[ konstantin3 @ 12.09.2008. 19:42 ] @
Pozdrav svima,

Nakon sto je moja devojka iz Spanije, zivela kod mene neko vreme, dogovorili smo se da je posetim na malo duzi period (mozda i maksimum dana koliko to turisticka viza dozvoljava - 90 dana).

Iskreno, pored svih sporazuma koje smo (Srbija) potpisali sa EU, pored mnogih zakonskih regulativa o liberlizaciji putovanja koja se spominju, pa i pored toga da u Hrvatskoj putuju u Sengen zonu bez viza (koliko sam cuo, ali je to sada nebitno)... mislio sam da ce mi novac biti najveci problem.
Medjutim vec u startu imao sam problema da dobijem novi (stari plavi pasos) jer mi je prethodni istekao, a za dobijanje novog morao bih da cekam nekoliko meseci. Nekako sam to resio. Onda se pojavio problem na koji sam prvo pomislio, novac, jer sam procitao na sajtu ambasade Spanije da moram da imam oko 57 E za svaki dan ostanka tamo ili ukupno oko 550 E za celokupni period boravka, a avionska karta za Spaniju se krece od 380 E pa navise. I to sam nakon nekog vremena nekako uspeo da resim. Na red je doslo dobijanje Vize.

Ja sam zavrsio visu skolu i stekao zvanje inzenjera informatike, radim u restaranu oko 4-5 meseci, preko omladinske zadruge (o razlozima zasto sam i dalje tamo, koji iako jesu vezani za ovaj put, stvarno ne bih sada), za to vreme sam naravno redovne uplate na racun, uskoro ce i moj (fakticki moj) stan biti prebacen na moje ime, nisam student, nisam ranije putovao tako da nemam sengen vize u starom pasosu, nisam osudjivan niti imam bilo kakve druge penale u zakonskom smislu, neozenjen sam.

Na internetu sam video da postoje dve vrste pisma koje pozivaoc moze da mi poslje: pozvino pismo i garantno pismo. Koliko sam uspeo da vidim "pozivno pismo" je samo to, pozivaoc me poziva da budem kod njega ali sve troskove snosim sam, dok u "garantnom pismu" pozivaoc garantuje da ce snositi sve troskove mog smestaj, troskove ishrane, eventulnog prestupa koji napravim itd.
Telefonom iz ambasade su mi rekli da je to za mene isto pozivno/garntno pismo...
Ipak, fogovorio sam se s devojkom da mi posalje "garantno pismo" kao neku sigurniju opciju za dobijanje vize. Medjutim, koliko je ona videla tamo (pored raznoraznih dokumenanta koje isto i moram da posaljem) procedura bi samo za odobravanje tog pisma trajala 1-2 meseca.

Raspitivao sam se i rapitivao, preko prijatelja, ambasade (zaista sturo i nedovoljno), i preko agencija i zaista ne znam sta da radim.

Nemam trenutno koga vise da pitam, osim da pitam ovde ljude koji eventualno znaju jos nesto o tome...

Ljudi iz agencije mi kazu da imam vrlo slabe sanse da dobijem vizu.
Juce sam bio do prilicno poznate agencije, i razgovarao direktno sa covekom koji je delovao kao da zna poprilicno o tome, ako nista drugo u interesu mu je bilo da mi proda avionsku kartu. Isto. Kako radim preko omladinske zadruge (nisam u stalnom radnom odnosu), ne radim 6 meseci, imam namere da ostanem duze... i kako je spanks ambasada medju najrigorosnijim od svih zemalja Sengen zone, sanse da dobijem vizu su vrlo male, cak iako bi mi devojka poslala garantno pismo. Stavise, covek me je savetovao da uopste i ne pokusavam sada pod ovim okolnostima, jer ako me odbiju, ne mogu da apliciram u rednih 6 meseci opet, ali sto je jos bitnije, ulazim u evidenciju ("crnu listu") za kasnije. Drugim recima to ce mi kasnije i u mnogo boljim uslovima skoro negirati sve sanse da dobijem vizu.

Ja ne idem tamo da radim, da ostanem, turisticki... ili da na neki nacin nastetim drzavi Spaniji. Razlosi su privatni.

Dosta toga sam spremio, zavrsio mnoge stvari, radio dugo za ovo ali sam zaglavio kod vize.

Iskreno molim za pomoc sve one koji imaju bilo kakav savet, misljenje ili informaciju, koja bi mi pomogla ako nista drugo da znam da cemu sam.

Zamolio bih vas (i licno moderatore foruma) da sa teme ne skrecete i dodaje drugaciji ton. Zaista mi nije do sale i u velikoj sam frci s vremenom.

Moja email adresa je: [email protected]
Unapred hvala na pomoci.

P.S. Moderatorima. Molim vas, ne zamerite ako vidite da sam ovu poruku poslao i na druge forume, ovo mi je vrlo vazno i stalo mi je da dobijem sto vise informacija za krace vreme. Takodje, ako nisam postavio poruku u odgovarajuci forum pa je premestite, molim obavestite me gde je premestena.
[ Beltrammi @ 13.09.2008. 18:21 ] @
pa vidi da li ona moze da ti posalje verenicku vizu za svrhu vencanja, tu ne bi smeli da te odbiju.
[ Mister Big Time @ 13.09.2008. 23:23 ] @
Mislim da je cela prica prenaduvana, i da su te bez preteranog razloga toliko naplasili. Sta bi da ides npr. u Dansku, koja koliko znam do prosle godine uopste nije imala servis izdavanja viza za gradjane Srbije, sta reci.

Jesu Spanci problematicniji malo od ostalih, ali ne bas toliko da je nesto nemoguce.

Mada vaistinu tvoj osnovni problem jeste status, nisi student, a nisi ni zaposlen za stalno. Sto ce reci spadas u grupu nezaposlenih (za njih), pa onda kontaju da hoces da ides trbuhom za kruhom.

Takodje devojka - normalno da ce uciniti sve da te sprece da se tamo ozenis i ostanes (ko je rekao da Evropa postuje osnovna ljudska prava, ccc), pa moras imati dobru taktiku i argumentaciju zasto planiras da ides.

Mislim da imas sanse da se iscimas za Schengen do 30 dana, jer ipak ti je pasos prazan trenutno, da bar imas jedan Schengen vec lakse bi islo (sve to moze, ali i ne mora da znaci, prim. prev.).


90 dana tesko da imas sanse, neko nepisano pravilo za Srbiju i takav rang zemalja jeste da je prakticni maximum 30 dana, a ne kako stoji u Schengenskom sporazumu 90 dana.


Najvaznije je da ti imas novac da zadovoljis njihove apetite koliko traze po danu. Naravno i osiguranje da uplatis pre zahteva za vizu... bez toga ce ti samo reci bye bye.

A devojka neka ti obavezno posalje tu garanciju, i o kakvih 1-2 meseca cekanja se prica?! Ne znam mozda su Spanci zaista otkaceni po tom pitanju birokratije itd, ali u zemljama zapadne i centralne Evrope taj dokument se u opstini dobija na licu mesta za 10-20 evra.
[ lucerito @ 27.11.2008. 17:25 ] @
Moj ti je savet da se venčaš sa devojkom ovde u Srbiji jer njoj to neće niko braniti, a brak će biti važeći i tamo. Nakon toga trebaće ti 2-3 meseca da regulišeš papire i dobiješ trajni boravak u Španiji, a nakon godinu dana braka dobićeš Špansko državljanstvo.