[ student_mostar @ 15.10.2008. 16:47 ] @
E ovako, prijatelj mi je dobio na kladionici mnogo novca. Mene je zamolio da mu napravim konfiguraciju do 2500€. Dakle skoro pa i ne trebam paziti na novac. Ali me zamolio da mu sastavim PC koji ce mu služiti bar 3 godine i da ne oslabi.

Ja sam malo razmišljao o ovoj konfiguraciji:

Ploca: ASUS P5Q.................................................................................120€
CPU: Core 2 Quad Q9550 2.83GHz........................................................310€
GPU: GeForce PCI-E N9800GX2 DDRIII, 1GB, 256bit, HDMI.........................330€
HDD: HDD SATA II 1000 GB WD Caviar Green Power 7200rpm, 16MB............130€
Mem: DDR2 1066MHz 4GB (2x2GB) Corsair...............................................130€
Napajanje: Aopen ATX2 700W SILENT...........................................................125€
Hladnjak: CPU Asus SILENT SQUARE EVO, 754, 775, 939, 940, AM2..................50€
Zvucna: CREATIVE Sound card X-FI Titanium PCIE.......................................110€
Monitor: LCD 22" Asus PG221...................................................................410€
Pogon: Blu Ray interni SATA LITE ON DH-4O1S BD-ROM/DVD-ROM/CD-ROM.....115€
Kućište: Antec Performance One P182 SE EU bez PSU Super Midi Tower...........130€
TV Tuner: Hauppauge WinTV HVR-4000 PCI...................................................160€
Tipk+miš: Logitech RTL Cordless Desktop MX 5500 Revolution...........................130€
Zvučnici: Logitech G51.............................................................................160€
Wireless Adapter PCI D-Link DWA-547.............................................40€

Ovo moje sve skupa košta 2475€
Dajte mi vi neke prijedloge, poboljšanja.
On će igrati na njemu igrice, vjerojatno ce biti spojen i na plazmu. Ljudi treba mi čudo mašina, novac nije bitan. Pomozite mi. Hvala
[ neca @ 15.10.2008. 18:29 ] @
dve stvari su mi upale u oko na prvu...neko ko bude ovo malo dublje analizirao nacice svasta nesto verovatno...
stavka hard disk, kupujes disk od 1TB, za te pare komotno mozes da kupis 2x640.
druga stvar...da li stvarno hoces da das za Asus monitor 410 eura? neka prave oni ploche, ali njima toliko para ni u ludilu za monitor...
[ Achilles82 @ 15.10.2008. 18:45 ] @
Iskreno, meni ovo deluje kao neka zajebancija. Sta bi bilo kad bi bilo....
[ Majstor_Pućko @ 15.10.2008. 20:19 ] @
Takav monstrum od racunara, i kada je RAM tako jeftin trebalo bi bar duplo vise RAM memorije. Upravo zbog igrica. I ne lepiti se za najveci HDD i staviti vise manjih. A ako ce racunar biti spojen na Plazma TV onda mu ne treba monitor

@Achilles82
Jos ti ne znas kakvih sve ljudi ima na ovom svetu, i na sta su spremni da daju novac Veruj mi...

[Ovu poruku je menjao Majstor_Pućko dana 15.10.2008. u 23:28 GMT+1]
[ tdjokic @ 15.10.2008. 20:54 ] @
Citat:
student_mostar: Ali me zamolio da mu sastavim PC koji ce mu služiti bar 3 godine i da ne oslabi.
Nisam ekspert, ali mi sopstveni dzep i iskustvo govore da je to skoro nemoguce. A ja kupujem najjeftinije komponente, jer mi neke super ni ne trebaju, niti imam para za njih, pa opet izadje nesto bolje, jeftinije, isplativije.

Primer - sadasnji procesori trose 100 vati i vise, pa su u skaldu sa tim i potrebe za napajanjem i hladjenjem. Onda se pojavili stedljiviji procesori - 45 vati, cak su ih negde i nagradili zbog toga. Malo kasnije, evo procesora koji trose svega 4 vata!

I tako ce tvoj prijatelj uskoro imati kantu, tesku kao vodenicni kamen, bucnu skoro isto toliko, a pored njega sedi klinja sa najnovijim ITX racunarom, velicine kutije napolitanki, bez ventilatora = tih nacisto, i igra iste igrice kao on. Malo preterujem, ali je vrlo blizu.
[ component @ 15.10.2008. 21:33 ] @
Citat:
student_mostar:  Ali me zamolio da mu sastavim PC koji ce mu služiti bar 3 godine i da ne oslabi.
On će igrati na njemu igrice, vjerojatno ce biti spojen i na plazmu. Ljudi treba mi čudo mašina, novac nije bitan. Pomozite mi. Hvala


Svaki PC će mu služiti bar 3 godine (osim ako neki deo ne crkne) i neće oslabiti. Samo će izlaziti zahtevniji programi.

