[ Kosta ******um Rex Persia @ 22.09.2008. 19:18 ] @
hehe, e tu sam vas čekao, moj omiljeni Fuji se najzad probudio iz zimskog sna, koji je i predugo trajao. Doduse, jos je rano bilo sta reci zvanično, ali ono što ćete pročitati slediće vam krv u žilama. Totalna perverzija.


Fujifilm announces Super CCD EXR

PHOTOKINA 2008, COLOGNE, GERMANY, September 23, 2008 FUJIFILM Corporation, on the anniversary of 10 years of FinePix cameras, has developed “Super CCD EXR,” a revolutionary new sensor developed in the rigorous pursuit of high image quality.

There is strong demand in the digital camera market to increase the number of pixels on a sensor, which, all too often, is used as a convenient yardstick for image quality. While introducing excellent 12-megapixel cameras such as the FinePix F50fd and the FinePix F100fd, Fujifilm has had great success in increasing pixel density while at the same time controlling noise and optimizing sensitivity. Fujifilm’s campaign to improve overall image quality, while at the same time increasing sensor resolution, has been coordinated under the program of ‘Real Photo Technology.’

‘Real Photo Technology’ is underpinned by the belief that experienced photographers, many brought up using famous reversal films like FUJICHROME Velvia or PROVIA, understand that true image quality is about a combination of many factors like tone, hue, color fidelity, dynamic range, sharpness, and resolution. It is well known that increasing the pixel count on a sensor actually makes it more difficult to achieve high sensitivity and wide dynamic range. As the photodiode gets smaller, the problems of increased noise, blooming and clipping increase. Super CCD EXR

It is widely believed that ‘high resolution’ and ‘high sensitivity’ are irreconcilable opposites, and impossible to optimize on the same sensor, particularly for compact cameras, where sensors are necessarily smaller. High quality pictures are dependent on the subject. Excellent low light pictures need high sensitivity; high contrast pictures need wide dynamic range, while fine details, like the leaves of a tree or strands of a model’s hair, depend on high resolution. Fujifilm engineers set about the task of building a Flexible sensor to match the demands of the photographer. The end-goal is to produce a sensor that works as close to that of the human eye as possible. Whatever nuance of color or sensitivity of tone that makes the scene so special to the photographer should be the continual challenge of the sensor engineer. The EXR sensor is essentially a switchable sensor; changing its complex electronic behavior to suit the subject, changing its characteristics as the photographer demands, and producing the very best picture without making compromises.

“Super CCD EXR” is the latest new generation of Super CCD to be produced by Fujifilm. Over the years, Fujifilm has excelled in high resolution sensors through ‘HR’ technology (F50fd, F100fd) and high sensitivity/wide dynamic range through ‘SR’ sensors (S3 Pro, S5 Pro). The direction in the future will be to combine HR and SR technology together to produce one universal sensor suitable for all high quality photography.

The Technology of Super CCD EXR

Super CCD EXR offers three main changes from previous Fujifilm sensors:

1. A new arrangement of the mosaic color filter
2. A new method of pixel binning
3. A complete revision of the electronic charge control



Boosting sensitivity by increasing gain causes the generation of random increased noise, and conventional efforts to control this noise have resulted in blurred images and loss of resolution. On the other hand, a low-noise signal can be obtained by pixel binning. However, the conventional approach to binning (along the horizontal and vertical axis) generates false colors because of the separation of pixels of the same color. Because it is necessary to suppress this phenomenon, the result is a significant drop in sharpness.

EXR changes the color filter arrangement. Two side-by-side, same-colored pixels are taken together as a single pixel. With this design, the area of imaging elements is doubled, the sensitivity is twice the normal level, and ‘dark noise’ is extremely small. Therefore it is possible to create a high sensitivity image with little noise, instead of increasing the gain from a single pixel and increasing the noise.

