[ kamicak @ 23.09.2008. 15:23 ] @
Kako napraviti na cd playeru za kola Aux In,koji ga nema, da se na njega prikači Mp3 player?
Predpostavljam da treba unutra otkačiti cd player da bi se na njegovo mesto ubacio kablić sa priključkom za džek i da bi komandno dugme od cd playeru sada bilo dugme za Aux.
Imam lemilicu, malo znanja, ostalo neka kažu dobri ljudi.
Hvala unapred
P.S. Fm transmiter me ne interesuje
Pozdrav
[ miksat @ 24.09.2008. 05:58 ] @
posto se niko ne javlja...
prvo pogledas koji je izlazni IC,u datasheet-u proveri koji su mu ulazni pinovi,zatim nadji stereo džek sa prekidacem,(to je,recimo,konektor za slusalice sa nekog rashodovanog kasetofona ),prekini stampu ispred ulaznih kondenzatora i zalemi konektor sa parče žice i izvuci gde ti je zgodno. kad ukjučiš mp3 prekineš vezu sa radia/cd-a...! pojačavao bi sa mp3-a...
bilo bi zgodno da je džek onaj mali 3mm,i treba ti kablić sa dve stereo bananice na krajevima...
i,naravno, negde spoj i mase uredjaja!
[ kamicak @ 24.09.2008. 14:11 ] @
Znači ispred ulaznih kondenzatora zalemim stereo kabel sa stereo džekom na drugoj strani koji se ubode u Mp3 player?
Da li ostaje u funkciji i radio i auto cd player, a zvuk sa externog Mp3 playera dobijem čim ga uključim?
Da li volume funkcioniše i na Mp3 playeru i na auto playeru?
Hvala unapred
Pozdrav
[ miksat @ 24.09.2008. 16:25 ] @
Nismo se razumeli...

treba ti džek -ZA- stereo bananicu,dakle ženski (ne znam da li "to" ima neki konkretan naziv)... i pod obavezno sa prekidačima. i kablic koji bi na oba kraja imao bananice,jedan ukjučiš u mp3, a drugi u taj "jack".
dok ne ubodeš kablić radio i cd normalno rade,pojačavaš na autoradiu,kad bocneš prekineš tu vezu,i zvuk ide sa mp3-a a i pojačavaš na njemu.
to ti je najjednostavnija varijanta,dakle vezuješ direktno na ulazu pojačala autoradia,moglo bi i drugačije,ali mislim da bi bilo i malo komplikovanije...
[ kamicak @ 24.09.2008. 18:11 ] @
Dobro, shvatio sam,
da li je to primenljivo na sve auto cd playere, ili na neke može a na neke ne?
Pozdrav
[ miksat @ 24.09.2008. 20:54 ] @
mislim da je primenjivo na sve,(moze i u autokasetofon),naravno...
[ kamicak @ 01.10.2008. 15:20 ] @
Evo, rastavio sam player, našao koji je IC, skinuo sa neta datasheet,
ako ima neko ko bi za izvesnu novčanu nadoknadu uradio ostatak da dobijem Aux In,
neka mi se javi na pp,
prednost N.S i okolina ali nije problem ni poslati poštom bilo gde.
Hvala unapred
Pozdrav
[ peca26000 @ 01.10.2008. 16:28 ] @
ja sam to isto radio na jedan radio ali nisam uspeo .Bash zato sto sam hteo da mi ulaz ide na procesor kako bi imao volume i ostale kontrole na radiu.Skidao sam kasetofon probao na taj ulaz nisam uspeo trazi digitalne informacije motora pozicije mehanike itd.. pa sam probao na njemu da zavaram cd shanzer opet je trazio kontroler za digitalne napone a ima chinch ulaze ali dzabe.Tip radia je JVC KS-FX240
[ Aleksandar Đokić @ 01.10.2008. 18:05 ] @
a sto nam ne bi rekao koji IC u pitanju, pa da pomognemo (ako mozemo)
[ kamicak @ 01.10.2008. 18:32 ] @
Ako se pitanje odnosilo na mene, no problemo,
IC je TA8272H, player je Sony CDX-L280,
u datasheeti piše da se može napraviti Aux In na 16 nogici, samo ne znam kako broje nogice.
Pozdrav
[ shpiki @ 05.10.2008. 01:33 ] @
ne znam koji si datasheet "skidao" pa nema oznaka pinova.
mozda ovo pomogne


