[ mjux @ 13.10.2008. 22:26 ] @
naime... upravo sam cuo da telekom hoce da povisi cene fiksne telefonije za 100%... pa nije im dovoljno sto nas i ovako deru nego hoce duplo da nas deru...
pa ovo je stvarno prevrsilo svaku meru...
em sto ionako placam 50 e telefon sto par puta nazovem fiksni i mobilni dnevno oni hoce 100 e... e pa ne moze brale...
od sada ne zovem vise (osim ako nije hitno)
a ineternet moram da koristim jer su smrdljivi, j*****, go*** monopolisti
[ combuster @ 13.10.2008. 22:30 ] @
Ko ti je rekao da je 100% kad je 300% ?

Usluge - 74din stara pretplata, nova 224din - znaci obavezna pretplata
Pozivi u lokalu kao i medjugradskoj je duplo ili tri puta skuplja - tu nisam siguran, za pretplatu jesam, bilo malopre na fox-u.
Objasnili su to povecanjem brzina interenta - verovatno misle na iptv, ali ako im ostane 64k samo cu reci seci kabl - i fiksni i adsl i sve zivo neka ide u pm...
Ratel im je to dozvolio i objasnio jos da je cena fiksne telefonije u okruzenju tri puta veca. Razumem ja to, samo, jel su plate ovde iste kao u okruzenju?
[ mjux @ 13.10.2008. 22:34 ] @
pretplata ide 300%... znaci od 74 ili koliko vec dinara na 224
a impulsi:
lokalni sa 0.3 na 0.6
medjugradski 1.5 na 3
sve je u dinarima... ne znam da li sa ili bez PDV-a ;)
[ neca @ 13.10.2008. 23:47 ] @
cene su bez pdv-a
btw...ako ti se ne svidja opereter..predji kod drugog :D
toliko o nasim mogucnostima izbora....:)))
[ mihajilo @ 14.10.2008. 10:55 ] @
a sta ce biti ako mi je pretplata sada oko 200 din?(konkretno na ISDN-u)
cena impulsa bez pdv-a je sada 0.3037 din tacno
ali oni imaju uvek altrnativu,ako ne budu podigli cenu impulsa mogu da smanje impulsni interval.
da li ih je moguce tuziti nekome ili mozda tuziti drzavu za zloupotrebu "sluzbenog polozaja" ?
[ gargamel011 @ 15.10.2008. 12:45 ] @
Odobreno od strane RATEL-a

http://www.b92.net/info/vesti/...10&dd=15&nav_id=323599
[ deki77 @ 15.10.2008. 13:00 ] @
ko bre... sta... da bojkotuje...
u Srbiji imamo 5mil piletjih mozgova..
povecali gas,struju,evro skace...internet iz proslog veka!!!
[ snake_master @ 15.10.2008. 14:11 ] @
Za komunikaciju kupujem jedno jato golubova pismonoša, jeftinije mi se uhvati... :P
[ Dejan2003 @ 15.10.2008. 14:45 ] @
Ali moze VoIP
[ kime1 @ 15.10.2008. 17:38 ] @
sad ću da plaćam 320 dinara za pretplatu (sa identifikacijom poziva - 75 din + pdv) ni za šta?

za manju sumu kod Telenora imam prenesi 60?

strašno... u Hrvatskoj imaju barem uključen neki saobraćaj...

na koliko može privremeno da se isključi linija, a da se ne izgubi broj, mogli bi da ih bojkotujemo, ako se uskoro ne pojavi konkurencija (SBB ili Telenor)?

Drali su i za mobilni, dok nije došao VIP.
[ Slobodan Milivojevic @ 15.10.2008. 17:40 ] @
Nigde ne vidim da se bilo koji impulsni interval menja?

To onda znaci da pozivi fiksni - mobilni telefon kostaju ovako:

Jak saobracaj - 2s - za jedan minut ima 30 impulsa. 30 * 0.6074 * 1.18 = 21.50196 dinara!
Slab saobracaj - 4s - za jedan minut ima 15 impulsa. 15 * 0.6074 * 1.18 = 10.75098 dinara!

Ja taj isti minut ka svim mobilnim mrezama placam 3.93 dinara (Prenesi 150) sto je 5.46 puta jeftinije od cene sa fiksnog u periodu jakog saobracaja?!!!

Dal su oni normalni? Srecom pa mi je na DECT centrali 06x 07x 08x i 09x blokirano, i ne nameravam da skinem tu zabranu.

Pazite vi te cene, a kolko ljudi zovu sa fiksnog mobilni? Bice tu ogromnih racuna.
[ mischo @ 15.10.2008. 18:00 ] @
Prema mojim informacijama, trebalo bi da se menjaju i impulsni intervali. Mislim da se to čak indirektno vidi iz saopštenja, jer se očekuje da će da se smanji prihod od biznis korisnika. Ne znam tačno šta će i kako će da se menja, ali pokušaću da saznam u narednih nekoliko dana.
[ mischo @ 15.10.2008. 18:48 ] @
Evo na sajtu Ratela ima kompletan novi cenovnik: http://www.ratel.rs/editor_fil..._cena_u_fiksnoj_telefoniji.pdf

Cena poziva u ka mobilnim mrežama u jakom saobraćaju je 9,11 dinara, a u slabom 6,07 dinara.
[ Slobodan Milivojevic @ 15.10.2008. 18:55 ] @
Onda sam lose zakljucio, ali u saopstenju nije pisalo da ce bilo sta da se menja...
[ snake_master @ 15.10.2008. 19:30 ] @


Koliko vidim iz cenovnika koji je RATEL objavio, samo su za mobilne ostavili istu cenu sve ostalo su poskupeli 100% i preplatu 300% a nisu čak ni snizili cene međunarodnog razgovora!!!
[ Predrag Supurovic @ 15.10.2008. 19:32 ] @
Ne zaboravite da su nove cene izrazene BEZ PDV-a. Nova cena pretplate nije 195,00 vec 230,10 dinara. Cena impulsa nije 0,6074 nego 0,7167.

Inace, za ADSL i dvojnike, cena se nije promenila, ostalo je po starom.


[Ovu poruku je menjao Predrag Supurovic dana 15.10.2008. u 20:43 GMT+1]
[ maxxxic @ 15.10.2008. 20:13 ] @
gledam ovu Odluku Ratel-a i razmišljam , zar ne da se u većini (ako ne i kod svih) navedenih pretplata dobija i neki "besplatan" saobraćaj (koji je uračunat u iznos pretplate , po tamošnjim zakonima) , to je bilo pre par godina i kod Telekoma , stotinak impulsa ako se dobro sećam i samo je prestalo da važi , bez objašnjenja , + nigde se ne navode koji su to operateri koje su uzeli kao "reper" za izračunavanje ?!? sumljivo veoma , veeoommaaa !!!! baš bi' voleo da javno "kažu" čije su cenovnike upotrebili za izračunavanje cena u regionu i sl. i da iste daju na javni "uvid" kao i sam način izračunavanja ( koliki li su kurs uračunali )

e šta mi se dopada : obrazloženje za dvojničke priključke i ISDN :-) qq kako mi se to dopada !!
takođe mi se dopada što su izjednačili fizička lica i biznis korisnike , dosta je bilo diskriminacije privrede (male posebno)

inače , objašnjenje da je mala cena "impulsa" (samo se kod nas još koristi , mislim , ako grešim Vi me ispravite) glavni razlog za ne-zainteresovanost stranih operatera za naše tržište fiksne telefonije je čist BEZOBRAZLUK , i vređanje inteligencije bre , bruka . . .
[ brzibg @ 15.10.2008. 23:11 ] @
Citat:
maxxxic
e šta mi se dopada : obrazloženje za dvojničke priključke i ISDN :-) qq kako mi se to dopada !!


Pa sto ti to smeta. Ja npr. imam ISDN iako mi uopste ne treba, ali to bio jedini nacin da dobijem upotrebljivu liniju za dial up, svojevremeno. I morao sam da platim nekih 100 evrica ili maraka, nemam pojma koja je valuta bila tad u opticaju, za to zadovoljstvo. Inace za ISDN je pretpata red velicina 200 i nesto dinara. I dok su bili besplatni impulsi uracunati u pretplatu, to nije vazilo za ISDN. Zamisli da sad platim 300% vecu pretplatu za ISDN to bi bilo skoro 10e mesecno ni za sta!!!

A jadnim nesrecnicima koji su u 21 veku dvojnici bi trebalo da daju usluge besplatno. Ne znam kako ih nije sramota da im naplate bilo sta...
[ brainless @ 15.10.2008. 23:14 ] @
podržavam, i praktikujem već duže vreme.. samo mob koristim, i to retko...
[ mokelet @ 15.10.2008. 23:16 ] @
Ladno će da naplaćuju poziv na 988 sa 21.50 din. Ne mogu da verujem.
Ali ovo je za smejanje:
Citat:
Agencija nije dala saglasnost za promenu mesečne telefonske pretplate za dvojnički telefonski priključak za rezidencijalne i biznis pretplatnike, kao ni za bazni ISDN pristup (priključak), čime se želi stimulisati rešavanje pitanja dvojničkih priključaka i uvođenja novih tehnologija.

ISDN je nova tehnologija?!
[ pera89 @ 15.10.2008. 23:27 ] @
Znaci lopovi nevidjeni. Trudim se da ne ucestvujem u ovakvim temama i da ne pljujem ni po kom. Ali ovo stvarno vise nema smisla. Obrazlozenje im je da se priloagodjavaju cenama telefonskih usluga u zemljama iz regiona, a sta je sa brzinom interneta, a sta je s kvalitetom usluga, sto se i tu ne prilagodjavaju.... Znaci neverovatno... Pola BG-a je puno dvojnika, cekam da me odvoje od dvojnika vec ko zna koliko i stalno "nemamo tehnickih mogucnosti", sve dok ne dam nekom 9999999$$$ pa da dobijem "tehnicke mogucnosti". Stvarno su najgori!
[ waikiki @ 15.10.2008. 23:37 ] @
posto se izjednacila pretplata za ISDN i obicnu liniju, prijavis se za ISDN i zbogom dvojnik.. usput dobijes besplatno identifikaciju, preusmeravanje poziva i niz drugih usluga.. i jos imas dve odvojene linije. Jedino sto je ulaznica oko 6000 din..
[ mischo @ 16.10.2008. 07:28 ] @
Citat:
maxxxic: gledam ovu Odluku Ratel-a i razmišljam , zar ne da se u većini (ako ne i kod svih) navedenih pretplata dobija i neki "besplatan" saobraćaj (koji je uračunat u iznos pretplate , po tamošnjim zakonima) , to je bilo pre par godina i kod Telekoma , stotinak impulsa ako se dobro sećam i samo je prestalo da važi , bez objašnjenja , + nigde se ne navode koji su to operateri koje su uzeli kao "reper" za izračunavanje ?!? sumljivo veoma , veeoommaaa !!!! baš bi' voleo da javno "kažu" čije su cenovnike upotrebili za izračunavanje cena u regionu i sl. i da iste daju na javni "uvid" kao i sam način izračunavanja ( koliki li su kurs uračunali )


Ratel je za upoređivanje do sada koristio studiju o stanju telekomunikacija u jugoistočnoj Evropi koju je radila kuća Cullen International, a koju je naručila Evropska komisija. Mislim da je izvor više nego objektivan.

http://www.cullen-internationa...comservicessoutheasteurope.cfm
[ rdragan79 @ 16.10.2008. 08:07 ] @
Samo su zaboravili da napisu kolike su plate tj platezna moc u okruzenju, npr Austrija, Grcka, ma skoro sve zemlje koje su nabrojali.


[ mischo @ 16.10.2008. 08:37 ] @
MOraću da te razoračam da je poređenje bilo i sa ALbanijom, Crnom Gorom, Makedonijom, Bosnom, Bugarskom....
[ packypfc @ 16.10.2008. 09:08 ] @
Zanimljivo je to sto ovo povecanje stupa na snagu vec od novembra, al za internet se cuti, kao od nove godine smanjenje 30% (ne lipsi magarce do zelene trave) dotle ce nesto novo smisliti, kao npr nase drage komsije Albanci povecali cenu interneta pa se moramo solidarisati s njima, te shodno tome cena ostaje, tj mozda se i poveca za jedno 300%. Evo vidite sta se desilo sa brzinom interneta. Od avgusta se pricalo o dupliranju, od toga nema nista, vise niko nema snage o tome ni da prica.
[ sglogin @ 16.10.2008. 09:14 ] @
Citat:
Evo na sajtu Ratela ima kompletan novi cenovnik: http://www.ratel.rs/editor_fil..._cena_u_fiksnoj_telefoniji.pdf

Cena poziva u ka mobilnim mrežama u jakom saobraćaju je 9,11 dinara, a u slabom 6,07 dinara.


Ova cena odnosi se za telefoniranje iz govornica sa posredovanjem smestenih u jedincama PTT mreze...
[ brzibg @ 16.10.2008. 09:43 ] @
Citat:
waikiki: posto se izjednacila pretplata za ISDN i obicnu liniju, prijavis se za ISDN i zbogom dvojnik.. usput dobijes besplatno identifikaciju, preusmeravanje poziva i niz drugih usluga.. i jos imas dve odvojene linije. Jedino sto je ulaznica oko 6000 din..


Ne znam da li si cuo za cuvenu recenicu: "Nema tehnickih mogucnosti". Dvojnik ne moze da dobije ISDN, osim ukoliko nisu "prosirivali kapacitete", jer je za ISDN potrebna direktna linija tj. samo tvoja parica.
[ brzibg @ 16.10.2008. 09:45 ] @
Citat:
mischo: Ratel je za upoređivanje do sada koristio studiju o stanju telekomunikacija u jugoistočnoj Evropi koju je radila kuća Cullen International, a koju je naručila Evropska komisija. Mislim da je izvor više nego objektivan.

http://www.cullen-internationa...comservicessoutheasteurope.cfm


Da li je u pretplatu, u tim zemljama, ukljucen i neki besplatan saobracaj?
[ brainless @ 16.10.2008. 09:49 ] @
.. a ne kapiram šta znači "prilagođavanje cena regiona"..? jel to znači da oni nemaju pravi razlog za podizanje cena,
nego da samo vide da drugi uzimaju više para, pa ko vele, ajde i oni.. što ne kažu nemamo da platimo radnike, ili održavanje opreme, ili račune za struju, ili neki pravi razlog... ovo sve je jako glupo... i plin je poskupeo, i struja će do nove godine.. DOKLE?
[ waikiki @ 16.10.2008. 09:53 ] @
Citat:
brzibg: Ne znam da li si cuo za cuvenu recenicu: "Nema tehnickih mogucnosti". Dvojnik ne moze da dobije ISDN, osim ukoliko nisu "prosirivali kapacitete", jer je za ISDN potrebna direktna linija tj. samo tvoja parica.

I kod mene nisu bile tehnicke mogucnosti, ali kad sam se prijavio za ISDN odjednom su stvorene. Mislim da se kod Telekoma prioritetno odradjuju oni koji su se prijavili za ISDN.
[ brzibg @ 16.10.2008. 10:04 ] @
Mislim da si samo imao srece. Ili su mozda stvarno prosirivali kapacitete, ili se u medjuvremenu oslobodila neka parica... Firma u kojoj radim je dobila cuveni odgovor za tehnicke mogucnosti, za novi ISDN... Firma... Koja je do juce placala impuls duplo vise od rezidencijalnih korisnika...
[ zdr @ 16.10.2008. 10:33 ] @
Bas kao sto neko rece... Mozemo samo da se bunimo i da se durimo najjace sto znamo!
Totalno smo nemocni....

ILI nismo???
Jel postoji neki nacin da uticemo na te odluke (a da to nisu sledeci izbori ) ???
Jel mozemo nekako da zahtevamo (kod nekih organa) da nam tacno kazu sta se dobija od
tog poskupljenja, kad cemo da dobijemo i internet kao u regionu a ne samo cene???


Ili sve ostaje na tome da se prepucavamo na forumu i bezveze trosimo HDD na serveru...?

[ nikolabog @ 16.10.2008. 11:57 ] @
Ljudi moramo da ih bojkotujemo! Povecali cene a internet je razvijen u p***u m******u! Interneta ima samo u vecim gradovima. Za manje gradove i okolna sela to se i ne planira. Ja na ADSL cekav vec skoro godinu i po dana..... Ej koji je to period? JA SAM ZA BOJKOT!!!! Ipak mi koristimo taj telefon i da nije nas oni ne bi ni imali zaradu. Predjimo svi na Telenor i Vip pakete. MTS nikako..... Sto*e neopevane su ovi iz Telekoma. Kada ce vise taj WiMAX u Srbiji da bude pusten???? (Mada oni nece da daju licence kako bi Telekom i dalje drzao monopol) MAMICU IM LOPOVSKU!!!!
[ Stefan Jocic @ 16.10.2008. 12:26 ] @
Citat:
nikolabog: Ljudi moramo da ih bojkotujemo! Povecali cene a internet je razvijen u p***u m******u! Interneta ima samo u vecim gradovima. Za manje gradove i okolna sela to se i ne planira. Ja na ADSL cekav vec skoro godinu i po dana..... Ej koji je to period? JA SAM ZA BOJKOT!!!! Ipak mi koristimo taj telefon i da nije nas oni ne bi ni imali zaradu. Predjimo svi na Telenor i Vip pakete. MTS nikako..... Sto*e neopevane su ovi iz Telekoma. Kada ce vise taj WiMAX u Srbiji da bude pusten???? (Mada oni nece da daju licence kako bi Telekom i dalje drzao monopol) MAMICU IM LOPOVSKU!!!!


Sramota za sela stvarno,nisu svi nepismeni u selima.Mada,sta ti vredi ,kao sto rece neko u ovoj temi internet veza iz proslog veka.Mislim sta je to ADSL od 1,5mb .Imam druga koji zivi u Rusiji,znas bre covece koju brzinu download-a ima.

Sto se tice poskupljenja bezobrazno je i to previse.Evo da uzmem sebe za primer,placam oko 800 din fix fon + ADSL ~ 3000 din.Pretplata uz struju za TV koja se opet povecava ne znam na koliko ali do kraja godine sigurno na 600 din (nagadjam,ali uvek ispadnem u pravu).Struja 3-4000 dinara,voda oko 1-2000 din.Da rezimiramo 3800 + 600 + 4000 + 2000 = 10400 .A gde su porezi,komunalije itd.Evo nevezano za temu ,komunlaci u Aleksincu ne nose djubre koje ti stoji ispred kapije ,sve dok im ne skuvas kafu,das 2 paklice cigara ,sok.Cemu onda placanje komunalija?

Za porast cena je kriva nasa ekonomska situacija,i pogresna vladavina ljudi 10-15 godina unazad.A od ove pobune kako rece nikolabog nece biti nista jer smo mi Srbi dobri samo na recima,a na delima bas i nismo.

[ mjux @ 16.10.2008. 12:29 ] @
idem brate sutra da kupim neki 066 broj i koristicu ga kao kucni tj.. fixni pa ko ga sisa... mobilni je sad jeftiniji od fixnog (!?)

@lestrigonac
kad coveka zaboli njegov novcanik ... pobuna je neminovna
poz
[ mjux @ 16.10.2008. 12:35 ] @
Citat:
Sto se tice poskupljenja bezobrazno je i to previse.Evo da uzmem sebe za primer,placam oko 800 din fix fon + ADSL ~ 3000 din.Pretplata uz struju za TV koja se opet povecava ne znam na koliko ali do kraja godine sigurno na 600 din (nagadjam,ali uvek ispadnem u pravu).Struja 3-4000 dinara,voda oko 1-2000 din.Da rezimiramo 3800 + 600 + 4000 + 2000 = 10400 .A gde su porezi,komunalije itd.Evo nevezano za temu ,komunlaci u Aleksincu ne nose djubre koje ti stoji ispred kapije ,sve dok im ne skuvas kafu,das 2 paklice cigara ,sok.Cemu onda placanje komunalija?


+ ko se greje na gas (a to je pola vojvodine) imao je racun oko 10 000 + 60%... to je 16 000... pa brate oce da me ubiju ovde... ne mogu da se grejem a kad se smrznem na smrt necu moci da zovem hitnu jer necu imati telefon koji ce biti iskljucen zbog nemogucnosti placana...eto sta nam rade ;)
[ Laki_Gen @ 16.10.2008. 12:39 ] @
Nista se ne brinite, nece dozvoliti da se smrznete na smrt, ko ce onda da im placa racune? Malo promrzlina nije lose za cirkulaciju

Stvarno sada ispada da je mobilni jeftiniji, osim lokalnih poziva na fiksni gde je 20 din/sat.
[ Rubber88 @ 16.10.2008. 12:46 ] @
Pa u principu mob.i jeste povoljniji kad pogledash. . .ja vip koristim recimo sada ovaj promo period je extra kod njih. . .

a ovi tje da nas ubiju
[ Motoe770 @ 16.10.2008. 13:35 ] @
da neotvaram novu temu zbog jednog malog pitanja pitacu ovde?
da li na fixnom telefonu mogu nekako da blokiram poziv ka odredjenom mobilnom broju?Naime,na listingu poziva svakog meseca vidim jedan broj koji pojede svakog meseca 1000 din (ako nesto znaci ka 063) u kuci niko nezna ciji je to broj i hteli bi ako moze nekako da se blokira jer ako jos i telfon poskupi preko 100% to ce biti jako puno za placanje sobzirom da jako malo se koristi nas fixni telefon???
[ Rins @ 16.10.2008. 13:50 ] @
A kojom ste to mentalnom akrobacijom zakljucili da je sad mobilni jeftiniji od fixnog? Minut razgovora na mobilnom je najmanje 5-6 din a najcesce 7-9 a nekad i 13 dinara. Stvarno ne znam cemu sad ovakvo preterivanje i prenemaganje.
[ cozmo_im @ 16.10.2008. 14:15 ] @
Evo recimo MIX1000 (iako na Telekomu):

325 minuta i 325 poruka (3 din minut ka svugde dok si u okviru besplatnih minuta)

Fiksni: pretplata 230 din + skoro 100 dindzi identifikacija, to je 330 dinara samo da ga imas. za ostalih 670 din mozes razgovarati 223 minuta medjugradski u skupoj tarifi (sad ce bas neko da gleda kad je jeftinija tarifa a sigurno niko nece brbljati nocu fiksnim toliko). Znaci na MIX tarifi za 1000 dinara mozes da pricas 325 minuta sa bilo kojim fiksnim telefonom u zemlji.

Za mene je to bolje jel 90% razgovora fiksnim mi je medjugradski.

Jedino su i lokalni pozivi i dalje prihvatljivi na fiksnoj telefoniji.
[ brzibg @ 16.10.2008. 14:16 ] @
Citat:
Rins: A kojom ste to mentalnom akrobacijom zakljucili da je sad mobilni jeftiniji od fixnog? Minut razgovora na mobilnom je najmanje 5-6 din a najcesce 7-9 a nekad i 13 dinara. Stvarno ne znam cemu sad ovakvo preterivanje i prenemaganje.


Nisam pripadnik onih koji tvrde da je mobilni jeftiniji od fiksnog, ali...

Primer: Imas mesecno 60 minuta razgovora telefonom.

Mobilni:
Prenesi paket Telenora. Pretplata = 60 minuta ka svim (normalnim) brojevima u Srbiji + identifikacija poziva (+ ima i nekih 60 poruka ali nema veze)= 295 dinara

Fiksni:
Pretplata: 230 din
Identifikacija: 75din (bila ne znam koliko je sad)
60 minuta: 60*0.72=43din (Racunat samo lokalni saobracaj, bez medjugradskog ili sa mobilnim mrezama)
Ukupno: 348din

Naravno da ova racunica ima rupa ali teoretski moze i ovako...
[ Agent Smit @ 16.10.2008. 14:40 ] @
Uopšte maltene ne koristim fixni,jedino mi preko njega ide i adsl...plaćam pretplatu i identifikaciju..i to kad dignu eto meni....
jedino da batalim i adsl.....
[ stevicad @ 16.10.2008. 14:46 ] @

RATEL

RRA

Monopol


Ima li potrebe ista dodati?

Mislim da od svega gore navedenog nismo dobili nikakvo poboljsanje stanja u drzavi. Od kada su krenuli da "regulisu" svi su osteceni na neki nacin, i drzava, i firme i korisnici.
Sve sama "zvucna" imena...Dr...Prof... mene nisu ubedili da je ovako "regulisano" bolje. (pa taman da im se i jedan Vladika prikljucio... )

Jedino sto im iko moze priznati su da je sada situacija "tehnicki" opravdana, "usaglasena" sa nekim tamo normama (koje usput i nisu pravljene prema NASOJ situaciji), a sve ostalo nije bitno.

Sramota
[ fibula @ 16.10.2008. 15:07 ] @
Privremeno isključenje/demontiranje na zahtev korisnika --- besplatno --- http://www.telekom.nadlanu.com.../Usluge.aspx?ac=solo&br=10 eto gotovo je, nece meni niko da uzima pare, nisam mogao da verujem pa bilo je jos 6-7 ljudi koji su isto dosli da im se iskljuci fixni, mi u ZR smo poceli a vi ostali ako hocete pridruzite nam se ...

