192 kbs u kom formatu? Pretpostavljam da je mp3. Ako je mp3, 192 kbs nije dovoljno za postizanje transparentnosti (da nisi u stanju da razlikuješ kompresovan fajl od originalnog WAV-a), ali je prilično blizu /razlika se jasno čuje samo na boljim uređajima, mnogi ne mogu da je čuju ni na njima/.

Takođe je veoma važan i encoder, gde su za mp3 format najbolji LAME i Frauenhofer. Moja opcija je LAME.

EAC ti pruža mogućnost da nakon ripovanja za enkodovanje u mp3 koristiš LAME kao eksterni program.

Ja bih ti umesto mp3 formata preporučio mp4, koji je u svakom pogledu superioran u odnosu na mp3, i koji je za većinu ljudi transparentan na 192 kbs.

Za kvalitetne rezultate WMP nije nimalo pogodan.
[ calexx @ 16.09.2008. 19:25 ] @
Da li si podesio EAC onako kako pričaju da je najbolje? Po raznim forumima postoji tema tj tekst koji se otprilike zove ... kako da podesimo EAC da pravi savršene kopije. Ja baš i ne mogu da sada to isprobam pošto imam samo LiteOn rezače, čak sam i u firmu odneo jedan svoj, a baš me zanima koliko su priče o tim podešavanjima tačne. Znam samo da je tip koji mnogo pazi na kvalitet ripovao svoj original disk i uporedio sa lossless varijantom koju sam mu ja poslao i kaže da je u bajt isto.
[ Shon3i @ 16.09.2008. 22:39 ] @
Citat:
kako da podesimo EAC da pravi savršene kopije. Ja baš i ne mogu da sada to isprobam pošto imam samo LiteOn rezače
Slazem se sa tobom jer su to "Scenska" pravila kako se podesava EAC, sto znaci veoma nekvalifikovani ljudi napisu nesto i kazu da bi bio scenski riper ovo mora biti ovako i nikako drukcije. Kao recimo podesavanja koja se koriste pri ripovanju DVD-a u Xvid, izgleda smesno, a kvalitet govori sve.
[ calexx @ 16.09.2008. 23:42 ] @
Nisam baš siguran da sam te razumeo, misliš da je to podešavanje ispravno ili misliš da nije?
[ draganmi @ 17.09.2008. 12:03 ] @
Kada je podešavanje EACa u pitanju, i ja imam jednu nedoumicu, a to je podešavanje "read sample offset correction" za tekući drajv.
To radi tako što prethodno narežeš test disk u EACu, pa korišćenjem njega izvršiš analizu i dobiješ rezultat u broju + ili - semplova "read sample offseta" koji treba da uneseš.
Međutim, pre narezivanja test diska, treba znati i uneti u prozor parametar "write offset" tvog rezača, inače kreiranjem test diska dobiješ kumulativni rezultat write+read offseta.
Pošto ne znam kako da dođem do write offseta svog rezača, on je pri kreiranju test diska ostao na default ("0") tako da sada imam kumulativni rezultat ("+66"), i ne znam šta dalje sa njim da radim.
Znam za "Accurate rip database", ali su u njoj dati iznosi korekcije za read sample offset, a ne za write.
Ta baza kaže da je korekcija read sample offseta za moj drajv +48, što bi značilo da je write sample offset +18. Međutim, ta baza je nastala prilozima korisnika koji su samostalno izmerili svoj read sample offset, a ja se pitam kako su oni došli pre tog merenja do svog write sample offseta?

[Ovu poruku je menjao draganmi dana 17.09.2008. u 13:30 GMT+1]
[ calexx @ 17.09.2008. 20:19 ] @
Možda da uzmeš gotov disk pa ti on odredi? A što ne bi verovao bazi, moj rezač ima 238 potvrda u njoj da je +6 a i svi diskovi koji prolaze AccurateRip u EAC-u prijavljuju toliko. Postavi tih +48 i nemoj mnogo da razmišljaš o tome.
http://www.accuraterip.com/keydiscs.htm
[ draganmi @ 18.09.2008. 08:01 ] @
Imam tu bazu i na svom računaru, skinutu sa Interneta.
Uopšte ne sumnjam u tačnost podataka u bazi. Mene interesuje metodologija.
Suština mog pitanja je bila kako da dam svoj, od nje nezavisni, doprinos toj bazi?

