[ Catch 22 @ 21.10.2008. 01:18 ] @
Microsoft je počeo sa pripremanjem Service Pack 2 za Windows Vista. Trenutno je tek u beta fazi i dat je na testiranje odabranim "beta testerima".
Još uvek je daleko za obične smrtnike, ali se već uveliko radi na tome...

Computerworld Reports: Microsoft preps Vista SP2 beta

Citat:
...Service packs typically consist of collections of the patches, hot fixes and reliability updates released since the original edition of the operating system or its service pack, whichever came latest. At times, however, the company introduces new features to its software via such packs. Among those features, reported Neowin.net, Vista SP2 will include Windows Search 4, Bluetooth 2.1 wireless support, and support for Via Technologies Inc.'s 64-bit processor. Currently, Via is best known for its C7 chip, which powers some ultralight "netbook" laptops, including Hewlett-Packard Co.'s Mini-Note.
...

Earlier this month, speculation that Microsoft would soon seed select testers with a beta of Vista SP2 began after users noticed that the company had added a placeholder to its support database for the service packs for both Vista and Windows Server 2008.
Others, including blogger Mary-Jo Foley, have confirmed the Neowin.net reports. In a post last week, Foley said that a few testers had already received Vista SP2 betas, and that Microsoft wanted to issue the service pack before it released Windows 7, Vista's successor.



ZDNET: Microsoft aiming to deliver Vista SP2 before Windows 7

[ zonic @ 21.10.2008. 15:57 ] @
Vista sp1 radi veoma stabilno mislim da ce dodati samo ono sto je novo izaslo za vistu od pojave SP1 a da vecinu stvari cuvaju za Windows 7 mozda i malo smanje zahtevnost viste sobzirom da mnogi jos uvek drze XP u nemogucnosti da promene hardwer a i vista kosta koliko jedan racunar nizih performansi ,tako da ce morati da urade nesto po tom pitanju .
[ sale987 @ 21.10.2008. 21:00 ] @
Slazem se sa Zonicom. NEznam meni je nekako bas gluposti dodati taj sp2 kad na sp1 ima sve sto mi treba, jos samo odem na windows update i sve se samo skine sto mi treba!
[ Catch 22 @ 21.10.2008. 23:01 ] @
Citat:
sale987: ... sp1 ima sve sto mi treba, jos samo odem na windows update i sve se samo skine sto mi treba!

Isti slučaj će biti i sa SP2 kada bude finalna verzija i on će se sam instalirati preko Windows Update, kao što se sada instalira SP1 (ili SP3 za XP).
Osnovna poenta Service Packa je uglavnom da na jednom mestu sadrži ispravke svih, u međuvremenu uočenih, propusta (sigurnosnih i ostalih) a ponekad se i dodaje ponešto od funkcionalnosti na već postojeće funkcije OS-a.
Mislim da je bespredmetno uopšte i razmišljati da li ga treba instalirati, jer dosadašnja iskustva pokazuju da vremenom i prateći programi zahtevaju da OS bude ažuriran. Većina softvera za XP podrazumeva da je bar SP2 instaliran, a na "golu" prvu verziju XP neki programi čak više ni ne mogu da se instaliraju...
[ zonic @ 22.10.2008. 21:34 ] @
The release which has the build number 6002.16489 has a size between 290.7 MB to 296.9 MB. It contains all released updates but no obvious changes or additional features according to http://www.withinwindows.com/2...ild-16489-released-to-testers/ izgleda da nisu bas odusevljeni .
[ Catch 22 @ 22.10.2008. 22:37 ] @
^ Još uvek je jako rano za bilo kakve komentare... ne vidim kakvo bi to oduševljenje i moglo da se očekuje od rane beta faze
[ zonic @ 24.10.2008. 16:38 ] @
Recimo ja ocekujem da u vistui SP2 ugrade DX10.1 kako bih iskoristio mogucnost graficke kartice ATI 4850 ili to vec postoji samo ne mogu da nadjem mozda jos nije zavrseno .
[ zonic @ 26.10.2008. 22:00 ] @
Kompanija Microsoft saopštila je da će uskoro početi da isporučuje servisni paket 2 (SP2) za svoj novi operativni sistem Windows Vistu. Radi se o privatnoj beta verziji servisnog paketa koja će za vreme Microsoftove konferencije za programere (Professional Developers Conference, PDC), koja se iduće nedelje održava u Los Anđelesu biti isporučena ograničenom broju beta ispitivača. U servisnom paketu 2 za Windows Vistu će se nalaziti i ranije objavljene softverske zakrpe koje ispravljaju probleme sa pouzdanošću i kompatibilnošću operativnog sistema. Nove mogućnosti koje se nalaze u okviru servisnog paketa odnose se na alatku Windows Search 4.0, poboljšanu podršku za Bluetooth i format Blu-ray, kao i na tehnologiju Windows Connect Now, koja pojednostavljuje konfiguraciju Wi-Fi mreža. Osim toga, tehnologija Windows Connect Now omogućava i podršku za naprednu sinhronizaciju datoteka, bez obzira na lokaciju, odnosno vremensku zonu u kojoj se nalaze korisnici tih datoteka. Predstavnici Microsofta izjavili su da datum zvaničnog pojavljivanja druge beta verzije servisnog paketa za Windows Vistu još uvek nije određen. Istovremeno, odbili su i da komentarišu najave pojedinih analitičara da će Microsoft na konferenciji PDC predstaviti prvu verziju novog operativnog sistema Windows 7, koji treba da nasledi Windows Vistu. (G.B.)
[ Catch 22 @ 31.10.2008. 21:57 ] @
Izgleda da se stvari sa SP2 za Vistu / Server 2008 odvijaju brže nego što je iko očekivao:

First Vista SP2 and Server 2008 SP2 beta build sent out

Citat:
It may have arrived a bit sooner than originally expected, but I doubt anyone is complaining. Service Pack 2 build v6002-16497 (compiled October 17) for both Windows Vista and Windows Server 2008 has been posted for testers on Microsoft Connect. The five languages currently supported are English, German, French, Spanish, and Japanese, in both 32- and 64-bit flavors. Early reports indicate that performance has been improved yet again with this service pack.

The various .iso images posted weigh in between 1GB and 4GB, but testers can also install the early build of SP2 over Windows Update (41MB for Vista 32bit, 47MB for Server 2008 32bit, 60MB for Vista 64bit, and 90MB for Server 2008 64bit). The final version of the standalone installer will weigh in at about 302MB for the 32-bit 5-language package, 390MB for the 32-bit 36-language package, 508MB for the 64-bit 5-language package, and 622MB for the 64-bit 36-language package. These are estimates but are unlikely to change significantly, unless testers force Microsoft to make major changes before release.
[ zonic @ 01.11.2008. 15:33 ] @
Mali prilog , evo u ovom dokumentu vec pise sta je novo i koja je velicina SP2 .