Najvise sam onda popizdeo kad sam pitao prijatelja juce koliko kod njih u ukrajini kosta pretplata za fixni, odgovor je bio pa kostalo je 1.5$ ali sad su ga poskupeli na 2.5$ ... buuum puko mi film odmah.
[ Bockyman @ 16.10.2008. 15:44 ] @
Hoće li mi neko reći kako se tarifiraju pozivi ka 042 (negeografski kod). Znači,koliko će me sada koštati sat interneta,mislim na deo za telefonski deo?
A neko ovde reče da vodu plaća 2.000din mesečno-da li to ima perionicu,automobila ili tepiha? Pa koliko je to kubik vode u Aleksincu? Izvinjavam se za ovaj off!
[ Rubber88 @ 16.10.2008. 15:57 ] @
ewo sacu ja da ti kazem,mada nie tema o vodi i placanju vodovodnih racuna nego o telekomu i poskupljenju fix.mreze. . .

tako da ja imam pvt perionu i mogu ti recu da mesecno placam minimum 6-7 hiljada din. . .

a to uopshte nie cudo shto je 2000 din voda za kucnu upotrebu,jedino ako se ne tusiras redovno,i ne pijesh vodu,ne odnosi se na tebe,(samo dajem primer)..

a shto se tiche fixnog ja ga i ne koristim,samo mob,a fix mi sluzi samo kao fax za prioritet firme. . .

tako da kada sam zvao sa fixnog jos ranije,mnogo vise para potrosim nego sa mob. . .



Pozaa
[ fade @ 16.10.2008. 16:12 ] @
Realno poredjenje, tipa u francuskoj je 30 eura telefon, sa kojim dobiju 4 mb internet, dobiju 200 tv kanala, dobiju besplatne pozive za ameriku, australiju, evropsku uniju celu ,itd... Valjda su taj deo nasi zaboravili da ubace, misle, imaju nasi dial up, antene po krovovima za tv, da se ne muce sa razvlacenjem kablova, ne treba to njima...
[ djordje1979 @ 16.10.2008. 16:16 ] @
Citat:
fibula
Najvise sam onda popizdeo kad sam pitao prijatelja juce koliko kod njih u ukrajini kosta pretplata za fixni, odgovor je bio pa kostalo je 1.5$ ali sad su ga poskupeli na 2.5$ ... buuum puko mi film odmah.

Oces da kazes da je ovih nasih <3€ pretplate puno u odnosu na Ukrainu ($2.5)? Mislim jeste razlika je, ne kazem da nije....
[ Rubber88 @ 16.10.2008. 16:22 ] @
Puno je,je'l znash iz kog razloga,zato shto mi na nasim mrezama nemamo toliko opcija kolko npr. i mi (kao i sto rece FADE). . .eto to je ogromna razlika,tako da nase telefoniranje i sve ostalo mozda bi neko i za dz.dao,kad bi video kakvi su uslovi kod nas. . .



pozz
[ shut_down @ 16.10.2008. 18:39 ] @
Citat:
djordje1979: Oces da kazes da je ovih nasih <3€ pretplate puno u odnosu na Ukrainu ($2.5)? Mislim jeste razlika je, ne kazem da nije....


270din/80=3.375e Sto nije manje od 3e :P a 2.5$ je oko 1.8e - znaci duplo manje.

P.S. Khm, a sta dobijamo za 3x vecu pretplatu? Patka dacu :P Hehehehe.
[ mjux @ 16.10.2008. 19:24 ] @
Citat:
Telekom Srbija bilo je najuspešnije preduzeće u Srbiji u prošloj godini sa dobitkom od oko 11,6 milijardi dinara, objavljeno je u godišnjoj publikaciji Biznis top 2007, koju izdaje časopis Biznis i finansije.

http://blic.rs/ekonomija.php?id=61201

Malo im je bilo ove zarade pa su povecali cene da bi mogli da nastave da posluju... u protivnom bi propali
[ Slobodan Milivojevic @ 16.10.2008. 19:52 ] @
Uh, sad sam srecan sto sam dvojnik! :D :p :o

A, da sad sam se setio da ja ne koristim fiksni uopste, cak mi i prazna baterija na bezicnom.

Prenesi 150 Telenor, biz:net mt:s (poglerdajte ETC). mt:s kul promocija, malo voip-a i im-a, wireless internet 2k dinara mesecno 1M/256k... Sve ukupno 3000 dinara, imam internet, imam telefon i ne cimam se kad zovem, sta ce mi fiksni realno.

Da placam 3.5 dinara medjugradski poziv kad sa dosta ljudi mogu da pricam za oko 1 din/min, a sa svima ostalima za 3.93din/min (prenesi 150), i to bez bacenih 230 dinara?

Neka hvala, ne treba mi takav fiksni.
[ Rubber88 @ 16.10.2008. 23:44 ] @
Brate isto njima placash. . .tako da jedino se isplati da nista ne koristis,a to nikako nije moguce bar kod mene. . .


Ps:razmisli malo


pozz
[ zzviktor @ 17.10.2008. 00:29 ] @
Pa uspeli su oni su hteli i uspeli da povecanjem cena ucine mobinu
telefoniju za onoga ko manje koristi telefon pristupacnijom, jer telekom na
fiksnoj telefoniji ima samo zaradu na velikim korisnicima, ulaganja telekoma
u infra strukturu fiksne telefonije su velika a korist od malih korisnika
mala, ali u mobilnoj telefoniji su fiksna ulaganja koja je telekom isplatio
velika a posle tekuce odrzavanje i nije veliko,a zarada je veca nego za
fiksnu telefoniju... Jos samo da se ponude i tzv regionalni paketi u
mobilnoj pada uzitak bude kompletan.

Za korisnika koji manje koristi razgovore se mob vise isplati

Da rezimiram upitanju je ekonomska isplativost velikih infrastrukturnih
ulaganja koja su u fiksnoj mnogo veca nego u mobilnoj telefoniji, zato se u
nekim zemljama mogu naci paketi mobilne telefonije koji su vezani za
geografksi predeo gde se korisnik nalazi...

Kod nas su to bili
vlasina
pester
nisava.
[ bachi @ 17.10.2008. 08:01 ] @
Ko je ulagao u infrastrukturu za fiksnu? Telekom? Malo morgen. Po manjim krajevima su stanovnici sami finansirali sve + su morali da plate priključak, a po BGu je priključak 6000 ako me sećanje ne vara. Tako da mi narod em ulažemo u infrastrukturu (koja je vlasništvo Telekoma), em platimo priključenje, em plaćamo pretplatu...

Ma mislim... Kod mene u naselju su izveli radove u martu, a ni dan danas nisu pustili signal. A i kada ga puste sigurno ga neću uvoditi, čekam SBBov (ili od nekog drugog) VoIP, hvala lepo.

[ wux @ 17.10.2008. 08:19 ] @
Mesecima, ako ne i godinama, na raznim temama i raznim forumima se govori o tome kako je glavna kočnica bržeg razvoja telekomunikacija niska cena telefonske pretplate, koja ne pokriva ni osnovne troškove održavanja i da Telekom gubitke na fiksnoj telefoniji nadoknađuje većim cenama interneta i ostalih usluga. Telefon je bio "socijalna" kategorija čijom niskom cenom se kupovao socijalni mir. Sa druge strane, stalno smo navodili primere iz okruženja sa besplatnim razgovorima u lokalu i sl. zaboravljajući da je pretplata 10-20€...
Da li je u redu da neko plaća internet duplo skuplje, da bi neko drugi mogao satima da se napričava ili da neko treći uvede telefon u vikendici u koju ode dva puta godišnje i plaća 75 dinara pretplatu?
Navike je najteže promeniti, ali glupo (i sebično) je očekivati da se nešto menja na bolje, a da pri tome mi svoje navike ne menjamo i ništa ne platimo.
[ Laki_Gen @ 17.10.2008. 08:47 ] @
Da li je neko cuo objasnjenje g.Radunovica (RATEL) zasto je u stvari doslo do poskupljenja?
Naime, on kaze da ce to otvoriti vrata za dolazak konkurencije (po sadasnjim cjenama im se ne isplati da ulaze na trziste) i da ce onda kada krene prava trzisna utakmica doci do smanjenja cjena zbog konukrencije!!!!
Meni nije jasno kako ce se to smanjiti cjene kada im se ne isplati da ulaze na trziste po trenutnim cjenama? Dal' neko vidi logiku u ovome?

Citat:
Ja mislim da je neophodno da ova sredstva koja će Telekom dobiti povećanjem cena investira u isti taj biznis odnosno u fiksnu telefoniju i njeno unapređenje", kaže ministarka za telekomunikacije i informatičko društvo Jasna Matić.

Ovde mi opet nije jasno dal' ministarka zna koliki je profit Telekom ostvario? OSAM (8) milijardi za pola godine!!!
http://www.ekonomist.co.yu/vesti/srbija/62310.html

Ako smo toliko naivni....
[ MyWay @ 17.10.2008. 09:11 ] @
Citat:
Laki_Gen: Da li je neko cuo objasnjenje g.Radunovica (RATEL) zasto je u stvari doslo do poskupljenja?
Naime, on kaze da ce to otvoriti vrata za dolazak konkurencije (po sadasnjim cjenama im se ne isplati da ulaze na trziste) i da ce onda kada krene prava trzisna utakmica doci do smanjenja cjena zbog konukrencije!!!!
Meni nije jasno kako ce se to smanjiti cjene kada im se ne isplati da ulaze na trziste po trenutnim cjenama? Dal' neko vidi logiku u ovome?
Logika postoji samo ne želiš da je vidiš Laki :-)
1. Niko normalan ne želi da ulaže u zemlju sa problematičnom ekonomijom i političkom stabilnošću, a pogotovo ne želi ako još mora da posluje po ovim cenama. Dakle jedini način da uvedeš konkurenciju je da tržište učiniš interesantnijim. Otud poskupljenje.
2. Kada bude konkurencije na tržištu definitivno će doći do smanjenja cena, najpre međunarodnih poziva i interneta, a onda možda i fixne telefonije (zavisno od tadašnje cene). Ili, što je po meni verovatnije, će doći do formiranja tarifnih paketa po kojima ćeš imati mnogo bonusa i povoljnosti, besplatnih poziva i minuta, pogotovo ukoliko si 'veći korisnik'. Pretplata će sigurno ići 'gore' tako da će najavljeno buduće smanjenje troškova najmanje osetiti mali potrošači a najviše veći korisnici (što je i razumljiv model).
Citat:
Laki_Gen: Ovde mi opet nije jasno dal' ministarka zna koliki je profit Telekom ostvario? OSAM (8) milijardi za pola godine!!!
http://www.ekonomist.co.yu/vesti/srbija/62310.html
Ako smo toliko naivni....
Kad već daješ link, daj i naslov
Citat:
Telekom Srbija objavila da je u prvoj polovini ove godine imao profit 8,1 milijardi dinara (oko 102 miliona evra), dva odsto manje nego u istom periodu 2007.
[ Dejan2003 @ 17.10.2008. 09:50 ] @
Da li cete da bojkotujete Telekom i sledece godine kad budu povisili cene njihovih usluga, kompanija koja bude kupila telekom sto posto nece poslovati s ovim cenama od novembra, te jest i oni ce dici cene (T-com, BT, ko god ga bude kupio) ...
... da necete mozda i njih da bojkotujete, mozda ce vam nemacki impuls biti drazi od srpskog impulsa?

kad nasih 30 % impulsa bude otislo u bundesbanku

jedva cekam da se oglase oni koji koriste reci lelekom ili telekonj, kad ih svaba bude osinuo za 10 € po pretplati, a kao dace im neki paket i IPTV opremu koju su vec otpisali u nekoj zemlji
[ fLuXx @ 17.10.2008. 10:14 ] @
@Dejan2003
Mozda si i u pravu, ali to trenutno nije tema. A sem toga, nije problem u tome sto je telekom srpski, nego sto je jedini pa se ponasa monopolisticki. Ljudi misle da kada bi bilo vise kompanija, da bi, zbog konkourencije, cene bile nize i da se ovo ne bi dogadjalo. Ipak, praksa je pokazala (sa mobilnim operaterima) da to nije nuzno tako. Tako sada imamo 3 operatera, od kojih se ne zna koji je skuplji, zajedno u dogovoru steluju cene kako im drago. Verujem da bi isto bilo i u domenu fiksne telefonije.

Naravno, moras takodje uzeti u obzir da je privatizacija telekoma neminovnost i da ce se to desiti pre ili kasnije i mi mozemo da se radujemo ili da tugujemo, nema od toga nista.
[ ziza @ 17.10.2008. 11:15 ] @
Da dodam još par stvari i da odgovorim na par prethodno postavljenih pitanja:

1. cene dodatnih usluga ostaju iste (Caller ID, call waiting itd.)

2. Ostaju i dalje oni besplatni impulsi u okviru pretplate.

3. Mi smo bili jedina zemlja u Evropi, a mislim i šire, koja je imala različite cene za fizička i pravna lica, što je u praksi dovodilo do toga da je ogroman broj malih privatnih firmi koristio brojeve telefona koji se vode na fizička lica (i time stvarao nove probleme - tel. imenik itd).
Verovatno većina ne zna da zapravo taj "dualizam" cena nije uvek postojao nego da je svojevremeno ondašnji PTT Srbija uveo "popust" za fizička lica, naravno u dogovoru sa vlašću, tako da je sve ove godine formalna cena bila zapravo jedinstvena, ali su fizička lica imala tzv. popust. Sada je taj popust ukinut, a to se planira već poslednjih par godina i u skladu je sa svim postojećim standardima i preporukama i međunarodnih organizacija i firmi koje se bave konsaltingom u telekomunikacijama.

4. Mi što radimo u Telekomu plaćamo telefon isto kao i svi ostali (ima doduše neki popust na ADSL) tako da nas ovo poskupljenje potpuno jednako pogađa, ali je zaista bilo neminovno (znam, ne pogađa me isto kao onog ko je nezaposlen ali to je druga tema koja bi se mogla primeniti na svaku bogovetnu stvar, tj. robu)

5. Ako je nekom sada jeftinije da zove s mobilnog, nema problema - svako bira ono što mu najviše odgovara u okviru ponude na tržištu.

6. Veoma je teško držati nivo diskusije posle jednog broja histeričnih postova sa "na*ebavanjem majke" i slično (šta li rade moderatori?), ali hajde da pokušam zbog onih ostalih normalnih ljudi:

Cene u telefonskom saobraćaju nisu se menjale godinama. Kupovan je socijalni mir jer zaboga skoro svako ima telefon, i penzioneri i sirotinja itd. S druge strane, kad su radikali obećavali veknu hleba za 3 dinara 99% ljudi (bar na Internet forumima) se sprdalo sa tim (sa pravom, naravno) kao sa besmislenom demagogijom. E sad zamislite da je hleb sada stvarno 3 dinara pa neko dođe i kaže: od sutra je 10. Šta bi bilo - histerija, psovanje, ne daju nam ni leba da jedemo a oni jedu kolače, zlikovci ... Međutim najjeftiniji hleb je, ne znam, valjda nekih 30 din. i ne čujem da se neko buni.
Razumem da svako svoju frustraciju prazni na različit način, ali razmislite prvo ovako - RATEL je hteo da kaže (to što imaju loš PR stvarno nije moj problem, ali da se ne lažemo - i novinari lupaju svašta i mnogi ne znaju da pravilno reprodukuju prostoproširenu rečenicu) da će se Telekom prodavati (vrlo uskoro, osim ako ova svetska finansijska kriza to nešto ne odloži zbog moguće dosta lošije cene). Da li je to dobro ili nije za državu i narod možemo da diskutujemo do sutra, ali to je neminovnost zbog opredeljenja vlade, zahteva iz EU, ali i zbog popriličnog minusa u budžetu.
Niko nije lud da pukne milijardu-dve eura za kupovinu Telekoma sa ovakvim cenama pretplate i poziva. Ko je hteo da čita mogao je da vidi cene u Hrvatskoj, Crnoj Gori, Bosni itd. koje su čak i posle ovog poskupljenja značajno veće. Veće su čak i kad se uzme u obzir prosečna plata tj. kupovna moć.
Meni je recimo mnogo veći udar na kućni budžet bio kad je ukinut 1 impuls za poziv u lokalu nezavisno od trajanja i uvedeno vremensko tarifiranje, ali se ne sećam ovakve orkestrirane histerije da je onda bila. To su inače recimo u Hrvatskoj bili uveli godinama pre nas.
Dakle, da se vratim na temu, ideja države je da se zainteresuju potencijalni kupci a kad neko tresne recimo 2 milijarde onda neka se tuče sa konkurencijom i neka spušta cene ko hoće i koliko hoće, državu to više direktno ne zanima, ona će uzimati PDV, a RATEL će imati širi manevarski prostor jer će mu funkcija biti primerenije postavljena, kao što je sad na zapadu.


I da ne davim više, posmatrajte to kao "što ne platiš na mostu platićeš na ćupriji". Država mora da napuni budžet a to joj teško polazi za rukom jer su očekivanja prevelika (penzije, žirafe, stara štednja, zdravstvo, školstvo ...) a ekonomska situacija sve komplikovanija. Budžet punimo svi mi, neko manje a neko više. Može telefoniranje da bude i besplatno, ali bi onda na primer benzin bio nešto skuplji, ili cigarete ili već šta bilo. Nekome ko ne vozi automobil i ne puši bi to recimo više odgovaralo.
Ko misli da može bolje neka osnuje Stranku za jeftino telefoniranje i 20 Mb/s ADSL za sve, i možda ponovi uspeh Penzionerske stranke koja je kao što vidimo ušla u vladu sa obećanjima slične vrste. Kome je skupo da osniva stranku, ili ga mrzi, može i samo da glasa na sledećim izborima za one koji im obećaju to isto, ako se takvi pojave. Ako ne bude takvih, onda bi logičan zaključak bio da taj cilj nije realan, a to što je nemoguće svakog zadovoljiti je uvek bilo i biće.
[ Dishko @ 17.10.2008. 14:17 ] @
Iskreno, meni se fućka što će poskupeti fiksna telefonija, ionako ne potrošim ni ono uključeno u pretplatu.

Zanima me : KADA ĆE TELEKOM SKINUTI CENE PRETPLATE NA ADSL, i POVEĆATI BRZINE NA NEKE RAZUMNE!??

Mobilni mi savršeno završava sve poslove, privatno 325 za 1000 dinara, i poslovni sa nekim lepim limitom, a ionako nikoga nikad ne nalazim doma, pa svakako zovem na mobilni. Čemu dreka, ionako svi sada imaju mobilni, ionako je to jeftinije prema novom cenovniku, i savršeno mi odgovara.
[ Bockyman @ 17.10.2008. 14:29 ] @
Ziza,izvini molim te,koji to impulsi u okviru pretplate ostaju???
Koliko se sećam,sa poslednjim poskupljenjem-znači pre ovog-ukinuti su bilo kakvi impulsi u okviru pretplate!
I još jednom pitam,kako se računaju pozivi ka negeografskim kodovima (042) jer tako pristupam internetu,pa me zanima koliki će sada biti telefonski deo u okviru sata interneta,na dial-up-u?
[ ziza @ 17.10.2008. 14:46 ] @
Citat:
Bockyman: Ziza,izvini molim te,koji to impulsi u okviru pretplate ostaju???
Koliko se sećam,sa poslednjim poskupljenjem-znači pre ovog-ukinuti su bilo kakvi impulsi u okviru pretplate!
I još jednom pitam,kako se računaju pozivi ka negeografskim kodovima (042) jer tako pristupam internetu,pa me zanima koliki će sada biti telefonski deo u okviru sata interneta,na dial-up-u?


Nisu ukinuti, nemoj sad da me držiš za reč da li je 100 ili 150 besplatnih impulsa. Tumačenje je da ne bi ni sad trebalo da budu ukinuti, jer to je deo posebne odluke koja važi do formalnog opoziva, a nije mi poznato da neko ima nameru trenutno da je opoziva.
Dokaz iz prakse - imam dva telefona u stanu i na jednom od njih napravim mesečno pedesetak impulsa ali i dalje plaćam samo pretplatu.

Za 042 ne znam, ali valjda će telefonski deo poskupeti isto kao i svi ostali pozivi, znači duplo otprilike, a u ukupnom iznosu će poskupljenje biti manje, ali koliko manje nemam pojma jer ne znam cene, pokušaj sam da izračunaš ako znaš koliko te košta koji deo.
[ brzibg @ 17.10.2008. 14:59 ] @
Telekom je mogao bolje da odigra ovu utakmicu ciji rezultat se znao - Drasticno poskupljenje. Medjutim mogli su u tu pretplatu da uvuku usluge kao npr. identifikaciju, preusmeravanje itd. Tako su to radili nasi cenjeni mobilni operateri, da ti podmetnu da za veci novac koji ce da ti uzimaju, nesto vise i dobijas. Hteo, ne hteo. Po mom misljenu, u 21 veku, to definitivno nije "posebna usluga", vec nesto normalno. A voleo bih kada bi nam neko "iz regiona" rekao da li je kod njih to ukljuceno u pretplatu...
[ ziza @ 17.10.2008. 15:14 ] @
Citat:
brzibg: Telekom je mogao bolje da odigra ovu utakmicu ciji rezultat se znao - Drasticno poskupljenje. Medjutim mogli su u tu pretplatu da uvuku usluge kao npr. identifikaciju, preusmeravanje itd. Tako su to radili nasi cenjeni mobilni operateri, da ti podmetnu da za veci novac koji ce da ti uzimaju, nesto vise i dobijas. Hteo, ne hteo. Po mom misljenu, u 21 veku, to definitivno nije "posebna usluga", vec nesto normalno. A voleo bih kada bi nam neko "iz regiona" rekao da li je kod njih to ukljuceno u pretplatu...


To nije tako jednostavno kao što izgleda, na jedan način ti jesi u pravu, ali CLIP, tj. Caller ID nije na raspolaganju svim pretplatnicima, nego samo na Alcatelu i Siemensu, tako da bi se onda oni drugi sa pravom bunili što plaćaju nešo što im tehnički nije omogućeno. A da budu dve vrste pretplate bilo bi takođe bezveze (i komplikovano). Kad se taj problem reši verovatno će u jednom trenutku biti ovo što ti predlažeš.
Kod mobilnih operatora nema tih problema jer je sve centralizovano,sve je digitalno i svako može da dobije bilo koju uslugu iz ponude.

Sve isto važi naravno i za ostale usluge tipa preusmeravanja itd...

Što se regiona tiče, Crnogorci koriste samo digitalne centrale (ali to je duža priča) a mislim i Hrvati. Za ostale ne znam, ali moguće je i još neki iz ex-YU.
[ mokelet @ 17.10.2008. 16:50 ] @
Citat:
ziza:
Dokaz iz prakse - imam dva telefona u stanu i na jednom od njih napravim mesečno pedesetak impulsa ali i dalje plaćam samo pretplatu.

Brate, neko ne moze da dobije telefon ili je dvojnik, a ti imas dva telefona!
Nije lose raditi u Lelekomu...
[ Laki_Gen @ 17.10.2008. 16:55 ] @
@MyWay: Ako cemo da se frljamo sa podaci:
Citat:
Prihodi od fiksne telefonije blago su povećani 0,3 odsto, sa 18,27 na 18,33 milijardi dinara (230 miliona evra)


Nije Telekom pravio gubitke na fiksnoj telefoniji zbog jeftinih impulsa, nego je povecao zaradu!!!
Zbog cega bi neka nova firma pravila gubitke po sadasnjim cjenama? Meni ovaj kolac djeluje dosta veliko. Dodaj tome i jos neke usluge (internet, voip...) i onda tek ne vidim logiku u ovom sasavom objasnjenju.
[ crews_adder @ 17.10.2008. 18:47 ] @
E, da mi je da vidim i to cudo da monopol Telekoma bude razbijen i da se pojavi prava konkurencija u toj oblasti, pa makar zemlja propala (a 100% sam siguran da nece da propadne )...
[ mischo @ 17.10.2008. 19:02 ] @
@Laki_Gen

Ukupan prihod fiksne telefonije je porastao za 0.3%, ali je ukupan broj pretplatnika u istom periodu povećan za 5%. Znači da je prihod po korisniku pao. Prihod i ne govori mnogo o poslovanju. Mnogo je bitniji profit.

Mogu slobodno da tvrdim da MONOPOL TELEKOMA NA PRUŽANJU USLUGA PRENOSA GLASA NE POSTOJI. Svi imamo izbor da uzmemo lepo mobilni i istelefoniramo se i bez Telekoma. Ako postoji takav izbor onda to po definiciji nije monopol!
[ Laki_Gen @ 17.10.2008. 19:37 ] @
Slazem se da je bitniji profit od prihoda. Samo sto i u tom polju stoje najbolje od svih kompanija u Srbiji (prvi su).
E, ako je moja krivica sto oni prodaju adsl, iptv, mobilnu mrezu i sta sev ne, onda sorry. Ko brani novom igracu diversifikaciju proizvoda i usluga?

Bitan je jos jedan momenat u cjeloj ovoj prici oko novog igraca na trzistu i kako se podizanjem cjena omogucava da ON dodje.
Ko je vlasnik tzv. last mile telekomunikacione infrastrukture? Telekom naravno.
Zarko me interesuje racunica isplativosti da neko novi radi sve od nule, pa sve i da su impulsi poskupeli 500%?
Za ovo jos nisam cuo niakvo opravdanje ili komentar nadleznih.

Mozda SBB i jos neki kablovski operateri to mogu, ali zar ovih 200 miliona E ne bi bilo dovoljno da udju na trziste i podjele to sa Telekomom? Mali li je prihod za pola godine?
Ionako prodaju jos razne usluge, pa ne bi zavisili iskljucivo od prihoda od fiksne telefonije. Vrlo je moguce da bi bilo isplativo (da bi zaradjivali) i od ove usluge.

Zasto to nije tako? Zato sto ce cjene dizu da bi "novi igrac usao na trziste", tralalalla,a mi smo kao ovce.
Najvise volim kad me lazu u facu i misle da sam toliki debil da im sve vjerujem.
[ mischo @ 17.10.2008. 20:00 ] @
SLažem se da su saopštenja Ratela konfuzna i jadna. U kombinaciji sa interpretacijom naših polupismenih novinara koji ta saopštenja prenose (čak i u najboljim medijima), nikom više ništa nije jasno. Bolje bi bilo da niko ne daje nikava obrazloženja. Ovako su korisnici još besniji.

