[ feniks-sd @ 08.10.2008. 14:43 ] @
Kod podešavanja wireless kartica postoji dvije opcije , Default Authenticate i Default Forward. Moze li mi netko objasniti sto se tocno desava kada je jedna ili druga ukljucena/ iskljucena ili obje istovremeno. Kakve to efekte izaziva i sto se time korisno moze postici.
[ EmirHozic @ 08.10.2008. 15:43 ] @
ima objasnjeno u mikrotik dokumentaciji, koliko sam ja skontao i ako stavis mac address filter ako ti je ukljuceno default athenticate korisnici se mogu konektovati, a forward opcija znaci da se paketi sa wireless korisnika brodkastiraju svima kao u klasicnoj zicanoj L2 mrezi, ako je wireless samo za pristup internetu tj dijeljenje gatewaya mislim da je to bolje ikljuciti da bezveze ne forwardira pakete i opterecuje AP.
Mene interesuje kako djeluje forwarding za svakog klijenta koji se dobije u winboxu, da li to znaci da iako je ukljuceno defoult forwarding da je moguce za pojedinacne klijente ukljuciti forwarding paketa ignorisuci globalno pravilo?
[ gazdamitke @ 09.10.2008. 03:58 ] @
kad je ukljucen Default Authenticate bilo ko moze da se zakaci na tu karticu,kad je iskljucen samo oni koji su u acces listi.
Kad je ukljucem Default Forward korisnici mogu medjusobno da komunicraju(oni koji su zakaceni na istu karticu) ali ti taj saobracaj nevidish i nemozes da ogranicis--to pod uslovom da su svi korisnici u istom subnetu(recimo ako imas Dhcp dignut na toj karticu ili fixne IP istog subneta,onda iskljucujes tu opciju jer korisnici izmedju sebe nemaju ogranicenja u pogledu brzine i naravno to ce obilato koristiti,sto ce dovoditi do zagushenja saobracaja na tom wlanu.
[ feniks-sd @ 11.10.2008. 07:57 ] @
Citat:
gazdamitke:

Kad je ukljucem Default Forward korisnici mogu medjusobno da komunicraju(oni koji su zakaceni na istu karticu) ali ti taj saobracaj nevidish i nemozes da ogranicis--to pod uslovom da su svi korisnici u istom subnetu
.


Dogodilo mi se da da sam to isključio pa su se korisnici žalili da ne mogu komunicirati upravo u slučaju koji navodiš. Kako to onda isključiti , a opet omogučiti tim osobama da međusobno komuniciraju.


[ Predrag Supurovic @ 11.10.2008. 08:47 ] @
Stavis korisnike u acces list i tamo svakome pojedinacno mozes da podesis te dve opcije.
[ gazdamitke @ 12.10.2008. 08:35 ] @
moze i tako kako je receno u prethodnom postu ali ja vishe volim da na toj mreznoj karti imam vishe subnetova(za svakog korisnika po jedan),svaki korisnik ima drugi gateway,oni izmedju sebe normalno komuniciraju stim da mozes da im ogranicis brzine.
[ Predrag Supurovic @ 12.10.2008. 10:25 ] @
To jeste dobar pristup, samo problem je sto mikrotik ne ume automatski da to radi nego moras za svakog korisnika rucno, sto nije mali posao a i brzo punu ruting tabele.

Za takvu funkcionalnost je ipak namenjen hotspot.
[ Schmidt @ 14.10.2008. 11:20 ] @
U tom slucaju (ukljucen forward) korisnici mogu punom brzinom (koliko god im ap moze dati) razmjenjivati podatke. Razmisli da li zelis da ti dva korisnika utuku AP jer razmjenjuju cd-ove.