[ Urkelele @ 22.10.2008. 20:26 ] @
Odmah na pocetku da se izvinim ako sam promasio temu i na tome sto ce moje pitanje u sustini da izgleda nekom glupo... ali ja nisam nasao nijednu slicnu ovoj.

E ovako, imam lokalnu mrezu sa nekih 20-ak racunara, server (win2000), a jedan racunar sam odvojio da bude samo file-server. Na njemu sam instalirao WinXP i napravio deljivu particiju.
Palo mi na pamet (ali o5, ne znam da li je to izvodljivo) da ogranicim pojedinim korisnicima pristup tom racunaru, odnosno nekim da dozvolim sve, a nekima samo pojedinim folderima, ili obrnuto. Izuzetno me zagolicalo da se zapitam da li je moguce da se nekako on poveze da server ima kontrolu nad njim, odnosno da po otvorenim userima na njemu ogranicim ko ce kojim folderima da pristupa?
Gledao sam na Win2000 da li je moguce serovati neki folder sa racunara iz mreze, ali on dozvoljava samo na tom racunaru.
Palo mi na pamet da na tom file-serveru podignem i Win2003.
Ae da cujemo neki predlog...

Hvala, pozdrav.
[ WirelessG @ 23.10.2008. 05:47 ] @
Sve se to resava domenom i grupnim polisama...odredjene grupe korisnika imaju odredjena prava...mozes da ih ogranicavas do mile volje :)
[ whitie2004 @ 23.10.2008. 09:40 ] @
Taj XP je domacinski krekovan kada uspeva da opsluzuje 20 korisnika...

Enivej, fajl - server je , jelte , server i valjalo bi ga instalirati na nekom serverskom OS. Valjalo bi neki koji ume da se sporazumeva sa "glavnim" serverom.

[ Urkelele @ 23.10.2008. 10:51 ] @
Hehehe, nije... legalan je kao i svi OS-ovi u firmi. Nego, nije on planiran za onaj "pravi" file server, nego se na njemu skladiste podaci, a po potrebi ce te podatke koristiti max. 10-ak korisnika, i to, naravno, ne u isto vreme.

Citat:
...valjalo bi ga instalirati na nekom serverskom OS. Valjalo bi neki koji ume da se sporazumeva sa "glavnim" serverom.

Zato sam ja i pitao dal' na toj masini da instaliram Win Server 2003?

A sa grupama i polisama nisam jos probao, nisam imao nesto mnogo vremena da se zezam... Videcu pa cu se javiti.

Hvala.
[ someone_bl @ 26.10.2008. 13:34 ] @
Prvo pitanje, je da li imas domen?

Ako imas domen dignes File Server na Server OS-u, zbog broja simultarnih konekcija, i nakon toga slozis foldere kako zelis i napravis security grupe prema toj logickoj semi. nakon toga kako kreiras kojeg korisnika samo ga dodas u odredjenu grupu i odma si mu i sva prava na file serveru odredio....

ako nemas domen, onda nista...
[ Urkelele @ 27.10.2008. 08:42 ] @
Imam domen.

Ali, meni tu sad nije jasno... Jos nisam bio u situaciji da u domenu stavljam dva server OS-a. Kakva je onda situacija sa nalozima na jednom i drugom serveru?

Pokusavao sam da racunar sto je predvidjen da bude fileserver bacim u domen i onda da dajem ovlascenja korisnicima i grupama sa servera. To mi donekle uspelo ali o5 nije to sto sam ja hteo...

Nesto sam razmisljao, da li bi pomoglo da ga stavim na WORKGROUP i da u Local Security Settings podesim u Access this computer from the network one korisnike kome dozvoljavam pristup?

[ brainbuger @ 27.10.2008. 09:32 ] @
Pa ako je taj drugi server dodat u domen, on onda vidi domenske korisnike koji postoje na glavnom DC-u. U tome i jeste poenta domena, da jedan racunar (domain kontroler iliti DC) cuva podatke o korisnicima i obezbedjuje njihovu autorizaciju , i da te iste korisnicke naloge mogu koristiti sve radne stanice koje su u tom domenu, ali i member serveri (kao sto je taj tvoj file server). Sve sto je potrebno je da u security tab-u svakog deljenog foldera definises privilegije za domenskog korisnika ili grupu (DOMAIN\username), da prostije ne moz' bit :)
[ Urkelele @ 27.10.2008. 09:47 ] @
Pa da, to je upravo to sto sam i mislio. I mislim da nema potrebe da na fileserver racunaru bude Server OS, nego moze i XP, ali da bude u domenu.
U pravu si da je prosto, ali ne u ovom slucaju nije bas tako jednostavno, jer postoje korisnici koji ne koriste domen i jos raznoraznih zavrzlama.
I nesto mi sad palo na pamet, mislim da cu iskoristiti jedan mali lep programcic koji se zove WinFTP Server

Hvala svima. Pozdrav.