Another problem with traditional pixel binning is the distance between same-colored pixels. Since the pixels are combined vertically or horizontally, the distance between combined same-color pixels is large, resulting in the generation of false colors. Boasting a new technology called Close Incline Pixel Coupling, the new Super CCD EXR can prevent the generation of false colors by mixing two adjoining pixels as one, and managing to achieve both low noise and excellent sharpness.
2. EXR: ‘Dual Capture Technology’ for Wide Dynamic Range

Super CCD EXR uses flexible and high-precision exposure control to simultaneously capture two images of the same scene: one taken at high sensitivity and the other at low sensitivity. It then merges the two images to generate a photo that has excellent depth and range.

Previously, Fujifilm used two different methods to improve dynamic range. The first was Super CCD SR. Through the adoption of a “double pixel structure” based on silver halide film, which comprises an “S pixel” with a large area and high sensitivity and an “R pixel” with a small area, a dynamic range four times that of conventional sensors was achieved.

The second was based on Super CCD HR, where the gradation of shadows was gradually adjusted while raising the sensitivity of signal processing, and where Super CCD EXR 5/6 highlights were softened to delineate an optimal curve. Similar to Super CCD SR, the new EXR sensor uses Dual Exposure Control to impart two differing sensitivities by controlling the light exposure time (the time in which charge accumulates). Unlike SR, the imaging elements are the same (large) size, which means the potential for widened dynamic range is even greater, and facilitates a greater spectrum of graduated expression.
3. EXR: ‘Fine Capture Technology’ for High Resolution

The distinctive structure of the new Super CCD EXR fully exploits all the pixels in the layer beneath the new color filter matrix and takes advantage of the optimized signal processing of the new RP processor to create an image with the highest possible resolution quality. Even though the sensor has been designed for ‘Dual Capture’ for Wide Dynamic Range and ‘Pixel Fusion’ for Low Noise, it actually performs as well as previous 12-megapixel Super CCD sensors due to the new filter and photodiode design. Side A Side B High sensitivity data High sensitivity data Low sensitivity data Super CCD EXR 6/6 When light is full and even, and when fine detail is required, EXR can deliver exquisite detailed expression for landscape or architectural photography, and render the finest details of clothes, hair or jewelry in portrait photography.
EXR: The Future

Fujifilm is determined to use decades of imaging know-how gained through the development of film to push the boundaries of what is possible to achieve with an imaging sensor. The market for digital cameras is only around a decade old, and Fujifilm believes that it is possible to follow the holy grail of ‘absolute image quality’ in the domain of electronic imaging, just as it did with conventional imaging.

With EXR, Fujifilm can choose one engineering direction, rather than developing separate sensors for high sensitivity and high resolution. Fujifilm looks forward with excitement to introducing this sensor into its range of high quality cameras, and expects enthusiasts to see a quantum leap in image quality from anything they have seen before.
[ cozmo_im @ 23.09.2008. 08:53 ] @
Ovo je namenjeno takmicenju sa micro 4/3 formatom.

Ako naprave nesto slicno Fujiu s6500 sa pravim manuelnim fokusom (a ne onim elektronskim), ISO 800 koji ce biti kao ISO 400 na starom aparatu ali uz rezoluciju od 10mp recimo, sa burstom od 3fps u jpegu i barem 2fps u RAW-u, sa hot-shoe za slicnu cenu kao s6500 kad se pojavio, tek onda mozemo da kazemo da se Fuji vratio u igru.
[ Backy @ 23.09.2008. 10:16 ] @
ne sumnjam da neće biti problema sa šumom ili dinamikom, ali ne bih rekao da je brzina fujiju ikada bila prioritet...
[ StORM48 @ 23.09.2008. 11:03 ] @
Ja ne razumem zašto je brzina pregleda onako retardirana. Ja i ne gledam fotke na aparatu, pa mi to nije baš toliko smetalo, ali je definitivno jedan veliki nedostatak.

Drugi nedostatak mi se čini namernim - zašto se RAW upisuje k'o gladna godina? Ne postoji tehničko opravdanje za to - kada pritisnemo okidač, senzor hvata fotografiju, prosleđuje taj RAW procesoru, ovaj je obradi i šalje na karticu. Upisivanje RAW-a s toga ima jedan korak manje (obrada u procesoru) i tek 2-2.5X veći fajl. Što će reći, ako upis JPEG-a traje pola sekunde, RAW bi morao biti upisan za najviše 2-3 sekunde, a to se ne dešava. Isto važi i za dummy-hotshoe, koji je jedva upotrebljiv nekome ko nikad nije radio blicem potpuno manuelno.

