[ dsmr @ 03.10.2008. 08:00 ] @
Napokon, od velikih zagovornika ERP-softvera, cuh da je BI-softver kruna dobrog ERP-a, pa se zabrinuh kako to da je ERP bez kurune.
Nisam imao cast da vidim nijedno BI-softver resenje, tako da bih voleo da mi neko odgovori na neke moje nedoumice. Bio sam siguran da BI-softver treba da funkcionise samo u extra velikim i veoma distribuiranim sistemima - tamo gde su inforamcije razbijene po razlicitim formatima i delovima sveta pa ih treba unificirati i doterati za brzo izvestavanje. Ja sam, izgleda, bio u zabludi kada sam mislio da ERP-softver daje sve odgovore na pitanja i mislio sam da ako se ERP dobro implemtira on vec ima odgovore na sva pitanja (naravno uz opciju da se prikaz exportuje u neki drugi format, gde ce se u nekom drugom programu (ili kao link) nastaviti doterivanje (i smao doterivanje) analize). Mislim da je BI-softver marketinski trik kako bi se uzelo jos novca korisniku. Prvo se korisniku kaze de taj knjigovodstveni progrma nema sve sto treba i obavezno mora da se dograditi sa ERP-softver; a onda, kada pocne da skripi se kaze ERP-softver treba da se dogradi sa BI-softver. Zanima me sa cim se BI-softver treba dograditi? Da li kupcu kada kupi ERP-softver treba reci ovo je samo delimicno resenje, kasnije moras kupiti i BI-softver, ili to treba precutati i cekati kada bude nezadivoljan kvalitetom informacija iz ERP-a i reci mu "pa ti nemas BI". Sta to sto korisniku treba ima BI-softver, a ERP-softver ne treba da ima?
Kao projektantu poslovnih resenja sasvim mi je uredu da se razvijam u ovom smislu, medjutim kao konsultantu veoma mi je tesko da gledam menadzere koji nemaju gde i sve ovo tesko "vare".
Najveci napredak u poslovanju XX veka je bila filozfoja koja je donela mislenje da masina treba da bude u fuknciji coveka, a ne, kao sto je bilo do tada, da je covek u fukciji orudja. Nazalost u XXI veku ne postoje kapaciteti da se ta filozofija sa masina primeni i na IT.
Poste je svima nama , manje-vise, ciljno trziste Balkan, zanima me koliko firmi na Balkanu ima BI i kako su se pomirili sa tim da novac ulozen u ERP-sofvera nije dovoljan??
[ Vic @ 03.10.2008. 12:05 ] @
Vece kompanije u Srbiji mahom imaju BI. ERP moze da pruzi sve relevantne informacije korisniku, ali se postavlja problem brzine generisanja izvestaja ako se koristi ERP. Za to sluzi BI kako bi se ERP rasteretio, a korisnici dobijali ono sto traze.
[ dsmr @ 04.10.2008. 09:06 ] @
Vic, hvala. Posto vidim da si odgovorio sa imlekovok domena, pretpostavljam da govoris sa pozicije korisika usluga BI, cime tvoj odgovor dobija na tezini. Nadam se da si u poziciji da odgovoris ( i nadam se dase to ne kosi sa poslovnom politikom tvoje firme) kako je menadzment tvoje firme reagovoa na to da ERP treba nadograditi i koliko su zadovoljni placenom uslugom?
[ Au197/79 @ 04.10.2008. 10:42 ] @
Ajde za nas sa jeftinijim ulaznicama objasnite šta je to BI? Ja nagađam da bi moglo biti Business intelligence, ali nisam siguran (a i sam taj pojam mi je maglovit).
[ dsmr @ 04.10.2008. 11:26 ] @
Nazalost, i za one u VIP lozi (bez zelje da sebe svrstam u istu) vazi isto to sto si ti rekao "BI=Business intelligence, (a i sam taj pojam mi je maglovit)".
[ Vic @ 06.10.2008. 10:18 ] @
Citat:
dsmr: Vic, hvala. Posto vidim da si odgovorio sa imlekovok domena, pretpostavljam da govoris sa pozicije korisika usluga BI, cime tvoj odgovor dobija na tezini. Nadam se da si u poziciji da odgovoris ( i nadam se dase to ne kosi sa poslovnom politikom tvoje firme) kako je menadzment tvoje firme reagovoa na to da ERP treba nadograditi i koliko su zadovoljni placenom uslugom?


