[ Nemanja.Ciric @ 12.10.2008. 04:52 ] @
Povod za ovu temu je još jedan u nizu prelomnih momenata u mom akademskom i životu uopšte. Naime za nedelju dana najkasnije treba da se opredelim za jedan od usmerenja koji se po prvi put pojavljuju na osnovnim studijama na FTN u Novom Sadu (pre se nisu postojala nikakva usmerenja). Izbor na smeru Komunikacione Tehnologije i Obrada signala se, gle čuda, svodi na Telekomunikacione sisteme, i Obradu signala. I sada postoje razni faktori koje sam uspeo sam da odmerim, kao što su moje interesovanje za ove oblasti (koje je maltene identično (vrlo veliko, da neko ne pomisli naopako ^_^) tako da ne može da posluži za prelamanje), profesori i predmeti na svakoj od dve katedre, odluke drugih kolega i slično. Idealno samo bi prva dva faktora trebala da se uzmu u odluku, ali jednostavno ne mogu da prelomim. Tako da u potrazi za nečim što bi pravagnulo, dolazim ovde sa sledećim pitanjima.

1. Šta smatrate za perspektivniju granu telekomunikacija (tržište rada, plate, budućnost - ne samo kod nas već i u svetu)
2. Kakvo je trenutno stanje u našoj državi po pitanju ovih stvari
3. Šta biste vi izabrali/savetovali i zašto?

Pošto su i ovde dve oblasti relativno široke, u obalasti telekomunikacionih sistema me pre svega interesuju velike mreže - preciznije njihovo projektovanje, a kod obrade signala me interesuje digitalna obrada slike, eventualno obrada biomedicinskih signala ili akustika. Nisam još načisto da li bih išao napolje na postdiplomske ili čak doktorske, ili bi tražio posao sa osnovnim studijama (Bachelor diploma) tako da bi i saveti na ovu temu bili dobro došli.
[ marko37 @ 12.10.2008. 21:34 ] @
Citat:
Nemanja.Ciric: Povod za ovu temu je još jedan u nizu prelomnih momenata u mom akademskom i životu uopšte. Naime za nedelju dana najkasnije treba da se opredelim za jedan od usmerenja koji se po prvi put pojavljuju na osnovnim studijama na FTN u Novom Sadu (pre se nisu postojala nikakva usmerenja). Izbor na smeru Komunikacione Tehnologije i Obrada signala se, gle čuda, svodi na Telekomunikacione sisteme, i Obradu signala.


Malo ću da te razočaram, ali to i nije toliko prelomni momenat kao što ti misliš. Nisam studirao FTN, ali i iskustva sa ETFa su sasvim dovoljna. Možeš da izabereš koji god hoćeš smer, to ti neće toliko uticati na karijeru osim u slučaju da ganjaš akademsku karijeru, to jest, da planiraš da nastaviš studije do PhD nivoa (i to obavezno negde napolju) i naravno, da se uključiš u neki R&D projekat.
Gomila mojih kolega sa fakulteta su završila na raznim poslovima koji veze nemaju sa ni sa fakultetom, a kamoli odabranim smerom. I oni se uglavnom ne žale.

Citat:
I sada postoje razni faktori koje sam uspeo sam da odmerim, kao što su moje interesovanje za ove oblasti (koje je maltene identično (vrlo veliko, da neko ne pomisli naopako ^_^) tako da ne može da posluži za prelamanje), profesori i predmeti na svakoj od dve katedre, odluke drugih kolega i slično. Idealno samo bi prva dva faktora trebala da se uzmu u odluku, ali jednostavno ne mogu da prelomim.


Odaberi ono što te više interesuje, brže ćeš da završiš fakultet, da bi posle mogao da se baviš onim što ti uleti kao posao. :)
Inače, za profesore na smerovima si izuzetno u pravu. Pravi ljudi na tim mestima ti mogu veoma mnogo značiti i tokom i posle studija, ali pogrešni mogu predstavljati veliki problem.
Ajd jedan savet, obrada signala ti je više teorijski smer, znači ako planiraš da se baviš istraživanjem i nekim razvojem, naravno uz postdiplomske studije, pre bih ti savetovao tako nešto.

Citat:
1. Šta smatrate za perspektivniju granu telekomunikacija (tržište rada, plate, budućnost - ne samo kod nas već i u svetu)


Ovo kao da pitaš 1955. koja je grana naftne industrije najperspektivnija. :)
Teško da možeš da pogrešiš u ovom delu, osim ako se ne opredeliš recimo za razvoj analognih komponenti za potrebe prenosnih sistema. :)
Druga varijanta je da okreneš oglase velikih TK firmi, i da gledaš šta nude od aktivnosti za graduate students, i šta nude kao sponzorstvo za PhD thesis. To će ti donekle nagovestiti kuda će se kretati pravci razvoja u TK.

Citat:
2. Kakvo je trenutno stanje u našoj državi po pitanju ovih stvari


Ako te zanima šta će kod nas biti "next big thing" za par godina, onda samo gledaj šta je "big thing" na zapadu sada. :)

Citat:
3. Šta biste vi izabrali/savetovali i zašto?


Pa znaš kako... uspeh u ovoj oblasti po završetku studija ti je 10% znanje, 40% zalaganje i 50% sreća. U zalaganje ti najviše spadaju "društvene sposobnosti", koje dosta manjkaju svakom studentnu tehničkih nauka. :) E sad ti gledaj kakve su tvoje osobine, i gde se možeš uklopiti.
Ja bih ti savetovao da pored svega toga što odabereš u pogledu nauke radiš i na komunikativnosti i stvaranju novih poznanstava na fakultetu. A što se učenja tiče, ako već ideš na telekomunikacije, gledaj da savladaš mreže pre svega, znači CCNA bez pogovora, šta god da radiš. Radi na stručnom engleskom, to je dosta drugačije od svakodnevnog engleskog koji pretpostavljam znaš. Ako imaš vremena probaj da naučiš još neki strani jezik. O radu sa računarima valjda ne moram da govorim.
Naravno, najbolja varijanta ti je da opet uzmeš da gledaš sajtove velikih firmi, i vidiš šta traže od kadrova. I obavezno idi na neki sajt tipa linkedin.com i vidi koliko se indusa, kineza, arapa i afrikanaca nude za odgovarajući tip posla, pa to probaj da eskiviraš. :)
[ Nemanja.Ciric @ 13.10.2008. 01:55 ] @
Hvala na vrlo korisnom odgovoru.
Većinu stvari sam intuitivno osetio što se tiče kraja tvog odgovora, a da prelistam ponude svetskih kompanija mi nije palo na pamet (i ja sam neki budući inženjer >.<). U svakom slučaju, uvek je korisno čuti savet nekoga ko je to prošao..