[Ovu poruku je menjao zonic dana 01.11.2008. u 16:54 GMT+1]
[ zonic @ 09.11.2008. 11:07 ] @
Nije vazno odakle mi ova instalacija ali samo me interesuje nasta bih trebao da obratim paznju i uverim se da je ovo zaista prava instalacija Viste sp2 64 bit instalirana za probu u VMware Workstation:



[Ovu poruku je menjao zonic dana 09.11.2008. u 12:23 GMT+1]
[ zonic @ 11.11.2008. 18:53 ] @
Slabije interesovanje za Sp 2 nego sto je bilo za sp1 ili se varam .
http://www.winsupersite.com/vista/winvista_sp2_16489.asp
[ Take 5 @ 24.11.2008. 01:18 ] @
Nova predvidjanja "obavestenih krugova" su da ce SP2 stici ranije nego sto se ocekivalo
Citat:
A confidential source has revealed that Microsoft will deliver a Release Candidate in February, 2009 with the final SP2 binary scheduled for RTM (Release To Manufacturing) in April, 2009.


Izvor:
http://www.techarp.com/showarticle.aspx?artno=604
[ Miroslav Jeftić @ 03.12.2008. 21:39 ] @
Citat:
Vista SP2 beta arrives tomorrow
11:15AM, Wednesday 3rd December 2008
Microsoft has announced that Vista Service Pack 2 will be made available to the public tomorrow.

The Redmond giant opened beta testing back in October to a small group of Technology Adoption Program customers, however it has now announced the general public will be offered the beta through Windows Update.

Disk images and stand alone downloads will be added Thursday to both TechNet and MSDN, though Microsoft has warned casual users away from the download.

"The customer preview program is intended for technology enthusiasts, developers, and IT pros who would like to test Service Pack 2 in their environments and with their applications prior to final release," says Microsoft vice president Mike Nash. "For most customers, our best advice would be to wait until the final release prior to installing this service pack."

The service pack updates Vista and Windows Server 2008, bringing a host of performance tweaks, as well as support for Blu-ray and Bluetooth 2.1.

Microsoft expects to ship the service pack in the first half of next year.

Stuart Turton
[ Take 5 @ 04.12.2008. 02:37 ] @
^ Evo i opisa "sta je unutra"

Vista SP2: What’s inside?


PS
Donji clanak se bavi pojavom da je drugi rodjendan Viste prosao potpuno neobelezeno(!?!)

Vista: Two Years Later
Citat:
Some kids sleep anxiously for fear parents will forget the big birthday. Two years ago yesterday, Nov. 30, Microsoft launched Windows Vista for businesses. But yesterday there was no fanfare, no obligatory look-back posts in commemoration—not even from Microsoft employee bloggers. Oh, my, what has Vista become?

Windows Me II.
...
[ Take 5 @ 05.12.2008. 01:57 ] @
Odrzali su rec izgleda
Windows Vista SP2 Beta Available for Testing

PS
Za sada jos nema linkova za preuzimanje, posto je ovo samo za "odabrane"...
Citat:
Starting this week, MSDN and TechNet subscribers will have access to the beta upgrade to begin their own testing.
[ Flash411 @ 05.12.2008. 20:05 ] @
Windows Server 2008 Service Pack 2 Beta and Windows Vista Service Pack 2 Beta - Five Language Standalone (KB948465)
Vise informacija:
http://www.microsoft.com/downl...2780E839A7E&displaylang=en

Direktni download link
http://download.microsoft.com/...70/Windows6.0-KB948465-X86.exe
388.3 MB

[Ovu poruku je menjao Flash411 dana 05.12.2008. u 21:18 GMT+1]
[ zonic @ 05.12.2008. 21:04 ] @
Imam malo respekta od ovog , prosli put sa SP1 mi je riknula vista kad sam hteo da je nadogradim cela instalacija sa sp1 je mnogo bolje prosla sad radi kao zmaj ,da li je bolje sacekati celu instalaciju sa ugradjenim SP2 ?

Windows Vistu Ili volite ili mrzite. Ipak, sve je više i više Vista korisnika u svijetu. U posljednih 12 mjeseci Windows Vista beleži porast od 297%. Rekordna cifra je zabelžena u junu, sa porastom od čak 16.14%.




[Ovu poruku je menjao zonic dana 05.12.2008. u 22:23 GMT+1]
[ Danilo Cvjeticanin @ 16.12.2008. 09:22 ] @
Evo ja sam startovao download pa cu da testiram sp2, mada ja imam licenciranu vistu i skoro svaki dan imam neki upgrade, cenim da je to sve vec u sp2. Videcemo kako ce se situacija odvijati, taman kad izadje final docice windows 7 ;)
[ milan1233 @ 16.12.2008. 10:10 ] @
Da li je moguce da instaliram Service Pack 2 a da prethodno nemam SP1!
[ Danilo Cvjeticanin @ 16.12.2008. 11:33 ] @
Ja sam instalirao SP2 i sve normalno radi.

P.S
Instalirao sam windows live messenger beta 2009 jos na sp1, sada sam stavio sp2 i on i dalje nece da se loguje na moj account!? Dok sa trilianom se na msn kacim opusteno.
[ Take 5 @ 16.12.2008. 12:23 ] @
Citat:
milan1233: Da li je moguce da instaliram Service Pack 2 a da prethodno nemam SP1!

Svega par postova gore covek je dao link, na koji je trebalo samo da kliknes i procitas to sto te zanima!!???!!

Citat:
Service Pack 1 is a prerequisite for installing Service Pack 2. Please make sure that your system is running Service Pack 1 before you install Service Pack 2.
Windows Server 2008 SP2 Beta and Windows Vista Service Pack 2 Beta - Five Language Standalone version can be installed on systems with any of the following language versions: English, French, German, Japanese, or Spanish.


Bas ste mnogo lenji...
:(
[ Stefan 93 @ 23.12.2008. 11:26 ] @
Citat:
zonic: Ipak, sve je više i više Vista korisnika u svijetu. U posljednih 12 mjeseci Windows Vista beleži porast od 297%. Rekordna cifra je zabelžena u junu, sa porastom od čak 16.14%.

Pa naravno kad XP ima već sto godina, ljudi su počeli samo zbog DirectX 10 za igrice i zbog Aero izgleda da prelaze.
Što se oni uopšte toliko muče da izbacuju sad možda već u Aprilu, kad će za još 3-4 meseca izaći Windows 7 i više niko neće koristiti Vistu.
[ milan1233 @ 08.01.2009. 00:53 ] @
Pa kad većina xp-ovca jos nije preslo na vistu, nemora da znaci da cesvi korsinici viste odmah preći na 7 ;)
[ zonic @ 19.01.2009. 16:04 ] @
Malo glupo ali da pitam za svaki slucaj pre nego sto pocnem bilo sta , zeleo bih kroz Vlite ugradim SP2 beta ako je to uopste moguce ,da li je potrebno da predhodno na isti nacin u vistu 6.000 dodam SP1 ili mogu odmah da idem sa SP2 .Ne zamerite na pitanju iako za ovo postoje objasnjenja na forumu samo me interesuje moze li se na obicnu instalaciju viste dodati odmah sp2 .







[Ovu poruku je menjao zonic dana 20.01.2009. u 17:53 GMT+1]
[ zonic @ 20.01.2009. 16:51 ] @
Ok posto niko nije znao ili nije hteo da mi kaze snasao sam se i sam sa vistom SP 1 i SP 2 sad imam instalaciju kroz vlite .