Sve dok oni ne raskrste sa svojom krajnje čudnom politikom zakidanja na logici, dotle će sve više tonuti. Ja sam dosta očekivao od S100fs, a dobili smo ništa. Neka unapređenja su vidljiva, ali nisu dovoljna. Posebno pomenuta brzina.

Ne znam koliko ovo može da se takmiči sa micro4/3, jer je senzor i dalje sićušan. Ne znam kakvu tehnologiju da primene, nisam siguran da je moguće postići ni deo onoga što postiže veći senzor.

S druge strane, ne verujem da bi nemogućnost izmene objektiva mogao biti bilo kakav hendikep za potencijalne korisnike te klase aparata. G1 i njegovi derivati će Fuji-ja (kako stvari stoje) pobediti u IQ, a ljudima koji aparat kupuju da bi fotkali (kakvih je većina), to je i najbitnije.

Fuji se previše osilio uspehom S6500/S9600 i očigledno su bili ubeđeni da će slava trajati večno. Ustvari, čini mi se da su očekivali da će konkurencija i dalje da se batrga u toj i takvoj prosumer klasi, gde oni uvek imaju keca u rukavu za sledeću generaciju. Konkurencija ih je očigledno zeznula sasvim drukčijim nastupom od očekivanog i sad Fuji ne zna kud će. Otud ove bombastične najave. Samo da ne bude "tresla se gora, rodio se miš".

Pozdrav
[ AMomcil @ 23.09.2008. 11:28 ] @
Sve je to lepo, ali ovo je samo opis nove tehnologije, a ništa konkretno.
Ne vidim čak ni najavu nekog novog senzora, niti pominjanje veličine, rezolucije, mogućnosti.. Na koji segment pucaju - kompakta, DSLR, između?
Dakle, pohvalili su se tehnologijom, a ništa od planova.
Bilo bi možda najbolje da se Fuji ostavi izrade foto aparata i postane veliki OEM isporučilac senzora, da konkuriše tu Sonyu. Što za kompakte, što za veće formate.
Mislim da bi tako učinili svima veliku uslugu, nek svako pravi ono što najbolje ume - Fuji senzore, a ostali aparate.
[ cozmo_im @ 23.09.2008. 14:42 ] @
Citat:
StORM48: Drugi nedostatak mi se čini namernim - zašto se RAW upisuje k'o gladna godina? Ne postoji tehničko opravdanje za to - kada pritisnemo okidač, senzor hvata fotografiju, prosleđuje taj RAW procesoru, ovaj je obradi i šalje na karticu. Upisivanje RAW-a s toga ima jedan korak manje (obrada u procesoru) i tek 2-2.5X veći fajl. Što će reći, ako upis JPEG-a traje pola sekunde, RAW bi morao biti upisan za najviše 2-3 sekunde, a to se ne dešava. Isto važi i za dummy-hotshoe, koji je jedva upotrebljiv nekome ko nikad nije radio blicem potpuno manuelno.


Ja sam otkrio nesto: na M+ Olympusovu karticu upisuje brzo RAW (tako nesto 3 sekunde MAKSIMUM), a na Fuji tip H upisuje brat bratu duplo duze, 6-7 sekundi. Bas cu da izmerim.

Tj. tek pre neki dan probah RAW na M+ kartici novoj kad ono usledio je shock kolko je to brze upisao. Probao sam 10 fotki cisto da vidim jel sam utripovao...

Ustvari primetio sam i da mi je shot to shot vreme manje sa M+ karticom.

Ne znam kako, H bi trebalo da je brza (+ jos je i ova Olympusova).

Ali bi trebalo da stave burst od 2-3fps i u RAW-u, pa nek ispuca i 6-7 slika ali je OK. I, da, pregled slika mora biti brzi podosta.

