[ Man-Wolf @ 27.10.2008. 18:37 ] @
Postovanje,

danas pricam nesto sa drugarom i pominje mi kako je jedna njegova drugarica uspela da izvadi listing svih poruka koje je njen decko slao sa svog telefona, u zadnjih par meseci mozda i nesto vise. E sad, naravno da ne bih poverovao (kao ni on), da mu drugarica stvarno nije pokazala sve poruke. Kaze: lepo stoji - datum slanja, kome je poruka poslata i text poruke !

I naravno, meni ovo zvuci kao gadno narusavanje privatnosti korisnika, al ne razumem se skoro uopste u zakon. Zanima me, da li on po nekom osnovu moze da tuzi nekog za ovo ? Ja iskreno ne bih voleo da meni bilo ko cita poruke koje sam slao....

I naravno, dal neko ima vise informacija o tome, ko moze da dobije ovaj listing, itd....

Hvala unapred!
[ dr.da @ 27.10.2008. 19:45 ] @
Valjda su zakonom obavezni da cuvaju podatke 6 meseci mada nisam bas u potpunosti siguran.
Samo mi je cudno da u listingu pored datuma,vrremena i kome je poruka upucena sadrzi i tekst poruke koju si poslao.
To je ipak previse.
[ Jbyn4e @ 27.10.2008. 21:08 ] @
Aj' neka nam drugarica kaze kako je to ona "izvadila" listing pa da to i mi radimo...

Prosto ne verujem da je ista izvadila...
[ Man-Wolf @ 27.10.2008. 21:55 ] @
Probacu jednom porukom da odgovorim obojci :-)

Naime, ni ja nisam verovao (kao ni taj drugar), da postoje i textovi poruka ... Ali, kaze lik da je video sve poruke i da ni on nije mogao da veruje .... I naravno, pitao ju je na koju foru je to odradila i sve sto mu je rekla: "Nasla sam vezu kod jednog direktora". To je sve sto on zna, a i ja :p A inace, stvarno verujem liku i znam da me ne bi lagao, tako da je 100% sigurno da postoji i text ...
[ Danilo Cvjeticanin @ 27.10.2008. 21:58 ] @
Tako nesto je kaznjivo zakonom, to je vec neka zloupotreba sluzbenog polozaja ili tako nesto. Provereno znam da samo SUD moze da trazi listing ako je prethodno policija u toku istrage trazila listing za taj i taj broj. Video sam X puta na sudu kada se prilazu listinzi poziva i sms poruka kao dokazni materijal. Znaci moze se izvaditi listing ali samo u te svrhe, sve ostalo bi trebalo biti kaznjivo. Najbolje je da odes kod prvog advokata, raspitas se i onda dobro razmislis vredi li pokretati neki postupak. Ako je stvarno riba dobila listing od "direktora" onda... Pozdrav
[ Jbyn4e @ 27.10.2008. 22:30 ] @
A sta si ti radio X puta na tom sudu gde si video listinge? L:)

P.S. Ja i dalje ne verujem da se cuvaju tekstovi sms poruka... ali dobro. Pre bih poverovao da mu je instalirala neki progrma na tel. koji ce da salje kopiju negde...
[ Man-Wolf @ 27.10.2008. 22:32 ] @
Pa pretpostavljao sam da je kaznjivo i skoro ne moguce uraditi tako nesto .... Jedini problem, odnosno pitanje, jeste, protiv koga pokrenuti postupak i sto ti kazes, koliko je to uopste isplatjivo ... Al sve u svemu, i dalje nemogu da poverujem da je tako nesto moguce ....
[ misaj @ 27.10.2008. 23:27 ] @
Ja mislim da on promeni devojku a ti temu :)
[ Man-Wolf @ 28.10.2008. 00:04 ] @
Promenila je ona njega :-D Nije za dzabe vadila listing poruka loool :D:D:D Al oticicemo u Offtopic ovako ....
[ owim @ 28.10.2008. 12:20 ] @
Kod Telenora ovo nije moguće. Radio sam tamo, na sasvim drugom projketu, nevezanom za IT, i ne kao zaposlen za Telenor već drugu firmu, i provodio dosta vremena u TK centru. Zgotivim se s jednom ribom i pokaže mi sisteme zaštite i šta može da se pročita od SMS-a: samo prvih 5 znakova, da se vidi da korisnik nije više puta slao istu poruku (sudeci po prvih 5 znakova). Ona ima veoma visoki "clearness level" i reče da praktično jedna osoba u Telenoru možda na zahtev Organa može da vidi sadržaj svih poruka, ali onda se tačno zna ko je to uradio. Samo jedna osoba.

Good policy!
[ Danilo Cvjeticanin @ 28.10.2008. 17:28 ] @
Imaju sve poruke sacuvane. Jedan slucaj je bio prosle godine, uhapseni su neki momci, i tek u maju mesecu kad se zavrsila istraga su dobili listing poruka i poziva u zadnjih godinu dana. Tu je bilo mts-a, telenora i VIP-a! Tako da te price da ne cuvaju i ostale stvari ne piju vodu, sve se cuva.
[ miki069 @ 03.11.2008. 13:01 ] @
Cuva se sve - to je OK.
Ali listing moze dobiti sud ili vlasnik kartice.
Dakle kartica se vodila na tu ribu a ne na decka i to je to.
Sherlok Holms bi mi pozavideo.
[ ivanv100 @ 08.11.2008. 20:08 ] @
Garantujem da nije mogla da dobije listing sa tekstom poruka!
Riba je najverovatnije koristila uslugu sms asistent.
Znam sta pricam...