Ovo je u suštini jedan dugo odlagani korak koji je samo jedan od preduslova da se naše telekomunikaciono tržište dovede u normalu. Ne zaboravite da su ova povećanja cena odobrena u kombinaciji sa 3 pravilnika koja poprilično liberalizuju tržište u Srbiji.

Što se tiče poslednje milje, danas je to sve manje bitna tema, jer je do korisnika moguće dobaciti i mobilnom mrežom, i Wimaxom, i kablovskom, tako da je LLU sve manje bitan.
[ Laki_Gen @ 17.10.2008. 20:19 ] @
Oni pravilnici o liberalizaciji su konacno pozitivna stvar. Samo da podsjetim ljude da je Telekom zvanicno izgubio monopol jos prije dvije-tri godine. Samo je toliko trebalo nadleznima da regulisu. Ako je cjena liberalizacije i normalnosti dupliranje cjene fiksne telefonije, neka bude.

Ovo oko LM je veoma bitno. Mobilne mreze vec postoje tri, neko novi sigurno nece ici na taj nacin. Kablovski operateri su svega jeda ili dva(ako sve ostale stavimo zajedno) koji be nesto malo mogli da se bave time (pogledajte koliko oni imaju krajnjih korisnika - daleko manje od broja prikljucaka Telekoma), Wimax je sam po sebi dosta skup, tako da nema niakve sanse da ce neko investirati u tu tehnologiju, pa onda spustiti cjene. Totalno suludo.

Rekoh vec, ako je cjena normalizacije telekomunikacionog trzista to da poskupi fiksna telefonija - u redu, samo nema potrebe da prave budale od nas.
Neko objasnjenje je moralo da postoji (makar i ovako nakaradno) kako bi opravdali poskupljenje a Telekom pravi ogroman profit.
Glavni rast izdataka Telekoma je na rast kamata ili sta su vec napisali u vezi sa finansijama, sto mi se cini da je posledica kupovina od prosle godine i otplate kredita koje su podigli u tu svrhu.
Mozda ga i spremaju za prodaju, pa da ga obuku u najbolje odelo...
[ Slobodan Milivojevic @ 17.10.2008. 20:34 ] @
Evo jedne zanimljive racunice:

Poredim fiksni (diretna linija), medjugradski poziv, i pakete sa istom cenom ka svim mrezama (Telenor Prenesi, mt:s mix i Vip postpaid).

Ako znamo koliko se minuta dobija u ovim tarifama, i ako znamo da je pretplata za fiksni telefon 230din, a minut u medjugradskom saobracaju 3.58din, vidi se sledece:

295din - mix 250, prenesi 60, vip 60
mob: 60min + 60sms
fiksni: 18min
razlika: 48min

590din - mix 500, prenesi 150, vip 150
mob: 150min + 150sms
fiksni: 100min
razlika: 50min

1180din - mix 1000, prenesi 325, vip 325
mob: 325min + 325sms
fiksni: 265min
razlika: 60min

2360din - mix 2000, prenesi 700, vip 700
mob: 700min + 700sms
fiksni: 595min
razlika: 105min

3540din - mix 3000, prenesi 1500, vip 1500
mob: 1500min + 1500sms
fiksni: 924min
razlika: 576min
[ Catch 22 @ 17.10.2008. 20:39 ] @
^ Gornja računica je ispravna samo ako je razgovor duži od 60 sekundi... u protivnom se (grubo rečeno) radi o maksimalnom broju poziva a ne broju minuta uključenih pretplatu (zbog čuvenog "zaokruživanja prvog minuta")...

295din - mix 250, prenesi 60, vip 60
mob: maksimalno 60 poziva + 60sms

...


:(
[ mischo @ 17.10.2008. 20:43 ] @
Kablovskih korisnika u Srbiji ima preko 800.000 i to uglavnom u urbanim sredinama koji su tradicionalno veći potrošači. Pored toga kablovci mogu dobaciti i do velikih poslovnih korisnika. Na taj način mogu da pokriju deo korisnika od kojih Telekom ostvaruje bar 2/3 prihoda. To je sasvim dovoljna kritična masa.

Ključni razlog ovog poslupljenja jeste:
1. Nije baš zakonito prodavati istu stvar po različitim cenama, pa su izjednačene cene za fizička i pravna lica.

2. Struktura troškova operatera u ostvarenju telefonskog saobraćaja se drastično promenila. Ovo zahteva detaljnije objašnjenje, a za to ovde baš i nema prostora. Uvid u troškove će biti stvoren uvođenjem troškovnig principa, koji je jedan od ključnih preduslova regulacije tržišta. Ratel je doneo pravilnik na ovu temu letos i on počinje da se primenjuje od nove godine. Ovo je vrlo kompleksan posao i znam da se na ovome radi zadnjih godinu dana.

3. Ovakve cene su izopačile i interkonekcijske ugovore sa mobilnim operaterima, pa smo došli u situaciju da mobilni operateri diktiraju uslove na tržištu najprofitabilnijih usluga (pozivi između mobilnih i fiksnih korisnika.). Inače je tržište mobilne telefonije duplo vrednije od fiksne.

4. Rezultat postojećeg stanja jeste smanjenje prostora za investicije u fiksnu mrežu, a time i u ADSL, FTTX i sve što dolazi. A investicije u fiksnu su mnogo skuplje i teže za povraćaj, nego u mobilnu.
[ Slobodan Milivojevic @ 17.10.2008. 21:18 ] @
Na fiksnom je tarifiranje 12+12s, a na mobu je 60+1.
[ Catch 22 @ 17.10.2008. 21:27 ] @
^ Postoje razlike u trajanju impulsa za lokalne / međugradske, kao i različite cene za impuls u zavisnolsti od perioda "slabog" ili "jakog" saobraćaja...
[ Slobodan Milivojevic @ 17.10.2008. 21:45 ] @
Da, dakle za jeftinu tarifu pomnozite broj minuta na fiksnom sa dva. U tom slucaju je tarifiranje 24+24s.
[ demi035 @ 17.10.2008. 22:07 ] @
naleteo sam na http://www.amis.hr/

u Hrvatskoj za 1900din moze da se dobije brzina od 4 megabita flat + besplatni razgovori u fiksnoj mrezi, jedino se placa uspostava veze od 0,8din.

Da li sam ja ovo pogresno razumeo? Ili ima jos nekih troskova koje ja ne vidim?

Da li neko moze da mi objasni sta je to amis? I da li je ovo tacno sto sam gore napisao??? A tek kako im je adsl jeftin to je bruka, ali bruka, ako je ono tacno???? Meni je ovo toliko jeftino da ne mogu da verujem da je istina


[Ovu poruku je menjao demi035 dana 17.10.2008. u 23:37 GMT+1]
[ mjux @ 17.10.2008. 22:17 ] @
no comment...

http://www.amis.hr/privatni_dvaujednom.php

i to sve za manje od 2K dinara
[ snake_master @ 17.10.2008. 22:21 ] @
Citat:
demi035: cao,

naleteo sam na http://www.amis.hr/

da li je ovo neka greska da u Hrvatskoj za nekih 25 evra moze da se dobije brzina od četiri megabita uz neograničeno pretraživanje, telefonsku pretplatu, ali i besplatne telefonske razgovore unutar Hrvatske.

da li sam ja ovo pogresno razumeo???

ako neko moze da mi pojasni sta tamo pise na sajtu i sta je to amis



Ako sam ja dobro shvatio besplatni pozivi su u okviru njihove mreže ne u okviru cele fiksne telefonije Hrvatske. AMIS je jedno od preduzeća koje pružaju telekomunikacije usluge (ADSL, PHONE...)
[ mjux @ 17.10.2008. 22:30 ] @
Citat:
Besplatni razgovori s fiksnim mrežama

meni se to cini sa svim fiksnim mrezama a ne u okviru svoje mreze
[ Catch 22 @ 17.10.2008. 23:55 ] @
Citat:
demi035vo je poslednja kap, ja odoh iz Srbije! Dosta su me vise pravili budalom!

Eh, kad bi to tek tako moglo. Nisu ni oni naivni, prvo te zarobe u geto pa ti onda natenane deru kožu i povremeno sipaju so na ranu, tek toliko da se ne privikneš što te deru na živo!
[ shut_down @ 18.10.2008. 00:44 ] @
Citat:
mjux: no comment...

http://www.amis.hr/privatni_dvaujednom.php

i to sve za manje od 2K dinara



Hmmmm, znaci hrvati dobiju za oko 2000 din 4Mbps/768Kbps + neogranicen razgovor fiksnim telefonom za sve nacionalne mreze. A mi 512/64 platimo 1400 din i samo pretplatu ~270 din sto mu dodje 1670 din.

Je*ote ovo je smesno, ovvvvoooo je smeeeesno. :P
[ mjux @ 18.10.2008. 00:49 ] @
gde su sad oni pametnjakovici iz lelekoma da da kazu nesto za ono njihovo istrazivanje cena u regionu....
[ Rins @ 18.10.2008. 01:43 ] @
Nesto mi tu smrdi kod tog Amis-a, obratite paznju na sitna slova- negde iz prikrajka sigurno vreba FUP. Ako ga nema onda je stvarno odlicna ponuda- nesto sto cemo mi od SBB-a dobiti za nekih 6 meseci najranije.
[ zdr @ 18.10.2008. 02:14 ] @
OK.
Poslovna logika je jednostavna - da bi se unapredila usluga (proizvod) mora da se ide gore sa cenama, da se poveca produktivnost ili da se smanje troskovi.
Evidentno je da je Telekom odabrao ovo prvo.. Jos SAMO da nam objasne sta mi korisnici time dobijamo!?
Da nas bar malo manje boli ovo poskupljenje na koje ionako ne mozemo da uticemo... Budite bar toliko korektni pa nam recite sta dobijamo to za uzvrat, a ne da nas derete samo...
[ mischo @ 18.10.2008. 07:15 ] @
Amis je mali operater koji ima infarstrukturu u Zagrebu, tačnije centru i par predrgrađa. Podizanje infrastrukture u urbanim zonama je mnogo jeftinije nego na nacionalnom nivou, pa amis može da ide sa nižim cenama.
Druga stvar jeste što u Hrvatskoj postoji obaveza univerzalnog servisa, pa ovakvi operatori morau da deo svoje zarade preusmere operatoru koji je u obavezi da pruža servis tamo gde to nije isplativo. U konkretnom slučaju to je HT.
I treće, Hrvatska je ekonomija u kojoj korisnici ipak više troše na telekomunikacione usluge, nego u Srbiji, što za posledicu ima pad cena usluga.

@mjux
Pomenuto istraćivanje nije ni telekomovo ni Ratelovo ni državno već zvaničnih organa Evropske Unije.
[ misaj @ 18.10.2008. 08:35 ] @
Ma ne zavaravajte se da je bojkot nekih sirih razmera u Srbiji moguc...

[Ovu poruku je menjao misaj dana 18.10.2008. u 09:56 GMT+1]
[ Laki_Gen @ 18.10.2008. 09:06 ] @
No kapisko senjor mischo. Dal' negde pise da novi operater mora da razvija infrastrukturu na cjeloj teritoriji Srbije? Zar je problem primeniti isti princip kao u Hrvatsoj?

Citat:
I treće, Hrvatska je ekonomija u kojoj korisnici ipak više troše na telekomunikacione usluge, nego u Srbiji, što za posledicu ima pad cena usluga.

Nije mi bas najjasnije ovo. Ako podignes cjene imaces veci prihod, ali nisam siguran da ce vise ljudi biti zainteresovano za usluge po vecim cjenama, koliko sm ja ucio iz ekonomije, trebalo bi da je sasvim suprotno, ima nesto sto se zove ekonomja obima.

Sa druge strane, Telekomu ne bi bio apsolutno nikakv problem da zadrzi postojece cjene ili cak da ih smanji ako pogledamo koliki je profit ostvario i ako znamo da prakticno drzi monopol.

Nikako mi nije jasno sta propustam u ovoj prici? Gde je greska u racunici? Dodje mi da zapalim diplomu iz ekonomije!!!
[ mischo @ 18.10.2008. 10:22 ] @
Citat:
No kapisko senjor mischo. Dal' negde pise da novi operater mora da razvija infrastrukturu na cjeloj teritoriji Srbije? Zar je problem primeniti isti princip kao u Hrvatsoj?

Kao što već rekoh, postoji nešto što se u telekomunikacionioj regulativi zove "univerzalni servis". To znači da svi operateri na telekomukacaionom tržištu (mobilni, kablovski, ISP) jedne zemlje moraju da odvajaju deo prihoda od usluga koje pružaju u državni fond za univerzalni servis. Iz tog fonda se odvaja novac za jednog operatera, u konkretnom slučaju T-com, koji onda ulaže i tamo gde nema zarade ili je manje isplativo.

Citat:
Nije mi bas najjasnije ovo. Ako podignes cjene imaces veci prihod, ali nisam siguran da ce vise ljudi biti zainteresovano za usluge po vecim cjenama, koliko sm ja ucio iz ekonomije, trebalo bi da je sasvim suprotno, ima nesto sto se zove ekonomja obima.


Telekom mora da ima određene fiksne troškove na infrastrukturi. Ukoliko je iskorištenje infrastrukture veće, može da se ide na niže cene usluga koji su zasnovani na toj infrastrukturi. Zbog anomalija u cenama i skupoj interkonekciji ka mobilnim igračima, na tržištu je dobar deo prihoda fiksne telefonije preliven u mobilne operatere. Tako imamo rezultat da je fiksna infrastruktura slabije iskorištena.

Kao što rekoh, od nove godine se uvodi troškovnio princip formiranja cena za operatore sa dominatnim učešćem na tržištu, pa neće biti "dranja korisnika". On će omogućiti transparentnost u formiranju cena usluga u telekomunikacijama.

Postoji još jedan problem karakterističan za Srbiju. Neefikasna država koja nije u stanju da izda odgovarajuće dozvole za polaganje infrastrukture, znatno usporava, a time i poskupljuje investicije u telekomunikacije. Primer ovoga je da mobilni opearteri danas prvo postave bazne stanice i antene, pa onda čekaju dozvole. U fisknoj telefoniji je to malo teže. Znam za jednu situaciju u jednoj beogradskoj prigradskoj opštini gde je trebala da prože magistralna trasa preko poljane. Kad su nakon par godina čekanja sve dozvole stigle, na trasi je niklo 10 divljih stabmenih objekata. Naravno, na kraju sve uvek plaća krajnji korisnik

I da zaključim, telekom je firma čiji je primarni cilj da zaradi novac za svoje akcionare (država Srbija i OTE) i oni treba da odluče šta će raditi sa tim profitom. Ako vam se ne sviđa, kako država upravlja svojim udelom u telekomu, lepo na izborima promenite vlast.
[ demi035 @ 18.10.2008. 10:35 ] @
Ministarstvo Telekomunikacija + Ratel + Komisija za zastitu konkurencije + Telekom = Telekomunikaciona mafija

Na osnovu cenovnika Amisa se vidi koliko nas Telekom I ova drzava sa ovim cenama pljackaju! Srbija je vece trziste od Hrvatske, u Srbiji su 2-3 manje plate nego u Hrvatskoj, pa prema tome nije moguce da kod nas bude skuplje nego u Amisu! Ne bih se bas slozio da se kod nas manje trosi na Telekomunikacione usluge nego u Hrvatskoj, a dokaz je to sto je 512 adsl 1400din + pretplata 230din + identifikacija broja, poziv na cekanju isl(nove cene ovih usluga nisu poznate)… ovo je sve preko 1700din, to sve dodje skoro na nivo prihoda Amisa. Isto placamo kao Hrvati, a dobijamo 7-8 puta sporiji adsl I da ne smemo da se uhvatimo za telefon. Znaci zaposleni iz Ratela I Telekoma I Ministarstva nemojte da se javljate na ovom forumu I da branite ovo poskupljenje. Ovo je vrhunac bezobrazluka ove lopovske drzave! U Srbiji oni ljudi koji ne koriste telefon ce jeftinije prolaziti nego hrvati(ali samo zato sto je jeftinija pretplata za koju nista ne dobijaju), ali oni koji koriste telefon ili ne daj boze za pozive van lokala su ga ugasili.

Posao Retela I Ministarstva I Komisije je da stite gradjane Srbije I omoguce nam sto bolje I sto jeftinije usluge, a oni stite monopolistu I gledaju njegove interese. E to samo u Srbiji ima! Sve su to lopovi I lopovska drzava. A tek obrazlozenja koja nam daju su posebna prica. Meni je omiljeno iz Ratela po kome ce povecanje pretplate za 160% I cene impulsa od 100% da dovede do povecanja racuna za privatne korisnike u proseku za 45%, a za poslovne korisnike da smanjenja racuna za 20%, na osnovu kompleksnih analiza strucnjaka iz Ratela. Pa ono da cemo sada dok je Telekom monopolista da povecamo cene, a kada za par godina dozvolimo jos nekome da pruza ove usluge u Srbiji ce doci do pada cena? A tek obrazlozenje po kome cene treba izjednaciti sa cenama u okruzenju ima logike kao kada bi Zastava rekla da cena Yuga mora da se izjednaci sa cenom Mercedesa. To je obicna glupost I laz! A jos pored toga samo zele da izjednace one cene u kojima smo mi jeftiniji od Hrvatske, a uporedjivanje nivoa usluga niko ne pominje, to sto u Hrvatskoj postoje opcije za besplatne pozive u jeftinijoj tarifi I ostale pogodnosti niko ne pominje, a za one cene u kojima smo skuplji nema potrebe da se zuri… I zamolio bih Ratel da na osnovu njihove kompleksne analize izracunaju koliko bi manji racuni bili u Srbiji da vazi cenovnik Amisa. A posto ne znam ni Madjarski, ni Nemacki… nisam uspeo da provalim tarife u Madjarskoj, Austriji, Nemackoj….

A da su ovo sve mafijasi dovoljan vam je dokaz da na moju prijavu protiv MTS-a od 4.juna 2008god do danas nisam dobio odgovor.
[ pearldealer @ 18.10.2008. 10:42 ] @
Jel neko zna tarifu za radno mesto u Telekomu Srbija...čuo sam nešto kao 5000 evra i sl.
[ mischo @ 18.10.2008. 10:51 ] @
To su budalaštine. Evo, telekom ima stalno otvorena radna mesta za inženjere telekomunikacija i informatike sa iskustvom i ne može godinama unazad da nađe ljude, jer su plate na drugim mestima bolje. U mojoj organiuacionoj celini u telekomu je samo trećina inženjerskih mesta popunjeno.

@demi035

NIsam ni očekivao shvatiš. Nama zaposlenim u telekomu je sve ovo više iz džepa nego u džep. Ja pokušavam da dam objašnjenje, a ti od foruma praviš partijski sastanak gde vlada jednoumlje.
[ Laki_Gen @ 18.10.2008. 11:11 ] @
Citat:
Kao što već rekoh, postoji nešto što se u telekomunikacionioj regulativi zove "univerzalni servis". To znači da svi operateri na telekomukacaionom tržištu (mobilni, kablovski, ISP) jedne zemlje moraju da odvajaju deo prihoda od usluga koje pružaju u državni fond za univerzalni servis. Iz tog fonda se odvaja novac za jednog operatera, u konkretnom slučaju T-com, koji onda ulaže i tamo gde nema zarade ili je manje isplativo.

Sa ovim se slazem. Ne mogu svi razvijati infrastrukturu od nule i potrebno je omoguciti mjestima gde je profitabilnost upitna telekom. servise kao i svim ostalim gradjanima.
Kako ce onda ta konkurencija smanjivati cjene usluga kada dodje na nase trziste, a nametne joj se i ovaj trosak? Da li Telekom iz profita koji ostvaruje proteklih godina moze znacajnije investirati u infrastrukturu ili je potrebno jos povecati profit (polugodisnji cist profit je 8 milijardi dinara)?

Citat:
mischo: Telekom mora da ima određene fiksne troškove na infrastrukturi. Ukoliko je iskorištenje infrastrukture veće, može da se ide na niže cene usluga koji su zasnovani na toj infrastrukturi.
Postoji još jedan problem karakterističan za Srbiju. Neefikasna država koja nije u stanju da izda odgovarajuće dozvole za polaganje infrastrukture, znatno usporava, a time i poskupljuje investicije u telekomunikacije.

Pored svih tih troskova ima ogroman profit. Zasto je potrebno jos povecavati cjenu usluga? Ja nikako da vidim logiku.
Neka iznajmi deo infrastrukture novom igracu i automatski nema troskove za odrzavanje, vec cist prihod (to je jedna od ideja, mozda ima rupa, alije moguca).

Citat:
I da zaključim, telekom je firma čiji je primarni cilj da zaradi novac za svoje akcionare (država Srbija i OTE) i oni treba da odluče šta će raditi sa tim profitom. Ako vam se ne sviđa, kako država upravlja svojim udelom u telekomu, lepo na izborima promenite vlast.


Telekom je JAVNO PREDUZECE i njegov cilj je nesto sasvim drugo. Nikako mu cilj ne moze biti maksimalizacija profita, po definicija JP-a!!! Ne mjesajmo babe i zabe.
Najlakse je reci, promjenite vlast, nismo mi odavde.
[ pearldealer @ 18.10.2008. 11:14 ] @
Gde da steknem iskustvo potrebno za rad u telekomunikacijama....jel u inostranstvu? Pa evo ja sam dipl.ing.el. i to telekomunikacija.......i radim u IT sektoru...i drugim poslovima po nalogu poslodavca...na sam pomen reči štampač mi skoči pritisak.
A to za slobodna radna mesta....vidim koliko samo oglasa za posao u Telekomu ima. Da ne pominjem politiku firme koja favorizuje decu zaposlenih.
[ mischo @ 18.10.2008. 11:47 ] @
Preduzeće za telekomunikacije Telekom Srbija a.d. NIJE javno preduzeće, već ZATVORENO AKCIONARSKO DRUŠTVO i kao takvo je upisano još pre 10 godina. Sve može lepo da se proveri u APR-u.
http://pretraga.apr.gov.rs/Rep...ode=17162543&rnd=479246561

Profit koji je ostvaren se ne može pripisati fiksnoj mreži, već uglavnom mobilnoj. U prethodnih par godina je rast prihoda fiksne uglavnom ostvaren povećanjem broja korisnika. Očekuje se da ćemo ove godine ući u zasićenje, jer smo prestigli sve zemlje u okruženju sa brojem fiksnih u odnosu na broj stanovnika. Prosečna potrošnja po korisniku se, međutim, iz godine u godinu smanjuje.

Telekom već iznajmljuje svoju infrastrukturu kroz nekoliko modela. Najbolji primer su ADSL potprovajderi, VIP mobile i sl.

Postojeća cena jednostavno ne pokriva održavanje. Tarifni model koji se koristi u fiksnoj je napušten na zapadu još pre 15ak godina. Ove izmene otvaraju telekomu da od nove godine pruži pogodnosti u tarifiranju i uvede minutni, umesto impulsnog obračuna u fiksnoj.
[ demi035 @ 18.10.2008. 11:53 ] @
Citat:
Ja pokušavam da dam objašnjenje, a ti od foruma praviš partijski sastanak gde vlada jednoumlje.


Zao mi je, ali meni na partijski sastanak I jednoumlje lici ovo sta se desava u Srbiji. Cenu ne odredjuje konkurencija I trziste vec partijski sastanak Telekoma, Ratela I Ministarstava. I nikome to ne smeta. To ja kao u zlatno doba komunizma, tamo gde su jeftiniji kazu,a pa ne mozemo mi da budemo jeftiniji od okruzenja, a tamo gde su skuplji kazu, a pa ne mozemo mi da se poredimo sa okruzenjem. Ne razumem samo kako je Telekom sa ovako niskim cenama do sada ostvarivao profit, kako sa duplo vecim trzistem, duplo manjim platama mozemo da imamo skuplje usluge od Amisa u Hrvatskoj, odnosno da Telekom ima vece troskove od Amisa? Zanimljivo je da u mom gradu od 50 000 stanovnika Telekom ima 2 predstavnistva na udaljenosti od 100m. Mozda zato imamo skuplje usluge, neefikasnost I neproduktivnost je najlakse prebaciti na korisnike kada si monopolista

Citat:
Očekuje se da ćemo ove godine ući u zasićenje, jer smo prestigli sve zemlje u okruženju sa brojem fiksnih u odnosu na broj stanovnika


Ja mislim da ce da se smanji broj korisnika fiksnog kod vas, a jel znate zasto? Pa zato sto cim dodje neko drugi ja cu prvi da promenim operatera!

Citat:
Telekom već iznajmljuje svoju infrastrukturu kroz nekoliko modela. Najbolji primer su ADSL potprovajderi, VIP mobile i sl.


E to znam, evo ja cekam vec nekoliko meseci da se poveca broj portova kako bi mi uveli adsl, kada sam kod vas podneo prijavu niko mi se ni posle mesec dana nije javio, a kada sam kod jednog privatnih provajdera podneo prijavu posle 24h su me obavestili da nisu u mogucnosti da mi uvedu adsl jer Telekom nema tehnickih mogucnosti.

[ Laki_Gen @ 18.10.2008. 12:00 ] @
Ko je vecinski vlasnik Telekoma? Drzava Srbija preko JP PTT-a!!!

Citat:
Ove izmene otvaraju telekomu da od nove godine pruži pogodnosti u tarifiranju i uvede minutni, umesto impulsnog obračuna u fiksnoj.

