[ ajorga @ 22.10.2008. 15:27 ] @
Dali su odredjene marke automobila,manje atraktivne za lopove,i sigurnost da isti nece biti otudjeni,i koji su?Ja npr nisam cuo da su nekome ukrali renaulta,citroena,fiata...Sa druge strane dali su predrasude kad su WV,audi,bmw,mercedesi...Mada znam da se dosta kradu i automobile zastavinog programa zbog delova.
[ smfilip @ 22.10.2008. 17:22 ] @
sve se krade,pa i fiati i opeli,samo nesto manje nesto vise... najkradeniji su modeli koji novi kostaju preko 20.000 eur...
[ etjen @ 22.10.2008. 18:15 ] @
Talboti i NSU se verovatno vise ne kradu :))
[ Zarko Silic @ 22.10.2008. 19:03 ] @
Svaki automobil ima svog lopova.
Pre neku godinu su komsiji ukrali (pozajmili) pecaroski Reno 4 iz 72. godine.

Poenta je u tome sto za pojedina vozila ima vise, a za pojedina manje pozajmljivaca pa je veca verovatnoca da ce jedna od "vrucih" firmi biti pozajmljena.
[ ajorga @ 23.10.2008. 03:12 ] @
Malo je nesrecno odabran naslov teme,mozda bi bilo bolje da bude koje se marke automobila kradu.Opet mala digresija...ja stvarno nisam cuo da je otudjena npr neka KIA,i opet pricam o novim automobilima koji su oko 20.000.Koji imaju svoje fabricke zastite,obicno imobilizer,pa nije ih tako lako ukrasti(znaci ne renault 72 god. koga bi mozda i ja uspeo da munjem:)).Statisticki je sigurno veca verovatnoca da bude ukraden golf,ali ja stvarno nisam cuo da je ukraden neki francuz,korejac...
[ Deep|Blue @ 23.10.2008. 08:35 ] @
ako se dobro secam na dnu liste po nestasnosti jesu hyundai, kia, ...
A na ubedljivom 1. mestu je BMW X5.
[ vladd @ 23.10.2008. 09:17 ] @
Kriminalni milje, zestokih momaka, je nekako po mentalitetu, okrenut ka upotrebi VAG grupe, i BMW. Tako da im je i u opsegu delatnosti. Zaokruzili su sistem, naravno uz logistiku pojedinih kriminogenih delova drustvenog sistema.

Zato je takva situacija, na balkanu i solidnom delu evrope.

S obzirom i na usamljene napore pojedinaca, da se bave pljackom, nisu postedjeni ni drugi modeli. Naravno, neorganizovano, i u manjoj meri. Zato je statistika takva, a ne zato sto su neki modeli bolji ili vredniji.

Poz.
[ bakara @ 23.10.2008. 14:00 ] @
Citat:
vladd: Kriminalni milje, zestokih momaka, je nekako po mentalitetu, okrenut ka upotrebi VAG grupe, i BMW.

Upravo to, evo upravo se vrti reklama na radiju (prepoznacete vec):
-"TDI motor, brate"
[ HoT_Steppa @ 23.10.2008. 21:27 ] @
Dobre marke za miran san su Mazda, Nissan, Suzuki, Mitsubishi, Hyundai, Kia, Daewoo (Chevrolet), u sustini, sve marke kojih ima manje.
Od evropskih Ford i Fiat.
Izbegavati od japanskih Toyotu i Hondu, a od evropskih naravno VW, Audi, BMW, Mercedes. Opel i Alfa su negde na pola liste.
[ melink @ 02.11.2008. 00:13 ] @
Na sve ovo samo mogu da dodam jednu stvar,a to je:pokusali su da mi drpe golfa 4,ali nisu uspeli iz odredjenih razloga,ali su napravili stete i iz tog razloga sam zveknuo kasko i od tog momenta ga vise niko nije ni pogledao.Verujte mi!!!!!
Sta vam to govori????

[Ovu poruku je menjao melink dana 02.11.2008. u 01:31 GMT+1]
[ vladd @ 02.11.2008. 00:31 ] @
Da je
Citat:
vladd:  naravno uz logistiku pojedinih kriminogenih delova drustvenog sistema.

negde bolji protok informacija nego na internetu

Poz.
[ HoT_Steppa @ 02.11.2008. 07:50 ] @
Bolje se upoznaj sa tim lopovovima, mozda ce da ti traze manji reket nego sto si dao za full kasko.

Drugo, vise puta sam napisao, zasto bih pozeleo da vozim auto koji je san svakom lopovu? Na stranu sto je VW odavno izvikana i precenjena marka, nego sto je jos i toliko NEpozeljan. Nikad mi nece biti jasni ljudi koji odvoje tesko skupljene pare za auto i kupe nesto bez cega mogu da ostanu za 15 minuta.
[ Niske @ 07.11.2008. 18:50 ] @
Pozdrav svima,


Evo zašto pišem ovaj post, ovi "stručnjaci za statistiku i još po koješta" koji su valjda prošle godine
izgacili izveštaj iz koga otkrismo ono što kao bez njih nismo znali da se najviše krade jugo pa wv pa audi itd..
čime nam nisu pomogli ama baš ni malo, umesto da su napravili i objavili potpuni statistički pregled koji bi uključio
korisne stvari kao šta su ukradena vozila imala od zaštite, da li su imala kasko, da li su to osnovni modeli ili
luksuzniji, dizel ili benzin i sl. Dalje po forumima gomila priča tipa znam deset likova kojima su ukradeni golfovi,
a ja ne mogu sada da se setim deset ljudi koji voze golfa. Saveti kao kupi kiu i sl. Pa ko garantuje da u ovoj našoj divljini
iduće godine neće krasti baš ove lepuškaste i30 ili ceed-ove. Baš kao što su vlasnici renoa doskora mirno spavali a
sada je po rečima mog poznanika koji ima servis za ugradnju alarma viiše mušterija koje voze megane nego onih koji voze
golfove jer je megana trenutno teže sačuvati nego golfa.

Zato izvinite zbog podugačkog uvoda i molio bih sve koji imaju bilo kakve POUZDANE podatke o
ukradenim automobilima kao i one koji su bili na meti lopova ili nažalost ostali bez automobila
da podele sa nama šta su automobili imali od zaštite, gde su ukradeni, da li su imali kasko ili ne
jednom rečju sve ono što bi moglo pomoći da se odabere prava zaštita i način postupanja da
bi se auto sačuvao. Naravno ne tražim da bilo ko odaje dodatne zaštite koje svi čuvamo za sebe.
Cilj je ako je moguće da saznamo koje zaštite nisu pouzdane, da li se stvarno zeder otvara i sl.

Na hrvatskim forumima se mogu naći statistike koje govore da je 85-95% tamo ukradenih automobila imalo
samo fabričku zaštitu i ništa više. Takođe izlazi da je od svih ukradenih wv-ova 90% dizela. Da li su podaci
pouzdani ili ne ne znam ali možemo zajedno doći do nekog pouzdanog pregleda.

Evo izneću svoja saznanja:

- ocu mog kolege sa fakulteta pre 6-7 godina ukraden nov pasat koji je od zaštite imao samo kod ključ i to
drugog dana pošto je stigao iz inostranstva na odmor.
- iste godine šefu moje majke ukraden nov volvo kasko osiguran
- zetu kolege sa posla prošle godine ukraden nov golf5 kasko osiguran, kolega nije znao da li je imao još neku zaštitu
- isti kolega je skoro kupio boru a prethodni vlasnik mu je rekao da je bila ukradena pa pronađena, auto je bio ostavljen
sa otvorenim prozorom i bez mehaničke zaštite, auto ima kod ključ.
- drugom kolegi sa posla pre dve godine ukraden jugo koji nije imao nikakvu zaštitu.
- mom ocu 90-ih 4 puta obijali golf 2 i nisu ga oterali od zaštite imao lanac kojim je vezivao nekako naslon sedišta za
volan tajni prekidač.
Sve ovo se dešavalo u Beogradu

Po ovoj mojoj skromnoj statistici izlazi da je većina ukradenih automobila bila nedovoljno obezbedjena i da kasko i
nije zaštita od krađe već pilula za miran san.

Ajde sad malo vi ako ste voljni pa možda nešto i izađe

Pozdrav




[ HoT_Steppa @ 07.11.2008. 19:46 ] @
Citat:
Dalje po forumima gomila priča tipa znam deset likova kojima su ukradeni golfovi,
a ja ne mogu sada da se setim deset ljudi koji voze golfa


Pa ti si sam nabrojao u vecini slucajeva VW.

Hoces da ti kazem koliko se krade VW?

Komsija kupio Passat B5.5 3 godine star (licno uvezao), imao je fabricku zastitu, alarm, i kandzu i auto je bio parkiran u limenoj garazi koja je stalaja na javnom parkingu. Lopovi su isekli lim od garaze sa zadnje strane, usli u garazu, deaktivirali sve zastite, otvorili garazu sa prednje strane i ukrali auto.

Posle su ga zvali da im plati da mu ga vrate (6000e, taman razlika od polovnog do ganc novog) i naravno bez murije. U policiji su mu "savetovali" da uradi kako mu "oni" kazu, platio je 6000 i dobio nazad svoj auto na nekoj livadi sa iscupanim volanom, ostalo neosteceno.
[ BigFoot @ 07.11.2008. 21:55 ] @
Citat:
melink: iz tog razloga sam zveknuo kasko i od tog momenta ga vise niko nije ni pogledao.Verujte mi!!!!!
Sta vam to govori????

Da se lopovi gade na kasko osigurane automobile
[ smatch @ 09.11.2008. 15:27 ] @
Osiguravajuce kuce imaju podatke koji automobili se najvise kradu (procentualno), odnosno kod kojih automobila najveci rizik od kradje. Podaci naravno poticu od MUP-a.

Dakle ako zelite da kasko osigurate auto od kradje, najveca premija osiguranja je za sledece marke: Mercedes, BMW, audi, VW i svi terenci. Ovde nije bitan redosled. Ovo moze da da odgovor na pocetno pitanje.

Naravno krade se dosta Zastavinih vozila, ali sobzirom da ih ima pola miliona na drumovima logicno je da ih procentualno ima vise i medju ukradenim vozilima.
[ vladd @ 09.11.2008. 18:28 ] @
Mozda je u pitanju i velika cena vozila kod odredjivanje premije osiguranja, tako da zakljucak nije precizan.

Veci je kasko za leksusa nego za G5, ali za ovog drugog postoji traznja, organizacija i uvecan procenat otudjenja.

Krade se sve sto moze da se ukrade, organizovano, poluorganizovano ili kampanjski.

Poz.
[ ajorga @ 15.12.2008. 22:50 ] @
Tema vec odavno zaboravljena...izgleda de se vise ne kradu automobili...
Nego,gde moze da se nadje zeder nalepnica,ja probao da uzmem na foru,ali nisu oni mutavi,nece da daju ako nisi udgradio kod njih i nemas dokaz za to...
[ Zeleni zub @ 15.12.2008. 23:28 ] @
Ja sam pre 10-ak godina pokusao da nabavim nalepnice alarm servisa iz BG, znam samo da se broj telefona zavrsavao sa 666...
A onda je neki lik, mislim da je bio pijan poceo da me smara 'jel znas ti sa kime pricas', pa 'mi smo broj jedan servis u Evropi' i to tri puta ponovi (mislim da nije bila telefonska sekretarica), tako da sam ga malo poslao....
Onda sam iz Novosti oglasa pronasao neku firmu takodje iz BG i pitao ih da li hoce da se sire na centralnu Srbiju, oni rekli da bi zeleli, ja ih pitao da posalju neki promotivni materijal i oni izmedju ostalog poslali i te nalepnice :) te je moj Z-101 sa kombinacijom nalepnice i trepcuce diode bio hit i srecom nikad obijen/otudjen...

Sad, to je bilo u proslom milenijumu :(
[ jejen.scg @ 02.03.2009. 08:17 ] @
Malo je zastarela tema, ali nema veze.

Ponosan sam vlasnik Renault Megane II 1.5 dci.

Od zastite sam imao alarm Cobra i fabricku zastitu. Jednog jutra dolazim do kola, imao sam sta i da vidim, razbijeno leptir staklo. Ja da iskljucim alarm, nece!
Uopste ne reaguje! Posto imam odvojeno zakljucavanje na alarmu i centralnoj, ja stisnem dugme za odkljucavanje na centralnoj i on krene da svira. Posle toga sam mogao normalno da iskljucim alarm. Ocigledno su lopovi imali neku vrstu ometanja.... E sad, zovnem ti ja policiju, i oni mi kazu da je megane ukraden na ovoj adresi. Ja se okrenem, a komsijin megane koji je bio parkiran dva mesta od mog.... njega nema :S Ja odem do policiske stanice, i inspektor mi kaze da su za to vece ukrali 14 renault megana i jednu renault lagunu. Poceo je da se krade ko blesav! Odem ti ja i pazarim lavlju kandzu....sad malo mirnije spavam, inace auto ima full kasko. E sad dobro je sto je i pored tih sistema i lavlje kadnze auto parkiran na mestu koje ima 24h video nadzor :) Cak su mi i u delta djeneraliju rekli da ce morati renault da stave u rizicnu grupu (citaj da kasko bude skuplji) posto je poceo da se uzas krade!

E, sad sto se tice golfa, mom teci su ukrali pre nekih dva-tri meseca novog golfa, a imao je zeder, alarm, kod kljuc. Mislim da su ga lepo odvukli, a tu ne pomaze ama bas nista! I on je bio kasko osiguran! Na zalost cifra koju dobije od osiguranja nije ni priblizna ceni istog takvog automobila :)

Na zalost....to je realnost....cak sam pricao sa drugarom koji je u Holandiji (koji je holandjanin) koji se cudio sta ce nekom uopste renault... :) Ja mu samo reko, prijatelju, Srbija je ovo!
[ Sc0rp10 @ 02.03.2009. 09:37 ] @
Cek,a kako su ukrali komsijinog megana,ako je bio parkiran 2 metra od tvog?Znaci da je i njegov auto bio pod video nadzorom?
[ millko @ 02.03.2009. 20:48 ] @
kod mene u naselju za otpirlike 2-3 dana (noci) ukradena su 3 ranaulta,2 megana i jedan clio.jedan megane je vracen,radilo se o 1.5 dci motoru,2003 god.automobil nije imao niti jednu "naknadno ugradjenu" zastitu.kod vracanja vozila trazio se "otkup" 3k eura.vozilo po povratku je imalo razbijeno zadnje staklo,citac rkartice je bio razvaljen,sto dovodi do zakljucka da je "pala i "sirova" kartica u ruke lopinama:)
[ damnjankg @ 05.03.2009. 21:14 ] @
Meni su pokusali pre Hyundai Pony da ukradu, al dogurali ga do prve raskrsnice samo.

zeder + alarm +prekidac ili kombinacija tastera u kabini ( secam se da je moj drug imao na kolima kombinaciju: kontakt. Dva puta kocnica. Upalis grejac zadnje shoferke. Iskljucis grejac zadnje soferke. Palis masinu. ) i naravno + kasko. :)
[ Nocni @ 11.03.2009. 02:58 ] @
Slažem se, kako neko reče, da je ovo malo pogrešno odabran naslov teme... možda bi bolje bilo razgovarati o tome kako zaštiti svoj auto od lopova nego raspravljati o tome koja se auta više ili manje kradu...

