[ Mister_rap @ 13.10.2008. 17:06 ] @
Poz,

U stanu u kom sam sad imam prikljucak na divlje sto mi otezava uvodjenje net-a.
Gazda je 3 sprata ispod mene i kod sebe ima legalan prikljucak.

Kapiram da je moguce da vucem kabal od njega do mene i da to radi al me zanima dal mogu to da prebacim nekako da radi na tom prikljucku koji ja imam u stanu :D
[ madamov @ 13.10.2008. 17:11 ] @
Modem će da radi bez problema dok si na istom SBB čvorištu, pod uslovom da je signal za internet dobrog kvaliteta. Jer ako nije, a kod gazde jeste, teško da će stavljati pojačavač ili šta već stavljaju. Što se čvorišta tiče, pošto si u istoj zgradi, ne bi trebalo da bude problema. Ako neko od komšija ima SBB, pozajmi modem pa probaj.
[ Mister_rap @ 13.10.2008. 17:24 ] @
Bas ti hvala na odgovoru!
Kako sam skapirao to znaci da bi ako je signal ok, net trebao da radi u svakom stanu u zgradi!?
[ Majstor_Pućko @ 13.10.2008. 17:41 ] @
Ne mora da znaci, jer se gleda svaka putanja posebno, moze se desiti da jedan stan ima a drugi da nema, recimo instalater zurio nije dobro spojio konektor na kabal i zdravo. To se nece osetiti na TV signalu, ali moze da pokvari modemski. Zato ti ja preporucujem isto to i madamov-da pozajmis modem od nekog komsije, prikljucis kod sebe i vidis da li radi. Ukucaj http://192.168.100.1 u browser i imas stavku signal i vidi, izmedju ostalog imas i SNR[Signal-to-Noise-Ratio], kod mene je 39.9db sto se smatra dobrim. Isto vidi za upstream kanal koju modulaciju koristi. Ako koristi 16QAM ona je ok, ako koristi QPSK uglavnom znaci da imas suma u povratnom kanalu, vrlo cesta pojava.
[ Mister_rap @ 14.10.2008. 11:50 ] @
Ok, hvala na odgovorima!
Jos jedno malo glupo pitanje:
Koliko mi je poznato tehnicka podrska vrsi instalaciju opreme, zanima me da li je moguce da samo pokupim opremu i instaliram istu samostalno!?
[ IT_DooX @ 14.10.2008. 12:48 ] @
Ne moze,mora SBB instalater to da uradi...Zar ti nije lakse da
legalizujes prikljucak,2200 dinara je neka prosecna cena prikljucka ako
si u zgradi i postoji unutrasnja instalacija...Prvo shto ti niko nece
izlaziti na reklamaciju ako modem nije na adresi koji se vodi itd
itd...Mozes cak ubediti i gazdu da je to "za dobro njegovog stana" ako
se useljava neko da postoji internet i kablovska televizija...
[ Mister_rap @ 14.10.2008. 12:54 ] @
Pokusao sam to naravno, medjutim bezuspjesno.
Normalno da bih bez razmisljanja legalizovao prikljucak al...
[ Majstor_Pućko @ 14.10.2008. 13:09 ] @
Ovo sada vec prelazi u zakonski okvir i SBB ToS tako da za to nisam kompetentan. Sto se tice tehnicke strane, ako nekako pribavis modem sa "setovanom" MAC adresom koja odgovara odredjenom korisnickom imenu, i taj modem je predvidjen za isto cvoriste na kome si ti, nemas problema, sve ce raditi. Samo pazi ako budes radio samostalno vidi da nadjes kvalitenije konektore, kabal i spliter, jer oni mogu da unesu sum ili oslabe signal.