Sto bi znacilo da je povecanje cjena impulsa samo privremeno (od Decembra do Januara)? Onda nas ocekuje neka pogodnost sto placamo vecu pretplatu (besplatni minuti, dodatne usluge,...) ili uvodjenje minutnog tarifiranja treba da konacno izjednaci cjene sa okruzenjem? Zbog cega se nije odmah preslo na taj sistem tarifiranja?
[ mihajilo @ 18.10.2008. 12:02 ] @
ko kaze da je telekom izgubio monopol? zaposleni u njemu?!
pa ako imate imalo opsteg obrazovanja i poznavanja terminologije onda je cak i vama jasno da telekom drzi monopol na polju fiksne telefonije i zato ne vredjajte inteligenciju njegovim korisnicima.
na polju mobilne telefonije ne vlada monopol,vec oligopol,ali je poenta da se svodi na isto.na polju interneta je isto stanje.
vi hocete iste cene sa okruzenjem,ali pri podizanju cena ne mozete nimalo da podignete nivo usluga. kazete da ne mozete da date svim korisnicima caller id, a zasto je to tako, da nije mozda zato sto telekom nece da ulaze u infrastrukturu, koja je ocajna, sve dok ne mora, pa kod nas postoje jos praistorijske centrale i dvojnici. bar da ste bilo sta uradili pa podizete cene, nego vi planirate da za koju godinu nesto i promenite, ali zato daj da ih deremo jos koju godinu dok mozemo.
ako je ovo priprema za prodaju telekoma, kupice ga mozda neko, kad vidi sa kakvom uslugom i infrastrukturom jos negde u svetu mogu da se deru ljudi, mada ce ponuda biti minimalna zbog dotrajalosti opreme. ali tada ce, bar se nadam biti preciscavanje strucnog kadra i videce se koliko ce vas ostati bez posla, mozda bi bolje bilo da kupac telekoma dovede svoj kadar, jer je kod vas strucnost na veoma niskom nivou, verovatno zbog rodbinskih veza, naravno cast izuzecima kojih je cca 1%.
drzavi trebaju pare, pa odakle ce da ih uzmu, osim od naroda, a da smanje malo plate u telekomu imali bi vise para, takodje da smanje malo plate politicarima koji nista korisno nisu uradili proteklih 20 godina(tj vise je bilo stete nego koristi), no naravno nece svoj na svoga. rekose ljudi:
Citat:
demi035: Ministarstvo Telekomunikacija + Ratel + Komisija za zastitu konkurencije + Telekom = Telekomunikaciona mafija


ali bos im je drzava pa im se moze.




[ pearldealer @ 18.10.2008. 12:05 ] @
mischo nisi mi odgovorio kako do posla u Telekomu...
Ili ja ne znam nešto što svi znaju ili...
[ mischo @ 18.10.2008. 12:09 ] @
Da cenu odrešuje tržište cene bi bile takve da bi imao pretplatu od 10 evra i tarfine pogodnosti, besplatan saobarćaj i sl. Cene međunarodnih bi bile manje. Na zalost se na tim sastancima godinama kupovao socijalni mir umesto da su se bavili dugoročnim razvojem telekomunikacija.

Može i telekom da pruži cene niže nego Amis. Lepo zatvori biznis u krugu dvojke, tamo gde su telefonski računi i najveći, sve pokrije sa tri centrale i dvadesetak DSLAMova i sa stanovišta održavanja i investicija lepota. A vi tamo u Jagodini čekajte T-com, da vam da džabe.

Tržište u Hrvatskoj je u 2006 bilo 50% veće nego u Srbiji, iako imaju manji broj korisnika. GOdišnja potrošnja na telekomunikacije po stanovniku u Hrvatskoj je te godine bila 443 evra, dok je u Srbiji bila 173 evra.

I na kraju još jednom, TELEKOM NIJE MONOPOLISTA U PRUŽANJU USLUGA PRENOSA GLASA.

@pearldealer

Zapošljavanje ide uglavnom preko sajmova zapošljavanja. (Career days, Jobfair i sl)
[ snake_master @ 18.10.2008. 12:09 ] @
Citat:
mischo
Profit koji je ostvaren se ne može pripisati fiksnoj mreži, već uglavnom mobilnoj. U prethodnih par godina je rast prihoda fiksne uglavnom ostvaren povećanjem broja korisnika. Očekuje se da ćemo ove godine ući u zasićenje, jer smo prestigli sve zemlje u okruženju sa brojem fiksnih u odnosu na broj stanovnika. Prosečna potrošnja po korisniku se, međutim, iz godine u godinu smanjuje.



Ako se potrošnja po korisniku smanjuje, onda su trebali još ranije da povećaju preplatu, ali da u nju budu uključeni besplatni minuti, a ne ovako za preplatu nema ništa, pa onda ne bi pojedinci uvodili po 3 telefonske linije u kuću "čisto da ih uvedu, možda im nekad zatreba" nego bi koristili jedan telefonski broj. To što se potrošnja po korisniku smanjuje, ima ulogu i povoljno telefoniranje putem mobilne mreže i paketi u koji su uključeni besplatni minuti. Ne može se opravdavati povećanje cena u fiksnoj telefoniji zato što se smanjuje potrošnja po stanovniku, zato što građani koriste ono što im je povoljnije, evo ja na primer zadnje 3 godine nisam uzeo fiksni tel da bi okrenuo mob ili neki međugradski jer mi je povoljnije da zovem sa mob.

[ pearldealer @ 18.10.2008. 12:17 ] @
Niko u Jagodini, Kg-u,Nišu ili Čačku ne čeka ništa za džabe...
Pitam samo jel neko skorije video oglas za radno mesto u Telekomu na bilo kom sajtu ili u novinama?
[ mischo @ 18.10.2008. 12:22 ] @
Čak i ova cena pretplate nije potpuno realna i ne omogućava davanje nekih velikh pogodnosti. Mislim da je ovo prelazni korak ka izjednačavanju cena usluga mobilne i fiksne. Takvi su trendovi u svetu i to će morati da dođe kod nas. Jednostavno je struktura troškova takva da će morati da se izjednači.

Telekom nije ranije mogao da ponudi minutni obračun iz tehničkih razloga. Jenostavno, tehnologija nije dozvoljavala. Sada su stvoreni uslovi za to.

@paerldealer

Do nedavno je na sajtu telekoma stajao stalno otvoren konkurs. Ako budeš čeko da ti se konkurs objavi u novinama nećeš se baš nigde usrećiti.
[ miodrag75 @ 18.10.2008. 12:25 ] @
Lakse bi mi bilo da me neko opljacka sa fantomkom na glavi nego ovako. Jos je bezobraznije istupanje zaposljenih u Lelekomu. Ovo samo moze u Srbiji i nigde vise, izgovori za poskupljnje za IQ=0. Nek Telekom otpusti neradnike,mamine i tatine sinove koji primaju platu i ne rade nista i koji ne mogu pritom kad ih posalje Telekom na CISCO ne mogu to isto da poloze. Ovde nije problem u gradjanima vec u nerentabilnosti kompanije koja je osnovana od para gradjana koje sada pljackaju
[ Laki_Gen @ 18.10.2008. 12:54 ] @
Citat:
mischo: Čak i ova cena pretplate nije potpuno realna i ne omogućava davanje nekih velikh pogodnosti. Mislim da je ovo prelazni korak ka izjednačavanju cena usluga mobilne i fiksne. Takvi su trendovi u svetu i to će morati da dođe kod nas. Jednostavno je struktura troškova takva da će morati da se izjednači.

Telekom nije ranije mogao da ponudi minutni obračun iz tehničkih razloga. Jenostavno, tehnologija nije dozvoljavala. Sada su stvoreni uslovi za to.

Ako ce da ponude pakete kao sto su na zapadu (slicne, ne mora iste), pretplata u koju je ukljucen odredjeni broj besplatnih minuta i jos neke pogodnosi, uz to i iptv, internet, mobilnu mrezu i sve to po normalnim cjenama ili da prave nekakve mix pakete usluga, onda je OK. Ovako ne razumjem zasto placam pretplatu?

Nije mogao da ponudi minutni obracun? Poskupljenjem pretplate je to omoguceno? Na koji tacno nacin? Kada ce krenuti taj nacin obracuna?

Ili sam ja pao na glavu ili nas neko ovde onako profesorski podje....
[ mokelet @ 18.10.2008. 12:55 ] @
Hrvatska: ljudi više telefoniraju => cene padaju zbog KONKURENCIJE => ljudi još više telefoniraju.
Srbija: ljudi više telefoniraju => cene RASTU zbog MONOPOLA => ljudi manje telefoniraju.
Zaključak: U Srbiji se malo telefonira jer ne postoji konkurencija koja bi smanjila cene i poboljšala kvalitet uskuga.
Demagogija: U Srbiji se malo telefonira pa eto Telekom mora da poveća cene kako bi se izvukao iz bede.


[Ovu poruku je menjao Milan Gligorijevic dana 20.10.2008. u 13:52 GMT+1]
[ demi035 @ 18.10.2008. 13:08 ] @
Citat:
Tržište u Hrvatskoj je u 2006 bilo 50% veće nego u Srbiji, iako imaju manji broj korisnika. GOdišnja potrošnja na telekomunikacije po stanovniku u Hrvatskoj je te godine bila 443 evra, dok je u Srbiji bila 173 evra.


Ali danas nije 2006g vec skoro 2008g, a planovi su za 2009g. Dobro da nisi uzeo 2000g ili 2001g za poredjenje nas I Hrvata. A posto Srbija ima skoro 2 puta vise stanovnika znaci da smo jos u 2007g verovatno dostigli Hrvate u ukupnoj potrosnji, a garantujem da smo danas u ukupnom prihodu ispred Hrvata. Da li je moguce da ti jedini ne vidis ovu razliku izmedju Amisa I Telekoma u cenama I uslugama? A znam ja da je Telekomu Idol Dojce Telekom.

Citat:
ao što rekoh, od nove godine se uvodi troškovnio princip formiranja cena za operatore sa dominatnim učešćem na tržištu, pa neće biti "dranja korisnika". On će omogućiti transparentnost u formiranju cena usluga u telekomunikacijama.


Citao sam taj pravilinik I ono je smesno, taj pravilinik ce samo dati legitimitet I osnovu za “dranje korisnika”

Citat:
A vi tamo u Jagodini čekajte T-com, da vam da džabe.


Pa sta da radim kada Telekom nema portove? a to koliko vi derete na adsl-u uporedi sa cenama iz okruzenja

Ps
Stvarno sam cuo da plate u Telekomu nisu nesto, bez zezanja. – ovo nije sarkazam ako neko pomisli
[ sstanko78 @ 18.10.2008. 13:12 ] @
@mischo pročitao sam temu od početka, kao i saopštenja o razlozima poskupljanja.
Takođe za koji dan ću nabaviti kompletne cenovnike telekom. usluga u hrvatskoj.

Jedini si ti ovde koji vređaš sve nas prenoseći saopštenja koja si dobio od rukovodstva.
Vidi, ovaj forum posećuju ljudi koji su na neki način vezani za IT, a to znači da imaju
bar prosečnu inteligenciju, tako da znaju da ta saopštenja nemaju baš neki smisao.

Telekom je monopolista od dana osnivanja istog. Takođe svi znamo da se
novac koji telekom zaradi troši u potpunosti nenamenski.

Temu vezanu za zapošljavanje u telekomu nemoj više da pominješ, znamo
kako stvari stoje po tom pitanju.


[ mokelet @ 18.10.2008. 13:30 ] @
Citat:
sstanko78:Takođe svi znamo da se
novac koji telekom zaradi troši u potpunosti nenamenski.

To je poenta. Možda Telekom nije razvijen (ma šta možda, uopšte nije) ali to je zato što je novac upumpavan ko zna gde (kampanje stranaka, raznorazni "sponzorski" ugovori i drugi načini za izvlačenje novca). A sada kao žele transparentnost? Pa hajde neka transparentno prikažu gde je sva lova otišla.
Možemo mi ovde da trubimo koliko god hoćemo, Telekom će biti ovakav dok se ne privatizuje. Ali plašim se da će uz privatizaciju Telekoma ići i njegov de fakto monopol, sa sve mašnicom. Što neko reče ovde, skoro pa Dojče Telekom.
Jedino mi je drago što će u tom slučaju dotični lezilebovići koji ovde rasturaju saopštenja rukovodstva, verovatno tražiti drugi posao.
[ MyWay @ 18.10.2008. 20:18 ] @
Citat:
Laki_Gen[/url]: Telekom je JAVNO PREDUZECE i njegov cilj je nesto sasvim drugo. Nikako mu cilj ne moze biti maksimalizacija profita, po definicija JP-a!!! Ne mjesajmo babe i zabe..
E sad me zabavi Laki :-)
Molim te da mi nađeš definiciju JP i u njoj deo u kojem se spominje da cilj poslovanja istog nikako ne sme biti maximizacija profita.
Da nisu zabranili zakonom? :-))))
Citat:
mokelet: Za zapošljavanje u Telekomu tek vređaš inteligenciju ljudi na ovom forumu. Kao da niko od nas ovde nije tražio posao i kao da se niko od nas ovde ne kreće u tim krugovima da bi znao kako se svaki poslodavac ponaša i kakvu praksu zapošljavanja neguje.
Pa jesi li tražio posao u Telekomu? Ili nisi?
[ Marko Cukalac @ 18.10.2008. 20:32 ] @
ljudi sta reci kad telekom se sada setio da stavi minutno obracunavanje.. do sada nije imao opremu za minutno, nego se koristila 300 god stara impulsni metod.. ja cu preci na ovog dvojnika sto imam.. zato sto uvek mi je mob 2k, fix 2k.. a sad mi se ne daje bas 5k za fixni... strasno...

YUBC i SBB su trebali da dobiju licencu? kada? mozda juce..

Gde su vece brzine ADSL-a? I to juce..

Telekom ce se prodati? hahaha

posao? ili pare.. ili da ti je baba ili cukundeda direktor ili neki rodjak.. realnost

ljudi drzava krade... krali su i ovi ranije.. ali ovi ubijaju... i kako se njima isplati da npr. SBB i YUBC dobiju licencu i krenu svoj adsl, svoju fixnu? nikako.. nece moci vise da kradu..

@da se podsetimo YUBC je pokrenuo pre lelekoma ADSL 2+ (www.sinet.rs).. i dan danas zbog njih ima samo jednu ulicu u gradu... i sta pricati dalje?

pozdrav
[ Laki_Gen @ 18.10.2008. 20:48 ] @
Citat:
Pojam javnog preduzeća
Član 1.
Javno preduzeće je preduzeće koje obavlja delatnost od opšteg interesa, a koje osniva država, odnosno jedinica lokalne samouprave.
Javno preduzeće se osniva i posluje u skladu sa saveznim zakonom kojim se uređuje pravni položaj preduzeća, ovim zakonom i zakonom kojim se uređuje obavljanje delatnosti od opšteg interesa.
Državni kapital u javnom preduzeću podeljen je na akcije ili udele određene nominalne vrednosti i upisuje se u registar.
Državni kapital u javnom preduzeću čine novčana sredstva uložena od strane države i pravo korišćenja nad stvarima i pravima koja su u državnoj svojini.

Delatnosti od opšteg interesa
Član 2.
Delatnosti od opšteg interesa, u smislu ovog zakona, jesu delatnosti koje su kao takve određene zakonom u oblasti: proizvodnje, prenosa i distribucije električne energije; proizvodnje i prerade uglja; istraživanja, proizvodnje, prerade, transporta i distribucije nafte i prirodnog i tečnog gasa; prometa nafte i naftnih derivata; železničkog, poštanskog i vazdušnog saobraćaja; telekomunikacija; izdavanja službenog glasila Republike Srbije; informisanja; izdavanja uxbenika; korišćenja, upravljanja, zaštite i unapređivanja dobara od opšteg interesa (vode, putevi, mineralne sirovine, šume, plovne reke, jezera, obale, banje, divljač), kao i komunalne delatnosti.
Delatnosti u smislu stava 1. ovog člana jesu i delatnosti od strateškog značaja za Republiku, kao i delatnosti neophodne za rad državnih organa i organa jedinice lokalne samouprave, utvrđene zakonom.

Oblici organizovanja za obavljanje delatnosti od opšteg interesa
Član 3.
Delatnost od opšteg interesa obavljaju javna preduzeća.
Delatnost od opšteg interesa mogu obavljati i drugi oblici preduzeća, deo preduzeća i preduzetnik, u skladu sa saveznim .......


@MyWay Dokle ces vise da se pravis sasav? Na svaki drugi moj post imas nebulozno pitanje! Nema smisla vise, postao si dosadan...
[ MyWay @ 18.10.2008. 21:13 ] @
Citat:
Laki_Gen: @MyWay Dokle ces vise da se pravis sasav? Na svaki drugi moj post imas nebulozno pitanje! Nema smisla vise, postao si dosadan...
Čuj, nisam ja kriv što pišeš apsurdne stvari u svakom drugom postu - čak i kad citiraš nešto propuštaš najbitnije stvari. I opet si citirao deo koji nema nikakve veze sa onim što sam te pitao, ima samo veze sa tvojim ličnim shvatanjem nekih pojmova. A evo opet ću da se dodam na tvoje citirano, i to sa delom koji nešto govori:
Citat:
Javno preduzeće osniva se i posluje radi: obezbeđivanja trajnog obavljanja delatnosti od opšteg interesa i urednog zadovoljavanja potreba korisnika proizvoda i usluga; razvoja i unapređivanja obavljanja delatnosti od opšteg interesa; obezbeđivanja tehničkotehnološkog i ekonomskog jedinstva sistema i usklađenosti njegovog razvoja; sticanja dobiti; ostvarivanja drugog zakonom utvrđenog interesa.

Apsurdna izjava je da maksimizacija profita bilo koje firme pa i JP nije cilj istih tačno i da nigde nije to napisano. Na stranu to što ti je već i rečeno, da Telekom nije JP već AD, te se samim tim, nebitno od udela i vlasničke strukture maximizacija profita postavlja kao jedan od fundamentalnih ciljeva.

Nadam se da si sad razumeo (za razliku od prošlog puta) otkud pitanja i pisanija.
[ Laki_Gen @ 18.10.2008. 21:35 ] @
Nije tacno. Naravno da nece biti osnovano da bi pravilo gubitke. Osnovni cilj je Obavljanje delatnosti od opsteg interesa i tacka.

Jesi cuo da su Vodovod i Kanalizacija tako profitabilni, Gradske toplane, GSP, Zelenilo, JP Pogrebne usluge???? O cemu ti pricas??? Koje od ovih preduzeca je osnovano radi sticanja dobiti? Nauci osnovne stvari.

Citat:
Delatnost od opšteg interesa mogu obavljati i drugi oblici preduzeća, deo preduzeća i preduzetnik,

Opsti interes je opsti interes, bez obzira ko ga obavljao. JP Ptt je vlasnik Telekoma. Kakve veze u kojoj ce formi Telekom biti registrovan?!
[ MyWay @ 18.10.2008. 22:10 ] @
Citat:
Laki_Gen: Jesi cuo da su Vodovod i Kanalizacija tako profitabilni, Gradske toplane, GSP, Zelenilo, JP Pogrebne usluge???? O cemu ti pricas??? Koje od ovih preduzeca je osnovano radi sticanja dobiti? Nauci osnovne stvari.
Ne znam dokle ćeš više da srljaš - ovo što ti navodiš su JKP čije poslovanje pokriva grad Beograd ili neki drugi grad. Ako ti nije to jasno kako to funkcioniše evo ti isečak vesti sa beograd.org-a:
Citat:
Dotiranjem rada javnih komunalnih preduzeća iz gradske kase grad u znatnoj meri pomaže socijalno ugroženim delovima stanovništva. Ovaj socijalni karakter budžeta ogleda se upravo u visini sredstava koja se izdvajaju za ove svrhe.

Cene usluga nisu ekonomske, pa grad na ovaj način nastoji da zaštiti standard stanovništva, ali i da javnim preduzećima omogući pokrivanje troškova. Javnom komunalnom preduzeću „Beogradske elektrane” iz budžeta grada izdvaja se 500 miliona dinara.
Da država možda iz budžeta ne dotira Telekom?
Citat:
Laki_Gen: Opsti interes je opsti interes, bez obzira ko ga obavljao. JP Ptt je vlasnik Telekoma. Kakve veze u kojoj ce formi Telekom biti registrovan?!
Mogu da ti ponovim iz prethodnog posta ako već nisi shvatio - AD nije isto što i JP i JKP. J(K)P može biti kao i bilo ko drugi akcionar u AD i njegova misija u AD se kao i svima svodi na oplođavanje kapitala (samim tim i na maximizaciju profita).

Ne znam zašto ti objašnjavam banalne stvari, još manje kako ti nije jasno kad si baš ti iskopao jednog 'atipičnog' akcionara AIK banke u temi o bankama i berzi?
Da nije i taj akcionar u misiji od opšteg interesa u AIK banci? I da nije preko svog vlasničkog udela, preneo tu svoju misiju na banku?

Bolje stani. Dok još ima smisla...
[ Laki_Gen @ 18.10.2008. 22:45 ] @
OK, ti citas vjesti umjesto zakona i mjesas osnovne pojmove.
JP - Javno Preduzece, JKP -Javno Komunalno Preduzece, razlika je u sirini definicije, JKP se NE bavi npr. Zeleznicom, da te podsjetim i to je jos jedno JP, kao i JP EPS i ne posluju samo u jednom gradu vec na cjeloj teritoriji Srbije.

JP je vrsta preduzeca (nacin kako ih zakon vidi, organizacija, odgovornost, upravljanje..) kao i A.D., D.O.O., Ortacko, itd...

Banke su nesto drugo, ovde se govori o JP! Akcionar banke moze biti bilo ko. JP moze osnovati samo i iskljucivo drzavni organ (Vlada, Grad, jedinica lokalne samouprave).

Citat:
Bolje stani. Dok još ima smisla...

Upravo tako.
[ demi035 @ 18.10.2008. 22:48 ] @
Posto strucnjaci iz Ratela (poslovni korisnici ce placati racune 20% manje nakon poskupljenja impulsa od 20%) vole da se poredimo sa okruzenjem, evo recimo Bugarski adsl, http://adsl.btc.bg/en/adsl/homepackage/details/1 nadam se da sam dobro razumeo, 10 evra je 3 Mbps/256 Kbps- smorilo me vise da citam preko mog dial up interneta I da cekam 5min da se otvori stranica, pa ako neko zeli neka pogleda cene fixnog tamo, a adsl se uvodi po podnosenju prijave Up to 10 work days. A ja cekam vec par meseci da Telekom poveca broj portova na mojoj digitalnoj centali I tako vidim to cudo civilizacije koje se zove adsl…

Citat:
Srbija sada vodi završnu fazu pregovora o pristupanju Svetskoj trgovinskoj organizaciji i u toj fazi pregovara se o dinamici liberalizacije sektora usluga u Srbiji, uključujući i telekomunikacije.
"Do proleća ćemo finalizovati te pregovore i videti koliki će biti tranzicioni period koji možemo dobiti", a nakon toga će se to uskladiti sa sposobnošću Telekoma da se prilagodi konkurenciji, kazala je ministarka telekomunikacija i informacionog društva Jasna Matić

Iskustvo hrvata sa ukidanjem monopola, posto volimo da se poredimo sa okruzenjem

Prihodi telekomunikacionog biznisa su 9 milijardi kuna, stoga ako prebrojimo sniženja cena koja su nastupila, građani godišnje uštede više od 2 milijarde kuna - rekao je Dražen Breglec, državni sekretar Ministarstva mora, prometa i infrastrukture na konferenciji o elektronskim komunikacijama te nadodaje kako je efekt krajnjeg korisnika najveći uspeh liberalizacije.


Zakljucak mi zivimo u lopovskoj drzavi! Neka strucnjaci iz Ratela I Ministarka procitaju sta znaci Pareto optimum! Ministarki nije stalo do gradjana I da imaju jeftinije I kvalitetnije usluge vec do monopolisticke kompanije koja ni posle 8god od pocetka tranzicije nije u stanju da odgovori konkurenciji, pa ko je kriv za to? a samo jedna mala sitnica, Telekom je u stanju da se nosi sa konkurencijom u Bosni i Crnoj gori, ali zato u Srbiji jos uvek nije

Malo sam gledao velicine trzista naseg I hrvata I tacno je da je Hrvatsko trziste trenutno vece, nase je negde na 1,65milijardi evra, a Hrvati su negde na 2 milijarde evra. Ali postoji tu jedna mala caka. Prema ekonomskoj teoriji kada imate monopolisticku konkurenciju cene su vece, a prihodi (trziste) je manje, tako da nas ugrozeni jadni monopolista Telekom ima manje trziste, ali zato vecu zaradu nego hrvati. Tako da je ovo sto pricaju zaposleni iz Telekoma jos jedna laz! a kada dodje do liberalizacije dolazi do veceg pada cena I veceg rasta trzista.

PS
Da li neko zna da li za tih 230din pretplate dobijamo neke impulse I koja ce biti cena usluge identifikacija poziva? Posto o tome nista ne pise, a ako I ovu identifikaciju poziva povecaju kao I pretplatu… bice to mnogo.
[ MyWay @ 18.10.2008. 23:05 ] @
Nisi stao. A lepo sam ti rekao. Izgleda je samo tvoj sujeta veća od tvog neznanja (makar u ovoj oblasti).
Citat:
Laki_Gen: JP je vrsta preduzeca (nacin kako ih zakon vidi, organizacija, odgovornost, upravljanje..) kao i A.D., D.O.O., Ortacko, itd...

Banke su nesto drugo, ovde se govori o JP! Akcionar banke moze biti bilo ko. JP moze osnovati samo i iskljucivo drzavni organ (Vlada, Grad, jedinica lokalne samouprave).
Kakvo 'nešto drugo' su banke? Objasni mi. Da nije slučajno AIK banka AD?
I najzad shvati da kad govoriš o Telekomu Srbija imaš u vidu da je AD (ne pričaj više koješta o JP).

To što je jedan od akcionara Telekom Srbija a.d upravo JP PTT Srbija, ima veze sa Telekomovom navodnom delatnošću od opšteg interesa koliko i činjenica da je jedan od akcionara AIK banke a.d. 'Zavod za hitnu pomoć Niš' ima veze sa medicinom.

