[ Ivan Dimkovic @ 11.11.2003. 20:40 ] @
Da li neko moze da me uputi na relevantnu osobu / instituciju koja moze da se pozabavi ovim problemom.

Naime, vec nekoliko nedelja svi pozivi na fiksnu mrezu u Beogradu se iz Nemacke rutiraju preko VoIP linija ocajnog kvaliteta koji je daleko ispod ITU-T "toll" quality zahteva.

Nekada ranije se ovo desavalo kao izuzetak, a sada je pravilo - gotovo svi pozivi su ruturani preko voip. Problemi koji nastaju ovim su vrlo patoloski - od kasnjenja glasa, preko nasumicnog prekidanja veze, pocekta billinga pre pocetka razgovora, pogresno rutiranih poziva (cak sam jednom dobio poruku "vas broj je iskljucen zbog neplacanja PTT usluga!!!!!!") - jednostavno, telefonski razgovori su otezani i primetio sam da trosim mnogo vise zivaca nego ranije na prosecan telefonski razgovor.

By the way - radi se o pozivima sa fiksne DTAG mreze, preko Deutsche Telekoma po normalnoj komercijalnoj ceni za fixni telefonski razgovor - a ne preko "call-by-call" operatera koji koriste VoIP, ali su im razgovori 3x jeftiniji od DTAG-a - malo je sumanuto placati normalnu cenu za minut razgovora a dobijati kvalitet koji se tesko moze nazvati normalnim. Ironicno, ali je katkad kvalitet preko "call-by-call" bolji(!) od DTAG-ovog ISDN poziva (!!!)

Pozivi ka mobilnim mrezama 063 i 064 se rutiraju preko normalnih voice kanala i nema problema sa kvalitetom - osim cinjenice da je razgovor sa mobilnim preko DTAG-a nekih 2.5x skuplji neko sa fixnim u SCG.

Pritom, ako me neko zove iz YU, nema problema sa VoIP-om.

Zanima me da li neko ima ideju ko je "kriv" - ako ne prvo cu verovatno osuti paljbu ovde po DTAG-u, posto mi se cini da su mozda oni nasli neke pilicare sa VoIP opremom u SCG i tako terminisu pozive i stede kintu. Druga opcija je da Telekom Srbija, AD testira svoju #@*&# ____ (staviti po izboru) "SMIN" mrezu koju su planirali i kao VoIP gateway po Srbiji - ako je to slucaj, slobodno im treba reci da je kvalitet toga nula.

[ DjordjeRd @ 13.11.2003. 15:59 ] @
Pilićari su, nije do srpskog Telekoma.

Taj VoIP se nalazi negde u Crnoj Gori a to znam jer kada me prijatelj pozove sa Vodafon mreže iz UK vidim na centrali koješta što ukazuje na braću Crnogorce. Simptomi isti, veza je neupotrebljiva i ništa ne pomaže sve dok me ne pozove sa fiksnog. Poblem se pojavio pre otprilike mesec dana i jednosmeran je; kad ja njega zovem problema nema.

Zato slobodno ospi paljbu po tvom DTAG-u, neka traže neke bolje pilićare...

[ Ivan Dimkovic @ 13.11.2003. 16:19 ] @
Malo sam istrazivao na ovu temu...

Ona poruka "vas broj je iskljucen zbog neplacanja PTT usluga" nije nikakva greska - vec se radi o tome da su na tom nodu iz Telekoma prokuzili cemu sluzi ta linija i verovatno iskljucili broj, ili pilicari nisu zaista platili racun za taj node :)

Ovo takodje znaci jos nesto - poruka "vas broj je iskljucen zbog neplacanja PTT usluga" jasno identifikuje Alcatel centrale u Beogradu, jer je to snimljena voice poruka bas na njima, dakle u pitanju je neki broj u Srbiji - a ne CG kompanija.

A takodje to govori da je u pitanju aranzman izmedju DTAG-a i neke pilicarske voip firmice, jer Telekom ne verujem da bi dozvolio da preko medjunarodnog voip gateway-a dobijes ovako suludu poruku.

E sad, za ovo postoji par resenja

- Da se DTAG-u napise poruka da ovo prestanu da rade jer je kvalitet ocajan

ili

- Da se u Srbiji na nekom broju preusmere pozivi na neki telefon sa SOCLIP uslugom (za svaki slucaj ako pilicari sakrivaju broj) i pozove taj prvi broj sa DTAG broja - u tom slucaju ce na telefonu sa SOCLIP uslugom izaci broj pilicarskog node-a, a sa tim brojem se mogu okrenuti ili pilicari (sto ne znam kako pomaze, mozda da im se ukaze da trebaju da poboljsaju kvalitet pilicarenja) ili se taj broj prosledi na [email protected] :)

Sto iz etickih razloga ne bih uradio, ali ako ne bude nekog drugog resenja da se omoguci normalno telefoniranje, ne vidim nista drugo kao resenje - ljudi koji zovu i ciji se pozivi nasilno rutiraju preko lose voip mreze gube novac i zivce pokusavajuci da razgovaraju kao preko toki-vokija...