[Ovu poruku je menjao zonic dana 20.01.2009. u 23:55 GMT+1]
[ Catch 22 @ 21.01.2009. 08:20 ] @
^ Pa kad nepotrebno zuris sa tim, bice nekih noviteta uskoro na tom planu...

Windows Vista Service Pack 2's Latest Release Schedule Rev. 2.0

[att_img]

;)
[ Slobodan Miskovic @ 21.01.2009. 12:16 ] @
Windows Vista SP2 ce biti dostupan od 20.04.2009.
[ Catch 22 @ 21.01.2009. 13:00 ] @
^ Ta vest je valda direktno iz ovog izvora?
;)

[att_img]
[ zonic @ 21.01.2009. 18:08 ] @
Daleko bilo ovo lici na spomenik koliko para uzimaju mogli su i bolje da naprave jedino ako nije neka fotomontaza , ja sam skinuo sa njihovog sajta Windows6.0-KB948465-X64 pod oznakom SP2 beta i ugradio pa da probam ali sve me podseca na win 7 sad kompjter drzi ram na 30% mesto 45 % kao pod SP1 , znaci da su ovim SP2 procistili vIstu iskljucili nepotrebne procese i iste stvari koje mi ne rade pod win 7 ne rade ni pod SP2 ( tv kartica , periferni hardver ) to je moj prvi utisak i zapazanje .
[ Catch 22 @ 22.01.2009. 00:03 ] @
Computer World: Microsoft delays Vista SP2, says report
Citat:
January 21, 2009 (Computerworld)
Microsoft Corp. has delayed Windows Vista Service Pack 2 (SP2) by at least a month, and the company will now ship it to manufacturing sometime in May or June, according to a Web site that has accurately predicted Windows release dates in the past.

TechARP.com, a Malaysian Web site that correctly pegged the release dates for Vista SP1 and XP SP3 in 2008, said that Microsoft will deliver a release candidate -- the final test version -- of Vista SP2 in March, a month later than the site had predicted earlier. Also, Microsoft will send the service pack to manufacturers and out for retail copy duplication at some point in the second quarter of 2009, not in April as originally thought.


[ Slobodan Miskovic @ 22.01.2009. 13:05 ] @
Ostaje nam da vidimo ko je u pravu ;)
[ zonic @ 07.02.2009. 20:33 ] @
Service Pack 2 za Windows Vista će biti objavljen toku ove nedelje u vidu pred RC verzije nakon što je Microsoft ažurirao plan za objavljivanje softvera. Konačna verzija SP2 bi trabala da se pojavi krajem aprila ili početkom maja meseca ukoliko ne dođe do nekih novih odlaganja. U međuvremenu objavljen je i datum pojavljivanja finalnog Release Candidate build-a, a to je 16. februar. SP2 podrazumeva podršku za novi hardver i nove standarde. Update će korisnicima omogućiti da narezuju Blu-ray sadržaje, imaju update-ovani Bluetooth 2.1 paket karakteristika i da dodaju Windows Search 4.0 za brže i efikasnije pronalaženje fajlova, između ostalog.
[ Take 5 @ 08.02.2009. 13:22 ] @
^ Neke od pomenutih stvari odavno postoje kao posebni download:
Windows Search 4.0 postoji cak i za XP, o tome ima posebna tema na forumu stara skoro godinu dana:
Windows Search 4.0 za Windows XP / 2003 / Vista

Podrska za blu-ray takodje u obe verzije:
Za Windows XP "WindowsXP-KB932716-v2-x86-ENU.exe"
Za Windows Vista "IMAPI_VistaSP1_x86.msu"
[ zonic @ 08.02.2009. 13:27 ] @
Jeste samo mene interesuje konacan paket da ga propustim kroz vLite kako bih od viste SP1 napravio instalaciju viste SP2 .
[ iizuzetan @ 10.02.2009. 10:06 ] @
Pa vidi sve je samo sminjkanje !!! U principu nista nema novo, senzacionalno i epohalno kao sto oni to prikazuju i na sva zvona bombasticno objavljuju, a sve radi reklame i da zgrnu sto vise novca. Cak po meni ljudi koji kreiraju i proizvode igrice svakog meseca mnogo vise novih stvari otkriju i projektuju. A i mnogo vise posla ima oko izrade jedne igrice nego oko izrade neke nadogradnje za vindouz ili nove verzije doticnog operativnog sistema. Ne kazem, u okviru postojecih delova operativnog sistema uvek mogu da se smisle nova efikasnija resenja ali ipak je sve to u principu isto i ne zasluzuje da se toliko mnogo placa. Mislim nije tema ali od kako je stao razvoj i napredak hardvera tako je stala i americka privreda. Nekako mi se cini da su im ovo zadnja koprcanja. Mozda ce izmisliti jos koju rupu na saksiji, pardon windouzu ali nece jos dugo.
[ zonic @ 10.02.2009. 12:00 ] @
A mozda i namerno ostave rupu kako bi posle izbacili neki SP kad im prigusti.
[ Catch 22 @ 10.02.2009. 12:32 ] @
@iizuzetan: Pošto si koliko noćas (nema ni 10-ak sati), ovde na forumu dobio pomoć u vidu uputstva za neke najelementarnije stvari u vezi Windows-a (Pun hard ali nikako da nadjem sta je), kako to da si odjednom postao ekspert za procenu istog tog Windowsa?
???!!!!
Čini se meni da je tebi malko dosadno, pa si rešio da spamuješ forum bezveznim komentarima!

