[ mmix @ 15.09.2008. 09:44 ] @
Dopao mi je ruku Sony HDR-SR7 HDD kamera koja snima u 16:9 1080i/NTSC formatu sa 5 ch zvukom (native u .mts, kamera softver eksportuje u m2ts, encoded u AVCHD).

Ono sto ja hocu da uradim je editovanje i sklapanje materijala, ali tako da mi izlaz iz programa ne budu samo standardni DVD-ovi. Hocu npr za arhivske potrebe da odradim neke snimke u 720p (1280x720) ili cak 1080, u PAL-u preko recimo H264/AC3. I tu nastaje moj problem, iako mi PowerDirector7 koji sam se zaleteo da kupim ne razmisljajuci daje DVD (cak i Blueray) izlaz na diskove, ima i AVI profil kroz koji mogu da iskoristim ffdshow i tako pristupim x264 enkoderu, medjutim sama kontrola rezolucije i aspect-a je kroz director-a a on mi nudi samo 4:3 formate sa maksimalnom rezolucijom 1024x768 bez obzira na encoding library.

Tu pocinje moja nocna mora potrage za softverom koji ima editiing mogucnosti directora ali me ne ogranicava pri enkodingu, posle x trial verzija (nero vision ne radi deinterlace lepo, virtualdub nema dobar editing, itd, itd) pocinjem da ludim. Sav taj softver mi deluje savrseno namesten za pirate i ripovanje i kodiranje DVDov i blueray diskova, ali kad pogledas sa stanovista amaterskog kamermana koji hoce da obradjuje video svog deteta, sve je totalno neprilagodjeno ili "nedovrseno".

Ima li neko neki savet da mi da, da me malo fokusira jer sam sad totalno sludjen sta mi je ciniti.
[ Shon3i @ 15.09.2008. 23:00 ] @
Ehhh... za sada najbolju montazu i authoring HD-a (1080 p/i, 720 p/i) odnonsno Blu-Ray diska sam video samo u Ulead Video Studiju 11.5 Plus sa DD extended packom. Ali ima tu dosta mana, kao recimo, montirani materijal mora biti encodovan sa MPEG2 codecom. S obzirom da je AVCHD cist AVC/H264 konvertovanje u MPEG2 mi deluje glupo, ali zato Video Studio moze opet da napravi AVCHD disk, sa svojim internim H264 kodecom. Generalna razlika izmedju Blu-Ray i AVCHD diska je ta sto AVCHD mozes narezati i na klasican DVD disk a da se ponasa kao Blu-Ray disk, ali sa time sto ima i drugih razlika, AVCHD i Blu-Ray se jednostavno dosta razlikuju, ali ukrstanjem ova dva formata se moze dobiti trazeni cilj a to je Blu-Ray na DVD-u.

Posto Blu-Ray porzava sva tri standarda za video kodiranje (AVC, MPEG2, VC-1) a AVCHD samo AVC, moguce je napraviti BluRay sa AVC streamom sa AVCHD-a.

Idealno bi bilo kada bi mogao da koristis x264, ali moras da nadjes patchovanu verziju sa NAL HDR-om jer bez nje ne mozes postici kompaktibilnost na Blu-Ray playerima.

Moja preporuka ako nisi probao da probas Video Studio 11.5, nazalost ne mozes iskoristi x264, ali on jedini moze exportovati sve HD formate, AVCHD (AVC/H264 ima varijante za DVD i Blu-Ray), Blu-Ray (MPEG2 samo, varijante samo za BD-25, BD-50), HDDVD ako ti ikada zatreba, ali valjda nece posto je standard mrtav, i klasican DVD.
[ StudioIbro @ 16.09.2008. 17:42 ] @
Skini program Adobe elements 4.0 u njemu možeš da kepteruješ HD da montiraš i da narežeš na blu-ray sa kodekom H264