Kao prvo globalizacija je učinila svoje i alati za krađu vozila, poznatiji kao immo killeri sada su dostupni svakome, možete takvu spravu naručiti preko interneta i poštar će vam je donijeti kući...
Evo samo 1 od primjera gdje i sa kojom lakoćom se to kupuje: OVDJE KLIK
Znači preko noći ste opremljeni za čitave grupacije novih vozila... Naša policija se naravno ne bavi time ko to kupuje, zbog čega i sl. a i da proprate dio toga to bi bilo iz razloga da budu u talu sa njima i da imaju određeni procenat

Treba znati da svi ti alati rade na istom ili sličnom principu i na osnovu toga zaštiti svoje vozilo...
Samu zaštitu treba prepustiti profesionalcu elektroničaru koji tačno zna kojim kanalima i na koji način ovi uređaji upisuju sadržaje u centralne jedinice vozila i koji će znati da spriječi tu komunikaciju a da se pritom vozilo zbog te zaštite normalno ponaša i ne "napuni greškama". Ovu komunikaciju vlasnik bi tačno određenim postupkom morao da vrati u normalu isključivo prilikom odlaska na servisiranja vozila.
Uz ovo i još jedan običan prekidač koji bi bio postavljen na nekom egzotičnom mjestu.... i još važnije od toga je da stručno lice odabere šta on u stvari prekida a to je kod svakog modela auta različito... ovo bi bila idealna zaštita vozila od krađe i svakako je bolje nekom dati stotinak eura za te zahvate nego kupovati razne alarme ili mehaničke zaštite kao da smo u prošlom vijeku. Prekidač je tu ako se potencijalni lopov na bilo koji način domogne originalnog ključa/kartice, da i tada spriječi odvoženje...

Znači treba sa znanjem i sa iskustvom biti korak ispred lopova a vjerujte mi da je to moguće. Naravno ne sa običnim jeftinim i izvikanim alarmnim uređajima i još smješnijim "kandžama" i sl...
Smiješno je očekivati da se možete odbraniti od tovarenja vozila na šlep službu jer za to je ipak potrebna polisa kasko osiguranja ali na taj način se, po mojoj gruboj procjeni, odvozi 0,5% vozila...

Pozdrav


[Ovu poruku je menjao Nocni dana 11.03.2009. u 04:11 GMT+1]
[ vladd @ 11.03.2009. 09:44 ] @
Teorija jednostavno nije tacna.

Nemoguce je biti "korak ispred" lopova, ni u tehnoloskom niti u bezbedonosnom smislu

Obican korisnik vozila je izolovan misticnim tajnama proizvodjaca vozila, podaci o njegovom vozilu su pristupacni ovlascenom servisu, a samim tim i lopovima. Njima je sve mnogo pristupacnije.

Drugo, angazovanje kojekakvih programera ili hakera, mnogo je lakse kriminalcima nego korisniku vozila. Uz masnu novcanu nadoknadu, hakeri su spremni da prodaju dusu kriminalu, i to poprilicno bezbedno.

Sa druge strane, svaki programabilni, programirani sistem je podlozan nekoj vrsti tehnoloskog i programskog napada.

Zato korisnik, u ogranicenjima u kojima se nalazi, moze samo par stvari da preduzme.

Da se lati ugradnje dodatnog sistema, elektronskog, mehanickog, ili kombinacija po zelji, a nakon toga, poprilican nadzor nad vozilom.

Ne pozajmljivanje vozila, ne ostavljanje vozila po praonicama kola. Ne ostavljati bez nadzora u praonici, a ne prepustanje vozila bez posmatranja peraca i ubijanje vremena uz espreso, ili uopste ne posecivati praonice, sto zbog bezbednosti vozila, mozda vise zbog uredjaja za pranje visokog pritiska.

To je osnovno za novo vozilo.

Kod polovnjaka je malo kompleksniji problem, ta mlada je vec bila u braku, i posedovanje originalnog kljuca je moguce kod vise osoba.
Stvar je vlasnika koliko zeli da se potrudi oko takvog vozila. Problem je nesto veci, bazni bezbednosni sistem je ozbiljno nepouzdan..

Poz.
[ cozmo_im @ 11.03.2009. 10:10 ] @
Tajni prekidac, povezan sa tajmerom i sistemom paljenja je majka mara bezbednosti.

Prvo, teoretske sanse da ga nadju su ravne nuli.

Kad auto stane, nema sanse da ga pokrenu jer mislim da se nece smarati da cerupaju po sistemu paljenja da bi skinuli blokadu.

Recimo, meni je auto "slobodan" 50 sekundi od davanja kontakta i nakon toga se ukljuci blokada i dovidjenja. Cak i ako nadju prekidac pukim slucajem tesko ce znati sifru (koju sam ja odabrao) za iskljucivanje blokade (postoje razne varijante sa davanjem kontakta, iskljucivanjem kontakta, pritiskanjem ovog - onog i slicno). Takodje moj skriveni ima i foru ako nema kontakta tako da (vrata, gepek i to... xexe;)

Pri tom, on je nevezan za alarm. A isto tako meni je recimo alarm nezavisan, tj. radi i bez akumulatora (mada znaju sigurno kako to radi, ali svejedno sto vise zezalica, brze ce odustanu).

Znaci - fabricka zastita, alarm, kandza, skriveni taster i to je to...
[ Nocni @ 11.03.2009. 11:15 ] @
vladd, ne bih da ulazim u polemiku jer nisi shvatio suštinu onog što sam ja napisao a daješ ocjenu da nije tačno...
Ne postoje "mistične tajne proizvođača" a vjeruj da se može biti daleko ispred lopova, koji samo koriste ono što elektroničari naprave a o tome kako to u stvari radi ne znaju ništa.
Najjednostavnije, ako znaš do detalja kako radi uređaj sa kojim lopov može ukrasti određeno vozilo onda znaš i kako da mu spriječiš tu komunikaciju i onemogućiš ga da uradi immo off... zato sam i rekao da to treba prepustiti profesionalcu koji to ima u malom prstu...
Lopov nema cijelu noć na raspolaganju da upali vozilo, i ako mu ne pođe za rukom da upiše sadržaj tj. ako uopšte nema nikakve komunikacije sa centralom motora on će to vozilo da napusti.
Što se tiče prekidača, on treba da prekida neko od pomoćnih napajanja od značaja za sam rad motora a ne relej za verglanje ili bilo šta vezano za samu bravu i kontakt... na ovaj način, iz ugla lopova postaje previše komplikovano i ići će da potraži drugi auto kome će moći za 2 sekunda da ugasi alarm a za 5 sekundi da upiše sadržaj za immo off.
neču više polemisati sa tobom... bio mi je simpatičan naslov teme pa sam bacio pogled i dao svoje mišljenje iako nisam redovan na AutoZone forumu...
[ cozmo_im @ 11.03.2009. 11:24 ] @
Citat:
Nocni: Što se tiče prekidača, on treba da prekida neko od pomoćnih napajanja od značaja za sam rad motora a ne relej za verglanje ili bilo šta vezano za samu bravu i kontakt... na ovaj način, iz ugla lopova postaje previše komplikovano i ići će da potraži drugi auto kome će moći za 2 sekunda da ugasi alarm a za 5 sekundi da upiše sadržaj za immo off.


Tacno tako. Kod mene sve radi normalno samo sto nece da upali kad je ukljucena blokada. Ne pomaze ni skidanje klema s akumulatora... Moze da se vergla, daje konakt, sve radi osim sto auto ne pali. Povezano je tako da mora da bude iskusan serviser i da se bakce sa sistemom paljenja da bi premostio blokadu.

A za tih 50-tak sekundi i manje moze da ga odveze samo 200-300 metara najvise. Moze jedino da ga odslepa, ali to je onda ipak malo veca operacija...

A svaki sistem zastite (osim ovog) moze lako da se provali, jedan nas zet se bavio alarmima - cak i ja sad znam da ih "ukinem" na dosta modela automobila:)

Radio je covek i original zedere (u ovlascenom servisu za zeder) i kaze da se to skida zacas, isto kao i kandza - ali ipak oduzima neko vreme.

Pa ako imas alarm, zeder, kodirani kljuc i slicno, lopovi ce potraziti drugi auto sa manje zastite. Ako se namerace bas na tvoj, nema pomoci, svejedno ce ga ukrasti.

Ostaje samo taj prekidac kao poslednja stavka (i najbolja).
[ zokij @ 12.03.2009. 11:49 ] @
Koliko može da košta ugradnja takvog prekidača kod auto-električara, otprilike?
[ Marisav @ 13.03.2009. 19:41 ] @
Citat:
jejen.scgE sad dobro je sto je i pored tih sistema i lavlje kadnze auto parkiran na mestu koje ima 24h video nadzor :)
Video nadzor ti nista ne znaci. Na bajkerskom forumu (BJbikers) je napisano da su tipu ukrali motor, a sa video snimka se vidi lopov. Policija do dana danasnjeg nije otkrila tog lopova. Motor je bio parkiran pored banke, koja ima postavljene sigurnosne kamere pa je lopov snimljen.




[ vladd @ 14.03.2009. 11:06 ] @
Da ne polemisemo previse oko izvrtanja terminologije.

Nadzor podrazumeva blizinu zivih ljudi, video kamera ili alarm u pustari ne znace nista, kao sto ne znaci puno ova slika ispred banke.

Da je bilo nekoga u vidnom polju (makar i kamere), prica bi imala drugi kraj...


Citat:
Nocni: ...Ne postoje "mistične tajne proizvođača" a vjeruj da se može biti daleko ispred lopova, koji samo koriste ono što elektroničari naprave a o tome kako to u stvari radi ne znaju ništa....


Recimo pozarni kabal na audiju, verovatno se svaki vlasnik informisao gde se nalazi(kroz koju zonu se provlaci) i kako lako lopovi dodju do njega i deblokiraju alarm vozila...

Ili prikljucak za komunikaciju, njegova zgodna lokacija, na X5, koji se krade lakse i brze od Zastave..

Ili pristupacni OBD sistemi(prosta CAN komunikacija, ali prosta...koliko je prosta i razjasnjena javno, za obicnog vlasnika, da bi mogao nesto da doradi ili preuredi), preko kojih se promeni kompletan sistem kodiranja, takodje pristupacno vlasnicima...

Ili na Golfu 2, fabricka greska u instalaciji, koja omogucava da uz kombinaciju prekidaca za svetlo, ventilator, i kod nekih modela dodatno, omogucava davanje kontakta(paljenje dobija +) i bez kljuca...naravno, svi znamo koliko je zakljucavanje volana prepreka...

Ove podatke sam saznavao godinama, i razumeo principe koje koriste, sto je sigurno problem za vecinu vlasnika, iako mi ne znace nista u zivotu, samo mi podizu paranoju...

A koliko se razumeju ili ne razumeju u elektroniku, nije ni vazno, vazno je da elektronicarima dostave potrebne podatke i delove za multipliciranje sistema za kradju, vrlo konfornih...za "rad"..

Poz

P.S.
Ovih dana se intenzivno kradu Lagune i Megani...stigao softver...a vlasnici mirno spavaju...i zasigurno znaju koja se zona "napada" hakerski...
[ BokasaTzar @ 15.03.2009. 09:17 ] @
Evo nekih ideja za ‚‚uradi sam‚‚

- promena načina otvaranja haube
- ugradnja sopstvenog prekidača na boš pumpu (el.ventil iste)
- ugradnja sopstvenog prekidača na bobinu
- prekid goriva ventilom ‚‚sam svoj majstor‚‚ (dizel) ili elektroventilom (benzin)
- kalibar 7.62 mm (za sačekušu na semaforu)

A možda je bolje i nemati auto u najrizičnijoj kategoriji ?
[ vladd @ 15.03.2009. 11:11 ] @
Takodje, da su dostupni, lako podaci proizvodjaca, mogao bi se dodati neki dopunski sklop na "confort module", ili ECU, ukljucen prekidacem ili daljinskom komandom.

Citat:
BokasaTzar: Evo nekih ideja za ‚‚uradi sam‚‚
.............
- kalibar 7.62 mm (za sačekušu na semaforu)



Ovo je bas opak izbor

Lista "kradljivih" vozila je ocigledno promenljiva stavka, modernizuje se, tako da je posedovanje bilo kog vozila izvor problema.

Licno nisam previse za ugradnju dodatnih elektroventila, na ionako kriticnu opremu oko motora novih modela automobila. Nekako mi lici na uvodjenje jos jednog izvora problema.

Intervencije na elektronici se mogu pouzdanije i bezbednije doraditi, prekinuti i uvesti novi signali, lakse je doci do kvalitetnih dopunskih sklopova(makar bili izradjeni u domacoj radinosti), nego presecati cevi relativno visokog pritiska, uticati na rad pumpe za gorivo i regulator pritiska goriva...

Deluje mi bezbednije elegantnije i lakse, sakupiti signal otvaranja vrata sa raznih lampi za aktiviranje dodatnog alarma, rucne kocnice, senzora kretanja u vozilu (u pretpostavci da je fabricka blokada probijena), dopunski alarm i blokada bi funkcionisali i kada bi provalnik imao originalan kljuc.

Poz
[ BokasaTzar @ 15.03.2009. 20:17 ] @
Vladd,

Slažem se za elektroniku, ali nestručan sam za istu, mnogo mi je lakše da se držim mašinstva.