Inače, kao najbolji CD drajv za grebovanje, od 5 koliko imam, se pokazao TEAC - CD-W540E sa read sample offsetom +686. (Ovo govorim offtopic, po slušnim testovima kvaliteta zvuka, i ne dovodim u vezu sa read/write sample offsetima.)
Njegov bliski rođak, koji je takođe u mojoj kolekciji, TEAC - CD-540E ima read sample offset -496.
EAC mi prijavljuje da je ovaj drugi, po njemu, bolji od TEAC-a - CD-W540E, ali to kvalitet zvuka ne potvrđuje.
Grebovanje na Pioneer DVD-RW DVR-112D (offset +48) daje rezultat sa čujno manje definicije, manje basa i nešto slabijom tranzijentnošću od TEAC-a - CD-W540E.
Ostali CD drajvovi koje imam - LG i ASUS su još slabiji.
(Na testovima Pioneer se inače pokazao kao drajv koji ima najmanje grešaka u čitanju data diskova.)
To pokazuje da je izbor drajva veoma važan za konačan rezultat.
Po meni čak možda važniji od programa za grebovanje i njegovog podešavanja.

[Ovu poruku je menjao draganmi dana 18.09.2008. u 09:26 GMT+1]
[ zelvel @ 09.02.2009. 10:41 ] @
Svi navedeni programi su besplatni.

1. Za ripovanje uzmes besplatne Exact Audio Copy ili Cdex. U EAC možeš da postavis da ti eksterni program za MP3 LAME pa da ti direktno on ripuje u MP3.
2. LAME kodek.
3. RazorLame. Ako ti Exact Audio Copy ili Cdex služi za ripovanje u WAV. Onda RazorLame koristi za prebacivanje u MP3 format. U njemu podešavaš u opcijama putanju za LAME.exe. U Lame opcion klikneš na "load option/preset" biraš kvalitet.
4. Mp3 Tag Tools služi za editovanje tagova i dodavanje slika Albuma.

PS: Ne dvoumiti se oko formata MP3 formata, nijedan drugi ga ne može menjati. I dobro je što će dugo, dugo ostati kao standard. A ne da svake tri godine konverterima menjamo formate itd.
[ draganmi @ 11.02.2009. 08:27 ] @
Citat:
zelvel: Ne dvoumiti se oko formata MP3 formata, nijedan drugi ga ne može menjati. I dobro je što će dugo, dugo ostati kao standard. A ne da svake tri godine konverterima menjamo formate itd.


mp3 je tehnički odavno prevaziđen lossy formatima kao što su wma, ogg, i pre svega mp4. O lossless formatima i njihovom kvalitetu nema potrebe trošiti reči.
Nije dobro što će mp3 dugo "ostati kao standard" (preciznije rečeno, nije u ptanju nikakav standard, već jednostavno široka rasprostranjenost) jer ne pruža maksimalan kvalitet, niti povoljan odnos između kvaliteta i utroška memorijskih resursa. To praktično znači da ćemo preko Interneta još dugi niz godina download-ovati tehnički inferioran format (tu nemamo izbora, naš izbor postoji kada sami ripujemo i enkodujemo).
Promena formata konvertovanjem iz jednog lossy formata u drugi je nepreporučljiv postupak jer vodi gubitku kvaliteta, i najčešće nepotreban, osim ako se radi o korišćenju zastarelih hardverskih plejera, plejerima u kolima, itd. /dakle kada je u pitanju retro konverzija/. Osim toga, kod audja je praksa da se širom upotrebom novijih formata ne napušta kompatibilnost softverskih i hardverskih plejera sa starijim.
Budućnost lossy-a je u sistematskom enkodovanju u mp4.