Kamo srece da sam korisnik usluga, tacnije odgovoran sam za BI. Kako je menagment reagovao ne mogu tacno reci, posto je prva implementacija izvrsena pre mog dolaska. Ja sam odradio novu implementaciju koja nas nije kostala, a menazment je vrlo zadovoljan. Elem, da bi se dobio neki izvestaj iz ERP-a potrebno je vreme: veliki broj korisnika, nenormalna kolicina podataka.... Koriscenjem BI su dobili da ih svako jutro u mailboxu ceka citav set izvestaja, pa ne moraju nikoga da jure ili cekaju. Postoji sistem izvestavanja koji salje izvestaje na mail, ali isto tako postoji i sistem preko koga administracija sama izvlaci podatke koji su im potrebni, bez dodatnog opterecenja samog ERP-a. Inace, cena samog BI resenja nije nista u poredjenju sa cenom ERP-a ili drugih resenja. Consultatske usluge su skupe, pa se zato kompanija opredelila da obuci svoje ljude kako bi izbegla taj trosak.
[ dsmr @ 06.10.2008. 13:43 ] @
Opet hvala. Jasnija mi je slika, pogotovo sto sam se ocekivao da BI kosta mnogo. Jedina moja greska je bila sto sam ocekivao da ERP teba sve to da radi, neznajuci gde je granica. Uprvo sam misli da su to deo razlika izmedju ERP i knjogovodstvenog programa.
[ totovic @ 09.10.2008. 08:18 ] @
BI može da košta par hiljada evra (4-5K), što je u odnosu na implementaciju ERP-a neznatna supa.
Sa druge strane, neka specifična BI rešenja mogu da koštaju i više desetina ili stotina hiljada evra.
Većinu stvari koje BI pokazuje, može i skoro svaku ERP rešenje, ali znatno sporije, nepreglednije,...
To nije zato što su ERP rešenja loša, a BI dobra, jer BI bez ERP-a ne može da egzistira.
Jednostavno, ERP je transkacioni sistem, a BI je sistem za izveštavanje.
...
[ sinisa.medic @ 09.10.2008. 08:53 ] @
Citat:
totovic: BI može da košta par hiljada evra (4-5K), što je u odnosu na implementaciju ERP-a neznatna supa.
Sa druge strane, neka specifična BI rešenja mogu da koštaju i više desetina ili stotina hiljada evra.
Većinu stvari koje BI pokazuje, može i skoro svaku ERP rešenje, ali znatno sporije, nepreglednije,...
To nije zato što su ERP rešenja loša, a BI dobra, jer BI bez ERP-a ne može da egzistira.
Jednostavno, ERP je transkacioni sistem, a BI je sistem za izveštavanje.
...


Eto vidiš kako možemo u potpunosti da se složimo :) Prosto ne bih ništa dodao.
[ dsmr @ 09.10.2008. 11:59 ] @
Moze te li na konkretnom primeru da objasnite sta je to u ERP "nepreglednije" u odnosu na BI, i kakvo je ogranicenje da se u transakcionom sistemu ne mogu generisati brzi izvestaji. Molim Vas da shvatite pitanje krajnje dobronamerno, jer sam u nezahvalnoj situaciji da objasnim situaciju zasto se korisniku sugerira BI (ne znam cenu) kada on nema problem sa brzinom izvestavanja (Vase objasnjenje transakcioni i sistem za izvestavanje treba da je prihvatljivo nekome ko ne zna da napravi razliku). Licno potpuno razumem tehnologiju na kojoj funkcionise BI, ali ne mogu da obajsnim (pre svega sebi) zasto to nije deo ERP-a, jer dobijam povratna pitanja "a sta cu posle trebati da dokupim" i stvara se atmosvera nepoverenja. Najvecem broju firmi (sa kojim ja komuniciram) je 50K investicija maksimum, a upravo takve firme su veoma cesto na udaru ovakvih ponuda.
[ Moonshine @ 09.10.2008. 15:36 ] @
Vic ti je sasvim lepo objasnio, ukoliko ti izveštaji rade dovoljno brzo i nemaš potrebe za nekim složanijim izveštajima koji ne postoje i čiji bi ti razvoj smanjio performanse sistema onda ti BI i nije potreban. Još nešto BI jeste deo ERP-a, deo specijalizovan za izveštavanja, dodatnu obradu i konsolidaciju svih (odabranih) podataka.