Elektro ventil na benzincu se uzme od gasnog uređaja, neće napraviti dodatni otpor gorivu. Lako i bezbolno

Za dizel je problem u preseku dovoda nafte, stvara se značajan otpor protoku, pa kod common rail-a pumpa visokog pritiska trpi značajno, pogotovu zimi.
Može loptasti ventil, ali mana mu je ručno otvaranje, jer usled njegovog kružnog kretanja treba mu motor, a ne elektromagnet sa kotvom (zapravo može el.magnet ali bi bio nepraktično veliki)

Za dizel mi pada na pamet i rešenje sa malim el.ventilom koji bi pustio vazduh u ulaz boš ili common pumpe, ali u zavisnosti od vozila, usledilo bi više - manje mučno ‚‚dihtovanje‚‚ instalacije. Mada, se to radi sa osmehom ukoliko si auto upravo spasao krađe.

Ko ima gas može da snabde onaj birač gas-benzin dodatnim prekidačem koji će da ostavi otvoren ventil za gas kad ga pališ na benzin, pomeša se gas i benzin, a onda ga ne upali ni šibicom, a kamo li na gurku.

Hauba služi da ga odmah postavi pred dilemu kako da priđe autu koje ima osim alarma i nešto od gore pobrojane zaštite.

Inače ako se zainate odvući će ga!

U zadnje vreme stvarno sačekuše su ređe nego veselih 90-ih, ali više ima narkomana (na svi nivoima)

Opet se svodi na ne imanje skupljeg ili popularnog auta.

U Srbiji (u Beogradu pogotovu) ostaviti imovinu od preko 15K EUR na ulicu, može samo jaako neoprezan čovek.
A biće sve više nadrogiranog ili krajnje očajnog sveta!
[ vladd @ 15.03.2009. 20:48 ] @
Mislim da mora, i da je najbolja, kombinacija i elektonike i masinstva.

Sadasnji automobili su solidno ukomplikovani, i mehanicki i elektricno.

Recimo da se ugradi prekidac sa elektro ventilom, to moze da uspori kradljivca na par minuta.

Jednostavno, ako ubaci klon u OBD sistem, javice mu se greska u sistemu goriva, i ostaje mu da otvori haubu i preveze ili otvori ventil.

Ubacivanje dodatnih zica nije nimalo jednostavno, da se sakrije, posto je postojeca instalacija modularna, lako ce naci viskove..

Takodje, nije puno prostora ostavljeno, za dodatke, i cesto se mora istrazivati kuda se provlace instalacije za gorivo, o struji da ne pricam..

Trece, moze da se dogodi, ako je trapav, da crkne pumpa za gorivo, ili da nabije pritisak koji ce rastaviti neki spoj ili izazvati naprslinu creva, sto moze da napravi jezivu stetu, pa iako je spaseno vozilo (ako se ne zapali), popravka je solidna stavka..

Dodatni sistem treba da omoguci da oduva napadaca, da ga zbuni i da mu produzi vreme na nivo neizvesnosti, kada mu je lakse da odustane i napusti vozilo, bez ideje kako da ga pokrene, i da mu opremu za pljacku koju nosi napravi nekorisnom...

A nakon toga, da vlasnik normalno koristi vozilo..a ne da ga vraca iz mrtvih...


Poz

[ BokasaTzar @ 17.03.2009. 05:44 ] @
Znam sve o komplkacijama,

osetio sam na sopstvenoj guzici (a nisam baš od onih koji vole da čačkaju)

Pazi, svaki automobil je poseban, ali vredi se pomučiti, jer će lopov svakako preći na drugi auto lakši za krađu.

Pouzdanost mora biti apsolutna !, a i vlasnik svestan sopstvene zaštite u svakom trenutku


[ Peca72 @ 17.03.2009. 14:57 ] @
P.S.
Ovih dana se intenzivno kradu Lagune i Megani...stigao softver...a vlasnici mirno spavaju...i zasigurno znaju koja se zona "napada" hakerski...


Koji modeli Megana se najvise kradu? Da li kradu i karavane ili samo limuzine? Pozzzz
[ kuntalo @ 17.03.2009. 17:45 ] @
Citat:
Peca72: P.S.
Ovih dana se intenzivno kradu Lagune i Megani...stigao softver...a vlasnici mirno spavaju...i zasigurno znaju koja se zona "napada" hakerski...


Koji modeli Megana se najvise kradu? Da li kradu i karavane ili samo limuzine? Pozzzz


Da znaš da je tačno. Kolega i ja imamo teoriju da se silni Megani u stvari kradu zbog prepakivanja. Francuska su vozila trenutno najzastupljenija međ' nakupcima, cene polovnih vozila u FR su stra'obalno pale, a zadnjih klupa, polica, tapacirunga i ostalih "rezervnih delova" nikad manje.

Strašno.
[ BokasaTzar @ 18.03.2009. 19:34 ] @
Reno je (kao sam čuo) davao svojim radnicima sjajne popuste (za nabavku auta) i otuda dosta mlađih polovnih Renoa

+ u Nemačkoj nema dobru cenu zbog problema sa elektronikom.

Cene rezervnih delova su među jačima i eto recepta za ‚‚rad‚‚ na Renoima
[ bakara @ 18.03.2009. 21:03 ] @
Citat:
BokasaTzar
+ u Nemačkoj nema dobru cenu zbog problema sa elektronikom.

Cene rezervnih delova su među jačima...

Ti to imas nekog novijeg renoa pa znas ovakve "detalje"?
[ Reno4 @ 19.03.2009. 23:42 ] @
Megani i Lagune se kradu jer je mnogo takvih vozila uvezno u zadnje vreme. Ako se ima u vidu da su ta vozila sa značajnom kilometražom, da se lupaju i kvare, logično je da je velika potražnja za polovnim delovima. A zna se kako otpadi nabavljaju vozila za čerupanje: skinuta s osiguranja i ukradena. Takođe, siguran sam da su za veliki procenat ukradenih auta i motora za nas napravljeni papiri i da su prodati na auto pijacama. Skoro je kolega imao problem s registracijom auta, kao auto s tim brojem šasije je ukraden u Beogradu. Utvrđeno je veštačenjem da je njegov auto s pravim brojem šasije, a da je taj ukraden "blizanac".
Dakle, ako se na našem tržišti proda npr. mnogo kia ceed i one će biti interesantne lopovima, kao sada VW, za kojim je sada ogromna potražnja.
[ vladd @ 20.03.2009. 02:19 ] @
Citat:
Reno4: Megani i Lagune se kradu jer je mnogo takvih vozila uvezno u zadnje vreme.



Ne nego je stigao softver i adapter za kloniranje kartica, pa je posao kradje postao jednostavan.

Poz
[ Peca72 @ 20.03.2009. 14:38 ] @
Ne nego je stigao softver i adapter za kloniranje kartica, pa je posao kradje postao jednostavan.

Vladd jer je taj softver i adapter za kloniranje kartica za Megan 2 i 3 ili su provalili i za jedinice pa su i oni na meti? Hvala puno. Pozzz
[ vladd @ 20.03.2009. 18:01 ] @
To zaista ne znam, informacija je od jednog inspektora, nisam detaljisao sa pitanjima, jedino znam zemlju porekla uredjaja, Rusija..

Poz
[ Reno4 @ 20.03.2009. 23:35 ] @
Citat:
vladd: To zaista ne znam, informacija je od jednog inspektora, nisam detaljisao sa pitanjima, jedino znam zemlju porekla uredjaja, Rusija..

Poznato je da panduri sve znaju i uništavaju svaki kriminalni korov još u začetku :-)))))))))

[ vladd @ 21.03.2009. 00:49 ] @


Samo je bio nadrndan sto je u kratkom roku stiglo vise od 30 prijava, inace nije pokazivao interesovanje da otkrije pocinioce.

Izgleda da im se neko neplanirano ugurao u reon

Poz
[ zex24 @ 21.03.2009. 10:25 ] @
Citat:
vladd: Ne nego je stigao softver i adapter za kloniranje kartica, pa je posao kradje postao jednostavan.

Poz


To znaci da taj neko mora da se docepa tvoje kartice da bi je klonirao? Npr u autoperionici?
[ vladd @ 21.03.2009. 13:24 ] @
Predostavljam da je tako, mozda i u servisu, mozda imaju neku servisnu bazu, kao za mobilne, zaista ne znam, verovatno ce se pojasniti metoda kada pukne doticna ekipa.

Poz
[ popusicko @ 23.03.2009. 21:52 ] @
http://www.frekvence1.cz/cs/o_nas/deni_na_f1/deni_199.shtml


Istina ili ne procenite sami.
[ bakara @ 23.03.2009. 22:10 ] @

Glupost...
[ Zarko Silic @ 24.03.2009. 08:32 ] @
Nije glupost.

Ovi tipovi koji su tako otvoreni, stvarno se tako otvaraju.

Sveko vozilo ima "svoje" metode. Prikazane metode nisu univerzalne vec se odnose na odredjeni tip vozila ili tacnije na odredjeni tip iz odredjene generacije.
[ Zarko Silic @ 24.03.2009. 09:04 ] @
Citat:
zex24: To znaci da taj neko mora da se docepa tvoje kartice da bi je klonirao? Npr u autoperionici?


Ne,

nije mu potrebna tvoja kartica. Sasvim lepo otera auto i bez nje..
[ vladd @ 24.03.2009. 11:25 ] @
Citat:
bakara: Glupost...


Ty videa jsou absolutní hloupost. Každý kdo o autech něco ví, tak mi dá za pravdu....

I ja da dodam svoj glas, da je glupost.

Od svih ponudjenih varijanti, jedino ona sa odgusivacem kanalizacije ima nekih tragova realnosti, ali za golfove 1 i 2.

Elektrosok sluzi da pobije elektroniku, alarm koji se dere, a ne da je natera da radi, verovatnoca je manja od udara meteora u muvu u letu.

Magnetom da otvori G5, ili slican VW je gotovo nemoguce. Sasda bas krpim jednu bravu, i ne vidim na sta i gde bi magnet mogao da deluje a da ne zakoci ceo mehanicki sistem. Da indukuje 12V na pravi nacin, odredjenog trajanja u kablu do brave?? I to jos kroz gvozdje!!

Mehanizme gepeka svi znamo kakvi su, pristip je tezak i kada je otvoren gepek. Cak i da postoji bezbednosba rucica za otvaranje gepeka iz unutrasnjosti, obicno se zaokrece za 90 stepeni i tesko je ubaciti bilo sta i kada je otvoren gepek.

O TV daljincu necu ni da pricam, in je IR, a alarm je rf, to bi bilo kao da gledas tv program na plotni sporeta:)

Poz.


[ Zarko Silic @ 24.03.2009. 13:05 ] @
Rekao sam da svaki tip (generacija) nosi svoje metode.

G5 ne ide sa neodiumom, ali postoje auta sa "slobodnom" kotvom koja idu.

IR radi na onim modelima kod kojih je i brava IR. (Evropa do 1994; Japanci do 2000.). Isto tako ne za sve.

Za RF postoji suptilnija verzija skenera koji bez problema za 15 min odradi pola auta na parkingu (RTL-TV HU je lepo demonstrirao).

Danas se skoro svaki auto moze otvoriti i zato je potrebna ugradnja dodatne, neserijske zastite. Osim toga, svaki dodatni vid zastite, odgovara lopova od prvobitne namere. U svojoj preksi na uzorku od oko 500 ugradjenih alarmnih sistema, samo u 3 slucaja je pokusana provala: 2 u nocnim uslovima na parkingu, neuspesno, i 1 slucaj pokusaja otimanja (pre 2000.te), takogje bezuspesno. HiDzek je odradio posao.
[ bakara @ 24.03.2009. 18:38 ] @
Citat:
zarsilic: Nije glupost.

Ovi tipovi koji su tako otvoreni, stvarno se tako otvaraju.

Sveko vozilo ima "svoje" metode. Prikazane metode nisu univerzalne vec se odnose na odredjeni tip vozila ili tacnije na odredjeni tip iz odredjene generacije.

Sta se tako otvara?

Imao sam skoro sve te automobile u vlasnistvu (osim bmw i toyote)
Idemo redom...

Elektrosok sa feliciom, kako mislis da ce el. sok da pokrene motor centralne?

Na fabiji nema sanse ovako da se otvori gepek, cak ni sa vecom silom.

Za magnet na golfu tek nema sta da pricamo, ne moze ni u teoriji.

Ovo sa daljincem je vec vladd objasnio da je daljinac IR a konkretni bmw ima komandu RF

Toyota, koja ima el. centralnu, otvaraju kao da je vakumska, necu ni da komentarisem posebno.

Ovde samo fali skakanje po krovu mercesesa i metoda sa ping pong lopticom
[ Zarko Silic @ 24.03.2009. 19:53 ] @
Metode sa ping pongom kao i metode sa paljenjem vatre su bile aktuelne kod jedne generacije sok senzora koji su reagovali na to i koji su otvarali centralne brave.

(Ping pong u akciji sam licno imao prilike da vidim 1993. god.)

Momci su na klipu pokazali poneke metode na ponekim vozilima. Malo su permutovali (pobrkali), ali su metode postojale (Fabia se drugom metodom mnogo lakse otvori za 1 sec).

Elektrosok drobilica se i danas koristi za deaktiviranje (unistavanje) pojedinih tipova alarmnih uredjaja (preko zmigavaca) mada je medoda malo bajata. Postoje sofisticiranije.
[ bakara @ 24.03.2009. 20:20 ] @
Citat:
zarsilic: Malo su permutovali (pobrkali), ali su metode postojale

Pa ja nisam ni rekao da se vozila ne mogu otvarati, ja sam prokomentarisao postavljeni video kao glupost.
[ Zarko Silic @ 24.03.2009. 20:28 ] @
Na vozilo, generalno atakuju 2 vrste lopova.
U prvu grupu spadaju “sitni” lopovcici, drogosi, koji provaljuju samo radi kradje “sitnisa” unutar enterijera dok drugu grupu cine “ozbiljne” lopovcine koje enterijer ne zanima.
Ove prve je tesko odvratiti bez obzira o kom sistemu zastite je rec, ali su oni ionako manje opasni. Medjutim, ove druge je potrebno dekontaminirati. Zbog ovih drugih se i ugradjuju razni sistemi NESTANDARDNE zastite.
(Nocni je to vec obrazlozio).