Sto se tice senzora, videcemo sta ce da naprave. Ako naprave spravu tipa s6500 za max 400e, sa odlicnim burstom i brzim RAW operacijama i ako bude imao suma na ISO 800 kao ovaj na ISO 400 (na recimo 10-12mp), plus hot shoe za blic, bolji EVF, ISO dugme i jos ponesto, e to je onda nesto.

Ovako su p....li u cabar.

[ Predrag Supurovic @ 23.09.2008. 16:14 ] @
I ne moraju da izmisljaju novi cip, dovolnoje da u nekom fotoaparatu koji ima 12mpx naprave opciju da daje duplo manju rezoluciju slike, a da svaka cetiri piksela na senzoru, iskoriste da izracunajujedan na slici, uz dobitak u osetljivosti i dinamici.
[ NShappy @ 23.09.2008. 18:12 ] @
Fuji bi najbolje uradio da se prikloni 4/3 i m43 standardu i da im pravi senzore i pomelo aparate. Ako ga primaju tamo.
[ AMomcil @ 23.09.2008. 19:20 ] @
Fuji je odavno deo 4/3 standarda, ali nikad ništa nije uradio, ili makar ne javno.

A ovaj EXR senzor je izgleda prava stvar, stiglo je objašnjenje kako zapravo stvar radi i vrlo mi se dopada:
http://www.dpreview.com/news/0809/08092308fujifilm.asp

Još kad bi Fuji hteo da stavi taj fini senzor u aparat tipa LX3 ili makar kakvog su nekad imali, tipa F710/810.....
[ Zarko Silic @ 23.09.2008. 19:31 ] @
http://www.digitalkamera.de/Me...CCD_HR__SuperCCD_EXR/5202.aspx
[ mmm121 @ 23.09.2008. 19:42 ] @
Fuji promises better than F31 performance

http://www.dpreview.com/news/0809/08092308fujifilm.asp
[ NShappy @ 23.09.2008. 22:05 ] @
A zašto kažu: ...high dynamic range or high ISO...
Ne može i jedno i drugo? Moći ćemo da biramo ili jedno ili drugo?
[ StORM48 @ 23.09.2008. 22:24 ] @
Nešto mi tu smrdi.

I neko je već postavio pitanje nekog opipljivog projekta/prototipa, a ne samo studije. Mislim se samo, da to ne bude samo marketinški nastup u stilu "Hej i mi smo ovde!", čisto da isprate tekuće inovacije od strane konkurencije (micro4/3, Nikon P6000, G10, DP2...)?

Mnogo nekakvih dostignuća na dugačkom štapu, sa više uzastopnih ako/ako pretpostavki.

Nego, 'ajde - možda grešim (nadam se da da).

Pozdrav
[ AMomcil @ 24.09.2008. 08:16 ] @
Dakle, da pojasnim. Senzor ima dve glavne novosti - drugačiji raspored piksela tako da sada uvek postoje dva susedna piksela iste boje (R, G ili B ) dijagonalno i mogućnost da se pola piksela ranije pročita (ili zamrzne), još prilikom eksponiranja. To zajedno omogućava 3 moda rada. Konkretno, najavili su za proleće 12MP senzor koji će imati tri režima rada:
- Visoka rezolucija - 12mp, normalni rad (doduše drugačiji demozaik algoritmi)
- Visok DR - vezuju se po dva piksela iste boje - jedan se čita ranije i čuva highlights, drugi na kraju i dobar je za normalne i tamnije delove
- Mali šum/blji visoki ISO - vezuju se po dva susedna piksela iste boje i efektivno prave jedan veliki sa dosta nižim šumom (ili nešto sl.) - obećavaju niži nego kod F31fd

Ova ograničenja - rezolucija, DR *ili* nizak šum postavlja fizika, ne Fuji. Obično se onda vrte neki kompromisi, a sada prvi put korisnik ima pravo da BIRA šta mu je prioritet u određenoj situaciji. Kažu da će na proleće izbaciti "napredan" aparat, gde će se moći baš birati, dok će ostali modeli posle verovatno to raditi samo automatski..
Takođe su napisali da neće primenjivati ovu tehnologiju na veće senzore jer "nema potrebe, već su dobri".

