[ Bope @ 16.09.2008. 05:05 ] @
Pozdrav!
Pokusavao sam da nadjem na netu nesto o nacinu na koji programi poput Folder Lock-a,Folder Guarda i sl sakrivaju "zakljucane" foldere i najnajprednija metoda za sakrivanje foldera koju sam nasao je menjanje imana foldera u ALT + 255 i stavljanje ikonice foldera u "prazno".To nije to! Takav folder je vidljiv i iz Total Cmd.-a (kao i folder kome se skriptom promeni ekstenzija tako da se u exploreru otvara npr My Computer prilikom duplog klika na taj folder)!

Mene zanima kako ja mogu da ucinim da Windows ignorise oznacene foldere? Eksperimentisao sam sa programom Folder Cloak i on sakriva oznaceni folder tako da je on apsolutno nevidljiv iz Windowsa dok je iz Linuksa vidljiv kao bilo koji drugi folder...Koristeci RegMon pokusao sam da vidim da li taj program menja nesto u registru prilikom otkljucavanja/zakljucavanja foldera ali nista....u oba slucaja procedura je ista.Mislim da se otvara fajl "HMFAxCore0e2e09a6bf639d5ad8fcee29e32f3253.sys" (koji je u system32/drivers folderu) i to je sve sto sam uspeo da "nanjusim".

Ima li neko od Vas objasnjenje nacina na koji je moguce sakriti folder? Da li se on dodaje u neku listu foldera koje Windows ignorise ili je nesto drugo u pitanju?
[ Laza80 @ 16.09.2008. 09:18 ] @
Preporučio bih ti još i program Universal Shield. Meni se pokazao kao najefikasniji. Nisam siguran da li su folderi vidljivi van Windowsa, znam samo da postoji opcija da ih sakrije za Safe Mode.
[ Bope @ 16.09.2008. 11:29 ] @
Ne ne,ne zanima mene koriscenje nekog od tih programa,samo me zanima na kom principu ti programi to rade
[ EArthquake @ 17.09.2008. 20:58 ] @

DISCLAMER: ovo su samo spekulacije, windows internali mi nisu jaca strana:)))

taj poslednji koji si pomenuo , posto kazes da koristi neki driver ,
moguce je da hookuje neke funkcije koje explorer recimo koristi da bi dobio listing direktorijuma,
hookuje ih tako da umesto da dobije listing direktorijuma , prvo izbaci iz liste one koji su skriveni , pa zatim prosledi rezultat funkcije dalje

mada, to vec spada u neku vrstu rootkita ,pa bi se neki antivirus verovatno bunio zbog toga

ali znam da sam slicno radio na linuxu pre par godina, hookovao sam sistemske pozive , i menjao podatke koje vracaju , naravno sve to u obliku LKM (loadable kernel module) sto je otprilike ekvivalent windowsovim drajverima

opet kazem , samo nagadjam , mozda taj program i ne radi tako, ali bi definitivno moglo tako da se uradi (koliko lako ili tesko , to ne znam)

pozdrav,
Aca
[ Bope @ 17.09.2008. 22:17 ] @
Nod nema nista protiv.
Kada kliknem na otkljucavanje/zakljucavanje foldera program u delu sekunde promeni vrednost u registru sa 1 na 0 i onda opet vrati na 1 i to je to.Koliko sam primetio uvek uradi isto,bez obzira da li sakriva ili otkriva folder.Na osnovu toga mislim da program nema direktne veze sa tom akcijom,vec sve radi drajver (cija adresa je navedena u istom kljucu u kome se nalazi IsHidden vrednost koja se menja iz 1 u 0)
[ espresso @ 28.09.2008. 20:19 ] @
U principu, ti programi rade tako što preimenuju željeni folder u Control Panel.{21EC2020-3AEA-1069-A2DD-08002B30309D} a zatim mu dodele atribute sistemskog i skrivenog foldera.
Kada pokušaš da tražiš fajlove koji se nalaze u takvom folderu, Vindous ih neće naći. Ali ako pokušaš da ga raruješ, dobićeš ceo sadržaj na izvolte. To je ujedno i mana takvih programa. Oni koriste jednu dosetku i dobri su samo za prosto skrivanje od osoba koje se ne razumeju toliko da bi provalili.

Pomenuto skrivanje možeš da uradiš sledećim komandama:
Code:
ren FOLDER "Control Panel.{21EC2020-3AEA-1069-A2DD-08002B30309D}"
attrib +h +s "Control Panel.{21EC2020-3AEA-1069-A2DD-08002B30309D}"


a vraćaš na staro ovako:
Code:
attrib -h -s "Control Panel.{21EC2020-3AEA-1069-A2DD-08002B30309D}"
ren "Control Panel.{21EC2020-3AEA-1069-A2DD-08002B30309D}" FOLDER

gde je FOLDER ime tvog foldera
[ Bope @ 28.09.2008. 21:23 ] @
Da,tu foru sam znao i nije to to jer takav folder nije vidljiv iz Explorera ali jeste iz,recimo Total Cmd-a (kad mu se kaze da prikazuje nevidljive i sistemske foldere)...Ovi folderi su apsolutno nevidljivi iz Windowsa,bez obzira kojim programom se gleda sadrzaj diska - kao da taj folder ne postoje na disku (a kad mount-ujem Windows hdd iz Linuksa taj folder se ponasa naj normalnije).
[ espresso @ 01.10.2008. 09:44 ] @
Pa verovatno ne možeš da vidiš te foldere dok je proces tog programa aktivan ili njegov servis.
[ EArthquake @ 02.10.2008. 16:31 ] @
kao sto rekoh , najverovatnije je moguce to uraditi preko drajvera , tj hookovati f-je koje dostavljaju informacije o folderima
takvim postupkom se ne menja folder nikako niti sadrzaj foldera , kada se driver koji hookuje funkcije izbaci iz kernela , recimo u safe mod-u , folder bi opet postao vidljiv
a vidljiv bi bio i pod linux-om ,

drugi nacin bi bio da se osim sto se folder sakrije , on i enkriptuje , pa bi time i u linuxu bilonemoguce otvoriti ga , mogao bi da ga vidis , ali nebi mogao da vidis njegov sadrzaj

opet , ovo kazem samo teoretski , nemam piojma kako bih na windowsu to uradio