[ banex77 @ 09.10.2008. 22:17 ] @
Pozdrav svima!
Moja konfiguracija i nije vise neki zadnji krik mode,

NF61S Micro AM2 SE
Gainward 7300GT PCX GLH DDR3
AMD AM2 Athlon 3800+
1GB RAM

ali posto nisa gamer, bila mi je dovoljna, sve dok nisam nabavio prvi 1080p film (sa preko 10Mb/s). Koristim Ubuntu linux i koliko mi je poznato, za reprodukciju HD filmova mi je potrebna cisto procesorska snaga. Moje pitanje je, da li da instaliram dual boot sa Windowsom i da li tada mogu da iskoristim DXVA sa postojecom grafickom kartom (da li radi samo u Visti ili i u XP-U???)
ili da kupim jacu graficku napr. 9500GT(S) pa instaliram Windows
ili da kupim najjaci moguci procesor za moju maticnu: AMD AM2 x2 5000+ 2.6 GHz i ostanem u linuxu (mada ne znam da li je po defaultu dvojezgreni threat ukljucen i koliko se tu reba namuciti???)
U linuxu bez problema pustam 720p cak i 1080p ispod 10 Mbps ( i ako je zvuk AC3, ne DTS), znaci nereba mi nogo, ali ipak stuca, stuca...

Hvala unapred za svaku pomoc...
[ nemysis @ 09.10.2008. 22:48 ] @
Ja imam taj processor AMD AM2 X2 5000+ 2.6 GHz i veoma sam zadovoljan sa njim.

Grafika nVidia Corporation GeForce 8800 GT.

Mogu da gledam sve filmove. Ništa ne štuca.

Dosta zavisi i od grafičke. Što bolja grafička to je bolje za filmove i ostale jače grafičke aplikacije.

Ne vredi da imaš jak procesor a da ti grafika bude slabija a ni obrnuto.

I što više memorije će svaki OS znati da ceni. 2 GB RAM-a ne bi bilo loše, ali nije obavezno.

Za taj procesor bi verovatno trebao napraviti novi Kernel sa opcijama

/usr/src/linux/.config
...
CONFIG_64BIT=y
# CONFIG_X86_32 is not set
CONFIG_X86_64=y
CONFIG_X86=y
CONFIG_ARCH_DEFCONFIG="arch/x86/configs/x86_64_defconfig"
...

da bi ti bio podržan ako ga već ne podržava default Kernel od Ubuntu-a. Uvek je bolje napraviti svoj Kernel.

Novi Kernel napraviti je samo prvi put teško, a posle se samo preuzima konfiguracija za sledeće Kernel-e.

Trebaš znati samo šta imaš u kompjuteru i za šta hoćeš da koristiš kompjuter.

Nema potrebe da prelaziš u Windows.

[ banex77 @ 10.10.2008. 21:28 ] @
Hvala na odgovoru. Al opet se razmisljam, koliko ja ustvari iskoristim potencijal nove graficke u Ubuntuu? Mislim da cu za pocetak kupiti novi procesor, pa da vidim sta ce da kaze...
Inace zanimljivo kako ljude bas ne zanima ova tema ni na drugim forumima...

[Ovu poruku je menjao banex77 dana 10.10.2008. u 23:06 GMT+1]
[ Srđan Pavlović @ 11.10.2008. 16:27 ] @
Ne znam sto se dvoumis oko OS-eva za pustanje HD videa, tu je hardver bitan,
i windows i linux mogu da pustaju HD video podjednako dobro, i ta konf. koju imas
mislim da je sasvim dovoljna. Moralo bi da bude, ja treba da pustim kod sebe
5 full HD video filmova odjednom da bi mi se zauzece procesora popelo na oko 90% , to sto imas
je 64 bitni procesor tako da mozes instalirati x_64 varijantu Ubuntu-a, radice ko zmaj.
Ako imas jos malo para za harver, ulozi u jaci procesor, ako se neces igrati, a Linux
ce da uziva u toj tvojoj 7300GT jer mu ne treba nista jace za to.
(u drugom racunaru, starom, imam GForce 6200AX (neko 64-bitno sranjje) i sasvim je
dovoljno.

/edit: i dodaj jos bar 1GB rama, ako ikako mozes... dosta ces dobiti na performansama generalno
[ momsab @ 11.10.2008. 17:57 ] @
ako filmove gledas preko xv onda se korsiti hw akceleracija graficke ukoliko su isntalriani odogovarajuci drajveri
kako to proveriti?
pracenjem opterecenja procesora prilikom psutanja seldecih formata (ne sitovremeno): DVD, Xvid/DivX do rezolucije DVD-a, x264 do rezolucije DVDa, x264 720p
ako nema primetnone razliek u opterecenju procesora korsiti se hw akceleracija graficke

kod x264 1080p ne znam sta da kazem, kod mene neki sljakaju bez frke a neki se koce (doduse ti sto se koce su sample iz veceg fajla)
[ banex77 @ 11.10.2008. 18:21 ] @
Jeste da je hardver bitan, ali sta mi vredi graficka koja podrzava HD 1080p (npr. ATI RX2600) u Ubuntuu kad nemogu da ukljucim hardversku akceleraciju? Opet u Visti bi to trebalo a radi. Ali tu opet netreba jaci procesor. Za Ubuntu opet treba procesorska snaga a mislim da cu to i odraditi sa 5200+.
I ja mogu da pustam bez problema (da uz -hv) i cak i 1080p ali problem su veci ripovi ove rezolucije

Hvala za odgovor
[ Srđan Pavlović @ 11.10.2008. 19:03 ] @
Citat:
u Ubuntuu kad nemogu da ukljucim hardversku akceleraciju?


Zasto ne bi moglo? Pa i za nvidia i za Ati kartice postoje proprietary drajveri koji omogucavaju hw akceleraciju,
i oni se u Ubuntu jako jednostavno instaliraju.
[ niceness @ 11.10.2008. 22:02 ] @
Nvidia ima samo MPEG2 akceleraciju (xvmc), a za amd/ati sam procitao pre koji dan (link) da bi trebali dobiti podrsku za UVD2 u Catalyst 8.10 .