P.S. Vozila sa bravicama koje je Vladd prikazao otvaraju se mnogo brze i lakse drugim metodama. Cak i ako su pod dibstalom.
[ Tamara_K @ 18.04.2009. 11:53 ] @
Hajde da malo oživim temu. Za nekih 10 - 15 dana treba da preuzmemo kola marke vw polo od mog oca ( on čeka da mu stignu nova kola ). Čitala sam mnogo na temu krađe automobila i znam da je vw marka koja se nažalost najviše krade, ali kola dobijamo skoro za dz., pa ...
E sad moj otac ima LK i držao je auto u garaži, uz to auto je star 5 godina, ali je malo prešao i dobro je očuvan, a mi bi ( muž i ja) hteli da ga sačuvamo od lopova, nemamo garažu.
Koliko sam shvatila, a vi me prosvetlite postoje 3 tipa zaštite
1) mehanička
2) blokada motora
3) alarm
Što se tiče mehaničke zaštite, zamenićemo LK za zeder. Ostalo je ovo drugo i treće, konkretno zanimaju me dobri majstori u Bg, ako ne može reklama, molim vas da mi pišete na PP.
Ujedno bilo bi lepo da neko napiše tutorijal o vrstama zaštite automobila i prosvetli nas koji manje znamo ili ne znamo praktično ništa o tehnici.
Na raznim forumima piše svašta uz obaveznu sliku vučjaka čija glava viri kroz prozor i čuvenog "fakirskog jastučeta" tj. uzmeš 100 udica, staviš u jastuče i na vozačevo sedište, a onda lopova nađeš u urgentnom, gde mu ih vade iz stražnjice.
Nadam se da su ljudi ovde ozbiljniji i da imaju sluha za početnike ustvari početnice ( inače moj muž je potpuno nezainteresovan za pisanje po forumima, evo ja znam o metodama zaštite više od njega ).
E da, čula sam za neke majstore : Peđa sa Voždovca, Gile, Struja, ali nemam kontakte...
Hvala unapred
[ DrJekyll @ 18.04.2009. 12:37 ] @
tacno je da su otvarali automobile daljinskim upravljacem (IR) ali takvi automobili se ne prave zadnjih 15 godina.

za ostale snimke, sta reci, ne zna se koja je veca namestaljka, da li supermagnet na golfu koji "hvata" bravu udaljenu vazdusnom linijom 7-8cm, ili superbalon koji ima mogucnost da deluje silom na metal (a da pri tom on uopste ne pukne ili se deformise), ili vodoinstalater koji je uspeo da "napravi vakum" a to nije mogao da postigne zbog udubljenja vrata sa leve strane.

da je ovo sve laz potvrdjuje i cinjenica da ni na jednom snimku u trenutku "otvaranja" ne vidi unutrasnjost automobila, migavci koji trepere i slicno
[ vladd @ 18.04.2009. 13:54 ] @
Citat:
zarsilic: Na vozilo, generalno atakuju 2 vrste lopova.
U prvu grupu spadaju “sitni” lopovcici, drogosi, koji provaljuju samo radi kradje “sitnisa” unutar enterijera dok drugu grupu cine “ozbiljne” lopovcine koje enterijer ne zanima.
Ove prve je tesko odvratiti bez obzira o kom sistemu zastite je rec, ali su oni ionako manje opasni. Medjutim, ove druge je potrebno dekontaminirati. Zbog ovih drugih se i ugradjuju razni sistemi NESTANDARDNE zastite.
(Nocni je to vec obrazlozio).


Ovi "prvi" ne prezaju od lomljenja stakla, nista im u zivotu ne znaci sukob sa komsijama, zakonom..

Ovi drugi su mnogo drugi, nekada moze a nekada ne da se postavi uspesna zastita. Uglavnom ih zanima celo vozilo, pa tu negde i lezi prednost vlasnika...




Citat:
Tamara_K
Što se tiče mehaničke zaštite, zamenićemo LK za zeder.


Ovo je gotovo finalno resenje. Uz zeder preporucujem osvetljeno mesto, posebne srafove za tockove, i parkiranje na prometnom mestu...u sustini neka vrsta nadzora..


Poz
[ Tamara_K @ 18.04.2009. 16:13 ] @
Citat:
vladd: Ovo je gotovo finalno resenje. Uz zeder preporucujem osvetljeno mesto, posebne srafove za tockove, i parkiranje na prometnom mestu...u sustini neka vrsta nadzora..
Poz

Hvala na odgovoru, ali opet, neke stvari mi nisu jasne.
Što se tiče naše ulice, ona je mirna i preko puta je ambasada (panduri), što znači da ne moramo previše da brinemo. Međutim auto nećemo uvek parkirati ispred kuće, ko zna kuda ćemo sve stići ? I kad, u koje vreme? Zato bih ga obezbedila još nečim.
Postoji li rešenje koje objedinjuje alarm sa raznim blokadama ?
Ako postoji nešto takvo najmanje bi se patili, pa vas moim da mi pošaljete podatke o servisu na PP.
Malo sam šetala, većina bojih automobila je obezbeđena barem zederom, čak i novi jugići, a na jednoj opel astri sam videla ravno 4 nalepnice.
Čula sam o tim šrafovima, ali sam shvatila da oni služe da ti ne odnesu točkove ?
[ millko @ 18.04.2009. 18:28 ] @
dosta je o metodama elektronske zastite napisano.cobra alarm +mikro prekidac na skrivenom mjestu.sama cobra ima dosta "finih" funkcija
[ etjen @ 18.04.2009. 18:51 ] @
sasvim je dovoljan alarm u kombinacij sa zederom i nikad ne ostavljati NISTA u kabini kola.
naravno, uvek stoji da ako neko hoce da ukrade tvoj auto - ukrasce ga, pa makar ga paukom odvukao, ali sam ipak, duboko ubedjen da je u tvom slucaju dovoljno gore navedeno.
Za alarm moze bilo koji bolji alarm servis, ako se dvoumis, ja mogu preko pp da ti posaljem tel mog poznanika koji radi ugradnju alarma i koji je i meni ugradio alarm. (mada sa obzirom da ni mene ne poznajes-sta ti znaci moja preporuka?!? tako da ti je, pretpostavljam, bilo koji drugi servis ok )
[ Tamara_K @ 19.04.2009. 00:50 ] @
Hvala obojici
Etjen, moze PP, bila bih ti zahvalana.
A one fore sa skrivenim tasterima koji blokiraju npr. dovod goriva ?
Sta mislite o tome, alarm ili to, ali kod majstora koji ce znati kako to da uradi i gde da sakrije.
Procitala sam i foru o graviranju brojeva npr. registarskih tablica laserom na svim staklima, zvuci zgodno, lopov se nece smarati kradjom kola kojima posle treba da menja sva stakla. Nasla sam u BiH ( Sarajevo, Tuzla), u Hrvatskoj, u unutrasnjosti Srbije, ali ne i u Bg.
Inace nije skupo, ovi iz Tuzle kazu 8 KM po prozoru, znaci 4 jura x 6 stakala, oko 25 jura.
[ rinenad @ 20.04.2009. 17:02 ] @
Kasko je jedina sigurna zaštita i ne misliš o ničemu. Sve ostalo može onako da se opustiš.
[ Zarko Silic @ 20.04.2009. 18:10 ] @
Citat:
rinenad: Kasko je jedina sigurna zaštita i ne misliš o ničemu. Sve ostalo može onako da se opustiš.


Tacno, ali je i najskuplje.
Osim toga Tamara je pitanje postavila za vozilo koje nije novo i kod kojeg se isplativost kasko osiguranja dovodi u pitanje.
[ frenkijevac1 @ 20.04.2009. 20:42 ] @
Prijatelj je imao - IMAO - audi A6 full kasko osiguran kod nas. Auto mu je ukraden i kasko mu isplacuje samo 70% od vrednosti automobila. Pare jos nije dobio, a auto nema vec skoro mesec dana. Inace na njemu je imao samo fabricku centralnu na daljinski. Isao je na foru imam kasko i boli me k. I sad ga bas boli. Toliko o kasko osiguranju od kradje. Zakljucak: stavi lepo zeder i alarm i onda mozes da se opustis - bar malo :)
[ Nocni @ 20.04.2009. 21:55 ] @
Kao sto je vec ranije objasnjeno u ovoj temi, alarm i zeder nisu dobra zastita...
Za razliku od renoa kome lopov "prijavi svoju karticu" a volan mu se tada sam otkljuca... za vag grupaciju, osim nestandardne elektronske zastite koja bi sprecavala upisivanje sadrzaja u centralu motora i prekidala neko od pomocnih napajanja istoj... treba zastititi i samu bravu od lomljenja odnosno sprijeciti okretanje volana jer se ova auta odvoze i na nacin da se uopste i ne pali vec ga pomagaci guraju u branik sa drugim vozilom sve do odredista...
Od poznatih naprava koje su u ponudi mislim da oni klinovi nisu losi... da ne pisemo ko ih ugradjuje zbog reklame... a svakako i za tu vrstu zastite postoje nestandardne naprave koje su jos efikasnije... npr ugradnja mehanickog dijela brave od novijih mercedesa direktno na pusku volana koja se elektronski aktivira, moze se naci polovna, a velika je nepoznanica za lopove...

[Ovu poruku je menjao Nocni dana 20.04.2009. u 23:53 GMT+1]
[ dejankr @ 21.04.2009. 07:26 ] @
Citat:
rinenad: Kasko je jedina sigurna zaštita i ne misliš o ničemu. Sve ostalo može onako da se opustiš.


Kasko nije nikakva zaštita jer ni jednog lopova neće sprečiti da ti obije auto. On samo vlasniku omogućava da lakše podnese gubitak u slučaju krađe. Čak i da ti osiguanje isplati 100% vrednosti auta (a nijedno neće jer to nije smisao osiguranja), opet si na gubitku što novčano što duševno.

Znači kasko DA, ali ne samo kasko.
[ cozmo_im @ 23.04.2009. 09:47 ] @
Evo kolegi ukradose Toyotu Yaris i juce ga zovu i traze mu lovu za otkup!!

Jako je bilo cudno sto su ukrali Toyotu (i to sitni model Yaris, doduse njegov je u full-u), ali covek je malo imucniji, lopvoi mu znaju adresu, sve telefone, sve o njemu...

Izgleda da su ga tipovali zbog imucnijeg imovinskog stanja... bez obzira sto vozi manji auto, vidi se po drugim stvarima. Jer panduri su rekli da su u poslednjih par meseci ukradene samo 2-3 Toyote zbog otkupa... i sve izgleda su vlasnici bili maltene praceni zbog dobrog imovinskog stanja.

A nema kasko, Yaris je 2003. godiste... kupio ga je za kes lovu i prvih par godina placao kasko...

Auto je ukraden usred belog dana, ali on, osim fabrickog alarma, nije imao nikakvu drugu zastitu. Svejedno, kazu panduri da kod tipovanja nista ne pomaze. Ako te tipuju, ne zbog marke auta, vec ako procene da imas lovu - nema pomoci, ukrasce i Yuga samo ako procene da mogu da ti izvuku neku lovu.
[ ventura @ 03.05.2009. 21:00 ] @
Pa kasko je baš za ta jeftinija auta mnogo isplativije rešenje nego zederi/alarmi i sl... Takođe kad uplaćuješ kasko sam biraš procenat učešća u šteti, pa ako odabereš 30% učepća u šteti, platićeš 30% štete kad se desi.

Full kasko sa 0% učešća za auto od 10,000 evra košta oko 350 evra. Plus imaš onda one godišnje popuste ako nemaš štetu itd itd... Da ugradiš alarm i zeder košta te kolko jedna-dve godine full kasko osiguranja, a da će to sprečiti lopove - neće uopšte.

Kad sabereš period od 5 godina, kasko te košta više nego zeder+alarm, ali nivo zaštite ne može da se poredi... Ako ti se desi da ti lopovi ukradu auto, a ti imaš kasko i traže otkup, samo im poželiš sve najbolje i da ga u zdravlju voze...
[ HIP @ 04.05.2009. 09:43 ] @
Ja sad uzimam Mazdu 2 i full kasko uz nju. Ima elektronsku blokadu motora, kod kljuc ...
Alarm je kao dodatna oprema. Ima li svrhe uzimati ga
[ Deep|Blue @ 04.05.2009. 13:05 ] @
nece da se baci :)
ma kodirani kljuc i blokada motora i ne predstavljaju neki problem.
Svakako je dobro uzeti jos neki vid zastite.
Toplo preporucujem zeder. A ako ga uzimas sa kaskom, mislim da dunav daje neki popust ako imas ugradjen zeder.

Alarm slicno, samo ne znam kakvi su im ti fabricki alarmi.
[ vladd @ 04.05.2009. 15:51 ] @
Neka osiguranja su uslovljavala kasko tako da mora i zeder da se ugradi.
Istina, bilo je pre dve godine, sada mozda i nije takva situacija, ali je zeder ostao

Poz
[ bantes9 @ 04.05.2009. 18:54 ] @
Ipak je situacija malo drugacija pri kupovini novih vozila, jer ugradnja zedera u nekim slucajevima za sobom povlaci gubitak garancije.
[ rinenad @ 04.05.2009. 21:37 ] @
Kao što je pisao ventura kasko nudi i druge zaštite osim krađe. Imam aute bez kaska i sa kaskom pa znam razliku u opuštenosti. Na novijem autu svaka šteta košta isto ili više od kaska.
[ MOSLER @ 05.05.2009. 13:38 ] @
Veoma je bitno, koji auto zelite da kasko osigurate.Ako se radi o nekom popularnom modelu, narocito ako je u pitanju SUV, skoro je nemoguce dobiti kasko osiguranje bez ucesca u steti.Znam da je npr za BMW X5 i X6 kao i za Porsche Cayene full kasko kosta nekih 15% od vrednosti vozila sa ucescem u steti od 30%, i to pod uslovom da osiguravajuce drustvo uopste pristane da ga osigura.To znaci da jedan od pomenutih auta( koji u full opremi kosta blizu 100k evra) kasko osigurali i kada bi vam bio ukraden prve godine, bili bi ste u gubitku 45k evra!!!
[ markofpi @ 08.05.2009. 00:37 ] @
Posto se dosta pricalo o Renault vozilima, zeleo bih da cujem neke konsultacije, savete i licna iskustva. Naime, posedujem Lagunu i za sad nema niti jednu zastitu. Iz samo meni znanih razloga sam se odluzio za alarm. E sad tu nastaje pitanje koji uzeti (mislim na proizvodjaca), gde ugraditi i minimum koliko stvari/funkcija ugraditi u isti da bi osim sirene imao i realnu funkciju zastite vozila.

