[ Dejan Bizinger @ 01.10.2008. 20:05 ] @
Da li je zajednica na ES zainteresovana da napravimo jedan pro bono projekat? Imam domen rangiranje.com i vec duze vremena hocu da napravim sajt gde ce vlasnici sajtova da se registruju i postave podatke i screenshotove iz Google analyticsa, i onda da imamo mnogo realniji pregled relevantnih sajtova iz razlicitih oblasti nego do sada preko Alexa liste, koja isto nije losa, kao neki indikator posecenosti, ali se posete mogu samo pretpostaviti.

Prvo mozemo da krenemo sa rangiranjem sajtova po poseti i prikazima, kasnije da vlasnici sajtova stave podatke kao npr. brzina Internet konekcije njihovih posetilaca, da rangiraju oglasivacke agencije, sajtove gde su se oglasavali u zavisnosti od ROI i svih ostalih usluga iz oblasti kojima se bavimo.

Sto se tice projektnog zahteva za rangiranje sajtova, projektni zadatak je jednostavan:

1) Vlasnik sajta se registruje i dobije korisnicko ime i lozinku
2) Dobija razlicita polja da popuni kao broj jedinstvenih posetilaca mesecno i broj prikaza mesecno
3) Opcija za upload do 5 screenshotova
4) Tabela koja se menja u realnom vremenu, sa nekim dizajn forama kao strelica na gore, dole, isto u zavisnosti od prethodnog rankinga, vreme poslednjeg azuriranja podataka, mogu se dodati i drugi parametri kao kolona iz Alexa rankinga, Google PR i slicno
5) Prvo sam mislio da neko ima pristup Google statsu svim sajtovima koji su u tabeli kako bi potvrdio statistiku ali opet ne znam ko bi to mogao da bude a da neko ne kaze da se moze uraditi zloupotreba ili zbog licnog interesa. Pa sam izbacio tu opciju uz pretpostavku da niko nece lazirati podatke svog sajta a ako bas deluje kao lazirano onda ce se moci traziti dodatna verifikacija postavljene statistike.

Ovaj projekat moze biti regionalnog/internacionalnog karaktera.

Zasto pro bono projekat?

Smatram da, posto je ovakav projekat znacaj za nasu industriju, da je potrebno da se uspostavi konsenzus zajednice koja ce prepoznati potrebu za ovakvim projektom i uci u taj pool sajtova. Takodje, konsenzus barem jednog project managera, developera, dizajnera i hosting kompanije koji ce tehnicki i da realizuju projekat. Realizovani projekat bez vlasnika sajtova ne ispunjava misiju.

Pretpostavljam da ce neke kompanije zeleti da sponzorisu ovakav projekat. Ti sponzori zapravo ne bi nikom placali taj novac vec bi novac direktno uplatili humanitarnim institucijama, bolnicama, kroz novac ili kupovinu opreme. To bi bio doprinos nase zajednice drustvu.

Iako neko moze da kaze "vidi ovaj pise projekat javno pa neko moze da mu ukrade ideju", nije to ni bitno u ovom slucaju. Cak i ako neko ukrade ovo a napravi ga kao svoj projekat koji ce da bude od drustvenog znacaja cilj je postignut. Razlog zbog koga sam postavio ovo ovde, i postavicu jos na par mesta je da ako se skupi par osoba koji bi bili voljni da ovo napravimo to bi bio znacajan doprinos Internet zajednici Srbije pogotovo na polju online oglasavanja ali i u svim zemljama gde bi bio isto implementiran. U Hrvatskoj i u drugim zemljama postoje neki drugi sistemi rankinga koji nisu samo Alexa rangiranje, ali ovde nema, ali svakako da je Google Analytics opste prihvacen model za uporedjivanje posete sajtova. Siguran sam da bi tradicionalni mediji vise pisali o znacajnim sajtovima kada vide jedan zajednicki projekat, povecala bi se potrosnja na online oglasavanje a i u slucaju da sajt ima prijatelje oni bi mogli da ucine neko dobro delo i tako bi svi ucesnici projekta bili deo toga.

Sta mislite? Da li mislite da li je ovakav projekat potreban i da li bi mogao biti implemtiran na ovakav pro bono nacin?

ES je jedno od 3-4 mesta gde sam ovo objavio.
[ srlexic @ 01.10.2008. 22:49 ] @
Apsolutno podržavam ideju. Mislim da je ABC Srbija pokušala nešto po ovom pitanju, ali koliko čujem, ni izbliza nije ozbiljno koliko bi bilo potrebno.
[ nsmalesev @ 02.10.2008. 12:05 ] @
Idejna faza projekta, interesantno...moguc nacini implementacije !

Ukoliko imate jasnu postavku finansijskih pokazatelja, preporucujem da kontaktirate neku od konsultantskih kompanija koje mogu idejnu fazu, za pocetak preformulisati u protokolnu formu...project fiches...

jos nesto, projekat mora biti isplativ, drugacije ne moze, zato mislim da ona humanitarna prica otpada u startu...ako vec govorimo o drustvenom znacaju...da razjasnim:
institucionalno podrzan projekat ovakvog tipa ali i analitika i pokazatelji imaju vecu verodostojnost ukoliko ovakav projekta bude podrzan od strane Ministarstva, agencije za privredne registre ili recimo Savesnog statistickog zavoda...ipak Srbija...

i, bez omalovazavanja vlasnici sajtova nisu ciljani segment ove zamisli to bi trebali biti oni koji teze e-oglasavanju, oni su ti koji ce imati benefit kada budu odabiralli nacin svoje promocije, to ce svakako biti najposeceniji sajtovi i tako dolazimo na vlasnike web prostora koji ce svoji investiciju kroz cash flow-u optimizirati...

tek smernice na kojima mozete poraditi, Dejane.


aleksandra
[ srlexic @ 02.10.2008. 12:59 ] @
Citat:
[url=/p2068107]i, bez omalovazavanja vlasnici sajtova nisu ciljani segment ove zamisli to bi trebali biti oni koji teze e-oglasavanju, oni su ti koji ce imati benefit kada budu odabiralli nacin svoje promocije, to ce svakako biti najposeceniji sajtovi i tako dolazimo na vlasnike web prostora koji ce svoji investiciju kroz cash flow-u optimizirati...


Naravno da ne. Funkcionalni podaci bi trebalo da budu namenjeni zaposlenima u marketing agencijama, kako bi najbolje razumeli navedene podatke. Nama koji se bavimo ovim poslom dovoljna su dva podatka iz GoogleAnalytics-a kako bi ocenili kvalitet nekog websajta. Zato bi ovakav projekat trebalo da ima i edukativnu ulogu, jer svako ko je nekada pokušao da proda neki oglasni prostor na Internetu, najveći problem s kojim se susreo je nerazumevanje i manjak edukacije.