[ HenryCow @ 08.10.2008. 11:22 ] @
Planiram kupovinu novog racunarai potrebna mi je pomoc oko konfiguracije. Poznajem dobro racunare ali nisam u toku poslednjih mjeseci.

Spreman sam odvojiti preko 1000e. Koristim par racunara koji su omatorili i odlucio sam uzeti dobru mashinu koja ce mi sluziti bez greshe par godina. Namjena: Racunar bih koristio danonocno,zbog neta jer non stop skidam muziku i filmove. Sluzio bi najvishe za masovno narezivanje dvd & cd diskova. Uvijek bi bilo otvoreno 10tak prozora,programi za narezivanje, pristupanje i cesto kopiranje i prebacivanje fajlova sa hard diskova, muzicki programi...Od zahtijevnijih programa samo ponekad bi koristio Adobe Photosop & Auti Cad ali ne za neki prof operacije (izrada plakata & flayera) i neke programe za obradu zvuka, dakle graficka mi nije mnogo bitna, ne igram igrice,ali kad sam vec odlucio dobar racunar,bolje uzeti dobru grafiku ali da ne bude neko bacanje para bespotrebno. Posto mnogoooooo provodim blenuci u ekran zelio bih neku dobru preporuku za monitor 19'' ili 22''.
Najveci akcenat stavljam na hard disk, veliki sam kolekcionar muzike i filmova i potreban mi je max gb sto se moze naci na trzistu. KOje solucije preporucujete za to i kakvo iskustvo imate sa ext hard diskovima (ok su za skladistenje, ali cesto bi preuzimao fajlove i koliko je preporucljivo direktno narezivai sa njih...).
Sto se tice zvucne kartice (koristim programe za komponovonje muzike i editovanje zvuka, fl studio, soundforge) pa bih uzeo neku solidnu, sa mogucnostu prikljucenja midi tastature, nikad nisam radio to, zelim prikljuciti klavijaturu i direktno svirati u okviru fruity loopsa i slicnih programa,i da li je moguce naci midi klavijature na ovim prostorima.

CD/DVD rezaci, planiram uzeti 2kom, e za to stvarnom ne zalim dati novac, jer sam se namucio godinama sa raznoraznim internim i externim citacima i pisacima.
Koji Win ce mi raditi za ove namjene,ne zelim linux,vec imam na drugom racunaru i koristim ga za druge svrhe?

Pored svega ovoga uzeo bih neki laserski stampac u boji, neka best buy varijanta, nije bitan mnogo kvalitet stampe.

To bi bilo to, za procesor,maticnu,memorije,napajanje preporucite sta je najbolje trenutno na trzistu,nije bitno dal je Intel ili Amd procesor (ali imam mnogo bolje iskustvo sa intelom, pocevsi od mog prvog Celerona na 400 koji i dan danas radi savrseno) vazno je da radi odlicno,naveo sam za koje svrhe koristim racunar,velikom brzinom radim na racunaru,ne zelim vise da mi u zivotu sjecka winamp dok radim ili da mi win kaze not responding dok se kopira i narezuje :).

Zivim u podgorici i mislim da mi je isplativije kupiti racunar u bg,i preporuka ako ima negdje mogucnost kupovine konfiguracije po zelji na rate pa da preko prijatelja uradim to.

[ PCS @ 08.10.2008. 14:29 ] @
Ajmo ovako...
Procesor: Intel Core2Quad Q8200 (Quad) Box, LGA775, 2.33GHz, FSB1333, 2x2MB cache, 64bit, SSE4.1, Yorkfield-4M quad-core (45nm), 95W, gar. 3 god. *170€
Maticna ploca: Gigabyte GA-EP45-DS3, S775 (45nm), Intel P45/ICH10, FSB1600, 2PCIex2.0 (CF), 4DDR2-1200DC, 6SATA2, ATA, 7.1ch, 2G-LAN, 3FW, gar. 3 god. *95€
Memorija: DIMM 2GB DDR2/800MHz Geil Value, 240-pin, PC2-6400, CL5(5-5-5-15), LifeTime Warranty *25€ x2
Graficka: Palit GeForce 8600GTS, PCIex16, 512MB GDDR3, 128bit, 675/2000MHz, DirectX10, HDTV-Out, 2DVI, gar. 1 god. *90€
Hard disk: Western Digital 1000GB Caviar Black (WD1001FALS), 32MB buffer, dual CPU, max. performance edition, PMR, Serial-ATA2, OEM, gar. 3 god. *150€
DVD-RW: Plextor PX-820SA, max. 20xDVD+-R/W, 10xDVD+-RDL, 8x6xDVD+-RW, 12xDVD-RAM, full pack black/white, 2MB, Serial-ATA, gar. 2 god. *55€ x2
Kuciste: Chieftec BX Series BA-01B-B-SL, 6x5.25", 2x3.5", no PSU, big tower, carbon black-silver color, w/Door, w/USB, w/Firewire *70€
Napajanje: Chieftec CFT-700-14CS, 700W, 14cm fan controlled, 24pin, ATA, SATA, FDD, SLI 6pin, efficiency 80%, aPFC, full pack *85€
Monitor: Samsung 2443NW LCD 24" Wide, 1920x1200, TFT/TN, odziv 5ms, DC 20000:1, 300cd/m2, 160/170st, black, D-Sub, gar. 3 god. *260€
Ovo ti je 1080€ bez zvucne kartice i stampaca. Za zvucnu ne znam sta da ti preporucim, a sto se tice stampaca gledaj HP i neces pogresiti. Recimo model CP1215 (http://www.fotocene.com/printe...r-laserjet-cp1215/4396/detail/) je sasvim ok za kucnu upotrebu.
Info za prodavca u Bg ti saljem na pp.
Da, sad sam se setio da si pitao koji Win da koristis. Pa mislim da je XP i dalje najbolje resenje. Mozes ubaciti i Vistu (dual boot) ali siguran sam da ce se XP bolje ponasati za vecinu stvari.