naravno, gledano s` prednje strane...
[ kamicak @ 06.10.2008. 07:12 ] @
Problem je što ima dva reda nogica, gledano s prednje strane ima 13 nogica bliže meni, a 12 nogica uvučeni(svaka druga nogica je uvučena), predpostavljam da se broji redom bez obzira da li su nogice uvučene ili ne.
Da li sam u pravu?
Pozdrav
[ kamicak @ 13.10.2008. 07:55 ] @
Evo ja i dalje pokušavam da uradim AUX, i sve sam razumeo kako je Miksat napisao ali imam sad problem što cd player ima izlaz za četiri zvučnika, dva prednja i dva zadnja, znači ima 4 inputa, i sad bih morao da prekinem sva 4 inputa, jedino rešenje je da budžim dve ženske utičnice sa prekidom, malo mi to nezgrapno izgleda.Pošto ta 4 inputa su ustvari 2 leva i 2 desna kanala, da li se oni negde spajaju, tj da li mogu negde drugde gde su samo dva kanala da prekinem štampu i izvučem ženski džek, ili ima neko drugo elegantnije rešenje?
Hvala unapred
Pozdrav
[ zeoN_Rider @ 13.10.2008. 09:03 ] @
U pravu si što se tiče brojanja nogica!

Koliko Ja razumem, tebe buni kako da dva kanala iz MP3 playera prikačiš a radio ima 4 izlazna kanala.

Dva prednja i dva zadnja, jel tako.

To ne može tako prosto da se uradi.

Tj. može ali priključak moraš da izvedeš na IC koji je Elektronic volume control.

Mislim da je kod tebe to IC 401 LC 75421M.

To kolo ima dva ulaza L + R pa posle deli na 4 izlazna kanala, i ujedno reguliše jačinu, balans, i fader!!

Jel sad jasno!?

Zato ako se baš i ne razumeš a uz to i ne umeš nemoj da petljaš mnogo!!

Taj IC je SMD!!!!!!!!!!!!

Pozdrav zeoN_Rider

[ kamicak @ 13.10.2008. 10:45 ] @
A što da ne petljam?
Cd player ničemu ne služi, ili ću nešto da nabudžim ili ću da ga bacim, a što više bačenih ovakvih stvari to je veće globalno zagrevanje, a globalno zagrevanje uopšte........
Znači pre IC koji je Elektronic volume control, da prekinem štampu, i da stavim ženski džek sa prekidačem,
da li to znači da ću moći da koristim volumen sa cd playera kada prikopčam mp3 player?
Hvala unapred
Pozdrav
[ zeoN_Rider @ 13.10.2008. 11:15 ] @
Ma napisao sam to da slucajno ne upropastis i ono sto je ispravno!

Da samo ne moras da seces stampu tu postoje sprezni kondezatori!

Mislim da ces moci da koristis volume!

Pozdrav zeoN_Rider
[ peca26000 @ 13.10.2008. 11:47 ] @
Ja bi to isto da napravim sto kaze zeoN_Rider ali nemam semu radia JVC KS-FX240 ako neko ima nek prikaci . Cisto da mi radio nevata prasinu.

pozdrav svima
[ kajtaz98 @ 19.10.2015. 19:43 ] @
Ja sam vadio znaci gde ide izlaz sa radia na ulaz za pojacalo to otkacim i ugradim mikro prekidac i i umesto radio povezem 3,5mm bananicu, nema suma smetnja nista kontrola jacine normalno kao i uvek, znaci mikro prekidac i kad oces radio prebacis na radio kad ne prebacis na aux.
[ zeoN_Rider @ 19.10.2015. 19:55 ] @
Eto zašto je dobar ovaj forum.
[ kajtaz98 @ 20.10.2015. 20:56 ] @
Evo bilo mi malo dosadno danas imao jedan stari CD player pa ga malo modernizovao :D evo kako to ja radim na ovom principu...
[ zeoN_Rider @ 20.10.2015. 21:32 ] @
Ma Amadeueus svira na svim CD plejerima
[ kajtaz98 @ 20.10.2015. 21:38 ] @
hah moguce :D
[ Backy @ 24.11.2016. 18:21 ] @
Mene tek sad muči isto ovo pitanje. Delovalo je lako, ispostavilo se da nije. Priča u slikama uskoro :)

Počinjemo sa onime što sam i ja doživeo kao prvi utisak, komentari nepotrebni..



Ovde kreće veselje. Ovako izgleda žurka iznutra.