Sve je ovo jako pametno zamišljeno i puno obećava. Samo da vidimo da li bi hteli da ubace to u jedan kompakt sa puno kontrola i kvalitetnim objektivom. A sigurno će se pojaviti kod nekih F31 naslednika.
[ NShappy @ 24.09.2008. 08:43 ] @
Ako se tehnologija pokaže dobrom, greota je ne primeniti je na veće senzore.

A 43 sistemu fali dobrih senzora...
[ AMomcil @ 24.09.2008. 13:30 ] @
Slažem se. Mogli bi da naprave recimo 4/3 senzor sa 16MP što bi bilo super za stok i studio (više rezolucije znači od C&N). Ako ti treba visok DR, recimo snimaš venčanje, ima se 8MP DR mod, a ako snimaš u nekom klubu, pa ti treba visok ISO - 8MP mod koji bi trebao biti bolji od mog 30D sa šumom.
[ Alex65 @ 12.08.2011. 18:40 ] @
Pozdrav !
Jeste li tu posle 3 godine :) ?
Jedno vrlo konkretno pitanje u vezi Fuji senzora. Imam Fuji S6500 i moja glavna zamerka je upravo senzor 6 Mpix, 72 pix/Cm. Od prvoga dana.
Prethodni aparat mi je bio Canon A70, 3Mp tj. 180 pix/Cm koji je radio fantasticne ( auto mode ) slike sa primernom konturnom ostrinom i detaljima cak i pri apsurdnim povecanjima.
Temeljeci dalja iskustva na tome, probam S6500 ( Aperture, manual mode ) i razocaram se. Ocekivao sam vise od S6500 mada ipak imam divnih fotografija sa njim. Nisam profesionalac ali nisam ni blesav da ne primetim, da izvinete...

Znaci moje pitanje je : U cemu je fora kad Canon ima vecu gustinu pixela po Cm, a stariji je, jeftiniji, turisticki model aparata i imam utisak da radi bolje od Fujia ? Pozelim da imam hibrid, optiku i telo Fuji a senzor od Canona. Mpix me ne inace zanimaju. Hocu cistu ostru sliku bez shuma, zrnatosti.
Hvala.
[ Backy @ 12.08.2011. 18:57 ] @
objektiv na s6500 nije baš neka zvezda oštrine, kao ni obrada koja dodatno ubija i oštrinu i detalje... probaj raw, mada ćeš sa tom brzinom još više poželeti da ga zameniš...
[ Alex65 @ 12.08.2011. 19:04 ] @
Hvala na super brzom odgovoru...a vidis kako su ostali odusevljeni ? Ja nisam profi ali sam odmah primetio...
[ radisasvr @ 12.08.2011. 21:27 ] @
Fuji 6500 se pojavio u vreme kada je dslr bio jos uvek skup za veliki broj ljudi. Ipak, nudio je jako lepe stvari : 28 - 300 mm objektiv sa rucnim zumiranjem,raw (mada je bio izuzetno spor u tom formatu), dslr izgled i solidne kontrole na telu i nesto veci dinamicki raspon.
Da bi sa fuji 6500 imao dobar kvalitet fotografija Auto mod ZAOBIDJI! Tu fuji nije ni blizu canona iz tog vremena ( vezano za auto mod). Canon je u auto modu uglavnom drzao iso dosta nisko a fuji je tu umeo da gura i do iso800 pa je takva slika bila primetno losa.
Da bi sa fujijem dobio dobar kvalitet moras da preuzmes stvari u svoje ruke.
To sto si primetio da fotke i nisu nesto ,svojevremeno sam primetio i ja. U jpegu je solidan do iso400 ili iso800 u raw i to je to.
U isto vreme kada sam imao fuji 6500 imao sam i canon A620. Fotografije sa canona u auto modu su bile bolje i to dosta bolje.
Canon A620 je na iso50 i iso100 davao fotografije "ciste kao suza" u odnosu na fujija, koji je zbog super ccd senzora i kompresije imao neke cudne artifacte koji nikako nisu godili mom oku ( koji su se doduse videli samo na 100% prikazu).
To sto je fuji licio na dslr nije znacilo da se tako i ponasa. Skoro svi vlasnici fujija 6500 su ga posle par meseci prodavali (kao i ja ) i prelazili na dslr.
Danas, kada se dslr moze nabaviti za manje od 200 eur (polovan), sumanuto je trositi pare na nesto sto samo izgleda kao dslr a u sustini je kompakt.
Ne kazem da je losh, ima i on nekih prednosti ( za nekoga) ali ipak je dslr neki drugi svet.
Sto se mene tice ili kompakt za u dzep ili dslr. Opet,neko drugi moze imati drugacije misljenje i potrebe pa ce mu i takav fuji odgovarati.


