[ draganmi @ 19.09.2008. 12:59 ] @
Veoma zanimljivi rezultati testiranja poznatijih softvera za uklanjanje širokopojasnog šuma:

http://audio.rightmark.org/lukin/restoration/spectrum.htm

Popularni Audacity je veoma loš.
Vrlo loši rezultati za CEDAR!
Ni famozni Sonic Nonoise nije prošao slavno.
Izotope RX je jedini prošao bez primedbi.
I u ovoj oblasti vlada velika fama.

[Ovu poruku je menjao draganmi dana 19.09.2008. u 14:24 GMT+1]
[ acaradio @ 20.09.2008. 12:28 ] @


Ja sam dugi niz godina koristio Sonic Foundry (sada Sony) Noise Reduction, koji je radio posao sasvim prihvatljivo, ali definitivno je Izotope RX nesto drugaciji. Naravno da nijedna od svih tih alatki ne moze da ucini cudo, ali ako se uhvati dobar noiseprint i ako sum nije preterano izrazen, rezultati mogu da budu veoma dobri.

Jedini paket koji nikada nisam hteo da koristim je Waves Z-Noise...uvek razocaravajuci rezultati.


[ draganmi @ 20.09.2008. 21:25 ] @
Ja sam imao solidne rezultate i sa Samplitude 9.0, koga u vezi redukcije šuma slabo gde pominju, dok je na listi testiranih programa Magix Audio Cleaning Lab koji je kod samog Magixa niže rangiran u proizvodnom programu i više namenjem amaterima...
U iZotope nisam dovoljno pronikao. Na nekim forumima je ocenjen kao program koji je pri vrhu, neki ga kude.
Ja inače maksimalno izbegavam uklanjanje širokopojasnog šuma, ili ga skidam max. do 6 dB. Sve preko toga previše oštećuje zvuk.
Podjednako je važna i vičnost u korišćenju programa. Uklanjanje širokopojasnog šuma je jedan od najsloženijih i najodgovornijih zadataka u restauraciji audija.