[ Comrade @ 02.11.2008. 13:00 ] @
Sta mislite kako ce svetska ekonomska kriza uticati na kretanje cena hardware-a?

Ja mislim da ce cene padati, da ce igrice koje budu izlazile u bliskoj buducnosti biti vise optimizovane i generalno manje zahtevne, jer ovo nije trenutak za kupovinu novog hardware-a (or is it?), a kompanije koje produciraju video igre (a i ostali software) zele profit, koga nece biti ako su igre toliko zahtevne da zahtevaju nove konfiguracije.

Ja mozda gresim. Mozda su cene novog hardware-a za potrosace na zapadu toliko bedne da ne mogu da uticu na kucni budzet, kao sto je to slucaj kod nas?
[ marko37 @ 02.11.2008. 19:09 ] @
Ja računam na to da će cene, posebno kod nas, sada da idu na gore. A evo i zašto: kriza -> manja kupovina -> veća cena. Na to još treba dodati i neverovatan rast dolara u odnosu na evro, a kako smo mi ovde svi uglavnom vezani za evro, a proizvođači u aziji za dolar, treba očekivati da će cene hardvera otići nagore, ako ne zbog krize, onda barem zbog poremećaja u kursu dolar - evro.
[ StORM48 @ 02.11.2008. 21:09 ] @
Citat:
marko37: Ja računam na to da će cene, posebno kod nas, sada da idu na gore. A evo i zašto: kriza -> manja kupovina -> veća cena. Na to još treba dodati i neverovatan rast dolara u odnosu na evro, a kako smo mi ovde svi uglavnom vezani za evro, a proizvođači u aziji za dolar, treba očekivati da će cene hardvera otići nagore, ako ne zbog krize, onda barem zbog poremećaja u kursu dolar - evro.


Da, ali je redosled "malo" različit - kriza -> manja kupovina -> NIŽA cena.
Ali, je drugi deo posta tačan, pa ostajemo na istom, budući da dolar jača i time anulira dobitak koji je rezultovao nižom cenom.

Pozdrav
[ marko37 @ 03.11.2008. 00:36 ] @
Nije tako. Kao prvo, proizvođači imaju cene u zavisnosti od količine. Što je veća količina, to je cena manja. Ako računaš da će zbog krize mnogi da odluče da "stegnu kaiš", onda će distributeri da poručuju manje količine, sa većim cenama. Na sve ovo dodati i neke manje-više fiksne troškove koji su sada raspodeljeni na manji broj artikala, i to je već dve stavke skuplje. Povrh svega, konačna cena proizvoda kod proizvođača je direktno vezana za količinu uređaja koji proizvode, jer oni komponente nabavljaju od drugih proizvođača po istim uslovima kao i u prvoj rečenici.
U svakom slučaju, ja cenim da će hardver da ide gore, i to značajnije.