Citat:
Alex65:

Znaci moje pitanje je : U cemu je fora kad Canon ima vecu gustinu pixela po Cm, a stariji je, jeftiniji, turisticki model aparata i imam utisak da radi bolje od Fujia ? Pozelim da imam hibrid, optiku i telo Fuji a senzor od Canona. Mpix me ne inace zanimaju. Hocu cistu ostru sliku bez shuma, zrnatosti.
Hvala.


Ne lupaj glavu oko gustine pixela jer to nema nikakve veze sa kvalitetom slike i vezano je pre svega za stampu.
[ Alex65 @ 13.08.2011. 00:39 ] @
Odlicno, jos samo jedno pitanje...zar ta famozna gustina pixela nije ( bas zbog stampe ) najzasluznija za kvalitet ? Pa u tome je i poenta ? Za slike 10 X 15 Cm ne treba mi aparat sa vise od 3-4 Mpix. po nekoj logici. Gde gresim ?
Inace kad snimam, a ipak imam nekih finih rezultata*, gledam da koristim iskljucivo ISO 100 a vrlo retko neka veca vrednost. 400 mozda moze da prodje ako je situacija neka vredna ali 800 je za moje pojmove neupotrebljivo. Kad sam birao S6500 privukla me velika optika sa manuelnim podesavanjima, ozbiljnije telo, iskustva sa nekim ranijim Fuji modelima, RAW u ono vreme...sve za neke pristojne pare. Danas jeste relativno lako doci do tela nekog dobrog DSLR, ali problem nastaje sa dodatnim optikama, a tu nema nazad.

P.S. * neka druga prica ali uspeo sam da napravim interesantne snimke upotrebom spoljnog, slave blica. Problemje u tome sto S6500 nema hot shoe i tesko ga je sinhronizovati sa drugim blicem. Trenutno radim na tajmeru koji ce da odlozi poljenje slave-a za par ms...
[ Backy @ 13.08.2011. 10:54 ] @
gustina piksela određuje njihovu fizičku veličinu od koje bi trebalo da zavisi količina šuma... to je zato što nisu svi pikseli jednako osetljivi na svetlost, pa veća veličina znači da su lakši za izradu, ali i da svaki pojedinačno prima veću količinu svetlosti... e sad, da je to 100% tako u praksi, mogli bi da uzmemo senzor od 12mpix, podelimo ga na grupe 2x2 piksela i koristimo kao senzor od 3mpix koji bi davao savršeno čiste slike... superccd je rešenje donekle slično tome (mislim da raw sa s6500 ima 12mpix) ali zbog čudnog oblika piksela daje artefakte koje je radisasvr pomenuo.

što se tiče sinhronizacije sa slejv blicem, dok god nije potrebna puna snaga, svaki blic sa ugrađenim slejvom će odraditi posao uz nešto veću potrošnju.
[ Zarko Silic @ 13.08.2011. 23:01 ] @
Fuji je izbacio na trziste jedan fini i perspektivni kompaktni aparat sa ne premalenim CMOS senzorom

Rec je o modelu Fujifilm FinePix F600EXR sa vrlo prihvatljivom cenom





1/2" C-MOS Chip sa 16.000.000 pixela

15-puta zoom, 24 do 360 mm

dimenzije: 104 mm x 62 mm x 33 mm

brzina: 11 snimaka u sekund.


Recju: sjajno.