Tropinski kabl u gornjem levom uglu dovodi zvuk iz kasetofona. Kada na njega dovedem zvuk iz telefona, moram da pojačam do kraja da bi se išta čulo, a i tad je distorzija užasna. Trimeri odmah pored su gainovi za taj ulaz.
Potovi uz donju ivicu fotke su volume, bas i treble. Sivi kabl sa nekoliko provodnika pored tog mog tropinskog ide u kavez radio prijemnika, ali nisam siguran da li je tu i zvuk ili samo kontrola tjunera.


Ovo je pločica na koju je taj kabl inače povezan. Ispod 3 požutela pina pored najvećeg čipa (koji je 7705F) je konektor za izlaz zvuka iz kasetofona. Sivi kablovi skroz desno su valjda napajanje i kontrolni signali za kasetofon?


Bio sam ubeđen da je izlaz iz kasetofona najobičniji linijski, ali ovde izgleda da nije ili bar ima neka fora koju sam ja propustio... Kasetofon pušta kasete najnormalnije tako da nije problem u elektronici.

Gde da tražim ulaz kakav meni treba? :)


[Ovu poruku je menjao Backy dana 24.11.2016. u 19:36 GMT+1]
[ zeoN_Rider @ 24.11.2016. 18:38 ] @
Citat:
Backy
Ispod 3 požutela pina pored najvećeg čipa (koji je 7705F) je konektor za izlaz zvuka iz kasetofona.



Koja je slovna oznaka za taj 7705F?
[ Backy @ 24.11.2016. 18:40 ] @
TA

http://pl-1.org/getproductfile...=2433&filename=TA7705P.pdf

Trenutno sve stoji rastureno ispred mene ako treba da slikam još nešto.
[ zeoN_Rider @ 24.11.2016. 20:20 ] @
Gledajući PDF taj čip nije za tu upotrebu jer ima isuviše veliko pojačanje što je i logično jer je na njega prikačena glava kasetofona. Probaj da priključiš izlaz iz telefona na 3 i 15. Za sad mi je to palo na pamet.
[ Backy @ 25.11.2016. 08:30 ] @
Da li smo gledali isti PDF? Jer u ovom što sam linkovao piše da je 3. izbor smera, a 15. izbor tipa trake (pojačanja)...
[ zeoN_Rider @ 25.11.2016. 08:51 ] @
Izvinjavam se 2 i 16.
[ perkom @ 25.11.2016. 08:56 ] @
Line out su pinovi 2 i 16!
Znači, tu treba povezati (izvade se sprežni elektroliti ili odlemi ceo čip i onda na tu magistralu povezati konektor).
Možda ne bi bilo loše nekim operacionim čipom podići nivo signala sa telefona.
[ zeoN_Rider @ 25.11.2016. 11:51 ] @
Naprotiv, ostaviti sprežne kondezatore, a čip nije potrebno vaditi dovoljno je samo pin 1 otkačiti ili prosto zaseći vod napajanja.
[ Backy @ 25.11.2016. 17:30 ] @
Evo sad sam proverio, tropinski konektor kabla koji sam koristio vodi na pinove 2 i 16 dok je treći masa. Jedino što mi još pada napamet su indukovane smetnje usled nebalansiranog signala, ali mi je to neverovatno pošto je ukupna dužina kabla 30cm.

Koji elektroliti su sprženi? Napomenuo sam da sa kasetofonom sve normalno radi.

Imate li ideju kako da napravim prekidač koji će prebacivati mod između kasetofona i radija kako ne bi morala da stoji ubačena kaseta? U tom slučaju bih izvadio ceo mehanizam i umesto njega stavio bluetooth prijemnik.
[ zeoN_Rider @ 25.11.2016. 17:47 ] @
Citat:
Backy
Koji elektroliti su sprženi?


Nisu sprženi nego sprežni.
[ ademare @ 25.11.2016. 17:49 ] @
Zar nije naj jednostavnije nabaviti , onu adapter kasetu, koja prenosi zvuk , preko glave kasetofona , ili ako je radio ispravan , FM predajnik , kratkog dometa , koji pusta mp3 ?

Sve je to cena par $ .
[ perkom @ 25.11.2016. 17:50 ] @
Citat:
Backy:Imate li ideju kako da napravim prekidač koji će prebacivati mod između kasetofona i radija kako ne bi morala da stoji ubačena kaseta? U tom slučaju bih izvadio ceo mehanizam i umesto njega stavio bluetooth prijemnik.