A ovo sam sačuvao za kraj:
Citat:
OK, ti citas vjesti umjesto zakona i mjesas osnovne pojmove.
JP - Javno Preduzece, JKP -Javno Komunalno Preduzece, razlika je u sirini definicije, JKP se NE bavi npr. Zeleznicom, da te podsjetim i to je jos jedno JP, kao i JP EPS i ne posluju samo u jednom gradu vec na cjeloj teritoriji Srbije.

JP je vrsta preduzeca (nacin kako ih zakon vidi, organizacija, odgovornost, upravljanje..) kao i A.D., D.O.O., Ortacko, itd...
Ne da si mi rekao, nego si posle još udario sa sve definicijama i citatima zakona (koje verovatno čitaš, čim ti pojmovi iz vesti nisu jasni i bliski) :-)))
[ miodrag75 @ 19.10.2008. 02:06 ] @
Ja se i ne secam kad sam poslednju put zvao fiksnim jer prenesi 325 mi je dovoljan za tekuci mesec tako da mogu sad ladno da zaboravim na fiksni jedino ako nesto mobilni zezne
[ Laki_Gen @ 19.10.2008. 08:27 ] @
@MyWay Dosta mi je, zaista vise nema smisla. Ako nisi sposoban da shvatis razliku izmedju JP i A.D., nema potrebe dalje raspravljati.

Monopol Telekoma na davanje telekomunikacionih usluga u fiksnoj telefoniji je prestao prije tri godine (formalno), evo vec je kraj 2008-e i nista se nije promjenilo. Samo je postalo jos gore, jer danas moramo da slusamo suluda objasnjenja zasto podizu cjene usluga. Mozda smo im stvarno dali povoda da nas smatraju za ovce?

Ja bih prvi iskljucio fiksni tel., jer ga uopste ne koristim (mozda sam obavio jedan-dva poziva za mjesec dana), ali sta cu sa adsl-om, iptv-om ako me zainteresuje, VoIP - kada ga puste? Mnogo je ovo bezobrazno sa Telekomove strane, uvale pretplatu + impulsi + adsl + iptv, umjesto da se napravi neki paket i omoguce normalne usluge po normalnim cjenama.

Ako bih isao i u dalju teoriju, mozda su namjerno podigli cjene, onda dodje neki novi operater, Telekom spusti cjene (kako su mogli do sada pozitivno da posluju), taj novi mora da spusti cjene, g.Radunovic likuje kako je bio u pravu, Telkom mlati profit, novi operater okaci katanac, monopol defacto vracen, cjene opet idu gore - zbog povecane cjene kikirikijevog ulja na medjudrzavnom trzistu Angole i Mauricijusa! A, mi smo ovce i dalje....
[ TheSmeker @ 19.10.2008. 10:28 ] @
A mi sa ANALOGNOM centralom? Sve ovo se na nas verovatno ne odnosi, jer mi ni nemamo nikakve mogucnosti.....
[ Slobodan Milivojevic @ 19.10.2008. 10:50 ] @
Ako si dvojnik (kao ja) onda pretplata ostaje a impuls x2. Od dodatnih usluga nista. A ako imas direktnu liniju, onda ti je sve jedno dal si na analognoj ili na digitalnoj centrali.
[ calexx @ 19.10.2008. 13:00 ] @
Nije svejedno, ako imaš digitalnu centralu ali i digitalnu liniju, onda pretplata uglavnom ne poskupljuje. ;)
[ ba301 @ 19.10.2008. 14:32 ] @
evo ja cu se sloziti sa onim mischom. u pravu je covek. kako bi inace on primao platu ako vi bojkotujete telekom. taman je dao 5000 da se zaposli a vi mu ne date da izvuce te pare. a mozda i nije dao mozda je imao debelu vezu. ja kad sam pocetkom ove godine jurio da se zaposlim u telekom, naisao sam samo na zatvorena vrata. stigao sam nekim cudom i do neke direktorke (zaboravih joj ime) koja je glavna za celu srbiju a koja je inace iz mog kraja. i nista. iako imam zavrsen fakultet i imam znanje koje je bolje od vecine zaposlenih.

drugo ko vas tera da telefonirate. odete lepo u telekom kazete onom ciki na salteru da privremeno iskljucujete broj i super. ne placate preplatu a i niko vas ne uznemirava kad sednete da rucate ili gledate film. precicemo polako na mobilnu telefoniju koja je mnogo jeftinija i resen slucaj.

a adsl. ja imam telekomov. potpisah ugovor na dve godine sa njima. doduse jedna je prosla. ali jos jednu moram da trpim. sta cu. uhvatio sam se u kolo i sad moram da igram. placacu tih 1400 din dok mi to ne istekne a posle toga taman ce mi i zena zavrsiti studije i mali jos malo porasti i onda zbogom srbijo ukleta. odoh ja za australiju da me vidi bog.

i jos nesto ne ponavlja se 5 oktobar cesto u srbiji. to dolazi jednom u 100 godina. eh da je bar cesce...
[ srpsko gradjevinarstvo @ 19.10.2008. 16:24 ] @
Telekom je poslednji bastion komunizma i mora da ugine da bi nama svanulo. Jedva daju jedan broj i ucenjuju te kao dušu da ti daju. Zakon o telekomunikacijama je priručnik o upotrebi telekoma. Zakonski ozvaničen monopol jedne krimogene kompanije.

Ja samo želim da dok šetam ulicom vidim predstavništvo neke fiksne telefonije.

Ulazim.

Dobar dan

Dobar dan

Treba mi pet linija u stanu , tj. pet brojeva

Evo gospodine ugovor proučite i potpišite


Sutra budite kući u 5 doći će radnici da instaliraju...


Kroz godinu dana..zvoni jedna linija...

Gospodine videli smo da plaćate visoke račune za telefon....dali želite još neku liniju...


To je hoću, a ne da me ucenjujete ko vola u kupusu..
[ ljubac @ 19.10.2008. 19:11 ] @
Citat:
srpsko gradjevinarstvo: Telekom je poslednji bastion komunizma i mora da ugine da bi nama svanulo. Jedva daju jedan broj i ucenjuju te kao dušu da ti daju. Zakon o telekomunikacijama je priručnik o upotrebi telekoma. Zakonski ozvaničen monopol jedne krimogene kompanije.

Ja samo želim da dok šetam ulicom vidim predstavništvo neke fiksne telefonije.

Ulazim.

Dobar dan

Dobar dan

Treba mi pet linija u stanu , tj. pet brojeva

Evo gospodine ugovor proučite i potpišite


Sutra budite kući u 5 doći će radnici da instaliraju...


Kroz godinu dana..zvoni jedna linija...

Gospodine videli smo da plaćate visoke račune za telefon....dali želite još neku liniju...


To je hoću, a ne da me ucenjujete ko vola u kupusu..



Nesto se ne sećam da sam negde pročitao ovu bajku.
[ miko.s @ 19.10.2008. 21:35 ] @
čitam temu, pažljivo do 5te stranice, onda sam počeo preskakat.
s obzirom da ste nam bliski susjedi, onda rado pročitam šta se događa u srbiji vezano za IT.
prvo i prvo - vi plaćate (tj do ovog poskupljenja) ste plaćali telefonsku pretplatu koliko ono- 70tak dinara? mmm, dijelim sa 10 i dobijem cca 0,7 eura? jesam li dobro izračunao, 0,7 eura je mjesečna pretplata? i sad će je poskupit na cca 3 eura?
ajde ja shvatim, naš telekom, je do mislim 1999 ili 1998. imao mjesečnu pretplatu oko 25kn, cca 3.5 eura i impulsni obračun za kojega nitko nije imao pojma po kojem se uopće sistemu računa, kao i blesave unutaržupanijske i međužupanijske pozive. nakon toga su cijenu dignuli na 75 kn (cca 10 eura), i prebacili se na minutne obračune gdje je cijena već dugo dugo "po osnovnom računanju" cca 0.24kn za skuplje vrijeme, i oko 0.18 kn za jeftinije vrijeme po minuti unutar cijele države (1euro=7.2 kn ako se ne varam). postoje razno razne opcije tarifiranja, ali sve je to manje više krađa osim početnog paketa, u prošlih 5 godina su izmislili, promijenili i izmijenili sve pakete pa više niti ne pratim cijene, a navodno onima koji nisu nikad ništa mijenjali ide neka druga računica, ne znam.
ali ajmo reći paket kojeg najviše ljudi ima košta 10eura mjesečno i ima uključeno 1 sat besplatnih poziva na fiksne brojeve. pozivi prema mobitelima su stvar za sebe i već dugo se ne isplate.
nedavno su došli drugi operateri, ali ako uspoređujete vaš telekom sa nekim hrvatskim operaterom, onda ga uspoređujte sa t-comom (www.t-com.hr).
ostalo nema veze, jer su svi naši ostali operateri puno jeftiniji od t-coma (bilo mobilno, bilo fiksno, bilo adsl). uzmite najjeftinijeg operatera kod vas, i usporedite ga sa optimom (www.optima.hr). to je prava usporedba. također zanemarite bilo kakve carnet cijene bilo kojeg operatera jer to vrijedi samo za učenike i studente.
ovo oko centrala ne znam, problem sa dvojnicima je i kod nas, iako puno manje izražen, ali kod nas je dosta velik problem oko adsl-a, gdje sela najčešće nemaju mogućnosti (iako ovdje lako uskoči mobilni internet, brzine nisu nešto, ali bolje to nego dial up).
jedina stvar koju zaista ne razumijem jeste zašto vam ne dignu uplink? 768/64 je smiješno, 64k je smiješno, naš početni adsl paket prije 4 godine je bio 384/64, i to je bilo smiješno, jer sam do onda na isdn-u ima 128k. s vremenom se t-com popravio, ali u počecima nas je flat rate na 384/64 koštao 400kn (60 eura plus telefonska pretplata). cijene za najveći paket od 768/192 flat su prelazile 120 eura.
mobilne operatere ne želim spominjat, da nije došao tele2 ne znam šta bih radio, cijene su bile ogromne i trebalo je imat 2 mobitela pa sa svakoga zvat samo svoju mrežu. isto je i sa adsl-om, telekom (t-com) naplaćuje 180 kn mjesečno za 2mbit(pazi, teoretski, efektivno je to oko 1600/200kbit). ostali operateri, optima recimo jer ju imam i jer svi masovno prelaze na nju, za 3mbit/384kbit flat rate naplaćuje 120kn (20€) plus šta je telefonska pretplata niža (oko 65kn) (i brzina je ili realna, ili veća od deklarirane, pogotovo uplink).
ali sjetimo se, i kod nas je dugo vremena bila kritična situacija, u vrijeme kad alternativa nije postojalo, u vrijeme kad je 1 minuta poziva preko mobitela koštala 0,4 eura. nije sve bilo bajno. a ne vrijedi uspoređivat neke druge europske države jer je kod njih potpuno druga situacija, pa nama bliska italija nudi za 20eura 7mbit (ili 7MB/s, nisam siguran,,reklamiraju kao 7mega, ne znam dali bita ili bajta) i flat rate i telefon sa besplatnim gradskim pozivima. gdje smo mi u odnosu na njih, pa gdje je cijeli balkan u odnosu na njih. uostalom, imam kolegicu na faksu koja je iz hercegovine, pa vi imate jeftiniji internet od njih!
o doprinosima i prosjećnoj plaći ne bih diskutirao, uvijek se uzima prosjek, a nitko ne uzima kakvu zaista netko ima plaću, to šta je prosječna plaća 4000kn (bubnuo sam brojku) ne znači da nema ljudi, a i cijelih familija koje mjesečno izdržavaju sa samo 1000 ili 2000kn plaće, i za koje vrijede te iste cijene telefona i adsl-a,a bez interneta se u zadnje vrijeme zaista ne može kad je sve online).
[ demi035 @ 19.10.2008. 22:25 ] @
Zelim da se zahvalim gospodinu miko.s

http://www.optima.hr/za-po-doma/telefon/optitelefon
http://www.optima.hr/za-po-doma/telefon/optifix
http://www.optima.hr/za-po-doma/internet/optidsl

Mjesečna naknada za OptiDSL 1024/256 kbps + OptiFIX paketa (flat adsl + fiksni) 1700din
U Hrvatskoj je cela zemlja jedan zona
Pon–Sub 07h-19h 2din
Pon–Sub 19h-07h, nedjeljom i blagdanima 1.15din
Zato što svaki mjesec možete besplatno razgovarati 100 minuta.

U jeftinoj Srbiji
Adsl 512 + pretplata za fiksni 1700din
Minut 3,5din

Znaci gospodo iz Telekoma koji ovde kukate kako je I ovo mala cena, da cutite!

Da li moze neko da obevesti gospodu iz RATEL-a da komparativnu analizu cena urade sa ovim operaterem! Znaci kakve nama lazi prodaju iz Ratela, Ministarstva I Telekoma to je stvarno bruka!

Sada pitanje je samo zasto nama razne televizije I novine itd itd ne daju ove informacije? Da li je to neka teorija zavere cele drzave?


[Ovu poruku je menjao Milan Gligorijevic dana 20.10.2008. u 12:40 GMT+1]
[ ba301 @ 19.10.2008. 22:25 ] @
@miko.s

evo da ti odgovorim cisto da bi uporedili i ti i ja. plate su nam izgleda slicne ako sam ja to dobro preracunao. tih nekih 2000kn je otprilike 21000 dinara. to su otprilike stvarne prosecne plate u srbiji. ako ne racunamo direktore poslanike i ministre. do sada sam telefon sa sve adsl-om placao negde oko 2000 dinara ili 190kn. e sada cu placati ako sam uspeo dobro da preracunam oko 2700 dinara ili 250kn.

ovo sam napisao cisto da bi uporedio a i da proverim da li lepo racunam i koliko da ocekujem da ce mi doci sledeci racun. ako sam pogresio u racunici ispravite me

[ MyWay @ 19.10.2008. 23:44 ] @
Citat:
demi035: Zelim da se zahvalim gospodinu miko.s
Ako zaista ceniš ono što je čovek napisao, onda bi trebalo i da usvojiš njegove sugestije:
Citat:
ako uspoređujete vaš telekom sa nekim hrvatskim operaterom, onda ga uspoređujte sa t-comom (www.t-com.hr). ostalo nema veze, jer su svi naši ostali operateri puno jeftiniji od t-coma (bilo mobilno, bilo fiksno, bilo adsl)
Citat:
demi035: Da li moze neko da obevesti gospodu iz RATEL-a da komparativnu analizu cena urade sa ovim operaterem! Znaci kakve nama lazi prodaju iz Ratela, Ministarstva I Telekoma to je stvarno bruka!

Sada pitanje je samo zasto nama razne televizije I novine itd itd ne daju ove informacije? Da li je to neka teorija zavere cele drzave?
Uporedi sam, šta će ti Ratel? Samo sledeći put pažljivo čitaj - i uračunaj (osim za Optitelefon čije cene nisi istakao) i trošak plaćanja mesečne pretplate T-Comu.
Citat:
Kome se plaća mjesečna naknada za telefon?
Ovisi o tome koristite li uslugu preodabira operatora ili ste vlasnik OptiTelefon priključka. Ako imate OptiTelefon priključak, pretplatu i razgovore plaćate Optimi i dobivate samo jedan račun za telefon i Internet.

Ako koristite uslugu preodabira operatora, to znači da su žice koje vas spajaju s centralom još uvijek T-Comove, pa mjesečnu pretplatu plaćate njima. U tom slučaju od Optime dobivate samo račun za ostvarene pozive. Dva računa su gnjavaža, ali kako je obračunska jedinica kod Optime sekunda, a kod starog operatora uglavnom minuta, već i na taj način telefonirate jeftinije nego ranije i plaćate manje.

Što je usluga predodabira operatora?
Uslugom predodabira operatora zakonodavac je omogućio djelomičnu promjenu telekom operatora svim korisnicima koji trenutno posjeduju T-Comov telefonski priključak ali žele da im se pozivi obračunavaju po znatno povoljnijoj tarifi.

Ukratko, to znači da je vaš telefonski priključak i dalje T-Comov. Ali pozive plaćate operatoru po svom izboru*.

U tom slučaju ostvarujete značajnu uštedu za mjesečne telefonske računa koja može biti i do 35%, ali i dalje od T-Coma dobivate račun za mjesečnu pretplatu. Uslugu predodabira operatora može koristiti svaki vlasnik telefonskog priključka u Hrvatskoj. Dovoljno je da kliknete ovdje, ostavite svoje podatke i poštom će vam stići sve potrebno da uskoro počnete telefonirati znatno povoljnije. Nije li to fer?

* Dobro je znati da pozive s dodanom vrijednošću (prema brojevima 06x,0800,9xxx) kao i pozive prema Internet uslugama (pozivi prema brojevima 07x) i dalje plaćate preko T-Com računa.



Btw, što se tiče poslednje tvoje rečenice, i ja mislim da je zavera cele države.


[ demi035 @ 20.10.2008. 15:22 ] @
Pa nisam ja uveo to poredjenje cena s okruzenjem nego RATEL, a iz RATEL-a umeju I neke kompleksne analize da rade. Znam da istina boli, ali RATEL I Ministarstvo su obicni hostapleri (ovo nije uvreda, samo ih nazivam pravim imenom) Cene porede sa najskupljom zemljom za telekomunikacije u okruzenju-Bosnom, a neke druge komparativne analize im ne pada na pamet da rade, kao NPR

1.ne pada im na pamet da prvo urade komparativnu analizu produktivnosti Telekoma sa okruzenjem (koliko viska zaposlenih tamo ima)
2.ne pada im na pamet da urade komparativnu analizu profitabilnosti Telekoma sa okruzenjem
3.komparativnu analizu plata u Telekomu, ali ne sa platama u okruzenjem vec sa platama u SRB, (pa ne moze jedan dipl. Inzinjer u Telekomu da ima vecu platu od plate inzinjera na trzistu radne snage u SRB)
4.komparativnu analizu raznih drugih neracionalnosti u Telekomu (oni na razdaljini od 100m u mom gradu imaju 2 predstavnista na kojima identicne usluge mogu da se dobiju, full skockana, znaci 2 sefa, dupli radnici… pa kod nas je jeftinija I struja I poslovni prostor itd itd u odnosu na recimo HR… pa koji su troskovi reklama Telekoma, da li je neko tamo uradio neku kompleksnu analizu koji je efekat tih reklama, a I cemu reklamiranje jednog monopoliste?? itd itd…)
5.komparativnu analizu kvaliteta usluga Telekoma sa okruzenjem (ne moze da se uvede fiksni, ne moze da se uvede adsl, nikakve tarife, opcije, dodatke..) itd itd itd

A taj troskovni model koji su oni napravili je mnogo lep, lepo ubacite u njega sve ove naracionalnosti I dobijete FER cenu koja nije ni malo na stetu korisnika! Sjajan troskovni model! Znaci u SRB su svi inputi jeftiniji nego u HR, a mi imamo skuplje telekomunikacije? I jos se zale kako im ni ovo nije dovoljno??? Vrh, vrh bezobrazluka. Pa ovi ljudi nemaju ni malo morala kada ovako lazu celu drzavu I prave nas budalama!


[Ovu poruku je menjao demi035 dana 20.10.2008. u 16:40 GMT+1]
[ calexx @ 20.10.2008. 17:05 ] @
Citat:
demi035U jeftinoj Srbiji
Adsl 512 + pretplata za fiksni 1700din
Minut 3,5din
Nije valjda da se najavljuje ovakva cena u fiksnoj?? Sat telefoniranja 210 dinara? A sada frka za oko 44.
[ fLuXx @ 20.10.2008. 17:08 ] @
Bezobrazno jeste, ali tome smo malo i mi krivi. Problem sa nasom drzavom je komplikovan, ali na kraju se sve svodi na 2 stvari:

1. Krademo i otimamo sami od sebe
2. Nemamo dovoljno svesti da mi sami odlucujemo o svojoj sudbini.

Kad primetis da nesto ne valja, izlazis na ulice i protesujes dok ne ostvaris ono sto zelis. Ako te i dalje vuku za nos, onda radi motka. Ja se kladim da, kada bi ovde cesce radila motka i ljudi videli da narod moze i ume da kontrolise, dvaput bi razmislili kada bi hteli da ukradu. Sve se na to svodi. I decu tako vaspitavamo, sto ih kaznimo kada ne rade dobro, a one koje ne kontrolisemo, zavrse kao olos i bagra. Naravno, 'motka' moze, ali ne mora da se uzme figurativno.

Samo sto smo mi navikli na komunizam i apsolutizam i da nemamo prava da se ista pitamo, nego samo sebi gundjamo u bradu i zalimo se po kojekakvim forumima i prijateljima, a i sami znamo da od toga nema nista. Demokratija je uspesna onoliko koliko je narod svestan svojih prava i svoje moci. U nasem slucaju, ovo se i ne moze nazvati demokratijom.

Naravno, ako se neko i odluci da protestuje, cesto nista ne postigne ili cak i pogorsa stanje (setimo se sta je bilo i zasto na protestima za Kosovo i hapsenje Karadzica), pa se od te solucije brzo odustane umesto da se ide dalje.

Jeste offtopic, ali po mom misljenju, koristan. (ne skodi, a cim ne skodi, znaci da koristi)
[ telemajstor @ 20.10.2008. 18:43 ] @
Ova je tema imala na trenutke veoma dobru diskusiju i pored velike halabuke, prejakih reci i veoma pretencioznog naslova pa je to razlog što bi ja da kažem koju. Iako nisam zaposlen u Telekomu, dobrim delom cu stati iza dosta stavova par ljudi koji se ovde nose sa ostalima u raspravi jer je to nažalost cinjenicno stanje koje je prilicno dobro iskomentarisano i od našeg suseda iz Hrvatske. Najviše bih se složio sa komentarom od pre par dana http://www.elitesecurity.org/t340374-3#2081526 kao i komentara da treba da poredimo Telekom sa T-Com-om po cenama i naravno uslugama. Naravno da smo u zaostatku sa uslugama ali ni Hrvatski Telekom nije bog zna kako tretirao korisnika dok nije dospeo na tržištze i to je kljuc cele price za stanje razvoja telekomunikaicja u Srbiji.
Dakle nemojmo socijalnom demagogijom braniti monopol vež terajmo vladu da menja stanje donošenjem odluka i pravilnika !!!

- Licno mislim da je ovaj potez sa nivelacijom cena trebao da bude barem pre nekoliko godina kako bi se skinula ta prica o telefonu kao socijalinoj kategoriji (zar mobilini troškovi to zaiosta ne potvrduju). Uostalom i Crnogorski Telekom u dec 2004 je dobio svoje povecanje 200% impulsa u mesecu pred prodaju. Znate li šta se potom desilo sa prosecnim cenama racuna ? Jedva malo veci, ljudi su se krajnje razumno poneli i smanjili minutažu razgovora u lokalu a operateru je procesorsko vreme centrala palo u normalu i broj neostvarenih poziva je pao na minimum.
- Da je to tada uradeno do sad bi smo imali uradene i naredne poteze (sve su zemlje prošle takav scenario sa svojim nacionalnim operaterom) a to je sledeca nivelacija cena u kome je ista cena za sve pozive unutar zemlje. Ne treba da vam kažem da je cena lokalnog impulsa išla gore ka ceni medugradskog ili barem bliža njoj. Na takve cene se tek uvode paketi sa popustima a konkurencija na takvom tržištu onda pocinje da pritiska i tako se dobijaju stalne akcije sa pojeftinjenjima itd... Uostalom mobilna ponuda vam je nabolji primer.
- Na žalost momaka koji rade u Telekomu ovakav PR nastup koji je za njih radio nesrecni profa Radunovic ne bi preživelo ni bolje preduzece i da ima odgovornosti neki ljudi zaduženi za medije u Telekomu bi dobili dobro po džepu zbog ovakvog zabadanja glave u pesak. Bolje bi prošli da im Ratel ne pomaže i da se ne kriju iza njih u ovom dogadaju. Nevolja je što je skoro u pravu sa izjavom koja se sada predmet sprdnje "da mora da spokupi da bi potom pojeftinilo".
- Moram da unesem jednu sumnju samo u ovaj scenario zbog vremenske razlike dogadanja, jer naša situacija nažalost nije ista u odnosu na druge zemlje kada su to one radile. To je bilo vreme kada su postojale firme sa viškom para da investiraju u fisknu telefoniju pa su potom u to ukljucile i broadband kroz unbundling itd gde uvodenje konkurencije u fiksnu telefoniju tamo nije pritiskala mobilna telefonija kao što je to kod nas zahvaljujuci sada vec ozbiljnom razvoju mobilne telefonije svuda u svetu (a mi je solidno pratimo srecom) tako da se usudejem da kažem da neke ozbiljen konkurencije u fiksnoj nece ni biti do same mobilne. Tacnije nece biti baš nekog prostora za samo fiksne operatere nego ce telefonija biti dodatak na ceo telco paket multiservisnih operatera. To je vec jako velika investicija za greenfiled tako da sam siguran da ce novi igraci biti neki proizvodi stranih kupovina i ukrupnjavanja postojecih malih igraca u Cable, ISP i mobilnoj družini u zemlji. Za taj scenario ce nam trebati još nekoliko godina sve da i sutra dovrše donošenje procedure i dodele licence za fiksnu i WiMax kao samo dodatak u last mile tehnologijama.
- Da li bi mogli momci iz Telekoma da nam kažu zašto se vec sada nije išlo na predlog sa jednom tarifom za celu zemlju i zašto se nije išlo kao protiv teža sa barem nekim manjim smanjenjem cene medunarodnih poziva ?
- Malo sam iznenaden istovetnim povecanjem cene za medugradske pozive pogotovu iz ugla cene is standardne ponude za interkonekciju tako da ste zaista dali povoda da dobijete konkurenciju. Nisam baš potpuno shvatio Mishin komentar da su mobilni operateri diktirali te cene poziva u interkonekciji ili ti kao da su oni tu gubili ... Molim pojašnjenje ?
Imam još pitanja ali da ostane kad se diskusija nastavi.
[ waikiki @ 20.10.2008. 20:35 ] @
Poskupljenje telefonskog impulsa u fiksnoj telefoniji za 100 odsto primenjivaće se od sledeće godine, dogovoreno je između Vlade i Telekoma.
To su se dogovorili predsednik Vlade Srbije Mirko Cvetković i direktor preduzeća "Telekom Srbije" Branko Radujko.
http://www.b92.net/info/vesti/...10&dd=20&nav_id=324455
[ zexoni70 @ 20.10.2008. 21:10 ] @
Ma vec culi oni za tu BATINU,pa se uplasili! :-)
[ dr mabuse @ 20.10.2008. 21:14 ] @
Citat:
waikiki: Poskupljenje telefonskog impulsa u fiksnoj telefoniji za 100 odsto primenjivaće se od sledeće godine, dogovoreno je između Vlade i Telekoma.
To su se dogovorili predsednik Vlade Srbije Mirko Cvetković i direktor preduzeća "Telekom Srbije" Branko Radujko.
http://www.b92.net/info/vesti/...10&dd=20&nav_id=324455
I dogovorio Cvetković sa Čankom da se plaća gas u 2 dela i odlučio da poveća garantovanu sumu za štednju, i ukine porez na dobit od kamata i trgovanja HoV...
Ove godine poranio deda Mraz :-)

Ono što nije rekao će da zaboli, ovakav poklon paket neko treba da nam kupi... samo da ne ispadne da smo ga mi platili
[ miodrag75 @ 20.10.2008. 22:30 ] @
I koja je ovo povoljnost sad sto su odlozili do Nove Godine poskupljnje impulsa ili minuta kako vec obracunavaju
[ demi035 @ 20.10.2008. 22:34 ] @
Dabogda se profa Radunovic I njegov ortak Radujko ove zime grejali na gas, ali bez odlozenog placanja :)
[ Dejan2003 @ 21.10.2008. 10:59 ] @
i kako ide bojkot?

gde su ustanici?
[ demi035 @ 21.10.2008. 14:41 ] @
evo za vas iz Telekoma jedan koristan link http://poslovi.infostud.com/
neka vam se nadje kada vas sledece godine kupi DOjce Telekom
[ mischo @ 21.10.2008. 17:04 ] @
Evo i tebi jedan link da budeš spreman kad dođe Deutsche telekom

http://www.t-com.hr/privatni/kzona/cjenici/tel_tarife_start.asp
[ demi035 @ 21.10.2008. 17:30 ] @
da ne zaboravimo i ovo, posto volite T-com

http://www.t-com.hr/privatni/telefon/tarife/slobodno_vrijeme.asp
[ maxxxic @ 21.10.2008. 18:06 ] @
Aktivni bojkot Telekom-a po meni je apsolutno pogrešan i nesvrsishodan u ovim okolnostima , jer je Telekom (defakto) monopolista , pa ga nemate sa kim zameniti tj. morate se lišavati potrebe da telefonirate (fiksno tako-reći) !!