[ combuster @ 14.08.2011. 00:44 ] @
Ne znam ko bi pucao ovo u 16MPx pored omogucenih 8MPx u EXR mode-u - znatno vise detalja a opet dovoljno MPx i za vecu stampu.

Ako isprave probleme sa fokusom u video rezimu (gledao sam par video klipova na tube-u - ocaj ocaja) na F600 - we have a winner :)
[ radisasvr @ 14.08.2011. 08:18 ] @
A ima i raw .
Samo da sacekamo testove pa da vidimo kakve su mu fotke i video.
Zadnjih godina bas nesto nisam impresioniran rezultatima, pogotovu kad uporedim sa onim sto se nudi " na papiru" .
Jako bih voleo da ovoga puta bude drugacije.
[ miko.s @ 14.08.2011. 21:40 ] @
još kada bi i te slike u 8MP exr režimu bile noise-free barem na iso 100, bilo bi lijepo...
nisam vidio niti jednu skroz čistu sliku na kompaktima koji imaju manji senzor od 1/1.8".

zašto ne naprave neki superzoom, 24-300 recimo, f2.7 - 5.6 ali od 7MP sa 1/2" senzorom? na iso 100 bi bila skoro skroz čista slika.
[ combuster @ 14.08.2011. 23:10 ] @
Zato sto se to ne bi prodavalo pored ovih 16MPx, 24-700+, full hd ultra mega giga modela :)

Mene inace jako nervira to segmentiranje trzista (mada je skroz normalno), sakacenje modela da ne bi ugrozilo prodaju drugih. Evo tipican primer Panasonic:

FZ100 - krs koji snima full hd i ima raw, tilt ekran, flash hotshoe... I onda naslednik FZ45 modela (FZ48) koji nema raw (sto je prvenac u fz seriji), nema flash hs, nema tilt ekran a ima full hd. I taman kad pomislis da smanjenjem MPx ce da dobiju nesto (mada ga nisu puno smanjili sa 14 na 12) ono klinac, ocaj ocaja :)

Dakle trenutno na trzistu nema modela fotoaparata koji daje pristojne slike i full hd video, HS20 je bio blizu ali zbog problema sa autofokusom ni on nije nikakvo resenje. I inace fuji mi je nekako tu najblizi (uke*jo sam se kad sam video fotke od S200EXR) ali isuvise bug-ova i tupavi video mode - blah... Mada i ja bih DSLR kvalitet sa kamkorder videom u pola kile i velicinu vecine bridge modela a po mogucstvu i manje - jbg - ain't gonna happen. :)