PS
Pod hitno neku literaturu u šake (kako ti je već preporučeno) i prvo nauči osnovne stvari o Windowsu, pa onda možeš eventualno i da ga kritikuješ
;)
[ iizuzetan @ 10.02.2009. 14:23 ] @
Catch 22 cemu tolika nervoza??? Da ti mozda ne radi mama ili tata u mikrosoftu? Vidi, ne moze svako da zna sve. Koliko mi treba u vezi vindouza ja znam. Eto naisao sam juce na taj jedan problem sa hard diskom, pitao ovde i dobri ljudi mi pomogli i nauciosam i to. Ne verujem da i ti poznajes vindouz do najsitnijih detalja. Mozda poznajes, ali na kraju krajeva ovo u vezi mikrosofta sto sam pisao moze videti svako ko bar malo elementarno barata kucnim racunarom, i ko je imao prilike da vidi i vistu i xp. Sto kazu isti proizvod samo drugo pakovanje :). Ne kazem ja da nema nekih novih resenja u par stvari vezano za vistu, na primer to oko DirectX® 10 i jos par stvari. I ok. ta sminka i to oko DirectX® 10 ako vec nije moglo da se dogradi i ugura na postojeci XP neka bude i vista, ali je problem sto je sve to ipak prenapunpano i u ceni i u prici o nekim epohalnim otkricima. Jos jednom kazem IGRICE su slozenije od te viste sto se tice tehnike programiranja i tehnologije pa su daleko jeftinije !! Nisam strucnjak ali i ovako kao laiku mi se to cini. I jos nesto, sta mene briga za DirectX® 10. Ja ne igram igrice i to me ne zanima. Zasto ja sad moram da kupujem tu vistu? Po meni je postenije da su ostavili XP sa dobrim zakrpama i da nastave da je azuriraju za nas obicne korisnike, takozvane ofis korisnike, a neka naprave tu novu igracku vistu sa tim dzidzamidzama oko DirectX® 10 pa ko voli neka kupi. Ovako oni teraju sve nas da kupujemo stvari koje nam nisu potrebne i to po velikim cenama. To je ucena. Kao neces moci da instaliras nove obicne programe ako nemas vistu, sije mu ga djura, sramota !!!!!! To je ucena !!!
[ Davor Stanković @ 10.02.2009. 17:41 ] @
@iizuzetan
Ne znam mnogo, cak sta vise jako malo znam, ali ono sto ja vidim kada je u pitanju ta famozna rijec Vista i upotreba racunara pod njom u kucnoj varijanti, daleko je ispred XP-a i nikada vise se ne mislim vracati tj. skakati sa konja na magarca...
Tako da to sto ti pricas je individualno i bez dobro potkovanog znanja i iskustva, ne mozes i nemas pravo da pricas o Visti i da vrsis neka poredjenja sa XP-om... I tema je service pack 2 i ovdje se o tome pise, a nikako o novinama i promjenama koje Vista donosi, nikako o directX-u, igricama i Microsoftu, pogotovu kada neko ni elementarnim stvarima ne barata...
Pozdrav!
[ iizuzetan @ 10.02.2009. 18:39 ] @
Ok imate samo reci fale za to cudo od programa, ali pitao bih vas za misljenje da je morate legalno nabaviti, a ona kosta oko 250 evra. Da li postoji jos neki program u prodaji sa tom memorijom a da je skuplji?? Verovatno nema a i ako ima to je uskospecijalizovan program za mali broj ljudi, dok za veliku masu verujem da je vista najskuplji program na trzistu. I sta vam to govori? Lako je ovako kad vam je piratska. Ja nisam protiv tehnoloskog napretka, naprotiv, ali samo ako je stvarno nesto novo i da ima konkurencije na trzistu. Ovako niti vista ima konkurenciju (sto znaci da je cena previsoka), niti je donela neke revolucionarna resenja, niti to sto je ponudila vredi toliko novca (kao ceo jedan ofis kompjuter). Toliki broj zakrpa i servispaka za XP, i evo najava nove viste 7 ne znaci kvalitet vec naprotiv, znaci nekvalitet. Zbog nepostojanja konkurencije prodaju nepodesene programe za velike pare. Da ima konkurencije i te kako bi se trudili da sve bude zategnuto i u tip topu za realan novac ovako rade sta hoce.
[ Filly @ 10.02.2009. 19:23 ] @
koliko vidim iz cenovnika domacih firmi cena viste varira od 8.250,00 do 21.950,00 din ukljujuci i PDV, a u zavisnosti od verzije
[ burex @ 12.02.2009. 10:26 ] @
Zadovoljan korisnik legalne Windows Viste Home Premium - ja. Izvoli vrši analize Microsoftovog poslovanja i kompleksnosti stvaranja i unapređivanja operativnog sistema korišćenog širom sveta negde drugde, pošto ne verujem da si video u životu ni 2 linije programskog koda.

Citat:
Da li postoji jos neki program u prodaji sa tom memorijom a da je skuplji??

Citat:
Toliki broj zakrpa i servispaka za XP, i evo najava nove viste 7 ne znaci kvalitet vec naprotiv, znaci nekvalitet.



[ Miroslav Jeftić @ 12.02.2009. 10:50 ] @
Citat:
iizuzetan: Ok imate samo reci fale za to cudo od programa, ali pitao bih vas za misljenje da je morate legalno nabaviti, a ona kosta oko 250 evra. Da li postoji jos neki program u prodaji sa tom memorijom a da je skuplji?? Verovatno nema a i ako ima to je uskospecijalizovan program za mali broj ljudi, dok za veliku masu verujem da je vista najskuplji program na trzistu. I sta vam to govori? Lako je ovako kad vam je piratska. Ja nisam protiv tehnoloskog napretka, naprotiv, ali samo ako je stvarno nesto novo i da ima konkurencije na trzistu. Ovako niti vista ima konkurenciju (sto znaci da je cena previsoka), niti je donela neke revolucionarna resenja, niti to sto je ponudila vredi toliko novca (kao ceo jedan ofis kompjuter). Toliki broj zakrpa i servispaka za XP, i evo najava nove viste 7 ne znaci kvalitet vec naprotiv, znaci nekvalitet. Zbog nepostojanja konkurencije prodaju nepodesene programe za velike pare. Da ima konkurencije i te kako bi se trudili da sve bude zategnuto i u tip topu za realan novac ovako rade sta hoce.


Kao što je već rečeno, Vista ne košta toliko, osim u najskupljoj verziji, koju ne mora svako da kupi. Ako ne računamo Ultimate verziju, sve ostale verzije Viste koštaju isto koliko i odgavarajuće verzije Windows XP-a. Ako ti je to skupo, a želiš da budeš legalan, uvek možeš da koristiš neki OS koji se ne plaća, ima ih više nego dovoljno.
Uglavnom ova tema je o nečemu drugom (Vista SP2), a ne o tome što ti uporno ponavljaš, tako da se drži teme da ne bi moderatori morali upotrebiti gumicu.
[ zelvel @ 15.02.2009. 09:05 ] @
Ovo nema veze sa raspravom. Imam XP sp3. Xp postoji vec dugi niz godina. Sto je i dobro, a ne da izlaze nove verzije svake godine, da bi se pokupila lova. Vista se slabo prodaje, kratko traje a vec dolazi nova verzija Windows 7. Eto koliko i vredi. Logicno zar ne?
[ Catch 22 @ 24.02.2009. 01:33 ] @
Dosta detalja o sadrzaju SP2 za Vistu / Server 2008 na donjem linku

Testers get SP2 Release Candidate for Vista and Server 2008

Citat:
Microsoft today released the Release Candidate build of Service Pack 2 (6002.16670.090130) for Windows Vista and Windows Server 2008 to Microsoft Connect testers. The company is letting testers grab it via Windows Update (in 48 hours, all languages), as a standalone installer package, or as a slipstreamed version in English, Spanish, German, French, Japanese. The public beta release is not yet available Microsoft is recommending for the average customer to "wait until the final release prior to installing this service pack" and for testers to remember that "a Service Pack is not a feature release—we are not looking for new feature suggestions, only SP2 regressions, Crashes, and confirmation of fixes we've made will be considered for this milestone."

As with previous service packs, SP2 will include all previous updates and patches for the operating system (for example, SP2 marks the inclusion of Hyper-V into Windows Server 2008 natively). SP2 RC contains 691 hotfixes alone (full list below). There are also reports of significant performance improvements (on top of those in SP1).

...


... kompletan tekst na prilozenom linku.