Pasivni bojkot telekoma je ipak mnogo bolji pristup , i dugoročniji naravno . šta bi ovde bio pasivni otpor , pa to je (po meni) ustvari individualni otpor prema "nečemu" što sama osoba nemože da promeni pa onda menja svoje navike u skladu tj. u neskladu prema bojkotovanoj situaciji-položaju , praktično : sve od Telekom-a Srbije (mt's-a) svesti na minimum ili odbaciti tj. izbaciti iz upotrebe .

moja situacija je sledeća : zbog nekih specifičnosti ja i moji koristimo ISDN i u skladu sa tim ja sam godinu dana bezuspešno pokušavao da dobijem aDSL port preko većine drugih provajdera a ne preko Telekom-a . nakraju sam morao da odustanem i da se obratim Telekom-u , i za manje od 24 h sam dobio port , isti koji je predhodno bio odobren PTT-u (a meni namenjen) pa onda je to odobrenje povučeno , u Pošti im se tako nešto prvi i poslednji put desilo , do sada !! po isticanju ugovorne obaveze nameravam da uzmem MIK i da migriram . . .
od mobilnih svi koristimo Telenor , s'tim što ja imam jednu staru mt's pripaid karticu koju koristim u samo dve svrhe , da primam pozive i poruke od poslovnih saradnika koji su navikli da me zovu na 064 (praktično ih više i nema ) i da održavam kontakt sa jednom ( ili dve ;-) ) posebne osobe koje uporno neće da pređu na Telenor ili VIP !! i za ništa više , a mislim da će se i to uskoro promeniti pa ću i tu 064 karticu da bacim !!

da nastavim

Telekom Srbija je DEFAKTO :

1. Javno Preduzeće , jer JP neoznačava pravni oblik ili vlasničku strukturu pa samim tim nemora da stoji u nazivu (memorandumu) firme a to neznači da i nije JP . JP je više približna oznaka delatnosti ( u ovom slučaju specifične delatnosti u vezi sa opštim dobrima i sl. a bliže definisane posebnim zakonom ) a takođe bliže definiše (određuje) i vlasničku strukturu tj. da je osnivač ili su-osnivač Vlast (u nekom obliku : Republička , Pokrajinska , Okružna , Gradska , Opštinska ili mesna , direktno ili indirektno / posredno )
Telekom Srbija jeste JP i nemora da u nazivu pored "Telekom Srbija a.d." stoji i JP , a stavka 2. takođe doprinosi objašnjenju zašto je Telekom S. Javno Preduzeće , jer je i

2. MONOPOLISTA , jer niko po zakonu još uvek nemože da dobije fiksni broj a da nije u vlasništvu Telekom-a Srbije , znači da neulazimo u detalje problematike zašto je to tako , prosto i jednostavno liberalizacija nije završena i s'tim u skladu Telekom S. je MONOPOLISTA a svaki monopolista čiji je većinski vlasnik Država jeste i JP po prirodi !!
Da li Telekom S. kao monopolista radi tj. vrši svoju svrhu za Opšte dobro je jedno sasvim drugo pitanje i sasvim drugačija diskusija .

ovo moje obrazloženje je svim građanima Srbije , na ovaj ili neki drugi način , veoma poznato i priznato , jer je u praksi lako dokazivo i svi ga osećaju na svojoj "koži" svakodnevno , postoje samo "neki" koji neće to da (javno) priznaju ili prihvate ( i nije mi baš jasno zašto ali mislim da ih je zbog nečega ustvari sramota ?? ) što je na kraju krajeva apsolutno nebitno , jer su u velikoj manjini .

molim da se ovo moje post-ovanje ne komentariše i citira ( jer ja neću ulaziti u diskusiju ) neki će se jednostavno ( više ili manje ) složiti a ostali neće i to je to , tako je to kod monopola (svih vrsta i oblika) !!

uzdravlje ,
[ MyWay @ 21.10.2008. 21:27 ] @
Citat:
Šta si ti tu video toliko bitno da postavljaš link?
Citat:
Uz tarifnu opciju Slobodno vrijeme razgovarajte za 0 kn/min unutar T-Com HR fiksne mreže:
svaki dan od 19 do 07 h
nedjeljom i blagdanima od 0 do 24 h
uz 30 kn dodatne mjesečne naknade
0,28 kn uspostava poziva


Tarifna opcija Slobodno vrijeme dostupna je privatnim korisnicima svih T-Com korisničkih paketa, osim korisnicima Mini i Super UP paketa. Uključenje ove opcije isključuje pravo na prometni popust za korisnike Start korisničkog paketa.

Tarifna opcija se primjenjuje:
na prvih 60 min svakog poziva. Nakon isteka 60. minute, minuta razgovora naplaćuje se prema važećem cjeniku vašeg korisničkog paketa
Pozivi ne uključuju:
pristup internetu
pozive prema uslugama s posebnim cijenama (95, 988, 981..., POS brojevima)
pozive prema nacionalnim i međunarodnim mobilnim mrežama
međunarodne pozive prema fiksnim mrežama
pozive prema ostalim fiksnim HR operatorima
pozive prema uslugama s dodatnom vrijednošću (060, 061, 062, ...)
pozive u poluautomatskom prometu (pozivi s posredovanjem operatera: 901, 902…)
Pročitaš prva dva reda i bafer se prepuni pa ne vidiš gomilu 'ali'. Kao npr tarifa 0kn/min u naznačenim terminima, ali:uz još jedan iznos pretplate, uz naplatu uspostave poziva, uz naplatu posle 60 min, ne važi za sve pakete, ne važi za pozive ka ostalim fiksnim i svim mobilnim i međunarodnim brojevima, spec službama, IN servisima i sl..
[ demi035 @ 21.10.2008. 23:04 ] @
Sta je toliko bitno?

Mojih 90% poziva su u jeftinoj tarifi, a jedno 80% racuna mi cine pozivi van lokala. Ako svako vece pravim jedan poziv van lokala od 60min, kod lopova Hrvata to ce me mesecno kostati ogromnih 450din, a kod naseg postenog I jeftinog Telekoma samo 3000din, doduse kod lopova Hrvata pretplata je 850din(negde 150din je besplatan saobracaj), a kod nasih postenjacina samo 230din (nepoznat broj impulsa) + nepoznata cena identifikacije poziva

Hehehe I ti si neki ekonomista iz Telekoma? Zapisi ovaj link, http://poslovi.infostud.com/ trebace ti kada dodju braca nemci

PS
Mozes da prekines razgovor na 59.min pa da okrenes ponovo za samo 3,2din, pa opet na 59.min…
[ wux @ 22.10.2008. 08:20 ] @
Baš ta pretplata je ono što omogućava sve ovo. Da je kod nas pretplata 10€ verovatno bismo i mi imali te besplatne minute i ostalo.

Telekom jeste monopolista, jeste "državna" firma i jeste sponzor političkih stranaka i "sigurna kuća" za njihove socijalno ugrožene funkcionere, ali, ponoviću, ja neću da plaćam internet skuplje da bi neko mogao da telefonira jeftinije. Hoću tačnu računicu koliko šta košta i hoću da platim toliko koliko košta. Dok nema slobodnog tržišta država mora to da kontroliše i da sprečava zloupotrebe monopola.
Korektan potez države (mislim i na agencije i na ministarstva) i Telekoma bi bio da se javno obrazloži ovo poskupljenje, ali bez demagogije, čistim brojkama. Isto tako bi trebalo obrazložiti i cenu interneta, gasa, benzina, struje, pa bi ljudi onda možda i mogli da sagledaju neku celovitu sliku. Ovako, par godina ne poskupljuje zbog ko zna kakvih političkih razloga, onda odjednom poskupljuje duplo, a niko ne nalazi za shodno da racionalno objasni šta se događa, nego se prosipaju šuplje priče, a korisnici se naravno bune jer ne vide šta će biti bolje ako se plati više.

[ Dejan2003 @ 22.10.2008. 10:48 ] @
Citat:
demi035: Sta je toliko bitno?

Mojih 90% poziva su u jeftinoj tarifi, a jedno 80% racuna mi cine pozivi van lokala. Ako svako vece pravim jedan poziv van lokala od 60min, kod lopova Hrvata to ce me mesecno kostati ogromnih 450din, a kod naseg postenog I jeftinog Telekoma samo 3000din, doduse kod lopova Hrvata pretplata je 850din(negde 150din je besplatan saobracaj), a kod nasih postenjacina samo 230din (nepoznat broj impulsa) + nepoznata cena identifikacije poziva

Hehehe I ti si neki ekonomista iz Telekoma? Zapisi ovaj link, http://poslovi.infostud.com/ trebace ti kada dodju braca nemci

PS
Mozes da prekines razgovor na 59.min pa da okrenes ponovo za samo 3,2din, pa opet na 59.min…


ne radim u telekomu, ali sam zato obisao vecinu telecom operatera u EU, i nesreca je sto svi ti operateri imaju isto tako izfrustirane klince kao i mi ovde

ne verujem da se tebi nesto moze objasniti, kako bi shvatio...

i ti ces nekog da savetujes, sramota, ti ces da kazes nekom ko je struchnjak, a ko nije

Pa sutra i da nemci kupe telekom 100% ti ces ponovo da pljujes zato sto i neznas nista drugo, to je tvoj maximum

Predlog Moderatorima:
Klince s Madzona banovati na ozbiljnim temama
idi bre downloaduj i crackuj nesto ...
[ demi035 @ 22.10.2008. 11:55 ] @
Evo ja cu da objasnim bez demagogije. Cisto u brojevima
Da krenemo od vrha, mi imamo 25 ministara, svako od njih ima 2-3 zamenika, svako ministarstvo ima po 5-6 komisija, radnih grupa, agencija, gde za svaku treba naci zgradu, u svakom od ovih vam rade po 2-3 puta vise radnika nego sto treba (ustvari oni ne rade nista, ko mi ne veruje neka proba da resi neki problem preko njih), svako od njih ima svoj radni sto, kancelariju, racunar, 2-3 puta vecu platu, pa zatim imamo 250 poslanika, zasto bas 250? Opusteno mozemo da imamo 5-6 poslanika, jer svih 50 iz DS glasaju kako kaze Tadic, svih 30 kako kaze Dinkic itd.. pa zatim imamo 2 zgrade skupstine (kao iz Ko to tamo peva, daj 5 karata, ne mozemo jednu, nego mora 2 zgrade) koje moraju da se odrzavaju, pa u svakoj od njih po 2-3 puta vise zaposlenih, sa 2-3 puta vecim platama nego sto treba, pa zatim se treba spustiti na opstine, gde je jos gora situacija (primer Zrenjanin) tamo radi ko sta stigne, a da ne zaboravimo neke extra prilike kao sto je ova Univerzijada gde se za 1-2 god pokrade boga… itd itd itd, pa treba dodati preko 500hilj nezaposlenih I jedno 1,5 milion penzionera . A odakle para kada nemamo industriju I kada ni jedna nova fabrika nije otvorena, osim nekih fabricica? E pa od privatizacije I raznoraznih pomoci, proda se Mobtel I drzava zivi 1god, ali ovi nasi strucnjaci nisu ocekivali finansijsku krizu koje je sve obezvredila, a I osim Telekoma I EPS vise nista I nema da se proda I sta sada da rade? Pa ne mogu da otpuste visak zaposlenih koji su im rodjaci I partijski drugovi ili ne daj boze da im spuste plate na nivo Srbije, Pa eto aktiviraju krave muzare, EPS, Telekom, NIS, gas… a jos kada dodate da I u ovim JP postoji jedno 50% viska zaposlenih, sa platama iznad proseka…. I zato sve cene moraju gore za 50%, I pitate se zasto ste jos uvek dvojnici, pa odakle para Telekomu za centrale kada mora da finansira penzije I plate nasih ministarstava I raznorazna sluzbena putovanja I ostale privilegije, a ne verujem da I direktori iz Telekoma, Aerodroma, EPS-a…. zaostaju za ministrima po privilegijama, kada prolazite pored auto parka nasih drzavnih sluzbenika, obratite paznju kakvi su to automobili itd itd itd, jel napravljen 1km istorijskog koridora 10? U zadnjih 30god nasi prioritetu su isti, zavrsiti koridor 10, izgraditi Prokop, modernizovati zeleznicu…Zasto Miskovic I ostali tajkuni svake godine su sve bogatiji, pa zato sto se taj novac od prodaje Mobtela isl sve na kraju indirektno slije na njihov racun. Ovo je hostaplerska drzava I vhunac lopovluka bice kada odluce da prodaju EPS ili da sa strateskim partnerom grade hidroelektrane na Drini.
Jel mislite da neko iz drzave (Radunovic ili Matic) sme da da ove brojeve? Ma dajte ljudi kod nas je najjeftiniji telefon, gas, nafta, mleko, cokolade… nemojte da vas lazu da je negde u okruzenju jeftinije.

PS
Toliko od mene na ovom forumu, posto nisam za ozbiljne teme, zamolio bih moderatore da obrisu moj profil, neka ostanu samo poruke.
[ mijatovic_86 @ 23.10.2008. 15:34 ] @
I na kraju povecase cenu fixnog, al INTERNET ne duplirase majku im ...
[ domeue @ 23.10.2008. 20:22 ] @
Internet nece nikada duplirati za dzabe!!! Telekom je to. E da ima bar jos jedan operater fiksne telefonije bilo bi bar malo bolje.
[ Dejan2003 @ 23.10.2008. 20:46 ] @
jos samo malo strpljenja i bice i drugi operater
a cene Interneta ce drasticno pasti oko nove/posle nove godine barem za direktan pristup internetu, HDSL ili preko optice , jer SBB i PTT su ozbiljno jeftini, a i imaju svuda optiku, dodushe preko grana i krovova ali je imaju...



Citat:
domeue: Internet nece nikada duplirati za dzabe!!! Telekom je to. E da ima bar jos jedan operater fiksne telefonije bilo bi bar malo bolje.


ako mislis na ADSL, hoce i vise nego duplirati
kao sto rekoh, strpljenje je vrlina
[ pisac @ 23.10.2008. 21:26 ] @
Dramite zbog gluposti. Poskupljenje pretplate od 140 dinara, i to vam smeta? A svi plaćate ADSL 700-3000 din? Trošite na mobilni 1000 din mesečno, a smeta vam tih 140 din poskupljenja?

Katastrofa!

Uporedjujete se uvek sa boljima od sebe (u svetu) i kukate kako smo jadni i bedni. Što se ne uporedjujete sa 85% sveta koji ima manje plate i sporiji ADSL (ako uopšte ima ADSL)?

Neko je pomenuo da je u Francuskoj telefon 30 eur i da se tu dobijaju kojekakva čuda i svetlosne brzine? Mogu iz prve ruke (jer često odlazim tamo) da vam kažem da je u Francuskoj katastrofalna birokratija, da je sve mnogo teže i komplikovanije nego u Srbiji (uključujući i dobijanje ADSL-a, i priključenje vode, i sve žive stvari koje se tiču bilo kakvog kontakta sa bilo kakvim ljudima, jer je uglavnom moguće doći samo preko skupih 0900 tarifa i često samo preko automata, i ponekad bar 5-6 poziva i urgiranja i preklinjanja i molbi i žalbi - kao recimo za njihovom administrativnom greškom isključenu vodu koja je uključena tek posle mesec dana!), da je javašluk na poslu (ne nerad već javašluk) možda veći nego ovde, korupcija je izražena (ne kao ovde ali raste), zapošljava se preko veze, jedino što ih vadi jeste što im sudovi i policija (za sada) funkcioniošu bolje nego ovde. Inače, nije tačno da je telefon 30 eur. To je cena Interneta i telefona preko alternativnog operatera. Telefon preko Francetelecom-a je 16 eur, a ISDN sa 2 kanala je 32 eur, a postoji i ISDN sa jednim kanalom za 16 eur. Manje od toga nema.

Prestanite da pljujete svoju zemlju samo zato što ste uobrazili da je tamo negde mnogo bolje. Nije tačno, svuda je manje-više otprilike isto sr*nje, a u 85% sveta je još i veće sr*nje.
[ marko37 @ 23.10.2008. 22:31 ] @
Meni je ipak od sve ove priče najsmešnije to što se ljudi oduševljavaju dolaskom nekog drugog operatera. A šta mislite kakav će se to drugi operater pojaviti u zemlji kao što je Srbija? Doći će DT i svima podeliti džabe kompjutere kako bi mogao da počne da im uplaćuje po 10e mesečno zato što će koristiti njegove usluge?
Postoji jedan operater koji je najozbiljniji u pucanju na mesto drugog operatera, koji je loš i kao kablovski TV operater, a kamoli kao neki telekom operater. I njemu se radujete? Ajd da ne ulazimo u politiku i kako je uopšte taj operater i dogurao do ove pozicije u vreme saveznog sekretara za TK koji je sad dogurao do pozicije predsednika države Srbije.
[ kime1 @ 24.10.2008. 01:34 ] @
meni je pak smešno kako neko misli da je konkurencija loša? Da li si ti jedan od onih koji tvrdi da su od dolaska trećeg operatera u mobilnoj telefoniji stvari uglavnom pogoršane? Naravno da svako radi za svoj interes, ali nije bilo tako davno kad je poziv druge mreže bio dosta skup i praktično nije ulazio u mesečni paket, cena minuta je bila bar 2 puta veća (9 din + pdv čini mi se), telefon ni kod telekoma nisi mogao uzeti, osim ako si novi korisnik itd., uglavnom dranje u duopolu...

neka bilo ko dođe kao drugi operater, ponudiće u paketu i internet, pa čak i kablovsku tel, što da ne? Svedoci smo da je internet dosta povoljniji u okruženju, fiksna telefonija je kod nas jeftinija, ali se sve manje koristi, ali kada u paketu ponude sve, neće biti problema da bude fiksni podjednako skup, kao i mobilni...

na kraju, ne bi ni sad se ljudi bunili da fiksni bude kao mix250 (ili još bolje prenesi60) : 60 minuta i poruka za sve mreže u zemlji, besplatna identifikacija poziva, telefon sa popustom i/ili prenošenje minuta...
[ lemi ticki @ 24.10.2008. 12:42 ] @
@pisac
Ala lupas ,za desetku.Ko bre da te Mira Markovic skolovala.Toliko gluposti u malo redova je stvarno fascinantno
[ maxxxic @ 24.10.2008. 14:13 ] @

pošto ja koristim ISDN mene ovo poskupljenje pretplate nije "potkačilo" ali mi ustvari smeta , a rekao bi' i mnogim ovde na forumu , to što u sve te pretplate nije ništa "uračunato" (osim kod ISDN neke osnovne usluge zbog kojih se i inače priključak razlikuje od običnog) tj. ni impuls ( još se samo u srbiji koristi , mislim ) . pretplatom korisnici plaćaju mogućnost da koriste fiksnu telefoniju iako su to ustvari platili prilikom obezbeđivanja tel. priključka tj. uvođenja telefona !?!?
iskreno mi samo to stvarno smeta , jer koliko sam ja shvatio u okruženju (a i šire) u pretplatu je obavezno uračunat i neki saobraćaj ili tako nešto , i to je obavezno i po zakonu da bude tako , ne može se naplaćivati samo neka pretplata a plaćen je priključak prilikom "uvođenja telefona"

oko poskupljenja impulsa neću da komentarišem iz više razloga , jedino me raduje izjednačavanje korisnika ( rezidenti = biznis )
[ zaraza @ 24.10.2008. 16:11 ] @
Citat:
Dejan2003:
a cene Interneta ce drasticno pasti oko nove/posle nove godine barem za direktan pristup internetu, HDSL ili preko optice , jer SBB i PTT su ozbiljno jeftini, a i imaju svuda optiku, dodushe preko grana i krovova ali je imaju...


Da je Internet pojeftinio svaki put kada su kolale ovakve price (uoci nove godine :) ), sada bi ga placali par dinara mesecno :)
[ Dejan2003 @ 24.10.2008. 17:39 ] @
zarazno je je uzimati price zdravo za gotovo koje kolaju...

ja kao biznis korisnik sam u nekoliko navrata doziveo pojeftinjenje DPI (direktan pristup internetu, ne ADSL), i koristim se informacijama, ne pricama
[ Slobodan Milivojevic @ 24.10.2008. 17:47 ] @
Oni su resili da poskupe fiksni a da ADSL povecaju na kashicicu. A, pa necu se jos dugo druziti sa ADSL-om. Idem ja na wifi i u Pirotu. Ovde u Nisu sam vec i mnogo se lepo osecam (1280/384k za ~2000din). A fiksni, to mi ne treba u zivotu.
[ Dejan2003 @ 24.10.2008. 18:06 ] @
Citat:
Slobodan Milivojevic: Oni su resili da poskupe fiksni a da ADSL povecaju na kashicicu. A, pa necu se jos dugo druziti sa ADSL-om. Idem ja na wifi i u Pirotu. Ovde u Nisu sam vec i mnogo se lepo osecam (1280/384k za ~2000din). A fiksni, to mi ne treba u zivotu.


Sta mislis, onako odokativno, da li ljudi koji bi hteli da te nazovu na mobilni, pozele da te dobiju na fixni, ja verujem da imaju jedno (minut fixni fixni 0.30RSDvs minut mobilni mobilni recimo 10, ili fiksni ka mobilnom 11 RSD ) = 33 razloga
Necinili ti se da je malo sebicno, s tvoje strane, pored toga sto je neprofesionalno od strane telekoma sto si na dvojniku/pcm/fm/staroj centrali

a inace da ce fixni u penziju, to je bliska buducnost
[ Slobodan Milivojevic @ 24.10.2008. 18:17 ] @
Ja ne znam ko me zvao u skorije vreme na fiksni telefon. A vrlo prosta racunica ~750din za 2 postpaid broja (Prenesi i biz:net 300), 1500 + 1500 din za internet (ne placam sve samo ja), dodje na 3700 din, samo mi jos fiksni fali pored ovoliko troskova za internet. Na fiksnom imam ukupno 70 impulsa za mesec dana, mada sta znam, nece jos pretplata za dvojnicku liniju da ide na gore
[ dr mabuse @ 24.10.2008. 18:24 ] @
Citat:
Slobodan Milivojevic:  A fiksni, to mi ne treba u zivotu.
To je isto kao što je kao što je jedan korisnik u temi o IPTV-u napisao:
Citat:
Ja niti imam video rekorder, niti sam uveo kablovsku TV, niti ću uvesti IPTV. Hvatam desetak kanala preko antene, od kojih sam nekoliko izbacio (Pink, i slične), a i ovo malo kanala ne gledam uopšte jer nema ništa ni da se gleda, sve su komercijalne gluposti.
Ne zna šta je sa vama?
Vaša je stvar da li nešto koristite ili ne, i da li smatrate da vama treba ili ne, ali ako odlučite da vam nešto ne treba čemu učešće u temi??!!
Jel' to treba da nam svima pokaže kako ste se uzdigli iznad stvari koje koristi obična raja: fiksni tel i TV?
[ LXR @ 24.10.2008. 21:17 ] @
Boga mi,posle ovoga nema sanse da uvedem jos jedan fixni broj, iako ga cekam vise od cetiri godine. Tad sam se prijavio cisto da mi dial-up bude odvojen od telefona a tek su mi prosle godine u decembru javili da ce biti moguce ugraditi taj novi prikljucak, cak su mi najavili da to nece da se desi narednih godinu dana, ali cisto samo da me pitaju dal sam jos uvek zainteresovan :) Znaci nema sanse i ovaj fixni cu da smanjim na lokalne pozive a za sve ostale imam vip i telenor brojeve i wireless...
[ combuster @ 24.10.2008. 23:13 ] @
U „Telekomu“ tvrde da od nove godine neće smanjiti cenu Interneta, ali će brzine protoka biti uvećane, te da će to biti najpovoljnija ponuda na tržištu. Tako će, na primer, za isti iznos mesečne pretplate brzina prenosa podataka od 1,5 Mb/s biti povećana na 2 Mb/s.