[Ovu poruku je menjao PCS dana 08.10.2008. u 16:32 GMT+1]
[ Achilles82 @ 08.10.2008. 18:23 ] @
@PCS

Kapiram tvoju ideju za konfu, jachi quad procesor, slabija karta, sve to zbog njegovih potreba, ali mislim da konfiguracija nije bas najbolje sastavljena, iz sledecih razloga.

Prvo, ako je rekao da ima 1000E da potrosi, a ne zeli igrice, nema potrebe da uzima bas 8600 GTS, jer bukvalno za svega 20 evra vise moze da uzme ATI radeon 3850 512mb, ili 9600GSO 384mb, koje su visestruko bolje, a neznatno skuplje. Znam da je rekao da ne zeli igrice, ali ipak toliko je mala razlika, a veliki budzet, i uzeti ispod 9600GSO ili ATI 3850 je greota.

Drugo, sobzirom na ogroman budzet, zasto bi uzimao "value" memoriju, kad moze za ne toliko para vise da uzme memoriju sa brzim latencama, pa i malo brzom frekvencijom sto da ne.

Trece, zasto da uzima hard disk 1TB od 150 evra, kada za 120E moze da uzme 2x640gb? Vise prostora, manje para, a jedino sto su 2 hard diska, a ne 1, i kakve veze ima kad moze 6 sta ih stavi, sto bi bilo skoro 4 terabajta.

Cetvrto, monitor nema DVI konektor, ne isplati se za te pare. Bolje neka uzme za 240 evra T220, i tako je rekao da hoce 22" monitor. Ne vole svi "sto vece to bolje", ja sam jedan od njih. Sve preko 22" mi je jednostavno preveliko.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
@HenryCow

Ovako nesto ib trebalo po meni.


Maticna plocha: P5Q - Najnoviji intelov chipset, 6 sata hard diskova, tako da mozes hardova koliko hoces da stavis, posto si rekao da ti je to bitno. (95 evra)

Procesor: INTEL Core 2 Quad Q9300 (195 evra)

Ram memorija: Ukoliko koristis windows vistu, onda uzmi 4GB memorije, GEIL 4GB (2x2GB) 1066MHz DDR2 (90 evra), ukoliko koristis windows XP, onda uzmi 2gb memorije GEIL 2GB (2x1GB) 1066MHz DDR2 Ultra Plus (45 evra)

Graficka karta: nVidia 9600GSO 384mb (asus, gigabyte, xfx, gainward...bilo koje marke) (80 evra)

HDD: dva hard diska Western Digital 640GB (120 evra). Ovo je najisplativiji hard disk, odlicne marke western digital. Rekao si da ti treba dosta prostora, ne znam sta mislis pod "dosta", uzmi koliko god hoces, mozes 6 hard diskova da stavis, to ti je sve zajedno 3840 gigabajta. Mozes i da uzmes recimo samo 2 po 640gb, pa onda kad ti zatreba uzmi jos, a u medjuvremenu hard diskovi od 1TB ce da pojeftine, i onda njih uzmes kad ti zatrebaju. Ne moras odma da imas 4TB, jer ih i tako neces koristiti.

Floppy: standardan (5 evra)

DVD: Pioneer bilo koji uzmi. Plextor koji ti je preporucio korisnik iznad je jako precenjen, znam iskustva gde ljudima crkavaju posle godinu dana, ne chitaju "no name" diskove, jednostavno problemi kao i kod svakog drugog DVD rezacha. Uzmi pioneer obican i kraj price. I da ti se pokvari posle 2 godine, barem ga nisi platio 60 - 70 evra. (20 evra)

Kuciste: Chieftec BX Series BA-01B-B-SL (70 evra)

Napajanje: Chieftec CFT-560A-12S . Ovo je bolje napajanje od iznad navedenog CFT-700-14CS, jer ova ima bolju iskorishcenost, podrzava 6-sata hard diskova (za razliku od 700-14C koja podrzava "samo" 4), i sobzirom da ne koristis zahtevnu graficku kartu vise od 560W ti je potpuno nepotrebno. Zapravo i sa ovim napajanjem mozes da uzmes i graficku od 200 - 250 evra. (75 evra)

Tastatura i mis: Po izboru, logitec uzmi (20 evra)

Monitor: Samsung T220 (240 evra)



Sve zajedno 965 evra. Jedino ako koristis vistu, onda uzmi 4GB memorije koje sam napisao iznad, to ce onda biti sve zajedno 1010 evra.



Pozdrav