[ DjordjeRd @ 13.11.2003. 18:22 ] @
Tvoja analiza stoji, ali i ja znam šta sam video. Zakljucak je da imamo više pilićara, tj. tvoji i moji pilićari nisu isti. I pre nego što okrivimo te ljude, moram da napomenem da je tu popriličan krivac Telekom. Skupo.
[ Ivan Dimkovic @ 13.11.2003. 18:31 ] @
Citat:
I pre nego što okrivimo te ljude, moram da napomenem da je tu popriličan krivac Telekom. Skupo.


Verujem, tj. pojma nemam koliko Telekom naplacuje terminaciju poziva u SCG za strane operatere - medjutim, postoji jedan problem - bar kada je DTAG u pitanju ovde, imas call-by-call operatere koji i ovako i onako rade VoIP, ali to kosta 3x jeftinije - a DTAG naplacuje potpuno komercijalnu cenu razgovora koja je bila ista i dok su rutirali pozive preko TK-centra u Beogradu - znaci preko 64k PCM kanala a ne preko 8 Kb/s g729 ili cega li vec.

Dakle, DTAG uzima vise kinte nego ranije, jer su oni i ovako i onako imali kalkulaciju cena podesenu da im se isplati, racunajuci Telekom YU tarife koje su bile poznate.

U svakom slucaju - kvalitet razgovora je ponekad apsolutno nepodnostljiv, i ako nista drugo - ne vrede 20 eurocenti/min, vec maximum 10 (ako i toliko)

A ako imas tu nesrecu pa okrenes fixni broj u YU sa mobilnog u DE... e to je tek crnjak, posto isto pravilo vazi (VoIP g.729) + dodatna GSM kompresija i kasnjenje na mobilnoj stanici... ludilo, mozes kafu da popijes dok sacekas odgovor.
[ babylonian @ 13.11.2003. 22:01 ] @
Ja kad zovem iz izraela srbiju (fixni) ima osetnog delay-a od po nekoliko secundi, a kad zovem mobilni kasnjenje je strahovito. Inace zovem preko ovdasnjeg telekoma, i nije rec o nikakvim VOIP provajderima. Kad ih zovnem da pitam u cemu je problem, kazu sa SCG strane. Prepostavljam da je problem neki voip provajder u Srbiji, ali ovi odavde (naravno) sve poricu, i kazu (bez objasnjenja) da problem nije do njih.

Sve u svemu, razgovor, koji je do pre 3 meseca odlicno funkionisao, sad se pretvorio u mucenje.
[ S a l e @ 15.11.2003. 02:52 ] @
A odmah su krivi Crnogorci...

Odakle zakljucak da je to do CG?
tj. hdje je tu logika da poziv iz Njemacke ide preko CG?
[ Slobodan Miskovic @ 15.11.2003. 03:03 ] @
Evo ja naprimer kada zovem iz italije, preko Vodafone mreze desava mi se da dok pricam cujem sam sebe (prvi put sam se i uplasio,reko poludeo sam) i to se desava recimo na svaki 3-4 poziv...bilo kada me zovu na fiksni u It ili kada me zovu na mobilni...

P.S. To mi se desavalo samo kada su mene zvali...
[ Ivan Dimkovic @ 15.11.2003. 14:18 ] @
Ma izgleda se u Srbiji pojavio neki turbo-pilicar koji je uspeo da rasproda svoje usluge mnogim stranim operaterima - uz ocajan kvalitet usluge.

Ja sam inace branio VoIP provajdere u sukobima sa Telekomom, ali u ovom slucaju sam potpuno na strani Telekoma - VoIP podrazumeva i kontrolu kvaliteta, link sa Internetom preko rutera koji podrzavaju prioritizaciju VoIP paketa i QoS kontrolu, itd.. ovo sto radi taj VoIP provajder je pilicarenje i nista drugo, i bice mi drago ako ga zatvore jer necu gubiti zivce na telefonskim razgovorima.

Evo, sad bas iz UK sa mobilnog zovem Srbiju... i ovo je strava i uzas, nikad u zivotu nisam video gori kvalitet veze.