[ Take 5 @ 04.03.2009. 21:28 ] @
Detalji i linkovi za preuzimanje x86 (338.2 MB - 388.3 MB) / 64-bit (569.6 MB - 614.4 MB):

Windows Server 2008 Service Pack 2 Release Candidate and Windows Vista Service Pack 2 Release Candidate - Five Language Standalone (KB948465)

Windows Server 2008 Service Pack 2 Release Candidate and Windows Vista Service Pack 2 Release Candidate - Five Language Standalone for x64-based systems (KB948465)


Citat:
SP2 is an update to Windows Server 2008 and Windows Vista that addresses feedback from our customers and partners. By providing these fixes integrated into a single service pack, Microsoft provides a single high-quality update that minimizes deployment and testing complexity for customers.
In addition to all previously released updates, SP2 will contain changes focused on addressing reliability and performance issues, supporting new kinds of hardware, and adding support for several emerging standards. SP2 will also continue to make it easier for IT administrators to deploy and manage large installations of Windows Server 2008.

Service Pack 1 is a prerequisite for installing Service Pack 2. Please make sure that your system is running Service Pack 1 before you install Service Pack 2.

[ zonic @ 04.03.2009. 21:53 ] @
Hvala na informaciji skidam ,nadam se da ce Vlite da odradi svoj posao i da napravim instalacioni disk sa vistom sp2 ,nekako se bolje pokazalo kad je instalacija kompletna sa sp2 nego samo update viste.
[ Take 5 @ 04.03.2009. 23:49 ] @
Evo ga... sve je prošlo potpuno glatko i bez ikakvih problema








[ zonic @ 05.03.2009. 00:08 ] @
ako u ovoj visti sp1 sad imam ie 8 rc da se ne zbuni sp2.
[ zonic @ 05.03.2009. 18:07 ] @
Nije se SP2 zbinio sve je proslo uredu za 10-tak minuta , poboljsanja cu tek videti vazno mi je da sve radi bez problema




jedino mi nije jasno sto kod Vas pise v.113
a kod mene v.286 da nije zbog verzije 32 ili 64 bit .
Prvi blagotvoran utisak da trosi nesto manje rama od SP1.

[Ovu poruku je menjao zonic dana 05.03.2009. u 20:24 GMT+1]
[ gogo_drazindo @ 06.03.2009. 08:01 ] @
Je l' se samo nadogradi na postojeću vistu i da li ostanu svi programi na svom mjestu?
[ Laki_Gen @ 06.03.2009. 08:35 ] @
1350 MB za SP2?
http://www.microsoft.com/downl...1B8BC476450&displaylang=en
[ gogo_drazindo @ 06.03.2009. 08:49 ] @



"This is a DVD ISO image contains Service Pack 2 for Windows Server 2008 SP2 for x86, x64, IA-64 and Windows Vista for x86, x64. This image is only applicable to computers that have one or more of the following languages: English, German, French, Japanese, or Spanish. If you have an OS or language pack that is not one of these languages please use the "All Languages" version of Service Pack 2".
[ Catch 22 @ 06.03.2009. 23:02 ] @
Citat:
Laki_Gen: 1350 MB za SP2?


Pa to sto si ti pronasao, su sve moguce verzije na jednom DVD-u (npr. za sistem administratore velikih mreza), inace pojedinacne verzije su manje:

Citat:

File Name: Windows6.0-KB948465-X86.exe
Version: 948465
Knowledge Base (KB) Articles: KB948465
Date Published: 3/3/2009
Language: English
Download Size: 338.2 MB - 388.3 MB*
...

File Name: Windows6.0-KB948465-X64.exe
Version: 948465
Knowledge Base (KB) Articles: KB948465
Date Published: 3/3/2009
Language: English
Download Size: 569.6 MB - 614.4 MB*


Konkretno verzija za 32-bit Vistu kod mene izgleda ovako:

[ zonic @ 21.03.2009. 01:25 ] @
interesantno testiranje viste sa sp1 i sp2

Windows Vista SP2 Beta vs Vista SP1

http://alienbabeltech.com/main/?p=1838



[Ovu poruku je menjao zonic dana 21.03.2009. u 21:40 GMT+1]
[ Take 5 @ 26.03.2009. 13:50 ] @
Testers get RTM-Escrow build of SP2 for Vista, Server 2008

Citat:

Microsoft has given testers the RTM-Escrow build of Service Pack 2 for Windows Vista and Windows Server 2008. Participants can grab it via Windows Update, as a standalone download, or as a slipstreamed download.

This week, Microsoft Connect testers received the RTM-Escrow build of Service Pack 2 for Windows Vista and Windows Server 2008, Ars has learned. The company is letting testers grab it as a standalone installer package (all languages) as well as slipstreamed versions in English, Spanish, German, French, or Japanese. As always, there are 32-bit, 64-bit, and ia64 versions available, but for some reason Microsoft has not included a patch to allow testing for the release via Windows Update, as it usually does.

For those interested, the build string is "6002.17043.090312-1835" and Microsoft claims the service pack includes 793 individual hotfixes (the official list on TechNet still talks of the RC build). Assuming no more drastic changes, this is the number of patches we can expect to see included in SP2 when it arrives sometime next month.

...

(ostatak teksta na gornjem linku)
[ Davor Stanković @ 29.04.2009. 17:31 ] @
http://www.mininova.org/***/***********
Opet neki divljak?

Danas mi je ponudjen update SP2 za Office paket, zna li neko mozda kakve novine donosi?

[Ovu poruku je menjao calexx dana 29.04.2009. u 18:44 GMT+1]
[ calexx @ 29.04.2009. 17:44 ] @
Divljak, naravno, biće sigurno najavljena regularna verzija.
[ operic @ 29.04.2009. 22:11 ] @
Citat:
davor.stankovichttp://www.mininova.org/***/***********
Opet neki divljak?

Danas mi je ponudjen update SP2 za Office paket, zna li neko mozda kakve novine donosi?

[Ovu poruku je menjao calexx dana 29.04.2009. u 18:44 GMT+1]
Citat:
calexx: Divljak, naravno, biće sigurno najavljena regularna verzija.

SP2 za office 2007 nije divljak, juce je izasla regularna verzija koja moze da se skine sa MS sajta
[ eric.cantona @ 29.04.2009. 22:43 ] @
meni je windows update ponudio Office 2007 SP2 update tako da nikako nije divljak i zvanično je
[ Davor Stanković @ 29.04.2009. 23:04 ] @
Ja ni nisam rekao da je divljak, spomenuo sam update u tom postu :)

Pitao sam samo da li je neko upoznat sa novinama koje taj SP2 donosi, jer nisam planirao ovaj update da skidam, ali ipak da provjerim da eventualno kasnije ne pozalim zbog necega...
[ calexx @ 29.04.2009. 23:12 ] @
Pitanje se odnosilo na neku verziju Viste sa SP2 a SP2 za Office je kasnije pomenut. Nema potrebe da bude pominjan u ovoj temi.
[ milan1233 @ 30.04.2009. 10:24 ] @
Ljudi odoste vi u off...
[ Catch 22 @ 30.04.2009. 10:42 ] @
^ Izgleda da ovde ima baš mnogo "Engleza"...


