[ Ivan Dimkovic @ 05.11.2003. 22:33 ] @
Posle 26 godina letilica koja nosi podatke o Zemlji i ljudskoj civilizaciji izlazi iz suncevog sistema

http://edition.cnn.com/2003/TE...ager.solar.boundary/index.html

http://voyager.jpl.nasa.gov/
[ RiV @ 07.11.2003. 03:39 ] @
A imena mojih klinaca na Mars
http://spacekids.hq.nasa.gov/2003/getcert3.cfm?uid=2486928
http://spacekids.hq.nasa.gov/2003/getcert3.cfm?uid=2486947
il' su bar na putu do tamo!!
[ Aleksandar Marković @ 07.11.2003. 15:17 ] @

Dvadeset šest godina posle lansiranja, na udaljenosti od osam milijardi milja od Zemlje, kosmički brod „Vojadžer“ je prevalio veće rastojanje nego bilo koja druga vasionska letelica koju je napravio čovek, ali naučnici nisu sasvim sigurni na šta je sve naišao na krajnjoj granici Sunčevog sistema. Jedan tim naučnika je saopštio juče da podaci dobijeni radio-vezom pokazuju da je sonda prešla nemirnu granicu na ivici Sunčevog sistema, gde se „supersonični“ vetrovi naelektrisanih čestica sa Sunca sudaraju sa materijom iz međuzvezdanog prostora. Nijedan svemirski brod se nikad nije približio toj granici, koja je poznata pod nazivom „krajnji udar“. Istovremeno, drugi naučnici koji su takođe imali pred sobom podatke sa „Vojadžera“ tvrde da se ta granica ipak nalazi nešto dalje, mada ne mnogo.

Ta oprečna mišljenja su izneta na konferenciji za štampu koju je u Vašingtonu organizovala Nacionalna uprava za aeronautiku i kosmos (NASA) i predmet su članaka koji su objavljeni u časopisu „Nejčer“.

Tim na čelu sa dr Stamatiosom M. Krimigisom iz Laboratorije za primenjenu fiziku na Univerzitetu „Džons Hopkins“, opisuje nagle promene u brzini - od supersonične do subsonične - i sastav takozvanog solarnog vetra, kroz koji je „Vojadžer 1“ počeo da leti još u avgustu 2002. Činilo se da je sonda ušla u oblast „krajnjeg udara“, a da je šest meseci kasnije ponovo ušla u područje nešto normalnijih solarnih vetrova. U tom intervalu prevalila je preko 400 miliona milja.

„To je naš prvi direktan pogled na neverovatno dinamičnu aktivnost spoljnog ruba Sunčevog sistema“, izjavio je dr Krimigis. Tim naučnika je analizirao podatke sa „Vojadžera“ i otkrio još nekoliko zanimljivih elemenata. Pored prolaska kroz solarne vetrove, zabeleženo je stostruko povećanje broja naelektrisanih čestica tokom šest meseci, a neke od tih čestica razlikuju se od uobičajenog materijala sadržanog u solarnim vetrovima, što verovatno znači da potiču izvan Sunčevog sistema. „Kada smo sve to analizirali, bili smo prilično sigurni da smo stigli do ‘krajnjeg udara’“, rekao je dr Luis Lanzeroti iz „Belove laboratorije“ pri istraživačkom centru “Lusent teknolodžiz“.

Istraživačka ekipa predvođena dr Frenkom B. Mekdonaldom sa Univerziteta Merilenda zaključila je, na osnovu snage i ponašanja čestica visoke energije i magnetnog polja oko „Vojadžera 1“, da se sonda verovatno nalazi u blizini kritične granice, ali da je još nije prešla. Prema saznanjima koja naučnici imaju o osobinama granice Sunčevog sistema, smatra se da bi magnetno polje trebalo da bude intenzivnije nego što je „Vojadžer“ zabeležio.

„To je samo pitanje vremena“, kaže Mekdonald, „ali mislim da ćemo znati kad smo tamo stigli“. Oprečna mišljenja, izgleda, ne brinu druge naučnike. Oni smatraju da su neki od teoretskih modela izgleda ruba Sunčevog sistema, na velikoj udaljenosti od devet planeta, možda pojednostavljeni ili čak pogrešni. „To znači da ćemo naučiti nešto novo o toj krajnjoj granici Sunčevog sistema“, smatra Edvard K. Stoun, glavni naučnik u timu zaduženom za „Vojadžer“ i fizičar iz Instituta za tehnologiju Kalifornije.

U komentaru u časopisu „Nejčer“ dr Len A. Fisk kosmolog pri Univerzitetu Mičigena koji nije član pomenuta dva tima, izjavio je da se slaže sa Krimigisovom tvrdnjom da bi „dobijeni podaci bili mnogo očigledniji da je garnica Sunčevog sistema prekoračena“.

Dr Fisk takođe kaže da ga nimalo ne iznenađuje saznanje da ta granica nije fiksna. Plima i oseka Sunčeve aktivnosti u 11-godišnjim ciklusima verovatno izaziva pomeranje granice. Dr Fisk piše da se može desiti da se ta granica tokom narednih nekoliko godina pomera ka spolja, „što znači da se trka nastavlja i da tek treba da proučimo oblast Sunčevog sistema u koju nikada nismo zakoračili“.

Ili, kao što je primetio dr Stoun, „‘Vojadžer 1’ će jedno izvesno vreme surfovati duž ‘krajnjeg udara’, a zatim će ‘Vojadžer 2’, opremljen savršenijim naučnim instrumentima, možda poslati pouzdanije i određenije podatke“.

Ove dve identične letelice, lansirane 1977, istraživale su najudaljenije planete i trenutno su na putu da napuste Sunčev sistem, gde god da je njegova krajnja granica. Očekuje se da sonde nastave da šalju poruke sve do 2020, kada će verovatno ostati bez električne energije.
CDC/JS