[ Cyberghost @ 15.10.2008. 18:22 ] @
Zavrsam desktop aplikaciju i blizi se rok isporuke iste na testiranje kod
dva pravna lica.
Kod klijenta ce biti instalirano:

1. JRE - besplatan
2. iReport - biblioteke
3. mySQL 5.0 - verziju sa sajta koja je besplatna
4. dodatni alati za mySQL sa sajta mySQL-a

Da li je potrebno da sa firmama sklopim nekakav ugovor(kao fizicko lice) o koriscenju softvera iako je sve sto
je instalirano besplatno ?
Kako da se ponasaju ako ih potkaci inspekcija (sve ostalo im je legalno na racunaru) ?
[ drdrksa @ 15.10.2008. 19:19 ] @
Pa zasto bi ih potkacila inspekcija ako je sav softver koji si naveo besplatan?

Ne bi bilo lose da potpisete nekakvu "izjavu" da su primili k znanju da koriste softver koji je besplatan i da ti za to ne mozes snositi nikakvu odgovornost jer i ne ucestvujes u razvoju istog ... ili vec neku varijaciju na ovu temu.
[ zigizig @ 15.10.2008. 22:37 ] @
Nadam se da su ti novac uplatili preko racuna.
Ako vec prodajes software onda nadji bar prijatelja koji ima firmu ili agenciju sa racunom na koji ce uplatiti pare.
Inace ni inspektori nisu pali s marsa pa i oni znaju sta je besplatno a sta nije, jedino mogu da pitaju gde je software kupljen a to onda moze biti problem ako nije placeno preko racuna.

Ako je sve na rec onda bolje nemoj da potpisujes neke ugovore i sl. bez obzira sto je sve besplatno.
U tom slucaju uzmi pare i cuti :)
[ Java Beograd @ 16.10.2008. 08:19 ] @
Ne, ne i ne !
Ti samo instaliraš taj softver, tj. "ne interesuje te" odakle to njima. Dakle, ti njima prodaješ svoju aplikaciju, i prodaješ uslugu instaliranja navedenih softverskih paketa. Jer, da bi tvoja aplikacija radila, potrebna je odgovarajuća baza podataka. Tako si ti potpuno čist.

Pazi, ono što 99.99% posto nas ni ne pročita nego odmah selektuje "Agree" da bi se enejblovalo "Next-next-yes-yes" ponekad ima veoma precizne termine.
Ono što je "besplatno" za test, za pojedince nije besplatno za komercijalnu upotrebu. Mislim da je mySql upravo takav primer.
[ Chobicus @ 16.10.2008. 08:43 ] @
Htedoh baš da napišem ovo što je Java Beograd spomenuo za MySql.
Mislim da ne može da se besplatno koristi u komercijalnom softveru koji nije open source.

[ Cyberghost @ 16.10.2008. 09:21 ] @
Hm, gotovo sam bio siguran da sa Java aplikacijom mogu da radim sta mi je volja.

Da rezimiramo: Posto je Java free i open source mogu slobodno da je distribuiram !

Posto aplikacija nije velika, a za rad sa njom koristim osnovni SQL ili ti (Insert, Select, Update, Delete)
sta bi mogao da uzmem za bazu a da je komercijalno free i najvaznije priblizno mySQL.

Razmisljam o PostgreSQL, ako neko misli drugacije probao bi svaku varijantu koju mi predlozite.

Poz



[Ovu poruku je menjao Cyberghost dana 16.10.2008. u 10:48 GMT+1]
[ Java Beograd @ 16.10.2008. 09:45 ] @
Da, sa Java aplikacijom možeš da radiš šta ti je volja ali ne i sa bazom podataka.
Poslušaj savet što ćeti čiča dati:
Objasni korisniku šta je tvoja aplikacija a šta je baza podataka. Razumeće on to, sigurno. Objasni da tvoja aplikacija može da radi sa bilo kojom bazom podataka. Objasni da ti prodaješ svoju aplikaciju ali ne i bazu podataka. E, onda mu objasni i kako stoje stvari sa "besplatnom" bazom mySql.

Ako bilo šta potpisuješ, ako se igde u dokumentima pominje baza podataka, pazi, mora isključivo da piše da si ti pružio uslugu instalacije baze podataka koju je korisnik nabavio.

Realno: Definitivno ga niko neće globiti za instalaciju mySql baze !
[ abyss @ 16.10.2008. 09:55 ] @
> Razmisljam o HSQLDB, ako neko misli drugacije probao bi svaku varijantu koju mi predlozite.

PostgreSQL?
[ Cyberghost @ 16.10.2008. 10:09 ] @
Citat:
abyss: > Razmisljam o HSQLDB, ako neko misli drugacije probao bi svaku varijantu koju mi predlozite.

PostgreSQL?


Da, da ispravio sam se, upravo sam procitao na njihovom sajtu da je komercijalno besplatna, tako da u paketu
sa "mojom" Javom imam 100% free to use software product bez i jednog papira koji neko mora da potpise.
Samo me cudi sto na listi Besplatnog Software kod BSA (w3.bsa.org/serbia) nema ni jednog RDBMS ?

Dakle za distribuciju sam se odlucio, Java i PostgreSQL pa cemo videti.

P.S. Da li u Java aplikaciji treba da se potpisem i da napomenem negde da je program
besplatan za neogranicenu upotrebu, bla bla bla, ili kad vide da je Java nece ih dalje zanimati ?
[ Dejan Lozanovic @ 16.10.2008. 10:52 ] @
Citat:
Java Beograd: Da, sa Java aplikacijom možeš da radiš šta ti je volja ali ne i sa bazom podataka.
Poslušaj savet što ćeti čiča dati:
Objasni korisniku šta je tvoja aplikacija a šta je baza podataka. Razumeće on to, sigurno. Objasni da tvoja aplikacija može da radi sa bilo kojom bazom podataka. Objasni da ti prodaješ svoju aplikaciju ali ne i bazu podataka. E, onda mu objasni i kako stoje stvari sa "besplatnom" bazom mySql.

Ako bilo šta potpisuješ, ako se igde u dokumentima pominje baza podataka, pazi, mora isključivo da piše da si ti pružio uslugu instalacije baze podataka koju je korisnik nabavio.

Realno: Definitivno ga niko neće globiti za instalaciju mySql baze !


Pa da se nadovezem na celu pricu, mysql se distribuira u dve varijante GPL i komercijalna licenca, e sad ako ti svoj kod dajes pod GPL licencnom radi sa mySQL bazom podataka sta hoces i kako god hoces. Ako nemas problem da das korisniku source sve je ok :)
[ MarkoBalkan @ 21.10.2008. 19:44 ] @
imas i dobru zamjenu, a to je firebird.koja je potpuno besplatna u svim pravcima.