Citat:
Kernel-1: /edit: a ovo za Skype ne znam, mada ne vidim sto ne bi imalo logike da neki program koristi neke dodatne portove za neke stvari.
Proslo je dosta vremena, sad vise ne mogu da pronadjem link na clanak (a i mrzi me).
Ali se dobro sjecam da sam prije godinu ili dvije citao clanak u kome je Skype bio na tapetu. Rekose ljudi da je Skype visoko na listi "nepozeljnih aplikacija" u skoro svakom IT odeljenju u Sjevernoj Americi. Veoma popularan, ali veoma neugodan za IT. Po toj prici, u Skype je ugradjeno mnogo redundantnih nacina da se izidje na mrezu, aplikacija je pisana da "trazi" port na proxy-ju i da se "sluzi svim trikovima" (ma sto to znacilo) da izidje na mrezu.
Takodje, Skype je na Gentoo formumima bio vrlo neomiljen, jer je njihov standardni EULA u ta neka vremena maltene otvoreno definisao da korisnik pristaje da Skype trositi racunarske resurse i protok za odrzavanje svoje mreze. Ne mnogo razlicito od P2P mreza.
Summa summarum:
1. Ne cudi me sto je tesko identifikovati koliki protok stvarno koriste, jer je "standardni port" za tu aplikaciju nekad bio (pitanje je da li je danas) vrlo rastegljiv pojam.
2. Moze da se desi da ste vec pristali da Skype-u poklonite svoj protok kad ste "potpisali" uslove pod kojima ga koristite. Ona gomila teksta sto je niko ne cita i svi klikcu "Yes"? E to.