Prvenstveno me interesuje sta sve treba da ugradim u alarm (pejdzing, dojava na mobilni, imobilajzer, plivajuci kod....) da bi taj alarm, kako sam vec na pocetku rekao imao funkciju zastite, a ne samo pistanja!? Sto se cene tice svakako necu uzeti najosnovniji od 100eur ali ni neki sa jednom nulom vise u ceni.
Takodje koliko sam ja shvatio imobilajzeri se ugradjuju zasebno od alarma i da li postoje neke razlike i medju njime!?
I na kraju vasa licna iskustva, saveti i misljenja u vezi postavljenih linkova tj. proizvodjaca alarma!?




[Ovu poruku je menjao markofpi dana 08.05.2009. u 02:21 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao vladd dana 08.05.2009. u 13:45 GMT+1]
[ tdusko @ 22.05.2009. 19:17 ] @
Veceras je na vestima na b92 prikazan snimak kradje VW tuarega. Snimljeno kamerom koja je okacena na kuci i uperena u tuarega. Baji je trebalo 25 sekundi da busilicom probusi vrata, napravi kratak spoj, otvori vrata, "razbije" elektronsku blokadu motora i otera auto. Ja sam fasciniran. Koga interesuje, verujem da ce biti i u onom drugom terminu kada se prikazuju vesti.

Takodje, najavljeno je za 9 sati i emisiju "Patrola" da ce biti jos interesantih stvari u vezi kradje automobila
[ Zarko Silic @ 22.05.2009. 19:58 ] @
Citat:
tdusko: Veceras je na vestima na b92 prikazan snimak kradje VW tuarega. Snimljeno kamerom koja je okacena na kuci i uperena u tuarega. Baji je trebalo 25 sekundi da busilicom probusi vrata, napravi kratak spoj, otvori vrata, "razbije" elektronsku blokadu motora i otera auto. Ja sam fasciniran. Koga interesuje, verujem da ce biti i u onom drugom terminu kada se prikazuju vesti.

Takodje, najavljeno je za 9 sati i emisiju "Patrola" da ce biti jos interesantih stvari u vezi kradje automobila



Procitati traje duze
[ tdusko @ 22.05.2009. 21:16 ] @
Sad sam odgledao i patrolu. Izmedju ostalog rekli su da je jedan od najtezih automobila za kradju reno klio jer ima jako komplikovanu bravu na vratima. Najcesce se desava da lopovi prvo ukradu cep sa rezervoara, naprave kljuc i onda dodju jos jednom da auto oteraju.

Automobile koji nemaju bravu sa kljucem na vratima vec se otvaraju iskljucivo pomocu "daljinca", efikasno otvaraju busenjem lima i pravljenjem kratkog spoja. Lek je ugraditi metalnu plocu izmedju lima i kablova.

Od svih zastita, zeder je najbolji jer valjda jos nije bilo slucajeva da je auto ukraden sa zedera. Alarm naravno, moze da pomogne samo kod "lopova-pilicara" jer profi lopovi ocas posla provale frekvenciju na kojoj radi i otkljucaju. Lavlja kandza je takodje provaljena ali je bolja nego nista.
[ etjen @ 22.05.2009. 21:20 ] @
kako to ''provale frekvenciju''? Koliko sam ja upućen kod novijih alarma je to nemoguće uraditi jer je ''plivajući kod'' sa hiljadama kombinacija, tako da mu ništa ne vredi ako usnimi jednu ili deset njih.
[ tdusko @ 22.05.2009. 21:31 ] @
^ Iskreno, nemam predstavu kako to radi. Samo sam ukratko prepricao emisiju jer mi je bila interesantna. Ne mora da znaci da je to tacno.
[ etjen @ 22.05.2009. 21:47 ] @
na žalost nisam gledao emisiju, ali te priče za alarm sam čuo stotine puta a niko ne može da mi objasni kako to radi. Poznanik koji se bavi ugradnjom alarma mi je rekao da je takvo ''usnimljavanje frekvencije'' nemoguće... tj. da nema svrhe...
[ tdusko @ 22.05.2009. 21:52 ] @
^Net mi trenutno radi taman toliko da mogu da posaljem poruku ovde pa ne mogu da vidim sta ima na ovom linku ali ako te ne mrzi proveri sta ima ovde http://www.b92.net/video/video...category=905&nav_id=362056
[ etjen @ 22.05.2009. 22:06 ] @
link je samo najava za emisiju, pričaju o Tuaregu i o ''ćoravim'' bravama...
Pazi, ja znam da alarm nije nikakva posebna zaštita, lopovi kada (na bilo koji način) uđu u auto mogu vrlo brzo da nađu neku žicu alarma i da ga prekinu (a niko nešto naročito ne obraća pažnju na alarm kad se čuje-evo sad baš jedan urla kod mene već pola sata-verovatno zbog pljuska koji je padao do malopre) ali mislim da ne mogu tek tako, nonšalantno da ga isključe...
[ Zarko Silic @ 22.05.2009. 22:50 ] @
Sve je vec receno u prethodnim postovima.

Malo je neodgovorno posedovati ovakvo vozilo a ne uciniti nista na planu njegove zastite.

Lopov nema vremena da trazi zice. Ako posao ne obavi za par minuta, odustaje. Moze ga samo, iz obesti, politi kiselinom.
Voznje nema!

U "Patrolu" je receno, ili preneto, nekoliko proizvoljnih zakljucaka koji nisu istiniti, ali je generalno tacno to o cemu su pricali.

Skeneri za otvaranje postoje ali su sve cesce nemocni. Mislim da ih danas ni jedan lopov ne koristi.

Metode su surovije: auto se sece, ili razvaljuje do mesta ahilove pete.

Samo jedan mali "amandman" i korekcija zakona po pitanju prava na zastitu imovine pa bi broj kradja preko noci bio desetkovan.



al nece pa nece.

Valda misle na svoje sinove.
[ ventura @ 22.05.2009. 22:53 ] @
Citat:
zarsilic
Malo je neodgovorno posedovati ovakvo vozilo a ne uciniti nista na planu njegove zastite.


Neodgovorno je posedovati vozilo a nemati kasko... Sve ostalo, alarmi, zajebancije su čisto da bi se vlasnik osećao bezbedno, a ne zato što pružaju neki nivo bezbednosti...
[ Zarko Silic @ 22.05.2009. 23:04 ] @
Ne isplati se kasko osiguranje za vozila starija od 3 godina (od 5 pogotovo). Mora se uraditi dodatna zastita.

Na osnovu neke svoje statistike i uzorku od oko 500 vozila sa korektno uradjenom zastitom, bila su samo 2 pokusaja otudjenja, od kojih je jedno u pokretu sa prisustvom vlasnika (otimanje).
Oba pokusaja neuspesna.

[ ventura @ 22.05.2009. 23:20 ] @
Citat:
zarsilic: Ne isplati se kasko osiguranje za vozila starija od 3 godina (od 5 pogotovo). Mora se uraditi dodatna zastita.


Na koju foru se ne isplati?

Ne plaćaš ti istu premiju na nov auto i na auto star 5 godina.
[ Zarko Silic @ 23.05.2009. 00:07 ] @
Ne placa se ista premija, ali je i takva kakva je, prevelika. Osim toga, u slucaju otudjenja kao i ostvarivanja prava na naknadu, sto nije uvek bas jednostavno, ne dobije se iznos cene novog vozila vec se to radi po nekakvim njihovim tabelama. Cesto je vlasnicima vrednije njihovo vozilo od cene koju bi dobili kao naknadu.

Ima jos jedan znacajan momenat: visina iznosa kasko osiguranja nije ni u najmanju ruku zanemariva. Desava se da se ona placa godinama i da u zbiru to bude pozamasna suma pa se postavlja pitanje sta je isplativije? Da li placati kasko, ili eventualnu otkuninu. .

Mala sala, ali je kalkulacija uvek prisutna. Na primer jedna od kalkulacija: za 10 godina kasko osiguranja (nekoliko novih vozila u medjuvremenu) moze se kupiti jedno vozilo.

Sve su to razlozi zbog kojih se ljudi odlucuju na "samostalnu" zastitu svojih ljubimaca.

Moje licno misljenje je da novo vozilo treba kasko osigurati u prve 2 godina i to ne prvenstveno zbog kradje veci zbog eventualnih nezgoda koje su bas u tom periodu najskuplje. Nakon 3. godine mi se cini da je rec o nepotrebnom bacanju para.
[ ventura @ 23.05.2009. 10:41 ] @
Citat:
zarsilic: Ne placa se ista premija, ali je i takva kakva je, prevelika. Osim toga, u slucaju otudjenja kao i ostvarivanja prava na naknadu, sto nije uvek bas jednostavno, ne dobije se iznos cene novog vozila vec se to radi po nekakvim njihovim tabelama. Cesto je vlasnicima vrednije njihovo vozilo od cene koju bi dobili kao naknadu.

Ima jos jedan znacajan momenat: visina iznosa kasko osiguranja nije ni u najmanju ruku zanemariva. Desava se da se ona placa godinama i da u zbiru to bude pozamasna suma pa se postavlja pitanje sta je isplativije? Da li placati kasko, ili eventualnu otkuninu. .

Mala sala, ali je kalkulacija uvek prisutna. Na primer jedna od kalkulacija: za 10 godina kasko osiguranja (nekoliko novih vozila u medjuvremenu) moze se kupiti jedno vozilo.

Sve su to razlozi zbog kojih se ljudi odlucuju na "samostalnu" zastitu svojih ljubimaca.

Moje licno misljenje je da novo vozilo treba kasko osigurati u prve 2 godina i to ne prvenstveno zbog kradje veci zbog eventualnih nezgoda koje su bas u tom periodu najskuplje. Nakon 3. godine mi se cini da je rec o nepotrebnom bacanju para.


Moje iskustvo je totalno drugačije...

Evo ti npr. moj auto kad sam ga kupio plaćen je 32.000 evra (Golf V), kasko na njega prve godine je bio oko 1000 evra... A evo ti pregled po godinama, i koliku vrednost dobijam u slučaju krađe/100% štete:
1. Godina, 1000 evra premija, 27.000 evra osigurani iznos
2. Godina, 800 evra premija, 22.000 evra osigurani iznos
3. Godina, 600 evra premija, 17.000 evra osigurani iznos
4. Godina, 450 evra premija, 13,000 evra osigurani iznos

(cifre su aproksimativne, ali nije problem ni da potražim stare polise i izvučem tačne cifre)

Dakle, moj auto po nekoj VW računici vredi 20,000 evra (-18% za prvu godinu, -8% za svaku narednu), ali ja realno za njega ne mogu da dobijem više od 13,000 evra (koliko i jeste stvaran iznos osiguranja)... U suštini auta sa najjačim motorima i najviše opreme, najviše gube kad se prodaju polovna.. Jer kad staviš dva auta, moj i nečij klot sa najslabijim motorom, za kupca oba auta su Golf V, zabole ga što ovaj ima duplo jači motor, a što ovaj ima ratkapne i enterijer kao polo, što je ovaj servisiran u Poršeu a ovaj kod majstor žike, kupcu je to sve isto... I u tom kontekstu je i osiguranje, koje je sasvim realno.
[ etjen @ 23.05.2009. 12:46 ] @
Citat:
zarsilic

Samo jedan mali "amandman" i korekcija zakona po pitanju prava na zastitu imovine pa bi broj kradja preko noci bio desetkovan.



al nece pa nece.

Valda misle na svoje sinove.


e ovo je suština!
[ Zarko Silic @ 23.05.2009. 16:58 ] @
Citat:
ventura: Moje iskustvo je totalno drugačije...


Svako ima neku svoju racuniocu.

U ovom trenutku za tvog Golva tesko ces dobiti i 13.000, i u ovom trenutku je bolje da ti neko ukrade kasko osigurano vozilo jer ces dobiti vise nego da ga prodas.

Ali to je samo u ovom trenutku.

U nekom drugom trenutku je sasvim drugacije.
Jer da moras dati 32.000 eura za novog Golfa, 13.000 eura bi bilo malo za "skoro novog", ako je idealno sacuvan.

Osim toga ove cifre koje si naveo se ne poklapaju sa onim koje su meni na raspolaganju (1000 e za vrednost vozila od 32.000 ???).
[ Horvat @ 23.05.2009. 17:29 ] @
plus sto ukoliko ti ukradu auto a u njemu imas nesto bitno [potpuno nebitno sta je u pitanju],ni jedna cifra to nece nadoknaditi

sad moze se reci "ne ostavljaj nista u autu",jeste,odes do grada,na 5 min na putu do negde i sad ces svaki put vuci sa sobom sve stvari iz auta?

a i to sto je zare rekao,dobices ti 13 kila,ali sta ces posle s tom lovom moci kupiti,takav auto kao sto ti je ukraden?

nego taj snimak kradje za 25 sec,ima negde da se pogleda?
[ ventura @ 23.05.2009. 21:50 ] @
Citat:
zarsilic: Svako ima neku svoju racuniocu.
U ovom trenutku za tvog Golva tesko ces dobiti i 13.000, i u ovom trenutku je bolje da ti neko ukrade kasko osigurano vozilo jer ces dobiti vise nego da ga prodas.
Ali to je samo u ovom trenutku.

Kao što vidiš iz računice u svakom trenutku sam mogao da kupim takav isti auto, naravno polovan, ali isto godište.


Citat:
zarsilic:
U nekom drugom trenutku je sasvim drugacije.
Jer da moras dati 32.000 eura za novog Golfa, 13.000 eura bi bilo malo za "skoro novog", ako je idealno sacuvan.

Pa osigurana premija od 13.000 evra je tek nakon četiri godine... Normalno je da od kasko osiguranja nakon ćetiri godine i 250k pređenih kilometara ne možeš dobiti nov auto..

Citat:
zarsilic:
Osim toga ove cifre koje si naveo se ne poklapaju sa onim koje su meni na raspolaganju (1000 e za vrednost vozila od 32.000 ???).

Kolko ja vidim na prvi pogled cena osiguranja je 3-4% od premije što je ja mislim normalna cifra... Inače u pitanju je Dunav Osiguranje..

Citat:
Horvat: plus sto ukoliko ti ukradu auto a u njemu imas nesto bitno [potpuno nebitno sta je u pitanju],ni jedna cifra to nece nadoknaditi

sad moze se reci "ne ostavljaj nista u autu",jeste,odes do grada,na 5 min na putu do negde i sad ces svaki put vuci sa sobom sve stvari iz auta?