Mislim da je bolje da posavetuješ prijatelja da uzme PC za recimo 1500 evra, a da još 1000 doplati za godinu dana. Tako će imati sada prilično jak kompjuter na kome će moći da igra sve igre, a taman kada budu izlazile neke nove, zahtevnije, može da doplati i uzme recimo procesor sa osam jezgra i grafičku 10800GT (ili kako će se već zvati )
Za 3 godine računar koji si naveo će biti neka najobičnija kofiguracija, ako ne i zastarela. Još uvek važi pravilo da se svakih 6 meseci duplira brzina računara i količina memorije.
[ Marko_L @ 15.10.2008. 21:35 ] @
Za slučaj da nije zaje8ancija
Citat:
Ali me zamolio da mu sastavim PC koji ce mu služiti bar 3 godine i da ne oslabi.

Reci ti njemu da kompjuter nije čovek, pa da može da ojača ili oslabi sa godinama. I za 3 i za 5 i za 10 godina biće isto onoliko jak koliko bude bio onda kada ga bude kupio. Ako je mislio na to da ne zastari, onda mu reci da to nije moguće jer je prosečan life time (u smislu zastarelosti) komponenti danas iznosi svega nekoliko meseci. I najjača grafička karta koja se može naći na tržištu u ovom trenutku, već do sledeće nove godine (mislim na 2009. jel) neće više biti u prodaji zbog zastarelosti, a na tržištu će već biti neki novi monstrumi. Upravo zbog toga mislim da je ludost davati na mašinu 2.500 evra osim ukoliko ti ne treba neka specifična konfiguracija za neku specifičnu primenu. Kompjuter se kupuje tako da on zadovolji tvoje potrebe u ovom trenutku, a ne da traje toliko i toliko godina. Prema tome, ako hoće samo da se igra, onda za nekih 1.000 evra može da sastavi izuzetnu gejmersku mašinu koja će da tera sve u max, a onda sledeće godine može da proda tu mašinu za recimo 20-30% manje para, pa onda doda to što fali i opet za 1.000 evra kupi vrhunsku gejmersku mašinu. Ovo naravno, ako mu je stalo da uvek ima aptudejt konfiguraciju, što ne može postići ako kupi mašinu na 3 godine. Sa druge strane, ako sad pljune 2.500 evra za mašinu, opet će kako god okreneš za godinu dana imati zastarelu mašinu ali s tom razlikom što će joj cena mnogo više pasti, pa će umesto 200-300 evra izgubiti barem duplo više od toga (naravno ukoliko želi da ima up to date mašinu), a već za 3 godine ta mašina će vredeti ispod 1.000 evra, jer pored pada cena komponenti treba računati i na činjenicu da će tada ta mašina biti 3 godine stara, dakle već poprilično izdrndana i bez garancije, što ne samo da ubija cenu, već i otežava prodaju.
Da su razumemo, meni nije namera da nekome solim pamet i određujem šta će da radi sa svojim parama, već samo skrećem pažnju na neke logičke činjenice. Dakle, ako svakih godinu dana kupiš mašinu od 1.000 evra, za 3 godine bićeš u gubitku od oko 600-900 evra, ali ćeš imati up to date mašinu i tad, koju možeš da prodaš bez ikakvih problema u slučaju potrebe. Ako sad pljuneš 2.500 evra, za 3 godine ćeš biti u gubitku preko 1.500 evra i imaćeš mašinu koja je zastarela, bez garancije, i koju ne možeš tako lako da prodaš.
[ Achilles82 @ 16.10.2008. 01:10 ] @
@student_mostar


Ae da pokusam da budem ozbiljan. Jel mozes da ga pitas da li je njemu stvarno potrebna recimo zvucna karta od 110 evra? Jel se on bavi muzikom profesionalno, ili mu treba samo da bi slusao mp3? Jer integrisanim zvucnim kartama ama bas nista ne fali.

Jel njemu stvarno potreban blue ray? Prazan blue ray se ne isplati kupovati, za te pare mozes hard disk jednostavno veci da uzmes. Znaci bacanje para samo, nista drugo.


Jel njemu stvarno neophodno da kupi tastaturu i mis za 150 evra?


410 evra za 22" monitor? LOL Daj bre budi ozbiljan :) Mozes 24" T240 da uzmes za manje para.


TV tuner za 160 evra?

Sta ce mu zaseban kuler od 50 evra, koliko on to misli da overklokuje?

Sve zajedno ovde je natovareno jedno 600 evra ni za sta. Ako lik bas ne zna sta ce sa parama neka bolje da nekom beskucniku nego da ih trosi ovako. Taj beskucnik ima na sta pametnije da potrosi nego ovako da se bacaju pare. Zato sam i napisao gore da je ovo obicna "zajebancija", kao da neko fantazira samo.
[ neca @ 16.10.2008. 09:03 ] @
Citat:
E ovako, prijatelj mi je dobio na kladionici mnogo novca

mislim da ovo sve objasnjava...kako je zaradio tako ce i da potrosi :)
[ nikadzadovoljan @ 16.10.2008. 10:43 ] @
Citat:
Achilles82: Iskreno, meni ovo deluje kao neka zajebancija. Sta bi bilo kad bi bilo....