Važne novosti: NAJAVLJENA JE RTM (FINALNA VERZIJA) Windows Vista SP2 / Windows Server 2008 SP2

Windows Vista SP2 RTM + Windows Vista SP1 Blocker Tool Removed
Citat:

06:49 PM Tuesday
Apr 28, 2009

Today we are announcing the Release to Manufacturing (RTM) of Service Pack 2 (SP2) for Windows Vista and Windows Server 2008. SP2 represents the latest step in Microsoft’s commitment to continuous improvement. It includes all updates that have been delivered since SP1, as well as support for new types of hardware and emerging hardware standards.

As we have mentioned before, here are some of the key benefits of Windows Vista SP2:

* Windows Search 4.0 for faster and improved relevancy in searches
* Bluetooth 2.1 Feature Pack supporting the most recent specification for Bluetooth Technology
* Ability to record data on to Blu-Ray media natively in Windows Vista
* Adds Windows Connect Now (WCN) to simplify Wi-Fi Configuration
* Windows Vista SP2 enables the exFAT file system to support UTC timestamps, which allows correct file synchronization across time zones.

And since it comes with a single installer for both Windows Vista and Windows Server 2008, SP2 will be easy for IT Pros to manage, deploy, and support. For a complete overview of the changes introduced in SP2 for Windows Vista and Windows Server 2008, check out the notable changes document on TechNet.

Business customers with Windows Vista will find that the transition from Windows Vista to Windows 7 will be significantly more straightforward due to the high degree of compatibility between Windows Vista and Windows 7. If your Windows Vista SP1 deployment is already underway we recommend you continue with SP1 as planned. Then you can deploy SP2 using your systems management infrastructure. If you are in the early stages of deployment or still planning Windows Vista deployment our best advice is that you plan on testing and deploying Windows Vista SP2. For more, I suggest reading this blog post from Gavriella Schuster in regards to guidance on Windows deployments.

We expect Windows Vista and Windows Server 2008 SP2 to be publicly available in Q2 2009.

As a quick reminder, Windows Vista SP1 Service Pack Blocker Tool is being removed today, as we announced back in January. For customers who previously had the blocker tool in place, Windows Vista SP1 will now be offered to them via Windows Update.


Još uvek ne vidim nigde linkove za preuzimanje, mada se u komentarima na blogu pominje nekakav ISO fajl na MSDN "Windows Vista with SP2" ?

Koristan link sa detaljima vezanim za SP2: Microsoft Help & Support: Information about Service Pack 2 for Windows Vista and for Windows Server 2008


Windows Server 2008 Service Pack 2 and Windows Vista Service Pack 2
Citat:
Windows Server 2008 Service Pack 2 and Windows Vista Service Pack 2

April 28, 2009

Service Pack 2 (SP2) for Windows Server 2008 and Windows Vista is an upcoming update to Windows Vista and Windows Server 2008. It will provide customer and partner feedback-driven fixes into a single service pack, minimizing deployment and testing complexity. In addition to all previously released updates since SP1, SP2 will support new types of hardware, and will add support for several emerging standards.

As of April 28th, 2009 the Windows Server 2008 SP2 and Windows Vista SP2 Beta program has concluded, thank you for your participation and feedback.

This site will be updated to include Service Pack 2 download details when they are available.


[Ovu poruku je menjao Catch 22 dana 30.04.2009. u 12:40 GMT+1]
[ Catch 22 @ 08.05.2009. 07:49 ] @
U opštoj gužvi oko Windows 7 RC izašla je i finalna verzija Service Pack 2 za Windows Vista / Windows Server 2008.
Trenutno je mogu preuzeti samo pretplatnici MSDN i Technet, ali se očekuje da će u narednih par dana biti objavljena i javno dostupna verzija (ako se pre toga ne pojavi na torrent sajtovima)

Microsoft releases Vista Service Pack 2
Citat:
This week isn’t all about Windows 7. Microsoft has released Vista SP2 to the members-only MSDN network. Next stop: public release (if it's not on BitTorrent beforehand).



Microsoft TechNet: Windows Server 2008 Service Pack 2 and Windows Vista Service Pack 2

[att_img]
[ Catch 22 @ 08.05.2009. 11:55 ] @
Oznaka Builda za RTM verziju Service Pack 2 je:

Citat:
32-bit (x86) Windows Vista and Server 2008 SP2 RTM (Wave 1 - All 36 Languages)

Build: 6002.18005.090410-1830
File Name: Windows6.0-KB948465-X86.exe
Size: 498,781,016 bytes (475.67 MB)
CRC: 8D07A886
MD5: CAD218B99FC301836E385049C75F5EAF
SHA1: 7F8AA802E157282D84CF47950281DE53A8C26F22
HTTP: Windows6.0-KB948465-X86.exe
BitTorrent: MICROSOFT.WINDOWS.VISTA.AND.SERVER.2008.SP2.RTM.X86.W1.RIP.DVD-WZTiSO.torrent or Windows6.0-KB948465-X86.torrent

64-bit (x64) Windows Vista and Server 2008 SP2 RTM (Wave 1 - All 36 Languages)

Build: 6002.18005.090410-1830
File Name: Windows6.0-KB948465-X64.exe
Size: 781,893,560 bytes (745.67 MB)
CRC: 19C1676E
MD5: DB35DF98AE5A6FD085386580A6EE8B55
SHA1: F0E46DEB7734B8ED277B0CF2304EE2BABC4D9B1C

HTTP: Windows6.0-KB948465-X64.exe
BitTorrent: MICROSOFT.WINDOWS.VISTA.AND.SERVER.2008.SP2.RTM.X64.W1.RIP.DVD-WZTiSO.torrent or Windows6.0-KB948465-X64.torrent

...



[att_img]

Izvor: My Digital Life: Download Windows Server 2008 and Vista SP2 RTM (6002.18005)

[ Catch 22 @ 08.05.2009. 14:26 ] @
Sve je proslo bez ikakvih problema!




[ Catch 22 @ 08.05.2009. 18:56 ] @
Ukoliko ste prethodno instalirali Beta ili RC verziju Service Pack 2, morate je deinstalirati pre nego sto instalirate finalnu verziju.
Control Panel / Installed Updates, pa odaberite Service Pack i deinstalirajte ga

[att_img]

Nakon restarta, mogucno je da cete morati ponovo da aktivirate Vistu(!?!)

