[ str8yu @ 09.10.2008. 11:13 ] @
Da zapocnemo jos jednu diskusiju po n-ti put , o Kepu knjizi u SAPu. Dal je opravdano to nek drugi sude a da je sadasnjost to je nepobitno.
Elem, napravili smo neki izvestaj koji bi trebao da isprati sve probleme vezane za KEPU, ulazne izlane fakture, nivelacije i kalkulacije itd...
Pitanje glasi : kako da proverim ispravnost programa posto naravno nemamo ni jedan drugi koji bi pratio to van SAP-a ( neki razbacani xls fajlovi sa kalkulacijama, los stari sistem itd...)
i jos par stvari...
Problema na pretek a jedan je kako izdvojiti racune sa robom tipa 'HAWA' posto imamamo i proizvodnju a ti materijali ne ulaze u report.
tabela VBRP je ogromna ): 870.000 rekorda i stalno puca run-time -error-.
a ni druge nisu bas male posto prate zadnje 4 godine .
Ako neko ima neko dobro uputsvo o Kepu vezano za nase zakonske regulative (sta sve tacno treba da pokriva koje vrste kretanja i koje promene) bilo bi od pomoci. Trazio sam u Sluzbenom glasniku i Cekos-u al ne bas
uspesno.
Pozdrav svima.

[ Moonshine @ 09.10.2008. 16:08 ] @
Ne razumem kako zelite da proverite ispravnost programa. To bi trebalo biti definisano samom funkcionalnom specifikacijom, tj onim na osnovu cega si napravio taj izvestaj. Nije valjda da si samo seo i rekao e sad cu da napravim KEPU :) Najlakse ces da nadjes gresku nasumicna proverom da li dokumenti postoji u KEPU izvestaju.
Koji run-time error? time out?
Kakve veze ima sto prate zadnje cetiri godine? Ti svakako ogranicavas upit???
[ str8yu @ 09.10.2008. 17:32 ] @
Situacija je prilcno nezgodna posto trenutno u firmi ne postoji nista slicno sto bi nam dalo uvid u sitaciju prave KEPU ( mole boga da ne bude neke kontrole).
Tako da zelim jednostavno proveru koliko smo promasili milion gore ili dole nije problem heheh... ): s obzirom na stvarno ogroman promet.
Sto se tice specifikacije samo cu staviti ovaj znak (: , posle mnogo vike u firmi ipak smo resili sami da napraviom izvestaj moj mlađani kolega
''ljuti junior '' od 6 meseci, ja kao developer i starija zena iz knjigovodstva sa vise godina sluzbe nego ja zivota. Mala ekipa ali odabrana.
Sto se tice upita i selekta na bazu rekoh da je nezgodno ma koliko ga ogranicio , cisto probajte u SE16 , neke vece tabele( 800.000 do 1 000.000 rec)
VBRP, VBRK,MKPF ogranicite selekciju pa vidite kolko traje . Ako se tome doda neki loop tipa ls_mkpf-vgbel kroz vbrp-ebeln, traje vise od 10 minuta ili ti
600 sekundi gde puca ):
eto toliko, ako neko ima neki help nek postavi link.
hvala.


[ Moonshine @ 10.10.2008. 10:55 ] @
Čekaj, stani.
Moraš da znaš koji dokumenti treba da se pojave u KEPU knjizi. Kreiraj ih i proveri da li se pojavljuju, takođe trebaš da znaš i koji dokumenti ne treba da se pojavljuju.. opet ista procedura. Funkcionalnom specifikacijom (u ovom slučaju funkcionalno pitaj ženu iz knjigovodstva) opiši sve slučajeve koji su relevantni za tvoju firmu, kako se kreiraju dokumenti, prijem robe, prenos, škartiranje, prodaja, povrat.. i definiši šta treba da se pojavljuje u KEPU knjizi a šta ne.. zatim to lepo proveri. Kada to sve isproveravaš onda ćeš znati da ti bar izveštaj funkcionalno radi.
Tek posle toga dolazi problem optimizacije. :)

Ne bi sad da se pravim pametan, ali pošto ne znam tvoj nivo znanja daću ti neke generičke savete za optimizaciju.
1. probaj da iskoristiš što više indeksa iz tabela prilikom upita u istu
2. pogledaj koji su ti podaci zaista bitni iz svakog upita
3. pogledaj malo po samom SAP (u primerima) kako još možeš da optimizuješ upit.. ima dosta pa ne bih sad sve ovde da prepisujem
4. ako ništa od ovog ne pomogne.. produži vreme izvršavanja transakcije :) Ovo sigurno rešava stvar :P
[ Moonshine @ 10.10.2008. 11:01 ] @
Imaš ovde na forumu još ljudi koji su uradili KEPU za SAP :p

Možda je lakše da kupite rešenje, znam firme u Srbiji koje su pokušavale da razviju isto jako dugo, na kraju su odustale i kupile gotovo.
[ Moonshine @ 11.11.2008. 13:01 ] @
Ivane šta je na kraju bilo sa KEPU knjigom koju si razvijao?