E jebiga sad... Nekome crtež deteta naškraban u vrtiću može biti od neprocenjive vrednosti, i šta sad osiguranje treba da se bavi i tim stvarima?

Ne znam šta to ljudi mogu da ostavljaju u autu toliko vredno, a da nije mizerna vrednost u odnosu na cenu automobila? muziku, GPS, laptop, reket za tenis?

Citat:
Horvat:
a i to sto je zare rekao,dobices ti 13 kila,ali sta ces posle s tom lovom moci kupiti,takav auto kao sto ti je ukraden?

Da. Isti takav, što znači polovan.
[ Zarko Silic @ 23.05.2009. 22:46 ] @
Tako razmisljas ti i mozda jos po neko.
Drugi ljudi, ne. Nit prelaze 50.000 godisnje, nit "nepaze" na svoje licne stvari, nit imaju prijatelja u osiguranju koji umeju ubrzati proces naplate, nit ovo nit ono.
I sto je potpuno logicno, nikad ne bih menjao svoje vozilo (prvi vlasnik) za bilo koje drugo polovno koje mogu kupiti za pare dobijene od osiguranja.

I sve su to elementi i cinjenice koje "normalnog" coveka navode na preduzimanju koraka radi zastite svoje imovine.
Onome ko ne vidi u tome racunicu, svakako ne vredi objasnjavati, a treba da postupi po svojoj savesti.


[Ovu poruku je menjao zarsilic dana 23.05.2009. u 23:57 GMT+1]
[ ventura @ 23.05.2009. 22:57 ] @
Citat:
zarsilic
I sve su to elementi i cinjenice koje "normalnog" coveka navode na preduzimanju koraka radi zastite svoje imovine.
Onome ko ne vidi u tome racunicu, svakako ne vredi objasnjavati. Treba da postupi po svojoj savesti.


Čekaj, jel ti stvarno misliš da bilo šta osim kaska može da zaštiti automobil od krađe?

Kažem bilo šta... Lavlja kandža, zeder, GPS, alarmi, blokade... Bilo šta?
[ Zarko Silic @ 23.05.2009. 23:14 ] @
Naravno da moze.

Sve ovo vreme pokusavam to da objasnim.

Nije auto bas tako jednostavno ukrasti kako se to nekom cini.

U mnogim tim misterioznim kradjma postoji dosta teksta izmedju redova koji se ne prezentuje.
[ Rins @ 24.05.2009. 00:15 ] @
@zarsilic

Kasko osiguranje kao sto ti je poznato nije samo osiguranje od kradje. Cak bih se usudio da kazem da je stvar opste kulture imati kasko osiguranje.
Ta bezbriznost nema cenu- govorim iz licnog iskustva. Ta bezbriznost je benefit i za tebe i za druge.
A i racunica za polovnjake ti ne stoji-pa bas za auta koja vrede 8000-9000eu kasko se visestruko isplati, premija je nekih 350 eu a svako i najmanje cesanje ce te kostati 100 evrica- da ne pricam o nekoj vecoj steti koja ide bez problema do 1000eu.
[ Nebojsa Milanovic @ 24.05.2009. 00:31 ] @
Mnogo se frljate sa kasko osiguranjem, kao da je to džabe. Hajde neko da napiše recimo za auto kupljen nov za 10k, pa u narednih 5 godina.

Dakle, koliko košta kasko i u par varijanti šta tačno nudi.
[ Zarko Silic @ 24.05.2009. 01:20 ] @
Za onoga kome je to benefit, neka osigura.
Onome kome ono ne ide u prilog, ne treba da osigura.

Jasno sam nekoliko puta naglasio da je rec o personalnoj kalkulaciji.

Meni licno ne predstavlj nikakav benefit. Presao sam preko milion kilometara na 4 i preko 250.000 na 2 tocka bez ogrebotine (ni svojom ni tudjom krivicom). Verujem da nisam jedini. I zasto bi onda kasko predstavljalo benefit.
Posebno sa kulturom to nema nikakve veze.

Ima kod nas u Vojvodini jedna "poslovica" kada je u pitanju osiguranje letine (rec je o 10%) koja kaze:

Placanjem ovakvog osiguranja svaku desetu godinu radis za osiguranje; Bog ne uzima ovako cesto.
[ Horvat @ 24.05.2009. 10:00 ] @
@ventura,ok,ako ti mislis da ces iste [ne]ocuvanosti naci auto za 13 kila,i da ti nece smetati manjak auta [doduse verujem da nece,jer imas drugi,ali recimo da nemas] na nekoliko dana,a auto ti je neophodan za posao,ti se onda samo uzdaj u kasko,cak sto vise,nalepi "sikjurd baj kasko" [sala mala ;)]

i da,ima ljudi kojima jedan crtez deteta je vredniji od bilo kojeg auta,ili taj laptop,na kojem mozda ima neki neophodan materijal... i tako dalje


kasko je priiilicno skup,isplati se za onog ko ima,kao dodatna mera
ali kako se isplati osobi koja jedva iskopa par kila eura da kupi automobil,ne znam


jedino od fizickog odnosenja nema zastite,od kradje postoje cake,mnoge su navedene ovde [a dobra je i ona mr. bean-ova :D]
[ denmla1000 @ 25.05.2009. 06:20 ] @
Kako skinu Zeder? Jel cuo neko? Jel video neko?
[ Zarko Silic @ 25.05.2009. 09:08 ] @
Evo misterije oko kasko osiguranja i njegovog iznosa.
Informacija je dobijena od DDOR agenta koji se bavi samo ovim poslom.


Osnovno kasko osiguranje iznosi 4,66% od iznosa osiguravajuce sume odnosno vrednosti vozila. Ono ne obuhvata stete cije su vrednosti do 200 eura vec samo one preko tog iznosa. (Sto znaci da sitne popravke morate sami snositi). Ako se zele pokriti i sitne stete, dodaje se na ovaj procenat jos 20%.
Isto tako ne obuhvata stetu nastalu kradjom kao ni nadoknadu stete za vrednosti koje su nestale a nalazile su se u vozilu.

Ako se zeli osigurati i od kradje na ovaj procenat dodaje se (za VW grupaciju) jos 80% kao i na celokupan iznos jos 5% PDV sto u krajnjem procentu izgleda ovako:

((4,66% + 20%) + 80%) + 5% = 10,57 %

10,57% je iznos koji se placa za ful kasko vozila iz VW grupacije. Ostala vozila su jeftinija (onih 80% se koriguje), ali ne drasticno.

Nije tesko izracunati koliki iznos treba dati za osnovicu od 32.000 eura. Rec je o 3.382,00 eura.

Ovo je 100% tacan podatak i odnosi se na danasnji dan.

Svaka niza suma povlaci za sobom „sitna slova“ za koja saznate tek onda kad dodje vreme za naplatu.
(nesto slicno kao i za garanciju od 7 godina )


Iz ovoga je lako izracunati da desetogodisnjim kasko osiguranjem kupujete jedno vozilo osiguravajucoj kuci. Isto kao i za letinu, a nema ni razologa da bude drugacije.

[ Nebojsa Milanovic @ 25.05.2009. 09:31 ] @
Hvala Žare, to su podaci koji su bili potrebni.

Ne verujem da će se i dalje pričati da je uzeti kasko "stvar opšte kulture" ;)

[ Horvat @ 25.05.2009. 09:34 ] @
Citat:
zarsilic
Isto tako ne obuhvata stetu nastalu kradjom

sta ovo znaci?
ako ti ukradu kola i pri tome razbiju staklo/odvale vrata ili sta vec,i kroz x dana se pronadje vozilo,oni ti ne nadoknadjuju ta vrata/staklo?
ili ti uopste ne nadoknadjuju ukoliko ti ukradu vozilo?

a tek ovo oko min. 200 eura stete :(
[neko je rekao da kada ima ovo,ne brine ni za jednu ogrebotinu,ap jbg,valjda mu ogrebotina nije 200 e]
[ ventura @ 27.05.2009. 00:45 ] @
zarsilic,

Ja sam pre 4 godine kupio auto koji je tada vredeo 32.000 evra, i kasko je bio oko 1000 evra prve godine... Moj prijatelj zimus kupio auto (džip, BMW, najrizičnija kategorija) od oko 60.000 evra i platio kasko nešto malo ispod 2000 evra... Koga god znam da plaća kasko osiguranje uvek je ta cifra 3-5% od vrednosti auta, što je i normalno za taj vid osiguranja.

Što se tiče ostalih varijanti 'zaštite' automobila, zeder se lomi, lavlja kanža se skida tako što se iščupa zajedno sa volanom, alarmi se konfekcijski isključuju i skidaju, kodirani ključevi se eliminišu uštekavanjem novog bord kompjutera, od GPS-a nema vajde čim ga uteraju u garažu gde poskidaju sve i nastave dalje, i na kraju krajeva, šta god da staviš nema pomoći kad lopovi na gurku ukradu auto pa posle na miru mogu da skidaju sve zaštite koje si stavio...

Te sve fizičke zaštite imaju jedinu svrhu da vlasnik auta nešto mirnije spava misleći da je siguran... Čak ni ne deluje po principu "lopovi će odustati, naćiće auto koji nema te zaštite", jer sve te zaštite nisu ama baš nikakav problem za lopove... A i često se dešava da lopovi unapred pripreme sve papire za ukradeno auto, tako da kad markiraju auto nema mu spasa...
[ Laza80 @ 27.05.2009. 08:44 ] @
Apsolutna zaštita od krađe ne postoji ali je na vozačima da razumno zaštite auto i tako povećaju potrebno vreme za obijanje kako bi lopov odustao i prešao na drugi manje rizičan auto.

Jasno je svima da je moguće da ukradu i auto sa zederom, ali koliko se to stvarno dešava u praksi? Da li je bilo zabeleženih slučaja? Mislim da bi im jednostavnije bilo da otmu auto dok vozač ulazi/izlazi nego da lome
volan ili ga šlepaju.
[ grozda @ 14.08.2010. 00:24 ] @
Emisija B92 ko nije gledao:
http://www.youtube.com/watch?v=lnUlcngQIeo&feature=related

Ispricacu vam moje iskustvo. Pre 10-ak godina primetim vrata mi otkljucana ujutru, neko je pokusao da skine bravu ali izgleda nije stigao (moja sreca).
Stavim bezicni mikrofon u kola i sa 8 sprata uhavtim ga na tuneu koji ima neko pracenje signala (posto sa padom napona beterije menja se i frekvencija) i tako ostavim cele noci.
Posle 3-4 dana probudi me lupanje i pucketanje preko zvucnika, pogledam kroz prozor neko pored kola, okrenem MUP i dok sam ja strcao dole mup je dosao sa obe strane i uhvate tipa u kolicima koji sa zenom ide i krade brave verovatno za nekog ko kasnije nareze kljuc i sl.

Ako neko hoce i nameraci se ukrasce vam bilo kako ... a najjednostavnije: http://www.youtube.com/watch?v=njMUTFcdfdg :)

I dalje stoji pitanje sta koristiti od zastite, koji tip alarma, blokade ... sta je najefikasnije u praksi ?
[ peromalosutra @ 04.02.2024. 20:34 ] @
Prošli četvrtak umalo ostadoh bez auta. Na vrata zvoni policija, kažu prijavljen im pokušaj krađe. Siđem na parking i imam šta vidjeti, zadnji mali prozor razbijen, auto otključan. U autu ne fali apsolutno ništa, ni jedan pretinac nije otvoren. Na prvu mi nije imalo smisla, dok nisam pokušao upaliti auto. Prc, kompjuter ne prepoznaje ključeve. Odmah pomislim da su pokušali da reprogramiraju ključeve.. Auto sam morao odšlepati do servisa paukom. Tamo iskusno prvo zagledaju OBD port i pitaju me da li sam ja izgubio poklopac od istog.. Naravno ne, sve je prije bilo na svom mjestu, ali sada je očigledno šta se desilo. Kasnije sam vidio 2 auta sa istom štetom u okolnim ulicama.

Kasko imam i to je jedina prava zaštita, mada i to nije idealno jer postoji minimalno učešće koje se mora pokriti + vjerovatno će da mi skoči premija.

E sad razmišljam, šta bi još bilo korisno korisni uraditi.

1. Staviti neku varijantu lavlje kandže. Znam ja da iskusni lopovi to sve olako riješe, ali cilj je više da postoji nešto izvana lako vidljivo što će lopovima da izreklamira da postoji komplikacija, pa će možda da pređu na lakšu metu.
2. Vidio sam da postoje brave za OBD portove. Ako već dođe do lomljenja prozora i ulaska u auto, računam da se banda neće dugo zadržavati, već imaju minut-dva da ubodu dijagnostiku u OBD i reprogramiraju šta treba. Kad vide bravu, ne vjerujem da će da se zezaju sa obijanjem iste, pogotovo što ne očekujem da je u pitanju iskusna auto mafija, već ekvivalent "script kiddies-a", naučili su trik i sad to ponavljaju. Sve što odstupa od scenarija će prouzrokovati odustajanje.
3. Neka vrsta skrivenog prekidača koji kontroliše relej napajanja pumpe za gorivo ili nešto slično. Pa ako i upale auto, neće daleko stići.

Kad već maštam, jedna varijanta koja mi se naročito sviđa je izmjestiti OBD port negdje druge, a ovaj originalni ostaviti, ali ubaciti između neku elektroniku koja puca neki malo veći napon na pinovima, pa kad stoka ubode svoju dijagnostiku, ima da vidi bijeli dim. Naravno, o ovome ne razmišljam ozbiljno, jer bih morao svaki put da objašnjavam servisu o čemu se radi i opet bi moglo da dođe do nesporazuma.

Poslednja stvar je parkiranje auta na prometnom i dobro osvjetljenom mjestu, ako već ne u garaži. Nažalost, ovo je teže postići u većim gradovima, mada je u ovom slučaju auto bio parkiran ispod bandere na 20 metara od zgrade sa 8 spratova, ali to očigledno nije bilo dovoljno.

Neke druge ideje?
[ sasa022 @ 05.02.2024. 00:22 ] @
Citat:
SASA M.:
Ovi lopovi se ne saginju. :) A i da hoce, ne bi mogli da se zavuku ispod...






