[ DJ_ALEXA @ 30.09.2008. 12:45 ] @
Evo ovako , hteo bih da malo procaskam sa vama o ovom jako popularnom i dobrom Play out video serveru.
Po recima ljudi koji emituju sa njega mogu da vam kazem da jako dobar i stabilan.
Moze da se koristi za emitovanje programa , produkcisko snimanje ili terensko snimanje.
Ja sam ga video u jako puno televiziskih stanica u srbiji i po recima ljudi koji rade na njemu su prezadovoljni za razliku Video Tostera koji puca u radu.
Samo da napomenem da mu je cena jako prihvatljiva za sve njegove mogucnosti.
Osnovna verzija je sa 3 audio anbalansirana ulaza i 3 video ulaza kompozitna + s video , a opcino moze da se prosiri broj ulaza ,a kao i na SDI i Komponentne video ulaze i balansirane audio ulaze.

Emitovanje play listi u skoro svim formatima.
Video Mix
Potpisivanje i grafika.
Logo inserter i time inserter.

FS1000: Automation Playout
Includes all FS1000 functions, plus OnAir software

* Broadcasting
* Live sources and media storages switching/mixing
* Scheduling **
* Titling overlay on video out
* Multiple format les playout ***
* Additional features ****

Da napomenem samo da kompanija darim ima vise verzija hardware i software.
Nesto vise o DARIM - u
http://www.visiblelight.com/mall/productview.aspx?pid=1089
http://darim.tv/products/broadcast_automation/
http://www.egom-comp.hu/darim3.html
[ Fac Ut Vivas @ 10.10.2008. 10:24 ] @
Na papiru deluje super. Prvi put čujem za ovu firmu i njihov playout i ako stvarno radi sve ovo što piše onda je ovo stvarno super. Imati grafiku i player u jednom programu je odlična stvar zbog automatizacije, sve ostalo kao što je ingest i miksovanje do 6 audio/video ulaza deluje nerealno...
Ne znam koja je cena ovog čuda ali za nekih desetak hiljada evra se može uzeti Grass Valley Indigo (http://www.grassvalley.com/products/switchers/indigo/) i za još 10-ak se mogu uzeti npr. 2 playboxova računara (http://www.playbox.tv/).

Dosta toga zavisi i od same televizije. Kakvi su budući planovi razvoja, koliki je obim produkcije i možda i najvažniji koliko vlasnik ima para :) Ako je to mala lokalna TV onda je njima sve skupo, ali ako ta TV planira da radi po nekim broadcast standardima onda 30-ak hiljda evra predstavlja neki minumum uluganja u ovaj deo tehnike.
[ DJ_ALEXA @ 15.10.2008. 15:22 ] @
Cena ovog video servera je 4000 E.
Racunar + kartica + prateci software , to nije isto kao i cena koju si ti pomenuo.
Govorim o nekom sistemu koji bi bio za manje televizije ili kablovske kanale , vece televizije koriste daleko kompleksnije sisteme.
Sad za playbox sam cuo da generalno ima problema , da nije toliko stabilan sa jeftinijim video karticama.
[ Fac Ut Vivas @ 16.10.2008. 10:43 ] @
Zvuci lepo... 4000 su smesne pare za tako nesto. Upravo me i to brine, jer sam imao iskustva sa tim jeftinijim resenjima tipa "budzeni" palybox u svojim mladjim danima.

Playbox ima dosta bugova ali kad ga jednom upoznas onda radi super, jednostavno znas sta smes a sta ne i ne cackas ga mnogo :) Kod mene na poslu AirBox sa Stradis karticom radi savrseno. Takodje imamo i TitleBox za grafiku koji radi super i sa DeckLinkom i nekim prastarim Matroxom. Generalno Playbox jeste krs ali radi posao.
[ autarh @ 25.10.2008. 00:24 ] @
darim je sasvim ok za te pare... imao sam ga na testu ali mi nesto nije mirisao... sve je radio kako treba ali nesto mi je smetalo...

playbox ... uh zajeban do koske... od zadnjih 8 playauta koje sam kupoio 7 je imalo problem... izmedju ostalog verzije im nisu kompatabilne.. ali ne u nazad stro bi se dalo ocekivati vec u napred... drugim recima ono sto je radilo na starijim verzijama ne radi na novim... ujedno ako se odlucite za kupovinu playboxa OBAVEZNO zahtevajte staru verziju...

si media.. cuop sam mnogo pozitivnih stvari ali nisam video kako radi

axel technology.. jeftin i jednostavan

miranda... stabilna .. ali zahtevna do zla boga...