I meni tako deluje.

Mozda bas zbog megalomanije koja nema ni trunku konstruktivnog karaktera. A mozda zato sto ni sa jednom komponentom ne mogu da se slozim.

Nepotrebno bacanje kinte.
[ student_mostar @ 19.10.2008. 00:51 ] @
Vidim da ste svi kriticni prema ovome, on je htio racunalo kojem ce se svatko diviti. Nije mu stalo ni trun do novca, jer ako ga ne potrosi na racunalo on bi ga popio vani sa drustvom i sigurno bi vratio veliki dio ponovno u kladionicu.

Dakle računalo je kupljeno, uz male ispravke - dakle kupio sam 2 diska od 640 kako mi je neca predložio.

Evo da ukratko objasnim zašto su neke komponente ovako skupe kao npr zvučna.
Prijatelj je prije pola godine renovirao komplet stan i sada u cijelome stanu ima raspoređene zvučnike, tako da će mu PC koristiti umjesto linije (naravno bit ce spojen preko pojačala)
Monitor koji sam izabrao nije baš puno velik, ali je estetski vrlo lijep i uklopio mu se dobro u dnevni boravak.
Upravo zbog toga što PC koristi u dnevnom boravku odlučio sam se za tipkovnicu koja ima vrlo velik domet, a da ne gubi kvalitetu te također estetski odgovara njegovom ukusu i okolini.
TV Tuner je tu kada spoji računalo na plazmu da mu ne trebaju sada još neki bezpotrebni uređaji.
Upravo zbog toga sam ugradio i Blu Ray jer čovjek gleda filmove, i naravno ovo je tehnologija koja vrlo brzo napreduje i ne želim da me sutra zove da mu nešto neće da radi.

Dakle ljudi momak mi je dao otovrene ruke, da kupujem što god želim, ali da nebi sutra bilo da mu nešto fali. Malo je smješnog mentaliteta i ne voli nadograđivanja. Tako da je ovo sada bilo idealno rješenje.

Ljudi znam i ja sam malo bio skeptičan jer sam za ove novce mogao i sebi i njemu kupiti mašinu koja obara s nogu, ali što je tu je...

Hvala svima na savjetima. Pozz
[ Achilles82 @ 19.10.2008. 03:51 ] @
Citat:
Prijatelj je prije pola godine renovirao komplet stan i sada u cijelome stanu ima raspoređene zvučnike, tako da će mu PC koristiti umjesto linije (naravno bit ce spojen preko pojačala)


Sve to mozes preko integrisane zvucne karte koja daje surround zvuk 7.1



Citat:
Monitor koji sam izabrao nije baš puno velik, ali je estetski vrlo lijep i uklopio mu se dobro u dnevni boravak.

Monitor koji si uzeo je 22".

Tebi ako ovo nije lepo, a kosta 240 evra onda ne znam...
.


Btw ovo je vrhunski 22" monitor. Za te pare mogao je isti model da uzme, samo jos veci 24", T240.


Citat:
TV Tuner je tu kada spoji računalo na plazmu da mu ne trebaju sada još neki bezpotrebni uređaji.



TV tuner ne sluzi da bi se spojio komp za plazmu, vec da bi mogao TV da se gleda na monitoru. Komp se spaja sa TV-om preko graficke karte, a to se moze uraditi i preko graficke karte od 30 evra. Najmanji problem je spojiti komp sa TV-om.


Citat:
Upravo zbog toga sam ugradio i Blu Ray jer čovjek gleda filmove, i naravno ovo je tehnologija koja vrlo brzo napreduje i ne želim da me sutra zove da mu nešto neće da radi.


I preko DVD player-a moze da gleda filmove, zapravo ukoliko ima malo brzi internet moze da gleda sve te filmove tako sto ih download-uje sa interneta.

Citat:
Hvala svima na savjetima. Pozz


Nema na cemu... bukvalno :)



Oh boze kakav waste of money lol ...
[ gogo_drazindo @ 19.10.2008. 19:39 ] @
Uzmi u obzir da su cijene u RS-BiH mnogo veće nego u Srbiji.
Evo primjer:

http://www.info-centar.net/monitori/samsung-2232bw-22-lcd.html
Samsung 2232BW 22" LCD košta 639KM=327€

[ alagor2000 @ 19.10.2008. 20:09 ] @
Ja sam prije 2 mj.kupio u RS 2232 BW za cca 540 km na rate ,za kes je sam dobijao 5 % popusta !
a asus EAH 4850 512 MB sam platio 380 km u isto vrijeme !