Za ovaj gore, Porsche Taycan Cross Turismo pishe da je cena za matrix led farove koji su skinuti na ovaj nacin 9k evra.



Jaka ( glasna ) alarmna sirena povezana sa senzorima loma stakla i otvaranja vrata/haube sa dvostrukim sistemom aktivacije/deaktivacije
[ Java Beograd @ 05.02.2024. 07:29 ] @
Citat:
peromalosutra:... izmjestiti OBD port negdje druge ...


Ovo je jako popularno danas. Takođe: ugraditi potpuno drugačiji oblik OBD2 i imati adapter, koji je naravno kod tebe.

Na tehničkom pregledu, kad zakažem pa me pozovu, obavezno mi napomenu:
- opran auto
- prazan prtljažnik
- potpuno dostupan, pravi OBD2 port ili udenut adapter

Čim oni to tako napominju, kapiram da veliki broj ljudi radi "nešto" sa OBD2 portom, u smislu zaštite.



Sirena, alarm ... da ako je auto uvek tu, pored tebe, vidljiv s prozora. Ali, otićićeš u goste, ili ćeš da parkiraš dve ulice dalje ... i čemu onda alarm?



Jednom rečju: sve funkcioniše i ništa ne funkcioniše.
Zavisi kakav se lopov na tvoj auto nalateo.
Određenim sistemima zaštite ćeš se uspešno zaštititi od nekih lopova, ali ne i od nekih bolje opremljenih.
[ Ivan Dimkovic @ 05.02.2024. 08:28 ] @
Kolegi u DE su profi lopovi ukrali neki Mercedes (ne secam se vec koji, ali je bio AMG ;-) iz garaze dok je spavao.

Sutra se covek probudio, sisao u garazu (zivi u kuci svojoj) - ono, nema auta (verovatno vec na 1/3 puta do Litvanije). Ladno su u sred noci spoof-ovali alarm od garaze, otvorili vrata garaze i izvezli auto na izvol'te... u pm. Srecom imao full kasko koji je pokrio i kradju ali uz zajebavanja koja nikom ne trebaju (da ne pricamo o tome da neko vreme nemas auto).

Ove digitalizovane stvari su posast i divota za strucnije lopine... secam se YouTube klipova iz USA gde prilaze 2 crnje BMW 1M-uk, jedan ima laptop i neke gadgete i bukvalno za <20 sekundi krecu... sve snimljeno na kameram, ali dzaba... ni kamere im nisu neki odbijajuci znak.

Promenjen OBD port je dobra ideja - sa sakrivenim mehanickim kill-switchem jos bolja. Ali, ako nije stavljen kill-switch, ovi novi automobili imaju i remote unlock i start/stop, da se Joe Sixpack ne muci nego iz aplikacije ukljuci klimu, otvori auto i sl... jedino da se molis da nisi u mobilnom dometu u tom momentu pa da ne mogu da ga "nadju", al' ne sumnjam da i za to ima nacin.

[ kosmopolita @ 05.02.2024. 09:24 ] @
Ovo je tehničko pitanje ali postavljacu teme pise da je u Berlinu.
Berlin je primer smanjene bezbednosti zbog priliva stranaca.
U Berlinu zivi vise stranaca nego Nemaca.

Nije tehničko ovo o čemu pišem ali ako neko ima komentar bas bi me zanimalo.
[ ademare @ 05.02.2024. 09:26 ] @
Ima u onom nasem filmu " zna se ko ovde voli da krade " !

Taj visoko elektronski kriminal vec 30 godina obavljaju u 90% slucajeva Bugari i Rumuni ! Sto vise elektronike ima auto , on ga lakse opeljesi !

To svakako nisu amateri , ali mozda nisu bas sa mehanikom na ti .

Pa ih vise mehanicka zastita odvrati nego ta elektronika ?
[ test1234 @ 05.02.2024. 10:39 ] @
Ja sam u svog "Šumadinca", Fiat 500L, ugradio prekidač koji prekida odvod + kabla, debelog, pema alnaseru. Dobro je sakriven i skida mu se kurbla, ručka iz kabine, tako da se uopšte ne vidi. Taj prekidač prekida samo alnasovanje, ostala elektronika ostaje regularno priključena.

Sam Prekidač je od 400A od onih "Kareta" elektro kolica koje je proizvodio nekad Rade Končar iz Zagreba.

Onaj stari "Šumadinac", koji je "penzionisan", 2012 godište, je dvaput doživeo pokušaj kradje i prekidač ga je spasao. Ovaj novi još niko nije pokušao da krade, put,puj. 2020 godište.
[ DSL @ 05.02.2024. 11:00 ] @
Jako mi se svidja ova ideja o OBD killeru. Koliko se secam, na OBD interfejsu postoji stalnih 12V koji treba da napoje OBD interface. U sustini, mogao bi se ugraditi komad elektronike koji bi sa 12 digao na X00 VDC i cije bi preklapanje trebalo uraditi sa skrivenim prekidacem. Na tehnickom, prebacis na 12V i sve dobro. Posle prebacis na killing voltage i oko za oko, pasta za zube. U standardnom koristenju auta sve je transparentno i Bog da ih vidi...
E sad, ko sto rece Dimkovic, problem nastaje kod ovih sofisticiranih remote varijanti koje se ovde na severu Evrope bas koriste zimi, gde ljudi iz topline doma startuju auto da ih ceka toplo sediste, volan i suva stakla...
Sa druge strane, interesuje me i kakvom tehnikom odrade spoofing.. Tesko da ima komercijalnih varijanti na izvolite, dakle mora biti neki homemade proizvod. Vise covek ne moze da kupi ni posten jammer online, kao nekad..
[ DSL @ 05.02.2024. 11:03 ] @
Citat:
test1234:
Ja sam u svog "Šumadinca", Fiat 500L, ugradio prekidač koji prekida odvod + kabla, debelog, pema alnaseru. Dobro je sakriven i skida mu se kurbla, ručka iz kabine, tako da se uopšte ne vidi. Taj prekidač prekida samo alnasovanje, ostala elektronika ostaje regularno priključena.

Sam Prekidač je od 400A od onih "Kareta" elektro kolica koje je proizvodio nekad Rade Končar iz Zagreba.

Onaj stari "Šumadinac", koji je "penzionisan", 2012 godište, je dvaput doživeo pokušaj kradje i prekidač ga je spasao. Ovaj novi još niko nije pokušao da krade, put,puj. 2020 godište.


Ja onomad u kantu svog prijatelja ugradih skriveni prekidac tako da je verglanje islo, ali auto nije bilo moguce upaliti. Vec kod prvog verglanja, covek zaboravi na taj prekidac i verglao dok nije istrosio akumulator.. otisao drugim autom na posao, ostavio ocu da se pati "sa popravkom", otac napravio jos vise sr**a, ostetio anlaser pokusavajuci.. tek posle ovom palo napamet sta je problem...
[ dusanboss @ 05.02.2024. 12:27 ] @
Citat:
test1234:
Ja sam u svog "Šumadinca", Fiat 500L, ugradio prekidač koji prekida odvod + kabla, debelog, pema alnaseru. Dobro je sakriven i skida mu se kurbla, ručka iz kabine, tako da se uopšte ne vidi. Taj prekidač prekida samo alnasovanje, ostala elektronika ostaje regularno priključena.

Sam Prekidač je od 400A od onih "Kareta" elektro kolica koje je proizvodio nekad Rade Končar iz Zagreba.

Onaj stari "Šumadinac", koji je "penzionisan", 2012 godište, je dvaput doživeo pokušaj kradje i prekidač ga je spasao. Ovaj novi još niko nije pokušao da krade, put,puj. 2020 godište.


Mislio sam da su šumadinci pogotovo stariji sami po sebi anti-theft. Ja dok sam vozio keca retko sam ga i zaključavao. Nikad nisam imao problem
[ component @ 05.02.2024. 12:31 ] @
Da ne zaboravimo legendarni "trunk monkey theft retrieval system"

[ peromalosutra @ 05.02.2024. 15:03 ] @
Evo sad upratih temu na FB grupi lokalnog naselja da su nekom juce maznuli Mitsubishi ASX. Dakle potrebna je zastita na vise nivoa.

Citat:
DSL: Jako mi se svidja ova ideja o OBD killeru. Koliko se secam, na OBD interfejsu postoji stalnih 12V koji treba da napoje OBD interface. U sustini, mogao bi se ugraditi komad elektronike koji bi sa 12 digao na X00 VDC i cije bi preklapanje trebalo uraditi sa skrivenim prekidacem. Na tehnickom, prebacis na 12V i sve dobro.


I meni se to svidja, ali bojim se da bi moglo da se desi da se zaboravi prebaciti kad treba.

Kill switch djeluje kao dobra opcija, jedino sto je invazivna, pa to moze biti problem ako je auto jos u garanciji. Takodje, treba biti odradjeno pouzdano, da ne bude kakav los kontakt pa da me auto ostavi kad to ne treba. Ne znam da li bi racunar zabiljezio gresku ako zaboravim da aktiviram prekidac, pa se auto ugasi jer ostane bez goriva. Dalje, prekidac bi idealno trebao da se sam resetuje u ugasenu poziciju nakon gasenja auta. Nije to sad ne znam kakva nauka, ali nisam siguran da li bih se ja odvazio da sam tek tako sjecem zice i ubacujem releje izmedju, radje bih da to uradi neko malo vjestiji.
[ Nebojsa Milanovic @ 05.02.2024. 15:23 ] @
Niko nije pomenuo Zeder?!

Ja imam komada 2, uz izmenjeni OBD smatram da je to minimum.
[ SASA M. @ 05.02.2024. 20:15 ] @
To sa spaljivanjem njihovog uredjaja mi zvuci kao recept da ti razlupaju auto.
Gledao sam neku emisiju, ali se ne secam koja tacno zemlja je bila u pitanju, neka na severu koliko secam.. Lopovi su im krali automobile tako sto su kroz otvor na vratima za postu gurali zicu sa kukom i uzimali im kljuceva koji oni uredno okache na policu na zidu u hodniku.
Ima i ona urbana legenda gde je covek doshao sa najnovijim mercedesom i hvalio se kako ne moze niko da ga obije, kaze mu jedan lik evo moj klinac ce da ga otvori za 5 sekundi... opklade se i klinac skoci na gepek, skoci na krov, skoci na haubu i auto sam otkljuca sva vrata. Navodno je to bio sigurnosni mehanizam da auto detektuje prevrtanje pa otkljuca sve da bi se putnici spasili...
[ dr0id @ 05.02.2024. 20:52 ] @
Izmestanje OBD tesko da ce pomoci, ozbiljniji nose svoje table, ECM, a i CAN bus je popularan https://kentindell.github.io/2023/04/03/can-injection/
[ Ivan Dimkovic @ 05.02.2024. 21:00 ] @
Svasta danas "prica" na CAN-busu... tesko je zastititi se od toga.
[ bakara @ 13.02.2024. 11:41 ] @
lopovi se vise ne kace na OBD konektor niti traze gde je izmesten vec direkt na zice iza konektora.
Na samom obd konektoru su bitne samo dve zice. Mogu da se preseku na sasvim drugoj lokaciji.
Recimo blizu racunara ili na pola puta
Izmestaju ljudi OBD ali jako malo njih ugradi alarm.
[ peromalosutra @ 14.02.2024. 14:11 ] @
Nesto razmisljam kako su kod mene uopste usli. Dakle razbijen je onaj mali trouglasti prozor, pretpostavljam da su onda odatle nekako uhvatili polugu za otkljucavanje i otkljucali auto "iznutra". Ne znam tacno kako, jer nema sanse da se to rukom dohvati, ali pretpostavljam da imaju nekakav alat. Ako je pretpostavka tacna, onda mozda ne bi bilo lose aktivirati "Child lock" funkciju, tako da se zadnja vrata ne mogu uopste otvoriti iznutra.. Postoji mogucnost da bi tad odustali, mada bi onda mozda samo presli na razbijanje sledeceg (prednjeg) prozora.
[ mjanjic @ 14.02.2024. 17:30 ] @
Ispada da je najsigurnije da se skinu jedan ili dva točka ^_^

Sećam se kako su pre više od 20 godina našem gastabajteru u BG ukrali novu mečku, još sa nemačkim tablicama - na semaforu mu prišao lik i počeo ili da gužva antenu (ako je tadašnji model imao antenu, možda je bilo i krajem 90-ih, ne sećam se) ili lupa po gepeku, on izađe iz auta, drugi pritrči i klepi ga po glavi, obojica sedoše u auto i odoše.

Drugi "dobar" način krađe, za koji sam čuo, je šlep vozilo za oznakama parking servisa, tj. "pauka", još prolaznici aplaudiraju što su rešili da dignu luksuzan auto.


Na kraju, ako imaš veoma redak model ili model sa veoma retkim paketom opreme i bojom, onda je gotovo nemoguće sačuvati auto ako se lopovi namerače (imaju recimo "naručen" takav model).
Ako imate model za koji lopovi imaju "izbor", odnosno imaju više "kandidata" za krađu, onda je možda od pomoći i lavlja kandža ili bilo šta što je vidljivo lopovima, jer će onda otići da obiđu alternativni primerak, pa ako nema mehaničku zaštitu, pokušaće da ukradu njega. Elektronska zaštita im je uvek manje maltretiranje, jer kod mehaničke treba možda koristiti tečni azot, lupati čekićem ili šta već, što ponekad zahteva više vremena nego bilo kakva elektronska zaštita.
[ dr0id @ 14.02.2024. 19:06 ] @
Seku ili kandzu ili volan, to nije resenje. Samo neki kill switch (ako nije nesto po porudzbini, onda idu rolsue/slep i sl.)

Komsiji su pre 15ak godina ukrali auto tako sto su lopovi zamolili dvojicu prolaznika da poguraju dok je alarm svirao sve u 16, jer je 'poludeo kompjuter i nece da upali' I tako ih odgurali par stotina metara, onda se zahvalili i kao digli ruke jer kao nece, moraju da zovu majstora/slep i posle nestali...
[ Nebojsa Milanovic @ 17.02.2024. 02:01 ] @
I dalje niko nije pomenuo Zeder?

Jel ja u nečemu grešim, ili.. :)
[ Living Light @ 17.02.2024. 02:22 ] @
https://www.youtube.com/watch?v=2C65ziTmhis

https://www.youtube.com/watch?v=dv7sqQbwmZM

https://www.youtube.com/watch?v=DCZ16_LylBM




[ Nebojsa Milanovic @ 17.02.2024. 09:55 ] @
Koliko znam, ne postoji dokumentovan slučaj krađe auta sa zaključanim Zederom.