I shvatis da je sve to manje vise djubre osim DSLR-a - a ako ne zelis da vucaras sa sobom torbetinu stisnuces zube i naci neko kompromisno resenje. Ja sam se ovih dana 15-tak puta lomio oko modela koji bih pazario i na kraju sam se manje vise odlucio ali videcemo da li ce u narednih dve nedelje kad skrpim kintu misljenje opet da mi se promeni :D
[ NShappy @ 15.08.2011. 10:07 ] @
Pa od kompakata su danas dobri Canon S95, Olympus XY1 i Samsung EX1. Teško da će napraviti nešto bolje. A budući modeli naslednici verovatno budu i lošiji u nekoj opciji.
[ miko.s @ 15.08.2011. 11:34 ] @
@combuster -
paaa, dslr kvalitet, sa fullHD videom, u pola kile, veličine skoro kao bridge aparat - imaš. panasonic gf2. jbg nije to ixus, ali nije niti dslr. i osobno sam vrlo zadovoljan kvalitetom kako fotografija, tako i videa (ako zanemarimo da olympus pen nema af assist, pa su slike ili super, ili totalno van fokusa).
ako gledamo baš kompakte i ultrakompakte - kako si rekao, ain't gonna happen.
ja imam jedan stari ixus, model 750, koji ima 1/1.8" senzor, i iso 50 je skroz čist, a iso 100 ima tek malo malo artefakata. iso 200 je upotrebljiv. iso 400 nije. ali to je model star više od 5 godina, sa 7MP senzorom. i nije baš toliko "ixus-ast", jer je dosta velik, i optika je dosta velika. čak mislim da je s95 manji, tj tanji.
@nshappy - sa s95 nisam slikao, a xz-1 ima sestrična pa sam ga prošao na dugačko i na široko. iso 100 je opet, skroz čist, već iso 200 - nije. i neovisno šta je to najbolji kompakt trenutno na tržištu, m43 sa prosječnom optikom radi slike sa više detalja, a i nije baš toliko puno veći. iako ok, xz1 je poseban aparat.
mene u cijelom ovom svijetu fotografije smeta šta je postalo nemoguće uslikati sliku koja je skroz čista. čak i ako sliku od 16mp resizeam na 6-7, imat ću i dalje artefakte na slici, a na gotovo niti jednom kompaktu ne možeš ugasiti noise reduction, već možeš jedino snimati u raw, ako takva opcija postoji.
šta se ultrazoomova tiče, panasonic fz50 je slovio kao najbolji ultrazoomac, 10MP, veći senzor, dobra optika. a na iso 100 je slika relativno čista, malo ga hebe AA filter koliko sam vidio iz onih slika šta su mi poslali, jer osobbno nisam nikad sa njim slikao, ali da mi treba ultrazoomac, mislim da bi uzeo ili njega, ili fuji ne znam koji više model, ali isto je bridge sa manualnom optikom i većim senzorom. potrebe za bridge ultrazoomcem nemam, tu je pen i 80-300 ekv objektiv.
volio bi imati još kompakt ultrazoomca, za one trenutke kada mi kvaliteta slika nije na prvom mjestu, već mi treba mali slatki aparat koji snima fullHD, radi prihvatljive slike i stane u đep.
[ radisasvr @ 15.08.2011. 12:23 ] @
Citat:
miko.s: @combuster -

ja imam jedan stari ixus, model 750, koji ima 1/1.8" senzor, i iso 50 je skroz čist, a iso 100 ima tek malo malo artefakata. iso 200 je upotrebljiv. iso 400 nije. ali to je model star više od 5 godina, sa 7MP senzorom. i nije baš toliko "ixus-ast", jer je dosta velik, i optika je dosta velika. čak mislim da je s95 manji, tj tanji.
...

mene u cijelom ovom svijetu fotografije smeta šta je postalo nemoguće uslikati sliku koja je skroz čista. čak i ako sliku od 16mp resizeam na 6-7, imat ću i dalje artefakte na slici, a na gotovo niti jednom kompaktu ne možeš ugasiti noise reduction, već možeš jedino snimati u raw, ako takva opcija postoji.


E ovo i meni smeta i to jako.
Jedino sto je danas vredno razmatranja a da pravi dobre fotografije i da staje u dzep su S95(90) ,XZ-1 i LX5 (3).
Problem je sto su dosta skupi.
Dugo vec merkam nekog kompakta sa vecim zoomom za u dzep . Citam reviewe, gledam pohvale ,ocene itd ali kad skinem full size fotografije to nikako ne valja.
I ja bih i te kako bio zadovoljan sa 7 mpx i cistim iso50 i iso100 ( sto je recimo imao A620, i ne samo on).
Sta ce mi iso1600,3200 i vise kad danasnji kompaktni aparati prave lose slike i na najnizim iso vrednostima. Za ove visoke iso vrednosti zaista nemam racinalno objasnjenje cemu sluze,osim marketingu.
Cinjenica je da kompakte u najvecem broju kupuju laici i pocetnici i oni se pale na sto veci broj megapixela i sto veci zoom.
Evo ja bih zeleo aparat sa 7-8 mpx i iso do 400,da ima stabilizaciju,objektiv 25-300, raw i hd video.
Uslov svih uslova je da mu kvalitet fotografija bude na nivou pomenutog A620,A710IS,ixus 850IS i sl.
Al od toga nema nista pa kad god pozelim dobru fotku moram da vukljam dslr ili da pravim kompromis sa A640, koji je i uzak i kratak i nema raw i nema stabilizaciju al pravi jako dobre fotke .
[ Zarko Silic @ 04.09.2011. 21:19 ] @
Jos jedan specijalitet iz Fujijeve kuhinje:



Sjajno.