Kupi 3,5mm žanski džek sa prekidačem i to je to.
.
[ zeoN_Rider @ 25.11.2016. 18:14 ] @
Citat:
Backy:
U tom slučaju bih izvadio ceo mehanizam i umesto njega stavio bluetooth prijemnik.


Ako izvadiš ceo mehanizam šta će ti prekidač? Poveži ga da je stalno uključen ne slušaš valjda radio?!
[ Backy @ 25.11.2016. 18:19 ] @
Citat:
ademare:
Zar nije naj jednostavnije nabaviti , onu adapter kasetu, koja prenosi zvuk , preko glave kasetofona , ili ako je radio ispravan , FM predajnik , kratkog dometa , koji pusta mp3 ?


Zvuk sa kasete je užasan uglavnom i zahteva ispravan mehanizam kasetofona... Na ovom konkretnom samo glava za rikverc daje ok zvuk, a takvu kasetu sa kablom ne znam gde da tražim. FM predajnik zahteva sopstvenu memoriju uglavnom, poneki ima i linijski ulaz ali ni to nije rešenje jer radio prijemnik, iako je ispravan, iz nekog razloga može da se podesi samo na neparne frekvencije.
Da ti odgovorim i na poslednju rečenicu: kolko para, tolko muzike. A slučaj u kom to ne važi je kad ne uložim nikakve pare, a opet svira kako ja hoću :)

@perkom

On samo prekida ulaz? Ili je prekidač deo njega? Gde da povežem taj prekidač?

@zeoN

Ne slušam radio iz gore pomenutog razloga, ali volim da imam opcije :)

A da probam da povežem telefon direktno na izlazni stepen?
[ zeoN_Rider @ 25.11.2016. 18:21 ] @
Citat:
Backy
A da probam da povežem telefon direktno na izlazni stepen?


Probaj al' dodaj po 1µF na svaki ulazni kanal.
[ Backy @ 25.11.2016. 18:24 ] @
Time ću onda tek sutra da se bavim.
[ zeoN_Rider @ 25.11.2016. 18:29 ] @
Ok.
[ Backy @ 26.11.2016. 15:11 ] @
Velika pločica na kojoj je izlazni stepen je teško dostupna tako da sam se vratio na preamp. Čak i da je uspelo da dobijem zvuk tako, gledao bih da izbegnem to kako bih sačuvao tonske kontrole. Ovde su već ugrađeni sprežni kondenzatori od 47uF. Nadam se da će sad biti malo jasnije gde sam povezao telefon prvi put.



Ako ja dobro shvatam šta se ovde dešava, kasetofon ulazi u sprežne kondenzatore preko ovih trimera a radio direktno?


[Ovu poruku je menjao Backy dana 26.11.2016. u 16:21 GMT+1]
[ Backy @ 26.11.2016. 16:58 ] @
Epilog je sledeći: sve sam počupao i doveo zvuk na ulaz sa radija na poslednja dva pina gledano sleva (kao što pišemo). Bas i treble ne rade, ali volume i balance rade. Radio ionako nije radio kako treba, tek sad kad ne radi uopšte je još manja šansa da će nekom biti zanimljiv.

Metoda kojom sam rešio problem: uzeo sam žicu punog preseka i bockao po ploči dok nisam bio zadovoljan pa šta prvo izgori. Ništa nije izgorelo.

Prvo što sam probao je direktno na izlazni stepen bez ikakvih kondenzatora, čak i to je radilo savršeno ali nisam imao potenciometar za glasnoću i balans. Ono što me je zbunilo kod toga je što bi trebalo da postoje 4 izlazna kanala, a izlazni stepen ima samo dva ulaza. Da li je fader kontrola (prednji/zadnji zvučnici) deo preampa ili izlaznog stepena?
[ zeoN_Rider @ 26.11.2016. 17:42 ] @
Onda dovedi signal na volume pot pa probaj.
[ Backy @ 26.11.2016. 17:56 ] @
Nisam bas siguran gde su izvodi volume pota jer su na tom mestu 3 pota sa koaksijalnim osovinama. Sad sam sve spakovao i vratio, tomcu probati kad mi stigne bluetooth modul.
[ zeoN_Rider @ 26.11.2016. 18:15 ] @
Citat:
Backy: Nisam bas siguran gde su izvodi volume pota jer su na tom mestu 3 pota sa koaksijalnim osovinama.


Prosto, samo su Volume potovi logaritamski.