E sad, što neki imaju Zeder pa ga ne zaključaju, druga je stvar...
[ bakara @ 17.02.2024. 17:25 ] @
Zeder brava se zapravo vrlo lako otvara, ali nema potrebe ni da je otvara kada ima baterijsku brusilicu.
[ Nebojsa Milanovic @ 17.02.2024. 17:30 ] @
Imaš li neki primer, da ne linkujem ja suprotne, značajno je to.
[ Living Light @ 17.02.2024. 19:55 ] @
Ajd molim te Linkuj,
pa sta ima ima veze.

Ne bi rekao da ti je gosp. Gojko zabranio da Linkujes.
Nije On takav covek.

Eee, jedino, ako to nisi Nekako Zaradio 😉
( ajd' da se malo nasmejes)

Pozdrav

[ Living Light @ 17.02.2024. 20:11 ] @
Ali,

Ipak mislim DA TO
(brusilica, fik)

Ipak NIJE za Linkovanje!

NE moramo da ucestvujemo u
Promociji takvog postupka.

Poz
[ dr0id @ 17.02.2024. 20:14 ] @
Citat:
Nebojsa Milanovic:
Koliko znam, ne postoji dokumentovan slučaj krađe auta sa zaključanim Zederom.

E sad, što neki imaju Zeder pa ga ne zaključaju, druga je stvar...

A kako bi takav slucaj postojao, ako ukradeni auto nije pronadjen?
[ Nebojsa Milanovic @ 17.02.2024. 20:21 ] @
Za Zeder imaš brdo linkova koji govore da se ne može ukrasti auto sa njim, nađi ih sam za par sekundi, zato sam zamolio za suprotan.

Dakle, dokumentovan izveštaj da je ukraden auto sa zaključanim Zederom, ne kažem da je nemoguće, ali je vreme potrebno za to prilično je neprihvatljivo za lopove.

Citat:
dr0id:A kako bi takav slucaj postojao, ako ukradeni auto nije pronadjen?
Pričalo bi se o tome negde, forumi, diskusije, FB, bilo gde
[ dr0id @ 17.02.2024. 20:41 ] @
Pricalo se o tome kod preprodavaca, rasturaca, inspektora, pa i ponekih servisa koji ugradjuju zeder, iglu i sl. jos pre vise od 10 godina... Ortak je imao ideju da letvu sa zederom posalje https://www.youtube.com/@lockpickinglawyer ne znam sto nije
[ bakara @ 18.02.2024. 16:51 ] @
Citat:
Nebojsa Milanovic:
Za Zeder imaš brdo linkova koji govore da se ne može ukrasti auto sa njim, nađi ih sam za par sekundi, zato sam zamolio za suprotan.

U sta tacno ne verujes da je nemoguce ukrasti auto sa zedorom?

Brava na zederu je smesna,
stvarno ne verujes da moze da se obije?
Deluje kao kvalitetna brava?

Svrati u neku bolju bravarsku radnju i pitaj za misljenje o zeder bravi.

ali kao sto rekoh u danasnje vreme lako dostupnog baterijskog alata nece vise niko obijati ni najprostiju bravu kada je lakse da se sece.


I kako racunas da neko dokumentuje da mu je ukraden auto?
Da objavi na forumu i drustvenim mrezama?

tamo je 90% sadrzaja lazno a ne realno.
kada god vidis da je neko tako napisao da mu je ukraden auto sa zederom odmah ga zatrpaju porukama da to nije originalni zeder, ili da laze i slicno.

Zederu samo skidam kapu za marketing, uspesnost je prodati to gvozdje za lepe pare.
[ Nebojsa Milanovic @ 18.02.2024. 17:03 ] @
Nemam pojma verujem da si ti više u toku, a i slažem se da im je marketing dobar.

Meni to deluje kao dobra brava, a i ključ nije jednostavan. Nisam čuo da se neko buni, zato sam to rekao.

Šta je onda rešenje?
[ Living Light @ 18.02.2024. 18:15 ] @
Resenje je: Kupiti i Montirati ZEDER.

+ ako neko ima volje;

- Ugraditi NAJjednostavniji prekidac na
Lako dostupno & a ipak Skriveno mesto,
i prekidac povezati u kolo pumpe za gorivo,
(na primer).
[ ademare @ 18.02.2024. 18:58 ] @
U Srbiji je broj ukradenih automobila jako mali ! Najverovatnije zbog toga sto vecina ljudi ipak vozi starudije , koje nemaju dovoljnu vrednost za kradju .

Na zapadu je ipak drugacije bitno jer je veliki broj novih automobila koji imaju dobru vrednost .

Koliko vidim po netu po MUP-u 2022. je u Beogradu ukradeno samo 240 vozila ?

Od preko 600.000 registrovanih . Kap u moru .

"Kako su pokazali podaci Ministarstva unutrašnjih poslova, u 2022. u Beogradu izvršeno je 240 krivičnih dela neovlašćeno korišćenje tuđeg vozila, što je za 77 krivičnih dela manje u odnosu na 2021. godinu.

- Od 240 ukradenih vozila, pronađeno je 119 vozila. Od ovih 240 ukradenih vozila, 87 je ukradeno na taj način što su vlasnici ostavili ključeve u kontakt bravi. U januaru i do 21. februara ove godine ukradeno je 21 vozilo, od kojih je pronađeno 19 - pokazali su podaci beogradske policije. "
[ bakara @ 18.02.2024. 19:51 ] @
Citat:
Nebojsa Milanovic:
Nemam pojma verujem da si ti više u toku, a i slažem se da im je marketing dobar.

Meni to deluje kao dobra brava, a i ključ nije jednostavan. Nisam čuo da se neko buni, zato sam to rekao.

Šta je onda rešenje?

Nema nekog konretnog resenja, ali ne treba verovati 100% ni jednom sistemu zastite.


sto se tice zedera, davno bese ali evo nadjoh na nasem forumu da je ventura pisao da su njemu ukrali golfa sa zederom.

meni je uvek bilo glupo ugraditi bilo kakvu zastitu ako pre toga nisi ugradio alarm, a ljudi upravo tako rade.
izmeste OBD ili kupe zeder a ne stavi alarm...

tako daje mogucnost da lopov unutar auta ima vremena da cacka neometano.

Citat:
ademare:
Koliko vidim po netu po MUP-u 2022. je u Beogradu ukradeno samo 240 vozila ?

Od preko 600.000 registrovanih . Kap u moru .

"Kako su pokazali podaci Ministarstva unutrašnjih poslova, u 2022. u Beogradu izvršeno je 240 krivičnih dela neovlašćeno korišćenje tuđeg vozila, što je za 77 krivičnih dela manje u odnosu na 2021. godinu.

Evo kod mene ispred kuce od firme koja od mene uzima prostor su ukrali novog clia karavan, imao je neku mehanicku zastitu ali ne znam tacno sta, pa necu da tvrdim.
Firma je imala kasko ali opet je trajala mucna peripetija za firmu oko 2 meseca bez auta.

Epilog je da je nadjen posle godinu dana, i to je nadjen samo motor bez karoserije u drugom takvom istom cliu prilikom registracije, posto tupani nisu promenili broj motora.
Sumnjali su na lizing kompaniju, ne znam dalje kako se odvijalo, firma je posle toga uzela skodu.


[ ademare @ 18.02.2024. 22:33 ] @
Svakako da ima kradja ali su Retke !

Komsiji iz zgrade Penzioneru su pre 4 godine ukrali YUGA ??

Nasla ga policija havarisnog negde kod Vrcina !

Ali to nije prava kradja za prodaju, vec pijani - drogirani idioti malo se vozali, polupali i ostavili. Posle covek dao na reciklazu !

Iz ovih brojki 1 na 2.500 automobila . U Unatrosnjosti su kradje jos redje , jer su automobili manje vrednosti .


Naravno kada kupis novog ili da vredi 15.000 + Eura ces da razmisljas , o zastiti , kasku itd. ali to je mali broj u odnosu na gomilu krseva !


Vremena se menjaju . Nekada su vristali Alarmi po celu noc , naravno Lazne uzbune , sada ne pamtim kada sam cuo Alarm ! NIko to vise ne stavlja !
[ peromalosutra @ 19.02.2024. 08:28 ] @
Otkako sam zapratio LockPickingLawyer kanal na youtube, ne vjerujem više ni jednoj bravi. Naravno, nema mnogo ljudi sa tim nivoom vještine, ali sa druge strane, alati na baterije su široko dostupni.. Ipak, pogledaću Zeder kad budem bio kući sledeći put, ako ništa sviđa mi se što ne moram da stavljam i skidam kojekakve poluge, samo zaključam i to je to.

Ja sam za prvu ruku uzeo 2 varijante "lavlje kandže", jedna je manje više klasična, a druga se kači na pedalu kvačila. S obzirom na cijenu, ne očekujem mnogo. Glavna odlika im je da su žute i lako vidljive izvana, pa možda pređu na sledeći auto.

Takođe dobih mjesto u podzemnoj garaži, mada mi je to mač sa dvije oštrice. Sa jedne strane, auto je sakriven i lopovi bi morali da prođu još jednu bravu (od samih garažnih vrata), a sa druge, kad uđu u garažu, vjerovatno imaju još i više privatnosti da u miru završe posao.
[ whitie2004 @ 19.02.2024. 08:58 ] @
Satelitsko pracenje kretanja automobila - posebno za firme ...
[ component @ 19.02.2024. 10:31 ] @
peromalosutra,
Lepa ova slika. Imam razne baterijske sekače koji bi presekli ovaj volan za 3 sekunde tako da skinem ove naprave.
Nema smisla da se seče tvrd metal, kad možeš lepo krug volana da presečeš gde ti volja.

Što se tiče krađe, ako imaš auto koji vredi ukrasti a neko ga hoće, džaba ti sve.

Znam slučaj lika kome su ukrali mercedes od 70.000€ tako što su "slučajno" udarili od nazad kada je trebao da pođe na zeleno na semaforu. Izašao da vidi štetu, a lik sa suvozačevog izvadio pištolj i lepo ušetao u njegov Mercedes i odvezao ga u "nepoznatom pravcu". Pretpostavljam da ima sada nešto kao blokada motora, možda sa mobilnog telefona ili slično, ali sve džaba kad su ometači signala široko rasprostranjeni.

Za nas koji vozimo "narodne automobile", dovoljno je samo da odvratimo one sitne lopove. A ti uglavnom vrebaju priliku i ne pripremaju se samo za tvoj automobil. Samo treba da ne budeš laka meta i to je to.
[ Living Light @ 19.02.2024. 11:06 ] @
component,

Nacicemo jednu Sipketinu,
precnika kao na slici od @premalosutra

I kazem SAD !
Pa brojim 21, 21, 21 (3 sec)

- Voleo bi da demonstriras taj Rad sa AKU alatom za 3.00 sec.

[ Nocni @ 19.02.2024. 11:32 ] @
Ova tema je bila prije 15 godina a suštinski se vrlo malo stvari promijenilo i sve što je tada rečeno i danas važi...
https://www.elitemadzone.org/t341418-1#2223058
[ Nebojsa Milanovic @ 19.02.2024. 11:38 ] @
Hvala Noćni, baš sam se čudio kako ta tema nije bila ranije, spojiću
[ component @ 19.02.2024. 12:34 ] @
Living Light,
Kolika "Sipketina" je u volanu (i od kog materijala)?
Seče se ovde:
[ drmilek @ 23.02.2024. 08:27 ] @
Citat:
peromalosutra:
Otkako sam zapratio LockPickingLawyer kanal na youtube, ne vjerujem više ni jednoj bravi. Naravno, nema mnogo ljudi sa tim nivoom vještine, ali sa druge strane, alati na baterije su široko dostupni.. Ipak, pogledaću Zeder kad budem bio kući sledeći put, ako ništa sviđa mi se što ne moram da stavljam i skidam kojekakve poluge, samo zaključam i to je to.

Ja sam za prvu ruku uzeo 2 varijante "lavlje kandže", jedna je manje više klasična, a druga se kači na pedalu kvačila. S obzirom na cijenu, ne očekujem mnogo. Glavna odlika im je da su žute i lako vidljive izvana, pa možda pređu na sledeći auto.

Takođe dobih mjesto u podzemnoj garaži, mada mi je to mač sa dvije oštrice. Sa jedne strane, auto je sakriven i lopovi bi morali da prođu još jednu bravu (od samih garažnih vrata), a sa druge, kad uđu u garažu, vjerovatno imaju još i više privatnosti da u miru završe posao.


Ovako štitiš auto u Berlinu? Ima li potrebe za tim?
Razmišljam ovih dana šta uzeti da čovek mirnije spava kad je na odmoru u Srbiji. Lavlja kandža mi pada na pamet ali sad vidi da u doba akumulatorskih alata nije baš sjajno rešenje. Inače, ne volim to vađenje osovine upravljača zarad ugradnje Zedera, pogotovo kod novih automobila sa upravljačkim asistencijama.
[ peromalosutra @ 23.02.2024. 12:28 ] @
Citat:
drmilek: Ovako štitiš auto u Berlinu? Ima li potrebe za tim?


Mozda si preskocio moju prvu poruku, gdje sam opisao pokusaj kradje (Nebojsa je spojio temu pa je sada negdje u sredini).

@component
Naravno da volan moze da se presijece, a vjerujem da je jos lakse obiti ove brave. U pitanju je sredstvo odvracanja, rekao sam vec da je glavna odlika zuta boja, pa ako je u blizini auto bez istih komplikacija, mozda predju na njega. U ulici su pored mog auta (Nissan X-Trail), pokusali da obiju stariji mercedes A klase, noviju Mazdu (nisam siguran koji model, vidio sam samo u prolazu), a uspjeli su da ukradu Mitsubishi ASX. Sve to unutar 2 dana. Koja je tu logika, nisam siguran, ali djeluje da nisu zapikirali na konkretan model, vec su probali par pa ide sta ide.
[ drmilek @ 23.02.2024. 14:53 ] @
Definitivno sam propustio, hvala za link. Moram priznati da sam iznenađen, mislio sam da se to ovde u De retko dešava (par godina sam u Bavarskoj, nisam čuo da je neko imao ovih problema). Moraću i ja da razmislim kako dodatno zaštititi auto.
[ component @ 09.03.2024. 17:27 ] @