i tako
[ Fac Ut Vivas @ 12.12.2008. 00:31 ] @
Da postoje bagovi ali jedini za koji znam da postoji u novijoj verziji jeste da ne radi stream iz AirBox-a.
[ ninomir @ 06.04.2009. 17:55 ] @
Pozdrav,

Cuo sam dobre kritike za ovaj server i odavno sam ga hteo u svom sistemu. Konacno mi se zelja ispunila jer smo ga dobili iz nekih donacija. E sad tu nastaju komplikacije. Nikakavo uputstvo, svescicu, knjizicu... nisam dobio uz ovaj server. Pored drajvera i operativnog sistemaXP nista drugo nisam dobio. Na serveru je instaliran softver i sad imam problem rukovanja sa njim.
Mozete li mi nekako pomoci?
Npr. gde mogu da pogledam kako radi ovaj server ili da donesem svoj server pa da mi neko pokaze na licu mesta. Sve ovo moze i uz neki prikladan honorar onome ko mi izadje u susret.

Hvala
[ moldway @ 23.06.2009. 09:38 ] @
Znam firmu koja je generalni zastupnik DARIM opreme. Znam da daju maksimalnu podrsku, kao i pratecu dokumentaciju.
Ukoliko je hardver i softver nabavljen iz drugog izvora onda nastaju problemi.

Inace ovaj sistem funkcionise na dosta televizija u Srbiji, a najveca koja ga koristi je TV AVALA. Sve sto vidite u izlazu
ove televizije kontrolise DARIM FS1000 (fd300 board). Znaci plejliste, logotip, clock, svich izmedju zivog ulaza ( video mix )
i plejliste. To funkcionise neverovatno stabilno i pouzdano, i tako od 2006-te godine. Znam o cemu pricam jer sam ga ja
implementirao. Kada sam prvi put video sistem bio sam skeptik kao i vi, ali nakon pokretanja sve je proradilo bez ijednog
problema. Televizija je 16.09.2006 bukvalno od prvog sekunda proradila na ovom sistemu, i dan danas radi.

Toliko.
[ Fac Ut Vivas @ 26.06.2009. 22:06 ] @
Koja je cena? Nisam znao da Avala ovo koristi... Neko mi jednom reče da Avala koristi neki ruski program i da im je logo u stvari avi sa alfom. To mi je delovalo krajnje glupo u tom trenutku.

Postoji još jedno zanimljivo rešenje a koje ne košta mnogo. Firma Cinegy ima kompletan workflow za neke smešne pare. Playout, grafika, montaža, ingest arhiva, media encoder... Bio sam na prezentaciji i nisam mogao da verujem šta sve jedan core 2 duo na 2.66 GHz može da uradi.
Ono što je meni u ovom sistemu delovalo najzanimljivije jeste sam način rada. Svaki video se mora jednom ingestovati i u tom procesu pravi se MPEG2 fajl na recimo 50 mega i još jedan ili dva manjeg kvaliteta za preview. Sva montaža se radi na tim manjim fajlovima i na kraju montaže nema klasičnog eksporta nego se sve izmene na fajlu snimaju u nešto kao EDL i onda se taj fajlić uvlači i playout koji tek onda povlači video punog kvaliteta da bi ga playao.

Ako nekoga zanima više neka pogleda www.cinegy.com
[ petarsuper @ 29.06.2009. 13:04 ] @
Darim FS 1000. Prava stvar za TV stanice.
[ PPZ @ 01.07.2009. 11:18 ] @
Samo kad bi jos bili i ozbiljna firma pa poceli da odgovaraju na mailove...
[ Cileinteractiv @ 15.07.2009. 18:29 ] @
Citat:
Fac Ut Vivas:Svaki video se mora jednom ingestovati i u tom procesu pravi se MPEG2 fajl na recimo 50 mega i još jedan ili dva manjeg kvaliteta za preview. Sva montaža se radi na tim manjim fajlovima i na kraju montaže nema klasičnog eksporta nego se sve izmene na fajlu snimaju u nešto kao EDL i onda se taj fajlić uvlači i playout koji tek onda povlači video punog kvaliteta da bi ga playao.
Lep primer kako funkcioniše offline montaža.
[ petarsuper @ 07.08.2009. 20:42 ] @
Kako da namestim FD ONAIR da mi prikazuje temperature gradova. Da li može da se skine neka skripta sa neta i u title dizajneru da se naštima ili mora da bude online. Da li ynate gde ima nekih korisnih tutorijala.