Jel ovi pijani skroz na skroz?

http://www.glas-javnosti.co.yu...008/tv-preko-telefonskog-kabla
[ zexoni70 @ 25.10.2008. 12:44 ] @
Citat:
combuster: U „Telekomu“ tvrde da od nove godine neće smanjiti cenu Interneta, ali će brzine protoka biti uvećane, te da će to biti najpovoljnija ponuda na tržištu. Tako će, na primer, za isti iznos mesečne pretplate brzina prenosa podataka od 1,5 Mb/s biti povećana na 2 Mb/s.


Jel ovi pijani skroz na skroz?

http://www.glas-javnosti.co.yu...008/tv-preko-telefonskog-kabla


Zbog cega pijani?Jel zbog povecanja brzine ili IPTV-a,pa i jedno i drugo je veoma moguce i izvodljivo!
[ dr mabuse @ 25.10.2008. 19:54 ] @
Citat:
Privatizacija Telekoma tek od 2010.
16:10 | Izvor: Tanjug
Beograd -- Zbog situacije na svetskom finansijskom tržištu, realno je očekivati privatizaciju "Telekoma" tek od 2010. godine, ocenjuje Branko Radujko.
http://www.b92.net/biz/vesti/s...10&dd=25&nav_id=325321

Citat:
Odgovarajući na pitanje kako opravdava tako drastično poskupljenje pretplate od 161 odsto i impulsa od 100 odsto, koje je odloženo za sledeću godinu, Radujko je objasnio da su neophodne ozbiljne investicije u kvalitet fiksne telefonije i podsetio da se cene u fiksnoj telefoniji nisu menjale više od tri godine i niže su od tri do 10 puta od cena u regionu.

"Mi jesmo profitabilna kompanija, ali iz fiksne telefonije dolazi samo oko pet odsto profita. Zakon o telekomunikacijama obavezuje nas da vodimo odvojene bilanse za fiksnu, mobilnu telefoniju i internet pa ne možemo prelivati sredstva iz jednog segmenta u drugi", rekao je Radujko.
[ nemysis @ 25.10.2008. 20:36 ] @
Ma na zapadu, su skoro sve telefonske kuce privatizovane i cene padaju a samo kod nas rastu.

Koristicu sve vise VoIP a telefon cu bataliti.

Po mom misljenju bi neke agencije trebale da bolje rade svoj posao ili da se zatvore.
[ combuster @ 25.10.2008. 23:24 ] @
pa komentar je bio na bedno povecanje brzina... u kontekstu najpovoljniji net u srbiji :D
[ zexoni70 @ 26.10.2008. 09:52 ] @
Citat:
combuster: pa komentar je bio na bedno povecanje brzina... u kontekstu najpovoljniji net u srbiji :D

Sto se tice povecanja brzine tu si totalno u pravu,da je bedno da bednije ne moze biti!Dok ljudi iz Slovenije za 25 evra mesecno vec imaju ADSL2+ i protok od 10Mb do 20Mb,mi se ovde grcamo sa 1Mb i moramo da budemo sretni ako nam povecaju na 1,5Mb?Pozzz!

[Ovu poruku je menjao xp_zexoni dana 26.10.2008. u 13:08 GMT+1]
[ pisac @ 26.10.2008. 20:05 ] @
Citat:
lemi ticki: @pisac
Ala lupas ,za desetku.Ko bre da te Mira Markovic skolovala.Toliko gluposti u malo redova je stvarno fascinantno


Molim te da mi navedeš tačno koje detalje ti smatraš "glupostima", a ja ću ti konkretno pokazati da to uopšte nisu gluposti.

1) Da li je to činjenica da je 85% sveta siromašnije od Srbije?
2) Da li je to činjenica da se ljudi uvek uporedjuju sa boljima od sebe, pa su zbog toga uvek nezadovoljni i frustrirani? (čak i kada je 85% lošijih od njih, oni se uporedjuju sa 15% onih boljih, i onda pljuju sebe, svoju zemlju, ovde po forumu)
3) Da li je to činjenica da oni koji plaćaju nekoliko hiljada dinara za Internet i mobilni telefon, iz nekih imaginarnih razloga ne mogu da prežive poskupljenje od 140 dinara za fiksni telefon?

ili možda neka druga činjenica koju ti smatraš glupošću?
[ mjux @ 27.10.2008. 10:37 ] @
to sto si sad napisao je najveca glupost od svih...
ljudi generalno treba da se porede sa boljima od sebe i da teze da postanu kao oni ako ne i bolji
pa necemo se sada uporedjivati sa tamo nekom albanijom, somalaijom ili ne znam cime....
po tom tvome bilo bi najbolje da mi lepo ukinime i telefon i televizor i internet, jer boze moj to ti je zlo preko toga satana ulazi u coveka ;)
telefon treba ukinuti jer se lepse zivelo tamo u 19 veku kad ga je malo ko imao... ljudi su bili vise za socijalizaciju jer su setali i pricali uzivo jedni sa drugima... a ovako zakrzljasmo uz telefon
internet prvi treba ukinuti jer se preko njega dogovaraju teroristicki napadi, razne druge gluposti, ima i pornografije... pa zamislite da to vidi neko (ko to ustvari gleda jer se sam doveo dotle....)
a televizor cisto treba ukinuti jer je glupost ziva... eto sta nam serviraju na tom televizoru ... bolje da ga nema...

znaci lepo pozivam telekom da ukine svoju firmu i svu svoju infrastrukturu unisti jer cemo mi onda biti bolji i zdraviji narod... a sto se tice informisanja i ostalog... ma sta raja treba da zna... bolje je da vam se ne mesa tamo gde vi grabite pare...


e da i jos... skupo je tih 140dinara jer ovo nije pitanje da li ce to neciji budzet izdrzati vec pitanje principa... telekomu je malo onih 11 miliona evra sto zaradjuje godisnje pa hoce jos toliko.. e pa NECE

eto toliko od mene...
[ Dejan2003 @ 27.10.2008. 12:27 ] @
E ovde je dosadno,

kako bi isao bojkot, ne bi koristili fixne, ali bi koristili mobilne, njima svejedno, cak i odgovara da koristimo skuplji vid-znachi glupo, mene po dzepu kosta
da bojkotujema tako sto kad zvoni telefon, mi neodgovaramo?zvoni non stop
ko je smislio ovu temu

Citat:
mjux:

eto toliko od mene...



hoce li neko da strajkuje/bojkotuje, otherwise

LockTITE
[ pisac @ 27.10.2008. 12:52 ] @
Citat:
mjux: ljudi generalno treba da se porede sa boljima od sebe i da teze da postanu kao oni ako ne i bolji
pa necemo se sada uporedjivati sa tamo nekom albanijom, somalaijom ili ne znam cime....


Znači, za tebe je jedino 1. mesto uspeh, sve ispod toga je poraz, jel da? Pa onda živi sa svojim ubedjenjem do kraja svog napaćenog života punog neuspeha na svim frontovima.
[ mjux @ 27.10.2008. 15:06 ] @
Citat:
pisac: Znači, za tebe je jedino 1. mesto uspeh, sve ispod toga je poraz, jel da? Pa onda živi sa svojim ubedjenjem do kraja svog napaćenog života punog neuspeha na svim frontovima.


pa bar necu kao ti ili neki ziveti sa ubedjenjem da je ono sto imam sasvim dovoljno i jesti svoja i tudja g**** citav zivot, a gledati kako oko mene ljudi imaju vise i bolje jer mislim da u zivotu ne smem i ne mogu da budem bolji od drugih pa makar samo i da probam da napredujem.... uzivaj u tom tvom jadnom i bednom prosecnom zivotu bez ambicajia.

molim moderatora da zakljuca temu jer se diskusija ne odvija u odgovarajucem pravcu a i iznose se svakakve gluposti koje nemaju veze sa mozgom
[ dr mabuse @ 27.10.2008. 18:38 ] @
Citat:
mjux: ljudi generalno treba da se porede sa boljima od sebe i da teze da postanu kao oni ako ne i bolji
... telekomu je malo onih 11 miliona evra sto zaradjuje godisnje pa hoce jos toliko.. e pa NECE
Verovatno su usvojili pa se ugledaju na bolje od sebe i teže da imaju profit kao i oni ako ne i bolji :-)
[ pisac @ 28.10.2008. 08:35 ] @
Citat:
mjux: pa bar necu kao ti ili neki ziveti sa ubedjenjem da je ono sto imam sasvim dovoljno i jesti svoja i tudja g**** citav zivot, a gledati kako oko mene ljudi imaju vise i bolje jer mislim da u zivotu ne smem i ne mogu da budem bolji od drugih pa makar samo i da probam da napredujem.... uzivaj u tom tvom jadnom i bednom prosecnom zivotu bez ambicajia.


Imam poznanika u inostranstvu koji ima firmu, radi po ceo dan a i noć, ima para ko blata, ima nekoliko kuća i stanova, i stalno hoće još više i još bolje. Retko je sa porodicom, i nikada nije potpuno zadovoljan.

Ja nemam firmu, radim kad hoću i koliko hoću, imamo (ja i žena) 2 stana, para imam koliko mi treba a ne treba mi preterano mnogo jer ih ne trošim na gluposti (kafići, restorani, šoping). Stalno sam sa porodicom, možemo kada god hoćemo da odemo na neko bliže putovanje ili izlet, zadovoljan sam, a i moje dete je apsulotno zadovoljno (za razliku od njegovog).

Misliš da bih ja trebao da se menjam sa njim? Misliš da je on srećan u svom ispunjenom životu, a ja nesrećan u svom prosečnom?

Ne tupite više sa tim poskupljenjem od 140din, to je potpuno mizerno poskupljenje u odnosu na cene u 15% razvijenijih zemalja (kojima ti težiš) a i u odnosu na uslove života u onih 85% siromašnijih zemalja (od kojih ti bežiš kao od kuge). Glavni uzrok sve nesreće u celom svetu je isključivo nedostatak kriterijuma kod 90% ljudske populacije o tome šta je zaista loše a šta je potpuno nebitno, i šta je zaista potrebno a šta je luksuz.
[ demi035 @ 28.10.2008. 10:26 ] @
Pisac mislim da ti nisi svestan koliko lupas ovde. Vec sam napisao ovo, ali da nacrtam za tebe posto ne razumes sustinu problema. Zapamti ovu jednacinu

preskupa I neefikasna drzavna uprava(+korupcija) + neefikasna JP(+monopoli) + tajkuni (+mafija) =najskuplja drzava u okruzenju

Problem je sto me drzavni cinovnici prave budalom izjavama koje daju (Ministarka finansija izjavi da 1% budzeta Vlada trosi na luksuz (prenocista u hotelima od po 1500evra isl) to vam je negde skoro 100 miliona evra, skoro ceo profit Telekoma. Sto Radunovic kaze da cemo sada povecati cene I drati vas, ali kada za jedno 2-3god dodje konkurencija spustice se cene itd itd) Problem je sto su vodoinstalateri I konobari direktori JP, sto je lekar ministar prostornog planiranja itd itd I zbog toga placamo sve skuplje nego u okruzenju (5-10din skuplje benzin, dajes 1000din vise mesecno za gas, 400din za adsl, 5din za mleko…) Niko ne ocekuje da dobije besplatno telefon, adsl… ali svako zeli da plati FER I POSTENU cenu za usluge koje dobija od Telekoma. Ovo sada sto imamo su cene koje su dobijene na osnovu one gore jednacine. A ovaj tvoj podatak o 85% stanovnista sveta da zivi gore od nas ja stvarno ne mogu da proverim, ali zato znam da je Srbije na dnu Evrope, zajedno sa Albanijom, Bosnom… Ako je za tebe uspeh biti bolji od Albanije onda si jako skroman covek.

I meni je problem tih 140din I ne mastam o tome da zivim kao afrikanci I sta sad?

ps
Evo cisto da znate gde stojimo u Evropi trenutno, da ne mislite da pisem gluposti
Hungary 19,829.58
Croatia 16,474.33
Romania 12,698.43
Bulgaria 12,372.08
Serbia 10,911.21
Macedonia 9,127.83
Ukraine 7,633.70
Bosnia and Herzegovina 7,618.17
Albania 6,797.11



[Ovu poruku je menjao demi035 dana 28.10.2008. u 14:25 GMT+1]
[ pisac @ 28.10.2008. 21:40 ] @
http://www.blic.co.yu/drustvo.php?id=52515

Ja govorim činjenice. Ne znam šta ti znače ove cifre. Bugarska ima manje plate od Srbije. Te laži i lopovluke koje pominješ imaš verovatno u svim državama, u manjoj ili većoj meri.

Npr: nemoj mi reći da je Italija sa svojim mafijama i Berluskonijem bolje mesto za život od Srbije? Evo ja mogu da živim u Francuskoj, pa mi ne pada napamet da to radim jer se ovde bolje živi (plata im je 3-4 puta veća ali su im troškovi 5-6 puta veći a život napetiji).

Smarate sa tim jadikovanjem zbog 140din. Imate slobodne izbore, pa glasajte za one koji će da vam donesu promene koje želite. Ako to ne funkcioniše, podignite revoluciju i napravite sistem koji smatrate boljim. Ja ovaj sistem uopšte ne volim, mislim da je socijalizam bio mnogo bolje mesto za život. Hteli ste kapitalizam, imate ga.

[ braker @ 28.10.2008. 23:36 ] @
@pisac
To sto ti iznosis sigurno nisu cinjenice vec, da se blago izrazim, predstavlja gomilu random nabacanih gluposti.

Kao prvo, poredenje sa onima koji se nalaze u losijoj situaciji kako bi se stvorila iluzija podnosljivog, proizvod je podsvesnog odbrambenog mehanizma, a uzrokovano je nesposobnoscu da se nezadovoljstvo pretoci u svrsishodnan cin - tako zbori psihologija licnosti o poremecaju koji si zamenom teza hteo da pripises drugima.

Sa druge strane, birokratski aparat finansiran od strane gradana, na polju telekomunikacija uspostavlja drzavni monopol pruzajuci losu uslugu po visokim cenama - to mu dode gore od ovih povlascenih trgovinskih monopolista. I da zlo bude vece, praveci glasacko stado jos vecim ovcama, to pravda stvaranjem uslova za dolazak konkurencije. Poucen razvojem dogadaja u mobilnoj telefoniji i resenjima primenjenim negde drugde na famoznom "last mile" delu infrastrukture i neupuceni sa dva zrna soli u glavi nalazi razlog da izrazi nezadovoljstvo.

Postizborna trgovina postavlja ugledne clanove partija na mesta u upravnim odborima u javnim i preduzecima u vecinskom drzavnom vlasnistvu, kakvo je recimo Telekom. Sustinske razlike u odnosu na onu socijalisticku i slobisticku svitu gotovo da i nema, pa ne znam zasto se bunis.


[ Catch 22 @ 28.10.2008. 23:44 ] @
Citat:
pisac: Ja ovaj sistem uopšte ne volim, mislim da je socijalizam bio mnogo bolje mesto za život. Hteli ste kapitalizam, imate ga.

Aleluja!!!
[ mixman @ 28.10.2008. 23:58 ] @
A sto im ne bi roknuli za pocetak server, dva a kasnije po potrebi jos koji..... kao sto je onomad PTT „fasovo”?!
[ pisac @ 29.10.2008. 10:22 ] @
Citat:
braker: Kao prvo, poredenje sa onima koji se nalaze u losijoj situaciji kako bi se stvorila iluzija podnosljivog, proizvod je podsvesnog odbrambenog mehanizma, a uzrokovano je nesposobnoscu da se nezadovoljstvo pretoci u svrsishodnan cin - tako zbori psihologija licnosti o poremecaju koji si zamenom teza hteo da pripises drugima.


Ljudi nikada nisu zadovoljni, i nikada neće ni biti. Uvek misle da treba da imaju više i bolje i brže po manjoj ceni. Koliko god da imaju, uvek žele više. To je bolest koja će na kraju i uništiti ljudsku vrstu kao takvu. Tu nema nikakve zamene teza.

Ja sam izuzetno zadovoljan sa svojim životom kada god dodjem kući, i pustim toplu vodu iz bojlera da se istuširam. Maksimalni komfor i udobnost. Ne moram da idem do bunara da za'vatim kofu vode, pa da je grejem na ognjištu, pa onda da se kupam u nekakvom čabru polivajući se ručno. Jednostavno pustim toplu vodu iz tuša i uživam. A vama trebaju avioni, svemirski brodovi, najbolji automobili, i sve to po mogućnosti potpuno besplatno.

Hajde sada da vidimo koliko ljudi na svetu nema taj komfor da pusti toplu vodu iz bojlera i da se isturiša kada god zaželi? Ili koji nemaju ni hranu da jedu kada zažele, već moraju da brinu da li će sutra imati da prehrane porodicu?

I sada ja treba da se brinem i nerviram zbog 140 dinara poskupljenja telefonskih usluga?


Plate u francuskoj su 3-4 puta veće. Telefonska pretplata je 8 puta veća.
[ dejande @ 29.10.2008. 10:48 ] @
u francuskoj pretplata mozda jeste veca 8 puta , ali je telefoniranje skroz besplatno kada zoves celu drzavu to jes za 30 eura dobijas IPTV ADSL 8 megabita i besplatno telefoniranje na teritoriji francuske , kada zovem srbiju sa fiksnog telefona placam sat vremena manje od 1 eura , struju za studio od 25 kvadrata placam oko 25 eura mesecno. od 20h do 24 h mi je totalno besplatno telefoniranje sa mobilnog telefona. studio placam 580 eura a zaradjujem oko 2000 eura mesecno, cena hrane je skoro ista kao u srbiji ... sa nekim izuzetcima tamo nema socijalne cene hleba jer nemaju potrebu da na taj nacin cuvaju socijalni mir. i bez problema mogu da svakog meseca ustedim izmedju 500 i 1000 eura. garderoba je jeftinija nego u srbiji nike patike koje su ovde 100 eura tamo kupujem za 50
tako da molim vas nemojte mi pricati da je u srbiji blagostanje i da je zapad uzasan ..... jeste uzasan ali samo za one koji su lenji i koji nece da rade , svako ko hoce ima mogucnosti da radi i zaradi a stime i vrlo lepo zivi.
[ pisac @ 29.10.2008. 11:03 ] @
Pa to je sada tako, a kako je bilo pre 5 godina? I ovde će biti tako za par godina. I gde je onda problem? I nemoj da mešaš Internet provajdere koji daju VoIP uslugu, sa Telekomom. Sem toga, mobilni je drastično skuplji nego ovde za one koji hoće da potroše što manje a ne da pričaju što više. Tamo nema pretplate ispod 20 evra mesečno.

Nisi pomenuo mnoge druge takse koje postoje u Francuskoj (ako živiš i radiš legalno).

I ko je rekao da je ovde blagostanje? Ovde je užasno samo zato što je korupcija veća (i ljudi primitivniji), i to je glavni razlog većih cena hrane (čitaj: Mišković) ali se i dalje (za sada) bolje živi nego u Francuskoj. Reci mi što se bune ona silna deca emigranata koja pale vozila u predgradjima Pariza (Saint-Denis i okolina)? Šta njima fali? Oni imaju to blagostanje i taj kapitalizam kojima ovi ovde Srbi teže, pa šta onda to njima fali? Možda i oni žele još više i još bolje i brže od onoga što imaju? A zašto to žele? Pa zar nisu svesni da su ispred 95% sveta?
[ snake_master @ 29.10.2008. 11:08 ] @


I sve ovo, kakve ima veze sa naslovom teme???
[ pisac @ 29.10.2008. 11:11 ] @
Ima veze. Ljudi se bune zbog 140 dinara poskupljenja, nesvesni da je to apsolutna glupost i potpuno mizerno poskupljenje. Sem toga, živa je istina da će to doprineti dolasku konkurencije, ma šta pričali "mislioci" koji se na TV-u mogu čuti kako kritikuju sve živo.

I sve to nema veze sa korupcijom u Telekomu. Telekom je jedna ogavna institucija čiji radnici i inženjeri: 1) nemaju pojma, 2) rade privatne poslove u radno vreme, 3) Ima ih više nego što je potrebno, 4) Imaju daleko veće plate nego što zaslužuju. Ali kažite dragička: takvih problema sa takvim firmama ima svuda u svetu. To se rešava na drugi način, a ne jadikovanjem zbog 140 dinara poskupljenja.
[ snake_master @ 29.10.2008. 12:23 ] @
@pisac

I zašto uporno govoriš da je poskupljenje 140 dinara kada će za mesec dana poskupeti i impulsi 100% pa će onom ko ima račun 1000din taj račun biti uvećan za najmanje, 700-800din. I ovde su svi ogorčeni zato sto ova država tj. ova a i svaka druga vlast, daje neka glupa objašnjenja zašto poskupljava to što poskupljava (telefon, gas i sl...) Pa nismo mi mala deca da verujemo u njihove bajke.

Ljudi su generalno ogorčeni na Telekom zbog toga što je Telekom u neku ruku JP pa je oličenje vlasti: politizacije, monopola, nestručnih ljudi...
[ pisac @ 29.10.2008. 16:48 ] @
Pa donosi se regulativa. Sada će poskupeti lokalni razgovori, a onda će utrčati alternativni operateri koji će ponuditi besplatno telefoniranje (i još neke usluge) za 15-20 evra mesečno (što će u stvari biti cena koju već plaćate Telekomu), i onda ćete imati željene besplatne razgovore, kao što imate svuda na zapadu.

I nećete moći da trošite ni 80 ni 200 dinara mesečno na pretplatu, već ćete morati da dajete 1000 din i da pričate hteli ne hteli. Isto kao na zapadu.

Hoćete li onda biti srećniji?
[ dejande @ 29.10.2008. 17:42 ] @
Citat:
pisac

Nisi pomenuo mnoge druge takse koje postoje u Francuskoj (ako živiš i radiš legalno).

I ko je rekao da je ovde blagostanje? Ovde je užasno samo zato što je korupcija veća (i ljudi primitivniji), i to je glavni razlog većih cena hrane (čitaj: Mišković) ali se i dalje (za sada) bolje živi nego u Francuskoj. Reci mi što se bune ona silna deca emigranata koja pale vozila u predgradjima Pariza (Saint-Denis i okolina)? Šta njima fali? Oni imaju to blagostanje i taj kapitalizam kojima ovi ovde Srbi teže, pa šta onda to njima fali? Možda i oni žele još više i još bolje i brže od onoga što imaju? A zašto to žele? Pa zar nisu svesni da su ispred 95% sveta?


naravno da je legalno

Reci mi što se bune ona silna deca emigranata

da ti kazem to su deca probisveti u glavnom arapi i crnci koji bi hteli da sede kod kuce nista da ne rade i dobijaju pare od drzave (socijalu)
naravno pored te socijale koju dobijaju 90% njih se bavi svim ne zakonitim radnjama kradu valjaju drogu oruzije i sl. ako si primetio u mom predhodnom postu da sam napisao " da je zapad uzasan ..... jeste uzasan ali samo za one koji su lenji i koji nece da rade "

i dalje tvrdim da se u francuskoj mnogo bolje zivi nego u srbiji .... mnogo je lakshe naci posao nego ovde

a recimo neko ko je spreman da seta kucice cuva decu sprema stanove cisti zgrade, moze da zaradi do 3000 eura mesecno, a ovde neko ko se bavi slicnim poslom jedva moze da se prehrani.
[ dr mabuse @ 29.10.2008. 19:01 ] @
Citat:
Dobit Telenora 26 miliona evra
17:01 | Izvor: B92
Beograd -- Kompanija Telenor je objavila da je u Srbiji od jula do septembra ostvarila poslovnu dobit od 26 miliona evra, dvostruko više nego u istom periodu 2007. godine
Evo sad se može proširiti tema pozivom na bojkot i Telenora :-)
Oni dupliraju dobit, a ne pada im na pamet da snize cene...

Btw: ozbiljno pitanje - zašto bi mobilna bilo gde bila skuplja od fiksne, trebalo bi da bude jednako ako ne i jeftinije??!!
[ dexkg @ 30.10.2008. 17:25 ] @
Posetih moj omiljeni forum kad ono tema, extra. Bojkot nego sta, ma bre treba da se skupimo svi nezadovoljni u Srbiji, pa da odemo zajedno cikama iz Lelekoma na vrata da vide koliko nas ima. E onda da vidim dali ce uopste biti poskupljenja mame im ga da ima ga mame JA
[ pisac @ 30.10.2008. 21:00 ] @
Citat:
dejande: da ti kazem to su deca probisveti u glavnom arapi i crnci koji bi hteli da sede kod kuce nista da ne rade i dobijaju pare od drzave (socijalu)
naravno pored te socijale koju dobijaju 90% njih se bavi svim ne zakonitim radnjama kradu valjaju drogu oruzije i sl. ako si primetio u mom predhodnom postu da sam napisao " da je zapad uzasan ..... jeste uzasan ali samo za one koji su lenji i koji nece da rade "


Jeste offtopic, ali moram da ti kažem jednu činjenicu koju ne možeš da opovrgneš, i treba da dobro razmisliš o njoj: Ta "deca" su od rodjenja rasla u tom ("uspešnom" kapitalističkom) sistemu, i ona su (takva kakva su) upravo proizvod tog sistema. Kada to shvatiš, onda ćeš shvatiti da nisu oni probisveti zato što su takvi rođeni, već zato što ih je sistem takve napravio.
[ braker @ 31.10.2008. 13:01 ] @
Aham, sistemski bug. Nego, secas li se kako su krajem proslog veka deca zadojena sisom jedne malo drugacije, bravarske ideologije, stasala u sistemu jednoobrazne degenerisanosti gde svi manje-vise govore isto, odlucila da pokazu kako je u drustvu ispranih mozgova moguce napraviti opstenarodni geto?