Cuo sam i da Telekom dozvoljava jednom preduzecu da se bavi VoIP-om, pa jos i preko satelitskog linka - ovakvim pilicarima bih zabranio da se bave IT-om uopste, jer je genijalnost ideje da se VoIP trasira preko satelita apsolutno bez premca - definitivno kandidat za top 10 gluposti decenije.

Ako ikada saznam brojeve dialout telefona ovog pilicarnika, objavicu ih ovde pa neka ih ljudi zovu da se malo objasne sa njima.


[ DjordjeRd @ 29.11.2003. 18:54 ] @
Citat:
S a l e:
A odmah su krivi Crnogorci... :p

Odakle zakljucak da je to do CG?
tj. hdje je tu logika da poziv iz Njemacke ide preko CG?


Nema logike.

Posle malo više raskopavanja, evo rezultata: Mobtel!!!

Prvo su napravili taj VoiceOverIP gateway na nekom 063/xxx-xxxx broju, pa su se na dolaznom prenosniku pojavljivali zapisi tipa 'A broj'=63xxxxxxx. E, onda su to Telekomdžije isekle jer zakon, kakav je takav je, ne sme tako da se krši. Sledeći potez je bio da se predstavljanje A korisnika promeni tako da se na trunku moglo videti 086100! Obratite pažnju na vodeću nulu koja se nikada ne pojavljuje u fajlovima koji nose zapise o detaljnoj tarifi. Ona je tu da unese zabunu i omogući to 086 predstavljanje na nemogućem pravcu, tj. Mobtelovom trunku. Ostatak priče vam je poznat...

Uz izvinjenje braći Crnogorcima...
[ Ivan Dimkovic @ 29.11.2003. 19:02 ] @
Ja sam par puta u roamingu u Srbji (kako to cudno zvuci) dobijao Caller ID +86 pa sam se cudio kako to neko iz Kine zove :-)

A onda je neki genije odlucio da se korisnicima u Roamingu uopste i ne pojavljuje Caller-ID - bar je tako bilo pre mesec dana za vikend :)

Citat:
Prvo su napravili taj VoiceOverIP gateway na nekom 063/xxx-xxxx broju, pa su se na dolaznom prenosniku pojavljivali zapisi tipa 'A broj'=63xxxxxxx. E, onda su to Telekomdžije isekle jer zakon, kakav je takav je, ne sme tako da se krši.


Secam se da je Mobtel pustio neki svoj VoIP prosle godine na mala vrata (no mislim da su samo koristili to za svoju mrezu da ih neko ne provali) i da sam bukvalno ludeo od te genijalne umotvorine, ali sam primetio i da ih je drzavni telco sasekao jer, kao sto kazes, krse zakon o interkonekciji SFR.. pardon SCG :)

Ali... ne lezi vraze, ne znam kako ovo sad da pripisem Mobtelu jer ja sa Srbijom sada jedino razgovaram preko 063 brojeva - jer samo mobilni brojevi ne idu preko VoIP mreze! ? Ili imaju posebni pilicarnik za terminaciju internacionalnih->fixnih poziva..

U svakom slucaju ko god da terminise medjunarodne pozive to radi jadno, neprofesionalno i ispod svakih ITU-T kriterijuma. Zbog toga bi ga trebalo sterilisati radi poboljsanja DNK koda covecanstva :)

[ DjordjeRd @ 29.11.2003. 19:09 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:
Ili imaju posebni pilicarnik za terminaciju internacionalnih->fixnih poziva..


To je...

Citat:
Ivan Dimkovic:
U svakom slucaju ko god da terminise medjunarodne pozive to radi jadno, neprofesionalno i ispod svakih ITU-T kriterijuma. Zbog toga bi ga trebalo sterilisati radi poboljsanja DNK koda covecanstva :)


I ova ti valja...
[ Ivan Dimkovic @ 29.11.2003. 19:32 ] @
Daj bar nek neko ode kod njih i objasni im da bar moraju da zakupe internet link koji nece ici preko 50 rutera i koji ce imati prioritet voice saobracaja...

Ne bi me cudilo da rutiraju to preko satelita, kakav su trust mozgova. Kad zoves Beograd kao da zoves Kandahar @#)*(&)(


Xex.. ako je to istina, onda je u pitanju vrlo pametna smicalica - Telekom je mogao da oktriva male firmice koje rade terminaciju, i pogotovu ISPove jer dolazi do nespecificnog tipa saobracaja (vise outbound od inbound saobracaja) - ali ako je tacno da se muzicar bavi VoIP-om onda je to tesko za izvaliti, posto te linije i sluze za terminaciju poziva - sa mobilne mreze :) LOL

Ajde da skupimo pare da pilicarima platimo zakup dark-fibera do nekog normalnog cvorista u EU :)