[ etrarkia @ 13.09.2008. 10:56 ] @
Dobio sam ponude za posao (primenjena umetnost) i to:

- 2 na Kipru
- 1 Slovenija
- 1 Slovacka

- O Kipru ne znam nista, osim da ima dosta Engleza i Rusa, i da su slicni nama po mentalitetu. Jedna ponuda je od manje i mladje firme, koja nema neki uticaj na trziste Kipra, a druga je od internacionalne firme koja tamo postoji preko 25 godina i koja je vodeca u svojoj oblasti.

- O Sloveniji znam malo vise, i naslusao sam se svega, od kudjenja do hvaljenja. Ponuda za posao je od vodece firme u Slo i Balkanu u toj oblasti.

- O Slovackoj tek ne znam nista, ako je slicna Ceskoj (logikom SFRJ republika), onda mogu i da zakljucim ponesto. Ponuda za posao je od firme kojih nema puno u svojoj oblasti.

Sve kompanije (firme, svejedno) su zainteresovane da mi daju radnu dozvolu!
Ni sa jednom kompanijom nisam jos ulazio u preciznije razgovore oko plate, uslova i sl. pa bih voleo da mi neko pomogne sa nekim informacijama iz prve ruke ako je bio u jednoj ili obe ili u sve tri zemlje.
Informacije tipa: troskove zivota (stan, hrana, odeca, kola mozda, internet & racunar), ljudi, papirologija oko radne dozvole = uobicajne stvari gde god da zivite.

Hvala
[ gajo2 @ 23.09.2008. 08:34 ] @
Koliko znam Kipar ima najvisi standard zivljenja, najvece plate, medjutim nisu u Shengenu, pa verovatno neces moci da putujes u druge zemlje EU bez vize. Mada to treba da proveris, ako ti daju licnu kartu onda mozda ti je i ovaj problem resen. Zivis na moru...

U Sloveniji isto nije lose, recimo da mozes ziveti dosta lepo, platis racune, izadjes na pivo, ides na koncerte i ponekad putujes gde hoces u EU i na kraju meseca ti ostane 100-200 EUR. Skoro da svi govore srpsko-hrvatski do neke mere, pa ti je komunikacija laksa na pocetku. Papirologija je dosta komplikovana ali ako imas sve sto ti treba nece ti praviti probleme. Diplomu moras prevesti na slovenacki, posaljes firmi i oni je nostrifikuju. Na osnovu toga ti izrade radnu dozvolu i JMBG broj (EMSO). Ovo traje od 2 nedelje to 2 meseca, valjda zavisi od firme (meni je bilo ovo prvo). Sve to posalju tebi postom na kucnu adresu, pa onda ti ides sa tim i jos gomilu drugih papira u ambasadu, platis za boravisnu vizu 70 EUR, cekas mesec dana da ti je izrade, onda dodjes po nju, platis jos 5 EUR i ides. Prvu vizu dobijas na 3 meseca, sledecu na 8, pa sledecu na godinu dana itd.

Slovacka ti je po zivotnom standardu i mentalitetu ista kao Madjarska, pa ti vidi da li je to ono sto se tebi svidja.
[ etrarkia @ 26.09.2008. 14:18 ] @
Hvala, odprilike sam stekao slican utisak na osnovu citanja drugih tema, tvoj odgovor mi je samo potvrdio to.

Kipar nije u Sengenu!

Tekst o sengen vizama:
http://www.glas-javnosti.co.yu...-03-01-2008/brzi-voz-za-sengen
[ zmau @ 02.10.2008. 13:15 ] @
Citat:
Prvu vizu dobijas na 3 meseca, sledecu na 8, pa sledecu na godinu dana itd.

Ja sam dobio radnu dozvolu na godinu dana, a zatim i dozvolu za privremeni boravak do datuma isteka radne dozvole, što je u to momentu bilo nešto više od 9 meseci. Meni je ceo proces trajao osetno duže nego Gaji, ali verovatno zbog nekih konkretnih razloga (ulazak slovenije u Šengen, kamenovanje ambasade...).