[ pisac @ 31.10.2008. 16:33 ] @
He mogu baš da shvatim šta si hteo da kažeš. Ako misliš na komuniste, možemo da se preselimo u neku drugu temu pa da nastavimo raspravu o tome šta je ova država postigla (i ekonomski i na medjunarodnom ugledu) za 40 godina vladavine socijalizma u jednopartijskom sistemu, a (ni)šta za ovih poslednjih 10-20 godina višepartijskog sistema u kome vlada (i krade) onaj koji ima više sile ili više para (svejedno da li je to Milošević ili Tadić). Pogledaj i u kom sistemu ima 10x više kriminala. I da vidimo u kom sistemu su ljudi bili srećniji. Čak su (gle apsurda) imali i više para u našem socijalizmu nego u našem kapitalizmu.

Eto, otvori novu temu, ja ću se priključiti.
[ dr mabuse @ 01.11.2008. 10:50 ] @
Citat:
braker: Aham, sistemski bug. Nego, secas li se kako su krajem proslog veka deca zadojena sisom jedne malo drugacije, bravarske ideologije, stasala u sistemu jednoobrazne degenerisanosti gde svi manje-vise govore isto, odlucila da pokazu kako je u drustvu ispranih mozgova moguce napraviti opstenarodni geto?
Sistemski bug takođe - samo druge vrste...
[ mjux @ 01.11.2008. 12:46 ] @
gde je ovaj moderator...
[ zzviktor @ 01.11.2008. 12:55 ] @
Neka vam je srecna nova cena predplate!!!
[ demi035 @ 01.11.2008. 16:43 ] @
Citat:
Prema analizi stručnih službi RATEL-a, očekuje se da će rezultat poskupljenja pretplate i impulsa biti prosečno povećanje mesečnih računa rezidencijalnih korisnika za oko 45 odsto i prosečno smanjenje mesečnih računa poslovnih korisnika za oko 20 odsto.

Prosečni iznos telefonskog računa bio je u prošloj godini 928,88 dinara, što je činilo 2,69 odsto izdatka u prosečnoj zaradi.

Na kraju prošle godine broj pretplatnika fiksne telefonije u Srbiji bio je 2,85 miliona, a prihod od telefonskih usluga u toj oblasti 414,1 miliona evra, dok su investicije iznosile 165,9 miliona.

Citat:

"Mi jesmo profitabilna kompanija, ali iz fiksne telefonije dolazi samo oko pet odsto profita, prema recima generalnog direktora "Telekoma Srbija", Branka Radujka


Generalni direktor Telekoma, gospodin Radujko je izjavio da Telekom I sa postojecim cenama ostvaruje profit, tako da svo povecanje prihoda, pri istim rashodima, znaci rast profita. E da sada izracunamo koliko ce to povecanje da iznosi na osnovu ovih gore podataka,

Pretplata je povecana za recimo 120din, na onih 2,85miliona pretplatnika, na godisnjem nivou je cist rast profita 4,104 milijarde dinara

Na osnovu rasta cene impulsa, prema strucnjacima iz RATEL-a (verovatno je neki konobar ili automehanicar radio analize) doci ce do rasta za 45% racuna, odnosno pada od 20%? pa da recimo stavimo da ce prosecan racun da se poveca za nekih 35%, odnosno na osnovu onih 928,88 dinara, imamo da ce njihov profit na godisnjem nivou da se poveca za 11,119 milijardi dinara

Znaci sve ukupno profit Telekoma (na osnovu rasta cene pretplate I cene impulsa) bice veci za preko 15,200 milijardi dinara (zavisi od kursa evra, ali bice tu negde skoro 200miliona evra)

Posto neko ovde lupa o losem zivotu I Francuskoj, evo kod nas fiksni + adsl cine preko 8% izdataka prosecne zarade, a u toj jadnoj Francuskoj ovaj izdatak je manji od 2%.

ps
sto se tice investicija od 165,9 miliona evra,
verovatno su bile tipa, nov auto za generalnog, renoviranje kancelarije generalnog...


[Ovu poruku je menjao demi035 dana 01.11.2008. u 18:15 GMT+1]
[ pisac @ 02.11.2008. 09:42 ] @
Citat:
demi035:Posto neko ovde lupa o losem zivotu I Francuskoj, evo kod nas fiksni + adsl cine preko 8% izdataka prosecne zarade, a u toj jadnoj Francuskoj ovaj izdatak je manji od 2%.


Jel' si ti malo bio u Francuskoj, ili bar imaš nekog u Francuskoj ko će ti iz prve ruke reći kako se živi tamo i kakve sve troškove i poreze imaš. Vi svi gledate tamošnju bruto platu a ovdašnje troškove, nesvesni činjenice da je tamo svaka usluga koju morate da platite višestruko skuplja, da se pri tome svašta plaća što je ovde besplatno (zaostatak socijalizma koji smo imali), da je birokratija i administracija višestruko složenija i zamornija (i skuplja naravno), a čak je i nivo znanja službenika manji.

Uhvatili ste se za Internet, kao da je to jedino što je u životu potrebno.

Evo, obična zamena brave košta 265 evra (naravno, ako ne znaš sam da je zameniš, jer je sama brava 10-50 evra). Svaka druga intervencija ti oduzme 200-300 evra, a plata je (da ponovim) samo 3-4 puta veća. Čišćenje kanalizacije ti košta od 250-850 evra. Evo, ja sam platio čišćenje kanalizacije (sa kompresorom) upravo 850 evra, pre nekoliko meseci.

Svhatićete tek kada udjete u to (EU) društvo, ako uopšte neko tada bude mogao da se seti kako se ovde nekada živelo.
[ dr mabuse @ 02.11.2008. 20:04 ] @
Citat:
pisac: Uhvatili ste se za Internet, kao da je to jedino što je u životu potrebno.
es-ovci su najvećim brojem učenici i studentarija koja živi kod mame i tate tako da im je cena Interneta u središtu njihovog sunčevog sistema (cena, brzina...)
Ostalo što si naveo je iz druge, roditeljske galaksije...
[ kime1 @ 06.11.2008. 01:27 ] @
rekli su da pretplata poskupljuje od 1.novembra, međutim poskupela je od 1.oktobra, osim ako ne plaćamo unapred...

bilo bi dobro da uvedu porez na luksuz za fiksni telefon, kao nekada za mobilni...

stvarno bih voleo da mi objasni neko iz Telekoma za čega ja plaćam 320 din?? 800 din je wireless flat 128/128 koji može da se koristi za voip (između ostalog), i ne plaća se održavanje :)?!
[ mischo @ 06.11.2008. 06:45 ] @
Pretplata se se plaća za naredni mesec, dok se potrošeni impulsi plaćaju za prethodni mesec. To znači da će u računu koji si sad dobio (oktobarski valjda), pretplata je za novembar, a impulsi za oktobar.
[ dejande @ 06.11.2008. 09:26 ] @
sto se tice francuske , ja zivim i tamo i ovde , tvrdim i dalje da za isti posao mnogo kvalitetnije se zivi od zarade u francuskoj .....
cena hrane je skoro ista , cena garderobe totalno ista stime sto u francuskoj vrlo cesto kupujem preko neta pa neke stvari platimi i duplo jeftinije recimo nike koje su u beogradu 100 eura ja pazarim za 50 eura.
stan tamo placam (studio od 24 km) 560 eura (paris 16) u drugim delovima pariza je i jeftinije.
struja za stan me izadje oko 20-30 eura. telefonske usluge placam 20 eura u to je ukljucena televizija i internet od 8 megabajta da napomenem da francusku kada zovem ne placam nista , totalno besplatno.
i ljudi ne nasedajte na ove price koje vam pricaju ljudi koji zive tamo, mi placamo poreze mi placamo osiguranje, kukaju za placanje osiguranja ko niko a ne spominju ni jednog trenutka da je to skupo osiguranje dodatno osiguranje koje nije obavezno, i ja ga placam ali samo iz razloga vece penzije i totalno besplatnog lecenja jer mi refundiraju lekove i ostalo 100%.
i kada plate porez na zaradu na koji isto tako kukaju ostane im mnogo vishe nego sto vi mozete da zamislite.
zena koja cisti zgradu u kojoj ja zivim ima platu 800 eura i stan u toj zgradi koji placa 100 eura, pored tog posla sprema i vecinu stanova u toj zgradi zaliva cvece kada cu na odmoru nekada pricuva decu stanarima ... zaradjuje i do 2000 eura mesecno.
vrlo cesto cujem i recenicu mi tamo radimo od 9 do .... ma da ljudi u srbiji idu da se igraju na poslu ... posebno ljudi koji su zaposleni kod privatnika u srbiji dodju na radno mesto i raspakuju lego kockice, mislim ....
tamo imate pravo da budete bolesni i da odete na bolovanje bez straha da ce vas gazda najuriti zbog bolovanja od 5 dana ... kod nas se radi i sa temperaturom 39, i kada ja kazem njima tamo ljudi ja u srbiji moram i bolestan da radim jer bi dobio otkaz ako odem na bolovanje oni mi kazu tvoj problem nisi se dobro dogovorio kada si sklapao posao, nisi trebao da pristanes na te ulove ... jednostavno ne mogu da shvate da u srbiji ne mozes da biras i da si primoran da trpish svasta kako bi prehranio porodicu.
alo bre vi koji zivite napolju " zemlja zove srbe u dijaspori" spustite se na zemlju i prihvatite da vi zivite u uredjenom sistemu a da je u srbiji jako jako lose za zivot.
i na kraju zasto se svi oni ne vrate nazad ovde , kada je ovde bolje ?
naravno oni znaju da je ovde loshe i zato nece da se vrate a vas lazu kako im je tamo grozno i kako je taj zapad odvratan i surov plaseci se da im se mozda ne obratite za pomoc.
svako treba da ode i sam se uveri kako je na zapadu a ja odgovorno tvrdim da se tamo mnogo bolje i bezbriznije zivi i da je njima najveca briga kada si rasprodaje da bi obnovili krpice po renomiranim radnjama .... a vi trk u kineski trzni centar da kupite jaknu jer vam je plata toliko mala da na buvljak ne smete ni da pomislite ... o zari springfildu i ostalima necu ni da pricam

ps. vrhunac je kada mi rece jedna nasha u parizu ja ne kupujem kineske stvari jedna devojcica je izgorela zbog kineske majice, upalila se sama od sebe zbog neke hemikalije u koju oni potapaju stvari protiv budji...... zbogom mozgu
[ stojshic @ 07.11.2008. 00:49 ] @
Citat:
pisac: Jel' si ti malo bio u Francuskoj, ili bar imaš nekog u Francuskoj ko će ti iz prve ruke reći kako se živi tamo i kakve sve troškove i poreze imaš. Vi svi gledate tamošnju bruto platu a ovdašnje troškove, nesvesni činjenice da je tamo svaka usluga koju morate da platite višestruko skuplja, da se pri tome svašta plaća što je ovde besplatno (zaostatak socijalizma koji smo imali), da je birokratija i administracija višestruko složenija i zamornija (i skuplja naravno), a čak je i nivo znanja službenika manji.

Uhvatili ste se za Internet, kao da je to jedino što je u životu potrebno.

Evo, obična zamena brave košta 265 evra (naravno, ako ne znaš sam da je zameniš, jer je sama brava 10-50 evra). Svaka druga intervencija ti oduzme 200-300 evra, a plata je (da ponovim) samo 3-4 puta veća. Čišćenje kanalizacije ti košta od 250-850 evra. Evo, ja sam platio čišćenje kanalizacije (sa kompresorom) upravo 850 evra, pre nekoliko meseci.

Svhatićete tek kada udjete u to (EU) društvo, ako uopšte neko tada bude mogao da se seti kako se ovde nekada živelo.


Kakva crna zamena kvake 265 eura? da ti mozda ne stave zlatnu kvaku? i to od punjenog belog zlata? i chishcenje kanalizacije 850 eura? ma da... kao prvo, svaki debil zna da odvrne 4 shrafa i zameni tu kvaku, tako da sigurno ne koshta toliko. ili, ako koshta, onda je prosek plate oko 20.000 eura. Da je tamo toliko gore, svi bi ste vi doshli u vashu lepu, i dobru za zivot, Srbiju. Drug mi je otishao u Austriju da studira, i njegove ispadne jeftinije da placaju studije i zivot njemu u Gracu, nego njegovoj sestri u Beogradu. Sve shto je na zapadu skuplje je provod i luksuz, zivot je chak i jeftiniji, a plate mnoooogo vece. Jedna pljaskavica ili neshto slichno je kod njega oko 1-1.5 euro, prosek. Kod nas su oko 150-200 dinara, a plate kod nas 20.000 dinara, kod njih 4.000-6.000 eura. Kao shto rekoh, da je u nashoj Srbiji toliko lepo, ne bi ljudi odlazili u inostranstvo, ili bi se bar vracali, a ovde se jedino vracaju oni koje deportuju, ili oni koji odu u penziju, to dovoljno govori o "teshkom i skupom" zivotu na zapadu...
[ pisac @ 07.11.2008. 19:21 ] @
Šta ti je čoveče? Pa ja sam platio 850 evra za čišćenje kanalizacije kompresorom! Valjda znam koliko sam platio! Kompletna usluga sa računom. I još je bilo jeftinije nego kod konkurencije (1000 evra). A znam i koliko su mi tražili za zamenu brave!

Inače, ne zna ni svaki debil da zameni bravu. Jedno 80% žena ne zna, i jedno 30% muškaraca. A cene su upravo takve kakve su jer se tamo sve više plaća, uključujući i onog koji dodje da zameni bravu, jer taj isto neće da radi za srpsku siću već za francuske velike pare. Kapiraš sistem?

A znam par ljudi koji su došli iz Francuske u Srbiju (nazad). Znam i mnogo ljudi (bar dve trećine) naših tamo koji se žale kako je grozno i teško i da je u Srbiji bolje, ali ne dolaze jednostavno jer se plaše promene. Imam poznanika rodjenog tamo koji planira sa ženom francuskinjom da dodje ovde da živi, jer mu se (a i njoj) Francuska (tačnije arapi i crnci, i zabrana svinjskog mesa u školama zbog uticaja muslimanskog lobija, i birokratija i druge stvari) potpuno smučila.

Sem toga ja živim u Beogradu iako mogu da živim u Parizu. Ovde jednostavno treba manje para za život, i mirnije se živi (mada se to polako menja).

Citat:
dejande:cena hrane je skoro ista
Cena hrane nije skoro ista nego je manja od cena u Beogradu (Maxiju). Kupuj u "Lider Price" prodavnicama, mada ima i na drugim mestima. Recimo litar dugotrajnog mleka 0.5 evra :-). Samo je hleb mnogo skuplji (0.8-1 evro).


Citat:
dejande:struja za stan me izadje oko 20-30 eura. telefonske usluge placam 20 eura u to je ukljucena televizija i internet od 8 megabajta da napomenem da francusku kada zovem ne placam nista , totalno besplatno.


Preko kog provajdera imaš IPTV za 20 evra? Ja plaćam svakog meseca 15 evra preko n9uf-a za 12Mb/s ali bez IPTV (jer mi ne treba). Iako nisam tamo, kada god odem imam Internet, i to mi je jedino i bitno (pored vode i struje).

Citat:
dejande
svako treba da ode i sam se uveri kako je na zapadu a ja odgovorno tvrdim da se tamo mnogo bolje i bezbriznije zivi i da je njima najveca briga kada si rasprodaje da bi obnovili krpice po renomiranim radnjama .


Nije to briga, to je kontrola uma koju sprovodi konzumeristički sistem. Upravo je takva (u ovom slučaju neuspešna) kontrola uma uzrok ponašanja onih arapa i crnaca koji pale vozila po San-Deniju. Na njih je delovala samo delimično, nije ih ubacila u sistem već ih je ostavila napaljene za konzumerističkim proizvodima a frustrirane što ne mogu da imaju sve što požele i kad požele.



Citat:
dejande: i kada plate porez na zaradu na koji isto tako kukaju ostane im mnogo vishe nego sto vi mozete da zamislite.


A porez na vlasništvo? Imaš li neko vlasništvo tamo pa da nam kažeš koliki je porez? Kuće? Takse/registracije za automobile?
[ dejande @ 08.11.2008. 10:15 ] @
Citat:
pisac:

A porez na vlasništvo? Imaš li neko vlasništvo tamo pa da nam kažeš koliki je porez? Kuće? Takse/registracije za automobile?


nemam vlasnishtvo u francuskoj a automobil mi u parizu stvarno ne treba metro je savrshen vid prevoza.

iz tvog potpisa sam skapirao sve ..... i nema shanse da se natezem sa tobom dalje.

evo jos jedan podatak mozete da kupite stan u francuskoj i da od izdavanja tog stana placate ratu za kredit placate poreze za tu nekretninu i da vam jos nesto ostane za sitan shoping.
taj surovi zapad stvarno memam reci

a ti arapi i crnci sto pale kola .... pa sta drzava i onako nadoknadjuje tu stetu u celosti , da vidim ovde ko bi vam nadoknadio 100% kada vam auto razbiju demonstranti?

[ pisac @ 08.11.2008. 12:47 ] @
Da, to je tačno, može da se kupi stan na kredit, da se izdaje (onima koji ne mogu da uzmu kredit) i da se tako otplaćuje kredit potpuno besplatno. To je upravo jedan od metoda koji uzrokovao nerealno naduvavanje američke (i svetske) ekonomije, a koji je eto pre neki mesec pukao kao balon (zbog neotplaćenih kredita usled pada cena nekretnina i iznajmiljivanja, koji je inače aktuelan i u francuskoj) i izazvao ekonomsku krizu koja će tek sledeće godine da se pokaže u maksimumu.

Sve dok ne pokušaš da radiš to sasvim legalno i sa svim prijavljivanjima poreza državi, i osiguranjima od neplaćanja zakupa, i drugim papirima i troškovima, a onda ćeš videti da to baš i ne ide tako glatko kako izgleda.

Sem toga, ako izdaš stan u Francuskoj, po sili zakona ne možeš podstanara da izbaciš od oktobra (ili beše novembra) do marta, čak i ako ti uopšte ne plaća. Takodje, u letnjim mesecima (kada možeš da ga izbaciš) moraš da mu najaviš 3 meseca ranije da raskidaš ugovor sa njim o izdavanju. Minimalni ugovor koji možeš da sklopiš je 3 godine. Plaćaš veliko osiguranje ako hoćeš da se osiguraš od toga da ti podstanar ne plaća (tj. da ti osiguranje nadoknati štetu). Plaćaš veliki porez državi na izdavanje stanova, i sem toga ti si kao stanodavac manje zaštićen od podstanara. Onog trenutka kada ti podstanar udje u stan, on je praktično vlasnik toga i može da te zajebava kako god stigne.

A tek ako mu izdaš stan koji je nehigijenski (recimo vlažan). Nagrabusio si. A šta ako podstanar sam napravi rusvaj i budj od stana, sve u cilju nekih svojih interesa, a onda tebe prijavi kao lošeg stanodavca? I onda si nagrabusio. Znam slučaj.

Pa ti sad izdaj uzimaj kredite i izdaj stanove i živi bezbrižno, sve dok ne naletiš na zajebanog podstanara. A nedajbože da se ispostavi da je podstanar bio neki ilegalni imigrant bez papira ili slično (koji ti je pokazao lažne papire), ima da nagrabusiš (ponovo) ni kriv ni dužan.



[Ovu poruku je menjao pisac dana 08.11.2008. u 21:28 GMT+1]
[ pisac @ 08.11.2008. 12:57 ] @
Citat:
dejande:a ti arapi i crnci sto pale kola .... pa sta drzava i onako nadoknadjuje tu stetu u celosti , da vidim ovde ko bi vam nadoknadio 100% kada vam auto razbiju demonstranti?


Reci to i udovici onoga penzionera koga su ubili dok je branio svoja kola.
[ mib357 @ 13.11.2008. 13:25 ] @
Stvarno ste smijesni sa tim kukanjem, pa vi kad bi imali situaciju kao mi u Republici Srpskoj gdje nam je pretplata od samog početka skuplja od te vase najnovije a uz to nemamo ni mogućnost da pređemo na neku drugu mrežu jer ovi kriminalci iz naseg telekoma ne dozvoljavaju nikome da se pojavi na trzistu. A o cijenama impulsa da i ne govorim, na primjer minut razgovora nam je oko 18 dinara pa vi sad vidite jel to kod vas skupo...
[ maxxxic @ 24.11.2008. 19:54 ] @
Mondo : Vesti :
Ministarka Matić posetila Telekom Srbija
Ponedeljak, 24. novembar 2008. 17:10

http://www.mtsmondo.com/lifestyle/vesti/text.php?vest=116601

važno da je ministarka obišla Telekom Srbije , "greota" što nema još neka takva firma u Srbiji da se "obiđe" ?!?

[ demi035 @ 24.11.2008. 21:57 ] @
Citat:
"Nove stvari koje smo danas videli, Open IPTV i TelePresence, jesu nešto što diže kvalitet telekomunikacionih usluga za naše građane, i predstavljaju nove mogućnosti za razvoj poslovanja Telekoma Srbija", rekla je ministarka i poželela kompaniji nove poslovne uspehe, uz konstataciju da se Telekom Srbija i do sada uspešno nosio sa konkurencijom i izazovima globalnog tržišta.


ova nasa ministarka kao da je pala sa neba, pa ja ni adsl ne mogu da uvedem, kakav crni TelePresence, hahaha staviti u istu recenicu konkurencija i Telekom, hahaha izazovi globalnog trzista - razdvojiti dvojnike? Nama je ova ministarka obecala poskupljenje telefona i pojeftinjenje adsl-a. Prvo obecanje je ispunila, ali ovo drugo vise ne pominje!

Prijavio sam se za adsl preko Neobee, jer ne zelim sa ovim lopovima iz Telekoma da potpisujem nikada vise neki ugovor i iz Neobee mi kazu kako ne postoji slobodni port na mojoj centrali. Odem do predstavnista Telekoma da vidim kada ce prosiriti portove i oni mi kazu kako su prosirili portove ovih dana i kako mogu da uvedem adsl, ali preko Telekoma. Na moje pitanje zasto ne mogu preko Neobee da uvedem adsl ovaj lik mi kaze kako je njegova firma zakupila portove od nekoga onako poprilicno drsko i bezobrazno mi odgovori, pominje neku medjunarodnu konekciju ili tako nesto i da je krivac Neobee sto nije zakupio portove - Lik mi nije rekao da je Telekom Srbija kao internet provajder zakupio portove od Telekoma Srbije kao jedinog vlasnika tih portova, mislim jeb.. bi ja njemu mater odmah zbog ovoga sto mi je rekao nego slabo se razumem u te tehnicke stvari, pa rekoh valjda zna sta prica. A iz Neobee mi kazu kako nisu ni culi da se prosiruje kapacitet portova?

iz ovoga ja onako laicki dolazim do zakljucka da Telekom Srbija portove daje samo ako preko njih uzmete adsl, a ovi ostali provajderi sluze samo da GLUME konkurenciju, odnosno portovi prvo idu za one koji su uzeli adsl preko Telekoma, a ako slucajno pretekne neki port oni daju ostalim provajderima, ono mrvice im daju. ako se neko razume u portove i adsl da mi malo objasni sve ovo, mozda gresim kako sve ovo funkcionise.
[ ivanv100 @ 25.11.2008. 16:09 ] @
Pisac,nisi ni svesan koliko si u pravu!
Podrzavam te
[ Laki_Gen @ 19.12.2008. 17:16 ] @
Dileja iz RATEL-a: Znate, telefonija mora da poskupi kako bi posle uvodjenja konkurencije sledece godine - pojeftinila!
Ministarka za telekomunikacije: Nema nista od pojeftinjenja, nije sigurno ni da ce biti zainteresovanih na tenderu.
Citat:
Ministarka je gostujući u Vestima TV B92 kazala da je Akcionim planom za telekomunikaciju, predviđeno da, polovinom 2009. godine, dođe do liberalizacije fiksne telefonije, odnosno do raspisivanja tendera za drugog ili trećeg operatera u fiksnoj telefoniji.

Prema njenim rečima, to znači da će građani pojedinačno moći da nađu bolju i povoljniju uslugu, ali da to ne znači da će doći i do smanjenja cena.

Matićeva je kazala da je trenutno rano govoriti o tome koje su zainteresovane kompanije za operatere u fiksnoj telefoniji.

"Neke od velikih telekomunikacionih operatera, koji su kod nas već prisutni u drugim segmentima na tržištu, su potencijalno zainteresovani, ali svetska finansijska kriza trenutno otežava izjašnjavanje i trebaće da prođe nekoliliko meseci da vidimo kakva je slika", rekla je ministarka.


Opet finansijska kriza. Nema nista od tendera, nema zainteresovanih (cujem buducnost )
Prodajemo JAT - nema zainteresovanih - kriva FK.
Prodajemo NIS - skoro dzabe - FK, pala cjena.

Sta ste cekali do sada? Grrrrrrrr.