[ dolic @ 25.10.2008. 11:36 ] @
Bavimo se podpovršinskim trodimenzionalnim graviranjem u kristalu i ostalim providnim materijalima. Tražimo profesionalce koji imaju znanje i iskustvo u izradi 3D modela u programima za 3D grafiku kako bi razmotrili mogucnosti za zajedničku saradnju.

Šta je podpovršinsko lasersko trodimenzionalno graviranje?
Podpovršinsko lasersko graviranje (Sub Surface Laser Engraving - SSLE) je nova tehnologija u svetu kojom se postiže podpovršinsko graviranje 3D objekata ili 2D fotografija u kristalu ali i drugim providnim materijalima kao sto su staklo, ogledalo, pleksiglas…

Ovom tehnologijom se pruža mogućnost graviranja bilo kakvog 3D objekata ili 2D fotografije unutar kristala raznih oblika i dimenzija.

Kakvi su modeli nakon graviranja, nemam predstavu kako to izgleda?

Kristali u koje se gravira određeni model mogu biti različitih dimenzija i oblika. Uzećemo za primer jednu kristalnu prizmu dimenzija 50x50x80 mm. U njoj možemo gravirati bilo kakav 3D model. Model se gravira laserom koji je u stanju da napravi (razori strukturu) nanometarske tačke unutar prethodno finalno obrađenog kristalnog materijala, ne ostavljajući na površini materijala nikakve tragove.. Nakon graviranja model je sastavljen od velikog broja tacaka, tzv. “oblak tačaka” (“Point Cloud”) tako da je verna predstava stvarnog 3D modela i nalazi se bukvalno unutar kristalne kocke.

Koji modeli nam trebaju?

Ono sto nas trenutno zanima su 3D modeli poznatih ličnosti iz Srpske, kao i svetske istorije na primer: Vuk Stefanović Karadžić, Nikola Tesla , Draža Mihajlović, Če Gevara (Ernesto Gevara), Josip Broz Tito, Albert Ajnštajn (Albert Einstein)... Kod nekih ličnosti postoji mogućnost slikanja (skeniranja našom 3D kamerom) bisti poznatih ličnosti i naknadnog spajanja dva ili više fajlova sa doradom u jedan model. Napominjemo da se lik predstavlja belim tačkama u providnom materijalu, pa se tako bela brada prikazuje većom koncentracijom belih tačaka, dok je crna kosa praznina prošarana i oivičena belim tačkama. Zanima nas i izrada 3D modela i za potencijalne komitente iz eventualno donešenih običnih 2D fotografija. de la Serna)

Takodje interesuju nas i 3D modeli srpskih kulturnih i istorijskih gradjevina: manastiri, spomenici, poynate građevine (mosotvi, Avalski toranj itd).

Ovu su neki od 3D modela koje koji su nam potrebni sada.

Kakvi modeli treba da budu, u kom formatu, koliko tacaka moraju posedovati?

3D modeli koji nama trebaju moraju ispuniti nekoliko uslova zbog kompatabilnoti sa softverom mašine i vernog prikaza modela unutar kristala.

Modeli mogu biti napravljeni u bilo kojoj od aplikacija za 3D modeling [3Ds Max, AutoCad, Maya…]. Na kraju model treba da bude spremljen u .dxf format koji se mozemo učitati u AutoCad verziju R14 (mora biti ova verzija!).

Modeli moraju imati minimalno od 300 000 do 500 000 tačaka kako bi gravura bila kvalitetna i prepoznatljva u samom kristalu standardne veličine 50x50x80 mm. Znači u mašinu ulazi dxf fajl u kojem su po određenom obliku raspoređene i tačke teksture i samo takav model može da ispuni uslove za graviranje.

Također posedujemo i 3D cameru koja je pre svega namenjena za snimanje 3D portreta osoba, ali se sa njom mogu slikati i biste, poprsja skulptura, i manji predmeti. Tako vam mozemo poslati dva ili više .dxf fajlova nekog karaktera koje bi vi trebalo da ukomponujete u jedan fajl, popunite eventualne praznine i popravite model u skladu sa raspoloživim slikama. Ovde možete skinuti primere fajlova koji se mogu dobiti sa kamere i programa vezanih na nju.

Uskoro ćete na ovom mestu moći preuzeti fajlove koji su produkt našeg digitajzera, i softvera sa kojim raspolažemo.

Par reči o digitalnoj kameri (skeneru) i njenoj primeni u drugim oblastima!

Posedujemo kameru kanadskog proizvođača InSpeck pod nazivom 3D Mega Capturor II.

Ona se može primenjivati u 3D graviranju kristala, računarskoj animaciji, razvoju video igara, specijalnim efektima na filmu, u medicinskim istraživanjaima itd. Digitajzer ima vrlo brz prenos podataka, FireWire koji omogućava korisnicima da brzo sačuvaju podatke.

Radi na principu tehnologije bijelog-halogenog svetla, što ga čini savršeno sigurnim za ljude.
Ceo postupak hvatanja traje deo sekunde, a može brzo uhvatiti ljudsku 3D geometriju (oblik) i teksturu (boje) - brže nego digitajzer utemeljen na lasereru. Na primjer, 3D Mega Capturor II može skenirati kosu, koja je tradicionalno bila veliki problem za druge sisteme (zbog svoje fine teksture, kompleksne strukture i mnogih varijanti, kosa je vjerojatno najteže stvar za digitalizaciju).


Osnovni podaci o kameri – digitajzeru!
Slika osobe lice do struka
FOV 435 x 350 1190 x 450
DOF 450 1000
Resolution in X 0.3 0.9
Resolution in Y 0.3 0.9
Resolution in Z 0.4 1.0
Stand Off 900 1100
Ref. Distance (z=0) 1100 1500
Texture (Pixels) 1280 x 1024 1280 x 1024
Geometry (Pts) 1.3 Million 1.3 Million
Acqu.Time (sec) 0.7 0.7


Na sajtu http://www.3dcrystal3d.com možete preuzeti fajlove koji su proizvod kamere i različitih faza obrade sa programima koji su kupnjeni uz nju u download sekciji > 3d materijal za modelare.


Otvoreni smo za svaki oblik saradnje u kome se na adekvatan nalin može primeniti ova vrhunska i vepma skupa tehnologija.

[ Qler01 @ 27.12.2009. 13:02 ] @
moze li neko da mi poslaje materijal za princip rada "digitajzera"