Potom mozete pokrenuti instalaciju finalne verzije Service Pack 2 (Windows6.0-KB948465-X86.exe)
[ calexx @ 08.05.2009. 19:23 ] @
Koliko znam, SP2 se pojavio otprilike kada i 7RC ali još nije izašao za obične korisnike mada samo što nije. Naravno da se pojavio na raznim izvorima pre nekoliko dana i to je skoro sigurno isto ono što će da se pojavi vrlo uskoro. Ako već nije.
[ Catch 22 @ 08.05.2009. 21:35 ] @
^ Ama sve se pojavilo(!!!!)
Sve sto je bilo raspolozivo pretplatnicima MSDN i TechNet se moze trenutno naci na internetu u "netaknutom obliku", ukljuciv i kompletne ISO fajlove instalacionih DVD diskova Windows Vista SP2 (RTM).
Mogu da se nadju originalne SP2 verzije Business, Ultimate i Enterprise 32-bit/64-bit i to na nekoliko razlicitih jezika, a takodje i vise jezickih paketa LIPs for Vista SP2...
U opstoj euforiji oko Windows 7 RC, ovo prolazi skoro neprimeceno, ali ko je pametan i strpljivo cita kompletne tekstove, lako moze da pronadje "izmedju redova" sta ga vec zanima...
;)

Citat:
Windows Vista Ultimate With SP2 RTM (Build 6002.18005.090410-1830)

32-bit (x86) English ISO:


FILE NAME: 6002.18005.090410-1830_x86fre_Client_en-us-FRTMCFRE_EN_DVD.iso
SIZE: 3243413504 byte (3.02GB)
SHA1: 25AD9A776503E6A583BEC07879DBCC5DFD20CD6E
MD5: 19CA90A425667812977BAB6F4CE24175
CRC: E2AD10F9

64-bit (x64) English ISO:

FILE NAME: 6002.18005.090410-1830_amd64fre_Client_en-us-FRTMCXFRE_EN_DVD.iso
SIZE: 3,861,460,992 byte (3.59GB)
SHA1: AAEE3C04533899F9F8C4AE0C4250EF5FAFBE29A3
MD5: A1C024D7ABAF34BAC3368E88EFBC2574
CRC: 80B2EDB5
...



[ zonic @ 09.05.2009. 12:07 ] @
hvala Catch 22 tu informaciju sam cekao ,windows 7 ce jos malo da saceka kod mene jos uvek brljavi jer sam malo zahtevniji , vista je ipak izdrzala sve iako malo vise jede rama i prostora na disku nije zameriti kad radi sve .
[ Catch 22 @ 26.05.2009. 20:53 ] @
Na sajtu Major Geeks su, kao i obično, nešto ranije dati zvanični linkovi za preuzimanje Service Pack 2 za Windows Vista / Server 2008, direktno sa Microsoft sajta:

KB948465-X86.exe (32-bit, 348MB)

KB936330-X64-wave0.exe (64-bit, 745MB)

PS
Microsoft planira da preko Windows Update uskoro ponudi mogućnost ažuriranja na SP2 verziju bez potrebe skidanja kompletnog instalacionog fajla, kao značajno manji download (čija veličina će zavisiti od prethodno instaliranih zakrpa)

[ calexx @ 26.05.2009. 21:20 ] @
Danas im je bio datum za SP2 ali verovatno nisu sredili info na sajtu. Laganom pretragom se nađu prave adrese:

Windows Server 2008 Service Pack 2 - Five Language Standalone for ia64-based Systems (KB948465)
http://www.microsoft.com/downl...cf-972b-483f-a2ff-03f6aefac6f8

Windows Server 2008 Service Pack 2 and Windows Vista Service Pack 2 - Five Language Standalone DVD ISO (KB948465)
http://www.microsoft.com/downl...85-b6ef-4297-85ce-f4463d06d6cb

Windows Server 2008 Service Pack 2 and Windows Vista Service Pack 2 - Five Language Standalone for x64-based systems (KB948465)
http://www.microsoft.com/downl...4a-55ec-4972-a0d7-b1a6fedf51a7

Windows Server 2008 Service Pack 2 and Windows Vista Service Pack 2 - Five Language Standalone (KB948465)
http://www.microsoft.com/downl...d5-f907-4406-9012-a5c3199ea2b3

pa kome je šta potrebno ...
[ bttp @ 27.05.2009. 23:51 ] @
SP2 removes the limit of 10 half open outbound TCP connections. By default, SP2 has no limit on the number of half open outbound TCP connections.

http://technet.microsoft.com/en-us/library/dd335036.aspx

Ah, konačno su se dozvali pameti :)
[ EmilijaV @ 28.05.2009. 00:07 ] @
Citat:
Catch 22: Microsoft planira da preko Windows Update uskoro ponudi mogućnost ažuriranja na SP2 verziju bez potrebe skidanja kompletnog instalacionog fajla, kao značajno manji download (čija veličina će zavisiti od prethodno instaliranih zakrpa)

Upravo je tako bilo kod mene. Malopre sam proverila, ponudjeno je i upravo sam skinula SP2, sad cu da instaliram.



edit:

Samo da javim!

Operacija Vista SP2 - uspela!!! Sve je proslo bez problema, preko Windows Update-a.







[Ovu poruku je menjao EmilijaV dana 28.05.2009. u 02:08 GMT+1]
[ pri3rak @ 28.05.2009. 11:23 ] @
E ja sam na zalost sa tamne strane.Meni nije uspeo update.U pitanju je (legalna!) Vista Business x86.Deinstalirao sam i av i firewall, i ponovo ukljucio restore,trenutno nemam ideje sta bi se dalo uraditi jos.Inace prijavljuje gresku E_FAIL(0x80004005)
[ Slobodan Miskovic @ 28.05.2009. 11:30 ] @
http://social.technet.microsof...b5-bd4f-4c20-bf6e-4467ee595de7
[ Binary Mind @ 28.05.2009. 13:05 ] @
Citat:
SP2 removes the limit of 10 half open outbound TCP connections.


Yeah right Update-ovao sam Vistu i instalirao SP2 pre par dana preko Windows Update-a i proverio kad ono banana Opet ima 10 half open outbound konekcija, pa sam morao da editujem tcpip.sys zbog skidanja torrenata Inace je update prosao OK...
[ Catch 22 @ 28.05.2009. 14:27 ] @
Pošto sam na par računara instalirao bez ikakvih problema još onu prvu verziju SP2 RTM preuzetu sa nezvaničnih linkova, probao sam i punu instalaciju "od nule" sa diska napravljenim od, takođe prethodno pomenutih, instalacionih ISO image fajlova.
Sudeći po EULA sadržaju radi se o pravom SP2 (ne slipstreamovanom) disku.





Za razliku od slučaja kada je SP1 ažuriran na SP2

[ pri3rak @ 28.05.2009. 15:32 ] @


Thanks ;)

Video sam taj thread i nesto pre.Jedino sto nisam pokusao (do tvog post-a) je grub removal.Sada sam i to uradio i dalo je rezultate, SP2 je uspesno instaliran.Ne znam u cemu je fora, ali kako je ovo proslo OK, vise me ni ne zanima posebno.
[ calexx @ 28.05.2009. 17:25 ] @
Ja sam sa te iste tamne strane, kod mene ne prolazi KB955430 tj on stigne, počne instalacija i stane na 92% i posle mogu da čekam danima. Onda sam malo potražio i vidim da to mnogi pominju. Skinuo sam ovaj update i pokrenuo u lokalu ali opet isto. Na kraju sam pustio SP2 ali i on izgleda pokrene ovog problematičnog i ništa.
E sad vidim mogući izlaz pošto i kod mene sve ide preko gruba, biće mi lako da probam ali će morati da sačeka da odem kući. Srećom, grub je na trećem hardu pa ću lako da ga isključim i ostavim samo hard sa Vistom. :)
[ bttp @ 28.05.2009. 19:57 ] @
Citat:
Binary Mind: Yeah right :) Update-ovao sam Vistu i instalirao SP2 pre par dana preko Windows Update-a i proverio kad ono banana :) Opet ima 10 half open outbound konekcija, pa sam morao da editujem tcpip.sys zbog skidanja torrenata :) Inace je update prosao OK...

Ne znam, meni nije tako.



Kada sam dobio tu poruku uradi sam Google pretragu i našao onaj link gde kaže da se od toga odustalo u SP2. Ako koza laže rog ne laže :)
[ Binary Mind @ 29.05.2009. 00:24 ] @
Skinuo sam tu novu verziju Half-Open Limit Fix-a koju si ti koristio i izgleda da je bio problem do toga (koristio sam stariju verziju 3.3 koja izgleda baguje sa SP2). Sad sam vratio originalni SP2 tcpip.sys i vidim da je sve u redu. Ipak su uradili kako su napisali
[ nakal @ 01.06.2009. 15:26 ] @
Je l' ima dx 10.1?
[ Milan86 @ 01.06.2009. 16:28 ] @
Nema, ima DX10.

[ nvukelic @ 14.11.2009. 11:22 ] @
Ne znam zašto, ali meni je Window Update (uključen je stalno i dosad je redovno update-ovao) tek juče (!) ponudio SP2 iako je prošlo pola godine od izlaska (iskreno, nisam ni znao da je izašao jer mi je WU normalno radio). Why is that so?! Instalirao je uspešno, ali sam primetio da mi je smanjio količinu slobodnog prostora na particiji za skoro 3GB. Obično ljudi prijavljuju drastično suprotnu promenu koliko sam uspeo da vidim. Pokušao sam CCleanerom i Disk cleanup wizzardom, ali ne prijavljuju ništa značajno za brisanje, a Disk space explorer mi je pokazao nekih 20GB sadržaja u winsxs folderu. Nisam siguran da se u njemu krije ovo smanjenje jer je i pre bio velik, ali se ne sećam tačno koliko, a nemam predstavu gde mi mogao da se dene taj pojedeni prostor posle SP2.

Any idea?
[ Take 5 @ 14.11.2009. 21:54 ] @
Postupak "čišćenja" nakon instalacije SP2 je sledeći:

Start / Run: cmd.exe

U komandnom promptu upisati sledeće:
C:>\compcln.exe [Enter], pa [y] za potvrdu

Možeš posle i da pokreneš i Disk Cleanup Wizard i tu čekiraj sve za brisanje... pa pod More Options potvrdi da brišeš sve Restore Points, osim najnovije
[ nvukelic @ 14.11.2009. 22:16 ] @
Uradio sam compcln i pre nego što sam postavio pitanje, spasio mi je par stotina MB i to je sve. System Restore mi je isključen, tako da ni restore point ne postoji, a disk cleanup wizzardom mogu da očistim oko 200MB (ako izuzmemo hibernation file od 2GB, ali njega još neću da brišem).
[ Take 5 @ 14.11.2009. 23:31 ] @
To ti je što ti je, onda...

Nisam siguran, ali bez obzira na isključeni SR pokušaj i brisanje Restore Points iz Disk Cleanup Wizard-a, pošto Vista koristi svoj sistem pravljenja "shadow copies", tako da možda i tu dobiješ nešto...
A ostatak onda ide na SP2 fajlove.

Naravno proveri i sistemski Temp folder (isprazni ga), i pregledaj da li na disku (diskovima) postoje u korenom, neki novi folderi sa čudnim, dugačkim kriptičnim nazivima?

A što se tiče pomenutog winsx foldera, bolje ga ne diraj (BTW prikazana veličina tog foldera nije stvarna fizička veličina)!

The Secret Of Windows Vista / Windows 7 Winsxs Folder.


Takođe je interesantan i ovaj savet:
Citat:
Windows likes to write a file after each boot that can drive disk usage to sky.The size of this file varies from user to user.Some report only 10MB while others have to wait more than 10 minutes after boot for a 160MB file to be written step-by step into disk.Solution is to delete this file.It will not be created again after deletion - C:\Windows\System32\wdi\LogFiles\BootCCKL.etl

It's a logfile for Circular Kernel Context. It can be safely deleted. Don't know if this file is related to the high disk usage upon boot though.
Normally the high disk usage at boot is related to the Superfetch service.
In case of this issue, you should alter the following regkey :

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Contro l\Session Manager\Memory Management\PrefetchParameters

On the right side look for a key named: EnableSuperFetch

This decides if and how prefetch runs, here are the value and what they do:
0: Disable
1: Cache applications
2: Cache startup or bootup
3: Cache Everything

Set it to "2" and press OK.

Leave Prefetcher at default (1)

close regedit


Never disable it, that would be stupid. BUT altering it to "2" makes a hell of a difference when suffering these high disk accessing at boot.
Superfetch will then be enabled for caching the bootcycle only, and not applications, which greatly reduces the amount of data that needs to be cached upon boot. People who have the issue should see a big difference when booting up.
[ nvukelic @ 15.11.2009. 10:49 ] @
Nope, nope and nope :-(
[ Catch 22 @ 17.11.2009. 00:42 ] @
^ Probaj ovaj odličan besplatni alat da počistiš taj "višak" fajlova (radi pod svim verzijama Windowsa)

Diskmax

Citat:

Feature List

1.Automates emptying your recycle bin (if specified), cleaning up of installation remnants, and debugging information.
2.Cleans up every user's History, Temp, Temporary Internet Files, Cookies (if specified), Recently opened documents list, explorer thumbnail cache and windows error reporting logs.
3.Clears out Windows cache, unused legacy cursors (on Vista, if specified), debugging info, internet logs, help center caches, repair information, DLL caches, Logs, temporary files and windows update roll-back files.
4.Cleans up after Vista SP1/SP2 install (if specified).

5.Removes registry entries for multiple Most Recently Used lists.
6.Clears out Windows Vista event logs (no other application out there does this).
7.Deep scans your hard-disk to remove all files of type log, old, prv, chk, swp, bak, gid, wbk, tmp and dmp. This can be cancelled if you are an advanced user who needs these types of files for immediate troubleshooting.
8.Defragments your HDD(s) - basically rearranges files around so that they can be accessed faster.
9.Displays a log of all the activities performed along with associated time stamps.
[ nvukelic @ 17.11.2009. 10:53 ] @
Nice, 3GB back!
[ a51 @ 22.11.2009. 20:47 ] @
pozdrav,
jesli li pogledao ovo,
winsxs u windows folderu,
iyvinjavam se ako ima posebna tema,
to je sad hit na widnowsu
pozz
[ nvukelic @ 22.11.2009. 21:22 ] @
Citat:
a51:pozdrav,
jesli li pogledao ovo,
winsxs u windows folderu,
iyvinjavam se ako ima posebna tema,
to je sad hit na widnowsu
pozz


Citiraću svoju prvu poruku :-)


Citat:
nvukelic: Disk space explorer mi je pokazao nekih 20GB sadržaja u winsxs folderu. Nisam siguran da se u njemu krije ovo smanjenje jer je i pre bio velik, ali se ne sećam tačno koliko